NOORDWIJK WORDT IEER DYNAMISCH VAN DUYKEREN „Vuurwerk" belangrijk voor Kruit Oefenmeester v d Hoest' sportief politicus len en d. I eel [ATWIJK/NOORDWIJK „Produktiviteit en dynamiek" moeten voor een ware gedaanteverwisseling gaan zorgen bij Noordwijk. „Noordwijk kan niet aanvallen heeft een collega van mij wel eens gezegd. Ik zal het komende seizoen bewijzen dat dat een fabeltje is". En om die woorden kracht bij te zetten ontvouwt Noordwijks oefenmeester Harrie v. d. Horst een uiterst offensief plan. „Zeker twee midden velders krijgen een grote mate van vrijheid. Ik streef naar vijf aanvallend ingestelde spelers, die continu moeten kunnen werken door elkaar steeds af te wisselen. Met twee aanvallende vleugelver dedigers daar nog eens bij, zal Noordwijk een zeer dynamisch elftal worden". De inleiding van dat nieuwe hoofdstuk in Noordwijks roemruchte historie is in veelbelovende stijl neergeschreven. Nieu- lingen als Aad Glas, Jan Willem Bogers, Leen Barten, Dick Kooy, Kees Karstens en Ton van Kes- teren bedienden de wissel waarmee Noordwijk opeen nieuw spoor werd gezet. Met het verdedigende voetbal van het afgelopen seizoen, opgedron gen door een overbezetting van de ziekenboeg (Map Marijt, Hans Piaatzer, Albert Spaander man, Hans Westgeest en doel man Constant Smit tweemaal) is afgerekend. Zelfs in het oe fenduel tegen het voltallige Ajax toen de kleedkamers waarop enkele honderden toe schouwers waren gekropen het aanzien boden van een inder haast opgetuigde praalwagen, zochten de Noordwijkers nog in al hun opportunisme de aanval. Terwijl Quick Boys-trainer Hal- kes voor zijn wedstrijd tegen AZ'67 zijn spelers in een stoom cursus de voor dit soort wed strijden onontbeerlijke brutali teit doceerde, glipten jongens als Kees Karstens, Jan Willem Bogers en Dick Kooy spontaan langs „symbolen van voetbal wijsheid", als Hulshoff en Suur- bier. Ruim 9000 toeschouwers stonden versteld van het nieuwe uiterlijk van Noordwijk, dat Ajax niet verder liet komen dan 6—1. Zondagse eerste klasser Drachten was enkele dagen eer der met 112 als door een bull dozer bewerkt. „Je hoort sommigen nog wel eens zeggen dat door zulke wedstrij den de spelers zich gaan over schatten. Bij Noordwijk is daar beslist geen sprake van. De jon gens zijn er te nuchter voor. Psychologisch heeft het juist voordelen. De spelers leven er naar toe. Je zou het kunnen be schouwen als een soort tantiè me. Een extraatje ook voor het publiek. De jongens moeten er voor in conditie blijven. Wie het langst in vorm blijft komt voor deze wedstrijden in aanmer king". Na de aderlating van het vorig jaar toen van ware „bloed armoede" kon worden gespro ken. lijkt Noordwijk door de komst van zes nieuwe spelers (als compensatie voor het ver trek van Anton Marijt) voldoen de geïnjecteerd om weer in aan merking te komen voor een hoofdrol. „Voor Noordwijk is het een uitkomst dat zoveel nieuwelingen zich kwamen aan melden. Er kwamen dit jaar nauwelijks jeugdspelers over naar de senioren. In totaal maar drie. van vie er een we gens werkzaamheden elders is vertrokken. „De concurrentie zal bijzonder groot worden. Een speler als Karstens zit eigenlijk nog het best. Hij heeft het voordeel dat hij ook in zijn UVS-tijd al vaak bij ons kwam. Op feestavonden, na de trainingen, Kees was al tijd bij zijn vrienden. In feite is hij nooit weg geweest. Automa tisch had hij een pré ten opzich te van anderen. De overige vijf zullen het moeilijker krijgen. Ik zal moeten afwachten hoe zij zich