ederland bereid tot hulp aan Az. Oegandezen Eerste diere natlas voor prins Bernhard ONDERMINISTERS NEMEN ONTSLAG Invalide krijgt 80.000 aan smartegeld Paard van Sjeik kan Nederland nog niet binnen CNV: hoop op sociaal contract IATA: geen pakjes van onbekenden en *NAAI MACHINES NOTTET; 229.- KEMA-keur voor „onveilige wasautomaat WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT )EN HAAG (ANP/Reuter) De Neder landse regering is gereed om het mense lijk leed te helpen verlichten dat ontstaat door het gedwongen vertrek van de Azia ten in Oeganda. Daarbij wil de Neder landse regering in het kader van de ont wikkelingssamenwerking met Oeganda datgene blijven verichten, dat het wel zijn van land en volk ten goede komt. Dit hebben ministers drs. W. K. N. Schmel- zer (buitenlandse zaken) en de minister zonder portefeiulle voor ontwikkelingssa menwerking dr. C. Boertien gisteren ver klaard in het besloten mondeling overleg met de vaste commissie voor buitenland se zaken van de Tweede Kamer. De mi nisters gaven desgevraagd inlichtingen over de situatie en de ontwikkelingen in Oeganda. lENEVE (AFP-UPI) - De IATA, de internationale organi satie voor luchtvervoer, heeft in een communiqué laten weten dat haar veiligheidsdienst tot de overtuiging is gekomen dat „terroristische bewegingen" op systematische wijze proberen passagiers pakketjes met bom men in handen te spelen, je IAÏA raadt alle vliegtuigpas sagiers aan geen pakjes of ge schenken aan te nemen van „onbekenden of mensen die zij toevallig ergens hebben ont- Benras.moet". Ief 32)e organisatie is van mening, dat slaap- tfontpioffing die zich onlangs ttna Mfjjeeft voorgedaan aan boord van ;?n g°eceen vliegtuig, dat op weg was (wfoTo'^an Rome naar Tel Aviv geen 9 'top zichzelf staand geval is ge weest, maar deel uitmaakt van uitgewerkt plan. Veel doden op Verkeerswegen (voorhei ijsvergell vori I 1 nussische rschil Kons it er teit aantAOSKOU (Reuter) Russische Tverkeersdeskundigen gaan van wege de enorme stijging van het dodencijfer op de weg steeds meer op westerse metho- over. Een onderdeel daar- is het publiceren van regio- ïale ongevallencijfers. Die blij ken voor veel Russen een on aangename onthulling te zijn. 'roeger waren we niet bereid dergelijke cijfers openbaar te hiaken. We wilden het volk be- ichermen voor onnodige emotio- lele reacties", zo verklaart het loofd van de verkeerspolitie in Vloskou, Valeri Loekjanov. n twee van de vijftien Sovjet republieken zijn.onlangs totaal- :ijfers bekendgemaakt. In de )ekraine en Kazakstan, met gezamenlijke bevolking van 10 miljoen en naar schatting wee tot drie miljoen motorrij- uigen, verloren vorig jaar 8.797 nensen bij verkeersongelukken iet leven. lifornië, een van de dichtst ge- notoriseerde gebieden ter we- eld heeft vijfmaal zoveel auto's ils de twee bovengenoemde iovjet-republieken samen, doch lechts iets meer dan de helft het aantal verkeersdoden... s in de eeft de leg met tie over J. van oblema- houding me- le inter- geloofde corrige- icumene an Veen ke raad De regering heeft meegedeeld nauw contact te onderhouden met bevriende regeringen en in ternationale organisaties, die. een taak zouden kunnen hebben om menselijk leed, dat als ge volg van de nieuwe maatregelen ontstaat, te helpen verlichten. De Nederlandse regering houdt zich gereed daarin een aandeel te nemen. De Oegandese regering is inmid dels van plan de zaken en be drijven van de duizenden Azia ten die op last van president Amin het land moeten verlaten, op te kopen en aan Afrikaanse ingezetenen te verkopen. Dit heeft de minister van