TRIOMFTOCHT HOCKEYPLOEG WERD ABRUBT AFGEBROKEN Mark Spitz wil bij de film Alleen leden van het IJ op sterk niveau ,We zullen nu van Australië moeten winnen leb» l33r?5> SerJ NEDERLANDSE PLOEG SLINKT „NA VEERTIEN JAAR WIL IK IETS ANDERS" SPORTBIJLAGE MAANDAG 4 SEPTEMBER 1972 A3 fet behulp van alle middelen probeerde de Mexicaanse verdediging Nederland het scoren te beletten. Foto doelman Jose Miguel Hua- cuja haalt, omdat zijn ploeggenoot Javier Varda (links) niet meer kan ingrijpen, Paul Litjenq onderuit. (Van een onzer verslaggevers) iMt'NCHEN Terwijl het merendeel der deelnemers aan de Spelen nog lang niet denkt aan naar huis gaan, begint de Nederlandse iploeg al flink uit te dunnen. Het meest verheugd over de terugkeer ;naar Nederland zal waarschijnlijk de waterpoloër Veer zijn, die vol- igende week gaat trouwen. Hij vertrekt samen met de wielrenners iPonsteen en Balk. Gisteren en vandaag vertrokken al de roeiers Rouwé, Veth, Soeters, Tuinzigt, Kieft, Maan, Eggink, Huizinga, .Stokvis en Veenemans. Donderdag tenslotte keren de wielrenners Den Hertog, Kuiper, Priem, Van der Hoek en Poppe tesamen met hun ploegleider Joop Middelink naar Nederland terug. MüNCHEN De mannen in de blauwe bla zers werden onrustig toen de Britse ver dediger Paul Svehlik de bal elf minuten na rust voor de derde keer achter Maar ten Sikking deponeerde- De achterstand van 3-—1 voor het Nederlands hockeyteam maakte zelfs NOC-voorzitter Kees Kerdel nerveus. „Allez Holland", riep de heer Kerdel enkele keren. Het hielp niets, want wat Oranje in de resterende tijd ook probeerde, de score onderging geen wijziging meer. Officials, die volgens traditie het Nederlandse contingent onder de toeschouwers vormden, dropen verslagen af. Wat een glorieuze triomftocht naar de halve finales van het Olympisch hockeytoernooi leek te zullen worden, was abrupt afgebroken door Groot-Britannië. Weliswaar niet definitief, maar de nederlaag tegen de tegenstander, die het Nederland ook in het verleden dikwijls erg moeilijk maakte, had toch tot gevolg dat het bereiken van de laatste vier nog zwaar zal worden. „We zullen nu in ieder geval van Australië moeten win nen", zei coach Ab. van Grimbergen. En dat is, hoewel de Austra liërs in het toernooi sterk tegenvielen en zich een nogal systeemloos spelende ploeg toonde, een allesbehalve gemakkelijke opgave.Ties Kruize: „Natuurlijk tref je wel eens een wedstrijd dat het helemaal niet lukt. Als het tegen Engeland de enige blijft is er niets aan de hand. Tegen Australië moeten we walsen." Kruize was gistermiddag, hoe kan het anders, de maker van het enige doelpunt. Zaterdagmiddag tegen Mexico scoorde hij twee keer de zege van 4—0 werd verder bereikt door treffers van Frans en Nico Spits alvorens zich te laten vervangen door Irving van Nes. Kruize: „Tegen Mexico hebben we het bewust rustig aan gedaan, want we wisten dat we het tegen de Engelsen erg moeilijk zouden krijgen." Dat de Britten hun beste wedstrijd van het toernooi speelden, was na tuurlijk pech voor Nederland. Ab van Grimbergen: ,,We hebben ze een paar keer geobserveerd, maar toen konden ze niet imponeren." J, Misschien was het wel daarom, dat Nederland gistermiddag voor een aanvallende tactiek koos, ofschoon het spelen op een gelijkspel dat wellicht voldoende zou zijn geweest om zich van een plaats in dc halve finale te verzekeren niet onlogisch zou zijn geweest. Dat alles op de aanval werd gegooid, nadat Sheik Ahmad al in de eerste minuut de score had geopend, was