ontwikkelen. Nu zij enkele oefenwedstrijden hebben ge speeld ging hot goed, maar hoe reageren zij als ze ernaast ko men te staan? Vechten ze dan terug?" Die vraag geldt onder andere Het verjongde DOSR poserend met zijn trainer Boersma ROELOFARENDS- VEEN Sport en poli tiek. Van Duykeren- voorzitter DOSR-fractie- voorzitter VGA. Aan het leggen van het verband tussen beide „hobbies" lijkt niet Ie ontkomen, daarbij zondigend tegen de heilige principes van patriarchen als de Olympiërs De Coubertin en Brundage. Van Duykeren bestijgt de Olympus echter niet. Hij beperkt zich tot een politieke ontdekkings tocht door het vlakke land van Alkemade waarbij hij een scheve verhouding tussen oost en West (Alkemade) probeert te voorkomen. Leer.: weg te werken. „Ik weet nog niet precies wat er allemaal keft in Alk;ma- de. Drie jaar geleden ben ik hier pas komen wonen. Van huis uit ben ik Amsterdam mer. Omdat ik toen wilde trouwen en nadat we zoals zoveel Amsterdammers de kop van Noord-Holland had den afgestroopt zijn we hia- in Roelofarendsveen onderge doken. Voor mijn werk bleef ik heen en weer pendelen naar Amsterdam. En hoe gaat het dan? Je reist met andere Ve- ners, die je Interesse opw le ken voor het werk bij DOSR. Je raakt betrokken bij aller lei zaken. Ook bij de poli tiek. Ik vind het wel leuk een beetje beroering te heb ben gebracht in de raad, hoewel de verstandhouding met de KVP nu zeer goed is". Zich op het standpunt stellend dat in de sport de sport moet prevaleren („In de politiek krijg je uiteraard wel met sport te maken"), geeft de 38-jarige Van Duy keren te kennen dat hij het liefst de politiek tijdens ons gesprek met rust wil laten. Pratend met een fractievoor zitter (en med: oprichter van de VGA) blijkt dat echter niet mogelijk. Het aantal overstapjes van de ene naar de andere liefhebberij is le gio. Het twijfelachtige com promis dat we aan het begin van de conversatie hebben gesloten blijkt derhalve ook niet houdbaar. Zo ligt het voor de hand te vrag;n of DOSR met zo'n vooruitgeschoven figuur in d" raad niet op fluweel zit? „Ik probeer een scheiding aan te brengen. Er wordt op mij wel druk uitgeoefend door het bestuur, maar ik wil geen misbruik maken accommodatie tussen de hui dige velden aan te brengen. meer tijd zal kosten. Intus sen zijn extra werkzaamhe- d n verricht aan de bestaan de terreinen, maar al het g ld dat je nu uitgeeft is misschien verspild". Terwijl gelijkstelling op voetbalge- bied in Alkemade nog slechts een kwestie van tijd lijkt, zouden Weteringse Boys en DOSR al uitzien naar ver vanging van hun jasje, waar op VVOA en Rijpwetering ja loers zijn, maar waar de „gescheiden tweeling" in Al kemade Oost uitgegroeid is. „Er leven plannen om op zeer lange termijn (acht a tien jaar, lang nadat het complex West Alkemade is misschien afvragen waarom de heren er bij zijn. Een voorzitter mo?t stimulerend en aktiverend optreden, maar hij moet wel rekening houden met zijn medebe stuursleden. In het geval DOSR negen". De „controleurs" zoals Van Duykeren zijn collega's qua- si-gekscherend aanduidt, zul len in het vervolg ook pre sent zijn bij interviews vun DOSR-spelers, teneinde „communicatiestoornis sen", die zich het afgelopen seizoen zouden hebben voor gedaan, te vermijden. Door een zgn. spreekverbod uit te vaardigen, baarde de Veense club tamelijk veel opzien. Van Duykeren: „Wij zijn er van de politieke invloed, die fk op het gemeentehuis heb. Ik laat dot liever door mijn secretaris opknappen. De praktijk, die ik