Altijd werd ik voor een halve jongen versleten d DAMESVOETBAL Als het voor 99 pet. goed ging was ik nog all [ijd een slechte wordt populairder dan damesschaatsen DOELMAN Gé DUBBELDEMAN vrij stevige training KATWIJK —Het damesvoetbal bij KRV is rijk aan humor. Overlopend ook van speelse iro nie, die de sfeer goeddeels be paalt. Neem coach Sjaak Snijer, wiens ogenschijnlijk nog steeds in cmvang toenemende body op symbolische wijze de groei van de damesafdeling lijkt weer te geven. Nauwelijks is Nel van Beelen, samen met Janny Pronk topscoorster van KRV met 21 goals, gearriveerd, of de gemoedelijke Katwijker, postbo de van beroep, „bestelt" al een portie ironie aan het adres van de goedlachse doelpuntenfabri- kante. „Zeg Nel, waarom ging je al zo vroeg weg op de feesta vond?" opent hij. „Ach. ik voel de me niet zo lekker", ant woordt Nel. „Moet je ook maar pils drinken in plaats van si- De tegenzet komt even later van Joke Verkley, achterspeelster van KRV: „Weet je nog Sjaak dat je tijdens de training eens je trainingsbroek scheurde toen je iets wilde voordoen?" Snijer denkt de opmerking te pa reren met een tussenzet en schakelt zijn vrouw in. „Truus is dat nou zo?" Het antwoord overrompelt hem duidelijk: „Is dat zo? Ik heb die broek meteen in de vuilniszak moeten gooien. Het hele zitvlak was er uit". Truus Snijer is zelf ook lid van KRV-dames geweest. Nel en Joke stellen die collegialiteit dan ook duidelijk op prijs. Joke maakt meteen maar van de ge legenheid gebruik een oude re kening te vereffenen. „Een Nies i Beelen stopwoordje van Sjaak op de training is altijd: „Doorlopen, anders krijg je een pleuresie". Prompt kreeg ik er een". Het ijs, voor zover dat er geweest modht zijn, is duidelijk gebro ken. Nu en dan rinkelt de tele foonbei door het gesprek heen en wendt Sjaak Snijer al zijn jo- valiteit aan in een van zijn kant bijna gebulderde conversatie. Flarden van het gesprek drin gen door. Hans de Koning, col lega-coach van Weteringse Boys wil graag nog eens tegen KRV spelen, maar het zomerreces van de meeste clubs levert te grote problemen op. Inhakend op de verre van gefluisterde woorden merken Nel en Joke op dat KRV toch wel sterker is dan de meisjes uit Oude Wete ring. Een totaalscore van 710 in de afgelopen competitie lijkt de reei^ de moti^ opdracï 4 heer VaOUDE WETERING „Da- mesvoetbal wordt populair- rd'gn ve ^er clan damesschaatsen of eg6 echt] wielrennen. Over tien jaar fractiegi zie ik dit voetbal zeker ook en ka in de KNVB. Nu is het al- ihandehtf leen nog in de afdeling'! Hans de Koning gelooft in rgaderin het damesvoetbal. Als pro- Var^He! motor ervan in Oude Wete- de"vvL rinS behoefde hij niet al te gemeeste veel moeite te doen het e eed a vuur van de geestdrift de had i hoog te laten oplaaien. 26 vertegei inschrijvingen waren de S3 revenuen van een oproep' bezwak in ket clubblad. Meisjes vatde vaak die nauwelijks de chr.) ta- bromfietsleeftijd hadden bereikt. Zoals Corry Bollen een 14-jarig talentje, dat fanatieker genoemd wordt dan haar „gearriveerde" neente broers Hans en Albert, die egenwoc voor een <jeel het ui- hl terliïk van de echte Wete- 'gemeeil rin8se B°ys bepalen de ster met IDe Weteringse Girls, zoals de en meisjes zich in hun drang naar dot» zelfstandigheid omdoopten, zijn de pioniersters in Alkemade waar veldennood de opmars van de dames in het voetbalrijk in de weg staat.„Bij ons kon het wel, maar het mocht niets kos ten. Als scheidsrechter had ik er met collega's wel eens' over gesproken. Omdat ik wel van uitdagingen houd heb ik dit op- gezet. Vooral ook omdat ik als bestuurslid van Weteringse Boys geen vaste taak had. Nam Kik het darpesvoetbal voor mijn rekening dan had ik tenminste iets om handen. Afgezien daar- i van vind ik het belangrijk dat de dames waarderen wat je isteravon doet- Biï de keren is alles van zelfsprekend. Die kankeren al- VVV n anleg va leen maar op het bestuur, om dat ze het vaak ergens niet mee eens zijn. Misschien durven de dames zich nog niet te uiten. Er zijn er echt wel die hun mond durven roeren, maar ze helpen ook nog eens in de kantine".Dat neemt niet weg dat de discipline het nog moet afleggen tegen de speelsheid: „Het werd nog te veel als een geintje gezien. Als de meisjes vermoeid waren dan hielden ze ermee op". Assis tent-trainer Jan v. d. Berg (De Koning: „Omdat Weteringse GirJ.s nu 35 leden heeft is het ondoenlijk om met één trainer te werken") wil die mentaliteit het komende seizoen verande ren: „Als ze dan in de graskant gaan zitten worden ze geschorst of ze zakken af naar het tweede elftal. We gaan het trouwens toch nog wat beter aanpakken. De COVS komt een avond met lichtbeelden. Over 't algemeen kennen de meis jes de spelregels, wel aardig. Via vriendjes en broers hebben ze al heel wat opgestoken en je ziet ze ook steeds meer bij de wedstrijden van Weteringse Boys". Hans de Koning opent de