handel en industrie, Wilson Lutara, op een bijeenkomst van Afrikaanse, Europese en Aziatische zaken lieden, kerkelijke leiders, di strictscommissarissen en verte genwoordigers van de strijd krachten in Kampala meege deeld. De uit te wijzen Aziaten moeten volledig opgeven, wat zij aan activa, onroerende goederen, handelswaren en al bestelde goederen bezitten. De Afrikaan se aspirant-kopers die de bezit tingen van de Aziaten willen overnemen, moeten opgeven wat voor soort zaak zij willen kopen en wat hun geldmiddelen, hun opleiding en hun zakenerva- ring zijn. Engeland heeft een lening van 10 miljoen pond aan Oeganda ge blokkeerd. Dit heeft het ministe rie van buitenlandse zaken in Londen bekendgemaakt. Over de lening was vorig jaar een principe-overeenkomst bereikt, maar over de besteding van het bedrag moest nog onderhandeld worden. Die besprekingen zijn opgeschort na het uitwijzingsbe- sluit van Amin. (Van correspondent Piet Snoeren) AMSTERDAM Prins Bernhard krijgt vrijdag het eerste exemplaar aangeboden van de grote geïl lustreerde dlerenatlas die door de uitgevers maatschappij de Readers Digest n.v. te Amster dam wordt uitgegeven/ Een deel van de opbrengst van dit unieke boek zal ter ondersteuning van het werk van het wereld- natuurfonds in Noord-Sumatra worden bestemd. Prins Bernard Is internationaal voorzitter van deze organisatie. De dierenatlat van de Readers Digest appelleert aan de gevoelens van genegenheid en nieuwsgie righeid, zoals die zich manifesteren bij het aan schouwen van de dierenwereld door de mens. In 428 pagina's, verlucht met meer dan 1000 kleuren foto's en 1500 instructieve tekeningen, vertelt het werk het verhaal van deze dierenwereld met zijn vele onthullende details. werking geschiedde In nauwe samenwerking met het Wereldnatuurfonds, voor welke organisatie dr. A. Scheygrond, voormalig leraar biologie, de supervisie over de teksten heeft gevoerd. Dat de grote geïllustreerde dierenatlas een uniek boek in zijn soort is, toont al de indeling aan. Deze baseert zich niet op de traditionele syste matiek van soorten en groepen, maar toont elk dier tegen de achterdgrond van zijn milieu. Zo doende neemt de lezer kennis van zijn aanwezig heid in dat milieu, van zijn levenspatroon en van zijn gedrag. Op deze wijze combineert de dieren atlas het element van dierenplatenboek met dat van naslagwerk. De prijs van 59,95 lijkt fors, maar is dat niet, wanneer men weet, dat Readers Digest vanaf 1961 met de voorbereiding bezig is geweest; en kele jaren lang zelfs met een redactionele staf van twintig man. Inmiddels is het werk in tien landen en acht talen verschenen in een oplaag van meer dan een miljoen. In Nederland hoopt de uitgeverij 80.000 exemplaren aan de man te brengen. UTRECHT (ANP) De sociaal-juridische afde ling van de katholieke bouw- en houtbond heeft in samenwerking met de Almelose advocaat mr. F. A. Harmelink na tien jaar procederen 80.000 aan smartegeld in de wacht gesleept voor het KBHB-lid Harry Oude- Frielink. De heer Oude-Frielink is bovendien een aanzien lijk bedrag aan gederfd loon toegewezen. Vol gens de KBHB is het be drag van 80.000 het hoogste dat tot nu toe ooit door een rechtbank of gerechtshof in Neder land is toegewezen. De timmerman Oude Frie- link werd in september 1962, toen hij 25 jaar oud was en net tien we ken getrouwd, tijdens Na 10 jaar procederen werkzaamheden in een transformatorhuis in zijn woonplaats Vrieze- veen getroffen door elektrische stroom. Hij raakte levensgevaarlijk gewond en onderging tientallen operaties, waarbij onder meer zijn linkerarm en