Leiden bereidt zich op huurharmonisatie voor hampollion- expositie in Oudheden" Verzorgingstehuis in „Noord-Hofland" „Opper" Broekhuizen was 'n unieke informatiebron Datum van ingang 1 oktober school Th\ Trappenfabriek in Zoeterwoude gaat uitbreiden De Loethe krijgt een verbinding met het Watertje Politiepost in Hazerswoude-dorp wordt opgeheven OOK Wat u moet weten US lSbENSDAG 30 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 DEN De woningbouwverenigingen in Leiden en de gemeentelij- t woningstichting zullen het huur-harmonisatiepian op hun eigen Woningbestand gaan toepassen. Dat is het gevolg van het feit dat de <jnisfer „kan instenpmen" met het globale plan voor de harraonisa- ie, dat b en w van Leiden hem in maart jl. hadden toegezonden. tmmaL twee moties van de gemeenteraad om het hele vooroorlogse •pelen L gerenoveerde woningbestand buiten de harmonisatie te houden, |jn docr de minister van de hand gewezen. 3t tn W. hebben de minister verzocht, de harmonisatie pas in oktober I laten ingaan in plaats van op 11 april omdat uit de inning van de 'i pui-verhoging met terugwerkende kracht in verhouding hoge kosten p jortvloeien. utera heeft het college van b en w de woningbouwverenigingen laten (film fcten dat zij bij het opstellen en uitvoeren van hun harmonisatie- ipelen jannen voor de vóór 1945 gebouwde woningen alvast kunnen uit- »an van de ingangsdatum 1 oktober. Voor wat betreft de na 1945 ;PeI®nfcbouwde woningen is het wachten op de beslissing van de minis- ichtheL Q0k de gemeentelijke woningstichting is geadviseerd, de voor iringet|45 gebouwde complexen voorlopig buiten de harmonisatie te hou- i, totdat de door de Nationale Woningraad ingestelde onderzoeken iar huurniveau en renovatiemogelijkhedeai van een aantal GWS- ïplexen zijn afgerond. deze adviezen en verzoeken van het College worden ingewilligd Itstaat in Leiden op 1 oktober a.s. de volgende situatie: lewoners van woningcomplexen, die tussen 1945 en 1967 met rijks tot stand zijn gekomen, krijgen door de minister een huur- jrhoging opgelegd, die kan variëren van 0 tot 6 van de huidige öu. Over het precieze bedrag worden de bewoners door de woning- kuwverenigingen e nde gemeentlijke woningstichting nadr geïnfor- [eerd vóór 1 oktober a.s. e vóór 1945 gebouwde woningwetwoningen worden eveneens m.i.v. oktober in huur vertioogd. Ook hier gaat het om verhogingen van smaal 6% van de huidige huur. Voor deze oudere woningcom- lexen gelden echter twee uitzonderingen: a) het gehele vóór 1945 gebouwde woningbestand van de gemeentelij ke woningstichting blijft buiten de harmonisatie tot de onderzoekin gen van de Nationale Woningraad zijn afgerond; b) complexen van andere woningbouwverenigingen, waarvoor over eenkomstig een urgentieschema een con creet renovatieplan wordt uitgewerkt, worden pas geharmoniseerd na voltooiing van deze re novatie. PROCEDURE EN BEROEP a) De bewoners van na-oorlogse complexen krijgen van de woning bouwvereniging bericht omtrent de door de minister vastgestelde nieuwe huurprijs voor hun woning. Hiertegen is geen beroep moge lijk. b) Bewoners van vóór 1945 gebouwde complexen krijgen, behalve in de hnervoor genoemde uitzonderingsgevallen, van de woningbouw vereniging een formulier thuis, waarin de nieuwe huurprijs wordt medegedeeld. Als de huurder akkoord gaat moet hij het formulier tekenen. De formulieren gaan dan via de woningbouwvereniging naar de huuradviescommissie, die ze met een advies naar de minis ter doorstuurt. Na ontvangst van alle formulieren stelt de minister een percentage vast. Via de verhuurder wordt de huurder dan in kennis gesteld van de nieuwe huurprijs en de datum van ingang. Gaat de huurder daarmee akkoord, dan kan de verhoging ingaan. Gaat hij niet akkoord, dan tracht de verhuurder zijn bezwaren op te heffen. Als de bezwaren niet gegrond zijn, kan de verhuurder aan de huur adviescommissie een „redelijkheidsverklaring' vragen, op basis waarvan de minister dan weer in