FC Den Haag niet uit zorgen royale overwinning is nog na FC Amsterdam niet homogeen Zelfs Bert Jacobs was met stomheid geslagen tE JSLmm I Sublieme acties Johan Cruyff in wraak van Ajax n ye Dubbel verlies Nederlanders Eerste plaats voor lllbruck Den Bosch scoort niet SPORTBIJLAGE MAANDAG 28 AUGUSTUS 1972 A 3 FOUTLOZE MANSVELD! „TRIOMF VAN RUST" Vliet mogelijkheden in de aanval, een terrein dat Vooral toen FC Den haag ging „jagen", kwam de DEN HAAG FC Amsterdam heeft vastgehouden aan het competitieschema, dat vermeldt op zondag 10 september te gen FC Den Haag. De Hagenaars drongen op uitstel van dit duel aan, omdat het drie dagen later tegen Spartak in Mos kou moet spelen. Manager Eddie Hartmann: „De heer Stoop zag van uitstel af, omdat zo zei hij „we de recette van die Europa-cupwedstrijd niet delen". Nog niet zo lang geleden was het voor de Europa cup 1 een verplichting om de lands kampioen tegemoet te treden. Dat is niet meer zo. Vandaar dat FC Amsterdam nu Üe mogelijkheid heeft te weigeren. Het doet echter niet sympathiek aan. DEN HAAG Trainer Teunissen en aan voerder Mansveld, waren gisteren zo blij als een kind met de triomf op AZ'67 (4-0), die als een opluchting dienst deed voor de afgang tegen MW de vorige week. Aad Mansveld, zeker van zijn zaak: ,,De hele week waren we stuk voor stuk tot onze vingertoppen geladen. Dat was in alles, ook op de training te merken. Waar ik nu pas echter de grootste bewondering voor heb is de rust en het gewoon blijven doen van de heer Teunissen. Geen seconde heeft hij de indruk gewekt dat deze wed strijd belangrijk voor hem en voor ons was. Dat was met trainer Jezek in het verleden anders. Hij liep de hele week te schelden en te foeteren als ons zoiets als nu was overkomen" Trainer Teunissen, dankbaar voor de overwinning: „Mans veld had een goede dag. Bij twee van de vier doelpunten kwam de bal van hem af en daar kwam die ongelooflijk mooie een-twee met Berg, die hij op de lat schoot, bij. Zijn uitverkiezing voor het Nederlands elftal heeft hij door deze fout loze generale waargemaakt. Als hij wordt gekozen sta ik er volledig achter". Deze complimenten hadden in zoverre zin, dat het elftal van FC Den Haag er een dienst mee was bewezen. De wraak op MVV, wat het uitgangs punt gisteren was geweest, was een feit. De be trokkenen hadden echter ook een open oog voor de realiteit, waarin tot uitdrukking kwam, dat FC Den Haag nog steeds niet is wat het zijn kan en AZ '67 daartegenover zo weinig kwaliteit stelde dat de zo imponerende uitslag 4-0 eigenlijk nog tegenviel. Een resultaat van „dubbele" grote had zeker tot de mogelijkheden behoord, wanneer met name Kees Bregman meer kansen had be nut. Die indruk temperde het enthousiasme van trainer Teunissen later ook enigszins: „Alle spe lers hebben bijzonder hun best gedaan, wat in zekere zin ten koste ging van de kwaliteit van het voetbal. Er werd soms enorm onoordeelkun dig gespeeld, omdat iedereen zo dolgraag zijn ei gen prestatie wilde verbeteren. Toen bovendien dat eerste doelpunt lang uitbleef verdween de rust uit het spel. Vooral de jongeren bij ons be zondigden zich eraan". hem vreemd is. „Bij FC Den Haag zitten ze goed in de verdedigers. Voor mij zou dat op de bank zitten betekenen. In de aanval schuilt daarente gen meer perspectief". SUCCES OPGELOST Door dat doelpunt van „rechterspits" Hans van Eeden, twintig minuten na het begin gemaakt, werd voor FC Den Haag deze moeilijkheid opge lost. Wat toen bleek was een Haagse overmacht. Het vreemde daarvan was dat