Rellenmakers Af rikaander wij k voor de rechter PAUS: SPORT KAN BIJDRAGEN TOT VERRIJKING MENS Informatief boek over prins Claus Hertog van Gloucester verongeluk! Puerto Rico is Amerikaanse kolonie Pa] ges die Ve nu n Subsidie van Kerkgenoot schappen heeft weinig zin Pastorale raad op landelijk niveau past niet in structuur van de kerk KORTE METTEN KERK EN WERELD ZE 1 DINSDAG 29 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT ROTTERDAM (ANP) Zeventien rellenmakers in de Afri- kaanderwijk in Rotterdam zijn gistermiddag voor de po litierechter verschenen. Zij liepen veroordelingen op, die varieerden van tien dagen tot drie maanden gevangenis straf. Een van de Turken, die eveneens van openlijke ♦geweldpleging werd verdacht, werd door Mr. A. R. Joiles vrijgesproken, omdat de tenlastelegging niet geheel juist was. De officier van justitie Mr J. Hage, had in alle ge vallen strengere straffen geëist. De meest ongelukkige, die voor het verdachtenbankje verscheen, was de 20-jarige tuindersknecht J. L. Evenals de andere re verdachten had hij op 13 au gustus met stenen naar de poli- WOLVERHAMPTON (Reuter/ UPI) De dertigjarige prins William, hertog van Gloucester, volle neef van koningin Eliza beth van Engeland, is gisteren om het leven gekomen toen zijn privé-vliegtuigje, een Piper Che rokee, kort na de start van het vliegveld van Wolverhampton voor een vliegwedstrijd, een boomtop raakte, neerstortte en explodeerde. Ook de tweede in zittende, Williams tweede piloot, kwam om het leven. Prins William van Gloucester was in de diplomatieke dienst en heeft gediend in Lagos en To kio. Hij was ongehuwd. Het vliegtuigje sloeg na het raken van de grond over de kop in een greppel, explodeerde en verbrandde. Zijn vader, de her tog van Gloucester, is invalide en vertoont zich niet meer in het openbaar. Zijn moeder, zelf dochter van een hertog, vervult nog officiële verplichtingen voor koningin Elizabeth. Een woordvoerder van Bucking ham Palace in London heeft meegedeeld dat koningin Eliza beth en haar dochter Anne niet, zoals het voornemen was, naar Miinchen gaan ter bijwoning van evenementen van de Olym pische Spelen. V.N.-COMMISSIE: NEW YORK (AP) Een uit 22 leden bestaande speciale com missie van de Verenigde Naties heeft Puerto Rico geplaatst op de lijst van gebieden die vallen onder de VN-verklaring tegen het kolonialisme. Puerto Rico, aldus de commissie, is een Amerikaanse kolonie die recht heeft op onafhankelijkheid. De stemming in de commissie was 12 voor, 0 tegen en 10 onthou dingen. Bij het debat over de kwestie in de commissie hadden afgevaar digden van communistische lan den, met name de Sowjet-Unie, China en Cuba, verklaard dat de verkiezingen op Puerto Rico plaatsvonden in een sfeer van militaire bezetting en niet de ware gevoelens van de bevol king tot uitdrukking brachten. Tijdens het laatste referendum, in 1967, hebben bewoners van het eiland (425.081) gestemd voor handhaving van de huidige ge menebest status met de Ver enigde Staten, 273.315 voor op name in de Verenigde Staten als staat en 4205 voor onafhan kelijkheid. Elf WDM-ers voor krijgsraad UTRECHT (ANP) Hoofdbe stuurslid enk van Rees, drie af delingsbestuurders en zes gewo ne lecfcn van de Vereniging Van Dienstplichtig Militairen staan donderdag terecht voor de krijgsraad in Arnhem. Volgens de tenlastelegging hebben zij „saengespannen tot militair oproer, muiterij of ongehoor zaamheid". Aanleiding daartoe waren maatregelen tegen afde lingsbestuurder Gerrit 2Sie- brand, wiens zaak zonderda- gochtend door de krijgsraad wordt behandeld. tie gegooid. Daarvoor was hij dan ook gepakt. Aangezien tij dens het verhoor het televisie programma van AVRO's Televi- zier over de relien nog eens werd afgedraaid, kwam de of ficier van justitie er achter dat hij nog meer op zijn kerfstok had. Op het beeld zag men de jongeman bezig met het stichten van een brandje in de Waoen- straat. Dat nam mr. Hage hem ernstig kwalijk en eiste tegen de tuindersknecht die al gedepri meerd was door het verlies van zijn meisje