Ccidóc (Boma/tit VERKEERSRAMP OP RIJKSWEG-BREDA Zeker 16 doden en tenminste 50 gewonden tijdens kettingbotsing Personeel tegen Leidse koopavond BOM-MELDINGEN BIJ ZES BEDRIJVEN v.d. WATER Leidse sport krijgt sponsor rt Rapenburg Leiden, postbus 11. telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. rertenties (excl. B.T.W. 0,26 per mm. Telefoontjes 2,37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 2,03; kwartaal 26,20; jaar J 101.95. Losse nummers 35 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 63e JAARGANG NR. 18783 VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1972 Zaterdag. Ned. I: 14.50 u. Opening Olympische Spelen. T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. I: 19.05 uur Piste; 20.21 uur In Brandpunt de werkende jongeren in Leeuwarden, die een eccie voeren tegen het Rijk in verband met het uitbetalen van de studiedag. Een gesprek met mr. H. Rijstra en de heer P. v. d. Mark over actuele problemen in Friesland. Ned. II: 20.21 uur De tuin van dr. Cook (film): 21.30 uur Stan Kenton. ZONNIGE PERIODEN Zonnige perioden en bijna overal droog weer. In de nacht en vroe ge ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige noordelijke wind. Minimumtemperaturen dicht bij zee 13. elders ongeveer 9 graden. Maxima morgen rond 20 graden. iverd totaal in elkapr gedrukt onder een vrachtwagen. Tientallen auto's werden tijdens de rampzalige botsingen in één klap tot een onherkenbaar stuk schroot. VERLOVINGSRINGEN Blijvende service. De ruimste keuze. De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure. )e KONING der VERLOVINGSRINGEN Uw Juwelier Mislukte overval op Rijswijkse supermarkt jjSWIJK Twee gewapende inannen, zuidelijke types van pngeveer 25 jaar, hebben giste- ten tijdens de Rijswijkse koop avond een overval gepleegd op ken supermarkt aan de Kerk- laan. De overval mislukte. De ^laders sloegen op de vlucht joen de 24-jarige dochter van de iupermarkthouder die aan de kassa zat hevig begon te gillen, feen van de overvallers loste tij dens de vlucht een schot dat het meisje op een haar na moet jhebben gemist. Van de daders (Ontbreekt nog elk spoor. (Van eeil onzer verslaggevers) PRINSENBEEK. Zeker zestien doden, minstens vijftig gewonden, van wie de toestand schommelt tussen ernstig en zeer ernstig, een groot aantal uitgebrande en verder vernielde auto's: dat zijn de trieste gevolgen van een verkeersdrama, dat zicli vanmorgen rond zes uur in dichte mist op de rijksweg RotterdamBreda bij Prinsenbeek, vlakbij Breda, heeft afgespeeld. Tot het middaguur waren nog steeds niet de precieze gegevens bekend van de doden en de zeer vele gewonden, onder wie zich buitenlanders en pendelaars Breda-Rijnmond bevinden. Hoe het drama is ontstaan, moet nog uitgezocht wórden. Zeker is, dat bij het enorme ongeval zeker dertien vrachtauto's betrokken waren, waarvan er zeven (tankauto's) in brand gevlogen zijn. icidócSouoont. VANDAAG UIT STAD EN STREEK Zoeklicht op Gasthuis- wijk pag. 3 Culturele Raad is de kin derschoenen nog niet ont groeid pag. 3 Deze weck in de Leidse bioscopenpag. 4 Richard Hartog-beker naar Rijpwetering pag. 4 Leidse Courant Voetbal Vierdaagsepag. 5 Domper of feestvreugde bij Trou moet Blijcken pag. 6 Met een been in het wa- pag. 6 Direkt nadat vanmorgen de eerste meldingen over het verkeers drama binnenkwamen werd voor de politie en de medische staven in de omgeving groot alarm gegeven. De paniek op de plaats van de ramp was in het beginstadium echter zo groot, dat het eerst geruime tijd duurde, voordat de medische- en poiitiehulp goed georgani seerd konden worden. Ooggetui gen vertélden, later, dat het ontzettend was, overal branden de auto's, gewonden en doden, die uit verschillende auto's ge slingerd waren, gekerm en ge roep om hulp. Een aantal bij het ongeluk aanwezigen begon onmiddellijk zoveel mogelijk hulp te bieden, maar zij konden in de verschrikkelijke chaos nauwelijks uit de voeten. Dank zij een ter plaatse snel op gebouwde organisatie kwam de hulpverlening desondanks toch betrekkelijk snel op gang. Zeker dertig ambulances