Wereldraad verlengt samen- p werking met r.-k. kerk Ontwikkeling van Haagse agglomeratie urgente kwestie Bonn en Parijs eens over Eur. monetair fonds Arabieren lij betogen in Israël -L 'Experimenten in Auschwitz wetenschappelij k 3nder invloed van drugs 3 meisjes doodgereden Postzegels CcidócSoUAont Kabinet-Biesheuvel: ONDERDAG 24 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT >Tï i m\li V-v^' De Grieks-katholieke aarts- n koud bisschop Joseph Raya, B-6667. fnet de scepter in de hand, tijdens de demonstratie door Jerusalem. VVV' s, JERUZALEM (AP) amers; Drieduizend demonstran- 252603 terli joden en Arabieren, hebben gisteren de groot- ste anti-regeringsdemon stratie gehouden die Is raël ooit heeft gekend. Een kilometer lange op tocht trok door de heilige Ontdek stad naar het kantoor van jze uit premier Golda Meir uit cam- protest tegen haar weige- Post- ring om de inwoners van 1 twee verwoeste Arabische dorpen toe te staan hun huizen weer op te bou wen. Onder leiding van ir het de Grieks katholieke aartsbisschop Joseph Raya had de mars een vreedzaam verloop. 1WL, j gratis I Steun voor toelating 321. Bangladesj tot Ver. Naties Ew YORK (AFP) Engeland, Ie Sovjet-Unie, India en Zuid- lavië hebben bij de veiligheids» aad en ontwerpresolutie inge: lend waarin aangedrongen rordt op de toelating van Bang- idesj tot de VN. De vier lan en verzoeken de raad de alge- iene vergadering te adviseren tangladesj het lidmaatschap de volkerenorganisatie te ;even. diende dinsdag een ontwerp- esolutie bij de raad in waarin erzocht wordt de aanvraag van >angladesj om het lidmaat- chap pas te behandelen als de december van het vorig jaar oor de algemene vergadering n de veiligheidsraad aangeno- resoluties over de vrijla- van de gevangenen en de «handeling van de minderhe den in verband met de oorlog India en Pakistan, volle- lig rijn uitgevoerd. Memoires Mengele: WENEN (Reuter) De voort vluchtige nazi-dokter Joseph Mengele heeft zijn memoires geschreven en daarin beweerd dat zijn experimenten in het do denkamp Auschwitz tijdens de tweede wereldoorlog weten schappelijk waren en niets met sadisme te maken hadden, zo heeft dr. Simon Wiesentahl in Wenen, die zich wijdt aan het opsporen van nazi-misdadigers, gezegd. Deze memoires zijn nog niet uitgegeven. Mengele, die nu 27 jaar na de oqrlog niet is gevonden, heeft volgens Wiesenthal een boek geschreven over zijn me dische experimenten, blijkbaar als poging om zich te rehabilite ren. Volgens Wiesenthal woont de 61-jarige Mengele in Para guay. Mengele i delijk voor d e dood van duizen den joden en zigeuners in het concentratiekamp Auschwitz. Velen stierven aan de experi menten die hij met hen uitvoer de, met het doel een superras te kweken. Dr. Mengele specialiseerde zich in proeven die erop gericht waren door echtparen tweelingen te la ten verwekken, met het doel het Duitse bevolkingscijfer op te voeren. Hij probeerde kleur van haren en ogen te veranderen om zijn ideaal, blauwe ogen en blond haar van het „superras" te bereiken. Verscheidene van zijn slachtoffers zijn daardoor blind geworden. Mengele is in 1951 uit West-Duits- land via Italië naar Argentinië ontsnapt en vluchtte in 1959 naar Paraquay toen zijn uitwijzing geëist werd. Tussen 1961 en 1970 heeft Simon Wiesenthal vijf gelegenheden gehad om Mengele gevangen te nemen, maar hij kwam steeds net te laat. De laatste keer ge beurde het in Torremolinos in Spanje, anderhalf jaar geleden. Voor hem is het opsporen van Mengele een „grote emotionele zaak". Het Israëlische docu mentatiecentrum in Haifa heeft een prijs van 50.000 dollar op Mengeles arrestatie uitgeloofd. Begin dit jaar heeft men daar bekendgemaakt dat zes mensen als