Geen eigen accommodatie toch schouwburg activiteiten TAL VAN CULTURELE EVENEMENTEN IN ALPHEN Dirk Bedijn schildert uit zijn zeemansjaren Tekeningen en grafiek van Van den Eijkel Opmerkelijk concert op Duivenvoorde LEIDSE COURANT ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1972 LEIDEN Ondanks het voorlopi ge tekort van een eigen accom modatie wegens de voorgeno men restauratie heeft de direc tie van de Schouwburg in sa menwerking met K O voor het komende seizoen een bont en veelzijdig programma sa mengesteld. „Klapstuk" is onge twijfeld de musical Godspell, die vorige week in Den Bosch in première ging en die op don derdag IS en vrijdag 20 oktober in de Stadsgehoorzaal zal wor den opgevoerd. Andere hoogte punten van dit seizoen zijn on getwijfeld optredens van Wim Kan. Herman van Veen en Paul van Vliet, en tal van befaamde toneelvoorstellingen. Het pro gramma wordt afgewerkt in de Stadsgehoorzaal, het LAK-thea- ter en het Rijnlands Lyceum. De musical Godspell onderscheidt zich in zoverre van andere pro- dukties op religieuze grondslag, dat het hier niet in eerste in stantie gaat om een stuk profa- niserend theater, maar om een tekst die overwegend puur evangelisch is. Er worden onge veer dertig bladzijden van het evangelie naar Mattheus in geacteerd en geciteerd. Maar het is bepaald geen Mattheus Passion in een andere versie. De makers wilden met deze mu- sica niet Jezus' leven beschrij ven, maar gewoon onderstrepen wat Jezus gezegd heeft, wat zij als blijde boodschap ervaren. Die boodschap springt er in God spell steeds uit op een naïeve, ongecompliceerde manier. Er is in Godspell eigenlijk maar één thema: verblijd u in de opgesta- y ne Heer. JVat de maand september betreft is er om te beginnen de rock- musical Hair, voor de tweede maal in Leiden op vrijdag en zaterdag 8 en 9 september in de Stadsgehoorzaal. Ook is er za terdags nog een extra nacht- voorstelling. Op zaterdag 16 september komt het Russische Staatspoppentheater van Sergej W. Obrastzow naar Leiden. On der pianomuziek worden in het Rijnlands Lyceum door poppen romances, gedichten en fabels gespeeld. Op woensdag 20 sep tember komt het Portable Thea tre naar het LAK-theater met het stuk „Engeland's Ireland" (Mickery). Op vrijdag 22 sep tember wordt in het Rijnlands Lyceum het blijspel ,,De Kleine Hut" opgevoerd, met Bob de Lange. Hetty Verhoogt en Paul Cammermans. Op zaterdag 23 september in de Stadsgehoor zaal weer een hoogtepunt: de Bayanihan Dance Company, de beroemdste dansgroep uit de Philippijnen. Het septemberpro- gramma wordt de dinsdag daar op besloten met de tragedie „Moeder Adam", met Josephine van Gasteren en Henk van Ul- sen in het LAK-theater. Een greep uit het programma voor de rest van het seizoen: in oktober komen respectievelijk, naar Leiden het nationale ballet van Senegal met Afrikaanse dansen („Feérie Africaine"), het stuk Hitler Dances (Micke ry), Ramses Shaffy en Liselore Gerritsen, „Dagboek van een gek" met Henk van Ulsen, „Op Hoop van Zegen" (afscheid van Beppie Nooy sr.) en de twee een- Musicaf Godspell: blijheid voorop akters „Huiswerk en Mannen zaken" door het Amsterdam To neel. De maand november begint met een optreden van Sieto Hoving, gevolgd door het blijspel „Zo'n meisje om in je binnenzak te stoppen", nogmaals Sieto Ho ving, de Franse zangeres Fran- cesca Solleville (met protest songs en klassieke aria's. Fiesta Gitana en de Hoofdstad Operette. De maand decmber begint met het cabaret Don Quishocking, gevolgd door de Mickery-voor- stelling George Jacksen Black