1ERSCHOLING N CHINA Handenarbeid voor partij kader Gebroken records en deelnemers olympische ski mo pe I en 3W rsTUS^ JDAG 25 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT Van onze correspondent CHORAGE Er werden records gebro- en dat leken ook enkele deelnemers de twaalfde jaarlijkse Olympische Es- o-spelen. Dit traditionele festijn, dat i ruig is als de polaire omgeving waar- het ontsproten is, trok heel wat sterke \kisclie en Canadese Eskimo's aan, on es de bosbranden en de verwarde lucht- Istregelingen die enkele titelhouders van afhield Reggie Joule, een jonge deelnemer uit Alaska, sprong naar de overwinning in het onderdeel een-voet hoogschoppen. terwijl Gordon Kilbear, eveneens uit Alaska, zijn eigen record in de knokensprong kraakte. Een Canadees, Mickey Gordon, reikte naar het record m het twee-voeten hoogschop pen. maar raakte bijna een oor kwijt in de strijd om het oortrekken. De spelen zijn proeven in het verdragen van pi/n, in volharding en behendigheid, een eeuwenoude overlevering in de dorpen van het Noordpoelgebied. Sommige onder delen, als het villen van zeerobben en het schoormaken van vis, vragen een prakti sche vaardigheid waarvoor de deelnemers de overlevering van hun land goed moeten beheersen. Andere sporten", zoals de kno kensprong, vragen een dergelijk uithou dingsvermogen van pijn, dat ze ooit door missionarissen werden afgeschaft wegens het risico van kreupelheid en verminking. De knokensprong vereist dat je op handen en knieën beukend op de grond neerkomt. Maar weinig mensen verdragen de pijn, en de gemiddelde afstand die de Eskimo's af- leggen is ongeveer 6 meter. Toch brak de 27-jarige Killbear vorig jaar alle records terug te komen om een pijnlijke 21 meter met een afstand van 18 meter, om dit jaar op en neer te hippen. Bloed vloeide dit jaar bij de strijd om het kampioenschap oortrekken waarin de beide strijders door middel van een koord aan een oor met elkaar zijn verbonden. Joe Ka- leak trok met zo'n kracht dat hij tweemaal het koord brak en tenslotte een diepe scheur veroorzaakte in het oor van de on fortuinlijke Gordon. „Ik was het niet van plan, maar hij wilde niet opgeven", verklaarde Kaleak na af loop. Gordon die een reputatie heeft van onbewogenheid, leek door het ongelukje ook niet van zijn stuk gebracht. „Verlies je een oor, dan ben je het kwijt," zei ook een van zijn teamgenoten filosofisch. „In Inuvik hebben we iemand die 20 pond aan zijn oor droeg in een wedstrijd en daarmee 22 sprongen maakte. Als we hem niet gestopt hadden, dan had hij een oor verloren. Maar hij wilde toch niet van op houden weten." Dit jaar werd de Olympische medaille in het oordragen eveneens gewonnen door Joe Kaleak, die 14 pond over een afstand van 2000 meter voortsleepte. Het Olym pisch record van Alaska bedraagt 17 pond afstand van 260 meter, maar Ka leak had een van zijn oren wat verrekt bij het trekken met Gordon en hij voelde er weinig voor een nieuwe poging te wagen. Het wereldrecord een-voet hoogschoppen is bijna 2.50 m, vorig jaar door Mickey Gor don gevestigd tijdens de Canadese winter spelen. Hij arriveerde niet op tijd op de Olympische Spelen om aan dit onderdeel mee te doen, en de jonge Joule haalde de prijs binnen met 2.35 m. Bij een poging no teerde de jury'dat hi) meer dan acht voet hoog trapte, maar hij miste bij die gele genheid het doel. In het uiterste moeilijke twee-voets hoogschoppen haalde hij bijna 2.10 m, maar Gordon kwam daar bovenuit en haalde een Olympisch record binnen. Morgan Segak ploeterde 9 meter voort in het onderdeel mandragen - met vier man, een totaal gewicht van 270 kilo op zijn nek. Eveneens behaalde Elisabeth Lampe een medaille, een Eskimo-grootmoeder, die een zeerob van zijn huid ontdeed in 1 minuut en 27 seconden. De 17-jarige Roy Katairoak won de strijd om het muktuk-eten door een