groep 100.000 dollar hadden gevraagd voor het adres van Mengeles schuilplaats in Para quay. Filmactrice Gina Lollobrigida is op bezoek in Kenya. Hier danst zij met Kenya's minister voor huisvesting, Paul Ngei. Van een onzer verslaggevers -MELO In een bedrukte ifeer behandelde de Almelose arrondissementsrechtbank gis termiddag de strafzaak tegen de w-Jarige Hengelose elektromon- •*ur Wim K., die vorig jaar sep tember onherstelbaar leed ver oorzaakte in drie gezinnen. On der invloed van drugs, zonder w het bezit te zijn van een rij bewijs hij zat voor de tweede tnaai achter het stuur reed bij die middag in een daags te- voren gekocht wrak op wielen, drie 12-jarige meisjes dood. Een vierde meisje liep zwaar licha melijk letsel op. een snelheid van 90 km per "ur was hij een vrachtauto ge passeerd. De manoeuvre mis- 'okte en de wagen was recht op de fietsende meisjes ingereden, volgens ooggetuigen waren de kinderer weggemaaid. Nadat er stofwolk was opgetrokken, *aren de gevolgen van de ramp Achtbaar geworden. Nog steeds zijn getuigen dusdanig onder de indruk van het gebeurde, dat zij niet op de rechtszitting wensten te verschijnen. Een dag na de tragedie werd Wim K. krankzinnig verklaard. Na maandenlange psychiatri sche onderzoeken was hij uit de kliniek ontslagen en onmiddel lijk gedetineerd wegens enkele inbraken van eerdere datum. Sinds 20 juli van dit jaar ver blijft hij in het huis van bewa ring. De officier van justitie kwalifi ceerde de verdachte als een jon gen die een infantiele en weinig gerijpte indruk maakt. Hij acht te dood door schuld bewezen en vorderde een gevangenisstraf van drie maanden en ter be schikkingstelling van de rege ring. Voorts eiste hij ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vijf jaar. In zijn laatste woord zei Wim K. nooit meer een auto te zullen aanraken. Arrestatie van moeder na dood van dochtertjes WOERDEN De Utrechtse offi cier van justitie heeft een nieuw gerechtelijk vooronderzoek ge last naar dedood onder verdach te omstadigheden van twee meisjes twee jaar en veertine maanden) in Woerden. De 24Mï- JARIGE MOEDER IS GISTE REN AANGEHOUDEN.7POp 21 december vorig jaar overleed de 2-jaige Suzanne en op 25 de cember haar jongere zusje Mo nique. Er rees toen meten al verdenking tegen de moeder, maar er was onvoldoende be wijs voor arrestatie. Het onder zoek kwam stil te liggen omdat de vrouw opgenomen werd in een psychiatrische kliniek in 1 Leidschendam. Zij heeft bekend, maar deze bekentenis kort daarna weer ingetrokken. De twee kinderen zouden voor de vrouw te v eel geweest. Haar man heeft inmiddels echtschei ding aangevraagd. Ondermeer de resultaten van naspeuringen van een journalist zijn aanlei ding geweest om de vrouw als nog te arresteren. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Een samenkomst van christenen moet duidelijk als christelijk te herkennen zijn. Deze bijeenkomst van het centrale co mité van de wereldraad van kerken is wat zijn entourage betreft weinig verschillend van die van bankdirekteuren. Deze kritiek, vooral van de zijde van de jongeren, op de in veler ogen luxueuze omgeving waarin de leden van het centrale comité vergaderen en vertoeven (het Jaarbeurscongrescentrum en de Holiday Inn) werd gisteren geleverd tijdens de besprekingen van het centrale comité van de Wereldraad van Kerken. Het Nederlandse lid van het comité, prof. Berkhof stelde zich in het algemeen wel achter deze kritische geluiden. Maar de Nederlandse organisatoren waren wel verplicht deze plaats te kiezen omdat er geen andere accommodatie beschikbaar was. Een door hem ingediende motie, inhoudend dat bij de voorbereidingen voor volgende vergaderingen ook aandacht zou worden