1 Tweekamerflats in Zoeterwoude W oning wet bouw in Voorschoten Onderwijs in Meren wijk nog even in flats li GAST HUIS WIJK rus !j WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 n reed ind me an. He van d Carl red va ry San 3 oor chouw leeftij zlj bu: van d e sten groter ■edstrij eerst Wood iet eei en, na een ge ia" ge ens d lilijkhe rke te Leids Zoeklicht op: Speeltuin Zuid-West heeft weinig last van vernielingen LEIDEN De speeltuinvereni ging „Zuid West" neemt een be langrijke plaats in in de Gast liuiswijk. Niet in de laatste plaats door het enthousiasme van de bestuursleden. „We knappen waar mogelijk alles zelf op", zegt de heer Veeren, een van de bestuursleden van de vereniging. Ook kan het be stuur wel eens een beroep doen op de leden van de vereniging. „Maar daar kunnen we ook niet te vaak om komen, die mensen hebben het zelf ook allemaal erg druk. Dat houdt voor ons in dat we toch hele zaterdagen be zig zijn, met schilderen, op knappen of gras maaien", zegt de heer Veeren opgewekt. „Niet dat we dat erg vinden, integen deel, we leven helemaal mee met de vereniging". Een vredig toneeltje in speeltuin Zuid-West Dat doen de bewoners ook. Logisch misschien wanneer men bedenkt, dat nog geen 3% van de bewoners uit de Gast- huiswijk weg willen en het dus voor'zichzelf zo plezierig moge lijk willen maken. Zo'n 50 gezin nen zijn lid van de vereniging. Dat wil zeggen dat 300 kinderen in de speeltuin en bij neven activiteiten terecht kunnen. Want vooral in de winter organi seert „Zuid West" vele activitei ten voor zijn leden. „Elke don derdag is er een kaartavond. We beschikken zelf over een 16 mm projector waarmee we tweemaal in de maand op zater dagochtend film vertonen voor de jeugd". Die films zijn dan niet zomaar wat aardige stom me tekenfilmpjes, maar meestal avonturenfilms met geluid. Ook de feestdagen gaan niet onge merkt aan het bestuur van de vereniging voorbij. Elk jaar wordt er een Sinterklaasfeest georganiseert voor de allerklein sten. De ouderen komen aan de beurt met Kerstmis, wanneer er in de Klinker een groot platen- feest georganiseerd wordt, met een verloting of een bingospel. „Voor die activiteiten bestaat al tijd veel belangstelling zoals voor de meeste dingen die in de wijk georganiseerd worden. Neem nou bijvoorbeeld het Ko- ninginnefeest, dat wij samen met „Aktief" en het clubhuis op poten hebben gezet. Veel wijk bewoners zijn er geweest. En zelfs de burgemeester is wel vier keer teruggekomen om naar de verschillende onderde len te komen kijken". Hoewel een behoorlijk aantal kin deren elk jaar over het speel tuinterrein rondsjouwt kan de heer Veeren weinig klagen over vernielingen. „Natuurlijk heb ben wij ook te doen met opge schoten jeugd die wel eens stoer probeert te doen. Maar de meeste toestellen moeten we toch wel vernieuwen omdat ze versleten zijn. We zitten natuur lijk ook in een uitzonderlijke po sitie dat de jeugd zich ook op het grasveld kan vermaken. Vooral op warme dagen zijn c^aar dan ook veel moeders met kinderen te vinden. Bovendien heeft de speeltuinver eniging „Zuid West" de beschik king over clubhuis de Klinker. „Daar worden al onze activitei ten gehouden. Wij zijn mede-op richters van het clubhuis. Wij zitten ook in de stichting For- tuinwijk." Al jaren geleden had het bestuur van de speeltuinvereniging het plan om een clubhuis bij de speeltuin neer te zetten. „Er zijn wel vier bouwplannen naar de gemeente gegaan maar zij vond het voor onze vereniging alleen niet rendabel om een clubhuis neer te zetten". Toen er sprake was van het bouwen van