Raad Noordwijk ontevreden over afsluiting van de Hoofdstraat NOORDWIJK WERKT AAN Oecumene in Zoeterwoude wordt steeds belangrijker EIGEN STRUCTUURSTUDIE „Kurt Carlsen" redt schipbreukelingen i Ondanks alle gewestrapporten Open tafeltennis kampioenschappen Spoedig woningbouw in Rhynenburch-oost LUX0R LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 AUGUSTUS 18» ZOETERWOUDE De parochie raad heeft zich gisteravond op de eerste vergadering na de verkiezingen uitvoerig bezig ge houden met de taken en de sa menstelling van de werkgroe pen. Deze inventarisatie was noodzakelijk omdat een 8-tal nieuwe leden zijn entree maak te. Het meest opvallende bij de bezinning over de werkgroepen was de conclusie dat die voor de oeicumene kon worden opge heven. Niet omdat de oecumene niet belangrijk werd geacht maar juist omdat steeds meer aktiviteiten op oecumenische basis geschieden en diverse werkgroepen een dienovereen komstige samenstelling hebben gekregen. Dit geldt met name voor de werk groep communicatie die zich in het bijzonder bezighoudt met de verwelkoming van nieuwe bewo ners in het gebied Westeinde. Namens de N.H. gemeente heb ben hierin zitting mevr. A. Hulsbos-van Kampen, Mevr. G. v. d. Voet-v. Muyden en de heer L. v. d. Berg. Mevr. Sluis-Pen- nings verdwijnt daaruit wegens vertrek naar een andere ge meente. Vanuit het liturgisch beraad worden nieuwe aktivitei ten ontwikkeld om te komen tot gezinsmissen die zowel volwas senen als kinderen aanspreken. Daarvoor is dezer dagen via de leerlingen van de basisscholen 'n enquête gestart. Voor de jonge renmissen zijn deze week de re petities begonnen van het nieu we jongerenkoor en het combo. Hiervoor zijn nu ook drie tekst groepen beschikbaar. Nauwer contact van de begeleidingscom missie van de Toerusting met de parochieraad werd noodzake lijk geacht mede omdat daar door een stuk verantwoordelijk heid bij de P.R komt te liggen. Het vormingswerk onder de jon geren zal op kort termijn op gang komen en geschieden in samenwerking met Oud Poel geest in Oegstgeest waar een drietal weekends worden gehou den die in eigen plaats worden voorbereid. Na de Vredesweek zal begin oktober de week van de Zoeterwoudse missionarissen worden gehouden. Dit is een ak- tivi'teit van de werkgroep Missie en ontwikkelingshulp die zich verder met vele praktische za ken bezighoudt. Door het vertrek uit de parochie van de heer Nic. v. d. Akker werd de heer P. v. d. Salm als nieuw lid geïnstalleerd. De func tie van penningmeester die de heer V. d. Akker bekleedde werd overgenomen door de heer H. v. Nierop. Met grote meerder heid van stemmen werd de heer A. H. Paardekooper als verte genwoordiger in de dekenale raad gekozen. Hij volgt hierin mevr. C. v. Hoorn-Jansen op. Pater M. v. Eijk en mej. M. v. d. Salm zijn de andere Zoeterwoud se vertegenwoordigers. Een brochure inzake de ontwikke ling van de taken en de mogelijk heden in de parochies na Vati- canum II, welke is verschenen vanuit het Dekenaat 's Graven- hage zal worden aangeschaft voor alle leden van de parochie raad en ook worden aangeboden aan de leden van de N.H. ker- keraad. Jongelui mishandelen oude man SASSENHEIM De politie heeft gisteren een viertal jon gelui gearresteerd die zich in de nacht van zaterdag op zondag om half vier te War mond in de Middenlaan be zig hielden met het mishan delen van een 70-jarige inwo ner van Warmond, die zich als gevolg hiervan onder doktersbehandeling moest stellen, en een inwoner Swalmen (39) (oud inwoner van Warmond) die behalve mishandeld ook nog