Richtlijnen Rome voor Ned. huwelijksrechtspraak Bezetting van hoofdgebouw in Wageningen Protest van gevangenen Amerikaanse spionneerde in leger levens van ruim 100.000burgers Bontique Barbara brengt bont voor vele smaken Hond slaat alarm bij hotelbrand :usi<[ Ht OENSDAG 30 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT ff!! i Barbara's Bontique dit witte avond/asje van poolvos. De prijs is f 4000. (Van onze mode-redactie) AMSTERDAM Voor de vierde maal bracht gisteren Bon tique Barbara een wintercollectie in het Amsterdamse Hiltonhotel: bont voor alle vrouwen, maar het origineelste werk uiteraard voor de jeugd. Barbare de Groot, gewezen fotomodel en mannequin, hing dit glamourberoep aan de wilgenl ging naar de modevak school en specialiseerde zich in bont. Zij richtte haar Bontique op en werd bekend om de alternatieve modellen. Ofschoon zijzelf deze collectie in vele categorieën ver- deedlt, afhankelijk van materiaal, coupe en prijs (vanaf ca 200 gulden tot 1500 voor de jeugd) is het onderscheiden in progressief en conservatief eenvoudiger. De progressie ve ideëen zijn vindingrijk, modisch juist, en „geinig" en toch hebben ze nog allure ook! De conservatieve sector daarentegen, mag wat modieuze accenten hébben meegekregen (enkele vleermuismouwen en ruime ruggen), deze mantels steken niet uit boven die van de gewone goede bontzaak overal in Nederland; de rijpere vrouw zal wel de beste klant blijven, en zij houdt van een lang draagbare bontmantel. Opziendbarend zijn de blousons van langharig en wild ge verfd geitebont op leren band, licht geallieerde pantalon jasjes en canadiennes in driekwart op zevenachtste leng te uit zwart of bruin geschoren konijn met contrasterende mouwen en kraag uit wasbeer of lynx (bedrukt konijn). Verder lopen knalrood en hardblauw geverfde konijn-top pers niet ongezien voorbij, zomin als bontspencers met Twee canadiennes voor de progressieve mode: en zwarte seal met vleugelmouwen in babykleertjes. wasbeer kraag en mouwen f 1295). Rechts een bruine biberette met langharige lynx-konijn mouwen en kraag (f 895). Naar mate de bontsoorten mooier worden, laat Barabara de verfpotten ongemoeid: een met leer afgebiesde blazer uit beulen levert onder andere het fraaie bewijs- Ook lange jassen kunnen nog „in" zijn, zoals het model van zebra konijn en de houtje-touwtje-lynx, beide met capuchon. Natuurlijk zit je in roodvos, skunk en aap altijd goed, maar die lopen in de papieren en passen toch ook beter in een soort establishment. Naast bont brengt barbara leren spullen, kwiek en chic in nappa en suède, met biezen en bontstukken of met bont gevoerd en zelfs omkeerbaar. Alle korte tot zevenachtste bont- en leren jasjes werden door haar getoond op leren pantalons. Bij het grote gala komen de vooruitstrevende en meer be houdende smaken dichter bij elkaar: korte jasjes uit breitschwanz of poolvos en de meters lange zilvervos-sto la's zijn lekker gek voor de ene maar chic voor de andere partij. Helaas voor de partij die elk jaar wat anders wil, niet te betalen. HOT» '~!SB Studentenprotesten nemen toe l'AGENINGEN (ANP) Een groep van tweehonderd studïn- ten heeft gisteravond het hoofd gebouw van de landbouwhoge school in Wageningen bezet. Hun actie kwam nadat de facui- de Utrechtse universiteit is overgegaan tot schriftelijke in schrijving, wil de USF de stu denten er toe bewegen de in schrijvingsformulieren terug te sturen.' Iteitsraad een motie van de stu- Ook de universiteitsraad van de denten had afgewezen, die de I uitgifte van inschrijvingsbriefjes F bepleitte in plaats van de dui- I zend-gulden-collegekaarten. e voorzitter van het bestuurscol lege prof. Buringh probeerde de studenten nog tegen te houden, |maar niemand trok zich iets van zijn waarschuwing dat i zich aan inbraak schuldig t maakte. Slechts 200 van de 700 I aanwezigen gingen tot bezetting >ver; de rest hield vanmorgen demonstratie voor het rhoofdgebouw tegen de duizend I gulden. de Delftse technische hoge- f school heeft zeker de helft van I de 12.000 studenten nog niet het fverhoogde