Moreion en Trentin op eenzame hoogte Mary Peters presteerde wat niemand verwachtte I *0 I 2h 1 ïwee Finse arbiters naar huis Wielerformatie samengesteld Goudvis Spitz gaat vrruit Medaillekast 9 1 3 1 Schutters: Te weinig klasse Bokser overleden Promotie voor gouden Duitse srce'waneelaar SPORTBIJLAGE MAANDAG 4 SEPTEMBER 1972 Het plaat- singssy- steem ont nam aan Ne derland het laatste sprankje hoop op een succes bij de baan- wedstrijden. De tandem Klaas Balk—Peter van Doorn werd in de kwartfinales ingedeeld met de Franse combinatie Daniel MorelonPierre Trentin. Een ..onmogelijke" opgave voor het Nederlandse duo, dat via Co lumbia zonder problemen tot de laatste acht was doorgedrongen. Morelon en Trentin vormen Im mers al sinds jaren een tandem die tot de sterkste ter wereld behoort en reeds vele wereldti tels In de wacht sleepten. „Zoals ze vandaag reden hebben ze ook nog een goede kans op goud of zilver", zei Frans Mahn, de Nederlandse coach, nadat Balk en Van Doorn in twee ritten waren uitgeschakeld. „Dat Morelon nog steeds sterk as wisten we, maar Trentin is ook weer goed in vorm. Voor hem was dit kenneltijk de laat ste kans om zijn positie in de Franse ploeg te consolide ren." Jarenlang stonden de staatsamateurs Daniel Morelon en Pierre Trentin op eenzame hoogte. Individueel op de sprint en de kilometer tijdrit en geza menlijk op de tandem. Morelon handhaafde zich ook Individueel hij werd zaterdagavond op nieuw Olympisch sprintkam pioen maar Trentin werd zienderogen zwakker. Althans zo leek het. Want in de tijdrit over 1000 meter kwam hij don derdagavond niet verder dan de tiende plaats. Hij zei echter toen onmiddellijk, dat hij zich voornamelijk had voorbereid op, het tandemnummer en hoe goed' dat is gebeurd ondervonden Klaas Balk en Peter van Doorn. In de eerste manche hadden de Nederlanders geen schijn van kans Frans Mahn: „ze gin gen te vroeg voluit" en in de tweede was het verschil welis waar zo minimaal dat de finêch- foto de uitslag moest bepalen, maar de wijze waarop van ogenschijnlijk kansloze positie werd teruggekomen, was impo nerend. Balk en Van Doorn kregen More lon en Trentin als tegenstanders omdat het in de wielersport ge bruikelijk is, dat de kwartfina les worden ingedeeld volgens eerder bij wereldkampioen schappen bereikte resultaten. Vol trots toont Daniel Morelon, de amateur die op de loonlijst van de Franse regering staat, zijn gouden plak. Een nogal aanvechtbaar sy steem. Lotópg zou eerlijker zijn. Slachtoffer Op de sprint was het trouwens al niet anders gegaan. En Peter van Doorn werd er het eerste slachtoffer van. Vijfvoudig we reldkampioen Morelon werd na melijk in de kwartfinales zijn tegenstander. Een hopeloze zaak voor de Bra bander. die in twee manches werd verslagen. Klaas Balk bereikte de laatste vier wel. De Oostduit- se kampioen Jurgen Geschke won de eerste rit, maar moest Balk vervolgens zowel in de tweede als in de „belle" voor laten gaan. Toen trof het „nood lot" Balk.. Want in de halve fi nales moest hij het opnemen te gen Morelon, de onklopbare, die ook als prof vrijwel zeker 's we relds sterkste zou zijn. Ook nu viel de beslissing in twee ritten. In de andere halve finale klopte de brutale Australiër John Ni cholson de sterk teruggekomen Omari Phakadze uit de Sowjet- Unie. Waardoor Balk om het brons moest rijden legen de voormalige wereldkampioen, waarbij bleek, dat Frans Mahn zich vrijdagavond wel vergiste toen hij Baïk hoger waardeerde dan Phakadze. Want de Rus won de tweede manche en de beslissende rit nadat Balk de eerste confrontatie winnende had afgesloten. Arie van Vliet: Van een onzer verslaggevers in München TON VAN DALEN „Klaas heeft goed gereden. Na tuurlijk had ik hem graag op het erepodium geziien, maar een vierde plaats ds ook een mooi resultaat." Kunsten