Verbanning „groene wonderstok" desastrens voor Kjell Isaksson BIJNUMMER' VAN ENITH TOPPUNT OP DAG VOL TELEURSTELLINGEN VAN DOORN COPIEERDE DE SPRINT VAN KLAAS BALK Knud Knudsen verraste in de achtervolging ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT MüNCHEN De finale der achtervolgers eindigde met een verras sing. Het goud was niet voor de Zwitserse favoriet Xave Kurmann, maar voor Knut Knudsen uit Noorwegen. Ruim zes seconden be droeg aan het einde van een ongelijke strijd de voorsprong van de Noor, die tientallen landgenoten in vervoering bracht. Tweevoudig wereldkampioen Kurmann (24) had in de halve finales John Bylsma uit Australië met een verschil van slechts 0.3 secon den verslagen. De internatonaal nog nooit op de voorgrond getreden Knudsen bereikte de finale door Hans Lutz uit West-Duitsland in te lopen. Toen Lutz zag. dat hij niet tegen de 21-jarige Knudsen was opgewassen, gaf hij de strijd op om krachten te sparen voor het ge vecht om de bronzen medaille tegen Bylsma. Die taktiek bleek ver standig. want bij de ceremonie protocollair stond Lutz gisteravond als derde man op het erepodium. Kjell Isaksson (links) kwam met de groene wonderstok" tot MiiNCHEN Voor Klaas Balk en Peter van Doorn, de Ne derlandse deelnemers aan de sprint, stond de achterdeur niet op een kier, maar wagenwijd open. Samen hadden ze vijf herkansingen nodig om tot de laatste acht door te dringen. Frans Mahn, de coach der baancoureurs, vond Achteraf be- schouwd is het wel te- techt, dat Balk en Van Doorn van daag evenoude Rus Omar Phakadze die de wereldtitel een keer ver overde. Frans Mahn: „Toch is Phakadze minder sterk gewor den. Als Klaas Balk tegen hem moet rijden in de kwartfinales krijgen we ook in ieder geval een man bij de laatste vier". het echter nauwelijks belangrijk, dat^de kwartfinales uit sluitend via vele omwegen bereikbaar bleken te zijn. Mahn: „Vooraf heb ik gezegd, dat ze beiden zover moes ten kunnen komen. Welnu, dat is gebeurd. Ik praat verder nergens over". kwartfinales zullen starten. De wijze, waarop ze toen het er Concurrent werkelijk op aankwam met im ponerende tegenstanders afre- De derde gevaarlijke concurrent kenden getuigde namelijk der meer van kwaliteiten. Balk slaagde er zelfs in de Russische favoriet voor een medaille. Serge Kravtsov te elimineren. Kravt- sov, vorig jaar tweede in het wereldkampioenschap der ama teurs, bleef in de achtste finales het antwoord schuldig op Balks opvallend lange sprint, welke „oude maestro" Arie van Vliet „tactisch formidabel" noemde. Van Vliet: „Sprinten is niet alleen snelheid hebben, maar vooral slim zijn. Waarom konden Jan Derksen en ik nog van jonge knapen winnen toen we al in de veertig waren? Niet omdat we sneller waren, maar gewoon omdat we wisten wat we moesten doen om ze achter ons te houden. Klaas Balk is natuurlijk sneller, maar hij werkt bovenal met zijn hersens. Hij hield Kravtsov en Bek naast elkaar achter zich, waardoor die twee het samen maar moes ten uitzoeken". MüNCHEN De verban ning van de groene pols stokken uit het Olympisch toernooi heeft desastreuze gevolgen gehad voor de Zweedse atleet Kjell Isaks son. Hij haalde de limiet (5.10 meter voor het pols stok hoogspringen) niet en werd uit de strijd gewor pen. Hij was de man die sensatie verwekte door met een glasfiberstok een we reldrecord van 5.59 meter te springen. Dat Bob Sea- gren verbeterde tot 5.63 meter, ook met de glasfi berstok. Kjell Isaksson wekte in het Olympisch toernooi wederom sensatie, maar voor hem in negatie ve zin. Hij wierp de schuld deels op de blessu res, dae hem het hele sei zoen hebben geplaagd. Hij wees op zijn been dat niet geheel in orde zou zijn. „En ik ben het slachtoffer geworden van gedraai van de I.A.A.F., waarom houdt men zich daar niet aan een genomen beslis sing. Het is bij die bond zo dat men onmiddellijk in paniek raakt air een groot land als Oost-Duitsland protesteert." Met een verongelijkt gezicht been de Kjell Isaksson weg. Wel toe gestaan, niet toegestaan, dat was de kwestie waarop Isaksson doelde. De I.A.A.F. was oor spronkelijk