Verbruik gas, water en elektra sterk gestegen Tennisster v. Oers verlaat B. Heezen UVS laat het lelijk liggen bij Ter Leede en aquarellen buiten zetten Pottenbakker Groothoff gaat zijn bloemetjes in keramiek Oranjefeesten Katwijk Binnen Nieuwe leden in Sassenlieimse raad In potterie de Boerderij LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1972 Uitsluitend bejaarden in serviceflat van Zomerland WASSENAAR De serviceflat met 123 woningen die de stich ting Zomerland in Wassenaar gaat bouwen komt te staan aan de Raaphorstlaan. Met de gemeente is de stichting overeengekomen dat twee raadsleden in het stichtingsbe stuur komen en dat als bewo ners van de flat uitsluitend zul len worden toegelaten bejaar den. Hiervoor in ruil staat de gemeente garant voor leningen tot een totaal van 11 miljoen. Het bestuur is er. gezien de tot nu toe al ontvangen aanmeldingen, van overtuigd, dat aile woon eenheden direct na de opleve ring van de bouw in gebruik ge nomen kunnen worden. Zoals reeds eerder werd vermeld gaat het hier om een gebouw met 123 wooneenheden, waarvan 11 tweekamerflats en 5 drieka merflats. Het gebouw zal boven de begane grond vier verdiepin gen tellen. Op de begane grond komen o.a. de centrale keuken, een winkel, een bankkantoor een directiekamer en de ruimte voor de administratie. De secretaris van het bestuur is mr. Beeker, Lodesteijnstraat 27 te Wassenaar, tel. 6311. vanavond praatavond van 6 tot 10 uur Vanavond staat het LOI- gebouw open voor alle vragen over schriftelijk èn mondeling onderwijs die u eigenlijk altijd al over dag had willen stellen. leidse onderwijs instellingen vlakbij de Zijbrug in het verlengde van de Willem de Zwijgerlaan. Telefoon (01710)44451* SASSENHE1M - UVS draait slecht. Gisteravond verloren de Leidenaars met 3-0 van de za terdag eersteklasser Ter Leede. Het initiatief in het begin van de wedstrijd lag bij UVS, maar de aanvalsakties en schoten van Desar c.s. wist doelman Van Harskamp met hulp van De Bruin en Ligtenberg goed te pa reren. Na een kwartier spelen Rijpwetering tegen VVOA om R. Hartog- beker RIJPWETERING Voetbalver eniging Rijpwetering speelt van avond tegen buurtgenoot VVOA om de Richard Hartogbeker. De opbrengst van deze wedstrijd komt geheel ten goede aan de invalidenbond Alkemade en om streken. Op het WOA-terrein wordt om dezelfde trofee ge streden door de reserve-teams van beide verenigingen, de der de elftallen spelen op het twee de veld van Rijpwetering tegen elkaar; aanvang 18.30 uur. begon Ter I.eede goed te draaien De Leidse goalie Sloos kreeg de grootste moeilijkhe den. Hij hield nog even stand, maar jn de 33ste minuut moest hij zich toch laten passeren door Sluymer. Met mooi open spel bleef Ter Leede daarna aandringen en via Vreugdenhil kwamen de Sassenheimers op 2-0. Na rust was UVS overwe gend in de aanval. De Leidse voorhoede kon echter zijn draai niet vinden. Daarbij kwam nog dat de achterhoede van Ter Leede goed sloot. De zaterdag- ploeg scoorde zelfs nog een keer. Na een snelle combinatie schoot Houwert op doel. Sloos stopte de bal, maar liet hem weer los en toen kon de snelle Jan van Leeuwen 3-0 maken. Larde kwam later nog in het veld in de plaats van Rol, maar behoudens enkele corners kon UVS niet komen tegen 't snel en enthousiast spelende Ter Leede. „Noord" eist duidelijkheid voor renovatie LEIDEN Een groot aantal be woners van Leiden-Noord heeft van de Gemeentelijke Woning stichting duidelijkheid geëist op welke voorwaarden in Noord gerenoveerd zal worden en wat precies de kosten zullen zijn. die de bewoners na de re novatie via hun huren zullen moeten betalen. De roep om duidelijkheid, vervat in een door 250 bewoners onder tekende brief, is ingegeven door de ervaringen van bewoners van gemeentelijke