flink stuk walvishuid en vet binnen 20 se conden naar binnen te werken. Katairoak gelooft, en met hem de meeste Eskimo-atleten, dat muktuk het ontbijt voor kampioenen is. „En een biertje of twee kan van tijd tot tijd ook geen kwaad." zegt Reggie Joule, die zijn trai ning werkelijk serieus neemt. friese meisjes bemesten een rijstveld, dat volgens de officials enkele jaren geleden nog een zanderig moeras was. zodoende werkend aan het China van morgen. AP-verslaggever Wes Gal lagher) EKING (AP) Op een zande- e vlakte buiten Peking ligt 7 mei kamp. Het is de top n de pyramide van een gewei apparaat dat het voortbe- io tot in de verre toekomst voorzitter Mao's denkbeel- moet waarborgen. 7 mei kamp bij Peking is voorbeeld van duizenden tgelijke kampen in heel Chi- In deze kampen worden re- ngsfunctionarissen. leden de communistische partij, enten en een klein aantal dis- inten onderwezen en her- ufcld in Mao's leer van de ifiaak van de altijddurende iftstrijd. "Van Mao's theorieën luidt dat revolutie een nooit eindigend proces is, omdat de maatschap pij steeds nieuwe klassen voort brengt en deze moeten worden vernietigd. Daarom is onophou delijke scholing noodzakelijk, moeten met name de functiona rissen van partij en staat voort durend onderwezen en her schoold worden. Buiten China heeft men de 7 mei kampen vaak afgeschilderd als strafkampen voor hen die zich verzetten tegen de doelstel lingen van de culturele revolu tie. Het revolutionaire comité dat het 7 mei kamp bij Peking leidt, ontkent dit ten stelligste. Het zegt dat zijn doelstelling aan zienlijk ruimer is. De leden van het comité ontkennen niet dat er personen met van de officiële lijn afwijkende meningen in het kamp verblijven, maar de meer derheid van de mensen in het kamp is volgens hen topkader uit het provinciaal bestuur. Alle hoge ambtenaren uit het gebied, hoge partijfunctionaris sen en docenten komen bij toer beurt zes maanden naar het kamp, aldus het comité, naar de huidige verwachting eens in de vijf jaar. Het revolutionaire co mité dat de provincie Peking be stuurt beslist wie komt en op welk tijdstip hij komt. Correctie De vice-voorzitter van het comi té legt uit dat de doelstellingen van het kamp de volgende zijn: 1. Correctie van het denken van hen die wellicht zijn afgedwaald van Mao's theorie van de voort durende klassestrijd. 2. Indoctrinatie van staats- en partijfunctionarissen dat zij geen geld dienen te verspillen. Soberheid en arbeid zijn in het kamp de wachtwoorden. 3. Correctie van de neiging van bureaucraten niet te reage ren op de noden van de gewone burgers. Zware handenarbeid is een goed geneesmiddel tegen deze kwaal, aldus oordeelt men hier. Indien de Spartaanse levensom standigheden in de kampen spil zieke functionarissen niet kun nen bekeren, helpt niets. De 7 mei kampen worden mo menteel in de Chinese maat schappij ingebouwd als middel om ook de hoogsten in het land te doordringen van het besef dat zij de leer van Mao moeten vol gen. De kampleiding geeft toe dat een aantal mensen die in het kamp zijn daar reeds langer dan zes maanden verblijven. Maar zij schrijven die toe aan de ontwrichting die de culturele revolutie in de samenleving heeft aangericht. De reorganisa tie van het bestuur heeft veel functies doen verdwijnen, waar de betrokkenen anders in had den kunnen terugkeren. Een van de doelstellingen van de culture le revolutie was de beperking van het aantal ambtenaren. Vol gens het kampcomité gaan zelfs de dissidenten na zes maanden naar huis. Sommigen moeten la ter terugkomen. „Je kunt iemands denken niet in zes maanden veranderen", zei een van de leiders hier. „Het is beter dat zij nog eens terugko- rnen". Het 7 mei kamp bij Peking wordt niet bewaakt. Het comité dat het kamp leidt bestaat uit twee of drie permanente leden er verder uit een aantal leiders