laatste instantie huurprijs en in gangsdatum vaststelt. Vragen PvdA I over positie Stichting HWJ LEIDEN— Het raadslid mr. .In 't Veld (PvdA) heeft het college van B. en W. naar Zijn mening gevraagd of de raad moet door gaan met het verstrekken van garanties aan de Stichting Huls vesting Werkende Jongeren. De heer In 't Vied vraagt dit na een aantal vragen aan het colle ge te hebben voorgelegd die vol gens hem worden opgeroepen door het onlangs verschenen jaarverslag van de Stichting. Omdat de gemeente Leiden tel kens bij de a ankoop van een pand garant staat voor de beta ling van rente en aflossing van door de stichting aan te gone le ningen wenst de heer In 't Veld te weten of het college ook de volle omvang van het risico Hij wijst er aan de hand van de cijfers in het jaarverslag o.m. op, dat de stichting systema tisch de toekomstige onder houdsverplichtingen onderschat, terwijl de liquiditeitspositie van de stichting niet best is doordat de schulden op korte termijn de som van vorderingen ver over treft. Vashir|eu< llRDWIJKERHOUT Met algemene stemmen heeft de raad gis- travond besloten over te gaan tot het stichten van een openbare iter- en een openbare lagere onderwijs. I de initiatiefnemers zal overleg worden gepleegd omtrent de laats van de scholen en het aantal op te richten lokalen. Burge- Bosma stelde, dat hij er beslist van overtuigd is, dat bij de pening van de beide scholen, deze door ruimschoots voor de -ijkssubsidie voldoende leerlingen bezocht zal worden. b kleuterschool moet bij opening er wordt gestreefd naar 1 au- ustus 1974 of zoveel vroeger als mogelijk zal blijken 30 kleuters igeschreven staan en dat moet, zeker als men denkt aan de bevol- angstoename bij het gereedkomen van de wijk Victor III, mogelijk i, |jn. >r de lagere school zouden nu reeds voldoende kinderen ingeschre- en kunnen worden. het verzoek aan de gemeenteraad om een openbare lagere school t stichten hadden ouders van 41 daarvoor in aanmerking komende rmindfodcren getekend, terwijl het vereiste minimum 20 kinderen is. nieuwe openbare school zal vermoedelijk voorlopig drie lokalen ellen. elen arde»i hc», DEN Met een speciale tentoonstelling zal het Rijksmuseum i Oudheden in september aandacht besteden aan het feit dat het p de veertiende van die maand 150 jaar geleden is, dat Jean Fran- s Champollion er aan de hand van de „Steen van Rosette" voor t eerst in slaagde Egyptische hiërogliefen te ontcijferen. I steen gevonden tijdens de expeditie van Napoleon in Egypte In <799, bleek in Grieks, demotisch en in hiërogliefen eenzelfde tekst te watten: een inscriptie ter ere van Ptolemaeus V uit 196 voor ristus. Door vergelijking van de in cartouche geschreven konings- men met het Grieks, slaagde Champollion er in enkele schriftte- i te ontcijferen. Deze eerste gegevens op geniale wijze uitbui- ïd, zag hij kans ook andere hiërogliefen te decoderen, i originele „toetssteen" bevindt zich in het British Museum te Lon den. Het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden bezit er een afgiet sel van, dat een centrale plaats krijgt in de september-tentoonstel- t hele september-nummer van het historische weekblad „Spieghel pstoriael" zal gewijd zijn aan de Champollion-herdenking en aan t Egyptische schrifttekens. rkwaardig is, dat het beeldschrift de eeuwen heeft doorstaan en bok thans over de taalgrenzen heen door de twintigste-eeuwse mens Jageiijks gebruikt wordt: het spoorboekje staat er vol mee en als i wil weten over welke sport het in de Olympiadeverslagen gaat, Jan wordt dat door middel van een tekeningetje duidelijk gemaakt, hiërogliefen van deze eeuw worden alleen kryptogrammen ge- BOSKOOP Tineke Hooftman en Jaap Geluk zijn gisteren op een zeer schilderachtige manier huwelijk getreden. Op weg naar het stadhuis werden ze begeleid door ruiters en amazones manege Reijersburgh uit Waddinxveen. De bruid is kind aan huis bij deze manege. VOORSCHOTEN De gemeente raad van Voorschoten zal