bij DOSR op doe, pas ik juist toe bij ande re verenigingen, zoals de problemen bij Rijpwetering en VVOA". Van Duykeren geeft toe dat de achterstel ling van West Alkemade een van de verkiezingsmotieven van de Vereniging Gemeen tebelangen Alkemade is ge weest. „Inmiddels is dat be slist niet meer zo. Vooral op initiatief van de SOWA (Stichting Ontwikkeling West Alk made jp) is al veel be reikt, ook al weet men dat reaiisatie van het nieuwe plan dat beoogt de nieuwe gerealiseerd) Weteringse Boys of DOSR te laten ver huizen. Beide verenigngen (DOSR gaat h t nieuw? s i- zoen waarschijnlijk in met 28 elftallen) zitten met ruimte gebrek". Van Duykeren ontkent, noch bevestigt, de mare, die wil dat de voetbalvelden in de toekomst bejaardenwoningen zulk n torsen. „De vereni ging. de blijft krijgt de be schikking over alle velden". Inmiddels arriveren in huize Van Duykeren in de v.d. Vel- den.it ra at DOSR's vice-voor- zitter C. T. J. de Koning, se cretaris J. P. E. de Koning en C. I. J. van Klink, be stuurslid en penningmeester Onderwater. „U zult zich geen voorstander van dat een speler wordt opgehe meld. Dat iemand er uit wordt gelicht. Bovendien heeft een lovend artikel psy chologisch een negatieve uit werking". Feyenoord maakte zijn spelers in het verleden ook onmon dig. DOSR speelt zes klassen lager. Zonder de club te kort te willen doen, kan men zich afvragen of dat in het geval DOSR niet overdreven is? „Ik heb me drie jaar gele den niet kunnen voorstellen hoe ik me zo zou kunnen vereenzelvigen met een ama teurclub. Ik dacht er ijskoud onder te zullen blijven, Maar in de loop van de tijd heb ik wel gezien hoeveel belangen in een club met zo'n duizend leden spelen. De tinancien de saamhorig heid, de binding van zoveel mensen, dia het voetbal als een deel van hun gezin Is dat gezin niet al te zeer ver deeld? „We betreuren het dat de ver deeldheid vooral na de oor log zo groot is geworden. Vier clubs, met Kickers er kortgeleden bij vijf, is te veel. Het bestuur is het er mee eens dat een fusie met Weteringse Boys moet wor den nagestreefd. Het is een zaak, die moet groeien. Vooral bij de jeugd. Daarom hebben wij gezamenlijk een b-to'rnooi en een toernooi voor pupillen georganiseerd en een paar gemeenschappe lijke vergaderingen belegd". Secretaris De Koning: „Ik had die verbroedering wel eerder verwacht. Vooral met de komst van de lagere school op het Onelplein en het weg vallen van de school in Oude Wetering, maar vooral bij-de ouderen is het al te grote chauvinisme gebleven". De opmerking dut juist be stuursleden hun functies niet willen afstaan wordt met hi lariteit begroet. Penning meester Onderwater vertolkt een duidelijke mening: „Ze mogen mijn baantje zo heb ben" Tegelijkertijd stelt het DOSR-bestuur zich op het standpunt dat toenadering volgens natuurlijke weg moet verlopen. „We moeten het niet forceren. Eén ding hebben we al bereikt. De on gezonde situatie, zoals die vroeger was is over. De ri valiteit loopt niet meer de spuigaten uit". Dut bundeling vun sportieve krachten de passieve recrea tie ten goede zou komen wordt krachtig beaamd: „Wanneer Weteringse Boys en DOSR zouden fuseren dun zou die combinatie in do tweede klas van de KNVB kunnen meekomen". voor drie ex-pupillen van v.d. Horst: Leen Barten, die onder v.d. Horst speelde bij Lisser Boys, Dick Kooy, die als het ware in de schaduw van huize v.d. Horst bij v.v. Katwijk speelde, en Jan Willem Bogers, die v.d. Horst leerde kennen bij ARC: „Ik weet niet of het