Open schaak van Katwijk kampioenschap Polderman gaat in beroep Raad Valkenburg op de bres voor electriciteit Burgerlijke stand OOK Wat u moet weten Zwart water in Hazerswoude Leidse bioscopen PAGINA 14 LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1972 LISSE Bram Polderman, eige naar van het garagebedrijf en benzinestation aan de Heereweg i VALKENBURG De raad van dat volgens een beslissing het Lissese gemeentebestuur moet verdwijnen omdat het complex op een terrein in de agrariscyector ligt, heeft een beroep gedaan op de gemeente raad om zijn bedrijf te mogen voortzetten. s De Heer Polderman wijst er in een beroepschrift op, dat zaken in de onmiddellijke nabijheid van zijn zaak evnmin een agrarisch karakter dragen, dat hij bij de vestiging van zijn be drijf ter goeder trouw heeft ge handeld, dat de gemeente maandenlang geen bezwaar heeft gemaakt en dat de ge meente in tal van gevallen heeft teogestaan dat in genieden met agrarische bestemmin niet-agra- rische bedrijven werden geves tigd. Hij geeft daar vele voor beelden van. Dat de uitritten van zijn bedrijf de verkeersvei ligheid in gevaar bregnt be strijdt de heer Polderman. Ze zijn volgens hem zeer overzich telijk en hebben nog nooit tot verkeersstoornissen aanleidipg gegeven. Polderman besluit zijn beroepsschrift met de opmer king de sluiting van het bedrijf zijn financiële ondergang bete kent. Valkenburg heeft het voorstel van b en w om subsidie te wei geren aan twee tuinbouwbedrij ven die een hoogspanningskabel wilden aanleggen aan de Duyf- raklaan verworpen. In plaats daarvan besloot men op voor stel van de heer De Haas (gem. bel.) de zaak aan te houden tot de ruilverkaveling in het Duyf- rak voltooid is. vertelde dat er in een tussen legen dit voorstel stemden me vrouw De Jong en de heer Van Leeuwen. De gemeente wilde de tijdse vergadering nadere mede delingen gedaan zullen worden. De heer Schipper drong aan op duidelijkheid. „De verenigingen moeten weten waar ze aan toe zijn." Wethouder Vis riep nog enkele raadsels op door te ver klaren dat de sportvelden mis schien nog wel te plaatsen zijn in het Duyfrak. En dat is een gebied met een agrarische be stemmingWat betreft het door Rijnsburg en Valkenburg te bouwen zwembad vertelde wethouder Van der Heij dat men in het laatste stadium van voorbereiding kwekers niet ter wille zijn om- De raad benoemde de heer C. Bol al een kabel lag voor de gemeente in de toe komst geen mogelijkheden zijn op de kabel aan te sluiten voor straatverlichting. Dit laatste werd aangevochten door heer Doldersum, die stelde dat de huidige kabel beperkte mo gelijkheden heeft en dat er bo vendien een oud recht geworpen werd. x is nog weinig duidelijkheid ge komen rond de kwestie sportvelden. De burgemeester NRB -ers slagen voor 't examen NOORDWIJK Instructeurs van de Noordwijkse Reddingsbriga de hebben weer een aantal wer kers opgeleid voor de strand- wacht-examens. En weer met veel succes. De brigade kan weer een lange lijst geslaagden aan haar gelederen toevoegen. Voor het Jcucdhrevet Strandwnc zijn geslaagdRob Kortekaas. Loj Plug. Fred Lassoov. T.uc Bunt. bert Koemans. Maaike Ouindar Jonny van Dam en Lln Bnkkt Gesl Willem A zijn: Her iliplni i de Werken. Tlieo Jai L. Balkemn. C. J. csma. J. H. t.ubb-r- tfust. G. J. Brussee Wit. Wim Klinken- M. Zont M. Gudcrlc en C tronella W., d.v en G. Knolewijn. R. ,T. M. Westgec Haag»: .T. C. Kortekaas ,vd: J. Brand D. L. Smit Marjoleine H.. an Noort en M. T. W, i; Adrianus. z.v. P. C A. Omvehand: Joukjc L. F. M. Thléle: ingh: S. A. Kaï Vr .l-n,üj r. Pu! LETDEN Geboren: Mlchtel Adt nus zn. v.: A. van Ecmnnd en M E. E. de Wit: Dennis Jacco zn. Margaretha Agatha Maria dr. M. L. Zonneveld en A. van Haam: Mntthljs Mlglel zn. Vallentgoed en J. C. P. Zweisin Ronald Johannes zn.v.: A, I. Jong en H. J. Bonte; Roné zn. Duiker en M. .T. C. Wil lei M. G. A. Heemsker .T. c. Nagiegaal i Gil lef lijn zn. v.: E. Bos en M. WJllempJc Jannetje dr. den Ent en A. F. PIJ- i Rlvelllno Tjlen-TJoy T. J. W. Jap-TJoen San i R. E. dr. v.: rant! dr. v.: P. Soetlkno en Wirtz; Willem Arls Johannes zn. - i g. II. Klerk: KATWIJK peen p. 280—'.10. B I 71010."0. B II L n 110—550. bloemkool f. I 98—m II 20—66.. 