Daverende verrassingen bij korfbal Hellas kansloos tegen geroutineerde Foreholte Visitekaartje van Bona Stars: 1 07-59 Olympische „vlokken" Handbal MAANDAG 4 SEPTEMBER 1972 L3 Bona Stars, op de foto in aanvallende rol, kende met Landlust weinig pardon R LEIDEN De Leidse basketball vereniging The Bona Stars heeft in zijn eerste min of meer offi ciële thuiswedstrijd tegen Land lust zijn visitekaartje afgege ven. Al zegt de naam Landlust de gewone man niet zo veel, dit bleek ook wel uit de zeer mati ge opkomst van de supporters- schare ondanks het optreden van de Baker Street Jazz Band, de insiders is het bekend dat Landlust voor Bona Stars door de jaren heen een bijzonder las tige tegenstander gebleken is. Vandaar deze eerste thuiswed strijd tegen deze Amsterdam mers om te peilen hoe de kracht van het „nieuwe Bona Stars" Is. En deze bleek na een aarzelende eerste helft niet gering. De grootste aandacht ging natuur lijk uit naar de nieuwst aanwinst van Bona Stars, de Amerikaan Wayne Denham. Hoewel hij pas een week getraind had na 4 maanden non-activiteit én intus sen nog getrouwd, besefte .hij volledig, dat hij het nu maar eventjes als zogenaamde super man moest maken. Dat bezorg de hem begrijpelijk een slape loze nacht, plus één bank zenu wen, dat in het veld stond, want het onmogelijke werd door het publiek van hem gevraagd. Des alniettemin heeft Wayne zich daar aardig doorheen geslagen, op zijn eentje! En, dat is nog een manco van het Leidse team, Bona Stars mist op het ogenblik een leidende figuur; iemand, die een spelar ergens overheen kan helpen, die men taal het team in zijn hand heeft. Desondanks speelde Denham een gave partij; veel rebounds in de verdediging, snel aanspe len van de rappe break-spelers Har Stol en Aad van de Nieu- wendijk, altijd aanspeelbaar in de aanval en veel nuttig werk plus regelmatig scorend in de aanvalsrebound. Met een pres- sing-verdediging, d.w.z. een man-to-man over het hele veld, trachtte Bona Stars vanaf het eerste fluitsignaal de Landlust- aanval té ontregelen. De Am sterdammers daarentegen be dienden zich van een zone-ver dediging. Omdat het Leidse af standsschot lange tijd niet thuis gaf, wist Landlust het lange tijd bij te benen, getuige de via 22- 11 na 10 min. béreikte 43-30 ruststand. Beseffend, dat hier iets aan gedaan moest worden, liet Bona Stars onmiddellijk na het eerste fluitsignaal in de tweede helft zijn ware gezicht zien. Het karakter oefenwed strijd was er nu af, niet ieder een kreeg zijn kans om zijn kunnen te tonen, de beste ble ven over. Maar wat deze spelers lieten zien was een ware lust voor het oog; vanuit een zone verdediging vele supersnelle fast breaks met aan het hoofd de onvermoeibare Har Stol, en andere oogstrelende aanvals- combinaties. Het samenspel tus sen Denham, Petrici (die zijn slechte wedstrijd van vorige week méér dan goedmaakte) en Stol belooft bijzonder veel voor de competitie. Hoewel van Eyck en Verhoeks, die bij de Olympi sche Spelen in MUnchen zijn, ontbraken, slaagde Peter de Jong erin om ruim 1 minuut voor tijd de 100-puntengrens te doorbreken. De tweede helft was Landlust er niet meer aan te pas gekomen, met persoon lijk fouten probeerden de Am sterdammers Bona Stars van het scoren af te houden, wat evenwel niet lukte. De eind stand werd tenslotte onder groot enthousiasme van het publiek 107-59. Scores Bona Stars: Pe trici 29; Stol 26; Denham 23; Van de Nieuwendijk 15; De Jong 7; Kop 6; van Dijk 1. Hij gaf d^ kaarten ter waarde van 240 Mark aan vriendin en dochters die na lz minuten het stadion verlieten. Rudi