schouder zijn geamputeerd. Ook zijn rechterarm kan hij nauwelijks gebruiken. Bovendien werd zijn borstkas ernstig bescha digd. Na het ongeluk duurde het twee jaar voordat de strafrechtelijke kant van de zaak afgesloten was. Het aannemingsbe drijf (gebroeders Bra in er) werd vrijgespro ken en ontslagen van rechtsvervolging. In 1964 stelde de Katholie ke bouwbond via mr. Harmelink de gemeente Vriezeveen aansprake lijk in een civiele proce dure die bedoeld was om een schadevergoe ding toegewezen te krij gen. De rechtbank in Al melo wees na een lang durige procedure de eis op vergoeding van scha de en loonderving volle dig toe. De gemeente Vriezeveen ging in be roep bij het hof in Arn hem dat tien jaar na het ongeluk een eind maak te aan de onzekerheid en het vonnis van de recht bank in Almelo bevestig de. Alle merkenZIGZAGv.a. I DEN HAAG (ANP) Peter De vader De Australiër Gene van Grecken heeft een schone race-stoomwagen ontwikkeld. De bouw van het proto- type heeft vijf jaren gevergd, de kosten bedroegen meer dan een miljoen gulden. De 400 pk motor loopt op water en kerosine en zorgt voor een topsnelheid van meer dan 300 km/per uur. Volgens de j uitvinder produceert de race-stoomwagen minder verontreinigende stoffen dan de normale benzinemotor. Blauw uit Veenendaal zal Arabische hengst, die hij van de sjeik van Abu Dhabi heeft ge kregen, waarschijnlijk niet mee kunnen nemen naar Nederland. Als hij het dier Europa binnen wil brengen, moet het eerst drie maanden doorbrengen in het Europees quarantalncstation in Napels, wat nogal wat geld kost. Een woordvoerder van het minis terie van landbouw en visserij verklaarde dat hiervoor interna tionale afspraken zijn gemaakt, j" waarvan niet kan worden afge-1 weken. „We zitten hier niet om sjeiks en kleine jongetjes te pes ten; het kan gewoon niet", al dus het ministerie. Het wijst er op dat de paarden van de ruiters uit Amerika e.i Azië ook niet zo maar voor de Olympi sche Spelen zijn toegelate maar eerst in quarantaine zijn geweest. Peter Blauw spreekt iedere avond over dc lefoon met zijn zoon en de jon gen is niet van plan zonder zijn paard terug te komen. „Maar hoe dat nou moet, we kunnen echt dat verblijf van drie maan den niet betalen". De heer Blauw smeekt Peter iedere keer weer om terug te komen. „Maar hij vertikt het gewoon. De enige oplossing is dat de sjeik nog een keer over zijn hart strijkt en dat ook betault", verzucht de vader van Peter. Gevolg Quich-affaire Emigratie te duur voor Sovjet-joden SKOU (AFP) waren eerder deze maand door Nog geen de justitie in Bonn in beslag ge- ijftlen joden, die uit dc Sovjet- j nomen nadat de politie i 'nie willen emigreren, hebben =- »t dusver de heffing voor hun pleiding kunnen betalen, zo is Moskou vernomen. ntallen joden die al een visum oor Israël in hun bezit hebben roberen het geld dat voor hun ertrek geëist wordt bijeen te rengen. comité voor de joden in de Dvjet-Unie in Geneve heeft te- j igrammen gestuurd aan pre fer Kosygin en aan secretaris- éneraal van de VN. Waldheim, 'aarin opheffing van de Russi- che maatregel wordt geëist mdat deze tegen de conven- i in de mensenrechten is, die I de Sovjet-Unie is onderte- end. Aan Waldheim is ge vraagd dit verzoek ia 6t£yB?