vrij dagavond beslissen over de ver koop van grond voor de bouw van een verzorgingstehuis an nex bejaardenwoningen in de wijk „Noord-Hofland" en het garanderen van de prompte be taling van rente en aflossing van de door de Humanistische Bouwstichting Bejaardenhuis vesting aan te gane geldlenin gen tot maximaal 9 miljoen. De Humanistische Bouwstichting wil een verzorgingstehuis bou wen in Noord-Hofland met 159 bedden, waarvan 9 bedden zijn bestemd voor personeelsleden. B. en W. adviseren de gemeente raad om de garantie van 9 miljoen mede te laten dragen door Leiden (V4). Leiderdorp (1/6) en Leidschendam (1/6) omdat dit verzorgingstehuis een regionaal karakter heeft Over leg met de betrokken gemeen ten is nog gaande. Voorschoten wil een claim stellen met be trekking tot een aantal bedden en bejaardenwoningen ten be hoeve van de inwoners van Voorschoten. B. en W. van Voorschoten stellen de gemeenteraad voor aan Ge deputeerde Staten te verzoeken met ingang van 1 september van dit jaar de vergoedingen voor het bijwonen van raadsver gaderingen en commissieverga deringen vast te stellen op 35; tot nu toe is de vergoeding 30 per vergadering. De openbare mavo-school aan de Prinses Marijkelaan heeft in to taal 10 lokalen nodig, er zijn er maar 8. B. en W. verzoeken de raad een krediet van 18.686 en van 7.250 beschikbaar te stel len voor het inrichten van 2 lo kalen in de St. Laurentiuskleu- terschool aan de Leidseweg. Deze school is thans nog eigen dom van de Stichting Katholiek Onderwijs Voorschoten, maar zal te zijner tijd worden aange kocht door de gemeente. De openbare mavo-school wordt ingebracht in de Rembrandt- scholengemeenschap. Het totale lerarenkorps zal in dienst treden bij de gemeente Leiden, de heer Van der Burg zal in Voorscho- tense dienst blijven als beheer- der-concierge van het Cultureel Centrum. Zoeterwoude Van de Fa. L. v. Cromvoirt is een verzoek bij het ge meentebestuur ingekomen om vergunning tot uitbreiding van haar trappenfabriek aan de Noordbuurtseweg. Dit is echter strijdig met het als bestemmingsplan aan te merken uit breidingsplan. B. en w. zijn echter van mening dat het bedrijf voor alsnog niet in zijn expansiemogelijkheden dient te worden beknot. Zij zijn dan ook voornemens artikel 19 van de Wet op de Ruimtelij ke Ordening toe te passen. De raad moet dan echter bereid zijn een voorbcreidingsbesluit voor het te bebouwen gebied te nemen. Ditzelfde is ook nodig voor een gebied aan de Dr. Kortmannstraat l.v.m. de voorgenomen bouw van 'n woning door de heer G. Vlas veld, Zonnegaarde 11. Deze medewerking van de raad wordt ook gevraagd voor het terrein van „het Vierde Eendje" aan de Hoge Rijndijk waar de bouw van een drleklasslge bijzondere kleuter school wordt voorbereid. Dit ter vervanging van de r.k. kleuter school „De Krakepit" en de chr. kleuterschool „De Blokhut". Mo menteel is voor het onderhavige gebied een bestemmingsplan in voorbereiding waarin de voorgenomen scholenbouw is begrepen zulks met inbegrip van een bijzondere basisschool ter vervanging van de St. Bernardusschool. In verband met de urgentie van de bouw kan niet op de tervisielegging worden gewacht. De heer C. J. M. v. d. Valk wil een woning houwen aan de Miening voor welk terrein het eveneens noodzakelijk is een voorbcreidings besluit te nemen. Een plezierige omstandigheid daarbij dat, wan neer het bouwplan wordt verwezenlijkt de onbewoonbaur verklaar de en al jaren leeg staande woning Miening 1 wordt afgebroken. Zoeterwoude De Loethe krijgt een verbinding voor voetgangers met het Watertje. Om dit te realiseren wordt aan de raad een kre diet gevraagd van f 2.045,—. Dit ten behoeve van de toekomstige bewoners van de Loethe waarvan de eersten binnenkort hun wonin gen zuilen gaan betrekken. Het past ook in het streven van een comité dat zich beijvert voor een veiliger Watertje. Klanten voor de zaken aldaar die per auto komen kunnen straks hun voertuig, eventueel, in de Loethe parkeren en ge