DE GEMEENTE IS AANSPRAKELIJK Stille Grof financieel onhaalbaar Jongenskoren: wat rommelig Eerstejaars, Beethoven en 'n hete viool Rotterdamse veemarkt in Leiden: doodsteek voor het zaalvoetbal Ook raad Nieuwkoop keer zich te gen plan Plassengebied Verbetering Doesbrug kost f 133.000.- Bakker Korffstraat houdt vol: slechts één dag halve prijs VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN „Die wateroverlast, daar zitten wij niet meer mee. Daar zit de gemeente mee", vond een van de bewo ners van de Bakker Korffstraat gisteren tijdens de informatiea vond die het gemeentebestuur belegde in het Groenoordhal-res- taurant. Maar zijn bijna hoog hartige zekerheid verkeerde even later in verbijstering. Want aan het slot van een tech nische uiteenzetting over de oor zaak van de overlast aan de hand van duidelijke tekeningen en een „nat model" gegeven door de directeur Gemeentewer ken, ir. Vos en het hoofd van de afdeling rioleringen, ir. Baren- drecht, deed wethouder Ham de enige afdoende oplossing aan de hand ter voorkoming van ellen de in de toekomst: zowel de af voeren van het hemelwater als die van het rioolwater moeten verbeterd worden. Daarmee zal een bedrag van f 8000 per wo ning gemoeid zijn. Andere oplossingen waren: een ander straatprofiel met een ho ger „eerste" trottoir waarin een apart hemehvater-riooltje met betonnen overstort, door een pompje te bemalen aan de kop van de huizenrij. Voorlopig werd toegezegd zullen de trottoirkolken onderling verbon den en aangesloten worden op de vijver. Omdat de te hoog ge legen noodoverlaat naar de Haarlemmertrekvaart niet ge werkt heeft, werd als tweede oplossing gezien: het maken van een verlaagde overlaat met een schuif, te bedienen door de bewoners. (Waarbij men voor bijzag aan de juridische compli caties die kunnen voortvloeien uit het feit dat de gemeente een deel van haar verantwoordelijk heid afschuift.) De derde oplos sing werd door de wethouder ernstig aangekondigd als „de duurste. Maar als u deze maat regelen niet treft, zijn de huizen in korte tijd krotten". „Dat zijn ze nu al" kaatsten enkele bewo ners terug. „Maar dat neemt niet weg, dat de gemeente voor een deugdelijk rioleringsstelsel moet zorgen. Anders betalen wij om het water te keren dat uit het riool komt als het ergens anders regent". Wethouder Ham: „Ja maar dat komt door dat uw straat zo laag ligt". Die opmerking lokte een debat uit, waarin de buurtbewoners aan voerden dat pas echt overlast wordt ondervonden na het on derbreken van het riool in de Haarlemmerweg door de bouw van de W. de Zwijgerbrug en de aansluiting van Houtkwartier, Haagwegkwartier en Leiderdorp op het stam riool. Daardoor zou de bewoners van de Baker Korffstraat uit hoe de leidingen in de bergende capaciteit van het Wethouder Ham zegde toe dat systeem sterk verminderd zijn, deze overwegingen betrokken als gevolg waarvan het water zullen worden bij het onderzoek op het diepste punt uit de bui- naar de schuldvraag dat nu zen omhoogkomt. wordt ingesteld. LEIDEN— Twee jongenskoren, het Pools „Slowiki" uit Szce- cin en het Haags Matrozen- koor concerteerden doner- dagavond in de Pieterskerk. Het eerstgenoemde koor nam, aldus Sypke de Jong, dirigent van het Matrozen- koor, in zijn toelichting, „het meer culturele deel van het programma" voor zijn reke ning, het Matrozenkoor de volksliederen. Dit leek ons een miskenning van zijn koor, want ook volksliederen vallen onder het predicaat „cultuur". En zeker zoals zij „Daar was een wuf dat spon" brachten, dat mét de Zigeunerliederen van Kodaly een climax