begrijpelijk. Maar nadat Ties Kruize kort voor de pauze de partij op gelijke voet had gebracht, door de uitstekende Engelse doelman Peter Mills na een strafcorner te passeren, had er best wat behoudender kunnen worden gespeeld. Nu bleef Nico Spits de man, die het in de verdediging dikwijls al leen moest opknappen en dat kreeg zes minuten na rust fatale ge volgen. Spits, in zijn 89ste interland zeker niet in topvorm, sloeg finaal mis op een dieptepass van Bernard Cotton waarna het voor Michael Corby een kleine moeite was te scoren. Dat scheidsrechter Vyayan- tathan uit Maleisië niet zag, dat er van buitenspel sprake was, kon toen al niemand meer verwonderen, want de man had al vaker fou tieve beslissingen genomen. Pas nadat Paul Svehlik de stand op 3—1 had gebracht, bracht coach Van Grimbergen een wijziging in de Nederlandse ploeg aan. Bart Taminlau, door de terugkeer van Andrè Bolhuis naar de reserve bank verwezen, werd laatste man. Jeroen Zweerts ruimde het veld en Nico Spits ging zich met de aanval bemoeien. Het was vergeefse moeite. Ook toen Ties Kruize hij had inmiddels van stick gewisseld ln de spits ging spelen en Kick Thole naar de linksbuitenplaats ver huisde, veranderde er weinig. Het Engelse doel raakte wel onder druk, maar duidelijk bleek hoezeer Nederland voor het maken van doelpunten in feite is aangewezen op strafcorners en dus op Ties MUNCHEN En weer sloeg de Kruize. „goudhamster" uit Sacramento Tot grote teleurstelling van de vele leden van de Nederlandse verte genwoordiging in München, wier hoop na de vele tegenvallers van afgelopen dagen alleen nog op de hockeyploeg was gevestigd. En van Kees Kerdel, die sinds hij in de gaten kreeg dat de hockeyers een belangrijke rol aan het spelen waren, bij geen wedstrijd meer ontbrak. En van de mannen in de blauwe blazers, de hockeyfans bij uitstek. „Engeland was beter", zeiden Ab van Grimbergen en Ties Kruize. „Maar er is nog niets verloren", zeiden ze ook. Vandaag te gen Australië zal blijken of ze gelijk hebben. Piet Weemers (links) in de aanval, toen het te laat was. De Engelse verdediger Richard Oliver (rechts) achterhaalt hem. Op de achter grond Sheik A mad, de maker van het eerste Engelse doelpunt. Van c speciale verslaggever i(Van onze spe- I ciale verslag gever) QH MUNCHEN De teleurstel- lende presta- anse tjes van de 1 Nederlandse zwemploeg in Mün- chen zijn volgens de bondsadvi- seurs Nico van Dan en Jo Schreurs voor een belangrijk deel terug te voeren tot het feit, dat hit grootste gedeelte van de geselecteerden niet op eigen be nen kan staan. Nico van Dam „We hebben er wel een jaar ge leden bij de clubtrainers op aangedrongen, dat zij hun pupil len zelfstandigheid moesten' bij brengen. Het blijkt nu, dat daaraan niets is gebeurd. Vrij wel iedereen voelt zich hier etg onwennig omdat zijn of haar clubtrainer er niet bij is". Van de hele afvaardiging stelden er tot dusverre eigenlijk drie niet teleur: Bob Schoutsen, en Hennie Pentermann, die al eni ge Olympische ervaring hadden omdat ze er in Mexico reeds bij waren, en Enith Brigitha. Drie leden van de Amsterdamse zwemvereniging Het IJ dus. Drie leerlingen bovendien van trainster Wil Storm, die als be geleidster van de damesploeg in München aanwezig is. Toeval? Het is onaannemelijk. Sleutelfi guren als Hansje Bunschoten en Anke Rijnders, twee meisjes dus die niet op de hun ver trouwde wijze worden begeleid al is Anke's trainer Wout Gerritse wel als toeschouwer ter plaatse zijn immers keer op keer ver