MARK SPITZ EIGENLIJK ZO TAM ALS EEN LAMMETJE ZWEMFENOMEEN SHANE GOULD IS TOCH KWETSBAAR Opzienbarende uitspraak zwemcoach Councilman \Y Records „stelen Omstandigheden voor zwemtop nu moeilijker Team zou in München toch kansloos zijn WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT PAGINA lftENSDAC MüNCHEN De Amerikaanse zwemcoaches Haines, Gam- brill, Dagland en Chavoor, zij kunnen allemaal meepra ten over de grilligheid van Mark Spitz. Toen Mexico 1968 tot het verleden behoorde en de besnorde Amerikaan met zijn ziel onder de arm naar een verklaring voor zijn on begrijpelijke afgang zocht, klopte Spitz bij iedereen aan, van wie hij maar hoopte een nuttig advies te kunnen krij gen. Steeds weer kreeg zijn achterdocht na verloop van tijd de overhand en stapte hij doodgemoedereerd op. MliNCHEN De winkeliers in de winkelstraat van het Olympisch dorp zijn ten einde raad want er wordt dagelijks voor duizenden gul dens gestolen. De taktiek is altijd het zelfde. Een groep atleten be zoekt de winkel en In de drukte worden de begeerde voorwerpen ontvreemd. Vooral op horloges, truien, grammofoonplaten, foto- en filmtoestellen, sieraden en parfums hebben ze het voorzien. Af en toe wordt er een gegrepen maar niet zelden is het een bekende atleet die men dan maar laat lopen. Alle winkeliers verklaren echter dat het meestal atleten uit een en hetzelfde land zijn die op roof uit zijn. Welk land wordt niet gezegd „Om de vrede in het Olympisch dorp niet te verstoren" maar iedereen weet langzamerhand wel welk land wordt bedoeld. In de drukte in de stad München en in het Olympisch dorp worden ook goede zaken gedaan door zakkenrollers. Per uur missen gemid deld zeven mensen hun portemonnaie of portefeuille. De Olympische onderkomens zij ook favoriet bij de dieven want op elke kamer staat een televisietoestel. Onlangs werd een dief gegrepen door de soldaten die in de flats als portier dienst doen. Hij had zeven tv-toe- stellen klaar staan voor vervoer. In het Olympisch stadion worden zes monitors vermist die op de persplaatsen horen te staan. Weg, op zoek naar nieuwe instructies. „Ik was in die tijd onre delijk", durft Mark Spitz nu wel te be kennen als het Olympisch Dorp, waar zijn grenzeloze populari teit herinneringen oproept aan Don Schollander (de grote man van Tokio), hem even laat schieten. „Als ik weer eens ru zie had gehad zag ik steeds dat schrikbeeld van Mexico weer i en was ak bang dat ik Van een onzer speciale verslaggevers het weer verkeerd deed zoals vier jaar geleden. Misschien was ik daardoor al die tijd lich ter geïrriteerd dan ik normaal eigenlijk ben". Dat schrikbeeld uit Mexico blijkt nu echter een waardevolle inspiratiebron te zijn geweest. Het eerste karwei, dat hij in München moest op knappen, de 200 meter vlinder slag sloot hij af met een wereld- rekord. „Maar ik ben er nog niet", kreet Mark Spitz direkt uit. „De man, die ik wil over troeven, Don Schollander, ver overde vier maal goud. Ik jaag op vijf plakken". Jim Council man, de kundige coach van de Indiana-universiteit, die Mark Spitz uiteindelijk aankon, zegt daarover: „Hij is nu niet meer te kloppen. Mentaal is nog nooit iemand zo sterk aan de start gekomen. Ook Don Schollander niet". Voorspelling MüNCHEN En toen het eenmaal zover was huilde Shane Gould. Toen biggelden de tranen over haar wangen. Tranen, die ze vergeefs trachtte te