Carrell: „ïe kwamen thuis en zieden: we zagen een juffrouw een cen timeter verd r spring n dan een andere. We zijn weggegaan want we vonden er niets aan. Die juffrouw was Heide Rosen- Foreholte trad aan tegen een sterk verjongd Hellas. Bijna de gehele ploeg bestond uit meisjes die het vorig seizoen de landsti tel bij de junioren in de wacht sleepten. Hoewel deze meisjes een technisch gaaf spelletje lie ten zien, misten zij toch de no dige schotkracht om het de ge- routineerdere Voorhoutse dames zien iets van de achterstand af te knabbelen (11—5) doch een break-out van Martina Hoogland bepaalde de eindstand op 12—5 in het voordeel van Foreholte. Daarmee mochten de Haagsen 1 niet mopperen want met name Ellie Hoek en Annemieke de Bruin hadden weinig geluk met hun schoten. moeilijk te maken. Tot 2—2 De Jong Adese dames hadden tot konden de Haagse meisjes zich staande houden. Tweemaal werkten zij een achterstand, ontstaan door doelpunten van de rust nog volop perspec tief. In een fraaie gelijk opgaan de strijd bleven zij het Haagse HMSH goed volgen. Zelfs na- te M.S.V. er een waar schut tersfeest van. M.M.O. werd vol komen overspeeld. Vooral de routinier Walter Görtz was voor de Hoogmadenoren ongrijpbaar. Bij de rust hadden de Noordwij- kers een royale 164 voor sprong opgebouwd. Na rust tha is er de ploeg niet naar om zo'n kans te laten liggen. Bij de rust hadden de Noordwijker houtsen een 54 voorsprong en ook na de rust bleven zij hun kleine voorsprong bekwaam vasthouden. Toch pasten de nieuwelingen bij M.M.O. zich goed aan. Mieke Rijkelijkhuizen en Corrie vld. Meer wisten bei den tot scoren te komen en good-old Cobia Elstgeest schoot maar liefst vijf keer raak. Het was niet genoeg. Northa maakte goed gebruik van de schoon- De heren van H.V.L.. als enige Leidse vertegenwoordiger van het 11-handbnl, begonnen de competitie al direct incompleet. Met 10 man moest worden opge bokst tegen het Rotterdamse Meeuwen. De Leidenaren heb ben de geroutineerde Rotter dammers goed pnrtij gegevn. Bij de rust bood de kleine 46 achterstand nog volop perspec tief voor H. V. L. Jan Siebert Hannie Boskamp en Ans Bak ker, weg met fraaie combina ties. Toen echter volgde een kanonnade van Foreholte, waar op Hellas het antwoord schul dig bleef. Nora v. Niekerk, Ans Bakker en Hannie Boskamp tileden Roreholte naar 5-2. Bij de rust was het door een tegendoel punt en een kogel van Nora v. Niekerk 6—3. Na rust liep Foreholte snel weg naar 9—3 door zeer fraaie doel punten van Anske Broekhuizen, Nora v. Niekerk en Hannie Bos kamp. Anske Broekhuizen was daarna zeer attent bij een te rugspringende bal en Hannie Boskamp zette een strafworp beheerst in een doelpunt om. In tussen had Hellas nog kans ge- men zij met 32 de leiding doch dat was van korte duur. Bij de rust waren beiden partij en weer volledig in evenwicht: 3—3. Na rust kreeg de trefzeke re Helma v.d. Geest, die alle Jong Adese doelpunten voor rust op haar naam bracht, geen en kele kans meer van de zeer be weeglijke Haagse routiniers. Vrouwe Fortuna was ook niet bepaald op de hand van Jong Ade maar HMSH had huidelijk het beste van het spel. Met vier doelpunten na rust, waar tegen over Jong Ade niets wist te stel len, trok HMSH verdiend met 37 aan het langste eind. De Noordwijkse heren ontmoetten in de derby M.M.O. uit Hoog- made. Met de winst mee maak- kwam M.M.O. beter terug. Ge holpen door de wind en de lako- nieke houding van de Noordwij- kers, konden zij lange tijd gelijk opgaan. In de laatste fase van de strijd bracht M.S.V. het tem po nog wat omhoog