PAULEN WAS MIKPUNT VAN WOEDE FAVORIETE POLSTOKHOOGSPRINGERS Bob Seagren: „Je mag die oude stok van me hebben" Olympische „vlokken" MAANDAG 4 SEPTEMBER 1972 Al ISMm HM MÊÊÊmT; _r Evgeni Arzhanov gaat nog aan de leiding van de finale van de 800 meter Een val vergruizelt echter de aspiraties van de Rus die voorbijgestreefd wordt door de Amerikaan Dave Wottle met zijn inmiddels befaamd geworden pet en de Kenyaan Mike Doit, die respectievelijk goud en brons wonnen. MüNCHEN Hei was het weekeinde van de fracties van tijden en afstan den. In twee dagen atletiek beleef den we als steeds met 80.000 opgeko men Olympische sportliefhebbers zo veel hoogtepunten, dat we duizelend naar huis gingen, verzadigd, volge goten met superprestaties die drie twee Olympische records (polshoog en 400 meter da- (400 meter horden, tien kilometer en vijfkamp) en mes) opleverden. Het was ook het weekeinde van de diepe teleurstellingen, zoals de tot nationaal idool verklaarde Heide Rosendahl, die moest beleven en discuswerper Jay Silvester, de 800 meter-loper Arz hanov, die meende de race in handen te hebben, speerwerper Lusis, Bedford (tien kilometer) en Co- lette Besson op de 800 meter. stuurders. In de twintig jaar van zijn Olympisch bewind had hij er slechts achttien uitgereikt. Zaterdag speldde hij Ad Paulen voor zijn vele inspanningen ten bate van de atletiek de negentiende op, een zeldzame onderschei ding. Maar tegenover al die teleur stellingen stond de vreugde van de winnaars, van de Oostduitser Wolfgang Nord- wig vooral, die met de ortho doxe polsstok een hoogte be reikte, die nog zelden was gerealiseerd. Bob Seagren, regerend wereldrecordhouder met de voor de Spelen verbo- den fiberglasstok, werd met UntGVrGdGn die „eenzame hoogte" ver- Er was nog een Amerikaan slagen. Zijn woede kende zeer ontevreden. Jay Silves- geen grenzen. In de kwalifi catie waren al favorieten ge sneuveld, maar Bob Seagren had zich gehandhaafd. Het duel spitste zich toe op de Oostduitser en twee Ameri kanen, Seagren en Johnson, die op respectievelijk 5.40 en mf&P 5.35 moesten afhaken. De verrassende outsider was de Duitser Kuretzki (5.30 en ({jL vierde). Nordwig sprong 5.50 - en was Olympisch kampioen met een recordhoogte voor de Spelen. Ingenieur Ad Paulen, de alom tegenwoordige Nederlander die voorzitter is van de Eu ropese atletiekunie en be stuurslid van de wereldorga nisatie. loopt altijd het meest in de kijker. Dat is een spe cialiteit van hem. Daarom ook zag Bob Seagren hem het eerst nadat hij het goud had verspeeld. Hij stormde, met zijn polsstok, op Paul en toe en schreeuwde cynisch: „Bedankt voor de fijne wed strijd die jullie ons hebt be zorgd. Je mag die oude stok van me hebben." Paulen, met van zijn stuk gebracht, antwoordde minzaam: „Wei- bedankt en gefeliciteerd met je zilver." Paulen raapte de neergesmeten stok op. Pal daarop wierp ook Johnson, die brons had veroverd, zijn stok voor de voeten van Pau- ien, die ook deze opraapte en zei: „Bedankt Johnson, we zijn in Nederland maar arm en die stok kunnen we best gebruiken." Straks zal Pau len, die zaterdag door Avery Brundage was gehuldigd, met twee polsstokken in Ne derland aankomen. Avery Brundage geeft privé gouden medailles aan in zijn ogen meer dan voortreffelijke be ter had zijn, perfecte tech niek bij discuswerpen niet kunnen omzetten in een gou den medaille, die was wegge- John Akii Bua heeft alle reden om de gouden plak naar de lippen te brengen. De Oegandees verraste de hele wereldtop op de 400 meter horden en werd daarmee de eerste Afrikaan die in München Olympisch