„Aktief' zorgt voor hele wijk Be vrij dingsplein leefbaar maken MIV A-actie: „Overbrug die afstand" Laatste YEBO manifestatie van boeren vakmanschap Zestig mensen zagen Leiden als Museumstad Niet weg te denken uit Leiden: Markten ij donderdag 24 augustus 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 1 LEIDEN Zo bruisend van acti viteit en tegelijkertijd een zo vertrouwd kijkspul, leek de VEBO gisteren voor de 37-ste keer gehouden niet weg te denken uit de reeks evenemen- I ten die bij Leiden hóórt. Toch I was zelfs het VEBO-bestuur er aan het slot van de manifestatie nog niet zeker van of er vol gend jaar opnieuw een VEBO Weliswaar had minister Geertse- ma in zijn openingswoord de persoonlijke overtuiging uitge sproken dat ,,the show must go on." Maar als minister van Bin nenlandse Zaken wilde hij niet ingaan op het besluit van de ge meenteraad van Leiden dat kor ting inhield op het subsidie aan de VEBO. Kortom: zijn excel lentie zei vriendelijke dingen over de VEBO ?n haar bestuur, kreeg daar een kaas .voor en verrichtte vervolgens voor de fotografen twee handelingen, die zijns ondanks een zekere sym boliek in zich hielden. Bij de stand van de jongeren-commis sie ging hij koekhakken zoals de autonome gemeentebesturen dat ook zo graag doen om tot de ontdekking te komen dat de glee in de slagplank niet breed genoeg was om de knuppel door te laten: de koek werd door het slaan wel murw maar brak niet. Bovendien zette „boer" Geertsema zich op een melk- blok, om onder Gerarda 50 van Bonda's Proefboerderij te de monstreren dat het met een beetje knijpen en wringen en met veel goede wil toch moge lijk is. het dunne straaltje uit de „uier" van het Gemeente fonds in de goede emmer te stu ren. Het lukte. Er is dus nog hoop voor Leiden en de VEBO. Inmiddels was de VEBO al enkele uren in volle gang. Groter dan ooit. ondanks het feit dat er geen varkens te zien waren. Er was daarentegen een voortreffe lijke collectie „jongvee, ge schikt voor de mesterij", een rubriek, die tot dusver niet in de catalogus opgenomen was. Aan het aantal ingezonden die ren, dat tussen de 500 en 'de 550 tag, was de invloed van de a.s. fokveedag in het 800-jarige Woerden niet merkbaar; wel lam enigszins aan het aantal fokkers Indrukken van de deskundigen: de inzendingen waren alle van goede tot zeer goede kwaliteit. De Blaarkoppen kenmerkten zich doordat ze over het alge meen wat minder bespierd wa ren; daarentegen toonden ze goede benen en uiers. De zwartbonten stonden op een goed peil, vooral de jonge die ren. Bij het kleinvee was de in zending ooien uitzonderlijk, die van de rammen goed maar de lammeren waren over het alge meen middelmatig. Dat zou te wijten zijn aan het feit dat te weinig goede fokrammen van eigenaar verwisseld zijn, Ook de geiten die getoond werden, waren van pure klasse. Een merkwaardigheid was dat kam pioen en reserve kampioen ge kozen werden uit een nageko men inzending, die niet eens in de catalogus opgenomen was. De inzendingen waren „heel aardig" met kleine variaties op de kwaliteit, die vorig jaar ge toond werden maar met duide lijk goede resultaten bij de „dagkaas". De trekkerbehendigheidswedstrijd, georganiseerd door de jongeren- commissie, verheugde zich van 9 tot 12.30 uur in een .grote be langstelling. Het lag voor de hand, dat de organisatoren en de vertegenwoordigers van de inzenders allen van mening zijn, dat dit niet de laatste VEBO geweest mag zijn. De uitslagen: Kaaskeuring: Leid- se Kaas: P. H. v.d. Hulst, Voor hout, 99 ptn.; 2. P. H. v.d. Hulst, Voorhout, 96 ptn. en Th. Warmerdam Warmond, 95 pun ten. (Alle drie een eerste prijs). Goudse Kaas: G. J. de Jong, Zoe- terwoude, 98 pnt.; A. de Graaf, Bodegraven, 97 pnt. en Gebr. Van Niekerk, Alphen aan den Rijn, 96 ptn. In de dorpenwedstrijd inzen ding 8 kazen nam Alkemade met een gemiddelde van 91,5 pt. de fakkel over van Zoeterwou- de. dat met 91,2 pt. tweede werd. Beste groep N.D.