stelpen met haar kangeroe-knuffeldier- Toen dat eerste goud binnen was bleek het zwemfeno- meen ook maar een heel simpel 15-jarig meisje te zijn. Dolgelukkig met haar suc ces. Een succes dat door de München- computer al geprogrammeerd was. De computer volgde slaafs de hele horde van zwemkenners die het Australische meisje meer dan een handvol gouden plakken toedichtte. En met die wetenschap startte Shane Gould het Olympisch toernooi. F.en gewaagde voorspelling. Dat beseft Councilman ook. Zijn vertrouwen baseert hij echter op de wetenschap, dat Mark Spitz al die jaren zich uiterst serieus en doelmatig heeft voor bereid. „Het probleem met hem was dat ie moeilijk voor zichzelf is. Maar, vergis u niet, ook voor anderen. Vooral als hij voelt dat de meeste aandacht niet op hem gericht is. Dan wordt ie eigengereid, onredelijk soms zelfs. De enige manier om Mark Spitz te temmen was hem het idee mee te geven dat ie een trainer voor zich alleen had". Toch wil zwemtrainer Councilman Mark Spitz, rond wie in Mün chen een mythe ontstaat, niet zwart maken. Want de 22-jarige student in de tandheelkunde had ook zijn goede kanten. „Als je zijn vertrouwen had gewonnen Wonderzwemmèr uit Amerika, Mark Spitz op een voor hem gebruikelijke plaats, de hoogste trede van het ereschavot was ie niet moeilijk. Sterker nog: was ie zo tam als een lam metje eigenlijk. Alle adviezen, die hij voor nuttig aannam, voer hij serieus, stipt en gehoor zaam uit". Mark Spitz is eigenlijk een pro- dukt van de beroemde Santa Clara-school van George Hai nes, die in München net doet of zijn voormalige pupil niets bijzonders aan het presteren is. Hoewel de Amerikaanse Goud vis daar zijn doorbraak vestigde, haalde hij de absolute top bij Haines niet. De reden daarvoor is volgens Spitz zijn voorkeur voor Don Schollander. „In de tijd, dat ik opklom, bestond er voor Haines maar één zwem mer in de hele wereld. Dat was Don. Ik bestond niet". Voor Mark Spitz was deze halsstar righeid voldoende aanleiding om zich ertegen af te zetten. Hij vertrok. De enige keer in zijn leven, dat ie een nederlaag ac cepteerde. Want voor de rest kent de Amerikaan, die ook op de 200 meter vrije slag weer een wereldbarrière omver trok, geen pardon. En is hij haast net zo halsstarrig als zijn leermees ter, zeggen insiders. Hij is de raddraaier, de herrieschopper van de Amerikaanse ploeg, die alles maar dan ook alles beter placht te weten. Geen moment kan en wil de de moed opbren gen een blad voor zijn mond te nemen, ook niet, wanneer ieders belang ermee gediend was. Dat geeft niet zelden enorme moei lijkheden. „Maar", zegt 'n an dere Amerikaanse trainer, Scher- Terwijl boven dien bij haar rees over de de twijfel van de Ame- rikaantjes, die vlak voor München immers twee wereld- rekords op haar verzameling hadden gepakt. Shane Gould, die al voor het Olympisch ge beuren tot de koningin van de Spelen, de toverfee van het Olympisch dorp en de Australi sche goudvis was uitgeroepen, moest echter alles alleen bewij zen in het water. In het Dante- bad in München moet ze de woorden van haar coach Forbes Carlile waarmaken: „Zij is het grootste talent wat ik ooit onder handen heb gehad". Chef-coach Don Talbot van de Au stralische ploeg maakte het nog bonter door aan iedereen die maar luisteren wil te verkondi gen dat zijn Shane maar even tjes zeven gouden plakken (op de 100, 200, 400 