vormde. Met alle goeds dat wij van deze beide koren kunnen zeg gen: het prachtige mate riaal, de intense muzikaliteit van deze kinderen, de uitste kende koordiscipline toch was het geheel wat romme lig door de geïmproviseerde toelichting die voor het grootste deel onverstaan- baar was. Dit alles had men beter op het programma kunnen vast leggea (en dan liefst ook met rarmelding van de naam van de Poolse dirigent, alsmede ran de an deren die aan dit program ma medewerkten), Uitvoe ring en keuze vai werken hadden beslist niveau. Maar het hinkte in de oiganisatie, hetgeen afbreuk leed aan het geheel. Zo ook de onver wachte mede werk ng van student Kenneth Etury, die, zichzelf begeleidend met zijn harp, op werkelijk heel ver dienstelijke wijze 2uid-Ame- rikaanse volksliedje ten ge hore bracht, paste lier niet. Deze muziek leent zich niet voor een dergelijk geculti veerde koorbewerkng, die men er zo nootzakelijk moest bijslepen. Iet was werkelijk meer dan jammer, temeer omdat er ooi zo veel goeds te beluisterenviel tij dens dit met gulhed over stelpte programma. B. RENDERS Rustige eerste koopavond in Oegstgeest OEGSTGEEST De eerste koop avond in Oegstgeest was giste ren een rustige aangelegenheid. Het gros van de winkeliers had de deur open, an enige feeste lijkheden was er alleen sprake in het winkelcentrum Lange Voort, waar bloemenmeisjes „koning klant" verrasten met een boeketje anjers. Priesterwijding van M. C. Ooniens VOORSCHOTEN In de SI. Lau- rentiusfeerk te Voorschoten zal de bisschop van Rotterdam, Dr. Simonis, de priesterwijding toe dienen aan de diaken M. C. Oomens, thans pastoraal werker in Voorschoten. De wijding zal zondagmorgen om 12 uur plaatsvinden voor de Eu charistieviering. Van 15 tot 17 uur zal er een receptie zijn in iheb Bondsgebouw naast e kerk. LEIDERDORP Het college van B. en W. van Leiderdorp heeft niet in beroep willen gaan tegen het verlenen van een Hinderwetgun ning door de gemeente Leiden aan de NV Koninklijke Nederlandse Grofsmederij. Men deelt dit mee aan de gemeenteraad waarin al ,enkele jaren regelmatig het nodige wordt gezegd over de geluids- en stofoverlast, die Leiderdorpse ingezetenen zouden ondervinden van dit Leidse bedrijf. De geluidshinder is medio dit jaar belangrijk teruggebracht door het bekleden van de beladingsinstallatie van de koepelovens met een „gordijn" van rubber en hardschuimplaten. Geheel afdoende is dit weliswaar niet. Voor een afdoende oplossing zou een investering no dig zijn van 2.500.000,-. Dit is echter gezien de economische situa tie van het bedrijf onverantwoord, zo heeft het Leidse gemeentebe stuur medegedeeld. En in zo'n situatie staat men machteloos met de Hinderwet en de daarop van toepassing zijnde jurisprudentie. De stofoverlast heeft de Grofsmederij bestreden door het vervangen van de droge stofvangers door natte stofvangers. Het terrein wordt nu ook regelmatig nat gehouden. Klachten over stofoverlast zijn de laatste tijd ook niet meer voorgekomen, aldus het Leidse college. Op verzoek van de klagende instanties heeft de Grofsmederij de ru moerige activiteiten van het bedrijf gestaakt tijdens de vroege mor genuren. LEIDEN Een volle Grote Pers in de Lakenhal gisteravond, voor het merendeel nieuwelin gen aan de universiteit die tij dens de eerstejaarsdagen met tal van universitaire en semi- universitaire facetten kennisma ken. De grote belangstelling gold ditmaal een uitvoering van het Collegium Musicum, het Leids Studenten Koor en Orkest. Het was de bedoeling, dat de prille cives indrukken zouden opdoen van hoe Collegium