i CONSUMENTEN-TIPS Paus Adriaan VI 450 jaar geleden gekroond Nieuwe hobby: klokken maken IA1 pal onb Korte metten Hervormde predikanten „in de greep het milieu" van En di WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT mt yOENSD/ Begin-klok van hout, die met één wijzer een redelijk nauwkeurige tijd meter kan worden. Opengewerkt en aardig om te leren waarom er zoveel raderen in een klok voorkomen. HEEMSTEDE - Een nieuwe hobby met rustgevende eigen schappen heeft zich aangediend: het maken en repareren van klokken. Sinds korte tijd wor den, nog op kleine schaal, bouwpakketten ten verkoop aan geboden, waaruit onder meer imitatie-middeleeuwse klokken kunnen worden samengesteld en die na enige aandrang op nog nét aanvaardbare wijze een re delijk nauwkeurige tijdmeter kunnen worden. De n.v. Hobby- klok in Heemstede heeft een en ander bijtijds zien aankomen. Daar werd gedacht: reparatie aan uurwerken wordt voor ve len te kostbaar, het zelf-doen raakt in. Vandaar dat deze n.v. plotseling - maar na een langdurige interne aanloop - méér ging doen dan bouwpakken aanbieden. Op aan vrage wordt onder meer een ca talogus verzonden waaruit het kleinste onderdeeltje kan wor den besteld, volgens voor de koek- koeksklok, veren, wijzermoer- tjes en tientallen wijzers, wij zerplaten en cijferringen. sleu tels en balansassen, ankerstif- ten, wat dies meer zij en vele stukken gereedschap, tot het oogloepje toe. Hobbyklok-woordvoerder: "De meeste eerste aanvragen krijgen we van mensen die een kapotte klok hebben en die wil len repareren. Ze vragen om olie, een tangetje, bestellen voor een paar dubbeltjes. Dan is de zaak geklaard en horen we niets meer van ze, of men blijkt méér kapotte klokken te hebben óf er een hobby van te hebben Dat laatste lijkt het meest waar schijnlijke. Niet alleen heeft men iets onderhanden dat zeker in het begin - géén handen vol geld kost, men werkt ook aan iets, dat heel langzaam - en des te beter - tot stand kan komen: dat bovendien lijkt op iets in de winkel, maar daar aanzienlijk meer kost. Huisgereedschap Men kan er inderdaad een hobby van maken, omdat in het begin kan worden volstaan met huis gereedschap en uurwerkjes van een paar gulden. Als wijzer plaat kan een tekening van de kinderen worden genomen waarmee ook de bestemming van de klok is bepaald. Daarna kan men opklimmen tot een kwartsgestuurd uurwerk met grote nauwkeurigheid. Of een Zaanse of Friese klok bou wen, al dan niet uit bouwpak ket. Bij die pakketten levert Hobby- klok een Nederlandse beschrij ving en uitvoerige tekeningen, zodat bijna niets mis kan gaan. Wel blijken in de praktijk kleine foutjes in die beschrijving voor te komen, die het bouwen ech ter ook spannender maken. Ver geten wordt ook, dat niet ieder een een pot zuivere bijenwas in in de kast heeft staan, maar dat daarvoor ook - met succes - ge wone talkpoeder kan worden ge bruikt. Hobbyklok: "We krijgen ook veel impuls-aanvragen, van mensen die het een aantrekkelijk idee vinden, maar achteraf bedenken dat het hen aan tijd en geduld ontbreekt. Anderzijds komen ook veel aanvragen uit sanato- Wanneer men zich eenmaal met de klok heeft ingelaten, dan blijkt de belangstelling vooral te gaan naar slingeruurwerken met gewichten en gong- of bel- slag. Ongeveer 65 procent daar van geeft de voorkeur aan het in elkaar zetten van uurwerken en het repareren ervan, de ove rige 35 procent vraagt om com plete bouwsels. In het illustratiemateriaal geeft de fabrikant met sterretjes aan, in hoeverrp van de bouwer geen, enige of meer klok-kennis wordt verwacht. De hobbyklok- woordvoerder: "Men hoeft hier voor niet technisch te zijn". Technisch Maar daar kan