Kees Bregman, voor Fuglset in de spits opgesteld, zijn taak naar behoren vervulde maar faalde in de afwerking. Een vijftal kansen bood hem daartoe de gelegen heid zich te onderscheiden. Pluspunt van zijn op treden was echter wel dat de doelpunten na rust door hem werden voorbereid. Bregman: „Dat ik in deze ontmoeting te weinig gescoord heb is naar mijn gevoel juist". Over het feit, dat Breg man zich sinds zijn debuut steeds meer ontwik kelt tot meer voetballer dan ie ooit was, zegt hij: „Het directe in mijn spel gaat eraf. Dat is mis schien wel jammer, maar voor het elftal ben ik natuurlijk meer waard. Met trainer Teunissen praat ik daar voortdurend over". Dat streven moet gezien worden in het „concept" van FC Den Haag voor dit seizoen. Voor de rechterspits plaats, waar Kees Bregman thuishoort, was deze verandering noodzakelijk. Dat Teunissen de Haarlemspeler nu toch als stormram gebruikt, komt doordat Tor Fuglset door een blessure bui tenspel staat en het expiriment met Simon van Vliet, die Teunissen meer en meer als de vervan ger voor de Noor wil gaan inzetten, nog niet in een genoeg vergevorderd stadium verkeert. Toch kreeg de Haagse voorstopper, zoals het publiek hem eigenlijk kent, ook gisteren bij de stand 2-0 zijn kans. Simon van Vliet: „Het idee dat Teunis sen me in de spits kan gebruiken stimuleert me enorm. Ook al doe je maar even mee, toch krijg je het gevoel dat je erbij hoort. Dat je voor het elftal iets kan betekenen". Daarnaast ziet Van Evert Teunissen is opgekikkerd. En terecht. Ook het experiment met Paul Roodnat, de enige speci fieke linksbenige speler uit de selectiegrocp was een succes. Hij bracht meer vaart in het spel. Het aanvalsspel werd er breder en daardoor ver rassender van opzet door. De ruimte voor de „spitsen" nam er ook door toe. verdediging van AZ'67 in moeilijkheden. Dat had meer kansen tot gevolg, vooral, toen Dick Advo caat een schot van Korevaar tot doelpunt had omgezet, was duidelijk wie winnaar werd. Er ontstonden nog twee treffers: een kwartier voor tijd: Bregman-Mansveld-Berg (3-0) en een minuut voor tijd: Bregman-Advocaat (4-0). Scoreverloop30. v. Ecder liretunan en Koodna AZ Blnuw.. Mol. Ma Twlsk. Supper iSchni "and'30TTERDAM Bert Jacobs had 1 ditmaal niets te zeggen. De im- s: 5000 Pu,sieve oefenmeester van FC /an d«^"rec^t' vor'f?e week na de Vaart nederlaag Fey®noord van wakkep1'!" hart 8een moordkuil maak te, wenste na het echec tegen Sparta (6—0) in eerste instan- ;en, Co-tie geen enkel commentaar te tnfrère, leveren. „Ik heb helemaal niets i te zeggen", riep Jacobs met een nors gezicht vanuit de deurope ning na enig aandringen „Wat moet over deze wedstrijd Sparta was over alie linies ge woon veel sterker. Wij stortten ineen na die eerste twee doel punten". en (1- det de m hiel Ipunten sen d« unt tol ireh (0 in Hij pauze ia Van 7). De eimar. og cij- met dt raan is p Ü1"/iH an d'e constatering van de Utrechtse trainer behoeft geen w-oord te worden toegevoegd. Van de ploeg die tegenstanders tot wanhoop kan brengen door ongecompliceerde aanvalsdrift jjflgffi FCwas gisteren geen spoortje te ontdekken. Al eerder heeft FC indiozt Utrecht echter tot teleurstelling van zijn roerige aanhang moe- ten constateren dat louter aan- vallend voetbal tot decepties jn doelpuntenfeest van Sparta zorgde ook Van Staveren wj «-J. j i doelman Van Ledden zijn kansloos bij de vierde treffer va KmMflMlaB L.l&v; kan leiden. Verdedigend heeft FC Utreoht in zijn stormachtige ontwikkeling geen gelojke tred gehouden met de