„Beuth ruimt het veld voor Mensa ALPHENS GEREED CENTRUM „DE BRON" Geneeskundige Dienst in Wassenaar 40 jaar Uitwisseling tennissers Leiden/Oxford werd succes ir Record aantal teams PIT '54 Wensen middenstand Hazerswoude-dorp worden ingewilligd Alphense Jeugd beweging gaat de commercie in Nieuwe school in Boskoopse Snijdelwijk Groter bestuur voor Warmuiida Ruimer onderdak voor Koudekerk LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 AUGUSTUS lé WOENJ NAJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN 27 augustus t/m 1 september 9-18 uur, zondag 10-18 uur voordelige trein-toegangsbiljetten op ca. 180 stations verkrijgbaar HAZERSWOUDE De middenstand in Hazerswoude-dorp blijkt hin der te ondervinden van de verkeersmaatregelen in de Dorpsstraat. Besprekingen in de commissies openbare werken en algemene zaken hebben ertoe geleid, dat burgemeester en wethouders, die even eens de middenstandscommissie hebben geraadpleegd, donder dagavond, negen maanden na de door de raad vastgestelde maatre gelen, met enkele nieuwe voorstellen komen. Het komt erop neer dat er een stopverbod aan de noordzijde van de Dorpstraat, tussen Rembrandtlaan en Gemeneweg, komt. Parkeerverboden zullen gel den voor de noordzijde van de Dorpsstraat, tussen de Pieter de Hocghstraat en de Groene Brug, en voor de zuidzijde van de Dorpsstraat, tussen de Pieter de Hooghstraat en de Torenstraat. Langer dan een half uur parkeren zal zijn verboden voor de zuidzij de van de Dorpsstraat, tussen de Torenstraat en de Groene Brug. LEIDEN De afbraak van het zg. „Beuth-complex" aan de Kaiserstraat is begonnen. Wan neer de gebouwen verdwenen zijn, zal op het vrijkomende complex een nieuwe Mensa ge bouwd worden, waar naar het Bureau Bouwzaken van de Leidse Universiteit hoopt da gelijks 2.000 studenten een maaltijd zullen gebruiken. Na zes jaar onderhandelen met het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen heeft het Colle ge van Bestuur van de Leidse universiteit toestemming voor de bouw ontvangen namens mi nister De Brauw. die in zijn Leidse tijd mede-oprichter en bestuurslid was van de Mensa- Prytaneum. Het ministerie heeft als voorwaar de gesteld, dat de kosten bene den het plafond van de laatste begroting blijven. In dit ver band ziet het de bij het schets ontwerp ingediende raming van 3.127.829,- (op prljsbasis van 1 mei '72) als aannemelijk, ook al taxeert het de afbraak van de oude gebouwen eerder op 100.000,- dan op 130.000,-. Nu nog Wel verzoekt het ministerie nog om gegevens over de exploita tie, zoals een motivering van de geplande ruimten op basis van het ontwerp, een exploitatie prognose en in verband daar mee van een schatting van het aantal te verstrekken maaltij den op basis van het aantal stu denten en rekening houdend met de reeds bestaande eettafel faciliteiten. Het Bureau Bouwzaken moet nog met de Mensa-commissie over leggen: het kan over geen ande re gegevens beschikken dan over die van de bestaande Men sa's en die wijzigen zich snel als gevolg van het feit dat het Prytaneum uit de gratie raakt en van de zich snel veranderen de leefgewoonten van de studen ten. Gelet op de spoed die bij de bouw geboden is, kan het mi nisterie zich overigens wel ver enigen met het ontwerp van ar chitect H. Kroneman NAG te Leiden. Het Bureau Bouwzaken hoopt dat het plan nog dit jaar bestedings- gereed is, zodat de bouw nog in- januari a.s. kan beginnen. Acht tien maanden later kan dan volgens het bestek de eerste student zijn kostje kopen bij „Beuth". ALPHEN Het kerkelijk- en gemeenschapscentrum De Bron in de Alphcnse wijk Ridderveld is klaar. De officiële opening wordt zater dag 9 september om 10.45 uur verricht. Wie dat doet is nog een ver rassing. De kerkelijke ingebruikname heeft een dag later plaats. Er worden dan drie kerkdiensten tegelijk gehouden. Men gebruikt voor deze viering een gesloten