goud veroverde. Trudy Ruth toonde zich haar uitzending waard door ook de tweede ronde van de 400 me ter te overleven. De Neder landse atlete verbeterde bo vendien het nationale record tot 52,5, waarmee zij Myrna van der Hoeven sinds 1968 in Mexico met 52,6 record houdster onttroonde. Ach ter Trudy Ruth Karoline Ka- fer. legd voor de Tsjech Danek. Hij bood de discus niet aan Ad Paulen aan. Teleurstel ling ook bij de Rus Arzha nov, die op de 800 meter op de streep, zij het in dezelfde tijd, werd verslagen door de merkwaardige Amerikaan David Wottle, die pas twee jaar topatletiek bedrijft. Hij liep 600 meter maar een beetje achteraan en leek kansloos. Tot hij aanzette en zich een fractie eerder over de finish wierp, compleet met wit petje, dat hij ook op hield bij de huldigingscere monie. David Wottle, een fervent verzamelaar van munten: „Dat petje is een talisman voor mij. Ik hdd het op het is een petje zoals golfspelers dragen toen ik mijn eerste grote wedstrijd won. Sindsdien draag ik het altijd. Bij de uit reiking van de medailles vergat ik het af te zetten. Onbehoorlijk, maar ik was helemaal in de war." David Wottle huilde dan ook later als een kind toen zijn volks lied was gespeeld. Niettemin had hij een verbluffend staaltje van kracht getoond, de houder van het wereldre cord waardig. Helemaal in de war was ook Trudy Ruth, die zich op de 400 meter knop had gekwali ficeerd met een derde plaats in 53.16 in een serie waarin wereldrecordhoudster Moni- ka Zehrt (Oost-Duits land) won. De weg naar de halve finales werd voor Trudy Ruth geopend toen zij in de volgende series als vierde eindigde (in 52.45 wat een Nederlands record is) op de ongunstige baan acht. Geheel overstuur kwam Trudy Ruth de tunnel uit, die van de baan naar de kleedkamers voert. Ze huilde en er was geen official om haar op te vangen. „Ik ben op van de zenuwen. Laat me even jan ken. Vannacht heb ik elf uur geslapen en ik voelde me he lemaal fit. Maar ze hadden me niet durven vertellen, dat ik op baan acht moest lopen. Ze waren bang, dat ik dan niet zou kunnen slapen. Ze vertelden het me vanochtend en dan krijg je wel een dreun. Ik wist, toen ik finish te niet eens welke plaats ik had. Ik durfde niet opzij te kijken." Trudy Ruth kan zich troosten met de gedach te. dat ze de halve finales haalde, een prestatie in zulk een formidabel veld, waarin de gouden atlete van Mexico, de Fran^aise Colette Besson zich niet kon plaatsen voor de halve finales. De Hon gaarse Balogh hep met 51.71 (oud 51.9) een Olympisch re cord. Illusies De eventuele illusies van Sam my Monsels die op de 200 meter met wederom een magistrale Valcri Borzov, die 20.30 realiseerde en als naas te concurrent de Westduitser Ommer met 20.53 heeft Van onze speciale verslaggever in München HERMAN VAN BERGEM strandden naast de baan. Met nog zestig meter te lo pen hinkte de voor Suriname uitkomende Monsels de baan Hij greep naar zijn rechterdij, viel neer en werd per bran card weggebracht. „Ik weet niet wat het is, misschien heb ik me verstapt, mis schien geforceerd, maar het schoot er ineens in." De der de, uit Nederland afgereisde, was hoogspringster Ria Ah- iers, die moeiteloos de kwali ficatie van 1.76 meter haalde met nog 22 deelneemsters. Ria Ahlers: „Het ging zo ge makkelijk, dat ik er eigenlijk een beetje bang van ben. Maar aan de andere kant voel ik me er wel door ge sterkt. Er zal wel geen te rugslag van komen." Daar voor is Ria Ahlers, die hoogspringen als een aardig heidje beschouwt, wat ze toe vallig „leuk" beheerst, veel te nuchter. Die nuchterheid