-stieren Groep 12 Uranus van ten Weer van W. Eikelenboom, Rijnsaterwoude. Kampioen oudere koeien No. 73 Eva 40 van K. J. Govers, Stom- petoren. Res. Kamp. Oudere koeien No. Minister Geertsema onder de koeien. 24 Jansje 12 van W. Eikelen boom, Rijnsaterwoude. Kampioen jongere koeien No. 110 Beatrix 50 van L. Kwaker- naak, Bodegraven. Res. Kamp. Jongere koeien no. 132 Aagje's Irene van F. A. van Zoest, Zegveld. Zwartbonten: Beste bedrijfsgroep Groep 15 van C. J. Verduyn, Alphen a/d Rijn. Zeer uniforme groep met goede uiers. Kampioen oudere koeien No. 188 Ytske 42 van W. J. C. Kom pier, Leimuiden. Res. Kamp. oudere koeien No. 186 Janke 9 van Gebr. A. en A. v. d. Boon, Leimuiden. Kampioen jongere koeien No 238 Truus 8 van P. N. van Stralen Woubrugge. Res. Kamp Jongere koeien no. 259 Janke 28 van Gebr. A. en A. v. d. Boon, Leimuiden. KLEINVEE Geregistreerde schapen: Kampioen 001— 1556) Jac. Ver- kley. Res. Kampioen 001 72 Jac. Verkley. Kampioen Ram 1834 Jac Verkleu. Res. Kampioen Ram 36 Jac. Verkley en J. C. Koot, Geregistreerde geiten: Kampioen Geit no. 60c Roosje F 005. Res. Kamp. Geit no. 60b Sieta's Roosje 350-5 Kampioen Bok. No. 64 Irol H 239. Res. Kamp. Bok no 63a, Jos. Jongvee, geschikt voor de meste- rij. KOEIEN. Ereprijs A. en Kam pioen: Van der Werf-Kooter, Hazerswoude. STIEREN Ere prijs A en Kampioen: Duine- veld-Van Saase, Lisse. Leiden De jury aan het werk. Het was geen gemakkelijke taak. De zestig inzendingen waren eigenlijk allemaal ^erg mooi. Wel bleek het dat het begrip ..affiche" voor sommigen een probleempje was. Zij hadden hun fantasie uitgeleefd in hele mooie kleine en vaak grappige tekeningen die op een aanplak biljet echter niet tot hun recht zouden komen. Allerlei technieken en materialen waren gebruikt, van potlood tot plakplastic. Het commentaar van de juryleden: ..Geweldig leuk werk om ze te beoordelen. Hetis weer eens wat anders dan zelf tekenen." LEIDEN Drie deskundigen hebben zich gisterenmorgen ge bogen over de zestig tekeningen d;e waren binnengekomen op de affichewedstrijd „Leiden Mu seumstad zie ik zo". He: was een verschrikkelijk moei lijke puzzel voor de heren A. R. Becrhorst (tekenaar/schilder van het Legermuseum), J. van der Post, (tekenaar van het Rijksmuseum voor Volkenkun de) en J. Caspers (teke naar/schilder van het Rijksmu seum van Oudheden). Na veel heen-en-weer gepraat zijn ze er toch uitgekomen. Op 13 septem ber om 4 uur krijgen twaalf in zenders een prijs in de vorm van een geschenkenbon, die ze zelf kunnen inwisselen voor een fijn cadeau. De prijsuitreiking zal plaats hebben in het Neder lands Legermuseum aan de Plesmanlaan. Uitslagen: Leeftijd 14 jaar en ouder: 1. Ton Bavelaar. Stieltjesstraat 30. Lei den (14 jaar); 2. Aad Schenk, Lage Rijndijk 106, Leiden (17 jaar); 3. Frances Paulus, Urlus- plantsoen 446, Leiden (17 jaar); 4. Johanneke van Andcl. Vier Ambachtstraat 48b, Rotterdam (15 jaar). Van 8 tot 14 jaar: '1. Rob Dubois, Weissenbruchstraat 151, Den Haag (11 jaar); 2. Edith v.d. Lccq. Burg. War- naarkade 40, Hazerswoude (9 jaar); 3. Tim van Houten, Vale- riusstraat 104, Leiden (13 jaar); 4. Jolanda Kanbier, Rich.Hol straat 89, Leiden (13 jaar); Cor- rie van der Lelie, Saffierstraut 9, Leiden (13 jaar); 6. Peter Koomen, Poelgeestlaan 