aan een Turkse werknemer, de maximumstraf: zes maanden. De verzachtende omstandigheden, die door de verdediging werden aangevoerd, brachten de straf uiteindelijk te rug tot vijf maanden, waarvan twee voorwaardelijk. Een moeilijk geval bleek de ten lastelegging aan de 24-jarige chauffeur C. F. de V., die ver dacht werd van poging tot dood slag. Tijdens de onlusten was hij met zijn auto weggereden, terwijl een groep agenten voor de wagen stond. Het werd een juridisch steekspel tussen de of ficier van justitie en de rads man van verdachte. Mr Hage meende, dat het ontreden van de chaufeur ernstige gevolgen had kunnen hebben. De verdedi ger achtte een poging tot dood slag echter niet bewezen. ,,Het was stom van me om weg te rijden gaf de chauffeurs als ver klaring". ,,Maar is was dodsbang dat de agenten me in elkaar zouden slaan. Ik wilde dus niet uit de auto komen en dacht: wegwe zen". De eis luidde: drie maan den. De uitsnraak werd een week uitgesteld. De meeste rellenschoppers kregen hun straf voor het gooien met stenen naar de politie, voor het opruien van de bevolking, brandstichting en voor andere gewelddaden. Iedereen bekende vlot, behalve de drie Turken die voor hetzelfde terecht stonden. Eenparig bleven zij ontkennen stenen te hebben gegooid. De verklaringen van enkele agen ten, die als getuigen optraden, konden aan hun categorische ontkenning niets veranderen. De officier van justitie, die bereid was tot een mildere eis omdr' de Turkse bevolking het slacht offer van de onlusten was gr weest, hechtte niettemin mee geloof aan de getuigen. Hij eis' vier weken. De politierechte maakte er drie van. Alleen dr 31-jarige pijpfitter R.B. werd vrijgesproken. Mr Hage had de rellenmakers in twee groepen gedeeld: buurtbe woners en mensen uit andere delen van Rotterdam, die vol gens hem alleen maar op rellen uit waren. Gezien de sociale achtergronden toonde hij enig begrip voor de eerste groep. Met de andere had hij geen ge nade. Behalve de Turken waren de mensen, die gisteren terecht stonden, allen afkomstig uit andere delen van Rotterdam. je verkeersslacht offer bent geworden loop je een vlotte kans beademings-af- deling van ziekenhuis Leyenburg verzeild te raken. De lichamelijke functies, die inmiddels door de tegenligger zijh uitgeschakeld, worden daar overgenomen door de medische wetenschap. Zo krijgen longen, die door een ingedeukte borstkas in het nauw zijn geraakt, versterking van een hevig puffend apparaat, dat zuurstof van elders in je li chaam pompt via een slang, die ter hoogte van je hals is ingebracht in de luchtpijp. Het aldus ontstane gat lijkt later op een afgezakt kuiltje in je kin. Mensen, die het litteken zien vragen ook GRUIS... steeds, of je je nog met het mes scheert. De weerloosheid, dergelijke ingreep veroorzaakt, werkt alleen deprimerend op de bezoekers, want zelf leef je in die tijd in lodderige onwetendheid. Het sterven laat op zich wachten, maar daar is dan ook alles mee gezegd. Je ligt als een ingedeukte teddybeer tussen de pompen en retorten en kemt niet eens op het idee, dat het sprekend lijkt, alsof je een gemaal imiteert, dat reeds lang geleden een kinderachtige polder droog heeft gemaakt en sindsdien alleen nog voor spek en bonen mag meerockelen. uit. „Alleen aan zijn ogen kun je zien, dat het Leo is", zegt een bezoeker. DEN HAAG (ANP)— In de werkka mer van prins Claus hangt een kaart van Nederland met vlaggetjes in diverse kleuren, geprikt op de plaatsen, die de prins bezocht heeft. Het vlaggetje voor een officieel be zoek heeft een andere kleur dan dat voor een algemeen werkbezoek en de vlaggetjes, die de bezoeken aan geven, die hij in zijn functie van „ruimtelijke ordenaar" heeft ge bracht, hebben wéér een andere kleur. De laatste soort overheerst en de kaart vertoont niet veel „witte" plekken meer. Deze en vele andere nauwgezette beschrij vingen staan in het boek „Prins Claus" ge schreven door mevrouw drs. H. G. Schenk. Het verschijnt deze week bij de boekerij Baarn. Dra. Schenk kon haar boek schrijven omdat zij prins