en liep weer verder weg tot de 29—11 eind stand. In Noordwijkerhout gaf de dames derby tussen Northa en M.M.O. een enigszins verrassende uit slag te zien. De Hoogmadese startten als favoriet met vier nieuwe speelsters uit de junio rengroep van vorig jaar. Hoe wel individueel wat sterker ge worden, klopte het nog niet zo best bij M.M.O. Het teamver band was ver te zoeken en Nor- heidsfoutjes en sleepte 2 belang rijke punten in de wacht; 9—7. Voor Nio is de competitie niet zonder problemen begonnen. Nog steeds zonder trainer heb ben slechts eenmaal met elkaar wat getraind. Tegen Verburch 2 was dan ook het gebrek aan conditie duidelijk te merken. Zij moesten een 20 voorsprong geheel uit handen geven bij de rust: 2—3. Na rust namen zij aanvajkelijk weer het initiatief, doch ook nu werden zij in de laatste fase weer voorbijgegaan door de Poeldijk reserves: 45. Het is te hopen voor de sympathieke dames uit Rijpwetering dat snel een trainer wordt gevonden an- ontpopte zich als topscora mede door het feilloos benutten van 3 strafworpen, hetgeen in deze spelsoort geen gemakkelijke op gave is. In die tweede helft wist H. V. L. steeds tot op één doel punt bij te blijven, doch in de laatste minuten waren 3 break outs hen te machtig. De Meeu wen konden uiteindelijk nog met een ruime marge van vier doel punten de overwinning mee naar Rotterdam nemen (9—13). De dames van H. V. L., inge deeld In de hoogste 7—handbal klasse verloren geheel volgens verwachting met 9—2 van het Haagse Kwiek Sport. De Leidse dames boden moedig tegen stand, doch het klasseverschil was te groot. In de zwembaden De Kooi en De Zijl werd zaterdag een zg. zwem-in gehouden. Speciaal voor onze foto graaf verzamelde een aantal deelnemers zich in één baan. De deelnemers, die na afloop aan de eisen hadden voldaan, ontvingen een diploma. (Foto Henk van Gijzen). DEETOS DE DANAÏDEN. De eerste competitiedag in de Hoofdklasse leverde meteen al daverende verrassingen op. De 0-3 score, die de Danaïden bij nieuwkomer Deetos bewerkstel- niewkomer Deetos bewerkstel- tje surprises thuis, al was de marge van drie treffers wat magertjes. De Leidenaars stuit ten in Dordrecht op de nodige harde tegenstand. Niettemin werd het een redelijk schouw spel, waarin de blauw witten technisch domineerden. Deetos schutter John Boogers faalde na 11 minuten van 4 meter, wat Gerard Nap enkele minuten la ter aan de andere kant niet deed (0-1). Halverwege de le periode had Boogers overigens zijn les nog niet geleerd en mis te wederom van de stip. Kort na de pauze gaf Nap nog eens het goede voorbeeld via een straf worp (0-2). Ook in de resterende tijd waren de doelpunten bijzon der duur. 17 minuten was de 2e helft oud toen de weer beschik baar zijnde Casper van Nierop het eerste normale" doelpunt scoorde (0-3). In deze match, waarin de defensies overheer sten. moesten de sluitstukken van beide partijen ieder nog een strafworp toestaan. Zowel Hoek stra (Deetos) als Casper van Nierop misten. Een goed. maar niet helemaal overtuigend begin van de Leidenaars. VICUS ORÏFNTIS SAMOS Vicus heeft de gezichtsverandering reeds in de eerste wedstrijd moeten bekopen. De ,,new look" van de zwart witten kwam er nog niet helemaal uit tegen het uit de Hoofdklasse teruggekeer de Samos. De Stichtenaren wa ren na een gelijkopgaand duel in de s'otfase het koelbloedigst en verdienden de kleine voorsprong ten volle. Debutant Jan de Boer zette Vicus op 1-0, wat Samos aanzette tot daden. (1-2). Wim Meyer en Wim Niessing (ex Fluks) schoten hun ploeg naar een voordelige ruststand (3-2). Na de