Musi cum doorgaans werkt. Die in drukken moeten helaas niet ge heel conform het gestelde doel zijn geweest, want het werd een versnipperd uurtje, een uiteen gerukte Mis In C van Van Beet hoven. Eigenlijk was het wel fijn, dat het er allemaal zo informeel moge lijk toeging. De helft van de LEIDEN De afdeling Lei den van de KNVB zou ui- uiterst ongelukkig zijn met de vestiging van de Rotter damse veemarkt in de Groenoordhal. Het zou de doodsteek voor het zaal voetbal betekenen. „We gaan met zeer angstig ge moed de toekomst tegemoet. Als de gemeente hiermee akkoord gaat, kunnen we echt niet meer zeggen, dat ze zo veel doet voor de sport". Bittere woorden van mr. dr. J. J. de Jongh, voorzit ter van de afdeling Leiden, gis teravond uitgesproken op de al gemene vergadering zaalvoetbal in het Hervormd Gemeentecen- trum dn Oegstgeest. De vee markt zou gehouden moeten worden op maandag en dinsdag. Zoals bekend heeft de raads commissie, die zich ten doel stek het „gat" van de Groen oordhal te verkleinen, zich daarover als positiefuitgespro- •ken. Dinsdag is ech»r net de dag, waarop zich he zaalvoet bal pleegt af te spen. „Men moet goed begrijpei dat we met zaalvoetbal een wg zijn in geslagen, die we niet neer kun nen teruggaan. Ik hoo de dins dagavond te behoudea Zo niet, dan zouden we met het zaal voetbal moeien stoppn", aldus de heer'De Jongh, di de aan wezige zaalvoetballei opriep fel tegen d® gewraakt plannen te ageren. Dat zaalvoetbal heeft intssen een imposante vlucht genmen. In 1970 telde de afdelin Leiden 43 teams, het afgeloen sei zoen 82 en in de kom ede com petitie zullen in No rd wijk (Northgohal) en Leion niet minder dan 135 teams— dus ruim 1100 spelers icte de presence geven. Die selle ex pansie heeft ook nadelig gevol gen: voorlopig is er eej,,stop" voor nieuwe teams, teirijl het komend seizoen slechts een hal ve competitie kan worden afge werkt, ook al omdat de Groen oordhal maar 23 speeldagen ter beschikking kan stellen. De vergadering besloot voor het nieuwe seizoen een ordedienst in de Groenoordhal in te stellen, die moet gaan bestaan uit ver tegenwoordigers van de „thuis" spelende verenigingen. De com missie zaalvoetbal, waarvan de heer Th. W. v.d. Klugt overi gens tot vice-voorzitter is be noemd, stelde aanvankelijk voor twee man per thuisspelend team dat doen er elke avond zes in te schakelen, op straffe van een boete van 2,50. Dat lever de onder aanwezige verenigin gen, 35 in getal, zoveel protes ten op („Dan kunnen we wel stoppen. Twee man vinden we nooit"), dat de commissie het voorgestelde aantal halveerde. Daarmee ging de vergadering wel akkoord, zij het morrend. Bona Stars, Landlust en BS Jazz Band LEIDEN Het Leidse Bona Stars is al een paar weken vo lop in training om bij de start van de competitie 16 sept. a.s. zo goed mogelijk voor de dag te komen. Hoewel de Leidse Stars reeds enige oefenwedstrijden achter dp mg hebben, willen zij zich aanstaande zaterdag voor het eerst in de 5-meihal presen teren. Met in de gelederen de Ameri kaan Wayna Denham, Wim Pe- trici, Pudy van Eyck, AAad van de Nieuwendijk, CChris Ver- hoeks en An evan Dijk als nieu we gezichten heeft Bona Stars grootse plannen. Omdat het Leidse team altijd de grootste moeite met Landlust gehad 'heeft, het vorig seizoen zelfs 2 •maal verloren, is deze Am- sterdmse ploeg naar Leiden ge haald om de zeg maar weder opstanding van Bona Stars in te •luiden. Als attractie bij deze ontmoeting zal de Baker Street Jazz Band optreden ;dit idee is niet nieuw, een paar jaar gele den speelde Bona Stars tegen de Wasp