beneden de verwach tingen gebleven. Bob Schoutsen en Enith Brigitha zorgden wat Nederland betreft ook dit weekeinde voor de hoog tepunten. Schoutsen plaatste zich niet voor de finale 200 m rugslag, maar verbeterde tij- cfèhs de series hij maakte een negende tijd wel zijn ei gen Nederlandse record met 0.8 van een seconde en bracht het op 2.10,6. Enith Brigitha leek in de finale rugslag lange tijd kan didate voor een der ereplaatsen, maar moest op de laatste me ters afhaken. De Curacaosche Op de 4 Voor de zesde keer sinds het begin van deze Olympische Spelen mocht Mark Spltz op de hoogste trede van het creplat- form gaan staan. Voor de zesde keer kon hij goud in ontvangst nemen en voor de zesde keer klonk voor hem het Amerikaan se volkslied. De zwemmer, voor wie superlatieven tekort schie ten, won ook de finale 100 meter vrije slag met zoveel over macht, dat men zich kan gaan afvragen waar bij hem de grens ligt. Spitz verbeterde het wereldrecord met liefst 0,3 seconden en bracht het op 51,2. Het was het vierde record dat Spitz in Mün chen tijdens een individuele race verbeterde. En tevens het laatste, want de 22-jarige stu dent herhaalde gisteren nog maals dat hij vanavond met de 4x100 m. wisselslag estafette zijn loopbaan beëindigt. „Na veertien jaar lang al mijn vrije tijd aan zwemmen te hebben besteed, wil ik wel eens iets an ders", zei Spitz, „ik wil nu eerst mijn studie afmaken en mis schien ga ik wel bij de film dabele „vrijevlinderslagzwem- mer" zal het toch veel moeite kosten de successen van Mün chen volgend jaar bij de wereld kampioenschappen in Belgrado te herhalen. Immers, Taguchi uit Japan, Matthes uit de DDR en Larsson uit Zweden hebben aangetoond, dat de andere Ame rikanen echt wel zijn te ver slaan. Gunnar Larsson deed dat gisteravond opnieuw, de Zweed veroverde zijn tweede gouden medaille door de 200 meter wis selslag met een tijd van 2.07,2 te winnen. Larsson was meer dan een volle seconde sneller dan Tim McKee uit de Verenig de Staten, die een geweldige te leurstelling beleefde, omdat Gary Hall tot gisteren met 2.09,3 wereldrecordhouder niet ver der kwam dan de vierde plaats. Ook op de 200 meter rugslag kregen de Amerikanen een ne derlaag te incasseren. Roland Matthes evenaarde zaterdag avond zijn wereldrecord 2.02,8 en finishte royaal voor Mike Stamm en Ivey Mitchell. De Oostduitser was zoveel ster ker dan zijn tegenstanders, dat hij bij meer concurrentie zeker nog een scherpere tijd zou heb ben gezwommen. werken. Ik heb een paar aan- Op de 1500 meter vrije slag een biedigen gekregen en waarom zou ik niet, zoals Jcfhnny Weiss- muller vroeger heeft gedaan, van mijn bekendheid profite- Voor de Amerikaanse zwemploeg betekent het afscheid van Spitz een gevoelig verlies. Want hoe breed de top in de Verenigde Staten ook is, zonder de formi- trlomf voor de Amerikanen zal opleveren, valt nog te bezien. Graham Windeatt (Australië) was in de series veel sneller dan wereldrecordhouder Rick Demont, die vanavond de kans krijgt om te tonen, dat hij giste ren niet voluit is gegaan. Ver rassend was, dat Hans Fass- nacht op dit nummer niet in het Hansje Bunschoten, die als tweede eindigde in haar serie op de 800 meter, wordt gefeliciteerd door de winnares de Amerikaanse Keena Rothhammer, die met haar tijd van 8.59,69 een nieuw Olympisch record vestigde. De zesde gouden medaille van Mark Spitz. De Amerikaanse goudhamster wordt geflankeerd door zilveren medaille-winnaar Jerry Heidenreich (USA) en aan zijn linkerhand door