Kruize onderstreepte faam als dé afmaker GIST-BROCADES GAAT REORGANISEREN Kleuter (4) gewurgd in park gevonden DATSUN Politie dregt naar jonge Amerikaan Vader ontvoert couveusebaby's DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND w' n|S'cUS H' telefc^ni2;244' - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. Advertenties (excl. B.T.W. 0,-6 per mm. Telefoontjes 2.37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ2,03; kwartaal 26,20; jaar 101.95. Losse nu 63e JAARGANG NR. 18788 DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1972 T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. II: 19.44 uur VPRO-jazz; 20.21 uur El angel exterminador (film). Droog en vrij zonnig weer, maar plaatselijk ook wol kenvelden. Overwegend matigt wind uit noordoost tot oost. Mi nimumtemperaturen van 13 tot 9 graden. Maxima morgen om streeks 20 graden. (Van een onzer verslaggevers) Delft - In Delft is gisteravond om zeven uur in een park aan de Beethovenlaan in de nieuwbouwwijk Buitenhof het lijkje ge vonden van de vierjarige John Krijgsman. Het kind was ge wurgd. De politie heeft een veertienjarige jongen aangehou den. Op welke gronden hij gearresteerd is, wilde de politie vanmorgen nog niet meedelen. Ook het motief voor de moord is nog onbekend. Het in Delft wonende slachtoffertje was sinds drie uur gistermiddag zoek. De mogelijke dader woonde bij hem in de buurt. De politie verzoekt ieder die gisteren in het betreffende park geweest is, zich te meiden. ZIEKENHUISRAAD: Bemiddeling moeilijkheden hartoperaties a UTRECHT (ANP) - De directie van de Nationale Ziekenhuis Raad heef tgisteren een tele gram gestuurd aan de directies van het Binnenziekenhuis in Eindhoven en het St. Elisabeth- ziekenhuis in Tilburg, in welke ziekenhuizen erntige menings verschillen waren gerezen be treffende hartoperaties. De zie kenhuisraad heeft zijn ongerut- heid uitgesproken en zijn goede diensten en zonodig bemiddeling aangeboden. MINISTER RAADT AAN: Stemlokalen in kazernes inrichten DEN HAAG fANP) - Minister Geertsema van Binnenlandse Zaken zal gemeenten met ka zerne of legerplaatsen vragen voor de aantstaande Kamerver kiezingen stemlokalen in de mi litaire gebouwen in te richten. Door de verlaging van de kies- rechtigde leeftijd neemt het aantal stemgerechtigde militi- ren sterk toe. De minister is ook voorstander van plaatsing van stemlokalen in bejaardente huizen. MüNCHEN Ties Kruize heeft zijn, faam van doelpuntenmaker weer eens duidelijk onderstreept. Zijn onwaarschijnlijke produktie tegen Polen vier doelpunten her haalde hij gisteren dank zij zijn wonderstick tegen een keihard spe lend Kenia. De totale produktie van de Hagenaar is hiermede geko men op negen, wat hem een onbe-J dreigde eerste plaats op de lijst van topscorers heeft bezorgd. Door zijn aandeel en een treffer van Frans Spits, won Neder land met 51, waarmede het zijn kans op een plaats in de finalepoule vergrootte. F rans Spits bezig aan een van zijn indrukwekkende soli in het duel tegen Kenya. Een van dergelijke acties zou het vijfde doelpunt van de Nederlandse ploeg betekenen. Wouter Leefers kijkt op de achter, grond toe. In het voortreffelijke Dantebad werden weer de nodige wereld en Olympische records gebro ken. Opzienbarend was wel de finish op de 100 meter school slag bij de heren, waar de Ja panner Nobutaka Taguchi de droomgrens passeerde en de elektronische tijdwaarneming op 1.04,9 Het stoppen. Het is trou wens maar goed dat er een elektronische en eerlijke tijd waarneming is. Op de 400 meter wisselslag bij de heren leek Gary Hall onbedreigd het goud te gaan grijpen, maar op de laatste vijftig meter werd hij WERELD RECORD HUISSLOPEN t)HANNESBURG (DPA) Vijf tien potige Zuidafrikaanse kara- 'tebeoefenaars hebben met hun blote handen en voeten in pre cies vijf uur een stevig gebouwd huis in St. Michaels-on-sea in Natal afgebroken. Na hun pres tatie eisten de mannen het we reldrecord in deze categorie op. Ze onttroonden volgens hun zeg gen vijftien Britten die in juni door middel van karate voor het slopen van een soortgelijk perceel zes uur nodig'hadden. (ADVERTENTIE) J De grote winnaar i in stijl en techniek Officieel DATSUN-DEALER AUTO HEEMSKERK ROELOFARENDSVEEN L 01713- 2866-2215 EcidócSotwcmt VANDAAG UIT STAD EN STREEK De gezondheidszorg in de Gasthuiswijk pag. 3 Troef is net Peyton PlacePa8- 3 Noordwijk net langs UVSpag. 