*N 1 I BONN (DPA—Reuter) De Westduitse parlementaire staatssecretarissen Wolfram Dom (48) en Joachim Raf- fert (47) hebben hun ontslag gevraagd nadat bekend was I geworden dat zij van de uitgevers van het omstreden tijdschrift "Quick" geld hadden ontvangen als adviseurs. Bondskanselier Brandt heeft het ontslag aanvaard. Hun contracten met de uitgevers De directeur van Bauer Verlag. Siegfried Münig, zei dat de twee waren aangetrokken voor het geven van raad inzake pers wetten, belastingkwesties en de politiek inzake de media in het algemeen. Raffert, een oud-journalist, is lid van de sociaai-democratische partij (SPD, Dom, een hoofdre dacteur van een specialistisch architectenblad. is lid van de vrije democratische partij (FDP). Zij ontvingen voor hun adviezen 3000 mark per maand. Vader Wernher von Braun overleden OBERAUDORF (DPA) De Niet alleen hebben zij waarschijn vroegere Duitse rijksminister onder Von Papen en Schleicher, baron Magnus von Braun, vader van de Amerikaanse raket onderzoeker Wernher von Braun, Noodweer hoven Rome IOME (Rcuter-DPA) Het zwaarste onweer in negentien jaar, vergezeld van regen en hagel, heeft gisteren delen van Rome onder water gezet, stroomonderbrekingen veroor zaakt, bomen uit de grond ge rukt en achtduizend toeristen doen stranden in de Sint Picter en het Vatikaan. Op zeker ogenblik namen de dienstdoende leden van de Zwit serse garde een nimmer tevoren genomen besluit en openden de reusachtige bronzen deuren naar het pauselijk paleis om honderden aan weer en wind blootgestelde toeristen onderdak te bieden. De koepel van de Sint Pieter werd twee keer door de bliksem getroffen, maar blik semafleiders verhinderden dat schade werd aangericht. Het is soms ondoenlijk fc ogen open te houden in de kerk, vindt dit fochie in Nigeria. Als je al niet moet hidden, dan duurt de preek wel wat te lang. En dan is het heerlijk even diep onderuit te kunnen gaan. Nachtservice tankstations niet rendabel DEN HAAG (ANP) - Dc nachte lijke openstelling van benzine stations blijkt, zo heeft dc bond van automobiel-, garage- en aanverwante bedrijven (BO- VAG) in Den Haag geconclu deerd, economisch gezien nau welijks een haalbare kaart. De exploitanten zagen zich aan vankelijk geplaatst voor de keu ze: bezetting door mankrncht of het plaatsen van een dure auto maat. In beide gevallen zijn er evenwel problemen waarvoor op dit moment nog maar weinig al ternatieve oplossingen mogelijk zijn. Uit gesprekken met benzine-ex- plortanten en vertegenwoordi gers van benzineraaatschappijen kon de BOVAG opmaken dat een automatische tankinstallntic veel minder service uun de cliënt betekent. Veel automobilisten worden toch het liefst bediend en bovendien zijn ze vaak zelf niet in staat de handelingen van de pompbe diende te vervullen. Een van do meest remmende factoren bij het publiek Is wel de angst voor een eventuele overval. „We wachten op de eerste overval op een automobilist", nldus een vertegenwoordiger van een ben- zinemaatschappij. Ook het weg vallen 's nachts van de sociale functie van het benzinestation (verlenen eerste hulp, gebruik telefoon en toilet, verhelpon van -kleine defecten aan de auto) blijkt voor velen zwaar te we gen UTRECHT (ANP)— De vier rege ringspartijen hebben afspraken gemaakt, die bij starre handha ving ervan een onoverkomelijk struikelblok voor de vakbewe ging zullen vormen. De punten waar het om gaat zijn vooral de belastingpolitiek (verlaging in komstenbelasting en verhoging b.t.w.), dc invoering van school geld en het uitstel van maat- te bouwen aan een sociaal con tract. Het C.N.V. voegt hieraan toe, dat wild-west verhalen als die van VVD-senotor van Ricl. die de vakbeweging beschuldigt van een greep naar de macht, duidelijk maken waarom men de voorkeur geeft aan een rege- ringscombmatie van de drie confessionele partijen met de progressieve drie. regelen voor de werkende jonge- Een gesprek over het sociaal con- ren. Maar