kenmerkte ook de Westduitse speerwerper Klaus Wolfer- mann, die in een fascinerend duel met de Russische wereld recordhouder Ianis Lusis goud veroverde en meewerk te aan een jubeldag voor Duitsland, dat ook de snel wandel aar over 50 kilometer, Bemd Kannenberg en 800 meter loopster Hildegard Falck op de hoogste trede fa natiek mocht toejuichen en Heide Rosendahl nog zilver zag veroveren. Lusis wist wat Wolfermann kan. Hij had in een voor-O lympische wedstrijd al meer dan r egentig meter gewor pen. Maar toen Lusis met zijn eerste worp tot 88.88 kwam, leek de strijd al be slist. Een enerverend duel, waarin de speaker om stilte vroeg bij de aanloop van de atleten. Het werd onmiddel lijk muisstil, want Duitsers zijn een gedisciplineerd volk, dat waar men ook komt de juiste mixture heeft ge vonden tussen enthousiasme, chauvinisme en sportiviteit. De prestatie van Lusis werd uitbundig begroet. Wolfer mann bleef eronder, tot zijn vijfde poging. Toen wierp hij een geweldige 90.48 meter, een Olympisch record. Lusis had nog èèn kans. Hij span de de spieren en de wereld recordhouder (met 93.80) bleef twee centimeter onder de prestatie van Wolfer mann. Schmidt (Amerika) werd met 84.42 op afstand derde. Normale resultaten van dit drukke weekeinde waren de zege op de 100 me ter dames van Rcnate Stee- her (Oost-Duitsland) ln 11.07 seconden en van wereldre cordhoudster Hildegard Falck op de 800 meter (1.58,6) een Olympisch re cord, maar net 0,1 sec. onder haar wereldrecord) waarop wel de Russin Niele Sabaite verraste met zilver voor de Oostduitse Gunhild Hoffmeis- ter. Verrassend Verrassend was evenecens het lopen van John Aldi-Bua uit Oeganda op de 400 meter lopen van John Akii-Bua uit Oeganda op de 400 meter horden, die hij won ln de we reldrecordtijd van 47.82. En de zege van de Fin Lasse VI- ren op de tien kilometer, een slopende afvalrace waarin de Brit Bedford zolang het trek- werk deed, dat hij een van de eersten was die moest af haken van de kopgroep van acht man, waaruit ook een van de favorieten, de Tune siër Mohammed Gammoudl, moest uitvallen. Hij kwam ten val, verloor te veel terrein en stapte ontgoo cheld uit de baan. De man, die hem had laten struikelen en zelf ook was gevallen, was de lartere winnaar, VI- ren, die een voor een zijn concurrenten zag verdwij nen: de Joegoslaaf Korica, de Tunesiër Zaddem, de Amerikaan Shorter, de Span jaard Haro en de Ethiopiër met de vlag het veld op. Zij grote favorieten, de Belg Emiel Putte mans, bleven over. Met een enorme eind sprint schudde de Fhn ook Puttemans van zich af, die een geweldige race liep in de beste tijd ooit in de Belgi sche atletiekgeschiedenis op de tien kilometer verwezen lijkt. En toen Hepen jonge Finnen met de v ag het veld op. ZIJ vierden het wereldrecord van Lasse VIren (27.J8.J4, oud 27.39.4) en geen van de honderden suppoosten en Olympische tegenhouders kon dit lek in de organisatie stoppen. Het was een zo'n spontane uitbarsting van vreugde na een grandioos at- Ictlekweekeindc, dat die in breuk op de discipline er maar eens af moest. ymtimssae1:- «aw»».d£Ttfs t r; -vsum Rudi Carrell is ook in Mnchen, met vriendin en dochtertjes An- nemieke en Caroline. HIJ had kaarten voor het atletiekcvene- ment en wilde gaan kijken of Heide Rosendahl inderdaad goud zou behalen bij het ver springen. Maar hij moest plotse ling naar de studio om aan zijn «lauw* *how te werken. Hij gaf de kaarten ter waarde van 240 Mark aan vriendin en dochters die na iz minuten het stadion verlieten. Rudi Carrell: „Ie kwamen thuis en zieden: we zagen een juffrouw