tv-circuit. Voorgangers zijn de dominees Vos en Hoogendijk en pastoor Seijsener. De katholieke dagkapel wordt een week later, op 17 september, ingewijd door bisschop Si- mOnis. Dat gebeurt 's morgens om elf uur. De Bron, het multifunctionele gebouw in Alphen/Ridderveld. De Bron is een gezamenlijk pro- dukt van de katholieke, gerefor meerde en hervormde kerken in Alphen. Het gebouw was be groot op 1.650.000. De kosten blijken nu rond twee miljoen gulden te bedragen. Via ver schillende wegen tracht men het resterende bedrag binnen te krijgen. Een van die initiatieven is ontplooid door de heer W. Ro- zenboom, die onder het motto „Actie Andersdenkenden" een beroep doet op niet-kerkelijken om een bijdrage te leveren. Daartoe staat rekening 23021781S en giro 588746 open op de ^ed. Credietbank Alphen aan den Rijn. In De Bron vinden allerlei instan ties een onderkomen. Er komt een kleuterschool, het filiaal van de openbare leeszaal en bi bliotheek. Een belangrijk deel van de diverse ruimten wordt in beslag genomen door het buurt centrum Ridderveld, dat veel doet op sociaal-cultureel gebied. De Bron wordt verder gebruikt door het zangkoor Jubilate Deo en de maatschappelijke dienst verlening. In het gebouw zijn voorts nog te vinden: drie ver gaderzalen. een jeugddagkapel, twee kerkzalen, een gemeente zaal, spreekkamers, ontmoe tingsruimte, een bidkapel en een café-restaurant. De opening wordt gevolgd door een feestweek, in elkaar gezet door een openingscomité. Gelde lijke ondersteuning voor dit doel kan geschieden via rekening 230717796 op de Credietbank en rekening 230214322 op de Raiff- cisenbank. Hoogtepunten uit het programma zijn onder meer de simultaan- wedstrijd die wereldkampioen Ton Sijbrands op 11 september 's avonds om acht uur geeft en het optreden de dag daarna van het Russische zang- en dansen semble Kalinka. De voorstelling begint dinsdagsavonds om kwart over acht. Toegangsprijs is een rijksdaalder. In de ope ningsweek wordt dagelijks van negen tot twaalf uur een gratis kindercrèche gehouden, zodat de ouders De Bron kunnen be zichtigen. In totaal staan er voor het ko mende seizoen een zestigtal voorstellingen op het program ma met daarnaast een aantal exposities. De meest opvallende uit deze serie is ongetwijfeld World Press Photo. De data van de verschillende evenementen worden gepubliceerd in de iede- j re maand verschijnende agenda van de Culturele Raad. Monde ling kan men informatie krijgen op toestel 134. tel. 01720-74991. Voor definitieve afspraken (als men de zaal wil huren bij voor beeld) kan men terecht bij de heer J. Breiner, Jupiterstraat 32, tel. 01720-91018. ALPHEN AAN DEN RIJN Het gebouw „De Uithoek" van de Al phense Katholieke Jeugdbeweging waaronder de welpen, de ver kenners. de rowans, de gidsen en de sherpa's ressorteren, is intern verbouwd. Het gebouw diende tot nu toe uitsluitend voor de jeugdbeweging. Nu kunnen er ook evenementen in gehouden worden die deze beweging financieel voordeel opleveren. Dat is nodig omdat de AKJ een parti culiere organisatie is, en de exploitatie al lange tijd ongunstig is. Een actiecomité onder leiding van de heer Rancuret staat vopr de organisatie van de evenementen. De eerste serie evenementen heeft plaats in het weekeinde van 2 en 3 september. Op zaterdag wordt dan een filmvoorstelling gegeven. Aanvang om 2 en 4 uur. Entree prijs: 75 cent. 