en 800 meter vrije slag, op de 200 meter wis selslag en de twee estafettes) zal veroveren. En al die super latieven gaan dan over een vriendelijk ogend meisje van 15 lentes, dat voor de eerste maal in haar leven aan een groot in ternationaal zwemtoernooi mee doet. Speels Een meisje dat twee jaar geleden door zwemkenner bij uitstek (wat heeft de Nederlandse zwemwereld hem jaren gemist) Forbes Carlile uit een groep van honderden speels zwem mende schoolkinderen werd ont dekt. Carlile zag onmiddellijk het grote talent. Zelfs al zwom Shane Gould met een hoog arm- tempo en een laag been tempo. Precies het tegengestelde van wat Carlile na wetenschappelijk onderzoek voorschreef. Shane Gould doet dat trouwens nog. Al is de armslag wel beter gesty- leerd, de benen blijven er, voor al bij de sprint, nog steeds een beetje bijbungelen. Carlile: „Dat heb ik niet veranderd. Tenslotte gaat Shane op deze manier snel genoeg. Ze is we- reldrekordhoudster nietwaar? Shane mag dan misschien wel niet wetenschappelijk verant woord zwemmen, ze is wel het grootste zwemwondertje dat ooit het water heeft gekliefd". Talent Een verklaring voor het fenome nale talent van zijn pupil heeft zelfs wetenschapsman Carlile niet. „Ik kan alleen zeggen dat Shane een all-round atlete is. Ze zou bij atletiek en basketball en vrijwel elke andere sport ook bij de wereldtop kunnen komen. Toevallig heeft ze zich op zwemmen geconcentreerd". Naast de natuurlijke atletische aanleg beschikt Shane Gould ook over een vechtersmentali teit. AI in haar jeugd, die ze doorbracht op de Fiji-eilanden, bewees ze bovendien voor de duivel nog niet bang te zijn. Op 3-jarige leeftijd zwom ze al in de zee rond het eiland waar haar vader manager was bij PANAM. Ze bezorgde haar va der eens een doodschrik door hem toe te schreeuwen: Pak me. Laconiek liet ze zich uit een vijf meter hoge mango boom naar beneden vallen. Dat tekent de durf van Shane Gould, die echter later leerde verant woord met haar krachten om te springen. Zelfs toen ze eenserie van vijf wereldrekords veroverde, liet zij zich door haar successen niet het hoofd op hol brengen. Met haar ouders overlegde ze toen of het wel reeël was om al les op een (zwem)kaart te zet ten. Was haar studie niet be langrijker. Ze kondigde zelf aan niet aan de Spelen deel te zullen nemen. Er werd met behulp van de verontruste ouders een oplossing voor gevonden. Het hele gezin verhuisde naar Sid ney, vlakbij de zwemuniversitei't van Forbes Carlile. waar Sha ne's oudere zusje Lisette werk zaam is als instructrice. En door die verhuizing hoefde Sha ne Gould veel minder te reizen en kon ze meer aandacht aan haar studie wijden. De zwem- toekomst van Australië was ge red. Shane Gould kon dus haar opwaohting maken in München, waar ze direkt het middelpunt werd van een horde fotografen, handtekeningjagers en journalis ten. Volleerd staat Shane Gould iedereen te woord. Ze lacht ge willig naar de fotografen die haar welgevormde gestalte in alle houdingen willen vastleg gen. Zegt Forbes Carlile: „On danks haar jeugd heeft ze ge voel voor public relations. Ze is verstandig voor haar leeftijd. Ik noem het altijd „een oud hoofd op jonge schouders". Shane Gould kon daardoor ook goed meespelen in de koude oorlog die tactïcus Carlile tegen het breed oprukkende Ameri kaanse leger heeft ontketend. Uitspraken als ,,ik win de hon derd meter