Luynenburg en Stokvis rekenden eigenlijk op meer dan derde plaats Richardson door oogblessure uit Olympisch bokstoernooi Laatste hoop van Poglajen ook mist in Luynenburg: /tie Kunnen echt niet nog naroer Olympische „vlokken" Doping bij vijfkampers Gewichtheffer gebruikte stimulantia Amerikanen en Russen geven toon aan in bokstoernooi SPORTBIJLAGE MAANDAG 4 SEPTEMBER 1972 Aj Daar staan ze dan, de bronzen medaillewinnaars Luynenburg en Stok- vis. Hoewel het resultaat tevredenheid opwerkte, waren ze zelf aller- minst blij. Het had nog beter gekund, vond het duo. (Van onze speciale niek en conditie wa verslaggever) reikbare. Dat besef- 0 <qyp ren toen trouwens minder dan nu het geval is". Dat brengt Roel Luynen burg weer op een an ten Roel Luynenburg en Ruud Stokvis diep VAM In hun hart ook wel V^VM 0% HÉ ff m m |A ff*. Kj| der onderwerp. „Op dit moment zitten wij aan ons plafond. Het roeien is zo vooruit gegaan, het lijkt wel lijk wel, maar dat bleek slechts een illu- R équipe van de onge- ^ÊMW m V wel een wedstrijd van achten Van het begin tot het eind moet je een enorm tempo houden, an- ver binnen bereik ff had, maar de Zwit- Ia na kwamen opzetten, verwezen ook deze gedachte. ik hebben nog nooit dent onmiddellijk te- Roel Luynenburg zei over een zo'n goede rug aan die dagen in daarnaar gevraagd. conditie beschikt als Mexico in 1968. meer bij. Het begint op een twee kilome ter lange sprint te lijken. De bronzen medaille was het laatste eremetaal dat Luynenburg en Stok vis samen verdien den. Ruud Stokvis zien hoe die Zwitsers toch komen wij niet soluut de sterksten. ons toch nog voorbij- verder dan een derde Het goud was voor gingen. Maar echt, plaats". ons weggelegd. Toen we konden absoluut Als hij dit zegt denkt werd ik ziek en lukte niet harder. Ruud en de Amsterdamse stu- het nog. Onze tech moeten nemen om definitief met roeien te stoppen, omdat het niet langer met zijn werk samengaat. -(Van onze spe ciale verslag gever) &1UNCHEN De tijd tus- - sen de dins- I dag waarop Anthony Ri- chardson in zijn partij tegen de Joegoslaaf Belic een oogblessure opliep, en de zaterdag (oen hij voor de tweede ronde moest aantreden tegen de Algerijn Loucif Han- mani, bleek toch tekort. Een on- schuldig uitziende blessure bo- - ven de rechterwenkbrauw was I niet voldoende geheeld en in de tweede ronde werd Richardson uit het toernooi van de zwaar- welters geworpen omdat de par- tij op medisch advies werd ge staakt; altijd een onbevredigen- de beslising. Richardson die na zijn fraaie zege op Belic hon derduit praatte, was ditmaal zwijgzaam. Een grote pleister zat boven zijn rechteroog. De professioneel boksende Algerijn had de blessure uitgebuit. Hij veegde met de binnenkant van zijn handschoen in de eer ste ronde al de beschutting weg van de blessure, die met een speciaal Russisch preparaat was aangebracht. Na de partij tegen Belic zei arts Rozijn: „Ik wou dat ik dat spul van de Russen te pakken kon krijgen". Dat was gelukt via de Duitse bokscoach Dieter Wemhöner. Sinds dins dag was Richardson elke dag behandeld met het Russische wondermiddel, dat een vlies op de blessure aanbrengt. Maar dat bleek niet voldoende. Han- mani veegde de beschermende laag eraf met zijn handschoen, ;voor welke ongeoorloofde hande- ling hij enige vermaningen kreeg. De sterk boksende Alge- rijn stevig op de benen, dro- !ge stoten en onmiddellijk rea- gerend op zelfs de kleinste ope ning in Richardson's dekking was in het voordeel toen de par tij na twee minuten en 20 secon den in de tweede ronde werd gestaakt. Coach Rinus Krijger was evenwel van mening dat Richardson kansen op de zege zou hebben gehad: „Hij bokst de laatste ronde altijd het best. Dan ver hoogt hij ook het tempo". Het hoefde niet meer. Richardson: „Ik vond Belic beter boksen dan Hanmani, die constant op mijn blessure mikte die nog veel te vers was. Maar in zo'n toernooi wordt niet gewacht tot een blessure geheel is genezen. Na de eerste ronde was de zwakke plek nog wel dicht, maar de beschermende laag Van een onzer verslaggevers in München HERMAN VAN BERGEM was al weg". Het is triest op zulk een wijze uit een toernooi te moeten