men verschillend over denken. Wellicht is Hobby- klok - postbus 202 - ervan uitge gaan dat iemand die klokken wil gaan maken, toch al wel iets technisch heeft. Dat zal ook wel, wanneer men ziet welke onderdeeltjes kunnen worden besteld. Voor a-technici niet om uit te komen. Maar voor men zich daaraan waagt, is het niet ongezond om de klok te bouwen, die Hobby- klok ook zelf adviseert als start punt. Een houten geval - zonder enig plastic - waarvoor geen al te grots precisie nodig is. die toch redelijk nauwkeurig loopt. Van deze klok kan men gemakke lijk leren hoe het mechanisme werkt, wat elk rad doet, hoe de lepeltjes aan een spil één voor één het aandrijfmechanisme beurtelings vasthouden en losla ten. Opgepoetst met de was-ach- tige beits maakt het geval een middeleeuwse indruk en wordt het een levend sieraad - al zal men dat aanvankelijk niet op maken uit de losse en onbe werkte onderdelen in de doos. FRITS BROMBERG Ik krijg ladingen pillen toege diend, die me in een sfeer van to tale versuffing houden. Het is dus wel degelijk zo, dat je met d? pil voor het le- hoeft te vrezen. Een dag als alle anderen. Alles blijft derhalve bij hetzelfde. Het is een eindeloos geprolongeerde film, waar je al gebroken binnen komt. In ziekenhuis Leyenburg be schikken ze over snelliften, waar iedere bezoeker doodmisselijk uit komt. Ook een manier om dui delijk te maken, dat je in een pakhuis voor kneusjes bent In een zieken huis ziin alle da gen onder dezelf de ge bracht. Dat bete kent exact de zelfde tijden voor eten, was sen, doktersbe zoek, koffie drin ken en kussens schudden. Op die manier ga je wel verlangen naar .GRUIS... het weekend, want dan komt er tenminste geen dokter en krijg je geen schone lakens. En kli- al •deming. Mensen, die op knappen wordt geadviseerd om oen arbeids- therapie te doen. Zij worden dan aangemoedigd om van pitriet mandjes te ma ken en twee masterbarken. den, zouden de familieleden on gerust een be vriende zenuw arts bellen om opheldering. Voor een zizken- huisbed gebrui ken ze steekla- kens. Waar schijnlijk een rijgsteek, want anders is het niet te verkla ren, dat je zo veel weken inge regen zit. V/ie zo dicht bij de dood heeft ge staan als ik durft hem op- Ieneve IATA, d» satle voo een con dat haar overtuigii „terroris systemat passaglei k IAfA sagiers schenken „onbeker Wie wil, kan zich langzaam opwerken tot amateur-klokkenspecialisl. de meest vreemdsoortige onderdelen zijn (afzonderlijk) te bestellen, om ook zelf een klok te ontwerpen. Kruideniers Het blad Koopkracht heeft voor haar jongste nummer een on derzoek ingesteld naar de goed koopste kruidenier. De cash- and-carry bedrijven bleken een enorme besparing op de dage lijkse boodschappenlijst te bete kenen. Over een heel jaar gere kend kan dit op bepaalde le- nsmiddel n zelfs meer dan honderd gulden schelen. Cp de tweede plaats van de goed koopste top-tien komt V. en D. Daarna volgen De Gruyter, Si mon de Wit, Albert Heyn, A en O, Co-op, Centra, Vivo en op <le laatste plaats de Spar. Volgens Koopkracht hebben cash-and- carry-zaken als de Haagse Kon- mar een goede toekomst. De za ken zijn groot, netjes aange- Stereo-tuners Wie een tuner met veri mogelijk heden en veel golfberei'k wil, doet een goede keus met Grun- dig RT 100a f848). Dat is een van de conclusie die te trekken zijn uit een onderzoek van de Consumentenbond naar Stereo tuners. De beste FM-ontvangt biedt Acoustical' FT 104 (f 707, Voor FM en AM-ontvangst staan Sharp, Sony en Kenwood op de lijst. Steelstofzuigers Consumentenbond en Koopkracht lieten een onderzoek instellen naar steelstofzuigers. Dit zijn de stofzuigers, die geen apart op de grond meerijdend