In de finale haalde Nicholson nog allerlei kunsten uit om Morelon uit zijn evenwicht te brengen, maar daar slaagde de Austra liër niet In. Morelon won twee keer achter elkaar en kondigde toen aan, dat zijn heerschappij nog vier jaar zal duren. „Ik ga door tot Montreal", zei hij. Het kost hem, evenals Pierre Trentin, kennelijk moeite af stand te doen van het goede le ventje op kosten van de Franse staat. Ook in de ploegachtervolging was voor Nederland geen succes weggelegd. Door de vierde tijd in de kwalificatie Herman Porateen en Gerand Kamper waren de uitblinkers in de rit tegen het uurwerk leek het oranjeviertal een serieuze gega digde voor de halve finales. Maar de Britten maakten aan de Nederlandse aspiratie een einde. Tijdens een schitterend gevecht liep Nederland een ach terstand op van 0.48 seconden. Roy Sohudten, Gerard Kamper en Ad Dekkers kwamen op de laatste meters net iets te kort. Herman Ponsteen had anderhal ve ronde voor het einde afge haakt. Uitgeput. Leeg gereden. „Ik moest een keer vaker kop doen dan vanmiddag en dat eist natuurlijk vreselijk veel meer", zei de Nijvendaller. Arie van Vliet was desondanks erg tevre den over hem. „Ponsteen (heeft zich in korte tijd tot een voor treffelijke achtervolger ontwik keld. Hij wordt onze sterkste man" zei de chef d'équipe. De ploegachtervolging groeide zondag uit tot een volledig Duit se aangelegenheid. Want in de finale die vanavond in het schit terende wielerstadion zal wor den verreden, ontmoeten Oost en West-Duitsland elkaar. MüNCHEN Op Mary Peters had Gerd Osenberg, de trainer van Heide Marie Ro- sendahl die al elf jaar onder zijn hoede is, nauwelijks gerekend. Wel op Burglin de Pollak en Christine Bodner, de beide Oostduitsen. „Van die kant komt het gro te gevaar", riep hij zaterdag nog uit voor de vijf kamp begon. Na drie onderdelen moest hij zijn vergissing al toege ven. Mary Peters bezette de eerste plaats, Heide Ro- sendahl de vijfde. Op de eerste dag van de atletiek- getrokken. Het geheime wapen van Heide Rosendahl, die het gras voor de start uit de hand laat vallen en dan kan zien of er wel of geen wind ls, sterke of zwakke en dan op het juiste ogenblik om te springen wacht, wedstrijden was zij beju- N°8 was vol vertrouwen. Hoe- Wfil trnlnar Dcmharo nl Koel ..I» beid als een vorstin, toen zij goud won met versprin gen. Telegrammen stroom den het olympisch dorp binnen, Willy Brandt stuur de bloemen. Het eerste goud van de trilogie was veroverd. Er moesten nog gouden plakken voor de vijfkamp en de 4 x 100 me ter volgen De trilogie is een fata morgana ge worden. Met zilver was Heide Rosendahl nauwelijks tevreden. „Ik heb er alles aan gedaan, maar ik houd nu eenmaal niet van kogelstoten, want daarvan krijg je zulke dikke spieren en hoogspringen is mijn grootste handicap", zei ze met een ver bitterde trek om haar lippen. Het was precies uitgekomen zoals ze alleen in haar zwakste ogenblikken had durven ver moeden. De 100 meter had ze gewonnen in 13.34 maar het ko gelstoten was al voor Mary Pe ters geweest en met hoogsprin gen (1.65) was ze in de midden moot geëindigd. Do 25-jarige Prima Donna van de Westduitse ploeg had echter nog mogelijk heden. Het verspringen en de 200 meter moesten nog volgen. En zowaar, na wel trainer Osenberg ai had uit gerekend dat ze een wereldre cord zou moeten springen - ze bleef er één centimeter onder - en dat Mary Peters, als onge veer zou uitkomen wat de prog noses waren, op de 100 meter tenminste 1.2 sec. zou moeten verliezen. De Engelse had uit gerekend op deze vijfkamp 2, Van een onzer verslaggevers in München: HERMAN VAN BERGEM het trainen geslagen. Maar die hoogtesprong blijft een zwak punt". Hij had er aan kunnen toevoegen: en Mary Peters had ik niet ge zien. Zo ingesteld was V/est- duitsland op