beroofd werd van ruim honderd gul den. De jongelui, twee uit Sassen- heim (rsp. 17 en 30 jaar) één uit Voorhout (18) en één uit Lisse (21), hebben inmiddels bekend en zijn te Sassen- heim ingesloten, en zullen dezer dagen voorgeleid wor den voor de officier van Jus titie te 's Gravenhage. Rommelmarkt in Roelofarendsveen Roelof arends veen Jeugdsoos „Our House" organiseert zater dag een rommelmarkt op het soosplein aan de Stationsstraat te Roelofarendsveen. De jeugdsoos „open huis" is open, iedereen kan de ruimte en de inrichting bekijken die voor ve len nog onbekend schijnt te zijn. Op het plein zelf zullen zelfge maakte en allerlei andere arti kelen aan de man gebracht worden. Het geheel wordt met muziek opgeluisterd. HAZERSWOUDE De tafeltennisvereniging Avanti organiseert op za terdag 9 september voor de zesde maal de tafeltenniskampioen schappen van Hazerswoude. Clubspelers (geoefenden) zowel als ongeoefenden, woonachtig in de gemeente, kunnen deelnemen aan dit evenement, dat weer wordt gehouden in de garage van Bos aan de Dorpsstraat. Els Vreeburg en Wim van Steenbergen verdedigen hun enkelspeltitels op dit toer nooi, waar overigens ook het (gemengd) dubbelspel weer op het programma staat. Er wordt in de categorieën „geoefenden" en „on geoefenden" overigens ook nog een onderverdeling in pupillen, ju nioren, senioren en veteranen gemaakt. Omdat de organisatoren ervan overtuigd zijn, dat ze zo spoedig moge lijk moeten beschikken over het aantal deelnemende tafeltennissers, sluit de inschrijvingstermijn het komend weekend al. Mocht het er namelijk naar uitzien, dat de wedstrijden niet op één dag kunnen worden afgewerkt, dan zal men proberen, om ook op vrijdagavond 8 september reeds een gedeelte af te werken. HAZERSWOUDE Burgemeester en wethouders van Hazerswoude zijn van mening, dat binnen niet al te lange tijd de beslissing op het eind vorig jaar door de gemeenteraad vastgestelde bestem mingsplan Rhynenburch-oost kan worden verwacht. Omdat er al een goedgekeurd bestemmingsplan Zuid III is, is de mo gelijkheid om tot snelle bouw van woningen te komen volgens hen niet uitgesloten. In Hazerswoude wordt er dan ook naar gestreefd, om zo gauw moge lijk met bouwplannen te beginnen, zodra de gronden zijn verwor ven. Nog deze maand zal worden begonnen met de bouw van 62 wo ningwetwoningen, 35 premiewoningen en 33 vrije-sector-woningen ten westen van de bestaande bebouwing van de wijk Zuid III. Watertrap- wedstrijden in Voorhout VOORHOUT In het Columbia- bad in Voorhout worden aan staande zondag watertrapwed- strijden gehouden. Aan deze wedstrijden kan door iedereen tussen de 3 en 80 jaar worden i deelgenomen. Aanvang 14.00 uur. Woensdagmiddag zijn er wedstrijden voor de leerlingen van basisscholen; aanvang 13.30 NOORDWIJK Over de afslui ting van de kop van de Hoofd straat in het afgelopen seizoen, is de Noordwijkse gemeente raad niet bijster te spreken. Voorstanders van de sluiting vonden dat er veel te soepel is opgetreden tegen overtreders. Tegenstanders betoogden dat de afsluiting een strop is geweest voor de winkeliers in de Hoofd straat. Volgens de raadsleden is er met een door hen genomen besluit gesold. Tegen de (tijdelijke) sluiting voor het autoverkeer zijn niet minder dan 502 bezwaarschriften inge diend. Er is van de afsluiting niet veel terecht gekomen, meende de heer Vogelaar (prot. chr.) gisteravond in de raad. Steeds stonden er auto's gepar keerd en hij had daarop geen briefje van de politie gezien. Volgens Vogelaar was de afslui ting een lachertje