drie clubhuizen in Zuidwest (het Vierhovenhuis, de Tamboe- rijne en de Klinker) is het be stuur er meteen'op gesprongen en heeft een deel van het speel tuinterrein beschikbaar gesteld. Het enige wat het bestuur nog graag verwezenlijkt zou zien zijn rubbertegels op de vloer van de speeltuin. „Natuurlijk is het levensgevaarlijk om stenen tegels onder de toestellen te hebben, maar het is een kwestie van wachten op de subsidie van de gemeente." Studenten maken kennis met bewoners Gastliuiswijk LEIDENEerstejaars van de universiteit maakten gisteren kennis met de Gasthuiswijk. En wel op een bijzondere manier. In Clubhuis "De Klinker" wa ren bijna alle bestuursleden van Stichting Forfuinwljk, speeltuin vereniging "Zuid West" en wijkvereniging "Aktief" aanwe zig. Hierdoor ontstond bij de aankomende studenten hier en daar misschien wat verwarring maar over het algemeen werden zij aardig ingewijd in het reilen en zeilen van een nieuwbouw wijk, zoals de Gasthuiswijk ge noemd wordt. De heer Kwik begon met het in leidende praatje over de werk zaamheden van "Aktief". Daar na volgde de heer Bouwmeester met een verhaaltje over de speeltuinvereniging. Tot slot kwam de heer Westerbeek van de speeltuinvereniging. De vragen van de studenten gin gen vooral over de samenwer king tussen de 3 organen, die in de Gasthuiswijk opereren. De heer Bouwmeester legde er de nadruk op dat de activiteiten van de drie organen elkaar niet overlappen. "Ieder heeft zijn ei gen taak. Wij hebben een bij zondere omdat we het clubhuis ter beschikking van de hele wijk stellen. Wij hebben dus een centrale functie. Ook het bejaardenvraagstuk ging de studenten zeer aan het hart. De wijkvereniging kan hier wei nig aan doen. De heer Kwik: "Wij zijn uiteindelijk amateurs en kunnen die taak er niet bij nemen. Bovendien hebben we een hulpverleningsdienst Zuid West, die zich speciaal inzet voor bejaarden". Ook is het zo dat de Gasthuiswijk een over het algemeen jonge wijk is, daarom is het bejaardenpro bleem er niet zo groot. Het clubhuis heeft wel eens wat be jaardenclubjes willen oprichten maar daar is weinig belangstel- i Aktiej over problemen ling voor omdat de meeste be jaarden hun vrienden in dc drie bejaardentehuizen vinden, die in Zuid West staan. Tenslotte-kwam op deze informa tieve avond do verhouding stu dent - bevolking ter sprake. "Vroeger was het zo dat de eer stejaars beziggehouden werden met het uitrollen vun closetpa pier op de Breestr. Nu worden ze de wijk ingestuurd. Dat is al vast een begin van vernauwing van de kloof die er jarcnlung tussen de bevolking en de stu denten heeft bestaan", aldus de heer Kwik. Majoretien op Koninginnedag voor het eerst naar huiten LEIDEN Een van de beste be wijzen van het feit dat wijkver eniging „Aktief" zich zoveel mo gelijk richt naar de wensen van de bewoners is de oprichting van het majorettenkorps ge- Enkele meisjes hadden te ken nen gegeven dat zij graag als majorette wilden worden opge leid", zegt instructrice juffrouw Opdam. Dus „Aktief" zette zich structrice te krijgen via zijn blaadje. Op 14 augustus is juffrouw Op dam aan de slag gegaan met 29 meisjes tussen 6 en 14 jaar. „Op het moment kan ik er al leen nog maar van zeggen dat de kinderen ontzettend enthou siast zijn", zegt de instructrice. die er zelf vele jaren als majoret te op heeft zitten. „Het belang rijkste nu is dat ze leren lopen en dut ze maatgevoel hebben, spelenderwijs kan dan het ande re worden aangeleerd". „Het probleem is alleen dat „Aktief" een doedelzakvereniging wil i uitnodigen op die dag. Ik weet echter niet of