die worden gekozen door de kampbewoners. De mensen in het kamp gaan regelmatig met verlof naar huis en ontvangen hetzelfde salaris als in hun nor male functie. Eigen handen De mannen en vrouwen kamp wonen in eenvoudige ste nen verblijven, die zij met hun eigen handen hebben gebouwd. Uiterste soberheid en „uitkomen met wat je hebt", een leus die men overal in China hoort, zijn de regel. het i rode vlag marcheren kampleden na hun dagelijkse arbeid kampwaarts. Vier jaar geleden, vertelden de leden van het kampcomité, was er op deze plaats niets dan een zompig moeras, dat regelmatig werd overstroomd door een na burige rivier. Nu zijn er rijstvel den en afzienbare velden waar tomaten en andere groenten worden verbouwd. Het land is drooggelegd en ont gonnen met de blote hand, zon der gebruik van machines. De irrigatie leverde geen problemen op, kunstmest maakte de grond geschikt voor de landbouw. Er worden varkens en kippen ge fokt. In het kamp zijn verder een timmermanswerkplaats en een klein fabriekje waar verfstoffen worden geproduceerd om in de behoeften van de staat te voor zien. Behalve een klein schakel bord in de verffabriek zijn alle machines die worden gebruikt gebouwd van onderdelen van af gedankte machines. Het doel was dat het kamp vol ledig in zijn eigen behoeften zou kunnen voorzien elke arbei dersbrigade. commune of pro ductie-eenheid in China heeft zich dit ten doel gesteld. Tweederde van de tijd in het kamp wordt besteed aan het werk, een derde aan ideologi sche studie. Er zijn veel jonge vrouwen in het kamp. Het comité verklaar de dat de meesten van hen on derwijzeressen waren, voor wie momenteel geen werk was. De leden van het comité ontkenden dat er vurige „elitaristen" uit de culturele revolutie in het kamp waren. Die worden blijk baar op een andere wijze aange pakt. Een aantal jaren geleden moes ten kampbewoners in het open baar nog hun „politieke dwalin gen" bekennen waar bezoekers bij waren. Dit hebben wij niet meegemaakt. Wij konden bij ons bezoek vrij rondlopen en, via een tolk, praten met wie wij wil den. De antwoorden waren veel al gelijkluidend zij kwamen erop neer dat men de leer van Mao diende te volgen. De jongste in het kamp was 19 jaar, de oudste 60. Volgens de hii'dige richtlijnen zullen alleen zieken, zij die ouder zijn dan 60 of zij die niet kunnen worden gemist in hun topfuncties, vrij gesteld worden van een „stage" in een 7 mei kamp. In 1971 heeft men voor de pro vincie Peking de duur van het verblijf in het kamp op zes maanden gesteld. In andere de len van China heeft men in de kampen wisselende termijnen. Nadat het kamp bij Peking in 1968 werd gesticht zijn som migen er twee jaar gebleven, anderen slechts vier maanden. Fysieke arbeid Een eis wordt aan alle kampbe woners gesteld: fysieke arbeid op het land, opdat zij die de top functies in het land bekleden er voortdurend aan worden herin nerd dat zij een moeten blijven met de Chinese boeren. De inbouw van de ideologische kampen in de hoogste top van staat en partij, plus het ontzag wekkende -ropaganda-appnraat dat zich richt tot alle leeftijds groepen, lijkt te zullen waarbor gen dat Mao's vorm van com munisme ook na zijn dood be houden zal blijven. Het zal het moeilijk maken voor welke hoge functionaris dan ook voldoende aanhang te verwerven voor een uitdaging aan of omverwerping van de huidige leiders of het huidige beleid, zoals Lin Piao en Lioo Shao-shi hehaen proberen e deen. Het 'even in het kamp Is van zonsopgang tct zonsondergang een zaak van ideologie, ge mengd met zware lichamelijke arbeid op het veld. De kale slaap- huizen werden gebouwd met oude stenen van een stadsmuur. De britsen, de keukens en de ge reedschappen zijn door eigen mensen vervaardigd. Niets wordt verspild, niets wordt weg gegooid.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11