Claus vaak sprak en vele malen volgde. In betrekkelijk korte hoofdstukken heeft dra. Schenk geprobeerd de haars in ziens belangrijke fasen uit het leven en het werk van prins Claus te belichten: zijn jeugd, zijn studie, zijn eerste werkzaamhe den in Duitse diplomatieke dienst, zijn ont moetingen met prinses Beatrix (aan wie het boek is opgedragen), het huwelijk en alles wat daaraan voorafging, het contact met het Nederlandse volk. Dit alles wordt uitvoerig behandeld en beschreven. Prins Claus, in 1926 in Duitsland geboren, ging als kleuter met zijn ouders mee naar een Duits-Engelse Sisal en koffieplantage, 25 km. ten noordwesten van de havenstad Tanga gelegen. In die stad had hij zijn eerste ontmoeting met Nederland. „Met zijn vader gaat hij aan boord van een RHENEN dag op Ouweha nen nej gestoler zijn te vermoe tenland Duitslat markt delsbeU schip met de voor de jongen moeilijke] papaga naam Bloemfontein van de Holland-Afrika- handel lijn, een hofmeester heeft plezier in de kocht, nieuwsgierigheid van de jongen die geen Directeur schepen van dit formaat kent. Hij beant- park d woordt zijn vragen en geeft hem een hand-] dat er vol Haagse hopjes". wordt tuindire Stap voor stap heeft dra. Schenk prins Claus; den. M gevolgd in de maanden voor zijn huwelijk] druk i en in de jaren daarna, daarbij uitgaande groep van zijn uitspraak op 28 juni 1965: „Ik zal er Wer mijn best doen en proberen uw vertrouwen te winnen". In de slotbeschouwing staat te lezen: „Prins Claus ziet duidelijk, dat de Westerse mens van vandaag voor enorme problemen staat, maar hij is optimistisch! want hij gelooft in de mens. Hij gelooft in het sociale bewustzijn van de mens en inj zijn vermogen om problemen te herkennen! en op te lossen. Hij ziet het als zijn grote taak daaraan mee te werken. rentuln den. hands last va Tilburg EINDHO politie is voloi de 55- Amtinf arbeidi auto g< Voor de plannen om op grote schaal subsidie te geven aan kerk genootschappen kunnen geen steekhoudende argumenten wor den aangevoerd. Tot deze conclusie komt drs. J. G. Springer in het rapport: „Subsidiëring van kerkgenootschappen". In het rapport constateert de heer Springer dat de vraag naar de diensten van de kerkgenootschappen sterk terugloopt. „Van subsidies kan de overheid geen stimulering van het geloofs leven verwachten. Steeds meer mensen zoeken geloof en bezin ning buiten de gevestigde instituties". De overheid moet vol gens de heer Springer, de vijftig miljoen gulden, die de com missie Van Walsum als steun voor de kerken heeft voorgesteld, maar liever aan andere dringender voorzieningen besteden. De subsidiëring van de kerkgenootschappen zou, naar de mening van drs. Springer een inmenging van de kant van de overheid in de interne aangelegenheden van de kerken met zich mee brengen. De premies, die althans voor de bouw van nieuwe kerken beschikbaar worden gesteld acht hij nog ondoelmatiger dan de steun in het algemeen. In het onderzoekverslag wordt uitvoerig aandacht gegeven aan de verwikkelingen rond het onlangs geschrapte Grondwetsarti kel 185, dat de basis voor de vroegere subsidieverlening vorm de. Het uitvoerige onderzoek, dat drs. Springer in het kader van zijn studie aan de Nederlandse Economische Hogeschool heeft ver richt is thans gepubliceerd onder auspiciën van de Stichting In stituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven in Den Haag Anna Paulownastraat 58b, waar het genoemde rapport voor 4,75 verkrijgbaar is. In een brief aan kardinaal Doepfner, aartsbisschop van Mnchen heeft paus Paulus de wens uitgesproken dat de Olympische Spelen ertoe mo gen bijdragen, dat ook op in ternationaal vlak en in de wedloop der volkeren de geestelijke waarden en de waarde voor de persoon van de mens erkenning zullen vinden.In de brief brengt de paus zijn zegen en beste wensen over aan de organi satoren, officials en bezoe kers, maar vooral aan de deelnemende atleten. door paus geciteerd een korte toespraak tot toe risten, die bij zijn zomerver blijf, Castel Gandolfo, waren samengestroomd waarschuw