4 Schilders Koot 30 jaar in Hazers- woudepag- 4 Geen spoorwegver binding met Grote Polderpag. 5 Nieuw Leidschen- dams raadslid met belangstelling voor bejaardenzorg pag. 5 (Van een onzer verslaggevers) DELFT Na de reeds eerder aangekondigde afvleoiingen van ongeveer 300 man personeel moet het Gist-Brocades- concern opnieuw reorganiseren. Daarbij is het gehele concern betrokken ook de vestigingen buiten Delft. Het la boratorium te Haarlem zal vermoedelijk naar Delft over geplaatst worden, zonder dat dit gevolgen heeft voor het personeel. De nieuwe reorganisatie houdt het vervroegd pensioneren in van vijf direkteuren. Vermoedelijk zullen echter ook anderen moeten afvloeien, maar men hoopt dit te berieken langs de natuurlijke weg van pensionering, vertrek en dergelijke. De bedoeling is, dat verschillende bedrijven en sectoren van het concern, dat gist, geneesmidde len en alkohol produceert, sa mengevoegd worden. Van de 6400 men personeel werkt 4600 man in Nederland. De on dernemingsraad is volgens de mededelingen zeer onder de in druk van de omvang van de reorganisatie, die opnieuw in krimpen van personeel omvat. De aangekondigde maatregelen binnen het concern, dat jaar lijks 500 miljoen omzet zijn: concentratie in de geneesmid- delensetor; eenhoofdige leiding voor het produktiebedrijf Delft en de centrale hoofdafdeling technolo gie; 9 reorganisatie van het machine park; mogelijke overplaatsing van het laboratorium Haarlem naar Delft. Het is een nieuwe klap voor Delft en omgeving na de gebeurtenis sen op de Blikfabriek en bij Reinevelt. De werkgelegenheid wordt er aldus het Arbeidsbu reau niet gunstiger op, maar „gelukkig is de situatie op dc Arbeidsmakrt gunstiger dan het landerlijk gemiddelde. Ook in Nootdorp stil brandalarm NOOTDORP et ingang van morgen middag 12 uur heeft Nootdorp in het vervolg bij brand zogenaamd stilalarm. De sirene, die altijd bij brand loei de, zal geen dienst meer doen. Alle brandweerlieden zijn voor zien van een klein oproepappa- raat, dat hen bij brand waar schuwt. Het nieuwe brandalar- meringsnummer luidt 8333. WÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊm Na ramp Breda: BREDA (ANP) Voor alle ze kerheid heeft de rijkspolitie te water vandaag in de sloot langs de rijksweg te Prinsenbeek, waar vrijdag jl. de verkeers- ramp heeft plaatsgevonden, ge dregd naar een mogelijk ver miste Amerikaan. De 22-jarige zoon van de bij de ramp omgekomen Amerikaan Alfred Evart, die bij zijn vader in de auto kan hebben gezeten, wordt namelijk vermist. De jon geman heeft zich, aldus de rijkspolitie in Breda, nog steeds niet gemeld. In de auto zaten vader en dochter Evart. Ook de dochter is omgekomen. Na de ramp hebben ooggetuigen brandende slachtoffers in de sloot langs de weg zien sprin gen. Er is daarom op de dag van de ramp in de sloot zorg vuldig naar slachtoffers ge-1 zocht, maar er is niemand ge- vonden. De rijkspolitie verwacht niet dat de Amerikaan gevonden zal j worden. Vermoedelijk verblijft hij ergens in Amsterdam. N'age- j gaan wordt ook of hij zich brj zijn familie in Amerika heeft gemeld. Uit in het autowrak ge- j vonden papieren kon worden op gemaakt dat de Amerikaan met dochter en zoon in Amsterdam is geweest. Ook vragen in Kamer Talkofobie