verdwij nen, temeer omdat Richardson tegen Belic bewezen had mee te kunnen in dit zeer sterk bezette gewicht waarin ook de Rus Tre- gubov met zijn omstreden zege, in de partij na Richardson, werd uitgeschakeld. De Brit Alan Minter die de steun genoot van het publiek dat de incidenten rondom de partij Tregubov-Jo- nes niet was vergeten, kwam te gen het eind nog even in gevaar, maar had toch al voldoende punten verzarqeld voor de zege die de toeschouwers in vervoe ring bracht. Men mocht Tregu- bov kennelijk niet. Met Richardson verdween Neder lands laatste van de twee bok sers, die zich ondanks de snelle uitschakeling uitstekend hebben geweerd. Ze lootten tenslotte twee van de zwaarste tegenstan ders in hun gewicht. Toch man keerde er iets aan het boksen van Richardson. Voor hij een jaar geleden de ring de rug toe keerde, bezat hij een verwoes tende stoot waarmee hij eens de Poolse geweldenaar Josef Grud- zen naar het canvas zond. Die stoot heeft hij niet eenmaal ge toond in dit toernooi. De winst van de gewijzigde techniek sneller stoten is tot stand ge komen ten koste van de kracht. vis mochten op de slotdag van het Olympisch roei- toernooi toch nog een bron zen medaille voor Neder land hebben veroverd, te vreden waren ze aller minst. De kansen op een hogere klassering in de twee zonder stuurman wa ren zeer lang zeer groot geweest. Luynenburg: „Blij kan ik moeilijk zijn met deze plak als ik eigen lijk goud op het oog heb gehad". Oost-Duitsland heeft ook ln deze sport zijn greep naar de macht gedaan. Het wierp zich als de sterkste roeinatie ter wereld op doordat het in alle finales van de zeven bootklassen een me daille veroverde. Het vorige jaar, tijdens de Europese kam pioenschappen ln Kopenhagen, hadden de Oostduitsers reeds laten blijken met sterk mate riaal naar de Spelen te zullen reizen. Zij wonnen viermaal goud en drie keer zilver. De hoge verwachtingen zijn niet be schaamd geworden. Oost-Duits land zegevierde in de twee met, de twee zonder stuurman en de ongestuurde vier. De vier met stuurman bleef een plaats van het goud af. Skiffeur Gulden- pfenning, de dubbel twee en de acht moesten zich tevreden stel len met het brons. Wel een im- ponrende zaak, wat de Oost duitsers in München presteer den. Bijzonder spannend verliep de ti tanenstrijd bijde achten. De met moeite tot de finale doorgedron gen Nieuwzeelanders, die pure amateurs zijn, namen direct na de start de leiding. Alle ploegen lieten deze „hardlopers" rustig vertrekken in de veronderstel ling dat ze later wel terugge pakt zouden worden. Maar d« Nieuwzeelanders, die het hele .-;l seizoen hadden geschreeuwd al 3t- leen de Spelen tellen mee, ble ven onverstoord 39 roeien waardoor het lengtevoordeel op Rusland, West-Duitsland, Oost- -r- Duitsland en Amerika behouden Z: bleef. De eindstand: 1. Nieuw- Zeeland; 2. Amerika; 3. Oost- Duitsland. Ronduit teleurstellend was de vijfde plaats van de Karl Adam-acht. Deze ploeg* was nog niet zo lang geleden^ onklopbaar, zeker in Europa, maar die image raakte ze op de Spelen definitief kwijt. Opmer- 2 kelijk in het Olympisch roeitoer- nooi was verder de nederlaag van de Argentijnse skiffeur, Al-, berto Demiddi, in het bezit van Europees en wereldkampioen schap. Tot verbazing van vriend en vijand moest hij de nieuwe Russische ster Joeri Malitsjev laten gaan. Rusland had nog meer reden tot juichen. Ook de dubbel twee, Timosjinin en Korsjikov verraste met goud. -*i w- moest. Wat de dag tevoren met half zwaargewicht Jan Bosman was gebeurd, overkwam ook Poglajen. Doordat zijn poule- winnaar werd uitgeschakeld kon hij niet meer de herkansing in. En evenals Jan Bosman had het Poglajen ontbroken aan zelfver trouwen. Zijn hoog gespannen verwachtingen gingen tenonder Rudi Carrell is ook in Mnchen, met vriendin en dochtertjes An- nemieke en Caroline. Hij had kaarten voor het atletiekevene- ment en wilde gaan kijken of Heide Rosendnhl inderdaad goud zou behalen bij het ver springen. Maar hij moest plotse ling naar de studio om aan zijn nieuwe show te werken. De Australische hockeyploeg heeft waarschijnlijk de moeilijkste voorbereidingsperiode van alle •teams achter de