een cen timeter verder springen dan een andere. We zijn weggegaan want we vonden er niets aan. Die juffrouw was Heide Rosen dahl". De Australische hockeyploeg heeft waarschijnlijk de moeilijkste voorbereidingsperiode van alle teams achter de rug. Door de enorme afstanden in Australië is het uiterst lastig een centrale training te organiseren. De spe lers moeten daar honderden ki lometers afleggen om bijeen te kunnen komen. Trainer Arthur Sturgess zei dat de speler die het dichtst bij het centrale trai- nirvgspunt woont, altijd nog ruim 600 km. moet reizen. In to taal moest de selectie van 16 spelers 58.000 kilometer reizen voor een enkele centrale trai ning. KNZB (1) het is weer zoverDe prestaties van de Ne derlandse zwemploeg (met uitzondering van Enith Brigitha) vallen enigszins tegen en wat hoort men allerwegen: kritiek op het werk van een ander. De zwemcoa- ches Nico van Dam en Jo Schreurs namen het ini tiatief daartoe door de zwemploeg een gebrek aan zelfstandigheid te verwijten, die in hun ogen door de clubtrainers aangekweekt had moeten worden. Wat te verwach ten was, gebeurde ook: De clubtrainers namen deze beschuldiging niet en spraken een haast even emotioneel oordeel over de coördinatoren uit. De zwemsport in Neder land is daarmee een slechte dienst bewezen. KNZB (2) ^LS gevolg van dit on redelijk gekijf lieten de twee zwemcoaches Van Dam en Schreurs doorschemeren geen nieu we ambtstermijn meer te ambiëren. Zij hadden er genoeg van en voerden aan dat hun gezinnen be nadeeld werden wanneer ze nog langer zó zouden doorgaan. Daardoor ont staat een nieuwe moei lijkheid voor de Konink lijke Nederlandse Zwem- bond. Alle ervaringen, die de coaches in de voorbe reiding op deze Spelen hebben opgedaan, zouden bijna zeker volledig ver loren gaan, wanneer ze stoppen. Ook het zoeken naar de fout van Mün chen, waar Nederland straks in Montreal 197e wie weet hoeveel profijt kan hebben, zal waar schijnlijk zinloos, of ze ker minder zinvol meer zijn. En dat is een zaak die per se voorkomer moet worden. KNZB (3) NEDERLAND kijkt op zwemgebied altijd graag naar Amerika, om dat er veel te leren valt. Ook in deze kwestie kan het geen kwaad er een voorbeeld aan te nemen. De zwemcoaches Haines, Councilmann en schra- voor, noem ze verder nog maar op, hebben een er varing, die al van vóór Tokio 1964 strekt. Door de continuïteit van hun werk en de enorme studies, die ze van bijna alles in de zwemsport maakten, staan ze nu als „wijsge ren" langs de rand van het bad. Alles wat er zich maar kan voordoen weten ze op te vangen. Neder land had zulke inspirators bijna ook. Maar niet, wanneer Van Dam en Schreurs hun voornemen ten uitvoer brengen. Dan zullen er weer, net als zij vier jaar geleden begon nen, nieuwe mensen van voren af aan moeten be ginnen. Dat betekent, hoe men het ook bekijkt, toch weer een achterstand van jaren... Teleurstellend JJEPAALD teleurstel lend waren geduren de de eerste week van de Spelen ook de resultaten van de zogenaamde „klei ne sjjorten", zoals de mo derne vijfkamp, military en het schoonspringen. Dat geen Nederlander op deze nummers in de ver ste verte zijn uitzending naar München heeft waargemaakt, kan men niet alleen de onderhan delingscommissies van de diverse bonden aanreke nen. Ook het Nederlands Olympisch Comité had, althans die indruk krijgt het thuisfront, meer over zicht moeten hebben. Be ter op de hoogte moeten zijn, hoe de verhoudingen in de internationale sport nu precies lagen. Dan had dit nooit kunnen gebeu ren.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13