21, Lei derdorp (11 jaar); 7. Sophia van Dijk. Celebesstraat 8, Ocgstgee6t (13 jaar); 8. Erik Schreurs, Urlusplantsocn, Lei den (13 jaar). LEIDEN Onder het motto „Overbrug die afstand" wordt aan staand weekeinde de jaarlijkse, landelijke actie gehouden voor de MIVA, Missie Verkeersmiddelen Actie. Via deze bliksem-actie hoopt de MIVA 323 missionarissen en in heemse werkers vervoermiddelen te kunnen geven. In de vaak uit gestrekte ontwikkelingsgebieden is degelijk gemotoriseerd verkeer onontbeerlijk voor de communicatie. Voor vele werkers doorbreekt het bovendien het isolement, waardoor zij nieuwe krachten kunnen opdoen voor hun zware arbeid. Van de 323 genoemde mensen ko men 10 missionarissen uit de omgeving van Leiden. Missionaris A. Krist, afkomstig uit Alphen aan den Rijn, is werk zaam in Angola, op de uitgestrekte missiepost Chicomba. Drie we ken per maand gaat een mede-missionaris van hem op tocht om de 190 verder gelegen dorpen te bezoeken. Kort geleden heeft mis siepost enkele zusters gekregen, die de gezondheidszorg tot taak hebben. Om een regelmatige dienst langs de 190 dorpen te kunnen organiseren en ernstige zieken te kunnen vervoeren vraagt pater Krist een bestelwagen voor de missiepost Chicomba. Broeder P. van Leeuwen afkomstig uit Hazerswoude. is werkzaam in Oeganda in het bisdom Totoro. Tien jaar lang heeft hij op een motor rondgereisd in het hele gebied, waar hij bouw- en reparatie- werk verrichL Hij hoopt geholpen te kunnen worden aan een auto. Pater Leo Boogaartz, afkomstig uit Leiderdorp, is werkzaam in de Braziliaanse stad Juiz de Flora in een parochie van 40.000 mensen. Bovendien heeft pater Boogaartz de zorg voor een parochie ver bui ten de stad en voor de zieken van twee sanatoria. Zijn jeep van 1963 is nodig aan vernieuwing toe. Een familielid van hem, pater Anton, Boogaart werkt in een kampong-parochie in Bandung. Zijn werkterrein is zeer uitgestrekt. Alle tochten moet hij op een bijna versleten brommer maken. Een hachelijke zaak. De uit Lisse afkomstige missionaris A. Schoone werkt in Kyunga, Oeganda. De missie heeft 20 buitenposten, kilometers ver van el kaar. Wil hij zijn pastoraal- en ontwikkelingswerk goed kunnen blijven doen, heeft hij een wagen nodig. Veertig jaar lang werkt pater J. Hilders (Lisse) in Soroti, even eens in Oeganda. Ook voor hem is een auto een noodzuak. Zijn huidige Volkswagen loopt op zijn laatste endje. In Tanzania werkt de Noordwijkerhouter A. de Jong midden in de rimboe. Met een collega staat hij voor een gebied met een door snee van 50 mijl met 32 buitenposten. Naast zijn „dagelijks" werk helpt hij mensen in drie dorpen met het opzetten van ontwikke lingsprojecten. Zijn oude tweedehands jeep is volkomen versleten. Bisschop J. Romeyn, afkomstig uit Wassenaar, werkt in het bis dom Samarinda in Indonesië. Een van zijn missionarissen reisde tot voor kort bijna dagelijks met een prauw (kano) langs de pos ten. Bisschop Romeyn vraagt voor hem een buitenboordmotor, zo dat het reizen niet zo traag behoeft te gaan. Broeder H. Zwetsloot (Sassenheim) is belast met bouwwerkzaam heden van bruggen, stuwdummen. irrigatiewerken en huizen in Kameroen. Hij heeft na zijn verloftijd een auto aangeschaft, die echter nog moet worden afbetaald. De MIVA wil dat in één keer proberen. Ook missionaris Th. Pieterse (Zoeterwoude) heeft ver voersproblemen. Hij werkt in Vina del Mar in Chili, een onher bergzaam en dunbevolkt land. Hij tracht de situatie structureel te verbeteren en draagt bovendien zorg voor ziekenvervoer. Met een personenwagen, die bijna versleten is, zal dat moeilijk gaan. Pater Pieterse vraagt de MIVA of zij voor een nieuwe bestelwagen kan zorgen. Een lange lijst van onhoudbare toestanden, die hoognodig opgelost moeten worden. Dat kan, niet ullecn door een gift nnn de in het weekeinde te houden collecte, maar ook door enn bedrag te storten op gironummer 272239, MIVA, Keizersgracht 525, Amsterdam. KATWUK a d RIJN 23 miR. Wo*- peen P kist: A I 2SO -ISO. A II 2M>-- 3s<). B I 600-750. c II 470 540. blm-mkonl fi I 90—137. tl II 33—71. sla 7-23. i ooi 2030. spinazie 83- 15-3.'