uit Bre da, Dordrecht, Zevenbergschen- hoek en uit kazernes te Breda. Roosendaal, Tilburg en Ossen- drecht reden korte tijd later af en aan voor het vervoer van al- lereerst de ernstig gewonden, i Zij werden overgebracht naar I verschillende ziekenhuizen in de i verre omgeving van de ramp. j Een dokter ter plaatse: „Het leek wel een slachtveld. Je wist niet waar je het eerst moest begin nen. Overal gewonden, en hulp geroep. Je wilde overal tegelijk zijn. Zelfs een medicus kan zo'n eerste aanblik teveel worden". Geleidelijk aan groeide de ontstel lende zekerheid, dat bij deze ramp zeker 16 mensen de dood gevonden hadden. Woordvoer ders van de brandweer, die in de loop van de morgen met groot materiaal uit Breda, Dor drecht, Rotterdam, Roosendaal, Tilburg ter plaatse verscheen meerden zelfs, dat men op ze ker 20 doden zou moeten reke nen. Rond 9 uur zetten zich vijftien kraanwagens aan het lugubere werk om de autowrakken uit el kaar te trekken. Zij werden naar de brandweerkazerne te Breda overgebracht bevreesd als men was, dat zich tussen de wrakstukken nog slachtoffers zouden kunnen bevinden. Intussen bleek, dat zich op dezelf de rijksweg Rotterdam-Breda nog meer verkeersongevallen hadden voorgedaan. Bij Hendrik Ido Ambacht was een vrachtau to door de middenberm gescho ten en bij Zevenbergschenhoek ontstond een kettingbotsing, waarbij twee tankauto's betrok ken waren. Bij deze twee onge vallen ontstond echter alleen flinke materiële schade. Het verkeer moest na het ongeval en verder voor een groot deel van de dag omgeleid worden via rijksweg 17 naar en van Roosendaal. Bij de kettingbotsingen zo bleek Te jong voor asiel GORIZIA (UPI) De Italiaanse autoriteiten hebben een elfjarig Pools meisie, dat woensdag uit Joegoslavië over de grens vluchtte naar dat land teruggestuurd omdat ze te Jong werd geacht om poli tiek asiel te vragen. Het meisje, van wie alleen bekend is dat ze Elizabeth heet. glipte woensdag bij de Italiaanse stad Gorizia de grens over. maar haar stiefmoeder, die haar vergezelde werd door de Joegoslavische poli tie tegengehouden en gearresteerd. Aan de Italiaanse kant werd Elizabeth opgewacht door haar oom, die al een jaar geleden naar Zwitserland was gevlucht. later op de dag waren tientallen personenauto's betrokken, maar ook vracht en tankwagens, waar van er vijf in brand zijn gevlo gen. Een volkswagen die tussen twee auto s bekoeld was ge raakt. was een pakket schroot geworden met een dikte van 40 centimeter. Ook een aantal per sonenauto's is in brand geraakt. De chaos was zo groot dat het nog uren duurde voor de politie, die het Verkeer in beide richtingen had omgeleid, een juist over- Uitgebrande tankauto's als trieste getuigen van het verkeersdrama bij Breda. zicht van de gang van zaken kon geven. De rijkspolitie cirkel de met een vliegtuig boven het ongeluksgebied om een beter overzicht te krijgen van de kilo meterslange file verongelukte voertuigen. Deze verkeersramp moet tot nu toe tot de grootste in Nederland gerekend worden. LEIDEN Het Leidse winkelper soneel is in overgrote meerder heid tegen de wekelijkse koop avond. Uit leen door de Decom een samenwerkingscommis- sie van werknemersorganisaties gehouden enquête blijkt dat 96,1 procent van de mensen die in dc winkels werken negatief staat tegenover het werken in de avonduren. Dat is geen kwestie van geld want ook als men meer zou ontvangen ant woordde nïgentig procent van de ondervraagden dat men te gen dc koopavond bleek. Op grond van deze cijfers verzoe ken de samenwerkende organi saties de gemeenteraad die maandag a.s. over deze zaak praat de voortzetting van de koopavond af te wijzen. Bij dit advies verwijzen de werkne mers ook naar de enquête die onder de ondernemers is gehou den. Men oefent hevige kritiek uit op dit onderzoek dat niet verder ging dan het peilen van de mening van ondernemers in het centrum en daarnaast ook nog dc mening vroeg van hou ders van koffieshops en restau- (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Zes Amerikaan se bedrijven in Amsterdam heb ben brieven ontvangen, waarin