motorstuk hebben en derhalve direct ge bruiksklaar in de kast staan. Daartegenover staat dat deze stofzuigers zwaarder zijn dan de slangcollega's. Het lawaai is over het algemeen groter en de zuigprestaties minder. In deze categorie kwam.n Holland Elec tro Royal Sniffy (f 175,en Si:mens VR 1549 (f 152,-) als beste uit de bus. De Holland Electro vraagt echter nogal wat handkracht, waar tegenover staat dat de Siemens minder goed zuigt. Gevelkachels Ook weer samen met Koopkracht stelde de Consumentenbond een onderzoek in naar gevelkachels. Alle onderzochte kachels waren redelijk tot goed. Voor gebruik toevallig in de huiskamer is de Benraih1061"- BT 32 T aan te b: velen (f 31 Voor gebruik in slaap- i hobbvkamer is ook de Etna N tro 2300 L (f 375,—) koop. Voor bijverwarmi Ie organis de ontpl heeft voc i'feen vliej i Ron Us Konsumenten Kontakt (voorhefj het Consumenten Contact gaan) maakte een prijsvergeljl king van verpakt Consumptie-?, op. Daaruit komt naar vors dat de prijzen per 500 cc i ren van f 0,70 (Jamin) tot f 1.' (Ermi). Een prijsverschil o koud van te worden. Het Konsyfyplr menten Kontakt tekent hier n drukkelijk bij aan dat er jee. beoordeling van kwaliteit aantlDSKOU pas komt. (verkeers wege de fhet dot Op 31 augustus 1522 morgen, 4"»0 jaar geleden werd de uit Utrecht afkomstige priester en geleerde Adriaan Floris- zoon in de St. Pieter te Rome tot paus gekroond. Een asceet volgde daarmee de zeer geziene, hartstochte lijke levensgenieter paus Leo X uit Florence op. Een jaar en enkele dagen na zijn kro ning stierf paus Adriaan op 14 september 1523. Hij was de eerste en tot nu toe ook de laatste Nederlandse Paus, niet alleen, maar ook de laatste niet-Italiaanse paus. Adriaan Flnriszoon studeerde filosofie en theologie te Leu ven en werd na zijn studie deken van de Petruskerk in Leuven en vervolgens hoog leraar en rector van de uni versiteit. In de veertig jaar. die hij in Leuven verbleef, verzorgde hij ook de vor ming van de in Gent geboren aartshertog Karei, de latere koning van Spanje, en keizer Karei V. Tijdens zijn zeven jarig verblijf in Spanje, waar hij zich bezig hield met de godsdienstige vernieuwing, werd hij achtereenvolgens bisschop, inquisiteur en kar dinaal. In januari 1522 werd hij geko zen tot opvolger van paus Leo X. De argumenten voor zijn keuze waren gemengd politiek en godsdienstig. Men kende hem vanwege zijn voor beeldige levenswandel, maar men kende hem vooral, om dat hij een persoonlijke vriend van Karei V was. Eind augustus van dat jaar werd hij gekroond. Uitzuivering Belangrijk in de vernieuwing in de kerk was voor Adriaan Floriszoon de uitzuivering van de curie met haar cor ruptie en losbandig leven. Paus Adriaan „erfde" van zijn voorganger Leo X een reusachtige hofstaat, waar van niet alleen kardinalen en prelaten deel uitmaakten maar ook dichters, toneelspe lers, musici en narren. Paus Adiaan wüde die kapita len verslindende hofstaat versoberen, maar dat had tot gevolg dat de reeds vanaf het begin bestaande antipa thie tegen de „stijve Neder lander" omsloeg in openlijke haat. Paus Adriaan ging des ondanks door en ontnam kardinalen en hofbeamten talrijke privileges. Van de curie eistte hij dat ze niet al leen eenvoudiger zou leven, maar dat de leden ook alle verdachte elementen uit haar omgeving zouden ver bannen. Hiermee bedoelde de paus niet alleen de mai- tresses van de kardinalen, maar evenzeer de politieke intriganten. De Romeinse curie kon geen begrip opbrengen voor de noodzaak tot hervorming. De oprechtheid en zin voor rechtvaardigheid van paus Adriaan vonden de curie ambtenaren getuigen van een overdreven idealisme. Omdat hij de methoden en