bruik maken van de „doorbraak". In de raadsvergadering van 25 mei j.l. waren over deze aangelegenheid vragen gesteld. Uit het on derzoek van het college is gebleken dat de meest aangewezen plaats voor verwezenlijking van de verbinding zich bevindt naast het perceel van de fa. Van Stein. De eigenaar wil de hiervoor beno digde grond beschikbaar stellen. In tegenstelling tot in het plan „Kern" aangegeven „doorbraak"-plaats behoeft bij die, welke thans door het college wordt voorgestaan, niets aan de panden in de on middellijke omgeving te worden veranderd. oo HAZERSWOUDE Met ingang gi van 1 september gaat opper- 71 vachtmeester der rijkspolitie J. A. Broekhuizen met functioneel leeftijdsontslag. Daarom werd dinsdagavond in het gemeente buis van Hazerswoude op offi ciële wijze afscheid genomen *sn de commandant van het rsyon Hazerswoude-dorp, die, zo bleek wel uit de uitlatingen vin de diverse sprekers, letter lijk en figuurlijk een politieman van gewicht was. Het vertrek van „opper" Broekhuizen bete kent overigens, dat het post- commandantschap te Hazers woude-dorp voorlopig wordt op- feheven en wordt onderge- "K]5 bracht in het bureau aan de heugd, dat de heer Broekhuizen, die zo'n tien maanden aan het ziekbed was gekluisterd nor maal afscheid kon nemen. Hij meende dat er alle reden was om de nodige aandacht aan het afscheid te besteden, want: „De taak van politieambtenaar in deze tijd is niet eenvoudig"An- derzijds richtte Hazerswoudes eerste burger de schijnwerpers op het tekort aan actief dienen de politieambtenaren, waardoor meer dan normale dien- sten(moeten) worden verricht ook in de groep Hazerswou de. De burgemeester vond, dat de man. die, als drogist begon, diende bij het leger, marechaus see en rijkspolitie, sinds zijn komst in 1963 zich een vaste plaats in de Hazerswoudse ge meenschap had verworven. De heer Ten Heuvelhof sprak ook de wens uit, dat in de nu ontsta ne vacature spoedig zal worden voorzien. Hij overhandigde de „opper" een boekenbon namens het gemeentebestuur. Voor me vrouw Broekhuizen, wegens ziekte verhinderd om bij het af scheid present te zijn, waren er bloemen. Ze werden aangeboden aan de dochter van de scheiden de politieman, wiens twee zoons ook aanwezig waren. Benthuizens en Moerkapelles bur gemeester I. J. P. Keijzer („van het zootje aanhangsel van de groep" de groep Ha zerswoude bestrijkt ook Bent huizen, red.) zei de baan van de politieman heel moeilijk te vinden: „De samenleving is erg kritisch, bijna sadistisch, zeker wat betreft de beschermer van de wet". Hij vond dat de heer Broekhuizen steeds zijn eigen houding wist te bepalen. „Op per, het was geweldig", eindig de hij en overhandigde daarna aan de heer Broekhuizen herin neringen aan Benthuizen en Moerkapelle, de gemeente die destijds ook onder de Hazers woudse groep ressorteerde (en nu onder Waddinxveen). Luitenant Oostenbroek van het dis trict 's-Gravenhage, sprak van „een beheerst, evenwichtig poli tieman, wiens postuur van be lang was", die nu afscheid nam. Hij meende, dat Broekhuizen met genoegen kan terugzien op de 32 jaar, dat hij in diverse functies de maatschappij heeft gediend. Adjudant C. v.d. Hoog, de com mandant van de groep Hazers woude, prees de wijze waarop opperwachtmeester Broekhuizen de dienst heeft verricht. Hij f HAZERSWOUDE De Ha zerswoudse afdeling van Jon geren organiseert zondag 3 september, vanaf 11.00 uur, in het gemeentelijk sport park een vijfkamp, KPJ'ers uit Alphen aan den Rijn. Reeuwijk, Aarlanderveen en Zoeterwoude komen de Ha- zerswouders partij geven op de 100 meter, hoogspringen (dames), verspringen (he ren). stap-stap-sprong (da mes), kogelstoten, hinkstup- sprong (heren), estafette 4 x 100 meter. 