geschonken aan de verhouding accommodatie en geloofwaardigheid werd aange nomen. In de laatste plenaire zitting gistermiddag heeft het centrale comité in een resolutie nog zijn diepe bezorgdheid uitgesproken over de si tuatie in Oeganda, in verband met de moeilijkheden rondom de Oe- gandezen van Aziatische origine. Het machtigde de secretaris-gene raal in deze alle mogelijke en geëigende stappen te doen. Het centraal comité besloot ook de samenwerking met de rooms ka tholieke kerk voort te zetten. Wat betreft de manier waarop dit het beste kan worden gedaan, zolang de r.k. kerk nog geen lid is van de Wereldraad, stelde men zich achter het voornemen van de geza menlijke werkgroep om deze kwestie in het komende jaar te be spreken. Speciale aandacht zou daarbij moeten worden gegeven aan de conse quenties die de ontwikkelingen op plaatselijk en nationaal niveau kunnen hebben voor de relaties op internationaal vlak. Bij de bespreking van deze kwestie voerde ook pater dr. John Long S. J. een van de twee officiële waarnemers van het Vatikaan, het woord. Hij bestreed, dat er in de r.k. kerk minder belangstelling zou zijn voor de oecumene. We willen de relaties in de breedte en in de diepte uitbreiden zei pater Long, maar hoe meer we van de noodzaak tot samenwerking overtuigd raken, hoe meer we juist aan de details aandacht zullen dienen te besteden. De r.k. kerk zoekt naar een passend antwoord op de vraag hoe zij de oecumenische beweging het best kan dienen. Wij moeten een structuur vinden, die de beste resultaten kan geven". Gemakkelijk en veilig voor al uw betalingen geen kosten, wel rente r^T] LEIDSE SPAARBANK (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Met de verhoging van de posttarieven zullen de in de automaten verkrijgbare ze gelboekjes ook veranderen. De boekje» die tot nu toe drie ze gels van 30 cent en twee van vijf cent of 5 postzegels van 20 cent bevatten, worden vervan gen door boekjes met 2 zegels van 35 cent plus drie van 10 cent en van vier zegels van 25 cent. In de toekomst zal de PTT ook automaten ophangen voor post zegelboekjes van 2,-. Proefballonnetje van de K.V.P. Qp zichzelf wordt het een interessant onderzoek dat de KVP steek proefsgewijze gaat houden onder haar leden om Iets meer te weten te komen omtrent de mening van haar acherban. Gezien de belangrijke beslissingen welke al ettelijke maanden bij het partijbe stuur in voorbereiding zijn, had men zo'n onderzoek naar onze me ning al veel eerder kunnen houden. Nu kunnen, vanwege de vervroegde verkiezingen, de vragen toege spitst worden op een paar heel directe zaken; bijvoorbeeld op de vraag wie het meest geschikt wordt geacht om te gaan optreden als lijsttrekker. Toch vragen we ons af, of op dit onderdeel er echt sprake is van een opiniepeiling waardoor men zich wil laten leiden, of meer van het oplaten van een ballonnetje. Bereid? Y^ant wie moet kiezen uit een lijst waarop ook namen als die van mej. Klompé en dr. Veldkamp staan, zal zich afvragen of die KVP-ers ooit bereid gevonden zullen worden om de KVP-liJst aan te voeren. Blijkt dit achteraf niet het geval te zijn, dan heeft de opiniepeiling veel minder waarde, omdat dan een deel van de „stemmen" waar deloos geworden is. Of hoopt men, wanneer bijvoorbeeld op figuren als bovengenoemde twee veel stemmen zijn uitgebracht, die met succes te kunnen gebruiken als drukmiddel op betrokkenen? Het proefballonnetje zou ook bedoeld kunnen zijn om andere kandida ten wier namen in bepaalde hoeken al genoemd zijn. ervan te over tuigen dat ze hun aspiraties beter kunnen opgeven, aangezien maar weinig partijleden hen als stemtrekkers erkennen. De enquête heeft dan negatieve bijbedoelingen. Orakel 