wisseling trok Samos het initiatief naar zich toe. In no-time keek de Leidse ploeg te gen een negatieve 3-5 score aan. De derde Vicus nieuweling Jan Sjardijn verrichtte zijn eerste grote daad toen hij zijn ploeg in het juiste spoor terugleidde met 2 gave treffers (5-5). Het was uitstel van executie, want nadat Diet Riisbergen een nieuwe ach terstand had weggewerkt, for ceerde Samos de beslissing (6- 8). Wim Meyer bracht de Utrechtse zege nog even in ge vaar, die echter met de 9e Sa mos treffer werd veilig gesteld. Lenie en Ruud Niessing waren wegens vakantie afwezig. Z.K.V. Pernlx Ook Pernix verloor met 2 punten verschil. Het Zaandamse Z.K.V. sloeg na een met 3-3 afgesloten le helft in de 2e drie kwartier toe (5-3). Ook de oranje kragen telden een nieuw gezicht. Jan van Seggelen, overgestapt van De Algemene, nam meteen het eerste Leidse doelpunt voor zijn rekening. De thuisclub kon Per nix aanvankelijk goed bijhou den, maar toen Janco Breed- veld voor de Zaanse korf ver scheen, moest de thuisclub wat terrein prijsgeven (1-3). Z.K.V. herstelde zich nog voor rust (3- 3). Een duidelijk nog niet inge speeld Leids aanvalskwartet was de oorzaak van een voor de Leidenaars doelpuntloze 2e helft. De Zaandammers finish ten met 5-3 zegevierend. DE ALGEMENE ZUIDER KWARTIER De eerste competitie zondag had meteen al 2 derby's als hoofd schotel waarvan De De Algeme ne Z.K.W. er een was. De door de teruggang van de Zuid Westers weer mogelijk gewor den stedelijke ontmoeting werd een aantrekkelijk duel. Beide teams hadden een maal een voorsprong van 2 punten. Toen de resoluut leidende v.d. Linden liet inrukken, wees het bord 6-6 aan en met deze score hadden beide coaches vrede. De thuis club startte overdonderend. Bart Lambooy schoot zijn ploeg na 5 minuten naar 1-0. Na een gemiste strafworp van Nico van Leeuwen schoot Ruud van Vliet uit moeilijke positie 2-0 in. Het antwoord van Zuiderkwartier, dat van Daim en v.d. Riet nog moest missen, was uitstekend. Binnen 5 minuten had Hen Zie- rikzee. die in de eerste helft te veel vrijheid kreeg, de score rechtgetrokken. De gasten gin gen door. Joep van Dam was na 30 minuten spel zijn oppo nent 2 maal te snel af geweest (2-4). Daarmee was de koek nog niet op. Drie minuten was voldoende voor De Algemene om naast Zuiderkwartier te ko men. Sannie Kromhout en Bart Lambooy zorgden voor 4-4, waarmee tevens gerust werd Na het omkeren strafte Carla de Kreek een Algemene fout goed af, maar door een door braak van Wim van Vliet kwam de „thuisclub" weer langszij. (5-5). De Algemene gaf weinig kansen weg, maar een weinig overtuigende schietende blauw witte aanval kon niet helemaal profiteren van het goede werk van haar defensie. Aad Rusman schoot 6-5 in, waarna Zuider kwartier via Alber de Groot van afstand op 6-6 kwam. Toen kwam De Algemene vlak voor tijd in grote moeilijkheden. Met name ex Flukser Co de Haas liet enkele opgelegde kansen voor zijn nieuwe baas onge bruikt, zodat De Algemene nog goed weg kwam. K.N.S. FLUKS KNS Fluks was het andere ste delijke treffen, waarbij de oran je hemden met 5-3 de winst in eigen huis hielden. De ..Oegst- geestenaren" dankten de eertste zege aan het iets betere spel. Jan Heinrichs opende voor de „gasten" de score. KNS had ech ter weinig tijd nodig om tot 1-1 te komen. Hon Brakel was ma ker van het eerste competitie- doelpunt van KNS. Ziin broer Wim schoot zojn ploeg 10 minu ten voor rust naar een voordeli ge score. (2-1). Na de hervat ting forceerde KNS de beslis sing. Voordat Fluks, met enkele jonge spelers in de ploeg, in de gaten