woningen in Gouda. Tijdens een voorlich tingsavond in De Burcht heeft de Woningstichting destijds ge renoveerde Goudse-huizen laten zien en de bewoners van de Noord zelfs aangespoord "in Gou da te gaan kijken. Een deputatie is inderdaad naar Gouda gegaan en hoorde, dat ondanks toezeggingen de huur na de renovatie hoger bleek dan aanvankelijk was voorgegeven. Verder bleek er te weinig ver goed te worden voor stoffering e.d., die na de verbouwing on bruikbaar was geworden. Een grief in Gouda was ook, dat tus sen het maken van de plannen en de uitvoering te veel tijd zat waarin r.iets meer aan de wo ningen werd gedaan. WASSENAAR Binnenkort zal de gemeente aan ongeveer de helft van de verbruikers van gas. water en elektriciteit in Wassenaar een overzicht zenden van het totale verbruik in het eerste halfjaar van 1972. Zoals men zich zal herinneren is er, na de verzending van de afreke ningen per 31 december 1971 in het begin van dit jaar enige be roering ontstaan, doordat in een vrij groot aantal gevallen het maandelijkse of tweemaande lijkse verrekenbedrag drastisch moest worden verhoogd. Er zijn toen enige maatregelen geno men om in de toekomst derge lijke onaangename verrassingen te vermijden. Een van die maatregelen was: een tussentijdse meteropname in dc buurt van juli. De bedoe ling daarvan was bij eventuele grote verschillen tussen het ge schatte en het werkelijke ver bruik het verrekenbedrag tus sentijds te kunnen „bijstellen". Ook bij tariefsverhogingen zo werd bepaald zou het verre kenbedrag zoveel mogelijk wor den aangepast. De meters zijn intussen opgeno men en de computer heeft de resultaten uitgerekend. Daarbij is gebleken dat het totale gas- en elektriciteitsverbruik in Was senaar wéér sterker is geste gen dan men had verwacht. Was het gasverbruik in het eerste halfjaar van 1971 bijna 16% ho ger dan het jaar, daarvoor, in het eerste halfjaar 1972 bleek het verbruik met niet minder dan 27,8% te zijn gestegen ten opzichte van dezelfde periode van 1971. Bij het elektriciteitsverbruik wa ren de percentages: in 1971 een stijging van 8.1% in 1972 een toename van 17%. Het verbruik van water daalde. Maar de daling in 1971/1972 (4%) bleek minder groot te zijn dan in 1970/1971 (10%). Het sterk gestegen verbruik èn het feit dat per 1 juli j.l. de wa tertarieven met 10 cent per m3 werden verhoogd hebben er toe geleid, dat voor 2756 verbrui kers over de nog resterende maanden van 1972 een hoger verrekenbedrag moest worden vastgesteld. Een kleiner aantal verbruikers, n.l. 1716 verbruikte belangrijk minder dan in de vo rige periode. Voor hen werd het verrekenbedrag dan ook ver laagd. Bij de verbruiksoverzichten over het eerste halfjaar 1972 wordt een berekening met toelichting gevoegd van het nieuwe verre kenbedrag voor de laatste 4 maanden van dit jaar. Zoals ge zegd is bij het vaststellen daar van rekening gehouden met de tariefsverhoging van het water. De Centrale Boekhouding hoopt door deze tussentijdse aanpas sing van verrekenbedragen te bereiken, dat aan het einde van dit jaar de afrekeningen zoveel mogelijk zonder nadelige saldi kunnen worden afgesloten. Mocht in een aantal gevallen een saldo in het voordeel van de verbruiker zijn ontstaan, dan zal dit meteen worden uitbe taald. Voor een eventueel nade lig saldo blijft de regeling be staan, dat dit naar keuze ineens kan worden betaald, of door middel van het nieuwe verre kenbedrag kan worden „uitge smeerd" over 8 maanden van het volgende jaar. Intussen werkt de Centrale Boek houding aan een nieuw systeem. Daarbij zal het jaar in drie pe rioden van 4 maanden worden verdeeld waardoor de verreken bedragen sneller kunnen worden aangepast aan het werkelijke verbruik en de eventuele ta riefsverhogingen. Een nieuwe maatregel per 1 