'Tenslotte wijzen we nog op het risico, dat de KVP straks met nan- bevelingen zit te kijken van het soort dat het nodige misère ver wekt heeft rond twee omstreden bisschopsbenoemingen. Dan wordt aan een op zichzelf boeiende opiniepeiling een betekenis gegeven die verder reikt dan later reëel blijkt. We willen maar zeggen, dat naar ons gevoel de werkelijke betekenis van deze enquête momenteel nog lijkt op uitspraken van het orakel van Delffi. Autocoureur Mario Andretti. in 1 Amerika een van de grootsten J in zijn vak, draaft hier in de stad Ontario (Californië) rond in een klein, electrisch aangedreven karretje. Met enkele medecou-1 reurs maakte hij er een spelletje i vanscherpe bochten maken zonder onderuit te gaan. DEN HAAG. Het kabinet-Biesheuvel vindt de „ontwikkeling industriële bouw in de Randstad van de Haagse agglomeratie en de afremming van de bolland) kaniorensector" zo belangrijk, dat het de nota hierover «j» nog voor de verkiezingen van 29 november wil afhande- de schooigddheffing. Ion. Dit geldt eveneens voor de „wijziging van de wet op de kansspelen", waardoor een Casino in Scheveningen ^®n1Ji*tn^Jwe{soJ^e1IS*nrrw^ mogelijk wordt. Het kabinet heeft dit gisteren bekendge maakt op een urgentielijst, die een groot aantal onder werpen bevat. De behandeling van deze onderwerpen door de kamer acht het kabinet „zeer gewenst". Knesseth doet beroep op Sovjet-Unie JERUZALEM (Reuter-DPA) De Knesseth, het Israëlische parlement, heeft woensdag een beroep gedaan op de Sovjet-U nie om de „academici-belas ting" die Russische joden moe ten betalen voor hun emigratie, In te trekken. Volgens een resolutie, die de Knesseth op een spoedvergade ring aannam, is de nieuwe be lastingmaatregel uitsluitend van toepassing op joden in de Sov jet-Unie. De Knesseth meent dat deze maatregel herinnert aan de nnti-semitische bepulingen in het Rusland van de tsaren. )ok in de sociaal-economische Algemene Bijstandswet, sector moeten volgens het kabi- de wijziging van de A.O.W. en nog tal van onderwerpen be handeld worden. Onder meer zijn dit: 9 de strukturele wijziging van de A.W.W. de wijziging van de kinderbij slagwet voor loontrekkenden en die voor kleine zelfstandigen, de wijziging van de werkloos- heidwetgevingen, 9 de wijziging van de wet op het minimumloon en de minimum vakantiebijslag. Voorts staat nog op het program ma van het kabinet-Biesheuvel; 9 de wet op de selectieve investe ringsregeling (beperking van de volgens drs. J. den Uyl (Pvd. een weinig serieuze indruk. „Er staan liefst 21 onderwerpen op die nog bij de kamer moeten worden ingediend. Er wordt in de regeringsverlangens op geen enkele wijze rekening gehouden met het feit, dat de kiezers op 29 november gevraagd wordt hun oordeel te geven over we zenlijke beleidspunten voor de komende periode. Ik meen dat de kamer van geval tot geval zal hebben te beoordelen of zij een wetsontwerp wil behandelen nadat de schriftelijke voorberei ding daarvan is afgesloten", al dus de socialistische oppositie leider. Artsen sturen Amin telegram NIJMEGEN (ANP) Zestien Nederlandse artsen, die In da jaren 1964 tot 1966 in dienst van het Oegandese gouvernement op verschillende posten en sleutel posities werkzaam zijn geweest in Oeganda, hebben gistermid dag een telegram aan president Amln gestuurd om hem te vra gen het besluit tot uitwijzing van Aziaten en statenlozcn uit zijn land, in te trekken. Ver scheidene ondertekenaars ken nen president Amin persoonlijk. BONN (ANP) De Franse en Westduitse regering zijn het er over eens dat het gezamenlijke Europese monetaire fonds, waarop beide landen hun hoop hebben gevestigd, de komende jaren zal moeten groeien tot een Westeuropees stelsel Europese