geworden. Bo vendien had de impopulaire maatregel schade opgeleverd, niet alleen voor de winkeliers in de kop, maar ook voor die in de rest van de Hoofdstraat. „Het is bij voorbaat een sof ge weest", zei PvdA-er Bedijn. „De politie had er geen barst mee te maken dat het een dis cutabele zaak was. Er was een besluit van de raad en dat moest nageleefd worden." Het gehele voorstel was onlogisch, vond de heer Van Riemsdijk (gem. bel.). De afsluiting ge schiedde omwille van de kopers en die kopers kwamen niet. Het college heeft niet naar ons wil len luisteren en dit is het presti ge van raad en college niet ten goede gekomen. Burgemeester mr. Bonnike kaats te fors terug. „Ik heb de ver antwoordelijkheid voor de open bare orde en als ik meen dat in een bepaalde situatie niet scherp geslepen dient te wor den, kan ik daartoe aan de poli tie opdracht geven", deelde hij aan het adres van de heer Be dijn mede. „In de afgelopen maanden was het veel rustiger in de kop van de Hoofdstraat. Ten aanzien van de overtreders was in het algemeen souplesse betracht. Als gevolg van de sei- zoendrukte was het niet moge lijk steeds een politieman in de Hoofdstraat te posteren", deelde mr. Bonnike mede, maar niette min waren er toch vijftien pro cessen-verbaal opgemaakt. Het gehele optreden in de Hoofd straat was een kwestie van takt en een voorzichtig beleid, dat er op gericht was niet te irriteren. De burgemeester deelde mede vroeg in het voorjaar opnieuw een discussie over de afsluiting van de kop van de Hoofdstraat aanhangig te zullen maken. Dan zullen ook weer de bedrijven i de Hoofdstraat gehoord worden. Benschop (prot. chr.) citeerde een humoristisch getint bezwaar schrift, ondertekend door een lid van de gemeenteraad. Deze deelde mede honderd meter be laden te hebben moeten lopen en dit was '-oor hem aanleiding voortaan maar elders te gaan winkelen. „Ik begrijp niet waar om wij onlangs geld voor eer trimbaan hebben uitgegeven", merkte Benschop op. „Nu kun nen ze trimmen en men niet." Overigens begreep het prot. chr. fractielid niet hoe huisvrouwen zonder auto hun i kopen thuis kregen. De bezwaarschriften van Hoofdstraat-winkeliers en aan hang werden vervolgens voor kennisgeving aangenomen. De 20-jarige Henk Balijon uit Amstelveen heeft in het Amsterdamse concertgebouw het Ymaha-orgelcon cours gewonnen. Hij verdiende daarmee een reis naar Tokio, waar een internationaal concours wordt gehouden. Noordwijk Gistermorgen is de motorstrandreddingsboot „Kurt Carlsen" te Noordwijk in aktie gekomen om een 23-jarige Ame rikaanse testzeller en een 27-ja- rige Fransman, beiden werk zaam bij een Franse maat schappij, van een omgeslagen catamaran te halen. De mannen waren ter hoogte van de strandpost met de boot in zee gegaan. De catamaran stoof over het water en toen men een eind uit de kust was, keerde de bemanning. Tot dusver verliep de tocht prima, maar op de derde bank, ongeveer een kilometer uit de kust, ging het mis. Op een gegeven moment sloeg de catamaran om en hoewel deze boot de eigenschap bezit om zichzelf weer op te richten, ge lukte het deze keer niet. De mast sloeg namelijk in de zee bodem en als gevolg daarvan ging het zeil fungeren als een zak, die met water werd gevuld. De testzeiler en zijn metgezel wisten op het omgeslagen vaar tuig te komen en, zittend op een drijver, restte hun niets dan het afwachten van een reddings actie vi.n.if de kust. Daar haid men een en ander reeds opge merkt. Gezien de grove zee aan de kust, riep commandant De Vries van de strandpolitie de hulp in