werd aangekondigd dat vanmor gen om elf uur in hun bedrijven bommen zouden ontplotien. Vrijwel alle bedrijven hebben het personeel voor vanmorgen uit voorzorg naar huis gestuurd. Sperry Rand, een van de be dreigde bedrijven, heeft ook 27 vestigingen, die over 't hele land verspreid zijn, gesloten en de I.B.M. eveneens zijn bedrijf in Den Haag. De vrijwel gelijkluidende, gebrek kig opgestelde brieven, werden ontvangen bij General Electric, Honeywell, Panam, I.B.M., Sperry Rand en General Tire. Uit de brieven kan worden gecon cludeerd. dat deze bommenactie gericht is tegen de Amerikaanse Vietnampolitiek. In de brief aan Panam staat onder meer, dat de maatschappij dan maar niet Amerikaanse troepen naar Viet nam moest vliegen en in een De politie begon vanmorgen een uitgebreid onderzoek, in samen werking met de veiligheidsin specteurs van de bedrijven. Men vond evenwel niets. Om elf uur gebeurde er ook niets, in de wij ken waar de bedrijven zijn ge vestigd werd vanmorgen ver scherpt politie-toezicht uitgeoe fend. In de ambtswoning van burge meester Samkalden is gister avond nog overleg gepleegd tus sen dc burgemeester en de poli tie over de bommenactie. rants. Ondanks dit vertekende beeld, stellen de werknemers, was nog bijna de helft van de ondernemers tegen een koop avond. Het Decom neemt dan ook aan dat ook de onderne mers in meerderheid tegen de koopavond zijn Het college van B. en W. heeft in middels het onderzoek van de Decom min of meer van de ta fel geveegd door te stellen dat de enquête niet objectief was om- dal bij het invulformulier een bijlage was gevoegd waarop de (negatieve) visio van de vak bond op de koopavond werd weergegeven. De Decom weer legt deze beschuldiging met de mededeling dat alleen de eigen leden een bijlage ontvingen. Men zegt de houding van B. en W. te betreuren. Met college wordt ervan beschuldigd wel over de gegevens te kunnen be schikken maar tegelijk een mo tief te zoeken de kosten van het onderzoek de gemeente was opdrachtgever te ontlopen. Biesheuvel kandidaat lijsttrekker DEN HAAG (ANP) Het dage lijks bestuur van de ARP heeft het partijbestuur voorgesteld mr. B. W. Bicsheuvel als num mer één te plaatsen op de kan didatenlijst voor de kiesvereni gingen, gevolgd door mr. W. Aantjes en drs. J. Boersma. Mr. Biesheuvel heeft inmiddels laten weten bereid te zijn een even tueel lijsttrekkerschap te zullen aanvaarden. Bij staken van studie moet student van kamer af LEIDEN Een student die zijn studie staakt mag niet in een huis van de Leidse Studcnten- hulayastlng blijven wonen. Hij mankt zich dan schuldig aan onbehoorlijk gebruik van het ge huurde. Dit wa» dc gedachten- gang die ten grondslag lag aan het vonnis dat Leidse kanton rechter Mr. Dc Koning gisteren Hij wees de eis toe van de Stu dentenhuisvesting dat een Leid se student, die niet meer stu deerde, zijn woonruimte diende te ontruimen. De student had dat in eerste instantie gewij zigd, omdat zich beroepende op huurbescherming, die de huur der in het algemeen het recht toekent om ondanks huuropzeg- ging een pand te blijven bewo nen. De Studentenhuisvesting rechtvaardigde haar eis met de stelling dat ingevolge de over- heidssubsidieregeling alleen ann in Leiden ingeschreven studen ten mag worden verhuurd. LEIDEN Een aantal zakenlie den uit Leiden en omgeving gaat zich vrijwel zeker vereni gen in een stichting, dlo tot doel heeft een steunfonds te creëren voor de sponsoring van sport clubs. De naam: Stichting Sport Promotion. Dc eerste vereniging, die daarvan zal profiteren is de basketbal club Bona Stars. De stichting denkt haar financiën te verkrij gen uit reclame-sponsoractivitej- ien en donaties van het bedrijfs leven. middenstand en burgerij, Er zijn reeds contacten gelegd met de Sportstichting Leiden en gemeentelijke sportafdelingen van omliggende plaatsen. Omdat in Leiden topsport tot nu toe onmogelijk is gebleken zou voor één bedrijf de investering in een sport relatief te groot worden. Daarom is gekozen voor deze gezamenlijke aanpak.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1