een compliment voor me is dat ze me achterna zijn gekomen, of dat het gewoon toeval is dat ze nu ook bij Noordwijk zijn. Een feit is dat ze niet met tegenzin zijn gekomen". De relatie v. d. Horst-Rudi Bröring harmonieert minder goed: „Ik zou Rudi graag willen betrek ken bij mijn streven naar beter voetbal. Er is weieens gezegd dat ik iets tegen hem heb. Dat is beslist niet zo. Hij zal zich al leen moeten aanpassen. Hij be hoort stellig tot de meest techni sche spelers, heeft een ziedend schot en is zeer snel. Maar in plaats van al die eigenschappen uit te buiten blijft hij halsstar rig vasthouden aan een speel wijze van enkele jaren terug. Als vleugelspeler wil hij het korte spel en komt hij naar een halfspeier, die in bezit van de bal is, toe. in plaats van de diepte op te zoeken. Schakelt hij om dan zou hij zo in hel elftal staan. Hij heeft body, incasseert goed en leeft voor voetbal. Er is mij daarom niets meer aan ge legen dan dat Rudi zich zal aan passen. Ik heb al een paar maal met hem gesproken. Bij mij thuis. Ik spreek zoiets liever he len aal uit. Het hele elftal van Noordwijk is al eens hier ge weest. Daarnaast kunnen de jongens met hun wensen ook al tijd naar Koos v.d. Voorn gaan. Hij is de contactpersoon. Ik heb hem liever naast me dan Blitz, ook al weet ik dat die ontzaglijk veel voor Noordwijk heeft ge daan. In de periode dat v. Duyl trainer was was Blitz coach. Zij waren met elkaar opgegroeid. Voor mij was Blitz een te domi nerende figuur. Ik wilde eigen verantwoording hebben. Ik kan bijzonder kritisch zijn. Ook voor mezelf Ik ontzie mezelf niet. Misschien is dat het zuidelijke temperament, dat ik als gebo ren Maastrichtenaar in me heb, maar hoe dan ook, ik sta achter mijn spelers". Hoogmade/Leiden Lang voordat NEC-trainer Wiel Corver zijn spelers in het spoor van zijn at- letiekidool en kilometerverslin- der Jos Hermens zette, maakten de duurlopen al opgang bij het zoveel bescheidener MMO. „Het afgelopen seizoen bleek dat wij steeds in de laatste twintig mi nuten sterker waren. Dank zij die duurlopen. Een speler, die intervaltraining volgt maar vaak stilstaat komt in het be weeglijke voetbal van tegen woordig niet ver", zegt de man achter dit initiatief: Henk Kruit, een „vuurwerkfabriek", die een maal per week als het ware tot explosie komt: tijdens de trai ning en soms ook 's zondags tij dens de wedstrijd. Het sprekende resultaat was een klinkend kampioenschap: in fe bruari reeds gingen de spelers met de handen geheven door de finish. Voor Kruit een bekroning van een driejarenplan, voor pen delaar MMO mogelijk aanzet om vaste voet te gaan zetten op eersteklasbodem. ..Meestal blijf ik maar drie jaar bij een vereni- Samenstellihg JAN PRF.ENEN ging. Zo was dat tenminste bij SVLV en SJZ. Ik sta op het standpunt dat je niet te lang moet blijven als trainer. Je drukt je stempel en ja werkt het wat uit. Bij MMO wil ik nog wat verder gaan. Een hoeraroe- per ben ik niet. Wil MMO niet meteen weer een stap terugdoen dan zullen de spelers er iets voor moeten doen". Een goede mentale instelling en een ijzersterke conditie vormen de inhoud van het pakket eisen dat Kruit zijn team zal voorleg gen: „Die mentale instelling be paalde voor zestig procent het kampioenschap. Sommigen den ken nu dat zij ook direct kun nen doorstoten naar de KNVB. Ik blijf liever reëel met beide benen op de grond staan, ik val liever niet zo hoog door progno ses te geven. We gaan dit, we gaan dat, dat leeft bij mij niet zo". MMO zal zijn