White Minstrel Show. Daarna worden het eerste en tweede deel van de vierdelige feuilleton „The Family" van Lodewijk de Boer in het LAK-theater opge voerd, en komt de cabaretgroep Tekstpierement (Sylvia Albers, Lia Karon en Frank Sanders) naar het Rijnlands Lyceum. Met de vrije produktie „Wie is er bang voor Virginia Woolf" wordt de maand januari van het volgend jaar besloten. In februari komen Miel Cools en Fons Jansen, en het Spaanse ballet La Singla. Ook wordt in deze maand het derde deel van The Family uitgevoerd, alsmede het blijspel „U spreekt met uw moordenaar', In maart komen Freek de Jonge en Bram Ver meulen met het cabaret „Neer- lands hoop in Panama", is een voorstelling van Het Zwarte Theater uit Praag en wordt de laatste aflevering van The Fa mily vertoond. In april volgen Fons Jansen, Herman van Veen en Wim Kan. Het seizoen wordt in mei besloten met twee optre dens van Paul van Vliet. De kans is groot dat er tussentijds nog een aantal toneelvoorstellin gen worden ingelast, aldus Schouwburg-directeur Hans Dam, die nog meedeelde dat de Schouwburg-activiteiten gedu rende dit seizoen nog meer zul len worden geïntegreerd in die van K O vooral wat betreft de kaartverkoop. ALPHEN AAN DEN RIJN De Kulturele Raad van Alphen heelt j voor het seizoen 1972/'73 wederom een gevarieerd programma we ten samen te stellen. De programmacommissie is er in geslaagd Al- phenaren veel klassieke muziek aan te bieden, maar daarnaast ook j pop- en jazzconcerten, cabaret, toneel, films, ballet en nog tal andere ook Ramses i Alphen. e programma zijn i het Amsterdam De concerten vinden dit seizoen alle plaats in de Oudshoornsekerk en beginnen om kwart over acht. Op 12 oktober wordt deze serie ge opend met een uitvoering van het Guarneri Trio. Dat bestaat uit Herman Krebbers, Daniële Dechenne en Jean Decroos. Donderdag 7 december komt het Nederlands Kamerkoor naar Alphen en don derdag 8 februari hei befaamde Syntagma Musicum. Huib Chris- tiaanse en anderen zijn donderdag 12 april te beluisteren terwijl de serie besloten wordt met een concert door Frans Brüggen en Gus- tav Leonhardt. Voor deze serie worden abonnementen verkocht van f 20,—. Losse prijzen lopen uiteen van f 4, —lot f 7,50. Dok het nieuwe kerkelijk en gemeenschapscentrum De Bron, dat zater dag 9 september officieel zal worden geopend, is betrokken als gele genheid waar de Kulturele Raad programma-onderdelen heeft ge pland. Zo zuil enonder meer zgn. zondagochtend-koffieconcerten wor den gegeven, die om kwart voor twaalf beginnen. Zondag 22 oktober komt het Barokensemble van Bois Mortier naar De Bron. zondag 19 november Huib Christiaanse, zondag 24 december het Ned. Saxofonkwartet van Harry Mooten. zondag 21 januari de guitarist Antonio Perrelra-Arias, zondag 25 februari hel Amati- Kwartet en zondag 25 maart het Eindhovens Barokensemble. De Raad heeft de toegangsprijs voor deze serie concerten laag gehou den. inclusief een kopje koffie moet f 2,50 betaald worden en voor CJP-leden en kinderen rekent men f 1,50. Bovendien zal gezorgd worden voor een passende opvang van de kinderen. Vijf popconcerten in de Rijnstreekhal met bekende groepen, zullen ze ker weer in de smaak vallen bij de jeugdige Alpheuse publiek. Be gonnen wordt op zaterdagavond 9 september met de Soft Machine en Alquin en op 23 december komt The Chris Hinze Combination naar de Rijnstreekhal. Zaterdag 30 december is te luisteren naar Earth and Fire en op zaterdag 3 maart naar Focus. De serie wordt afgesloten met een optreden van de groep Ekseption. Bij