8 I 67—107. 8 II 18—41. I 55. 10 II 3?. 12 I 58-59. 12 II 56—84. krulpeterselle selderie 13—14. and IJ' 31-44. kroten p. kis 65. snijbonen 70—150. 30. savolje kool 25. peen 166.000 kg., blue r HAZERSWOUDE Burge meester en wethouders van Hazerswoude willen een on partijdig onderzoek laten in stellen naar de aard en de samenstelling van de boden structuur onder het sport park in het dorp. De uitslag daarvan, met kostenvergelij- kend overzicht, zal aan de gemeenteraad worden over legd. PvdA-raadslid P. Oos- terhoff pleitte hiervoor al eerder, geconfronteerd als hij was met steeds weer naar voren komende opmer kingen als zou de bodem structuur onder het sport park ongeschikt zijn voor de aanleg van goede sportvel den. HAZERSWOUDE Hazers- woudse Boys versloeg het Reeuwijkse RVC in een vriendschappelijke wedstrijd met 40, dank zij een hat trick van Jan Rietveld en een treffer van Shaak Kou- wenhoven. Zaterdagmiddag, om vier uur, ontmoeten de pupillen van trainer Bas van der Flier op eigen veld het Haagse BTC. St. Bernardus speelt zondagmiddag om half drie thuis tegen vierdeklas ser VTL uit Leiden. Leiden Vorige maand zijn de volgende voorwerpen bij de Leidse politie gebracht: Damesportemonnaie, damesja pon, kruiwagen, plunjezak, herenbril, herenpolshorloge, sleutels, halsketting, panta lon, jongensjack. bankbiljet ten, doos inh. snoep, zak inh. kleding, trouwring, autocon tactsleutels, damesbeursje, herenportemonnaie. etui inh. pijp en tabak, trui, postze gels, zegelring, pick-up. tas inh. fototoestel, dameshand tas. damesbril, actetas. bad- broekje, schooltas, regen jack. loonzakje, boeken, L.P.'s, autostep, voetbal, vest, kindei'schoentje, rub berboot, gereedschapkist, voetbalschoenen. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen, fvlieuwsteeg 8, ingang poort, op woensdagen tussen 14.00 en 17.00 uur. LEIDEN De Firma van Zijp en Zonen („De Licht- hal") viert op 30 augustus zijn 50-jarig jubileum. Te vens wordt de in- en uitwen dig verbouwde radio-afdeling Haarlemmerstraat 279 in ge bruik genomen. De receptie is van 15.30 tot 18 uur. Woubrugge Maandag a.s. wordt om 8 uur in de kantine de ledenvergadering gehou den van de plaatselijke voet balvereniging. De agenda vermeld' onder meer: Be stuursverkiezingen met als kandidaten de heren A. C. van Tienhoven, thans waar nemend secretaris en A. Vrolijk, aftredend en her kiesbaar. Voorts voorstel tot contributieverhoging voor se niorleden en aantal bestuurs leden van 11 op 9 brengen. HAZERSWOUDE „Het is geen wonder, dat het hele dorp hier met een slaperig gezicht rondloopt", merkte een inwoonster van Hazers- woude-dorp gisteren zeer raak op. „Het leidingwater is zo zwart, dat je er wel van terugkomt om je te wassen. „En dat was het gistermorgen inder daad in een deel van het dorp. Daarom ook kon men huisvrouwen met keteltjes en teiltjes naar dat gedeelte van het dorp (in de wijk Zuid bij voorbeeld) zien spoeden, om daar goed, normaal water te halen voor de koffie. In de loop van woensdag kwam er overigens weer helder water uit de kraan, en was het zwarte-water-leed weer gele den... tot marktmeester. Hij volgt de heer van der Nagel op, die der tien jaar de paardenmarkt heeft geleid. Franse