mef de scheepsband erbij wat een daverend succes werd. De aanvang van Bona Stars- Landlust is 20.15 uur. Disney-sfeer op 5 Meiplein jr# LEIDEN Om belangstelling te wekken voor de Disneymusical „Disney on Parade", die van 13 tot en met 24 sept. vertoond dam, presenteerden zich gister middag op het Vijf Mei-plein een handvol sprookjesfiguren aan het winkelend publiek. Er waren een paar kleuterklasjes opgetrommeld, die zich de ogen uitkeken op Alice (of was het Cinderella?), op Goofy en op de minder bekende tekenfilmfigu ren. Het hele festival werd door een fabelachtig nazomerzonnetje overgoten. Heemschut in Leiden LEIDEN De Bond Heemschut organisseert a.s. zaterdag een rondgang door Leiden. Bezocht worden enkele bekende gebou- LEIDEN De bekende Bar-, sherry- en vAjnbodega Himpe aan de Kloksteeg is gisteren na een ingrijpende verbouwing door wethouder Kret heropend. Dat heuglijke feit aan het begin van hel nieuwe academische jaar werd, na de officiële openings handeling, luister bijgezet met een klinkende receptie. De deelnemers komen bij elkaar in het Stadhuis, waar loco-bur gemeester Kret hen zal toespre ken. Na een kopje koffie, wordt de groep gesplitst in drie groep jes, die afzonderlijk de tentoon stelling ,,De Leidse Hofjes", het Rijnlandshuis en de Burcht gaan bezoeken. Onder leiding van zes gidsen maakt de hele groep daarna een wandeling langs het St. Caecilia- gasthuishof. de stadstimmer- werf, het Loridanshofje, De Doe lenpoort, het Gravensteen en de Latijnse school. LEIDEN De indeling v. de komende waterpolocompetfe in de kring Gouwe/Rijnstreeeziet er als volgt uit: Heren rste klas: Koudekerk, OZV 2, t 2. LZ'86 5, BZPC 4. Lisse, Kvijk 2. GZC 4, Gouwe 4 en B 3; Tweede klas: Woerdei 3. Zijl/LGB 5, ZPS 2, VivaxjZV 3, Donk 2, AZC 5, Gou< 5, DKD 3, SZ PC 2: Derdeas: SVO, Baanders, BZPC 5, iPC 6, Katwijk 3, Koudekerk 2los- koop 2, Alkemade, OZV en Barracuda: Jongens hooftas: GZC a, Gouwe a. Zijl/U a. AZC a. BZPC a. OZV a. Lfc Koudekerk a. Lisse a, DC a. LWV a, DKD a, SZ i a, Indeling waterpolo Woerden a; Res. hoofdklasse: Gouwe .b, AZC b, BZPC b, OZV b, ZPS b, GZC b, Zijl/LGB b, LZ'87 b, AZC b. Vivax b; REs. eerste klas: BZPC c, OZV c, Zijl/LGB c, AZC d, Gouwe c, AZC e. BZC b. OZV d. AZC f. Dames eerste klas: AZC, Baan ders. BZPC 2, Barracuda, Kou dekerk, Boskoop, Zijl/LGB 2, OZV 2, Woerden of Vivax; Meisjes hoofdklas: BZPC a, LZ'86 a. OZV a. BZPC b. Donk a, Gouwe o. Koudekerk a. Zijl/LGB a) Eerste klas: AZC a, Boskoop a. GZC a, ZPS a. Boskoop b. OZV b. BZPC c, Vi vax a; Twede klas: BZC a, Barracuda, SZ PC a, ZPS b, Zijl/LGB b, Gouwe b en Gouwe c. Per afdeling zullerf zes wedstrijden in de buitenbaden worden ge speeld en twaalf in de binnenba den. Op 6 september houdt de kring Gouwe/Rijnstreek een buitengewone ledenvergadering over de komende jaarcompeti- toehoorders was om half 9 aan wezig omdat het concertje toen moest gaan beginnen, maar in het vademecum, dat de eerste jaars was verstrekt, stond 9 uur. Het half uurtje wachten werd gezellig opgevuld met het stemmen der instrumenten, maar hoe langer je stemt, des te onzuiverder wordt de toon. Gedurende deze bezigheid was er een „petit concert" van een paar orkestleden die in een hoekje met ritmische bas en een „hot violin" blues, ever greens en Roemeense klanken bescheiden voor zich heen speel den. Omdat een echt concert ook een pauze kent, werd na het Gloria en een kwartier spelen 20 minu ten opgebroken. Niemand kon het eigenlijk helpen, maar do concentratie was nu en dan zoek en de stemming gezakt. Niettemin werd in deze gevaar