.. bospeen 45— St. andijvie 36 44. peen, 18.000 bloemkolen 133.00 kt;, was- vs.Tu (S) T( 4.55 Sh VPS tervlev telefa :iek (0 nds K' terberli n. U N« LEIDEN De gasthuiswljk heeft een eigen wijkvereniging. Deze is opgericht in december 1970. „Aktief" was er toen alleen nog maar voor de bewoners van de Van 's Gravensandestraat en di recte omgeving. Langzamer hand zijn er meer bewoners lid geworden. Bovendien wordt het gelijknamige lijfblad van „Ak tief" huis-aan-huis verspreid. De vereniging telt ongeveer 320 leden. „Bij onze hulpverleningen of bij het organiseren van feestavon den maken we nooit onder scheid tussen leden en niet-le- den", zegt de heer Kwik, voor zitter van „Aktief" tevens ge meenteraadslid voor de PvdA („Dat laatste heeft met „Ak tief" niets te maken. Bij de eer ste bijeekomst heb ik de men sen al meteen duidelijk ge maakt dat ik geen propagandas- stuntje aan het uithalen ben"). Wel zou de heer Kwik misschien andere kortere wegen kunnen bewandelen om iets te brei- ken, door zijn bekendheid met het gemeente-apparaat. „Daar maken we echter nooit gebruik van. Bijna alle brieven sturen wij rechtstreeks aan B. en W." Ën het zijn nogal wat brieven. „We hebben tijden dat we min stens één brief per dag verstu ren (naar gemeente, woning bouwvereniging of zo maar naar een bewoner). „Aktief" Een bloemetje voor zieken heeft hier een speciale bedoe ling mee: „Daar kun je altijd op teruggevallen. Door de tele foon is een toezegging snel ge noeg gedaan. Een prachtig voorbeeld is onze aanvraag voor een telefooncel in de wijk. AI ongeveer een jaar geleden is de toezegging gedaan (per brief). Toen wc vonden dat het te lang duurde, hebben we wee een brief gestuurd met allerlei aan halingen uit de oude correspon dentie. Aktief tracht zoveel mogelijk aan de wensen van de bewoners te gemoet te komen. Wanneer de heer Kwik met ons over de akti- viteiten van .Aktief' praat, wordt hij gebeld door de secretaresse vun de vereniging met de vraag wat er gedaan wordt aan een bejaard echtpaar dat op een vierde verdieping woont en dat dolgraag naar een verdieping op de begane grord wil. De ver eniging wendt zich dan tot de wo ningbouwvereniging zo gauw er een parterreflat vrijkomt. „De woningbouwvereniging zal wel eens denken „O, dar heb je hun ook weer" maar over het algemeen hebben we er goede contacten mee". Hiermee komen we op hei grote voordeel van een wijkvereni ging: Wanneer je in je eentje tracht dingen gedaan té krijgen, zeggen ze al gouw dat het niet kan, maar wanneer je voor het groepsbelang opkomt kunnen ze er niet meer onderuit". Zo heeft Aktief bij de woningbouwvereni ging gedaan gekregen dat men mag beslissen in welke kleuren de huizen van de wijk geschil derd worden. „Als niet georgani seerde bewoners had je zoiets niet voor elkaar gekregen maar uiteindelijk is het niet meer dan logisch de mensen van de wo ningbouwvereniging hoeven er niet te wonen, wij wel. En wij willen nu op alle manieren zorgen dat de bewoners zo pret tig mogelijk wonen. Natuurlijk kunnen we niet alles doen, want we blijven ook