voldoende belangstelling staan vier jazz-concerten op het pro gramma. Begonnen zal worden met het Dexter-Gordon-kwartet op zaterdag 30 september. In zaal Nabij zullen het komende zeizoen 6 cabaret-voorstellingen wor den gegeven. De Groep Compromime bijt het spits af met een op treden op 19 oktober en op 30 november komt Ivo de Wijs met zijn cabaret naar Alphen. Dinsdag 27 februari is een optreden van Don Quishocking en donderdag 29 maart van Funhouse. Neerlands Hoop sluit de serie op 24 mei. Ook bij cabaret is een abonnement van f 20.mogelijk. Waarschijnlijk komen op 14 Shaffy en Liselore Gerritsen met hun programmi Voor wat betreft het onderdeal toneel van het nie onderhandelingen gaande om Alphen ook op ti Shaff-Circuit. Dit betekent dan dat produkties se Shaffy-theater ook hier geplaatst kunnen worden. Verder wordt nog gepraat over de opvoering van enkele stukken door de Nieuwe Komedie. Op het gebied van revues, shows, chanson e.d. staan nog twee „grotere avonden" te wachten. Henk van Ulsen zal op 8 maart een vertoning geven van „zijn" Dagboek van een Gek. Zoals gebruikelijk is gebouw Nabij weer de „bioscoop" voor het pro gramma van de Kulturele Raad. De films worden gedraaid op vrij dag- en zaterdagavonden om kwart over 8. Er komt een apart op Nabij afgestemd bioscoopprogramma met een eigen scherm van ruim 6 x 3.50 m. Tot |I73 is het programma als volgt: vrijdag 1 sep tember: Tora, Tora, Tora. zaterdag 23 december: Daniël, zaterdag 7 oktober: The French Connection, vrijdag 27 en zaterdag 28 okto ber: It's a mad, mad world, zaterdag 11 november: Mash, zaterdag 25 november: De tien geboden, zaterdag 9 december: Le Mans en vrijdag 15 en zaterdag 16 december: Dr. Zjivago. In 1973 zullen onder meer Clockwork Orange. Straw Dogs en een speciale „pop-filmavond" in het programma worden opgenomen. Elke zaterdag, wanneer er 's avonds films is, wordt 's middags een een kinderfilm vertoond. Ook in De Bron zullen films gedraaid worden en wel op 6 vrijdag avonden om half elf. Het programma ziet er als volgt uit: 13 okto ber: Het zevende zegel, 17 november: Le souffle au coeur. 19 janua ri: Fahrenheit 451, vrijdag 16 februari: Oratorium voor Praag, het feesten de gasten. 16 maart: De melkweg. 13 april: Joe. Op verschillende plaatsen in Alphen zullen in de tweede helft van het seizoen vier orgelconcerten worden georganiseerd. Als „test-case" voor de invoering van een bejaardenpaspoort wil men te beginnen in januari 1973 speciale avonden of middagen beleggen voor bejaar den. Naar file waarschijnlijk zal begonnen worden met de toneeluit voering van „Mobiel" op 16 januari in gebouw Nabij. Op 8 februari zal het Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland 's middags een concert geven met een balletgroep en op 8 maart is er's middags een uit voering door Amsteltoneel. Geprobeerd zal worden de toegangs prijs op 1.te houden. De Kulturele Raad is nog bezig te zoeken naar een geschikte ruimte in Alphen om exposities in te richten in samenwerking met de Ne derlandse Kunststichting. De geduchten gaan uit naar het organise ren van vier exposities „hedendaagse kunst". Tijdens de kerstva kantie komt de World Press Photo-tentoonstelling in de Rijnstreek- hal. Daaraan zal een grootse manifestatie worden gekoppeld, te or ganiseren door de Jeugdraad. Kulturele Raad. Sportstichting en Ge meentelijke Voorlichting. Tijdens het kerstvakantieproject zal er i ook nog een kunstmarkt worden gehouden, eveneens in de Rijn- streekhal. Het omvangrijke programma is samengesteld door de heer