lijke akoestiek met deze Mis wel een beetje duidelijk, dat er bij C. M. doorgaaps niet met do pet naar wordt gegooid: er is een stevige ondergrond van bo- kwaamheid en routine. Het kwartet solisten viel op met een sterke sopraan en warme bari ton, vier motoren met trek kracht. André Kaart toonde zich weer eens de bekwame en be trouwbare gezagvoerder, die z'n muzikale toestel onder de moei lijkste omstandigheden veilig aan de grond weet te zetten. Men was het bijna vergeten, maar en passant werd toch nog even meegedeeld, dat de gepro grammeerde Pavanae et Gaiiar- dac a 6 voci van Leidse Corn. Schuyt niet door konden gaan omdat de fluitiste ziek was ge worden, C.M. moet maar nooit meer gaan schuitevaren door de Leidse grachten, zoals woens dag. Een koudje is zo opgelo pen. Na de presentatie ging Kaart met een niet zuur ver diende fles naar huis. tax free. Collegium Musicum wacht ver der op nieuwe aanmeldingen. Het lidmaatschap is aan te be velen: C.M. heeft heel wat in zijn mars, alleen gisteravond had het de wind niet mee. T.% NIEUWKOOP Met 11 tegen 2 stemmen heeft de raad van Nieuwkoop gisteravond een mo tie aangenomen, waarin men zich keert tegen het ontwerp- streekplan Plassengebied. In de motie spreekt men o.m. zijn te leurstelling uit over de onzorg vuldigheid waarmee het plan is samengesteld, stelt men dat te weinig rekening is gehouden met de belangen van Nieuw koop, spreekt men zich uit voor een bevolkingsgroeipercentage van ca. 2,2 procent per jaar en verzocht men het college van B. en W. contact op te nemen met andere gemeenten om zich geza menlijk tegen het ontwcrp-plan Plassengebied op te stellen. De heer Bommer, indiener van de motie, keerde zich het felst te gen de plannen van G.S. Bij de groef van Nieuwkoop, zoals de raad die voorstaat (in 1980 10.500 inwoners) ziet hij geen gevaar voor verstedelijking. De heer Batjes en mevr. dr. S. Van Nierop-Kaayk daarentegen toon den zich enthousiast over de plannen van G.S. Zij vinden het spijtig dat het gemeentebestuur het wel eens is met de hoofd doelstelling van G.S., maar de consequenties daarvan niet aan vaardt. Bij een groei van 1 pro cent per jaar (dat wi» G.S.) kan volgens de heer Batjes de na tuurlijke aanwas gemakkelijk worden opgevangen. De raad ging er gisteravond mee akkoord dat er een nieuwe Schippersbrug in Noorden wordt aangelegd. Dat gaat 113.000 gul den kosten. Voor Noorden was ook van groot belang het be drag van meer dan 1 miljoen dat de raad voteerde voor de uitbreiding en vernieuwing van de St. Antoniusschool. Nieuwkoop gaat optreden tegen woonboten die illegaal in de pol der liggen. Men wil een zoge naamde ..strafhaven" aanleggen ten oosten van het Meijpad. In verband met de nieuwe bestem ming van hei terrein heeft de gemeente besloten een pachto vereenkomst met veehouder de Bruin te beeindigen. LEIDEDORP Een bedrag van 133.000,- is nodig om de Doesburg in de Hoofdstraat weer In beter staat tc brengen. De toestand waarin de brug verkeert Is al meerder keren in de gemeenteraad te sprake ge weest. Het onderzoek van de directeur gemeentewreken heeft uitgewe zen, dat onder de brug een balk van gewapend beton aange bracht moet worden, verder moet de val en het brugdek ver nieuwd worden, de afsluitbomen wil men verder electrisch gaan bedienen, terwijl ook de opritten voorzien moeten worden van een asfalt wegdek. Na de voorzieningen zullen ook wagens van 8 ton over de brug kunnen rijden (is 6 ton). B. en W. vragen de raad het bedrag beschikbaar te stellen. bijna

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3