400 meter (du- mes) en 1500 meter (heren). De prijzen worden 's avonds uitgereikt in het Michelshuis. HAZERSWOUDE Hazers woudse Boys start zaterdag de competitie in Leiden te gen VWS. De wedstrijd be gint om kwart over vier. St. Bernardus speelt op eigen terrein, zondagmiddag om half drie, tegen het Leidse LDWS. LEIDSCHENDAM Gister avond werd bij de Algemene Zwemvereniging Leidschen dam in het buitenbad van het sportcentrum „De Fluit" voor de achttiende maal di ploma-gezwommen, namelijk voor het vierde diploma Zwemvaardigheid II. Van de 43 kandidaten slaagden er 37, 4 kandidaten werden op de zweefsprong afgewezen en twee op het 5-meter balwcr- pen. Zaterdag zullen 75 kan didaten in het binnenbad zwemmen voor de diploma's A en B en Zwemvaardigheid 1, volgende weck maandag zullen er bovendien nog weer 25 personen afzwemmen voor de diploma's Zwemvaardig heid III en IV. LISSE Deze week wordt in Lisse geen grof huisvuil opgehaald. De eerstvolgende keer zal dit plaatshebben volgende week woensdag. VOORHOUT Postduiven vereniging De Voorhouter heeft meegedaan aan een wedvlucht vanaf Felistowne, een zware vlucht over een afstand van ongeveer 220 km. De duiven werden om 8.00 uur gelost. De eerst aan komende duif arriveerde om 16.10 uur. De uitslag was: 1. L. Bax 1 4 5 6 7, 2. J. Slot, 3. P. Angevaare. Toch gesprek over grond bij Dorpshuis ALKEMADE B. en W. van Al kemade gaan met het Stich tingsbestuur van het dorpshuis in Rijpwetering praten over de terugverkoop van een perceri grond bi) het voorterrein van het Dorpshuis. De gemeente kocht de grond in 1967. B. en W. doet hiermee een concessie aan een aantal raads leden onder leiding van KVP- fractievoorzitter Verhaar die aandrongen op een gesprek. B. en W. stonden aanvankelijk af wijzend tegenover het verzoek van het stichtingsbestuur en voelde ook weinig voor een ge sprek. Burgemeester Smolders meende dat zich geen nieuwe gezichtspunten zouden voordoen. Woubrugge verhoogt contributie WOUBRUGGE Voetbalvereni ging (255 Isrien) heeft ufgelopen boekjaar afgesloten met een na delig saldo van 3644 gulden. De begroting toonde een nadelig saldo van 600 gulden. De leden vergadering van Woubrugge be sloot daarom van de week met Ingang van 1 september de con tributie voor seniorleden te ver hogen tot 5 gulden per maand. Tevens werd besloten het aantal bestuursleden op negen te hou den. De heer M. van Leeuwen zal tijdelijk als wedstrijd-secre taris fungeren. Kandidaat hier voor was de heer H. Vogel. Hij kreeg echter niet voldoende stemmen. De heer A. C. van Tiehoven werd benoemd tot se cretaris, de heer A. Vrolijk werd in het bestuur herkozen. Besloten werd voorts dat men gaat optreden tegen seniorleden die herhaaldelijk zonder opgaaf van red nen verstek laten gaan bij wedstrijden. Burgemeester Ten Heuvelhof biedt de scheidende opper een geschenk onder couvert aan. overhandigde evenals de vorige sprekers een geschenk, bene vens voor mevrouw Broekhui zen. „die veel voor de groep heeft gedaan". Mevrouw Rui ven, officier jeugdzaken in het district Den Haag, nam met weemoed afscheid van een poli tieman van „de ouwe hap". Zij noemde deze dienaar van Her mandad een „unieke informatie bron". De heer Vermeulen, be stuurslid van de christelijke po litiebond, evenals de heer P. C. Weijers, van de personeelsver eniging van het ambtenaren korps, spraken eveneens waar derende woorden. Opperwachtmeester Broekhuizen zelf („ik ben een man van wei nig woorden") toonde zich blij, om afscheid te kunnen nemen als politieman „het was op het randje af") Zijn echtgenote, die door de diverse sprekers lof was toegezwaaid, noemde hij „je van het", wat de politie dienst aangaat. En uurgemees- ter Ten Heuvelhof kun het toen niet voor zich houden, om erop te wijzen dat de eentgenoten van postconimandanten, enorm veel werk verrichten. Getuigen van ongeval gezocht HAZERSWOUDE De Riik.poli- tie zoekt getuigen van het dode lijk ongeal dat afgelopen vrij dagavond tussen half negen en negen uur plaatshad op de Ge- meneweg nabij de Hoogevcense- weg in Hazerswoude. Getuigen worden verzocht contact op te nemen met de Rijkspolitie iq Hazerswoude, Vondellaan 12, tel. 01714-2445.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3