in Frankrijk PARIJS (UPI) Alleen al in het gebied van Parijs hebben ouders 60 aanklachten inge diend tegen de bereider van het talkpoeder van het merk Bébé, dat verantwoordelijk zou zijn voor de dood van ze ker 23 baby's. Rechter Andre Beque die belast is met het onderzoek in deze zaak, war- schuwde giseren voor talko- fobie en verklaarde dat men nu niet alle sterfgevallen on der kinderen aan dit talkpoe der moet gaan toeschrijven. De fabrikant van het talkpoe der, Morhangel heeft ver klaard niet verantwoordelijk te zijn voor de aanwezigheid van het giftige ontsmettings middel hexachlorofeen in het poeder. De politie heeft bij supermark ten en drogisten in het hele land duizenden bussen bébé in beslag genomen. Het poe der wordt niet verkocht in apotheken en valt daardoor buiten overheidstoezicht. Me dische autoriteiten hebben nu aangedrongen op herziening van de inspectiewet betref fende cosmetica. Ook de tweede kamerleden drs. G. van Leijenhorst en mevr. C. N. de Ruiter (bei den CHU) zouden graag zien dat het cosmeticabesluit in Nederland grondig wordt herzien. Zij willen van de minister van Volksgezond heid weten of deze een dui delijk overzicht heeft van produkten als talk, zeep en deodorant, die hexaclorofeen bevatten en in welke concen traties. Duitsers boos op Nederlandse bloemeiitelers AMSTERDAM (ANP) De Duit se bloemengroothandel is hele maal niet gelukkig met de „Vliegende Hollander'* de be stelauto's met rolluiken die dag-in dag-uit het hele bloemen en plantenassortiment zo van de Nederlandse bloemenveilingen naar de blocmendetaillisten brengen. Ze opereren niet alleen in Neder land. Ook op allerlei plaatsen in Duitsland kan de winkelier nu vlak voor zijn deur zijn keus maken uit het Nederlandse aan bod. De Duitse groothandelaren die het nakijken hebben, overla den het Nederlandse produkt- schap voor siergewassen met klachten. Het produktschap. zo vertelde voorzitter H. J. Hylkema kan er niets aan doen omdat we in de EEG in een volkomen open eco nomische gemeenschap leven. door de Zweed Gunner Larsson en de Amerikaan Tim McKee naar een vernietigende neder laag gezwommen. In een zeld zaam spannende eindsprint waarin McKee tot vlak voor de finish nog voorlag, kwam de Zweed naar voren en tikte voor niemand waarneembaar gelijk aan met de Amerikaan. De puter besliste echter, dat Lars son met tweeduizendste seconde verschil had gewonnen. Vanmorgen is een begin gemaakt met de Olympische atletiekwed strijden. Tot een van de grootste verrassingen werkte de Brit Da vid Hemery zich op, die in de series van de 400 meter horden uitkwam. De Olympische kam pioen had na Mexico weinig meer van zich laten horen. Daar door was men benieuwd naar zijn verrichting. David Hemery heeft er geen twijfel over laten bestaan: Hij kwam als snelste door de series: 49.7. De Nederlandse sprintkampioene Wilnia van Gooi zal vrijdag starten in de eerste serie van de 100 meter.T egenstanders zijn: Andrea Lynch (Brit). Missie Misomali (Muawi). Sylvia Chi- vas (Cuba), Matline Renders (VS), Marion Hofman (Aus), Annegret Richter (Did) en Juea- na Mosquera (Col). Voor de Nederlandse kolonie in MUnchen was er nog een reden om uitbundig te zijn. In het ge weldige turnfeest dat de Russin nen en Oostduitscn demon streerden, deed Ans van Ger- wen braaf mee. Het Olympisch eremetaal was voor de Russin I.judmila Tourischeva, die met 9.90 voor haar vrije oefening de hoogste waardering van het toernooi kreeg en mede daar door haar concurrente de Oost« duitse Karin Janz met klein verschil versloeg. Voor Ans van Gerwen was deze klasse voorlo pig onbereikbaar, maar haar negentiende plaats na ul dut Oosteuropees geweld, bestem pelt haar toch tot de beste West- eurbpese turnster. En dat is toch iets om trots over te zijn. De zeilers ging het in Kiel voor de wind. Cees Douze, Fred