het hete duel tus sen Heide Rosendahl en de bei de Oostduitsen, dat zelfs het vakblad van de Duitse atletiek- bond de naam Mary Peters niet in haar kolommen deed ver schijnen. En toch had Mary Pe ters een naam. Zelf zij ze: „Ach ik wist dat men geen aandacht aan me had geschon ken en daarom kon ik rustig be ginnen aan de vijfkamp. Het werd moeilijker toen ik na de eerste dag bijna 100 punten voorstond op Christine Pollak en meer dan 300 op Heide Ro sendahl, die haar sterkste on derdelen nog moest krijgen". De fracties van seconden en af standen speelden een hoofdrol in dit zenuwslopende duel van Heide Rosendahl tegen een schier onoverbrugbare achter stand. Heide Rosendahl: „Ik wist dat ik na het verspringen nog ongeveer 1,2 sec. op de 200 meter sneller moest zijn. Het werden er 1.12. Dat was niet ge noeg". In de vierde serie van de 200 meter viel de ontknoping. Heide Rosendahl, Mary Peters en Burglinde Pollak en Christi ne Bodner zaten er allen in. De verschillen waren slechts vierde achter Rosendahl, Bodner en Pollak. Mary Peters: „Ik was op van de zenuwen toen ik naar het bord keek waar de uitslagen op moesten komen. Het ging zo langzaam. Eerst Heide, toen Mary Peters stak haar vreugde niet onder stoelen of banken. De oudste deelneemster van de vijf- kamp behaalde uiterst verrassend goud voor Heide Rosendahl en Burglinde Pollack. even niets, daarna weer een uit slag, jawel ik weet dat die uit slagen -dienst razendsnel werkt, maar ditmaal ging het me toch veel te langzaam". Toen ze haar tijd zag, greep mary Pe ters met beide handen naar haar hoofd. Heide Rosendahl ook. Maar beide gebaren had den een andere betekenis. De „vergeten Engelse" goud met een wereldrecord met 48.01 pun ten, de gedoodverfde favoriet Heide Rosendahl Zilver en ook rog boven het wereldrecord met 4791 punten. De onttroonde we reldrecordhoudster Burglinde Pollak (47.75) met 4768 punten derde V .t - v N V' was ze opgeklommen tot de der de plaats, want Burglinde Pol lak zat tussen haar en Mary Pe ters. l'eer had ze bij het verspringen langzaam haar trainingspanta lon uitgedaan en tegelijkertijd wat grassprieten uit de grond geretkend naar haar mogelijk heden, uitschieters gehad: ko gelstoten met 16.20 - haar beste persoonlijke prestatie is 16.40 - en hoogspringen met 1.82 welke hoogte ze nog nimmer had be reikt. Op die onderdelen ver sloeg ze definitief Heide Rosen dahl, die sinds 1967 nog geen vijfkamp had verloren, onderdelen Evenals de gevierde atlete uit Le- erkussen kon ook trainer Osen berg zijn teleurstelling niet ver bergen. „In Mexico kreeg ze darmstoornissen en daarna een blessure die haar verhinderde uit te komen. Ze heeft haar te genzin tegen kogelstoten al maanden opzij gezet en is aan (Van een onzer verslaggevers) MüNCHEN Twee scheidsrech ters van handbalwedstrijden zijn al een week voor het eind van de Spelen op non-aktief ge steld. De twee arbiters, de Fin nen Tuominen en Reppo, heb ben naar het oordeel van de In ternationale Handbalfederatie, de wedstrijd Hongarije Ver enigde Staten zo slecht gefloten dat zij niet meer In aanmerking komen voor het fluiten van wed strijden. De Finnen gaven als excuus voor hun slechte fluiten aan dat zij dit seizoen nog maar weinig wedstrijden hadden geleid. Van een onze verslaggevers DE N HAAG De wielerploeg voor de ronde van de toekomst bestaat uit de renners Fedor den Hertog (Ermelo), Cees Prie m (Goes), Hennie Kuiper (Olderczaal), Frits Schur (Hoog- ezand), Cees van Dongen (Oud Gastel), Jacob Langen (Kerkra- de) en Jan Spctgens (Someren). Ploegleider ls Joop Middelink, die zal worden bijgestaan door Sjoerd de Vries (Chauffeur- tolk), Jan Spenkclink (Mecani cien) en Jan Kuiper (Masseur). (Van onz)2 speciale verslag gever) MÜNCHEN De schoe nenstunt van de Ameri kaan Mark Spitz krijgt