Van Ber- kei, de culturele ambtenaar van Alphen, na besprekingen met de programma-commissie. Deze bestaat uit de volgende leden van de Kulturele Raad: de dames A. van der Boom-Klomp en W. J. de Heer-Vos en de heren P. Groenhart, H. J. Polderman en W. A. M. Een model van Dirk Bedijn Noord wijk Voor Dirk Be dijn hoeft het eigenlijk niet zo'n interview. Toege geven, hij heeft tientallen schilderstukken vervaar digd en een prachtverza meling scheepsmodellen in elkaar gezet maar moet daar nu zo'n ophef over ge maakt worden. „Ik zal je snel even wat laten zien, maar dan kan je wel weer opstappen" zegt Dirk ter wijl hij de punt van een verse bolknak boven een lu- cifervlam laat rond draaien. wee uur later, als Dirk's sigaar bijna rijp is voor de asbak, zijn we nog steeds niet opgestapt. Dirk blijkt toch niet zo'n stille te zijn als hij aanvankelijk wil voordoen. Integendeel zelfs. Als hij eenmaal voor zijn scheepjes en schilderijen staat dan steken de verhalen over het enerveren de leven op tee even onver wacht op als een storm rond Kaap de Goede Hoop. Als Dirk staat te verstollen over wind kracht tien dan ben je onwille keurig geneigd ie zuidwester op te zetten. En als je sommige schilderijen van hem bekijkt dan deins je wol eens terug om dat je elk moment verwacht dat er een golf zout water van het linnen doek zal storten. Schepen schilderen en schepen bouwen dat is zijn lust en zijn leven. Hij heeft zijn portie van de zee wel gehad deze 70-jarige Noord- wijker. Elf jaar was hij toen hij kreeg te horen dat hij zijn bo terham maar op zee moest gaan verdienen. Tot na de oor log was Dirk niet van het water weg te slaan. Toen viel voor hem het doek en werd hij ge dwongen het leven van een land rot te gaan leiden. Een niet goed uitgeziekte griep was daar de oorzaak van. Dirk Bedijn. aan de zeekant geboren, deed niet helemaal afstand van het water. Als visboer voelde hij zich daarna toch nog een beetje in die wereld betrokken. Hij had nu ook wat meer tijd over voor zijn hobby: het maken van scheepsmodellen. Uren kon hij er mee bezig zijn. Tot in de kleinste details bouw de hij de schepen na. Inmiddels was hij ook gaan schilderen. Op zijn lange tochten over de greep hij keer op keer naar zijn penselen, of dat nu in een rustige baai was of bij windkracht tien. Dirk Bedijn doet niet snel afstand van een schilderij want steeds als hij er een wegdoet, kost hem dat een enerverende belevenis uit zijn zeemansjaren. Hoe natuurgetrouw Dirk Bedijn zijn schepen op de golven schil dert blijkt wel het duidelijkst uit uitlatingen van oude zeebon ken die zijn schilderijen onder ogen krijgen. „Dat is hem hele maal" zeggen ze dan tegen Dirk en dan geniet hij. Bedijn leest ook veel over de zee en over de schepen. Hij heeft er honderden boeken van. Geen schip is voor hem een onbeken de, elk vaartuig weet hij thuis te brengen. En dan natuurlijk de vele avonturen van noeste zeebonken in de Pacific en de gevechten met inboorlingen, daar smult hij van. ,,Wat een tijd, wat een leven". LEIDEN Van 8 september tot en met 22 oktober 1972 toont het Stedelijk Museum „De Laken hal" in ca. 45 tekeningen en grafieken een overzicht van het werk van de laatste drie jaar van de Leidse kunstenaar Léon van den Eijkel. Léon van den Eijkel, die in 1940 in Den Haag geboren werd, de buteerde als kunstenaar op de eerste Triënnale voor het Ge west Leiden, in de Leidse La kenhal in 1968. De poëtische gouaches, van poëtische teksten voorzien, die hij toen inzond, bezorgden hem een eervolle vermelding van de jury van