alle meisjes daar dan al aan toe zijn. Maar mis schien leid ik voor die dag wel speciaal wat goeden uit de groep op. zodat het majoretten korps toch aanwezig kun zijn". Zoeterwoude Nedproject N.V. uit Amsterdam is van plan 42 tweekamerwoningen te bouwen aan de Burgemeester Wapstraat Prof. Lieftinck verlaat Leidse universiteit Leiden Prof. dr. G. L. Lief tinck, sinds 1939 achtereenvol gens als medewerker van de universiteitsbibliotheek, als lec tor en als hoogleraar in de wes terse paleografie en handschrif tenkunde verbonden aan de Leidse universiteit is per ingang van 1 september eervol ont slag verleend. in het bestemmingsplan „West- einde". Het is de bedoeling van deze N.V. de tweekamerwonin gen in de premie-verhuursector te bouwen. De flatwoningen, die in het bijzon der zijn ontworpen voor bejaar den, alleenstaanden en kleine gezinnen, zullen echter niet op grond van de voorschriften van het bestemmingsplan kunnen worden verwezenlijkt. De voor genomen bouw wijkt namelijk op een aantal punten van dit plan af. Zo wordt de maximaal toegestane bebouwingsdiepte overschreden terwijl voorts het flafgebouw zich over een grote re breedte zal uitstrekken dan bij het vigerende bestemmings plan. Niettegenstaande de strij digheid met het bestemmings plan zijn b. en w. bereid aan de voorgenomen flatbouw mede werking te verlenen. De raad zal dan echter moeten verkla ren dat voor het te bebouwen perceel een bestemmingsplan wordt voorbereid. Aanvankelijk zou de woningbouw vereniging Sint Willibrord op deze plaats 40 flatwoningen bou wen in de premie-verhuursec tor. Ir. L. Bosman ontwierp daarvoor een plan in 5 woonla gen, wat noodzakelijk was om tot betaalbare huren te komen. Tot groot ongenoegen van alle be trokkenen weigerde G.S. hun medewerking. De te grote hoog te van het gebouw - Zoeterwoude zou „stedelijke allures" krijgen - was het belangrijkste motief van het provinciale college waarmede de woningzoekenden in de kou bleven staan. In hun pre-advies aan de raad schrij ven b. en w. dat naast de strij digheid van het bouwplan op sommige punten met het be stemmingsplan in ieder geval wèl aan de voorschriften qua hoogte wordt voldaan LEIDEN Dit is het nieuwe pand van de Leidse studen- i engezelligheidsvereniging SALB c.s. Catena aan de Kaiserstraat. De officiële opening zal medio oktober in het kader van het lustrum plaatshebben. In de Kaiserstraat beschikt Catena naast een ruimte voor de so ciëteit ook over een eigen filmzaal die eveneens als uit breiding iruimte dienst kan doen bij feesten e.d. Voorts over twee bestuurskamers, een administratiekamer, dorv- kcre kamer en dispuutsruim te. Tenslotte is in een van de kamers een theehuis gehuis vest, alwaar een keus ge maakt kan worden uit 15 verschillende soorten thee. Voorschoten B. en W. van Voorschoten verzoeken de ge meenteraad over te gaan tot de bouw van 46 woningwetwonin gen in het bestemmingsplan „Noord-Hofland". De woningen worden gebouwd op een terrein gelegen aan de toekomstige Ad miraal de Ruytersingel, ter weerszijden van de Abraham van der llulstlaan. De gemeente Voorschoten treedt formeel als opdrachtgever op en (e zijner tijd zullen de plaatse lijke woningbouwverenigingen zoveel mogelijk ingeschakeld worden. De stichtingskosten worden als volgt geraamd: grondkosten 493.383,38; bouw kosten 2.215.580,40; totaal 2.700.963.78. In de bouwkosten is de aanleg van centr, verwur- ming begrepen, elke woning zal voorzien worden vnn een eigen stookinstallatie. De maandelijk se huurprijs zul gaan bedragen 270,- exclusief .stookkosten. De Stichting