's Avonds worden er platen gedragen onder leiding van de dj Anthony. Een dag later wordt er om 8 uur 's avonds een bingo-avond gehouden. De toegang is dan gratis. BOSKOOP— Gisteren is in Snij delwijk West de nieuwe protes tant christelijke school geopend. Het feest werd ingezet door een kindermusical verzorgd door de leerlingen van de vijfde en zes de klas. Het openingswoord werd gesproken door ds. W. L. Heijmans. Het toekomstige hoofd van de school de heer Koelewijn ontving een bandre corder en een afbeelding van de school als geschenk. De school is in een zeer hoog tempo ge bouwd, 8l/i maand. Filiaal voor bibliotheek in Ridderveld Mphen De centrale vestiging van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek aan de Pieter Doel manstraat 15 te Alphen aan den Rijn heeft sedert enige tijd in Ridderveld een filiaal. Jet filiaal van de hoofdbibliotheek is gevestigd in het hoofdvertrek van ,,'t Kasteel". Het was te ver wachten dat dit een tijdelijke aangelegenheid zou zijn. De bi bliotheek krijgt nl. nog de vol gende maand een vestiging in het complex „De Bron". De in richting voor.de bibliotheek zal naar verwacht wordt op 15 sep-1 tember gereed zijn. De verhui-1 zing van het filiaal uit het Kas- j teel is gepland op eind septem ber. Dan zal ook mevrouw A. Bor-Appeldoorn, onder wier da- gelijkse leiding het filiaal stond, I mee naar „De Bron" overgaan samen met haar medewerk-1 sters. Dan zal de leeszaal en bi- bliotheek ook in Ridderveld da- gelijks geopend zijn op vastge stelde tijden. De nieuwe ruime- re en beter behuizing opent nieuwe mogelijkheden, welke i een afspiegeling zullen kunnen zijn van de hoofdbibliotheek. i WASSENAAR De Wassenaarse Gemeentelijke Ge neeskundige en Gezondheidsdienst bestaat vrijdag veertig jaar. In 1932 namelijk trad dokter J. E. Hubbeling als gemeentearts in dienst van de gemeente Wassenaar. Voor die tijd had de gemeente zich uiteraard ook wel wat met gezondheidszorg beziggehouden, maar daarbij werd gebruik gemaakt van de diensten van een van de Wassenaarse huisartsen. Van 1892 tot begin 1932 was dat dokter Duetz, die in het begin van dat jaar overleed, terwijl een comité bezig was een huldigingsfeest voor hem en voor dokter A. van Praag voor te bereiden, omdat zij beiden veertig jaar in Wassenaar gevestigd waren. Met ingang van 1 april 1932 was aan dokter Duetz op de meest eervolle wijze ontslag verleend als gemeentearts. De gemeenteraad bad intussen een verordening, regelende de gemntlijk geneeskundige en gezondheidsdienst vastgesteld. Die verordning zou in werking treden als een gemeentearts zou zijn benoemd. Er is over die benoeming van de eerste Wassenaarse gemeente-arts in volledige dienst heel veel te doen ge weest. Er gingen stemmen op, die het salaris van 5000, dat de gemeente bood, te laag vonden om daarvoor een goede arts te krijgen. Anderen stelden zich op het standpunt dat Wassenaar, dat toen 13.000 inwoners telde, een full-time dokter niet nodig had en best met een of meer andere gemeenten samen een arts zou kunnen aanstellen. Van deskundige zijde werd voorgerekend, dat de dokter 1/5 van zijn tijd nodig zou hebben voor het schoolarts- werk, 1/6 van zijn tijd voor de „geneeskundige ar menzorg" en 1/12 van zijn tijd voor keuring en con trole van het gemeentepersoneel. samen 2.7 werkdag per week. Zou de dokter ook nog belast worden met de leiding van de consultatiebureaus van het Groene Kruis, dan zou er voor hem in Wassenaar niet meer dan voor 3 dagen per week werk zijn. Burgemeester J. J. M. Wiegman en zijn wethouders hielden echter voet bij stuk en de raad ging uiteinde lijk akkoord met de aanstelling van een arts, waar van de benoeming door burgemeester en wethouders zou geschieden. De keuze viel op de toen 43-jarige dokter Jan Egge Hubbeling, die 11 jaar huisarts was geweest in Rolde bij Assen en bovendien gemeen tearts, vaccinateur en geneeskundige, belast met de doodschouw. Op 1 september 1932 trad de dokter in dienst. Hij werd belast met het geneeskundig school toezicht, de genees- en heelkundige armenpraktijk en de geneeskundige controle op het gemeentepersoneel. De leiding van twee consultatiebureaus werd hem niet opgedragen omdat daarover met de kruisvereniging geen overeenstemming was bereikt. Wat de genees- en heelkundige armenpraktijk betrof bepaalde de instructie van de arts, dat hij