Im- hoff en Ben Staartjes strijden nog steeds mee op het eerste plan. En dan was er natuurlijk nog veel meer Olympisch nieuws. Te veel om op to noemen, maar op onze drie Olympische pagina's staat, dachten wij, toch voldoen de om u helemaal op de hoogte te houden. Diamant van 25 mille uit zak bejaarde man gestolen LEIDEN— Op klaarlichte dag Is gisteren een 68-jarige inwoner van Amstelveen in Lelden ont daan van een diamant ter waar de van 25.452,- en van zijn portemonnaie met 190,-. De Amstelvener miste zijn kost baarheden na een ontmoeting met een groepje vreemdelingen dat hem de weg vroeg. De 68-jarige K. J. R. wilde met het oog op de inflatie „waarde vaste" goederen kopen. Hij had het oog op een helemaal gesle pen diamant van 2.02 karaat en van zeer goede kwaliteit. De man wilde de steen laten taxe ren en vervoegde zich daartoe gistermorgen bij het Rijksmu seum voor Mineralogie te Lei den. Er werd een taxatierapport opgemaakt en de waarde werd vastgesteld op f 25.452,- Nau welijks had de heer R. het mu seum verlaten, op weg naar het station, of hij werd aangespro ken door een groepje van drie mannen en twee vrouwen met een Zuideuropees uiterlijk, die hem de weg vroegen. Ze hadden een plattegrond in de hand. De heer R. wees de vreemdelingen de weg. Ze toonden zich daar zeer erkentelijk voor en een van de mannen sloeg zelfs dé hand om de schouder van de Amstel vener en beklopte hem op bijna genante wijze. Toen de heer R. op het station zijn portemonnaie wilden pakken, bemerkte hij dat hij die kwijt was evenals de diamant, die in een blauwe cas sette verpakt in zijn binnenzak had gezeten. Leidenaar deed poging tot doodslag LEIDEN Verdacht van een po ging tot doodslag en op beschul diging van vernieling is hede nochtend vroeg de Leidenaar Jack A. door de politie van zijn bed gelicht. De man had vannacht in „Par- dooza" trammelant gemaakt over de consumpties, die hij ge bruikt had. De man verdween in een Opel. Even later werd er een steen door de ruit gewor pen. Toen daarop enkele bezoe kers van het etablissement naar buiten kwamen, reed A. op hen in. Slechts door een noodsprong konden ze zich in veiligheid stellen. Na twee en een half uur intensief speurwerk slaagde de politie erin, de man staande te houden. A. bleek al wegens enkele andere misdrijven door de politie te worden gezocht. Verscholen onder een paraplu spreekt president Nixon tot de menigte die hem gisteren op Hawaii verwelkomde. Vandaag zal hler een ontmoeting hebben met de Japanse premier 'J'anaka met wie hij zal spreken over handelsvraagstukken en de militaire verhoudingen In het verre oosten. UTRECHT (ANP) Een man heeft gisteravond zijn twee kin deren, een tweeling, uit de cou veuse in het Academisch Zie kenhuis in Utrecht ontvoerd. Hij stapte met de baby's in een taxi en ging daarmee richting Arn hem. Voor hij zo ver was werd hij echter bij dc afslag Veenen- daal klemgereden door auto's van de gemeente- en rijkspoli tie. De twee baby's, ïngrid en Jeroen genaamdl die op 5 augustus zijn geboren, werden onmidellijk naar het ziekenhuis in Veenen- daal gebracht, waar zij later door een arts uit het aademisch ziekenhuis zijn opgehaald. De politiemannen die de ontvoer der, de 30-jarige slchter M. R. uit Utrecht, hebben achtervolgd, wisten na lang praten de man te overreden de twee kinderen weer af te staan. Zijn motief is volgens de politie een gebroken verhouding met zijn vrouw. Do man en zijn vrouw zijn verwik keld in echtscheiding cn de man wilde niet dat de kinderen bij zijn vrouw terechtkwamen. Hij was gisteravond op het normoio bezoekuurhet ziekenhuis ingeko men. Toen ontdekt werd dot de kinderen uit de Couveuse waren verdwenen, is onmiddelijk alarm geslagen. De slachter wordt nog door de politie vast gehouden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1