aanvallende kwaliteiten. Halverwege vorig seizoen leek daar verbetering in te komen toen oud-Ajacied Ton Pronk de organisatie van de verdediging op zóch nam. Met zijn komst leek FC Utrecht naar een evenwichtiger beeld te vreerde zichzelf in kansrijke po sitie. Het siert de jeugdige op volger van Jörgen Kristensen dat hij in zijn ren op het Utrechtse doel nog zag dat Wil ly Kreuz in een nog betere posi tie stond dan hijzelf en wat dat betekende ervoer doelman Hen riksen: 1—0. Utrecht kwam met dezelfde in stelling in het veld als wij. De ploeg wilde zich ook revanche- de wedstrijd groeien. Pronk drukte onweer- De treffer luidde de volledige ont- ting nog driemaal capituleren. Van Staveren, Coté in eigen doel en opnieuw Kreuz tekenden het vonnis over FC Utrecht, vorige week. Toen wij echter op Leo Steegman kan zich sinds gis teren een benijdenswaardig man noemen. Zonder Jan Klijn- jan en Jansz Kowalik ge- j blesseerd op de tribune kon T.iin team ppmnltkeliik rinnr<;f<v staanbaar zijn stempel op de ploeg. Wat het betekent dat Pronk zijn plaats in de Utrecht- ploeg moet afstaan heeft FC Utrecht vorige week ervaren. Toen toonde Feyenoord zonder mededogen aan dat de formatie van Bert Jacobs nog steeds drijft op zijn onberekenbare Voorhoede. Viermaal stond FC Utrecht voor een voldongen feit. Tot de 24e minuut konden de Ook gisteren ontbrak Ton Pronk Utrechtenaren zich staande hou luistering van FC Utrecht in. De equipe van Bert Jacobs ver loor op slag elke overtuiging en Sparta maakte daar koel ge bruik van. Van Staveren leefde zich op de linkervleugel ten kos ten van Hildebrand volledig uit, maar FC Utrecht wijzigde zijn tactisch patroon pas toen het te de Utrechtse ploeg. Pronk heeft zich de laatste weken door ziekte van zrijn vrouw niet volle- kunnen concentreren op de training en Jacobs heeft daaruit 4e conclusies getrokken. Maar sender Pronk is FC Utrecht een Pi-eg zonder hart in de verdedi ging. Al in de vijfde minuut van ontmoeting tegen Sparta Werd dat op pijnlijke wijze aan- fetoond. Arie van Staveren, ge lanceerd door een hoge pass den, maar toen werd het pad naar de slachtbank definitief geëffend. Nol Heyerman werd een vijftiental meters buiten het strafschopgebied door Van St:jn op onoirbare wijze gestuit. Terwijl iedereen dacht dat Henk Bosveld de vrije trap zou ne men dook ineens Hans Venne- ker op die de bal langs het slor dig geformeerde muurtje en de blunderende doelman Henrik sen plaatste: 20. 2—0 kwamen groeide Sparta zakte FC Utrecht weg. Vanaf dat moment ging het voor ons uitstekend". Pas na dit doelpunt wisselden Hildebrand, die zich tegen Van Staveren niet staande kon houden, en Van Huissteden van positie. Dat betekende in zoverre iets dat Sparta tot tien minueti voor de pauze niet tot scoren kwam. Maar op dat mo ment forceerde de getructe Heyerman de derde treffer. De Jangharige Spartaan stormde na een een-twee met Kreuz op doelman Henriksen af en trapte terwijl de Utrechtse doelman zich op de bal wilde werpen door. Henriksen bleef gebles seerd op de grond liggen en de wegstuitende bal werd een prooi van Ger ter Horst, die volko men vrijstaande, doeltreffend kon uithalen. Henriksen was bij ren- Heyerman zDdanig jjtrecht: Henriksen (Van Led- WEERT De Zuidnederlandse atletiekploeg heeft gisteren in Weert een dubbele nederlaag geleden tegen België. De heren verloren met 79 tegen 121 pun ten van België b, de dames met 48—84 van Belgiè a. De beste prestatie kwam op naam van de Belgische speerwerpster Leen Wuyts, die met een worp van 