van schipper C. den Hollander en zijn bemanning. In overleg met de directeur van de KNZHRM werd daarna de „Kurt Carlsen" in zee gebracht en de schipbreukelingen opge haald. Ook slaagde men er in 'haald. Noordwijk In de gemeenteraad van Noordwijk is uitvoerig van dachten gewisseld over het rapport kassenbouw in de bollenstn en de gewestvorming. Faase (K.V.P.) was blij met het rapport, senbouw is noodzakelijk voor de agrarische bedrijven en hij plei I dan ook voor een soepel beleid. Dat niet gevreesd behoeft te voor een glazen stad in de streek, vond hij een prettig geluid. 8 I had de indruk, dat het beleid van het college tot nog toe te veel (ATWI. het Iandschapsschoon was gericht. I KVP-fractievoorzitter Alkemade was het wel met Faase eens, maar meende toch dat men Noordwijk in het rapport nogal links had laten liggen. Alleen de Grashoek en het Middengebied komen aan de orde. Alkemade bracht ook het rapport van het Gewest Leiden ter sprake, waarin Noordwijk de bestem ming krijgt om er nog 4000 wo ningen bij te bouwen. „Ik zet hier een heleboel vraagtekens bij", aldus Alkemade, die hier al een voorproef zag van de consequenties van de gewestvor ming. Hij adviseerde erg voor zichtig te zijn met structuuron derzoeken. Vaak dekken deze elkaar niet en men komt tot te genstrijdige conclusies. Verder kritiseerde hij de rapporten als zijnde onleesbaar door het ge bruik van vreemde woorden. Vogelaar onderstreepte de woor den van Alkemade. Hij becijfer de dat Noordwijk in de loop van enkele jaren reeds een half mil joen voor het samenstellen van rapporten had uitgegeven. En wat komt er ooit uit? Vogelaar (prot. chr.) zei respect te hebben We kunnen onze eigen boontjes wel doppen enkele goede elementen zoals die aangaande de bep king van hoogbouw, door kassenbouw meer werk) legenheid zou worden creëerd, geloofde Bedijn Het vestigen van buitenpla sen, als in het rapport bepB vond het P.v.d.A.-lid 'n vree de suggestie. De samenstelli verwachten zeker in de ad stand te worden verheven. Benschop daarentegen zei tc wel enige waardering te hebb voor de bollenstreek-rapport Op nuchtere wijze wordt daa met de belangen van de ag riërs rekening gehouden. de wijze, waarop het colle- Ex~statenlid De Geus (prot- ch het streekoverleg over zette duidelijk uiteen hoe de ken er voor stonden. Zo rapporten krijgt men niets r gedaan. Het streekplan Bolli streek is dringend aan hen ning toe, doch volgens Ged. S ten zal het zeker nog 6 7 ja duren voordat men daara C'V gaat beginnen. Daarom zal m S«c3 zelf aan de gang moeten gal Er zal overleg in de boll| streek nodig zijn i tot een partiële wijziging 1 het bestaande streekplai Met het maken van een eigl structuurschets is Noordwijk! de goede weg. Later kan dj schets van Noordwijk, dat er brokken vallen, ingeplj worden in het streekplai gaat erom provinciale statl een goede en duidelijke indri te geven van hetgeen men Dan valt er zeker iets te I ken. De Geus hoopte dat de'ï» lenstreek, tussen de geweïii! Leiden en Kennemerland, gebied zou blijvi deze zaak het been stijf had ge houden. Wij dienen een struc tuurplan voor Noordwijk te ma ken en dit te laten inpassen in dat van 't gewest. In de warwin kel van onzichtbare draden moeten wij een eigen koers va ren, meende de prot-chr. fractie voorzitter. Ook Schelvis (PPR) schaarde zich achter de reserve, welke het college ten aanzien van de streekrapporten had betracht. Deze rapporten staan vol enor miteiten en zijn eenzijdig ge richt op de bloembollenteelt. De bedreiging van het landschap door