volgens Christelijk Nationaal Vakverbond ls er toch nog reden tot hoop op de tot standkoming vun een sociaal contract. Het C.N.V. baseert zijn optimisme op allerlei uitlatingen waaruit zo zegt het in De Gids is gebleken dat drie van de vier regeringspartijen enige ver schuiving in de regeringsplan nen niet uitsluiten. De grote moeilijkheden zitten vol gens liet C.N.V. vooral bij de V.V.D. Juist de politici die tel kens weer op een harde ingreep van dc regering vragen, onder graven voortdurend de kansen om in een sfeer van vertrouwen tract tussen de vakbeweging de huidige regering waar de V.V.D. deel van uitmaakt, is ge doemd te mislukken. De voorzit ter van de bouw- cn houtbond N.K.V., de heer L. Brouwer, be toogt dit in het bondsblad De Steiger. Het mislukken van de onderhan delingen over een sociaal con tract zou de C.A.O.-ondcrhundc- lingen harder maken. HIJ ziet nog maar één reële mogelijk heid; de huidige regering leidt de besprekingen voorzichtig in, maar een nieuwe regering sluit het sociaal contract met het be drijfsleven af. op 94-jarige leeftijd in zijn woonplaats Oberaudorf in Beie ren overleden. lijk schade toegebracht regeringscoalitie en staat hun politieke toekomst op het spel. maar de zaak zal waarschijnlijk ook tot gevolg hebben dat de Wolfram Dom, een van de twee Westduitse parlementaire bepalingen inzake bijverdiensten secretarissen die ontslag hebben genomen nadut bekend van parlementsledeh zullen wor- zij van de uitgevers van het tijdschrift Quick geld hadden ont\ den verscherpt. als adviseur. DEN HAAG (ANP) Zanker Nederland b.v. deelt mede, dat de Zan- kerwasautomaat (VA-460), die onlangs door de stichting Vergelij kend Warenonderzoek als onveilig was gekenmerkt, nu het offi ciële KEMA-keur heeft gekregen. Dit betekent, aldus Zanker, dat dc wasautomaat aan alle veiligheidsvoorschriften voldoet. Zanker Nederland b.v. had ernstige bezwaren tegen de interpretatie van de testgegevens door de stichting VWO en heeft daarom het model in kwestie onmiddellijk ter KEMA-keuring aangeboden. In de toekenning van het KEMA-keur ziet Zanker Nederland b.v een be vestiging van haar bezwaren. Zij deelt mede het tc betreuren dat door de „ongenuanceerde interpretatie door het VWO bij de consu menten een verkeerde indruk werd gewekt ten aanzien van de ap paraten. die zij op de markt brengt". De stichting Vergelijkend Warenonderzoek deelt mede, dat het keur merk gehecht is aan een andere machine dan de slichting Vergelij kend Warenonderzoek heeft onderzocht. De tekortkomingen, die bij het onderzoek van de stichting werden geconstateerd, zijn nu verbe terd. Het typenummer van de verbeterde machine is, volgens de VWO, hetzelfde als van de oude automaat. Vuil water in Noordzee JöNKöPING (DPA) Al twee jaar lang komt er radio-actief afvalwater dat uit Frankrijk af komstig is, vla het Kanaal In de Noordzee, zo heeft GUnter Wci- chart van het hydrografisch in stituut in Hamburg meegedeeld. In het zuidoostelijk deel van de Noordzee is de radioactiviteit dan ook toegenomen. Weichnrt meent dat de Noordzee een vnn de meest vervuilde zeeën van de wereld is. Het zuidelijke deel van de Noordzee is veel sterker verontreinigd dan 't noordelijke. De Franse componist René Lcibo. vltz is op 59-jarige leeftijd te Parijs overleden. Deze in Polen geboren componist en dirigent was aanvankelijk autodidact maar ging later in Wenen stude ren bij Webcrn en bij Schon- berg in Berlijn. Lcibovitz schreef theoretische verhande lingen over muziek en een ge schiedenis van de Opera.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9