vrije slag in 57 se conden rond" moeten echt wel in dat licht worden gezien. Zwakste nummer Want juist de sprint is het zwak ste nummer van Shane Gould. Het feit dat ze gisteren brons behaalde op dat specifieke num mer bewijst haar uitzonderlijke klasse. Haar prestatie is gezien in het licht van haar wereldrecord op de 1500 meter wisselslag te ver gelijken met de onwezenlijke si tuatie dat marathonloper Mamo Wolde slechts 10,1 zou lopen op de 100 meter. Daarom kan Shane Gould al voor dat de Spelen zijn afgelopen als een absoluut zwemfenomeen worden gekenschetst. Australië zal haar eren De burgers van Sidney hebben gezworen om voortaan de ,,u" uit haar ach ternaam te laten. De kittige Au stralische zal voortaan terecht alleen met Shane Gold worden aangesproken. WIEGER MENSONIDES WIEGER MENSONIDES BASKETBALCOACH MOL Wieger Mensonides verrastte twaalf jaar geleden in Rome met een bron zen medaille op de schoolslag. Sinds dien heeft geen enkele Nederlandse zwemmer zijn zijn prestatie geëve naard. „De omstandigheden zijn voor onze top moei lijker geworden. Kijk maar naar het Ameri kaanse geweld op de televisie, dat is fantas tisch. De trainingsmogelijkheden zijn daar nog veel beter geworden de laatste tien jaar. En natuurlijk de hele aanpak hier is ook verbeterd, de prestaties zijn in sterk stijgende lijn mis schien viel het tijdstip van deze Olympische Spelen nog net iets te vroeg toch ko men er nog trainingsvoor- waarden voor, die niet zijn goed te praten. In mijn tijd was het nog heel normaal, dat je naar een bad moes! zoeken. Nu mag dat niet meer voorkomen, maar toch gebeurt het. Bovendien is topsport veeleisender gewor den, ik kon bijvoorbeeld vroeger volstaan met een training van twee uur per dag. Nu moet je tien kilome ter per dag zwemmen, dat kan alleen maar als je een paar jaar opoffert. Als je werkelijk wil, kan het wel, maar in het buitenland wordt de achterstand op de maatschappelijke ladder be ter opgevangen. Hoewel de Nederlandse prestaties al ge weldig zijn, zou er met een inzet van honderd procent wat bereikt moeten worden. Naar een evenement als in München leef je toch jaren toe. In de Olympisch gedach te: meedoen is belangrijker dan winnen, gelooft niemand meer. Mijn hoop is nu ge richt op een uitspringen van de damesestafette ploeg, Enit Brigitha of misschien mijn schoonzusje Frieke Heel de voorbereidingen voor de Olympische Spelen moet je zien als een trap in de opbouw van het Nederlandse basketbal. Tijdens het pré- Olympisch toernooi in Haar lem en Amsterdam is wel bewezen, dat wij al een heel stuk vooruit zijn ge gaan. Toen het N.O.C. be sloot, dat wij niet naar de laatste selectieronden in Augsburg mochten, alhoewel wij aan de voorwaarden had den voldaan, voelde ik me toch niet teleurgesteld. Het bleek immers onmogelijk om het volledige team op de been te brengen. Als je de lijst met deelnemende landen bekijkt, weet je dat Neder land niets in te brengen BRUGGE Terwijl in Augsburg het Olympisch basketbaltoernooi in volle gang is, is de coach van het Neder lands basketbalteam rustig in zijn kantoor in Brugge aan het werk. René Mol wist het van tevoren, Ne derland zou niet in München aanwe zig zijn. „Voordat ik mijn werk als trainer-coach begon stond al vast, dat Nederland geen schijn van kans hod om zich voor München te plaatsen. heeft. Tegen het geweld van een Italië, Polen, Spanje