maar ama teurs". De gemoedelijkheid waarmee „Aktief" over bet algemeen te werk gaat. blijkt vooral uit het feit dat er kleine attenties wor den gestuurd naar zieken uit de wijk. „Dat is nog een voordeel als je een vereniging bent: Het eigen kapitaal. De leden betalen elke maand een gulden. Uit die contributie kunnen we extra din gen doen. Toch is de voorzitter nog lang niet levreden. „Het is jammer dat de meeste mensen zo laks zijn. Ze willen wel lid worden maar nemen niet de moeite om een formuliertje in te vullen". In het blad ijvert het bestuur nu elke keer om meer bewoners lid i zijn wijk gunt: Een huisje met te maken door te benadrukken dat er zo veel meer gedaan kan worden. „We zouden bijvoor beeld voor de bejaarden een keer in het jaar een bus kunnen huren voor een uitgangsdagje. We zouden voor betere groen voorzieningen kunnen zorgen of meer excursies organiseren. Enige tijd gelden zijn de dames uit de Gosthuiswijk op excursie geweest naar Shulton. „Ze wa ren allemaal bijzonder enthou siast. Intussen doel „Aktief" er alles aan om het Bevrijdingsplein leefbaarder te maken. „Wan neer kapper Kort zegt dat wij zonodig terrasjes op het plein willen hebben, heeft hij ons niet goed begrepen. Het gaat er ons op de eerste plaats om dat dat gefiets op het plein afgelopen is. Hiervoor zijn er nauwe contac ten gelegd met de politie. „Maar dal haalde weinig uit, ze hielden enkele keren een prikak- tie en dan was het weer afgelo pen. Het is niet te hopen voor het slachtoffer maar ik wou dat cr eens iets ernstigs op dat plein gebeurde, dan was het meteen afgelopen." Een wat vreedzamer oplossing ziet het bestuur van de vereniging in het plaatsen van banken en bloembakken haaks op elkaar. „En dan zo dicht mogelijk bij elkaar, zodat fietsen onmogeijk wordt". Ook bestrijdt de heer Kwik dat er geen mensen op de banken zouden gaan zitten „om dat het Bevrijdingsplein geen uitgangscentrum maar een win kelcentrum is." Kapper Kort- moet eens in Den Haag gaan kijken, daat heb je net zo'n cen trum als hier. Elk uur van de KWIK amateurs dag zijn daar mensen op het plein te vinden". Ondanks aandringen van „Aktief" is het nooit tot een gesprek ge komen tussen Aktief en de club van kapper Kort. „Wc hebben een keer een vergadering be legd met ook de politie erbij, maar toen zijn ze gewoon niet komen opdagen". wat moeilijk is, bewijst het vol gende meningsverschil tussen de Stichting „De Klinker" en „Aktief". ,Wij waren gevraagd om in het bestuur te zitten. Dat namen wo graag aan want wij dragen verantwoordelijkheid voor alles wat cr in de wijk ge beurt en duar is het jeugdwerk een wezenlijk onderdeel van. Op de laatste vergadering deden onze afgevaardigden een paar voorstellen. Deze werden van de hand gewezen. Hun werd ver teld dat zij niet als vertegen woordiger van „Aktief" moch ten spreken. Het is nog afwachten wat voorzit ter Kwik hieraan gaat doen. „We zullen eerst met ze praten en als za bij hun stand punt blijven, zijn we helaas ge noodzaakt onze vertegenwoordi gers terug te trekken. Door deze en alle andere dingen is vereniging „Aktief" een wijk vereniging die zijn naam alle eer aan doet. „Dat ligt mis schien aan de bestuursleden, die wij hebben. Alles wat het be stuur onderneemt, daar staat het volkomen achter. Maar het kan ook aan de bewoners zelf lig gen. Nog geen 3% wil hier weg. Het is dus de overgrote meerder heid van de buurt erom te doen de Gasthuiswljk zo prettig mo gelijk te maken. Zij hebben uit eindelijk zelf besloten hier de rest van hun leven tc slijten".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3