akkoord gegaan met het nieuwe product, dat een Amerikaanse firma waarvan vrijwel alle topspringers de stok betrekken, in de handel had ge bracht. Griekenland en Oost- Duitsland protesteerden. Oost- Duitsland vooral, omdat het in Wolfgang Nordwig een potentië le kandidaat ziet voor een me daille die het toch al indrukwek kende aantal moet verhogen. Op het laatste moment besloot de I.A.A.F. met overweldigende meerderheid, zoals werd mede gedeeld dat alleen gespron- Weer speelde zich Bewondering voor Balk en Van Doorn Niels Fredborg, die donderdag het goud op de tijdrit over een kilometer won en die eveneens herkansingen nodig had om tot de kwartfinales door te dringen. Jürgen Geschke, de Oostduitser, is de vierde rivaal. De 29-jari- ge gasfitter uit Oost-Berlijn be haalde samen met zijn landge noot Otto al enkele wereldtitels op de tandem. De 18-jarige Ita liaan Marino is eveneens erg gevaarlijk. In hem zien de Az- zuri een tweede Maspes en dat zegt voldoende. De enige vrij wel onbekende in het sterke veld is Johnny Nicholson uit Australië. In eigen land neemt de 23-jarige monteur uit Melbourne een onaantastbare postitie in, Europa kent hem echter nauwelijks. De wijze, waarop hij gisteravond de Deen Peder Pedersen en de Tsjech Ivan Kucirek uitschakelde in de achtste finales gaf aanleiding tot felle protesten, maar de jury wenste de uitslag niet te wijzi gen. Waardoor Nicholson op Voordat Klaas Balk de kwartfinale bereikte, moest hij talrijke herkan- nogal goedkope wijze tot de singen verrijden. In een ervan versloeg hij de Fransman Quintyn kanshebbers bleef behoren. (links) en de Argentijn Carlos Enrique Raybaud. gen mocht worden met stokken, die sinds augustus 1971 in de handel zijn en door iedereen ge kocht kurmen worden. En dat is met de glasfiberstok niet het ge- Op het Olypipisch terrein loopt ook de heer Moore rond, die de Amerikaanse firma represen teert. Hij wilde niets weten van een wonderstok. Moore: „Elke firma op dit gebied doet aan re search. Zoals er bedrijven zijn, die speciale schoenen ontwer pen, voor bijvoorbeeld steeple- chaselopers, zo zoeken wij naar de beste materialen voor o.a. polsstok hoogspringen. De glas fiberstok is elastischer dan de oude, die overigens ook door onze firma werd geleverd. De nieuwe stok is ook lichter, der tig gram ongeveer. Dat lijkt niet veel, maar met het nemen van de aanloop merkt een atleet dat terdege." Kletsen Toen deed Moore een saillante uitspraak. „En nu moet Nord wig niet kletsen, dat hij nadeel ondervinden als hij met de i drama af in het Olympisch stadion. In kansrijke positie raakte de Oostduitser Ru dolph na het nemen van de laatste horde op de 400 meter uit balans. Hij viel en t ser Buttner. die vergeefs probeert uit te wijken overigens kansloos voor een mee. De Rus Yuri Zorin (967) neemt net niet deel aan de valpartij. Van een onzer verslaggevers in München: HERMAN VAN BERGEM Arie van Vliet heeft grote bewon dering voor Balk. „Klaas is", aldus Van Vliet, „een geweldige all-rounder. Hij komt net iets te kort om op verschillende num mers Individueel uit te blinken, maar bij elkaar kan hij zoveel, dat hij een tweede Peter Post moet kunnen worden". Balks groeiende vorm ;-schreef Frans Mahn, ook al een «oud sprintkampioen, het toe, dat ■Peter van Doorn eveneens ^kwartfinalist werd. „Peter", zei £Mahn, „trekt zich altijd op aan .,..kT^,TTT,VT •«laas. Toen hij verder kwam MüNCHEN - De grap, die Enith Brigitha >wiide Peter ook koste wat het ruim een maand geleden tijdens de natio nale zwemkampioenschappen uithaalde door op de 100 meter rugslag te starten en meteen de titel in een nieuwe Neder landse recordtijd te grijpen, kan in Mtin- chen e.en vervo's krii8en' Want sinda Si* genoteerd voor de leverantie van acht glasfiberstokken, waarvoor hij notabene nog spe ciale wensen had, die we na tuurlijk hebben uitgevoerd. Ik kan precies zeggen wanneer wij hem de eerste stok hebben gele verd: 2 mei van dit jaar. En het Griekse protest begrijp ik evenmin, want ook Papanico laou heeft de nieuwe stok, even als Seagren, de Italiaan Dionisi en de Fransman