51.78 meter haar eigen na tionale record verbeterde. Het stond op 51.64 meter. Bij de heren won Fred van Herpen de 400 meter in 48.8 seconden, Ad de Jong het hinkstapsprin- gen met 14.36 meter en Harry Zitsen het discuswerpen met 53.32 meter. De Belgische Lieve Ducatteuw maakte op de 400 meter de goede tijd van 55.9 se conden. AMSTERDAM Go Ahead Eagles, de enige club die Ajax het vorige seizoen versloeg, heeft zaterdagavond zwaar moeten lijden onder de wraak van de Europacuphouders voor het fluitconcert, dat na het povere optreden in de derby tegen FC Amsterdam verleden week op hen neer daalde. Ajax gaf in het met 28.000 toeschouwers gevulde stadion „De Meer" geen plichtmatig voetbal ten beste, maar viel fel en geconcentreerd aan, onder leiding van een subliem spelende Johan Cruyff, die de geblesseerde Piet Keizer als aanvoerder verving. Vijfenveertig mi nuten lang konden de Eagles het offensief van de Amsterdammers weerstaan, door beheerst en vooral door de weergaloos acterende Nico van Zoghei in het doel. Maar na rust werden de Deventenaren volkomen weggespeeld door een nu opvallend soepel draaiend Ajax. gedirigeerd door Sjaak Swart, die de ban brak door met twee fraaie kopballen Van Zoghei te passeren. Periode Cruyff Na deze treffers volgde de periode-Cruyff. De Europese voetballer van het jaar, die voordien zowel voor als achter te vinden was geweest, ontrafelde de Deventer achterhoede met sublieme acties. Zijn twee de doelpunt van de serie van vier (Cruyff volleerde een lage hoek schop van Suurbier lineaalzuiver langs de onthutste Van Zoghei) was volgens statistici zijn 250ste voor Ajax. Een minuut later was de volgende treffer er al na een verbijsterende solo. Go Ahead was verslagen op een manier, die het publiek van Ajux verwacht: snel, geraffineerd en met veel doelpunten. zijn team gemakkelijk doorsto ten naar de forse triomf. „Of ik er een probleem van maak als Klijn jan en KowaWk weer mee kunnen spelen?", vroeg Steeg man „Waarom? Dit soort pro blemen zou ik wel meer willen hebben". Scoreverloop: 5. Kreuz 10, 24. Venneker 2—0. 35. Ter Horst 3 —0. 52. Van Staveren 40, 59. Coté (eigen doel) 5—0. 79. Kreuz 6—0. scheidsrechter: Boosten, toeschouwers 10.000. Sparta: Doesburg; Eykenbroek; Venneker. Ter Horst. Visser; Van de Veen. Bosveld, Walbeek; Heyerman, Kreuz en Van Stave- MEDEMBLIK Zaterdagavond zijn in Medemblik de jachten aangekomen die hebben deelge nomen aan de jaarlijkse 24- uurswedstrijd kustzeilen. De bo ten waren vrijdagavond gestart vanuit diverse havens aan het IJsselmeer. De voornaamste uitslagen zijn (na omrekening): klasse 1/2/3: 1. lllbruck (W. Did.) 163.67 mijl, klasse 4: 1 Van der Velde 162.61 mijl, klasse 4b: 1 Koldijk 151.06 mijl, klasse 5a: 1 Zaal 173.09 mijl, klasse 5b1 Van Ulden 149.23 mijl. klasse 6/7 a: 1 Kin ver 166.18 mijl, klasse 6b: 1 Brouwer 152.48 mijl, klasse 7b: 1 Langereis 153 mijl, klasse 8: 1 Polderman 128.66 mijl, ronde- en platbodemjachten: 1 Stapel 85.23 mijl, Catamarans: 1. Wul- frat 138 mijn. toertocht: 1 Schou ten 156.70 mijl. DEN BOSCH Een ij verig en aanvallend FC Den Bosch is er niet in geslaagd Haarlem te verslaan. In de eerste helft van dit pittige duel kregen de Bosschenaren daartoe voldoende kansen- Doelman Le lieveld van Haarlem kon twee keer slechts op het nippertje red den bij schoten van Graaumans en Wild- bret. FC Den Bosch bleek meer kwaliteit te bezitten dan Haarlem maar bleef ge durende da gehele wed strijd volharden met te Jcort spel door het cen trum waardoor de verde diging HM'Jcm