had wat er gebeurde, be droeg 't verschil 4 punten. Wim Brakel, Liesbeth Volkers en Hans Kluts zetten Fluks op een 5-1 achterstand. Fluks kwam nog behoorlijk terug, al had Jan v.d. Leek drie strafworpen no dig om tot 5-2 te komen. Jan Heinrichts beperkte de schade voor de rood witten ten slotte tot 5-3. Fluks zal o.i een moei lijk seizoen tegemoet gaan, daar het in één klap twee spelers (Co de Haas en Wim Niessing) kwijt raakte. Do debutanten Henny Noordervliet en Louis de Groot zullen de nodige aanpassings moeilijkheden krijgen. KNS zal het met de vrij oude ploeg weer redden. ACHILLES CRESCENDO FLUKS(N) MAASSLUIS Het vorig seizoen good meetellen- Ook Crescendo be«on het seisoen de |u», Noordwljk moc,t al dl. negatief. Een flink van schot zijnd Crescendo ging met een 3-2 nederlaag van start bij Achilles, dat de beide handen flink mocht dicht knijpen. De groen witte Leidenaars lieten nogal wat kansen liggen en een gelukkige bijkomstigheid was, dat Achilles ook niet bepaald met scherp schoot, Halverwege had Crescendo al een handicap van 2 treffers te overwinnen, waarin de Leidse korfballers niet slaagden in jle 2e speel- helft. Lock de Jong halveerde de achterstand, waarna Cres cendo voornamelijk de kansen Noordwijk r reet een flinke teleurstelling verwerker. Maassluis nam bel de punten dankzij de 7-5 zege mee naar huis. Het dameszestal van de gasten stak boven dat van de kustbewoners uit, waar mee de nederlaag voornamelijk verklaard is. Door toedoen van Jan Verloop werd met 1-3 ge rust. Vla 3-7 zegevierde Maas sluis met 7-5. Treffers voor Fluks kwamen via de handen van Willemien Bosma, Corry Ruygrok, Riet Schelvis en Jan van Drom melen. ORANJE NASSAU FIKS EXCELSIOR - ONS EILAND miste. Een vier meter worp aan Fiks verloor met 4-1. De Oegst- Ons Eiland ging bij Excelsior reeds in de eerste helft door de knieën, al kwamen de rood- broeken na de pauze goed te rug. Ons Eiland bleef bij 0-0 steken. Nan Deegennars schoot O.E. naar 0-1. Excelsior kwam daarna goed los en speelde zich naar een comfortabel lijkende 4-1 voorsprong. Plet Beekman Het Sassenheimse TOP startte de overkant betekende 3-1. Het verzet van de Leidenaars was nog niet gebrokt-a. Jan Hen- sing kwam tot 3-2, maar verde re vertwijfelde pogingen lever den niet de verdiende gelijkma ker op. Het bleef 3-2. NIEUWERKERK TOP en Nan Deegenaars brachten hun ploeg tot op één punt van de thuisclub. (4-3). De Delftena ren zagen tijdig het gevaar, maar opnieuw kwamen de Lei denaars op de geringste afstand van Excelsior via een treffer van Kees van Kalkerd. Een punt zat er voor het hardwer kende Ons Eiland echter niet in (5-4). zeer overtuigend tegen nieuw komer Nieuwerkerk. De cijfers 4-8 logen er niet om. Door tref fers van Rob Meyer en Dirk Meyer werd met 9-2 gerust. Na de thee drukte TOP bij 3-3 (Cees Zuurmond) door. Rob Meyer(2x), Marjo van Egmond, Peter Sogaar er» Wilma Kuhn schoten hun ploeg naar de rui me 8-4 winst. ge hardheid om tot resultaten niet ingespeeld en met 7 nieuw komers Is dat niet vreemd. Leo Stronks redde de eer voor Fik» dat echter optimistisch is ge stemd over het verdere verloop van de competitie. R.W.R. - TEMPO Tempo u.t Alphen miste in het eerste KNKB optreden de nodi ge handheid om tot resultaten te komen. Bovendien lieten de zeskamp stadbewoners drie strafworpen onbenut. Ook in het Alphense kamp heerst er opti misme ten aanzien van de res terende wedstrijden. Via 2-1 hal verwege verloor Tempo met 4-2. Jan Beursink en Marijke Haspers zorgden voor de pun ten.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11