collegegeld betaald. Vandaag werd een boycotverga- f dering gehouden. De hoge- fschoolraad verklaarde zich indi rect accoord met de boycot. Utrechtse Studentenfederatie rheeft gisteravond besloten op de pfaculteiten actie te gaan voeren Ptegen het hoge collegegeld. Nu China gaat door met f kernproeven TAWA (RTR) China is van [plan door te gaan met het hou den van kernproeven om zijn I defensie op te bouwen met het oog op de voortdurende bewape- f ningsontwikkeling in de Sovjet- i Unie en de Verenigde Staten. Dit heeft de Canadese minister van buitenlandse zaken, Mit- chell Sharp, in Ottawa gezegd j bij zijn terugkeer van een tien- I daags bezoek aan de Chinese f volksrepubliek. Minister Sharp zei dat zowel pre- mier Tsjoe En-lai als minister j van buitenlandse zaken Tsji Peng-fei niet van plan waren de bovengrondse proeven te sta ken. Amsterdamse universiteit ver gaderde gisteren langdurig en constateerde onder meer dat het volgende parlement zich over het collegegeld zal moeten uit spreken. DEN HAAG (KNP) Het is vol komen duidelijk, dat de officiaal en de andere kerkelijke rech ters geen huwelijksbeletselen kunnen afschaffen of nieuwe kunnen toevoegen. In een zaak ter) moet hem in alles reken schap afleggen. Bisschop noch officiaal kan evenwel dispense ren in de geldende voorschriften voor de rechtsprocedure. Dit blijft aan Rome voorbehouden. zulk een groot belang als 2o kan de bisschop niet dispense- het huwelijkscontract mag de diocesane rechtbank niet afwij ken van de algemene jurispru dentie in de kerk. Dit stelt kardinaal Staffa, presi dent van de hoogste kerkelijke rechtbank in Rome (de „aposto lische signatuur") in een brief Wanneer de bisschop twijfelt aan de Nederlandse bisschop- de juiste toepassing van de wet, van de zg. „dubbele senten tie", dat wil zeggen, die juridi sche praktijk in de kerk, dat bij een ongeldigverklaring van een huwelijk een tweede kerkelijke Techtbank dia uitspraak moet bevestigen. pen. Hij reageert hiermee op de brief, die kardinaal Alfrink en kele maanden geleden als voor zitter van de Nederlandse bis schoppenconferentie aan Rome heeft geschreven en waarin hij een uiteenzetting heeft gegeven van de huwelijksrechtspraak in Nederland en de daarbij gevolg de praktijk. Kardinaal Staffa geeft in zijn brief, die op 24 juli is geda teerd, een reeks richtlijnen voor de huwelijksrechtspraak. De bisschop, zo stelt hij onder meer, is de eigenlijke rechter en de officiaal (kerkelijke rech- dan dient hij de officiaal en de andere rechters daarop te wij zen. In ernstige gevallen zal hij de hoogste kerkelijke rechtbank in Rome op de hoogte moeten stellen van die beslissingen, waarvan de bisschop meent, dat zij tegen de wet indruisen. ViMU In het Amsterdamse modecentrum werden gisteren herenschoenen voor het komende seizoen getoond. Over het algemeen worden de zolen dikker cn de hakken hoger ZEKER TWEE DODEN WINTERSWIJK (ANP) Bij een brand die vannacht hotel Victo ria in Winterswijk In de as heeft gelegd, zijn naar de po litie aanneemt vermoedelijk minstens twee mensen om het leven gekomen. Het juiste aan tal slachtoffers kon nog niet worden vastgesteld omdat ook het gastenboek in de vuurzee is verzwolgen. Een van de vermisten is de heer C. Jumelet, zoon van de exploi tant, die de zaken waarnam daar zijn ouders op vakantie buitenslands vertoeven. Vanmor gen was de brandweer nog aan het nablussen. Daarna zou pas met het zoeken van slachtof fers kunnen worden begonnen. Er waren naar schatting vijftien gasten in hotel Victoria, gelegen tegenover het station in Win terswijk, toen de brand om streeks half drie werd ontdekt door een omwonende wiens hond alarm sloeg. Het hotel stond toen aan de voorzijde over de volle breedte al in lich terlaaie. Twee voor het hotel ge parkeerde auto's brandden eveneens uit. DELFT - Ir T. Verheul, direc teur van het rijksinst. voor drin- kwaterv. te Den Haag, is ben. tot lid van het coll. van best van de TH Delft. WEER ARRESTATIE IN MOORD EERSEL EINDHOVEN (ANP) - Dc rijkspolitie in het district Eindho ven heeft