kassenbouw wordt gebaga telliseerd en in dit verband wees Schelvis op de situatie, welke nu reeds in de Grashoek aanwezig is. Hoewel Bedijn (P.v.d.A.) ge schrokken was van het rapport, dat de Ver. van Ned. Gemeen ten in opdracht van het gewest Leiden had samengesteld, meende hij toch dat Noordwijk In zll" antwoord deelde wetl der Van Duyn mede, dat collkj en raad in het plan Buitera bied getracht hadden een evenwicht te vinden tussen 1 agrarische belangen de recreatie. De bollenstrej rapporten geven geen aanleiding om tot wijziging i genoemd bestemmingsplan oj te gaan. Aan een eigen stnT tuurstudie wordt gewerkt was voor B. en W. reden 1 weest zich ten aanzien van bollenstreek-rapporten wat reserveerd op te stellen. Aan de berichten omtrent plannen van het gewest Leidj tilde burgemeester mr. J. Bonnike niet zo zwaar. Het ra port van de Ver. van Ned«. landse Gemeenten moet in de het gewest betrokken gemee ten nog in discussie kome Men is het nog niet met elka eens. Het is in ieder geval feit. dat Leiden nog meer mo Iijkheden voor woningbot heeft dan Noordwijk. Wij echt wel in staat onze e boontjes te doppen, aldus burg meester Bonnike. Van Assendelft- hofje LEIDEN Groot is het leed in onvermogende families bij het overlijden van een dier bare. In vermogende kring is het leed niet minder groot. Maar na verloop van tijd is er de (schrale) troost van een erfenis. Het is regel, dat het geld in de familie blijft, tenzij er gfen familie is. Dat was het ook in het begin van de zeventiende eeuw wel, maar de volksgezondheid stond op een zó laag pitje dat alleen de sterksten in le ven bleven. Daardoor was het geen uitzondering, dat mogelijke erfgenamen al overleden waren, voordat het testament van hun dierbare erflater kon worden uitge voerd. Zo lag waarschijnlijk ook de situatie toen de welgestelde Bartholomew Willemsz. van Assendelft op 29 september 1624 naar de notaris stapte om te doen vastleggen dat hij zijn vermogen „geeft (ver-) maakt en ilaat 1 tot stichtinge van een Aelmoes- hoi'fgen vin vijfftien huys- gens en haere erven die bin nen deser Stad Leyden, op een bequaame "plaats in ma nieren ah hier naar ver- claert werl, aangecoght ofte opgeboud zullen werden, en- dewelke by vyfftien arme on vermogende huysgezinnen, zoowel mans als vrouwsper- zoonen, ten eeuwigen dage bewoond en gebruyckt zullen werden..." De nalatenschap van de welge stelde Van Assendelft was hier dus de armen tot troost. Hoe lang het hofje dat aan de Langcgracht werd opge trokken. door „onvermogen de huysgezinnen" werd be woond, is niet bekend. Sinds mensenheugenis was het zeer vervallen; de laatste ja ren van zijn „actieve dienst" herbergde het enkele oude dametjes, die gaten in hun huisdeur hadden laten boren om te kunnen zien, wie er aan de poort klopte. Onder andere door bemiddeling van de slichting ,.De Leidse Hof jes" werden zij naar andere hofjes overgebracht. De dichtgetimmerde en onbe woonbaar verklaarde huisjes voor vijftien studentenecht- jaren; in de toekomst zullen ook in de acht belendende huisjes studentenechtparen gevest'gd worden. Daarmee De Leidse Hofjes (13) gerestaureerd tot behuizing J Hoogma NEC-t letieki zoveel afgelo die di vaak weegli woord achtei een maal explos ning t dens t Het spr klinke bruari met d finish, van ei delaai om va eerste ik ma VANAF HEDEN slapstick moderne stijl! lachen, gieren, brullen O fok^rA IKyW OBI.: t>o<?" 0 (Hou je roer recht) P«TeR Ê06teflOViC4* kfeOPUcTU Technicolor tfjjö; Warner Bros N7

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4