de Rus Vla dimir Bure, die brons veroverde. stuk voorkwam. Hij verbeterde weliswaar tijdens de eerste serie het Olympisch record, maar daarna gingen de anderen zoveel sneller, dat Fassnacht niet eens in de finale zal kunnen starten. Voor Ameri ka was er zaterdag wel goud op de 200 meter schoolslag. John Hencken won het gevecht met de Britse 'verrassing David Wil- met de winnaar Van een onzer verslaggevers in München: TON VAN DALEN gers wereldrecord mot 0.1 se conde betekende. Novella Calll- garis de tengere Italiaanse zwom ook op dit nummer in do prijzen. 100 meter Mobutak Taguchi uit De overige drie damcsflnnles, die legde bovendien zondagmorgen als startzwemster van de 4 x 100 m wisselslag estafette de basis voor een finaleplaats door na 1.07,0 als tweede aan te tik ken. In de over goud. zilver en brons beslissende race startte Enith nog sneller— zij evenaar- ede in 1.06.3 het Europees re- van Kruisdijk op de 200 m wis selslag, waarvoor Roger van Hamburg zich die vorige w eek op de 400 wissel erg matig zwom, ziek meldde. 100 meter wisselslag dames werd een Nederlands record gebroken. Van links naar rechts Anke Van Klooster werd, nadat hij tij- Rijnders, Alie te Riet en Enith Brigitha. cord, haar eigen Nederlands re- seerde het naionale record dat cord stond sinds vrijdag op op 4.30 staat. 1.06.5 maar Ali te Riet, Anke Hansje Bunschoten bereikte ook Rijnders en Hansje Bunschoten nog een finale, die op de 800 m wisten die positie begrijpelijk vrije slag. Hoewel de 14-jarige overigens niet te continueren. Naardenzwemster in de eind- Nederland werd vijfde en egali- strijd ruim 4 seconden sneller zwom dan zaterdagmorgen in de serie 9.16,7 tegen 9.21,1 kwam zij niet v erder dan de zevende plaats. Eveneens te leurstellend waren de prestaties van Ton van Klooster op de 1500 m vrije slag en Francois dens de nationale kampioen schappen te Utrecht het Neder lands record op 16.28,5 had ge bracht, beschoud als gegadigde voor een plaats in de Olympi sche finale. Daar bleef hij met een tijd van 16.34,8 cheter royaal van verwijderd. Indien de 18-jarige student uit Naarden zijn eigen record zou hebben geëvenaard zou hij trouwens eveneens niet tot de laatste acht zijn doorgedrongen, Van Kruis dijk eindigde in zijn serie als zevende en laatste in 2.17,1. Dat hij aan zijn persoonlijke toptijd van 2.15.0 niet toe kwam, kank BlJ'de'doméï"leed" Shane Gould Japan erg overtuigend. Henc- kcn's 2.21,5 betekende een ver betering van het wereldrecord dat al op zijn naam stond met 1,3 seconden. Felipe Munoz de Mexicaanse winnaar van 1968, kwam dit keer niet verder dan de vierde plaats. tijdens het weekeinde werden verwerkt, leverden eveneens Amerikaanse triomfen op. Ca- op de 100 meter schc zij onttroonde Cathy vier jaar als mede worden toegeschreven aan het feit, dat hij gedurende enke le dagen niet kon trianen als ge volg van een middenoorontste king. Krijsdijk was daarom de enige, die voor zijn falen een excuus kon aanvoeren een toch wel verrassende neder laag tegen de Amerikaanse Keena Rothammer. De drievou dige winnares uit Australië tikte bijna drie seconden later aan dan Rothammer, wier 8.53,7 een verbetering van Jo Haursbar- j'slng Boll na ordh oud- bleef An drea Gyarmati en Sue Atwood voor op de 100 meter rugslug en dc Amerikaanse wisselslagejta- fette graaide zilver voor Oost- Duitsiand weg. Volgens goede Amerikaanse gewoontes gebeur de dat in een nieuwe wereldre cordtijd: 4.20.7.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15