gele genheid kreeg fn te grij pen. Kort voor rust kreeg de vrijstaande Schuurman een ideale kans om Den Bosch op winst te zetten maar hij schoot naost. De Bosschenaren hadden pech boon Donken tegen de paal schoot. De tweede helft was van beduidend minder gehal te. Haarlem, duidelijk te lden met een doelpunt loos gelijkspel, kon zich niet alleen handhaven maar kreeg door Fernan dez, die de gehele wed strijd door de uitblinken de Schuurman werd be waakt, maar kreeg in de slotfase nog een goede kans. Fernandez schoot echter tegen de snel rea gerende doelman Van der Pluijm op. Wildbret van FC Den Bosch kreeg van scheidsrechter Hoppen- brouwer de gele kaart WagaOf herhaaldelijk de zelfde overtreding en Den Haan van Haarlem we gens herhaald trekken aan het shirt van Beek. FC Don Bon-h—Hnnrlim 0—0. Sehelds- HENGELO De internationale motorraces van Gelderland, ge houden op hot circuit te Henge lo, zijn in de 50-cc klasse een volkomen Nederlandse aangele genheid geworden. Jan de Vries ging als eerste op zijn Kreidler de finish in een tijd van 20 minuten 1,01 seconden, gevolgd door Cees van Dongen en Jan Huberts. De Westduitser G. Thurow was als nummer acht de beste buitenlander. van Jan van de Veen. ontdeed Leo Steegman, de oefenmeester *ich op simpele wijze van rechts- van Sparta zou later over deze •chter Hildebrand en manoeu- snelle voorsprong zeggen: „FC gewond geraakt dat hij per brancard van het veld moest worden gedragen en moest wor den vervangen door Henk van Ledden. Deze kon zich evenmin ontworstelen aan de misère waarin zijn ploeggenoten waren geraakt en moest na de hervat- den); Van Stijn; Hildebrand, Adriaanse en Van Huisstede; Cote, Cabo Van Belzen) Olsen; Bonsink. Van Veen Hulshorst.. Coté. Cabo (Van Belzen), Olsen; Bonsink, Van Veen. Hulshorst. Frank Werkman. ENSCHEDE FC Amster dam lijkt een abonnement te hebben op de uitslag 2-1. In negatieve zin dan, want voor de derde achtereen volgende keer stonden de gefusioneerden van het sta dion aan de verkeerde kant van deze score. Nadat eer der met dit weliswaar ge ringe maar toch niets ople verende verschil de meer dere moest worden erkend in Telstar en Ajax, bleek ook FC Twente te sterk. Evenals bij de vorige gelegenhe den kwam de formatie van trai ner Van der Meent ook ditmaal met 0-2 achter te staan alvorens de marge te verkleinen. De kracht cm er een gelijk spel uit te slepen was misschien wel aanwezig maar kon toch niet ef fectief worden gemaakt. Daar voor toonde Amsterdam, dat nu behalve zonder Messink ook zon der Couperus aantrad, zich te weinig homogeen. Doordat ook FC Twente de vereiste overtui ging miste, iets waaraan de for se nederlaag van vorige week tegen Haarlem natuur! jk niet vreemd was, stond het duet niet op een hoog peil. Dit ondanks het feit, dat de oostelijken goed begonnen en al na vijf minuten de leiding namen. In plaats dat die treffer - van Jeu ring - het nodige zelfvertrouwen bracht, bleef FC Twente angstig voetbal spelen. Drie spelers kregen in deze wedstrijd de gele kaart ge presenteerd. Dekker van FC Amsterdam wegens het vasthou den van een tegenstander, zijn clubgenoot Van der Merkt en Twentes Achterberg, omdat zij elkaar een elleboog-stoot toe dienden zonder dat de bal zelfs maar in hun nabijheid was. corevcrloof, Jeurtaf 14). SS. Ren* \<>n de Kerkhof 2-0 Kramer 3-1; T... rouwen IO.S00. Scheidsrechter de Kerkhof, Jeurlmc. IIJongbloed; Flinke- wnJl, Frun-./, Kammin- Von der Merkl. Van MT* (Visser). Kramer.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15