gisteren een vijfde verdachte aangehouden bij het onderzoek naar de moord op de 55-jarige bosarbcider Amting uit Eersel (NB). Het onderzoek is nog in volle gang. De aanwijzingen dat de gearresteerden iets met de dood van de bosarbeider te maken hebben nemen toe. Zij leggen echter tegenstrijdige verklarin- gen af, die het onderzoek bemoeilijken, £eidocGotiAont PRATEN MET DE P.S.P. OOR de socialistische lijstaanvoerder Den Uyl, is het een uitge maakte zaak dat een gesprek tussen zijn ..progressieve drie" en de christen-democratische partijen gen zin heeft, wanneer KVP, ARP en CHU laten blijken, dat ze daarnaast ook willen praten mte de VVD en DS'70. Binnenskamers kan de KVP dus straks, als alle partijen hun stukken klaar hebben, iedereen bij haar program vergelijking betrekken. Maar zodra er gepraat gaat worden met andere partijen, moeten de christen-democratische drie dus kiezen. Natuurlijk kan ook drs. Den Uyl niemand verbieden om als het ge sprek over een groot regeerakkoord mislukt, zijn geluk elders te proberen. Maar de verwachting lijkt ons reëel, dat dan de meeste partijen en blokken zich tot doel moeten stellen zoveel mogelijk ze tels te behalen om de beste kans op een minderheidsregering te krijgen of om daarmee na de verkiezingen vanuit een sterke positie naar andere noodoplossingen te zoeken. Niet onbelangrijk vinden we dat het KVP-partijbestuur heeft laten doorschemeren thans geen hoop te hebben dat met VVD en DS'70 een solide Kamermeerderheid gevormd kan worden. Schemer NTUSSEN heeft de „progressieve drie" zich wel met de vrijheid gegund om, in afwaxhtlng van de komende ontwikkelingen, te gaan praten met de PP. Den Uyl heeft het volste recht om. ten behoeve van reservekrachten als set overleg met de christendemo cratie niet lukt, te gaan praten met wat links van zijn eigen partij staat. Dit zal de PP trouwens verheugen. Maar ook D'66? We kunnen ons dit nauwelijks voorstellen nu PP-voorzitter Burg graaf heeft verklaard meer trek te hebben met Den Uyl in zee te gaan, omdat de Partij van de Arbeid zich sterker dan voorheen laat gelden ten opzichte van D'66. Zoiets is olie op het vuur van D'66- ers, die Van Mierlo juist kwalijk nemen dat hij zich zo leidzaam voor het karretje van de PvdA spannen laat. Partijprogrammatisch zal Den Uyl overigens PP niet veel conces sies kunnen doen. omdat anders de kans op overeenstemming met KVP, AR en CHU weer kleiner wordt en hij ook problemen kan krijgen binnen de „progressieve drie". Spanning ANT ook danr heerst meer spanning dan opgemerkt wordt bij oppervlakkig kijken. Binnen de christen-democratische partijen is er (nog) geen eensge zindheid over de binnenkort te volgen koers. Maar ook de eenheid in het progressieve trio" is minder groot dan die tussen Den Uyl en Van Mierlo meestal lijkt. Het pralen met de PP zal een deel van D'66 politiek wel een gruwel rijn. Nasleep van verkeersramp ELFS de Olympische Spelen nemen niet weg. dot bij de media het verschrikkelijke verkeersongeluk bij Prinsenbeek in de aandacht blijft. De nnsleep van de ramp heeft dan vooral betrek king op het vrachtvervoer: hoe moeten chauffeurs geholpen worden die om welke reden dan ook niet verzekerd waren tegen even tuele financiële gevolgen van het ongeluk, waarbij ze betrokken zijn geraakt: welke maatregelen moet de overheid ten aanzien van het vrachtvervoer nemen om herhaling te voorkomen? Bij het eerste punt zeggen we dat ook deze categorie van slachtoffers in voldoende mate geholpen moet worden en dan liefst zo, dat ze niet afhankelijk worden van particulier initiatief. De tweede kwestie lijkt ons moeilijker. Werknemers in het vrachtvervoer hebben al be weerd, dat chauffeurs om den brode verplicht zijn grote risico's te nemen, wat zoals te verwachten viel, weer door hun werkgevers ontkend wordt. Maar nu de meest waarschijnlijke oorzaak van de omvang van de ramp van vrijdag j.l. blijkt te zijn het rijden met een te hoge snel heid van het zware vrachtvervoer, moeten o.i. door de overheid maatregelene genomen worden om dat vrachtvervoer tot meer