Ambassade organiseert cursussen LEIDEN De „Service Cultu- rel" van de Franse ambassade in Den Haag organiseert van 5 oktober 1972 tot 30 mei 1973 we kelijkse cursussen in de Franse taal in h et collegegebouw van de Leidse universiteit, Binnen vestgracht 33. De conversatie-lessen met gram matica worden gegeven door Franse leraren en hebben vijf verschillende niveaus, ledereen die Frans wil leren of zijn ken nis van de taal en het land wil verbeteren en uitbreiden, kan zich voor de cursussen inschrij ven. De lessen worden gegeven op maandag, dinsdag of donder dag, aanvang 19, 20 of 21 uur. Evenals voorgaande jaren wor den er verschillende culturele- manifestaties georganiseerd, zoals films, lezingen, toneel en chansonavónden. Aan het eind van het cursusjaar wordt een feest in Franse sfeer gegeven. Inschrijving voor de cursussen is mogelijk op: 21, 22, 25, 27 en 28 september van 19 tot 21 uur in het collegegebouw aan de Binnenvestgracht. Het lesgeld (50 gulden per cursusjaar voor een uur per week, 75 gulden voor twee jaar) kan men bij de inschrijving betalen. Schriftelij ke of telefonische inschrijvingen worden niet aangenomen. BIOSCOPEN Liilo„Veel liefs i Dagelijks 14.3D. 1 14.30. 16.45. 19.0C tex: ..School voor sex" 18 jr. Dag. 14.30. 19.00 én 21.15 uur. Nachlv. ..The hot girls", IS jr. Vr./zat. 23.30 uur. (E» araern: „De slag om de Neretva" 14 jr. Dag. 19.00 en 21.15 uur en do. vr. ma. di 14.30 uur. Matinee: W. Doeven nieuwe' voorzitter MMO HOOGMADE De ledenvergade- j ring van MMO heeft de heer Doeven tot voorzitter gekozen. Hij volgt de heer Van der Meer op die samen met de heer Jan sen het secretariaat gaat vervul len. Vanwege een tekort op de begro ting van 829 zijn de contribu ties verhoogd. Senioren van 19 jaar en ouder moeten voortaan 6.- betalen, junioren 4,- nioren onder 16 3,-, adspiran- ten 2,25 en pupillen 1,75. MMO verkeert in moeiijkheden wat betreft de accommodatie dat deze op de eerste speeldag van de competitie nog niet ge reed zal zijn. Men verzocht Woubrugge van zijn velden ge bruik te mogen maken maar dit werd om principiële red'enen af gewezen. Men hoopt nu maar op een gunstige regeling van het bondsbestuur. In oktober zal een bazar worden gehouden in samenwerking met de muziek vereniging. De opbrengst komt ten goede aan de nieuwbouw van de cantin Simultaan seances bij Philidor LEIDEN Ter gelegenheid van de verhuizing naar de ruime kantine van de Adler- fabrieken organiseert de Leidse Schaakclub Philidor maandagavond simultaan- séances. Als simultaanspelers zullen de volgende Philidor-schakers aantreden: Joop Piket, Phili- dorkampioen van 1972; Henk van Maaren. clubkampioen van 1971; drs. R. A. de Graaff, eerste tiental-speler en Ad v.d. Berg, kampioen van de Leidse Schaakbond. Van deze prominente spelers zal Van Maaren voor de sterkere schakers een klok- séance geven. Voor deze séance dient men zich half acht aan de zaal op te geven. Men moet daarvcor wel op tijd zijn daar slechts 10 man geplaatst kunnen worden. Voor degenen die een goed resultaat (winst of re mise) behalen, zal een aan tal prijzen beschikbaar zijn. Voor deze avond zijn niet al leen Philidor-leden en leden van schaakclubs uit Leiden en omgeving, maar ook de gewone huis-tuin-en-keuken- schakers van harte welkom. Het aanvangstijdstip is vast gesteld op 20.00 uur. De Ad- lerfabrieken kan men vinden in de Rooseveltstraat en wel op nummer 20. Voor scholenbouw nog geen geld NOORDWIJK Voor de scholen bouw in „Boerenburg" geen geld. In verband met de li quiditeitspositie van de gemeen te Noordwijk hebben Gedepu teerde Staten hun beslissing op het verzoek om goedkeuring kredieten aangehouden. Om dezelfde reden is ook de be slissing aangehouden