de Triënnale. Die bescheiden, maar voor een debutant toch ook niet te verwaarlozen bekro ning, -was voor Van den Eijkel echter geen reden om op de zelfde zeg voort te gaan. Enkele maanden later veranderde het aanzien van zijn werk vrijwel geheel en volgde er een nieuwe ontwikkeling. Van die ontwikke ling, die voortgezet werd tot de dag van vandaag, doet deze ex positie verslag. De tekeningen en grafieken van Van den Eijkel lijken op het eerste gezicht abstrakt; een in druk die echter betrekkelijk wordt door de cijfertekens en in later werk realistische elemen ten, die aan de abstrakte vlak ken van de komposities zijn toe gevoegd. De cijfertekens en de realistische elementen (de laat ste werden ontleend aan Van den Eijkels tweede werkomgeving, ml. het Laboratorium voor Me taalkunde in Delft) blijken ech ter dikwijls voor verschillende duiding vatbaar. De cijfertekens werken soms abstrakt. maar andere keren wordt tegelijk van hun betekenis of herkenbaarheid als rekenkundig symbool ge bruik gemaakt; de realistische elementen kunnen realistisch werken, maar ook half of hele maal abstrakt. Die verschillen de mogelijkheden van interpre tatie delen zich dan weer mee aan de abstrakte elementen in de kompositie: vlakken, lijnen en eenvoudige mathematische vormen. Deze kunnen nu eens ruimtelijk werken, dan weer vlak of soms komt in een zuiver abstrakte vorm een realistische associatie om de hoek kijken. Zulke verschuivingen in de bete kenis die men aan eenvoudige visuele elementen hechten moet, al naar gelang de samenhang van die elementen verandert, vormen het voornaamste onder zoek in Van den Eijkels werk. Voor de kijker levert dat on derzoek een spel van visuele en intellektuele mogelijkheden op, waarin hem met opzet weinig houvast wordt aangereikt, dat hem niet ook weer kan ontglip pen. Maar juist daardoor bezit dit werk het vermogen hem blij vend te fascineren. WASSENAAR In Kunstzaal Heuff aan de Hoflaan in Wassenaar exposeren van 7 tot en met 30 september Els de Haas (schilderijen), Frans de Haas (schilderijen en prenten) en Annebet Stam en Erik Windig (pottenbakkersgrapjes). De kunstzaal is 's maandags tot en met zaterdags geopend van 10-17 uur. Bovendien op de dinsdag avonden van 8-10 uur. 's Zondags na afspraak. Op de foto: Annebet Stam en Erik Windig. LEIDEN Een hoogst opmerkelijk programma wacht belangstellen den voor het concert dat Leny Stevens-Ridderhof, Henny Ravestein en Henk Briër op donderdag aanstaande in kasteel Duivenvoorde te Voorschoten zullen geven. Opmerkelijk door drie componisten, van wie werken worden uitgevoerd die hier nauwelijks bekend zijn. Te weten: van Erik Satie de voor piano geschreven „Véritables prélu des Basques (pour un chien)" daterend uit 1912; van Francis Pou- lenc „La courte paille" (1960) voor sopraan en piano; en van Stra- winsky „Duo concertant" (1932) voor viool en piano. Ter geruststel ling van degenen die zich, wat hun muziekbelangstelling betreft, meer conventioneel opstellen: er is een prachtige keuze gemaakt uit werken van Mozart, Purcell, Hugo Wolf, Brahms (Zigeunerlieder) en Bartok, wiens „Dorfszenen" ook bekend zijn. Satie, Poulenc en Strawinsky onderhielden in Frankrijk een nauw contact gedurende een tijd van „Wagner-oververzadiging", waaraan men zich heel bewust ging onttrekken. Men had genoeg van de „unendliche Melodi" en de chromatiek, de muziek moest weer Frans worden. Satie, als eerste, trok ten strijde tegen „le sublime Wagne- rien ou Franckiste"; later zou hij ook nog eens „le raffinement nos- talgique, lointain, nocturne