of Mexico zijn wij niet opge wassen. Wat Ik wel zo uit de kranten en van de televisie heb vernomen is dat het spel peil in München lager -ligt dan destijds tijdens de Pré Olympics in Amsterdam. Dit is wel te verklaren. De trai ning heeft enige tijd stil ge legen en vooral voor de West- europese teams is dit iets wat erg zwaar gaat wegen. Hoe verder het toernooi vor dert hoe beter het basketball zal worden. Volgende week ga ik zelf naar München om mijn licht eens op te steken. mann Charvoor, die heid kreeg door lange-ali specialisten als Debby Me? Mike Burton op te leiden 3 volg waarvan Spitz ook evj hem zijn licht opstak, hekel kan ik aan deze typt- krijgen. Zij zeggen wat' op hun tong ligt". Bescherming rest» Ook zijn kamergenoot Gary neemt hem in beschermic» p| wordt soms gezegd, datlfkfl onhandelbaar is, maar ikj wel beter. Ook voor mij soms moeilijk te begr|°"" ^p( maar wie hem meemaakt 1 wij doen, krijgt toch eert"661 "'J andere kijk op hem. Hij nP wayer vaak een heel sympathie! Nederlar druk en is enorm coll Voor de Spelen heb ik b delijk at beeld met hem zitten er res' over het moment vf anders start. Ik sta dan te tril!4 cu'Pa- mijn benen van nervositei; t ni of ie beter dan wie ookt g N moeilijkheid doorhad, gaf luper He ontzettend nuttige aanwinT^ .e n„ Ik was er erg blij mee". I ohe inl Bepaald kwalijk is echter zit rijn do< genschap om mensen nil tweede 1 hun waardigheid te latents kan hij de kans ruikt om een lelt dat op zijn nummer te zettei ie dat ook. Councilman: Is een erfenis van Mexico, deden ze het hem, derf steeds dat er door hem flit# overige doe ik het jullie terug". de bes fotografen, die hem zover mfcgger.otei krijgen dat er een attractifckenk st< lustratie uit de bus komtJsoonlijk ben het met dit gebrek aa:^^^ dewerking van zijn kantM^BBI erg moeilijk. Toen Mark bijvoorbeeld in het Olyi Dorp met geen mogelijkht wat dan ook was riep een impulsieve fot ontzet uit: „Die kerel is minder bereid dan schakel by Fischer". Mark Spitz, tegenstelling tot Fischer voel van humor moeilijl zegd kan worden, schoo|_Noor\v zelf in de lach. en reu aai :en,i onjuist n: jlende f co.Jd te pra finales) serie il-Lak( Eigen schuld Toch zijn de problemen. dl£„ nu openbaren, eigenlijk I eigen schuld. Als hij voor co niet zo hoog van de (Bacatin had geblazen en meer 'II*1 IW voel voor realiteit had meespreken, waren de l waarschijnlijk niet ontstaanj- zou hij zich nu, voor het o de wereld, niet zo nadrukt behoeven te rehabiliterenj, L56-66- zijn afgang van destijds. Haines, die nooit veel overf,' loslaat: „Al een jaar spelen van Mexico was L g ig 2 helemaal bezeten van hetf) 8 29 66 Don Schollander te 8.54.27: evenaren. Maandenlang niet anders dan: ik wil daille meer dan hij". Nu zegt Mark Spitz hetzl1 misschien nog wel overt' der dan toen. Toch klinkï. anders. Het blufelement, dij» schepperlj welke vroeger 73( mensen tegen de borst st«- is er af. „Ik ben dan ook' jaar ouder dan in Mexico",fi Spitz, in deze dagen het c werp van de spelen. „Bij li zeg ik steeds: en vier jaarKAndrc Ier". Dat is Mark Spitz inl 1(T'T,. chen aardig aan het bewijzfs.i!!^ i-Nlerj Afspraak tussen Schwindling, de voorzitter^ de Duitse worstelbond, zoon. Als vader na de zijn wel wat al te zwarefknders kwijt is, laat zoon zijn lanf ren afknippen, slankt al aardig af.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 14