ten zien van de goedkeuring van het krediet voor de uitbreiding van de zgn. Finse school aan de Bronckhorststraat. Het gemeen tebestuur doet alles wat moge lijk is om uit de rode cijfers te komen, deelde wethouder Jan sen (VVD) in de gemeenteraad mede. Zijn collega Van Leeu wen voegde daaraan nog toe, dat er moeite gedaan wordt een extra-lening te verkrijgen. KATWIJK AAN ZEE Hoewel het nieuwe seizoen nog maar nau welijks begonnen is, ging de schaakvereniging Katwijk giste ren reeds van start met de open schaakkampioenschappen van er geen enkele remise werd ge noteerd. Merkwaardig was. dat het geroutineerde jeugdlid Je roen den Hollander zich in gen zetten door huisschaker Poot liet opbrengen. mers van 35 man ligt wat aan de lage kant, maar men moet hierbij bedenken, dat de meeste middenstanders vanwege het badseizoen pas nu met vakantie gaan. Ondanks de komende Olympische Spelen waren er on der de deelnemers maar liefst 12 huisschakers onder wie zelfs een Duitse badgast. Het jeugd kampioenschap trok tien schaak- lustigen, van wie de helft nog nooit in een club had geschaakt. In de eerste ronde wonnen vrij- Juniores: A. Hoek—G. v.d. Bent ling 1-0; J. v. Beelen—C. Barn- hoorn 0-1; J. W. SliekerC. Bergman 1-0; B. KemperJ. J. Guijt ZyVï, C. J. A. Lugthart— K. P. Scheps 1-0; N. de MolJ. Kalkman 1-0; G. v.d. Wiel—G. L. Haasnoot 0-1; dr. J. Berg man—P. Bavelaar L. MontsmaF. J. v. Beek 1-0; G. Blom—M. v.d. Plas >/2->/2.; B. H. de Jong— J. C. de Raad 0-1; R. Poot—H. den Hollander V&-V6: D. Hoek was deze ronde vrij. alle favorieten. Haasnoot rekende in een uurtje af met Van der Wiel door een fraaie of fercombinatie. De kampioen van Katwijk, De Raad, keek na de opening tegen een slechte stand aan. doch hij wist zich leuk te bevrijden en daarna de volle winst te grijpen. Michiel van der Plas kroop tegen huis schaker Blom door het oog van de naald, want Blom vergat, toen hij op winst stond, van het beslissende tempo gebruik te maken. Bepaald sensationeel was het slot van de partij tus sen Dirk van der Plas en Ede- ling. Laatstgenoemde dacht dat hij een stuk ging verliezen en gaf daarom op. Bij analyse bleek echter dat de slotstand potremise was. Het gemeentebe stuur was vertegenwoordigd door Wethouder dr. J. Bavelaar. Bij de juniores viel het op, dat 0-1; H. v. RijnG. Boogaarts 0- 1; J. Guijt—C.v.d. Linden 1-0; T. BakkerP. v. Beelen 1-0; G. J. Poot—Jer. den Hollander 1-0. Opper Broekhuizen gaat mei pensioen HAZERSWOUDE Met ingang van 1 september gaat de opper wachtmeester van de rijkspoli tie de heer J. A. Broekhuizen, commandant van het rayon Ha- zerswoude-dorp, met functioneel leeftijdsontslag. Het afscheid van de heer Broek huizen zal plaats hebben op dinsdag 29 augustus in de raad zaal van het gemeentehuis van Hazerswoude, aanvang 20.00 Kaasmarkt Woerden, 23 aug. - aanvoer 40 partijen. Prijzen (in guldens per kg): le en extra kwal. 4,57-4,74: 2e kwal. 4,45- 4,56: zware kwal. 4,75-5,02 han del: goed. Op de groenteveiling te Leiden is gisteren 23/8 de eerste witlof aangevoerd door de firma Nibo te Gouda. De koper was de commisfiionar G. Colleé te Lei den die de partij voor 4,85 per kg. voor de firma Kruyer te Noordwijk kocht. VEEMARKT DEN BOSCHp Den Bosch 23 aug Aanvoer: totaal 7214, runderen 2394, graskalve ren 356. vette kalveren 187, nuchtere kalveren 2588, schapen en lammeren 813, slachtvarkens 820, lopersm 56, slachtrunderen 1162. Prijzen (in guldens per stuk): melk- en kalfkoeien 1700- 2550: guiste koeien 1325-1775: kalfvaarzen rood 1975-2650, zwart 1650-2075: klamvaarzen 1625-1925: guiste vaarzen 1400- 1750: pinken 1075-1375: graskal veren 725-950: nucht ree kalve ren v. fok en mesterij 480-710: weideschapen 130-165: lamme ren 90-120- vaarzen per kg gesl. gwe. 6.15 6.45 (le kwal.) 5.00- 5,50 (2e kwal.) 4.65-4.95 (3e kwal.): stieren per kg. gesl. gew. 6.40-6.80 (le kwal.) 6.15- 6.35 (2e kwal.): worstkoeien oer kg. gesl. gwe. 4.40-4.75: vette kalveren per kg. lev. gew. 5.60- 5.80 (le kwal.) 5.40-5.55 (2e kwal.) 2,10-2,16 (3e kwal.): Slachtvarkens per kg. lev. gew. 2,30-2,40 vette schapen 140-175: vette lammeren 120-155. Over zicht (resp. aanvoer, handel en prijzen): melk- en kalfkoeien - lui - moeizaam te handhaven, guiste koeien groot - slepend - minder vast, jongvee normaal - lui, duur - lui, duur, vette kalveren redelijk - vlot - vaster, nuchtere slachtkalveren minder - willig - stijver, scha pen lammeren minder - even trager - iets gedrukt, slachtvee Antiek beeld uit zee opgedoli xen RIACE MARINA (Italië) (AP) Kikvorsmannen hebben in zee een antiek Grieks bronzen beeld opgedoken op een plaats waar nog enkele beelden zouden lig gen. Deskundigen zeggen dat van een naakte man op ware het goed-bewaardgebleven beeld grootte dateert van de derde eeuw vóór Christus. Het werd het eest gezien door een amateurduiker op tien meter diepte bij Riace Marina, dat is een badplaats in Calabrië, in het uiterste zuiden van Italië. Men gaat nu trachten de andere beelden te bergen. Omdat het reeds gevonden beeld is ge maakt van een verfijnde brons legering en het in goede staat verkeert, noemen deskundigen de ontdekking de voornaamste archeologische vondst in Italië van het jaar. GROENTEVEILING LEIDEN (23 aug.) Champignons 285-325. Peren 29. Aardappelen 19-30. Andijvie 21- 33. Augurken 40-83. Pronkbonen 65-95. Snijbonen 95-135. Stambo- nen 95-105. Kroten, gekookt 80. Boerenkool 7. Rode kool 10-29. Spitskool 60. Postelein 20-45. Spinazie 58-81. Spruiten A. 90- 107. Prei 30-51. Tomaten A. 7.00-7.30. Tomaten B. 6.70-6.90. Tomaten C. 6.90-7.50. Tomaten CC 4.10-4.50. Uien middelgrof 19-28. Waspeen 22. Witlof 2.75- 3.55. Meloenen 1.30-2.05. Bloem kool 6 82-109. bloemkool 8. 57-66. Komkommers AAA 21-22. Kom kommers AA 20. Komkommers A. 17-18. Komkommers B. 15-16. Komkommers C 15. Komkom mers D. 16. Komkommers E. 20-25. Bleekselderij 19-25. Bos- peen 73-77. Peterselie 6-29. Sel derij 22-26. Uitgeverij Desclée De Brouwer organiseert voor de tweede maal de tweejaarlijkse Stijn Streuvelsprijs voor Nederlands verhalend proza (roman of no- vellenbundel). Ze staat open voor schrijvers die op 3 oktober 1973 de leeftijd van 35 jaar niet hebben bereikt en die nog geen verhalend proza in boekvorm hebben gepubliceerd. De prijs bedraagt 7.250.- (100.000 VF). Inlichtingen: Uitgeverij Orion - NV Desclée De Brouwer, Wijn gaardplein 15, Brugge (België). musea in centraal beheer ROTTERDAM (ANP) B. en W. van Rotterdam willen een „Dienst van de gemeentelijke musea" instellen, om daarmee een verdere centralisatie van het beheer van de vier Rotterdamse musea te bereiken. In een voorstel aan de gemeente raad schrijven B. en W„ dat het nodig is de museumdirecteuren te ontlasten van hun beheers taak De nieuwe dienst moet geleid worden door een econo misch directeur, die deze taak overneemt. Deze economisch di recteur zal, aldus de visie van B. en W. vooral belast moeten worden met het financiële be- heer, het personeelsbeheer en de personeelsadministratie van de vier gemeentelijke musea. Deze zijn: Museum Boymans-Van Beuningen, Museum voor Land en Volkenkunde, Historisch Mu seum en Maritiem Museum „Prins Hendrik". Museum Boymans-Van Beuningen toont tot 15 oktober in hel „oude" prentenkabinet werken van „Hollandse graveurs van d« XVIIe eeuw". Deze vormt een vervolg op de expositie van gra vures door „Goltzius en ziji school".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 14