Economische en Mo netaire Unie en een gezamenlijk Europees standpunt ten aanzien van internationale monetaire hervormingen zijn de voor naamste punten op de agenda van de komende Europese top conferentie (19 oktober a.s.). trale banken met een gemeen- Minister van economische zaken schappelijke munteenheid. Bondskanselier Brandt zei dit woensdag voor de Westduitse radio na besprekingen tussen de Franse minister van buitenland se zaken, Schuman, en leden van het Westduitse kabinet. De i financiën Schmidt bevestigde dat er woensdag tijdens de be sprekingen een groot aantal mo netaire en aanverwante onder werpen aan de orde zijn geko men, zoals plannen voor hervor mingen op lange termijn, de economische en monetaire unie en de rol van het goud in een toekomstig monetair stelsel. Frankrijk en West-Duitsland zijn vastbesloten de wisselkoersen, die vorig jaar december in Wa shington zijn vastgesteld, te be schermen. Beide landen zijn be reid belastingmaatregelen te ne men om de prijzen te stabilise ren. De twee landen zijn het verder eens over de noodzaak tot harmonisering van toekom stige begrotingsplannen binnen de Europese gemeenschap. Op de vraag of de nationale valuta maatregelen van de afzonderlij ke EEG-landen kunnen worden vervangen door toestromend ka pitaal, antwoordde Schmidt dat dit een van de agendapunten is voor de komende topconferentie. Hij weigerde in bijzonderheden te treden Museum voor Mata Hari AMSTERDAM (ANP) - In Zwijndrecht is de stichting „Mata Hari Museum" in het le ven geroepen. Doel is het aan kopen, verzamelen, door schen kingen verkrijgen van al het geen wat heeft toebehoord aan Margaretha Geertruide Zelle. beter bekend als „Mata Hari" en van voorwerpen, foto's enz. wat betrekking heeft op haar en haar tijdgenoten. Het verzamel de wil men onderbrengen in een blijvende tentoonstellingsruimte. Het secretariaat der Stichting is: Kort Ambachtlaan 239 in Zwijndrecht. Ollez! s geen gebrek aan interesse waarom de Spaanse stierevechter Fran cesco Paco Nunez een stier het onderste gedeelte van zijn rug toont. Het was een wat gedwongen houding, nadat de stier zijn plagerijen had afgestraf. Nunez hield er geen verwondingen aan over, maar de stier legde tenslotte het loodje. 610e Staatsloterij 23 augustus 1972 derde klasse 25,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 9 50,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 77 f 50,- zijn gevallen op nummers eindigende op; 76 t 50,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 84 f 50,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 14 f 100,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 43 1 200,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 284* f 400,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 555 f 1.000,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 212 t 2.000,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 1077*. een prijs van 5.000,- I 5.000,- i 5.000,- I 5.000,- i gevallen op i gevallen op i gevallen op nummer: gevallen op nummer: 5.000,- is gevallen op nummer: de prijs van.' 10.000,- is gevallen op nummer: 25.000,- is gevallen op nummer: 50.000,- is gevallen op nummer: 100.000,- is gevallen op nummeri Een extra prijs van 250.000,- is gevallen in de serie V op het nummer en een troostprijs van 4.000,- op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van 500.000,- is gevallen in de serie H op het nummer: en een troostprijs van 5.000,- op nummer: van elk van de andere series. Op een met een gemerkt nummer is ook nog een van de lagere prijzen gevallen. 016104 047697 096565 008061 042324 006640 051674 032849* 066437 090655 090655

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9