dis cipline te dwingen. Elke weggebruiker zal zich herhaaldeljk erover verwonderen, dat zware vrachtwagens rijden met een snelheid welke krachtens een vermelding op hun eigen achtersteven of op horden langs de weg verboden is. Bij slecht weer stellen de chauffeurs van deze zware wagens zo niet zichzelf, dan toch andere weggebruikers bij herhu- ling aan grote gevaren bloot. Voor die gevallen behoeft het verkeersreglement n'et eens te worden verander; meer controle cn strengere straffen kunnen o.'dccndo werken. Nog steeds zitten gevangenen op het dak van de Parkhurstgevangenis op het eiland Wight. Evenals In andere gevangenissen op het eiland protesteren deze gevangenen tegen disciplinaire maatregelen die in de gevangenis van Albany werden genomen na ongeregeldheden gedurende het weekeinde. wat aan de dossiers opvalt hun het .leger in heel Amerika. Meer totale nutteloosheid i neerd in het leven van meer De democratische voorzitter, Er- dan honderdduizend Amerikaan se burgers en in verenigingen van burgers. Het leger hield dossiers bij over de financiële positie en het sexuele leven van Amerikanen, aldus een rapport van de Senaat. Het zeer kritische rapport van de studiegroep - die haar werk aanving nadat vorig jaar be richten hadden gecirculeerd over spionage van het leger in prrvézaken van burgers komt tot de oonclusie dat het eerste de senaatssubcommissie voor de grondwettelijke rechten - die de studie heft uitgevoerd - zei men het leger niet op zijn woord kan geloven waar het verklaart dat het met de spiona ge opgehouden is. Het leger stekle volgens de com missie zijn dossiers met tegen zin aan haar at. De dossiers over burgers, dikwijls hande lend over hun financiële aitua- tie, psychiatrische verleden en sexuele leven, waren onderge bracht in 350 vestigingen van dan honderdduizend verenigingen van mensen wer den volgens Ervin op deze wij; gesurveilleerd omat hun enige vergrijp was dat ze van hun recht op vrije vergadering en meningsuiting gebruik maakten. Het overgrote deel van de dos siers slaat op de vreedzame ac tiviteit van vreedzame burgers die op legale wijze van hun grondwettelijke rechten van vrije meningsuiting, drukpers, godsdienst, vergadering en peti tie gebruik maken, aldus het studierapport. Verrassende uitslagen in de strijd om schaaktitel van Katwijk KATWIJK In de derde ronde van dc open Katwijkse schaak kampioenschappen waren de sensaties niet van dc lucht. De kampioen van de schaakclub Katwijk, Hans dc Raad, werd door D. Hoek zodanig In moei lijkheden gebracht, dat hij blij mocht zijn met remise. De offeraar Haasnoot kwam in zijn partij tegen Dick van der Plas materieel voor te stnan (een pion), maar in het eindspel miste hij herhaaldelijk de win nende voortzetting. Tenslotte wist Dlck zelfs hot volle pond te grijpen. Huisschaker, .J W. Slie- ker, ondervond de stootkracht van het koningsgamblct waarop Van Galen hem trakteerde. Met een froai paardoffer was het uit. In de middenmoot zagen we een malle remisestelling op het bord verschijnen. Hoewel R. Poot een dame en vier pionnen moer hud. kon G. Blom' geen enkele reglementaire zet meer doen, zodat het remlBC werd door pat. Eindelijk heeft Ede- llng zijn eerste zege behaald. Dit ging ten koste van Van Book vun Noordwijk, die nu na drie rondnc als enige nog geen punt heeft gescoord. In de jeugdgroep was C. v. d. Linden weer afwezig, zodat hij zijn tweed reglementaire nul op liep. Als hij nog een derde scoort, zal hij uit de strijd geno men worden. Jeroen den Hollan der boekte op vrij eenvoudige wijze zijn eerste zege en wel op H. v. Rijn. De ulUlai 1 de «lorde ronde zijn: «1 Pis*. O. L. Ilna*. C. d< Raad-D. Hoek v Galen—J. W. Slie- J. dc Mol O-l. A Edellng—F" W. v. Beek 1-0. B. H. Jong—I- Monumo 1- 0. B. Kempcr-J. Knlk- mnn O-t. P. Bavelsnr 1 J. Guyt M—H. 3. v. Bccl.il wui vrij. lanloeaT Bakker—G. v. «1 Bent ult- S-itcId, J. (Juyl— I'. v. Bcolrn l-O. J Pool-. v. d. I.Inden 1-0 (real.) H. v. Rijn—Jer. den Holton- der O—l, A. HockG. BogourU W

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11