ja nuari a.s. zal voorts zijn, dat de tweemaandelijkse verrekenbe dragen worden vervangen door een verrekend bedrag per maand, zodat het volgend jaar alle verbruikers iedere maand een vast bedrag gaan betalen. NOORDWIJK Nog kwamen de titelpretendenten voor het heren enkel B niet in actie tijdens de lustrumwedstrijden van de jubi lerende Leidse Studenten Mixed Lawn Tennis Vereniging. De tennismatadoren, Etto v. Wa ning en Theo Boilerman, hebben zowel in de single als in de dub bel nog geen partij gespeeld. Maar op een iets lager plan werd in het HE B gisteren vol op strijd geleverd. De als nummer vier geplaatste Ad v.d. Meer behaalde een niet al te overtuigende overwinning op de praeses van de wedstrijd leiding, Chiel Husman. De eer ste set was met 62 een vrij gemakkelijke prooi voor v.d. Meer, maar in de tweede set moest hij wel degelijk alle zei len bijzetten om de zege naar zich toe te trekken. Na vele. lange rallies pakte Ad v.d. Meer de set met 8—6. Donald Haks van de Metselaars uit Den Haag overspeelde Frans de We ger, die daags tevoren nog Henk Bijlmer met 6—2; 6—2 verslagen had, volkomen. In zeer korte tijd was de partij ten voordele van Haks beslist met de voor zichzelf sprekende cij fers 62; 61. Rob Goyarts klopte Carl Adamse in een re gelmatige wedstrijd met 64; KATWIJK AAN DEN RIJN Morgenavond begint in Katwijk aan den Rijn het Oranjefeest. Om half zeven wordt dan aan het Overrijn een viswedstrijd gehouden, terwijl om acht uur een klaverjaswedstrijd in De Roskam begint. Op diezelfde tijd wordt in De Koestal een lam pionoptocht gehouden. Het eigenlijke feest heeft zaterdag plaats. Een belangrijk deel van de festiviteiten geschiedt zoals gebruikelijk op het KRV-sportpark, waar om tien uur onder meer de dames voetbalwedstrijd KRVUDO gespeeld wordt, dit naast het traditio nele bedrijfsvoetbal. Op de Commandeurslaan worden in de och tenduren volksspelen gehouden. Het feest wordt besloten met een lampionoptocht. Het vermaakcentrum op de Achterweg/Pepersteeg blijft de festiviteiten tot het einde opluisteren. 63. Willem Hoyng kon het ten lange leste toch niet bolwerken tegen v.d. Berg, hoewel het er na de tweede set, die Hoyng met 64 won, niet naar uitzag, dat hij zo snel de derde set zou gaan verliezen. De uitslag werd 6—1; 4—6; 6—1 voor v.d. Berg. die zich hierdoor een plaats bij de laatste acht verwierf. Ook Jan Theunissen bereikte de kwart finale via een uiterst moeizame zege op Berendsen. Bij de stand 61; 51 voor Theunissen durfde hij plotseling geen bal meer te slaan, terwijl Berendsen daarentegen steeds sterker ging spelen. Het gevolg hiervan was, dat Jan Theunis sen bij de stad 64; 88 door middel van een tie-break pas de set en de partij naar zich toe kon trekken. In het dames-enkele B was er een regelrechte sensatie te beleven. De als tweede geplaatste Barba ra Heezen werd door mej. v. Oers verrassend verslagen met 6—2; 2—6; 6—2. Maya Mulder, vierde geplaatst, kon haar plaatsing maar net waarmaken tegen Jet de Haas. Na een par tij met een zeer spannend ver loop won Maya op het nippertje met 98; 75. In het herendubbel B behaalden Hoyng en de Weger een over winning en wel op Gaarlandt en v.d. Berg met de cijfers 6—1; 6—2. Nico Beets en Jan Wiebe Bommers speelden een sterke partij tegen Onno Ruysenaars en ter Horst en wonnen gemak kelijk met dezelfde setstanden. Prestatieloop in Langeraar LANGERAAR Zaterdag zal er tijdens de Oranjefeesten in La- geraar een prestatieloop wor den gehouden over een afstand van 5 en 8 km.. Degene, die aan deze wedstrijd wil deelnemen, kan zich opge ven bij de start. Men start van af het sportveld van de voetbal vereniging Altior. Aanvang 13.00 uur. Er zijn diverse fraaie prij zen te winnen en iedere deelne mer ontvangt een herinnerings vaantje. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de heer J. v. d. Pijl, tel. 2680 te Langeraar. Zondag speelt Altior 1 tegen Robin Hood 1 uit Den Haag. Aanvang 2.30 uur. SASSENHEIM De heren H. Montfoort en drs. J. Rotteveel worden de nieuwe raadsleden van Sassenheim. Zij zijn de op volgers van de heren E. van IJsseldijk en J. Gorter die on langs voor het raadslidmaat schap hebben bedankt. De geloofsbrieven van de nieuwe raadsleden zullen in de eerstvol gende raadsvergadering vol gende week dinsdag worden onderzocht. In die raadsvergadering komt verder onder meer aan de orde het ontslag van mevr. C. Hane- meaijer-Smit als hoofdleidster van de openbare kleuterleid sters. Verder: een garantie geld'ening Stichting Maatschap pelijke Dienstverlening Bollen streek voor een bedrag van twee ton; de aanleg van een verkeerslichteninstallatie op het kruispunt Sassenheim-Noord (kosten voor Sassenheim ruim 80 mille); de instelling van een parkeerverbod noord-oostelijke zijde Industriekade. Alles bijei n redenen om op zater dag 2 september de deuren van „de Boerderij" een keer wagen wijd open te zetten. Burgemees ter Smolders van Alkemade komt die middag om 3 uur in de nieuwe werkplaats een ten toonstelling openen 'van kera miek en aquarellen. Het wordt een keur van gebakken produk- ten van een arbeidsintensief ambacht en waterverfschilderij en, die voornamelijk uit de pen selen van artiest Groothoff kwa men na inspirerende vakanties of zo maai- een moment, dat hij „de kriebels" kreeg en het niet laten kon. „Ik heb wel eens eerder meegedaan aan en paar tentoonstellingen, in Nieuwveen en in het raadhuis van Alkema de, maar dit wordt mijn eerste eigen expositie. Dat uitstallen kan wel eens verhelderend wer ken. We hebben gewoon geen contact met de gewone man. De meeste mensen bijvoorbeeld - hier in Oude Wetering hebben er geen weet van wat hier alle maal gebeurt; voor een stuk ke ramiek zijn ze aangewezen op de fabrikant.' Het heeft lang geduurd voordat pottenbakker Groothoff met zijn werk openlijk voor de draad kwam. In '43 midden in de oor log, werd de Amsterdamse ge boortegrond hem te heet onder de voeten. Hij kwam terecht in een varkensschuur aan de Leid- scheweg te Oud Ade waar hij meteen maar aan het potten bakken sloeg. De heer H. D. van Osnabrugge, die later zijn schoonvader zou worden omdat Groothoff diens „beste dochter" wegkaapte, bouwde er de eerste stenen moffeloven. „Met een paar jonge mensen uit de buurt werkte ik aan huishoudelijke voorwerpen en dier-plastieken. Al gauw werd een tweede oven gebouwd in deze kleine werk plaats van amper 36 vierkante meter. Als die twee ovens in ge bruik waren, stond de rug van de stoker in lichterlaaie als hij een van beide van brandstof voorzag. De voor ons produkt geschikte temperatuur werd soms pas na 20 uur stoken be reikt. We gebruikten van alles als brandstof: Wassenaarse tak kenbossen, vetkolen, harde turf uit wilnis en cokes. Als het maar brandde," weet de heer Groothoff zich nog te herinne- Na de bevrijding begon het hem aan de Leidscheweg, achter de boerderij van Dammes van der Poel de huidige potterie is hier naar vernoemd toch wel wat benauwd te worden. De heer Groothoff vestigde zich in Oude Wetering, waar hij nog nooit van had gehoord, en begon er aan de werkelijke opbouw van zijn kunstzinnige bedrijf. Hij trouwde er en een andere kostbar» aanwinst in zijn leven waren later de elektrische ovens, die toen nog niet volauto matisch waren, zoals hij er nu een stel heeft. „Een jaar gele den werkte er bij ons nog een stoker 's nachts; de nachtwacht noemden we hem. Die moest vijf uur lang de temperatuur re gelen. Dat is nu verleden tijd; je hoeft tegenwoordig maar een knopje om te draaien en de ma chines doen het halve werk