geen vervolg. De Ameri- kaanse wonóerzwemmer, die op het erepodium met een paar adidas-schoenen stond te zwaaien, werd door de Russische ploeg ervan beschuldigd daar mee de amateurregfïls te hebben overtreden. Na een nauwgezet onder zoek zoals dat in het com muniqué vermeld stond, heeft het IOC echter niets kunnen ontdekken wat de amateurstatus van de Amerikaanse goudvis in gevaar zou kunnen bren gen. Waarmee eens te meer het hypocriete ama teursstandbeeld werd op gepoetst. Medailleverdeling na een week: goud zilver bron Verenigde Staten 21 21 18 Sow jet-Unie 21 20 16 DDR 16 10 17 Japan 11 6 8 Duitsland 6 6 Australië 5 5 2 Zweden 4 2 3 1 Polen 4 3 Bulgarije 3 5 1 Italië 3 3 4 Groot-Brittannië 3 3 Hongarije 2 6 10 Noorwegen 2 1 0 Tsjecho-Slowakij e 1 3 2 Frankrijk 1 1 4 Nieuw Zeeland 0 Nederland 1 0 2 Finland 1 0 1 Noord-Korea 1 0 1 Denemarken 1 0 0 Oeganda 0 0 Bij het damesturnen waren op d< balk twee zilveren, maar geeii T bronzen medailles. Bij judo ziji in de tot nu toe voltooide viei onderdelen acht bronzen me dailies uitgereikt. De drie winnaars van het sprinttoernooi. In het midden gouden medailletriomfator Daniel Morelon, links de op de tweede plaats geëindigde John Michael Nlcolson uit Australië en de Rus Omari Phakadze. (Van onze speciale verslag gever) MÜNCHEN - De spanning was te snijden, toen de uitslag van het kleldui- venschleten officieel skeet genoemd, werd bekend gemaakt. En de spanning duurde nog langer. Niet minder dan drie schutters waren met een gelijk aantal van 195 treffers geëindigd. Een extra-ronde waarin de schutters 25 schoten mochten lossen, moest de beslissing brengen. Hierin: bleek de Westduitser Kon rad Wirnhier de sterkste. De Russische ex-Olym pisch kampioen Petrov behaalde het zilver en de Westduitser Buchheim mocht het brons in ont vangst nemen. Zoals ver- wacht speelde de Neder landse kleiduivenschutters in het sterke Olympische gezelschap geen rol van betekenis. De rondborstige ex-coureur Ben Pon werd met ,187 treffers 31ste en zijn ploeggenoot Erik SwirJtels werd met een treffw mirv icz 15ste. Waarop ook de schutters bepaald niet voldeden aan de selectie norm die was opgesteld door het NOC, waarin na melijk gesteld werd dat men tenminste bij de eer ste acht zou moeten kun nen komen om uitgezon den te worden en daar hadden de Nederlanders te weinig klasse voor. et be Nede cuja iMÜIS nog iploef naar igend Pons Rouw ,Stok\ Den hun SLAMENQUE De Spaanse lichtgewicht bokser Aquilino San Jose (23) uit Salamangque is gisteren in een ziekenhuis aan hersenletsel overleden. Na I een wedstrijd over acht ronden I in zijn woonplaats voelde de bokser zich zaterdagavond on wel. Nedc chen seur| Schr deel dat I gese| „We ledei aan§ m Heel München is dol van de Spe len, tienduizenden bezoeken elke dag de sportstad en de winke liers wct:n niet hoeveel spull.n ze in hun etalages moeten leg gen. Een bakker verkoopt brood in de vorm van de vijf Olympi sche ringen, als luxe maakt hij in die vorm ook gebak, als het maar Olympisch is. (Van onze speciale verslaggever) BONN Zijn overwinning op het onderdeel vijftig kilometer snel wandelen heelt de Westduitser Eerndt Kannenberg geen wind eieren opgeleverd. Beroepsmili tair Kannenberg ontving enige uren na het behalen van ce gra den raedaiüe uit Bonn de plezie rige mededeling dat hij promotie heeft gekregen. Vanaf gisteravond is Kannenberg sergeant eerste klasse af en mag hij zich ser geant-majoor noemen. Na zijn medaille volgde dus voor Kan nenberg een paar strepen extra. Terwijl tachtigduizend toeschou wers recht op gaan staan om een ovationeel applaus uit te bren gen schokschoudert de Westduit ser Bernd Kannenberg over de eindstreep. Hij won het nummer 50 kilometer snelwandelen. lede: zwei Drie trait gele Mür

Leidse Courant | 1972 | | pagina 14