Oud, Groen en Leef baar Voorschoten heeft in een brief aan de gemeenteraad be zwaar gemankt tegen de situe ring van deze woningen. Een gedeelte van deze woningen (24 stuks) ligt veel te dicht bij de toekomstige vierbaans Admi raal de Ruytersingel. waardoor ernstige geluidshinder ontstaat binnen de woningen. De Stich ting verzoekt de gemeenteraad te bepalen dat voor deze 24 wo ningen gebruikt zal worden 10 mm dikke spiegelruiten in plaats van het gebruikelijke veel dunnere glas. De meerkos ten voor de 24 woningen bedra gen in totaal 14.400,--. dit bete kent een huurprijs verhoging van rond 2,- per maand. Al leen het aanbrengen van dik .spiegelglas kan het leefmilieu in deze woningen bevorderen, al dus de Stichting. J|e/\ Van Riel (voorgrond) en mej l&IDEN De eerste Leidse samenwerkingsschool in de Merenwijk verhuist 18 september uit de drie flats aan de Kiekendiefhorst naar het eerste gedeelte van het definitieve schoolgebouw aan de Kraaienhorst. Terwijl de laatste hand wordt gelegd aan het gebouw gaat het onderwijs aan de ongeveer negentig kinderen in de flats onverstoorbaar voort. De leerkrachten, zes in totaal, vinden, nu ze goed twee weken draaien, dat het eerste begin van de samenwer kingsschool een succes is geweest ondanks de noodbehuizing en het 'feit, dat er wat geïmproviseerd moest worden. ?e kinderen op de school kan men voorlopig de meest bevoorrechte •schoolkinderen van Leiden noemen, want terwijl in andere scholen krampachtig gestoeid wordt tegen dt nadelen van de nog altijd te hoge leerlingenschaal, heeft de Merenwijkschool nog klasjes van hooguit 12 leerlingen. Bijna privé-onderwijs dus. maar aan deze gouden onderwijstoestand komt natuurlijk wel een eind als de Me renwijk verder bebouwd word en er meer kinderrijke gezinnen zul len komen wonen. De samenwerkingsschool is voor Leiden uniek. Iedere „onderwijszuil" openbaar, katholiek en prot. christelijk heeft een eigen flat en krijgt straks aan de Kraaienhorst een eigen vleugel. De samenwer king tussen de zuilen houdt o.m. in. dat men dezelfde methodiek, hetzelfde lesmateriaal, hetzelfde leerplan en dezelfde algemene re gels heeft. Iedereen is wel baas in eigen huis gebleven, maar de sa menwerking en de coördinatie leveren grote besparingen op. Men kan daarbij bijvoorbeeld denkon aan do besparing in kostbare bouw grond. Drie afzonderlijke scholen, dia ieder afzonderlijk met het no dige groen omgeven moeten worden, eigen speelplaatsen moeten hebben eisen uiteraard meer grond op dan één groot complex met gemeenschappelijke ruimten, zoals speelplaats en schoolzaal. Bo vendien zijn bij een groot complex de exploitatie- en onderhoudskos ten belangrijk lager dan bij drie kleinere gebouwen, die op afstand van elkaar gelegen zijn. Het katholieke deel van de samenwerkingsschool staat onder leiding mej. Cleveringa van mej. Van Riel, die de 2e. 3e en 4e klas heeft. Mej. Van Daal „doet" de ie klas van de r.-k. school. Bij het openbaar basisonder- w'ijs is dc heer J. Slegtenhorst hoofd. Hij heeft ook de 2e, 3e en 4e klas terwijl de le klas les krijgt van mej. Cleveringa. Hoofd vun de prot. christelijke afdeling is de heer A. Stahlie (2e. 3e en 4e klas) en mej. Chrisnicht staat voor de le klas. De leerkrachten en vooral de hoofden binnen de samenwerkingsschool onderhouden nauw con tact met elkaar en vergaderen wekelijks over gemeenschappelijke zaken en de regelingen waarmee men elkaar kan helpen, zoals het toezicht bij het speelkwartier en de begeleiding van de 3e en 4e klassen naar de zwemles.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5