de de paus zondag voor overdreven prestaties op sportgebied. ,.0p de juiste wijze beoefende sport kan een bijdrage zijn tot een ver rijking van het menszijn", aldus paus Paulus. „Sport mag nooit het hele leven van iemand uitmaken, kan ook geen religie zijn, maar is veel meer een ladder, via welke men tot de religie kan komen. De paus citeerde in dit ver band de uitspraak van Eddy Mercks, die eens gezegd heeft: „Christus is altijd in ■mijn leven tegenwoordig, ik geloof in hem, in zijn aardse werkelijkheid en in zijn god delijkheid", waaraan de paus zelf toevoegde: „ook voor de sportman is Christus meer dan eens de weg die naar het geluk voert". Vorige week, tijdens een weten schappelijk congres dat met het oog op de Olympische Spelen in München is gehou den, heeft de Belgische kar dinaal L. Sueners de ver diensten van de sport ge schilderd in een tijd van me chanisering en ontmenselij king. De kardinaal noemde de hand druk na afloop van wedstrij den „meer dan een symbo lisch gebaar. Het betekent dat de kwaliteiten van de an der worden erkend, en dat sport slechts een spel is, waarbij nu de een, dan de ander wint. De kardinaal wees er tijdens het congres ook op dat naast de samen hang tussen sport en per soonlijke ontplooiing en sport en gemeenschap ,men sport ook kan zien in samenhang met de menswording van Christus. „De kerk komt op voor de mens in zijn geheel, de mens die lichaam en ziel tegelijk is. Het gaat altijd om het heil van de gehele menselijke persoon", aldus kardinaal Suenens. De nieuwe secretaris-generaal van de Wereldraad van Ker ken, dr. Philip A. Potter zal op 2 september de Olympi sche Spelen in München be zoeken. Tijdens een kerk dienst zal hij spreken over het thema: de perspectie ven van de Olympische Spe len in gevaar gebracht?" De congregatie voor de clerus in Rome is van mening, dat een Landelijke Pastorale Raad niet past in de grond wettelijke structuur van de kerk. Met name de congre gatieprefect kardinaal Wright is de mening toege daan. dat pastorale raden zich krachtens hun aard be perken tot de diocesen afzon derlijk. Deze stellingname vormt de hoofdmoot in een ontwerp-document over de pastorale raad, dat momen teel door de curie- congrega tie voor de clerus wordt be studeerd. Aldus meldt het Amerikaanse katholieke persbureau NC News Service uit Rome, dat hiervoor steunt op een mededeling van een ambtenaar van de curie- congregatie. Het Franse katholieke dagblad La Croix tekent verder bij de ontwikkeling aan, dat het geldende kerkelijk recht, zoals dat vastligt in het con cilie- decreet „Christus Do- minus" en het motu proprio „Ecclesiae Sanctae" de pas torale raad alleen maar kent als een diocesane instelling met slechts een adviserende status. Ook de commissie voor herziening van het ker kelijk recht onder leiding van curie- kardinaal Felici geeft in de door haar gepro duceerde werkstukken geen verdere ruimte. Met name het ontwerp voor een nieuwe grondwet voor de kerk voor ziet niet in een uitbreiding van de pastorale raad. Maar La Croix vindt het vreemd, dat de congregatie voor de clerus niet bij voor baat rekening houdt met de ontwikkelingen in het leven van de kerk onder de impul sen van het Tweede Vati- 'kaanse Concilie. Het blad wijst erop, dat de gedachte aan een landelijke pastorale raad niet alleen leeft in Ne derland. maar ook in talrijke andere landen. Het blad ver wijst in verband hiermee naar de verklaring van de Amerikaanse kardinaal Deanden in november vorig jaar. La Croix is ook van mening, dat de veranderingen in het denken over het gezag in de kerk zoals die in het Tweede Vatikaans Concilie gegroeid zijn en waarin het exclusieve accent op het autoritaire ge zag verminderde door de aandacht voor de verant woordelijkheid van het Gods volk in zijn totaal, kan lei den tot geheel andere institu ties. Feit is aldus La Croix dat op het ogenblik de verantwoordelijkheid van de gelovigen in de kerk nog geen voldoende juridische uitdrukking heeft gekregen. De idee van een landelijke pastorale raad blijft daarom van