rug. Door de enorme afstanden in Australië i is het uiterst lastig een centrale training te organiseren. De spe- 'lers moeten daar honderden ki lometers afleggen om bijeen te kunnen komen. Trainer Arthur ;Sturgess zei dat de speler die -het dichtst bij het centrale trai- jiingspunt woont, altijd nog Tuim 600 km. moet reizen. In to naal moest de selectie van 16 Spelers 58.000 kilometer reizen A-oor een enkele centrale trai ning- (Van een onzer speciale verslag gevers) München Moderne vijfkam pers blijken „bijstand nodig te hebben in hun zware sport. Na het laatste onderdeel, het schie ten, werden zestien deelnemers betrapt op het gebruik van ver boden middelen. Onder hen zou een medaillewin naar zijn, de affaire is zoveel omvattend, dat de dopingcontro- le-commissie nog geen schrifte lijk rapport heeft uitgebracht. „Tot dan weet ik officieel van niets", verklaarde de secreta ris-generaal van de internatio nale federatie, Wille Grut. (Van onze speciale verslaggever) München Er is ook een schandaal bij het gewichtheffen. De Oostenrijker Walter Legel is betrapt op het gebruik van do ping, als gevolg waarvan hij uit het Olympisch toernooi zal wor den gezet. Oscar State, secretaris-generaal van de internationale federatie zei dat de 30-jarige Oostenrijker stimulerende middelen had ge bruikt voor de wedstrijd van woensdag. De eerste gewich theffer die in München op do- pinggebruik werd betrapt, was de Pers Arjomand Nasehi. aan de angst voor zijn kniebles sure. Martin Poglajen had in een minuut, 13 seconden de ju doka uit Madagaskar met de tongbrekende naam Razafima- hastra uitgeschakeld en kwam toen tegen de Rus Gogalauri, die hij van eerdere duels kende, in het strijdperk. Tweemaal had Poglajen van hem verloren, een keer gewonnen. Ditmaal waren de hulpsdheids- rechters, evenals bij Bosman, het niet eens met elkaar. De ene gaf de Rus de zege, de an der de Nederlander. En de hoofdscheidsredhter besliste ten gunste van Gogalauri. Voor Poglajen was het judotoernooi voorbij. Poglajen: „Bij de war- ming-up trek ik altijd wat sprint jes, maar vlak voor mijn ver trek naar München heb ik een knieblessure opgelopen en bij het sprinten had ik last van mijn kniebanden. Dat is natuur lijk niet bevordelijk voor je zelf vertrouwen. Ik durfde, uit angst dat de blessu re zou verergeren, ook mijn sterkste worp, de binnenbeen worp, niet uit te voeren. Het zijn geen excuses maar dat ik zo snel van die man uit Mada gaskar won was ook niet goed. Ik voelde dat ik maar niet warm kon draaien. Dat was te gen Gogalauri pas na vier minu ten het geval en toen had ik al nadeel". Poglajen was in het begin van de partij hard op de tamati terecht gekomen, zo hard, dat de partij even moest worden onderbroken. In een duel van zes minuten is vier mi nuten om op toeren te komen te lang. Angst voor de blessures verhinderde Poglajen tot een maximale prestatie te komen. Japan jubelde zaterdagavond om de eerste gouden medaille in het Olympisch judotoernooi. Middengewicht Shinubo Sekine doorbrak de impasse van Ja pan, dat tien jaar geleden nog alleenheerser in de judowereld was. Tijdens deze Olympische Spe'en tonen de West- en Oost- europese landen zeer duidelijk dat zij de alleenheerschappij van de Japanners beu zijn. Shinubo Sekine versloeg zaterdag- avond de sterke Koreaan Seung Lip Oh op beslissing van de scheidsrechter. Het 6000-koppige publiek was het daar duidelijk niet mee eens. De hulpscheids- rechters wezen de Japanner ech-1 ter met 2-1 de winst toe. Op de gedeelde derde plaats eindigden de Brit Brian Jacks en de Fransman Jean-Paul Coche. Zij werden in de halve finales ver- slagen door de Koreaan en de Japanner. (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN De opmars van de ontwikkelingslanden in het bokstoernooi van München is grotendeels tot staan gekomen. Tot de achtste finales hebben de gekleurde pugilisten geen rol van betekenis kunnen spelen. De Verenigde Staten en Rusland hebben het leeuwendeel van de overgebleven plaatsen voor hun rekening genomen. Rusland eri de Verenigde Staten raakten van hun ploeg slechts een man kwijt.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 16