genees kundige, heelkundige en verloskundige hulp moest verlenen „aan behoeftige personen, die in het bezit waren van een bewijs voor kosteloze hulp, afge geven door burgemeester en wethouders. In spoedge vallen, zo luidde de instructie, mocht hulp worden verleend zonder zo'n bewijs, maardie hulp mocht niet worden voortgezet als blijken zou, dat er voor kosteloze hulp geen termen aanwezig waren! Dukter Hubbeling heeft 22 jaren in Wassenaar gewerkt. Op 1 mei 1954 ging hij met pensioen. Er werd hem een groots afscheid aangeboden, waarbij overduidelijk bleek hoe groot de populariteit was, die de scheiden de dokter zich bij jong en oud had verworven. Vier jaar later, in 1958 overleed dokter Hubbeling ten ge volge van een verkeersongeval. Hij was intussen op gevolgd door dr. J. J. Wafelbakker, die op zijn beurt op 1 januari 1965 werd opgevolgd door de huidige di recteur, dokter C. A. Eindhoven. Het takenpakket van de dienst is in de loop der jaren sterk uitgebreid. Onder de dienst ressorteert nu een voortreffelijk georganiseerde ongevallendienst, die over twee ambulances beschikt. Er zijn, behalve de twee verpleegsters in gemeentelijke dienst de leden van de Rode Kruiscolonne, die bij toerbeurt op de ambulances dienst doen. Drie Wassenaarse artsen zijn bij de ongevallendienst ingeschakeld, terwijl de ambulance-wagens bemand worden door chauffeurs van de brandweer. Verder ressorteert onder de GG en GD behalve het normale medisch-hygiënische schooltoezicht ook de schooltandzorg en de behande ling van spraakgebreken. De „geneeskundige armenzorg" is komen te vervallen sinds op 2 januari 1965 de Algemene Bijstandswet in werking trad. Leiden Oxford Afgelopen week heeft een Leids tennistean een zeer geslaagde uitwisseling met Oxford in Engeland gehad In het kader van de jaarlijkse uitwisseling tussen Leiden en Oi ford op het gebied van kuituur en sport was met Pasen reedi een grote groep naar Oxford toe geweest, maar in verband me o.a. de competitie kon er toen geen tennisteam meegaan. He team dat nu afgevaardigd werd bestond uit jeugdspelers van d drie Leidse clubs, te weten de dames Caty Brooshooft, Carl Fok, Margreet Prager, en Ellen Sanders en de heren Ted va der Bruggen, Arnold van der Capellen, Rinl Maas, Erry Sao ders, Gerald van der Sluys en playing-captain Willen Beijen. De spelers werden in Oxford onder gebracht bij particulieren, hel geen in hoge mate bijdroeg aan één van de doelstellingen va; deze uitwisseling: namelijk het bevorderen van de vriendschap* banden tussen de beide steden en het kweken van begrip eikaars zeden en gewoonten. De uitwisseling is een groot succes geworden en werd door d gastheren onomwonden als de beste uitwisseling beschouw* sinds het begin in 1946. De groep met een gemiddelde leeftiji van ongeveer 20 jaar speelde zowel goed tennis als dat zij bui tengewoon goed beantwoorden aan het sociale karakter van d uitwisseling. Zowel tijdens de wedstrijd als daarna was de stem ming steeds optimaal, waardoor de groep een steeds groter* groep om zich heen vond die aan de gezelligheid na de wedstrij den wilde deel nemen. In het totaal werden er vier wedstrijden georganiseerd. De eersti daarvan was op een club even buiten Oxford genaamd Wood stock. Hier maakten de spelers voor het eerst kennis met ee: ander type baan dan de in Nederland gebruikelijke banen, na melijk een soort sintel banen. De wedstrijd eindigde in eer lijkspel 6-6. De volgende dag werd op het park „Norha" speeld op een soort grijze gravel-banen evenals trouwens dl daarop volgende dag op de Bohemian Club. Zowel de moeilijkhe den die de meesten hadden met de banen als de zeer sterke te genstanders zorgden beide dagen voor het verlies van het Leidsi team. Naar de laatste wedstrijd werd door de Leidse spelers met groo verlangen uit gekeken, omdat deze wedstrijden op prachtig ver zorgde grasbanen