Tracanelli. oude stok had moeten springen Atleten, die niet in het bezit zijn en anderen met een nieuwe, van een van de 300 nieuwe stok- want in onze boeken staat hij ken, die tot nu toe zijn geprodu- 1 ceerd, houden vol dat „de groe ne wonderstok" die béter zwiept, een voordeel geeft van zeker vijftien centimeter. Intens In het als altijd bomvolle stadion werd de strijd van de „oude orde" intens gevolgd. Hoezeer van invloed het besluit van de I.A.A.F. is geweest, blijkt hier uit: Papanicolaou, Dionisi en Isaksson haalden de kwalifikatie niet. Bob Seagren en Tracanelli behoorden, evenals Nordwig, tot finale eindigde zij met 11.47 op de vijfde plaats en dat was te gering om het toernooi te kun nen vervolgen. Zij moest uit de boeken worden geschrapt, een bezigheid die op het bureau van de Nederlandse afvaardiging tot het dagelijkse werk behoort. Wilma van Gooi: „Ik liep de 100 meter maar ik wist dat ik er niet aan te pas zou komen. Maar je moet het natuurlijk proberen. Ik heb me toegelegd 6p de 200 meter en daarin hoop ik meer te bereiken." de atleten die zich mochten op- Voorlopig was de Cubaanse maken voor de eindstrijd. Dat was de enige Nederlandse deel neemster die gisteren in de are- ne kwam, met gegund. Wilma van Gooi kon niet herhalen, wat zij in Mexico had gerealiseerd, de halve finale waarin zij als zevende werd uitgeschakeld voor de eindstrijd. In de sterk ste serie ingedeeld leverde zij op de 100 meter met 11.43 se conden een behoorlijke presta- sprintster Silvia Chibas de snel ste met pal achter zioh de Ame rikaanse Iris Davis, de Australi sche Raelene Boyle en de Oost- duitse Renate Stecber. De greep in de medailles voor dat land werd voortgezet door Ruth Fuchs, die met de speer tot een nieuwe Olympische reoordworp van 63.88 meter kwam. (oud: 60.36 meter, Mexico: Nemeth, Hongarije). tie, waarmee zij derde werd. In De concurrentie bleef royaal ach ter. Ook zilveren Jacqueline Tod ter (ook uit Oost-Duitsland) met 62.54 en bronzen Kathy Schmidt (V.S.) met 59.94 meter. Mopjes •^tost bij de laatste acht. Hij wil -rfiiet minder zijn dan Balk", ^en Doorn bleek zich niet alleen £aan Balk op te trekken, hij co- Kieerde zijn taktiek eveneens, i de finale herkansing tegen de ^Tsjech Vladimir Vackar zocht <*de Brabander zijn heil ook in Seen lange spurt, welke hem Jjuist een fractie eerder dan zijn ^tegenstander gracht. V-an Doorn en Balk bevinden zich Jjn de kwartfinales in bijzonder sterk gezelschap. In de eerste .plaats is daar natuurlijk de Franse favoriet Daniel More- 'lon achtentwintig jaar oud, 'Olympisch kampioen van 1968 en vijfvoudig wereldkampioen .bp de sprint. En dan, •eigenlijk vanzelfsprekend, ceren behoort de 17-jarige vrije slagspecialiste uit Am sterdam tot de kandidaten voor een Olympische plak op haar „bij-nummer". Zege Amerika MüNCHEN Amerika heeft In het Olympisch basketbaltoernooi een overwinning van 96-13 be haald op het zwakke Egypte en zich vrijwel verzekerd van een plaats in de halve finale. Dm de andere plaats leveren Cuba en het verrassend sterke Brazilië nog een verwoede strijd. Rusland lijkt al vrijwel zeker van de zege in de andere groep. meet Zowel in de series als in de halve finales was Enith Brigitha een van de snelsten. In de series haalde ze haar eigen Nederland se record van 1.07,3 omlaag naar 1.06,71 en toen het rr op aar. kwam zich te kwalificeren voor de eindstrijd ging ze nog sneller (1.06.5). Melissa Belote en Karen Moe uit de Verenigde Staten en Andrea Gyarmati de Hongaarse Verbeterde giste ren het Europese record wa ren in de halve finale weliswaar nog sneller, maar omdat de ver schillen minimaal waren, lijkt de race om het edelmetaal nog volledig open te zijn. Het optreden van Enith Brigitha was voor Nederland het hoogte- punt van de dag, waarop de te leurstellingen van de afgelopen dagen toch weer niet helemaal naar de achtergrond konden worden gedrongen. Want alie te Riet en Tineke Hofland speelden in de series 100 meter school slag een volstrekt ondergeschik te rol met tijden, die hun beste persoonlijke prestaties bij lange Van een onzer verslaggevers