profond" van Debussy en Fauré op de hak nemen. Satie was met zijn ironische ideeën en bijtend sarcasme een figuur met wie zijn tijdgenoten weinig raad wisten. Hij was autodidact, be gon zijn carrière als organist onder meer in Parijs, en eindigde la ter als pianist in een café-chantant. Maar juist daar leerde men zijn ideeën kennen, die vooral bij de jongeren ingang vonden: hij propa geerde „Part familier", een kunst die niet voor de grote concert zaal bestemd was. Zijn werken waren sober van inhoud, lineair geschreven (zonder maatstrepen) en harmonisch bewust beperkt. Zijn invloed was aan vankelijk op de Franse avant-garde groot, op Debussy met wie hij goed bevriend was, en op de jongeren die zich hadden verbonden in de „groupe des six", waartoe ook Poulenc behoorde. Hij werd daar om zo losjesweg de voorloper van het impressionisme genoemd. Maar Satie was heel bewust geen impressionist. Van zijn vernieu wingen heeft men gebruik gemaakt, maar ieder ontwikkelde deze tot een persoonlijke stijl, waarmee Satie weinig meer te maken had. Merkwaardigerwijze is het de avant-garde van nu. die in zijn aaesthetiek een aanknopingspunt heeft gevonden (John Cage). Hij voorzag zijn composities van bizarre teksten, die, behalve dan in zijn „Sonatine burocratique", in geen enkel opzicht betrekking had den op zijn muzikale expressie. De soberheid hiervan zag men in zijn dagen als absurd. Men verweet hem vormloosheid. Zijn sarcas tisch antwoord bleef niet uit: hij componeerde zijn „Morceaux en forme d'une poire". In zijn „Véritables préludes Basques; pour un chien". een uit drie de len bestaand werk, zal men ook weer weinig aanknopingspunten vinden met de ondertiteling. Misschien heeft het wat lyrisch getinte middendeel een ironische bijbedoeling en zal ook het laatste deel ,,on joue", een jolige cake-walk, bij degenen die niet ongevoelig zijn voor deze humor, een lach oproepen. Poulenc schreef zijn „La courte paille" drie jaar voor zijn dood. Een reeks kinderliedjes, naar trant vergelijkbaar met de „Kinderstube" van Moussorgski. Sommige grappig, andere ernstiger, maar alle met die harmonische verfijning, Poulenc eigen. Ze zijn in Nederland vrijwel onbekend. Men zal ervan genieten De in Rusland geboren Strawinsky vestigde zich in Frankrijk, waar hij de Franse nationaliteit aannam. Voor het uitbreken van de twee de wereldoorlog week hij uit naar Amerika, waar hij zijn nationali teit wisselde voor de Amerikaanse. Ook Strawinsky is met zijn mu zikale theorieën een hemelbestormer geworden. Met zijn opvatting „muziek kan niets uitdrukken - muziek is alleen ordening van de tijd door middel van klanken, vastgelegd door strenge wetten, waaraan de ordening moet voldoen", ontstond een nieuw stijlprinci pe, dat men classicistisch-formalistisch heeft genoemd. Later heeft men deze stilistische ontwikkeling van „de ordening van het muzi kale materiaal alleen is belangrijk, niet het materiaal zelf' en „de wijze van ordening vormt het persoonlijke, kenmerkende element van de componist" betiteld met „neo-classicismn". Het is de uiter ste consequentie van objectieve muziek. Uit Strawinsky's Franse periode stamt het in 1932 geschreven „Duo concertant" voor viool en piano. Hij maakte toen veie concertreizen als dirigent en pianist. Zo ook begeleidde hij de violist Dushkin, aan wie hij dit werk opdroeg Wij hopen, dat velen zich de gelegenheid niet laten ontgaan van dit boeiende en interessante concert kennis te nemen. B. Rijnders

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4