indrukwekkend aan gekondigde rentree in de eerste klas niet op zijn eigen terrein maken. De speelbal-voor-de- wina'-accommodatie wordt ver fraaid, waardoor MMO enkele thuiswedstrijden zal verspelen. „Die nieuwbouw zal ongetwij feld ook inspirerend werken op de spelers. Ik heb drie jaar moe ten marchanderen met de hy- MMO-oefenmeester Kruit (links) vuurt zijn spelers a giëne. Dat zal straks allemaal beter worden, maar intussen zit ten we met het probleem dat we de nieuwe competitie zullen moeten beginnen met vijf uit wedstrijden. Je mist daardoor de veilige entourage van het thuis front. Met het oefenprogramma heb ik dat proberen op te van gen, waardoor de spelers alvast aan het id?e konden wennen voor vreemd publiek te moeten spelen. Tevens heb ik daarmee de conditie op peil proberen te brengen. Met trainingen ligt het bij MMO wat moeilijk. Twee maal trainen heeft geen zin, omdat de jongens door werk zaamheden niet allemaal twee maal kunnen. Dan kun je wel met een deel van die groep gaan werken, maar wat heeft dat voor zin?" Tot dat spelers arsenaal zal ook weer gaan be horen Piet van Goozen, die te rugkeert van VNA. Daarnaast wordt de doorstroming gestimu leerd. Het moet niet zo zijn dat een speler van tevoren voor honderd procent zeker weet dat hij het hele seizoen van een plaats in het eerste elftal is ver zekerd. Er moet concurrentie komen. Daarbij moeten we na tuurlijk zuinig omspringen met de overkomende jeugdspelers. De jongens, die uit de jeugd ko men moeten bij elkaar gehou den worden. Spreid je ze over lagere elftallen en waaieren ze uit dan zie je ze nooit meer te rug". Bovenstaande impressies zouden de indruk kunnen wek ken dat Kruit een dictatoriale trainer is, die woorden als in spraak, overleg en samenspel in zijn voetbalvocabulaire heeft ge schrapt. Een uitspraak als „MMO heeft geen technische commissie. Je krijgt alleen maar oneindig gediscussieer over één of twee spelers en wie kent de spelers nu beter dan de trai- n r lijkt die indruk te reoht- vaardigen. Het begnp inspraak staat echter juist vetgedrukt: ,.A t ainer moet Je rekening houden met de mentale veran dering in de maatschappij. Dic tate r iceft gloats genu, ikt voor begek-<hng. Ik geef mijn spe lers gelegenheid om met sug gesties te komen. Waarom zou het vermindering van prestige juist moeilijkheden geven als de jongens achter iets moeten gaan stapn waar ze niet in geloven". Er is een groot voorbeeld van: Ajax. Wat kon Kovacs nog be reiken, na zo'n groot trainer als Michels? Maar kijk, Kovacs be nadert zijn spelers op een men selijker wijze en de prestaties worden nog beter. Er hoeft toch geen muur te staan tussen mij en de spelers. Als trainer moet je naar de spelers toekomen. Dat is toch veel gemakkelijker dan dat dertien spelers naar de trainer toegroeien". Zoals ook Kruit is toegegroeid naar het (semi) beroep van oe fenmeester. Via zijn aktivitei- Ik had bij UVS de tijd tegen. Ik speelde in de periode dat jon gens als Bas Wollaart en Cor Verhoogt voor me zaten") en het scheidsrechteren, op welk gebied hij zijn top bereikte met de toewijzing van de wedstrijd Wilhelmina '08Quick Nijmegen voor het kampioenschnp van Nederland. „Dat fluiten is een goede leerschool voor mij ge weest. Je ziet het van de andere kant. Tijdens de rust hoorde ik hoe sommige trainers hun spe lers de grofste instructies ga ven. Op zo'n moment zie je in dat het eigenlijk geen wonder Is dat er zoveel ongelukken gebeu-

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5