de handigheid van de curie on derschatte bleven zijn her vormingsplannen voorname lijk op papier. Bovendien kreeg hij te weinig tijd om ziin hervormingen door te zetten. Hij besteeg de pause lijke troon te laat om de Re formatie tegen te houden en paus adriaan laatste niet-ltaliaan Vruchten later Oppervlakkig gezien heeft paus Adrianus niets bereikt dan al leen maar teleurstellingen en tegenslagen. Tooh is hij on danks alle intriges en neder lagen. de weg blijven gaan, die hij als de juiste zag. Hij heeft in ieder geval waarde volle initiatieven genomen, ook al zouden de vruchten ervan pas tientallen jaren la ter blijken. In december 1545 begon in Trente het grote hervormingsconcilie, dat de vernieuwingsplannen van Adrianus in verregaande mate overnam en tot uitvoe ring bracht. 9 Op 21 september zal het vierhonderdvijftig jaar gele den zijn, dat de Lutherse vertaling van het Nieuwe Testament werd voltooid. De op de „Wartburg" gemaakte vertaling was het eerste deel der in 1534 volledi gvertaal- de bijbel. Het nieuwe Testa ment van Luther naar de maand van verschijnen het „septembertestament" ge noemd werd met de illu straties van Lucas Cranach de Oude, het meest verkoch te boek van zijn tijd. 9 Het aantal pc-sonen dat in West Berlij c' verlaat blijft een teruglopen de tendens vertonen. Van ja nuari tot juli traden dit jaar 10.257 personen uit tegen 12.850 vorig jaar. Het aantal personen, dat terugkeerde steeg in dezelfde periode van 1.026 tot 1.179. De Friese raad van kerken heeft besloten de uitgebreide basisformule van de Wereld raad van Kerken te aanvaar den als zijn grondslag: „De Friese raad van kerken is een gemeenschap van ker ken, die de Heer Jezus Christus als God en Heiland, overeenkomstig de H. Schrift belijden, en die daarom hun - schappelijke roeping -• ïenF-jk v.illen vervullen tot eer van de ene God. Va der, Zoon en de Heilige Geest". De voorzitter van de raad, ds. P. P. Miedema uit Burum noemde het een uni cum, dat alle aangesloten kerken (waaronder de rooms- katholieke) akkoord waren gegaan met de grondslag. Binnen de landelijke raad van kerken is dat nog niet het geval. Voor de tweede maal in de geschiedenis van Zuid-Afrika zal een bantoe de bisschops wijding ontvangen. Het is Peter Buthelezi. die is be noemd tot hulpbisschop van het bisdom Johannesburg, het grootste diocees in Pan- toe. De eerste zwarte bis schop van Zuid-Afrika was mgr. B. Diamini, die in 1954 tot bisschop van Uzimkulu werd benoemd. Mgr. Buthe lezi is tweeënveertig jaar. Hij studeert op dit moment in Rome. 9> De priesters, die lid zijn van de progressieve Derde Wereldbeweging in Argenti nië hebben in een gezamen lijke verklaring gezegd dat er in hun land een situatie van „geïnstitutionaliseerd ge weld" bestaat. De verklaring werd uitgegeven aan het be gin van een bijeenkomst van de beweging. On dit moment, aldus de v ring, wordt in Ar 'r"'ë een macht uit geoefend, gebaseerd op de macht van het geld en de wapens. Toenemende ontwikkelings hulp kerken in Duitsland De Westduitse minister voor economische samenwerking dr. Erhard Eppler heeft zich lovend uitgelaten over de ontwikkelingshulp van de kerken in zijn land. De parti culiere organisaties, waaron der de kerken, hebben vorig jaar hun inspanningen ten behoeve van de ontwikke lingshulp met 94 miljoen mark opgevoerd tot 378 mil- joen mark. Het grootste deel hiervan is af komstige van kerkelijke in stellingen zoals -„Brood voor de wereld" en „Misereor". Minister Eppler constateerde voorts, dat privaatrechtelij ke organisaties, zoals kerken of stichtingen, vaak bepaalde bevolkingsgroepen beter be reiken dan via de ontwikke lingshulp van de overheid