belang, aldus het blad. Bij de generale diakonale raad van de hervormde kerk is de heer T. van Weelie (51) uit Naarden, benoemd tot hoofd van de afdeling we- relddiakonaat en tevens tot secretaris van de sectie voor internationale hulpverlening. Hij gaat per 1 september de vacature vervullen die is ontstaan door het aftreden van mej. H. Kohlbrugge. De sectie internationale hulpver lening zal in de komende we ken nog worden uitgebreid met een aantal deskundigen en vertegenwoordigers van het werelddiakonaat op pro vinciaal en plaatselijk ni veau. In Rome is dezer dagen het tweede deel van de complete geschiedenis van de congega- tie Propaganda Fide ver schenen. Het bevat de ge schiedenis van de wereldmis sie vanaf 1700 tot aan het be gin van de negentiende eeuw. Aan de uitgave van het boekwerk werken onge veer veertig deskundigen van verschillende missiecon gregaties mee. De congrega tie Propaganda Fide werd in 1622 door paus Gregorius XV in het leven geroepen. Het jongste nummer van het maandblad „Confronta tie" Ververstraat 10, Heer len, wordt voor het overgrote deel gevuld met twee artike len: een over abortus-provo- catus en een over de pause lijke encycliek Humanae Vi- tae. Confrontatie publiceert 'het laatste hoofdstuk van het boek van prof. dr. H. van Straelen, een gedocumenteer de studie tegen de abortus praktijk. De Duitse pater dr. R. Wilde>nborg uit Essen be nadrukt in een bijdrage dat Humanae Vitae nog altijd onverkort van kracht is. In Zwitserland is de vereni ging „Geloof in de Tweede Wereld" opgericht. Deze oe cumenische vereniging is be doeld als basisorganisatie van het onderzoek- en infor matiebureau „Religie en kerk in de communistische maatschappij". De primaat van de anglicaanse kerk, dr. Michael Ramsey, de aarts bisschop van Wenen, kardi naal F. König en de Opper rabbijn van Groot-Brittannië hebben het beschermheer schap van de vereniging op zich genomen. In Oostenrijk werken op dit moment 13.574 kloosterzus ters, waarvan meer dan tachtig procent een openbare functie bekleedt, zo blijkt uit statistische gegevens, diie voor het eerst verzameld zijn door de ereniging van vrouwenorden en congrega ties in Oostenrijk. Bisschoppen Boeroendi: „Het land is één familie" Vijf bisschoppen uit Boeroendi hebben in een open brief ont kend, dat er scherpe ver deeldheid is in Boeroendi, na een mislukte opstand in mei. Volgens de bisschoppen heerst er in Boeroendi „een eenheid als ware het land één familie". In de open brief, die voorgele zen is door het radiostation „de stem van de revolutiè", zeggen de bisschoppen dat het valse onderscheid tussen een meerderheid en een min derheid gemaakt is ten be hoeve. van de kolonisators. Het heeft volgens de bis schoppen ten doel „een volk te misleiden en rassenhaat in te prenten. Leden van de Hoetoe-stam, die de meerderheid uitmaakt in Boeroendi kwam in mei in opstand tegen de aan de macht zijnde Toetsi's. Bij de massale slachtpartijen zou den ongeveer 80.000 mensen om het leven zijn gekomen. JUBILEUM ACTIE P.I.T. De stichting Protestans Inter kerkelijk Thuisfront (PIT) zal bij gelegenheid van het vijfentwintig jarig bestaan ontspanning aanbieden in het congrescentrum De Blije We- relt in Lunteren. Om de kosten van deze jubi leum-activiteit te dekken zal de komende weken een be roep worden gedaan op het bedrijfsleven, instellingen, organisaties en particulieren. In totaal zal 25.000 gulden nodig zijn. Naast de eenmalige jubileum actie houdt het PIT van 11 tot en met 16 september de gebruikelijke jaarlijkse huis- aan-huis collecte ter onder steuning van het werk van de militaire tehuizen van de predikanten in het leger. LYON staat paald Het sc teerdei stad v, ter. Ei rissen verwijl gevanf Het begc ge Me; Leuget dook h de sou de doe litie. hij, ve ning. den e de mi revolvi was. Na zijn werd tweede gearre die ev had ge was v hij we Gisteren saris 1 geolaa last vi nenlan is een desbet prostit blisser kreger buiten man 270.00( hebbei als co Grsterm tal ge

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6