TON VAN DALEN Groen faalde op de 10U meter rugslag, waarop Marianne Ver mant wel de halve finale, maar niet de eindstrijd wist te berei ken. Ton van Klooster ging ge ruisloos af op de 400 meter vrije slag. Met de 17e tijd 4.11.7 bleef hij ver verwijderd van de finale, waarin de Ameri kaan Rick Demont en Brad Co- poper uit Australië later op de dag een schitterend gevecht le verden om de eerste plaats. De mont won, hoewel er niet een was, die dat met het blote oog kon waarnemen. Het verschil bedroeg namelijk een/hor.derd- ste van een seconde. In tegenstelling met de Oosterbu ren tuimelt West-Duitsland steeds dieper in de put. Er gaat geen dag voorbij of er moeten teleurstellingen worden wegge slikt. West-Duitsland had in ei gen huis op een lawine van me dailles gerekend. Er worden na een week spelen al schampere mopjes getapt over het falen van de ploeg. i Andree" Gyarmati, die ook de Klaus Peter Hennig behoorde tot verrassende Oostduitse Roswi- tha Beier voor moest laten gaan, weer van de troon, welke de Hongaarse een dag eerder had beklommen. Al de drie meisjes bleven trouwens onder het donderdag voor Gyarmati op 1.03,8 gebrachte record. Mayumi Aoki staat sinds gister avond weer met 1.03,3 bo venaan de wereldranglijst. Sha ne Gould had het op de 200 me ter vrije slag minder moeilijk dan de tegenstandsters als Shir ley Babashoff tot de finale nog wereldrecordhoudster met 2.05,2 en Keena Rothammer mocht worden verwacht. De twee Amerikaantjes waren niet opgewassen tegen het Austral.- sche zwemwonder, wier 2.03.6 de atleten, die een gerede gelijkheid op het behalen van een plak werd toebedacht. Hij viel af bij de kwalificatie voor het discuswerpen. Met een des perate laatste poging kwam hij niet verder dan 58.64 en de li miet was 59 meter. De Tsjech Danek kwam al aardig in de buurt van het Olympisch re cord (64.78) waarmee Al Oerter in Mexico goud won. Danek wierp 64.32. Jay Silvester was een van de velen, die het na een worp al voor gezien hield. Zijn 61.20 was immers voldoen de en hij trok zijn trainingspak weer aan. „Zo'n kwalificatie is voor de zwakkere broeders." zei hij met een verontschuldigende glimlach. -JL goed was voor de derde gouden Zij gebruiken dan ook de drie Steve Genter, die in navolging tot Werner Lame tweede tijd in de series, maar in de finale laatste zijn haardos had laten verwijderen. Genter is mis schien wel de meest markante verschijning van dit zwemtoer- hoewel hij jongstleden zondag nog op e.en operatietafel had ge legen. omdat er lucht tussen zijn ribben en longen was geko men, welke met behulp van een pin en een slang moest worden verwijderd. de finale wel ke tot ieders verrassing voor Hans Fassnacht en Gunnar Larsson onbereikbaar bleef Ln een wereldrecordtijd te na niet benaderden, Annemarie Het brons r de Amerikaan Shane Gould en Mayumi Aoki zorgden er echter voor. dat de 9000 toeschouwers toch nog ge- plak tijdens deze Spelen. Hansje Bunschoten en Anke Rijn- ders kwamen er in het spel op deze plaatsen niet aan te pas. Zwemmend in de banen 7 en 8 finishten zij r.a resp. 2.OS.4 en 2.09,4. Voor Hansje betekende dat tenminste nog een verbete ring van haar persoonlijk re cord met een/tiende van een se conde, maar meer dan een zes de plaats leverde haar dat niet op. Anke Rijnders, stelde voor de zoveelste keer, teleur, door als zevende te eindigen. De Amersfoortse kan in München maar niet op gang komen. Het is pijnlijk om dat telkens weer te moeten constateren. beurten, maar slaagden geen van allen. Een spektakelstuk is en blijft de 100 meter heren. Ondanks de indrukwekkende ha.ve f.nale die de Russische schicht Valeri Borsov had gelo pen. had de Amerikaanse trai ner Bi li Bowerman nog vertrou wen in Robert Taylor. Het was ijdel vertrouwen want de Rus roasde in schier volmaakte stijl en beheersing naar de finish in 10.14. Taylor had 0.10 seconden meer ncdig en do Jama.caan Lennox Miller deed er nog eens 0.09 seconden langer over. Een ovatie voor de Rus. die de uit gesproken favoriet wj.s en aan die verwachting voldeed.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 8