gebeurt. Daarom ook heeft de Duitse regering de subsi die aan genoemde organisa ties vorig jaar met twintig procent verhoogd tot 144 mil joen mark. Het totaal bedrag aan ontwik kelingshulp door de West duitse regering is volgens Eppler vorig jaar tot 3,3 mil jard mark opgelopen. De kredietverlening aan ontwik kelingslanden is sterk verbe terd. KERK EN WERELD den ove van is h nale on; ken voo aangena 'roeger dergelijl maken. ;cherme iele rea hoofd vi in twee epublie' :ijfers Dekraim sen gez; iO milji wee tol uigen, het leve lifornië, notarise eld hee ils de !ovjet-r< lechts 'an het Tijdens zijn bezoek aan België heeft Jószef kardi naal Mindszenty ook Kerk in Nood/Oostpriesterhulp bezocht. Hij werd in Tonger- lo rondgeleid door pater Werenfried van Straaten (I.), die hij en in hem alle wel doeners dankte voor de hulp aan het Hongaarse volk. De kardinaal is giste ren weer naar Wenen terug gekeerd. Kardinaal pleit voor houden O.S. in Derde wereld „Ook landen in de Derde Wereld moeten in de gelegenheid wor den gesteld om Olympische Spelen te organiseren. Reeds nu moet er overleg worden gepleegd over de wijze waarop aan die landen hulp geboden kan worden". Deze mening is de aartsbis schop van MUnchen en Freising, kardinaal Julius Döpfner toe gedaan. "De kardinaal zei dit tijdens een paneldiscussie voor de Duitse te- 'evisie, waaraan ook medewerking werd verleend door de pre sident van het internationele Olympische comité Avery Brunda- ge. Deze wees erop, dat de suggestie van de kardinaal wellicht verwezenlijkt zou kunnen worden in Djakarta, Indonesië. Ande ren noemden ook Algiers m Marokko en Lagos, Nigeria als plaatsen waar zeker mogelijkheden aanwezig zijn voor het hou den van Olympische Spelen. Willi Daume, president van het Duitse Olympisch Comité herin nerde in dit verband ook aan de solidariteitsplannen van de in dustrielanden om in de Derde Wereid sportvoorzienincen te scheppen, die de aansluiting aan de hoge norm van de rijke landen verzekeren. „Om door te stoten naar de grondhouding van de mens in door techniek en industrie betaalde samenleving", heeft de hervormde raad voor overheid en samenleving in overleg met de hervormde synode aan alle predikanten een publikatie over het milieuvraagstuk aangeboden. Het betreft „In de greep van het milieu", een speciaal themanummer van het maandblad Kosmos en Oecumene. In de aanbevelingsbrief aan de predikanten schrijft drs. J. van Veen, namens de hervormde raad, dat het hier niet gaat om een kerkelijke modieuze gril of het afleiden van de problema tiek. Hij acht de heroriëntatie ten aanzien van de grondhouding van de mens noodzakelijk en in dit licht zullen naar zijn me ning ook de kerken zich moeten afvragen of zij door de inter pretatie van de plaats en de taak van de mens in de geloofde schepping Gods mee schuld treffen en zich dienen te corrige- Soi SKOU ijftien 'nie w In een inleiding op het dubbei-nummer van Kosmos en oecumene merken voorzitter dr. H. de Lange en secretaris drs. Van Veen namens de sectie voor sociale vragen van de landelijke raad van kerken op dat bijna alle bijdragen in „In de greep van het milieu", de oproep tot heroriëntatie van de mens. tot versobe ring, en tót intèrnationale aanpak gemeen hebben, terwijl ook een appel wordt gedaan om de bewustwording terwille van de overlev ngskansen voor de wereld. „In de greep van hel milieu" is los verkrijgbaar bij De Horst 1, in Driebergen door storting van 2,50 op giro 801919 t.n.v. St. Willibrordveremging met vermelding van: voor „ln de greep van het milieu". ntallen oor 1st ertrek rengen Jcomi ovjet-L tgrami >ier Kt eneraa 'aarin che n oor

Leidse Courant | 1972 | | pagina 8