voor Met een zoon en vier andere me dewerkers maakt pottenbakker Groothoff dagelijks iets moois van klei en als hij even de tijd heeft leeft hij zich uit in aqua relleren. Dat is geen hobby van hem, zegt hij; „dat is iets wat je moét doen, het scheppen van iets. Dat doe je met klei ook." Op lange rekken laten in de nieuwe werkplaats honderden maaksels zich al in onafgewerk te staat bewonderen. Voor 70 pet. maakt Groothoff koppen en schotels en voor het overige worden andere luxe artikelen zoals vaasjes. pindastellen, soepkoppen, bloembakjes of mokkaserviesjes machinaal ge draaid. Een enkele keer nog wordt er met de hand gevormd, maar dat komt niet zo vaak meer voor. Hoewel er nog ge noeg handenarbeid aan het mo derne pottenbakken te pas komt. Als men alleen maar eens nagaat, dat de steeltjes aan de sauskopjes geplakt moe ten worden, of de oortjes aan thee- en koffiekoppen. Een kind kan de was doen, denk je, als je ziet hoe oneffenheden aan een nog zacht kleirandje worden gladgemaakt met een natte spons. Geloof het maar; het is vakmanschap, dat hooguit een knauw kan krijgen wanneer na het glazuren er iets misgaat met het bakken. „Een barst" of „tweede keus" heet dan het re sultaat. De heer Groothoff gaat met zijn produkten niet de boer op. Hij vindt zijn afzetgebied al leen in Nederland. „Voor dat wereldwijde zijn wij eenvoudig te klein. We werken alleen met de groothandel, een bestaande kring van mensen die ons werk kennen en met wie we de mo dellen, kleuren en dergelijke be spreken." Aan de komende tentoonstelling is hard en vruchtbaar gewerkt. Het ingebruiknemen van de nieuwe werkplaats heeft duide lijk effect gehad te oordelen naar de grote verscheidenheid aan gebakken voorwerpen. „Die expositie inspireerde ons bij voorbaat. De ideeën ontstonden bakkendeweg Zo kun je af en toe met iets nieuws komen," al dus de heer Groothoff. De bezoekers aan de tentoonstel ling kunnen straks een nieuwe ervaring opdoen rond het op één na oudste beroep. Er staat dan heel wat te bewonde ren buiten de kopjes, schotels en sauskommetjes om. Wat je al niet met vierkante vaasjes kunt doen, om maar eens wat te noemen. Je bakt er vijf op en tegen elkaar en je hebt een nieuwe vondst. Natuurlijk ont breken de kleurige hangpotten met de grote gaten niet. Kunst stukken apart zijn de kera- miek-lampen,die uit a jour werk lijken te toestaan. De heer Groothoff heeft ook een speelse broodwinning gekozen, dachten wij. Als hij lust gevoelt neemt hij een schaal, doopt hem in de oranje verf, mikt er een klodder wit op en laat dan de zaak i draaien. Wat er ontstaat is gemeen boeiend en uitzonder lijk. Enfin, hij mag er voor een enkele keer met recht trots en dank baar mee te koop lopen. Het i de moeite waard. U kunt dat zelf gewaar worden op zater dagavond 2 september van 8 tot 10 uur, de zondag daarop v tot 5 en verder iedere avond van 8 tot 10 uur tot en met vrij dag 8 september in de Potterie „de Boerderij" te Oude Wete- Tuïl riet cl OUDE WETERING Pottenbak ker en kunstschilder Ch. H. F. Groothoff, residerend en am bachtend achter de Weteringse Veerstraat, heeft een aantal waardevolle zaken opgebouwd in de afgelopen 25 jaar. Hij is daar zeer gelukkig mee en wil daarom do uitkomsten op een feestelijke manier aan de grote klok hangen. Op 26 augustus nabrugge (uit Leiderdorp) in het zilver gestoken en ongeveer tegelijkertijd is het een kwart eeuw geleden, dat hij tegenover het veer een leegstaande schuur betrok die hij met kunst- en vliegwerk ombouwde tot een volwaardige pottebakkerij. Twee jaar geleden bovendien werd begonnen met aan Potte rie „de Boerderij" grotere ex pansiemogelijkheid te geven door de bouw van een nieuwe werkplaats achter de oude werk-

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6