zou worden gespeeld. Ondanks dat nooit eerder op gras gespeeld had, wist men zich bijzonder goei in te stellen op het zeer snelle spel op deze banen Als grotf verrassing gold wel dat juist op deze banen de enige winst boekt zou worden met 8-7 tegen North Oxford. Na een bezoel aan Londen gebracht te hebben en een denderend feest aangebo den te hebben gekregen, werd na een verblijf van precies eei week de terugreis aanvaard. Het afscheid van Oxford en zijr zeer gastvrije inwoners viel de meesten niet mee en was graadmeter voor de geweldige tijd die het team gehad heeft. De algemene ledenvergadering die vrijdag bijeenkomt in de kanti ne krijgt van het bestuur de volgende kandidaten voorgescho teld: W. van Westerop Sr., W. Heykoop, J Ritzen en H. Rijns burger. De heer H. van Seggelen stelt zich niet langer voor een bestuursfunctie beschikbaar. Tijdens de ledenvergadering zal ook een voorstel tot contributie verhoging worden behandeld. De senioren moeten 1,50 en nioren en pupillen 1 per maand meer gaan betalen. De dona ties zullen worden opgetrokken tot 12. De donaties van 65+-ers worden verlaagd naar 7,50. Spee Zuid heefl last i verni LEIDEN ging „Zu langrijke huiswijk. een van de veren stuur we op de le „Maar d te vaak hebben erg druk dat we t zig zijn, knappen de heer dat we i Dat doen ook. Log men bec van de huiswijk voor 'zie, lijk wille nen zijn Dat wil in de activiteil Want vooi seert „Z ten vooi derdag We besc mm pi tweemat dagochtt de jeug- KOUDEKERK Op de jaarvergadering van de schaakclub Kou dekerk is besloten te verhuizen naar de zaal van „Nieuw Poel geest", dr. Vlaanderenlaan 40 te Koudekerk. Deze emigratie uit de kapsalon was noodzakelijk geworden, daar het aantal leden vooral na de simultaanséance, die Donner Koudekerk had gegeven, van 27 naar een kleine 40 was gestegen. Voorts werd besloten dat de contributie geen verhoging behoefde te ondergaan. Om de verhuizing naar de nieuwe speelzaal luister bij te zetten zal op maandagavond 4 september in die zaal een open schaakavond in de vorm van vierkampen georganiseerd worden. Verder zal er ook nog een gezellige avond op het pro gramma staan, waarvoor reeds een bedrag in de feestkas werd gedeponeerd. In de derde klasse van de Leidse Schaakbond zal de schaakclub Koudekerk dit seizoen met één tiental uitkomen Voor de jeugd zal er onder leiding van een seniorlid schaakle* worden gegeven. De verworven kennis kan daarna in een ondei linge competitie gespuid worden. Zowel voor seniores als voor ju niores zal de maandagavond als speelavond fungeren. Een Iaat ste punt op de agenda waren de open kampioenschappen Koude kerk voor snelschakers. Deze is voorlopig gepland aai het eind van het seizoen. Zoeterwou uit Am: tweekan aan de Pre tinck, gens a! universi tor en a terse pi tenkund Leidse t ZOETERWOUDE Voor het a.s. seizoen heeft de tafeltennisver eniging PIT'54 het rekord aantal van 13 teams opgesteld. Daar onder is slechts één damesteam dat in de eerste klas zal uitko men. Ook het eerste herenteam zal in de eerste klas spelen.. Daarnaast zullen nog 5 herenteams deelnemen. Zes juniorteams zijn ingeschreven gelijkelijk verdeeld: twee meis jes en twee jongenstrio's alsmede van beide één pupillenteam. De training is met ingang van deze week vastgesteld op maan dag en woensdagavond. De zaal van het centrum blijft dinsdag-, avond gereserveerd voor de seniorcompetitie terwijl de junioren op zaterdagmiddag in aktie zullen komen. A.s. zaterdag is er geen training in verband met de ontmoeting te gen Meertreffers uit Akersloot. Hiervoor zullen voor beide ver enigingen vijf teams achter de tafel komen. Aanvang 2 uur waarbij het publiek in het Centrum gratis toegang heeft. i Ife;. Van itlDEN' verhuist het eer Kraaienl gaat hei onversto goed twi kingssch '.feit, dat »e kinder schoolkii

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4