ideeën bus nog wat verder: „We heb ben weer een toernooi op stapel staan op Koninginnedag. Als het financieel haalbaar is willen we ook een keer in België gaan voetballen of een buitenlands team hierheen halen. In de ogen van de heren zullen we dan werkelijk serieuze sport bedrij ven. Het is al beter geworden. Eerst lachten ze om de meisjes. Nu geven ze aanwijzingen en vinden ze het echt wel belang rijk of de meisjes winnen of verliezen". De meisjes zelf trouwens ook: „Ze zijn zenuwachtiger dan mannen, 's Maandags op de trai ning begint het al. Vooral als er een belangrijke wedstrijd na dert. Soms gaan we zo'n tegen stander van tevoren met een paar mensen bekijken. Voor de wedstrijd tegen Randstad Sport is het hele elftal naar de wed strijd van Randstad tegen TAVV geweest". Het trainersduo De Koning/ v. d. Berg bereikte er mee dat het zo moeizaam finishende Randstad Sport in Oude Wete ring met moeite het zicht op de brilstad kon behouden. Voldoen de voor de Voorschotensen om middels een beter doelgemiddel- de het kampioenschap in de af deling zondag te toucheren. Het temperde het enthousiasme nau welijks bij de Girls, die zich „zonder masker" onvervaard in de strijd hebben geworpen. Damesvoetbal kent geen speciale opmaak, als we Ria v.d.Berg willen geloven: „Je moet onder uit halen. Vallen net zoals bij de heren. De komende winter staan wij drie h vier maanden stil. Voor het slechte weer hoe ven ze het niet te doen. Hoe zwarter hoe mooier. Dan kun je tenminste beter slidings maken. Natrappen en knijpen is bij da mesvoetbal ook niet vreemd. Ze zeggen dat er ook wordt ge scholden, maar daar heb je zelf geen erg in". Kan damesvoetbal niet elegant zijn? Hans de Koning: „Het zal afhangen van de techniek. Hal verwege het afgelopen seizoen zijn we begonnen met serieuze baltraining. Het maakt immers bepaald geen elegante indruk als de meisjes steeds mistrap- pen. Vergelijk je het damesvoet bal nu met een lager senioren team dan zie je dat er door de meisjes meer wordt gedacht. Bovendien zijn de meisjes niet lastig en eigenwijs. Ze nemen eerder iets van je aan". „Misschien komt dat omdat ze door heren worden getraind. Van een vrouw zouden ze wel licht minder aannemen. Hans de Koning met het tamelijk jonge team v hen gelijk te geven. „Vooral bij die makkelijke wedstrijden, die we met 150 wonnen, stond je als achterspeelster vaak te ril len van de kou", zegt Joke Ver kley, die tot de „eigen kweek" behoort van KRV. Nel van Bee len is import: „Bij Quick Boys konden we niet terecht. Er was alleen kleedgelegenheid voor he ren. Allemaal ruitjes. Bovendien waren er geen velden, werd er gezegd. Later is er nog over ge stemd. We mochten zelf niet bij de vergadering zijn, omdat we geen lid waren. Ik zou nooit meer teruggaan." „We worden in feite nog altijd niet geaccepteerd. Omdat we vrouwen zijn. En die behoren nu eenmaal niet te voetballen. Het wordt niet serieus genomen. Het gaat wel weer over denkt men. Het wordt gezien als een bevlieging. Neem nu de over schrijving. Bij mannen is dat heel normaal. Maar als dat bij ons gebeurt dan wordt het plot seling verbeelding genoemd. Maar het laat me koud. Ik heb altijd al gevoetbald. Toen ik zes jaar was al. De jongens kwa men me halen, om in de straat te voetballen. Ik werd altijd voor een halve jongen versleten. Toen ik vijftien werd hield ik er mee op. Kennelyk werd ik toen Joke Verkley is via een wedden schap met voetbal in contact geraakt: „Een broer van mij schoot steeds zijn schoenen stuk. Later brak hij tot twee maal toe zijn heup en moest hij er mee stoppen. Als hij niet meer mocht dan zou ik het wel doen. „Dat durf je niet", zeiden ze". Joke durfde wel en was al snel op het trainingsveld. („Eerst lopen we een paar rondjes, dan maken we kopbe- wegingen en dan vormen we stelletjes. Heet het niet zo?") te vinden. De kans om al snel weer buitenspel gezet zat er echter nog steeds in: „Mijn vriend vond het maar niks. Zit je op damesvoetbal? Maar dat is toch niets voor jou. Ze ver wachten zoiets gewoon niet van je. Ik heb gezegd dat is mijn zaak. Als je zin hebt kom je maar kijken. Op een keer zag ik hem staan. Na afloop had hij net niet meer over ophouden. Hij had alleen maar opmerkin gen over mijn spel. Waarom laat je je zomaar opzij zetten? Wat dat 1 i loze trap op doel?" Dat voetbal het vun de liefde zou winnen ontkent teamgenote Nel van Beelen. Als Truus Snijer een verhaal over damesvoetbal laat zien in een weekblad met daarboven de schreeuwerige kop: „Voor voetbal laat ik alle jongens staan", zegt Nel „Dan ben je toch ook niet gezond". Samenstelling JAN PREENEN i Weteringse Girls de kind het an Duyn LEIDEN Gerard Dubbelde- man, is als vertrouwd „meubel stuk" uit het Interieur van DO- COS verdwenen. Elf seizoenen stond hij te pronk in de toonzaal van de roodwitten. Een solide basis om een uniek jubileum af te wachten. Dubbeldeman, nu 27 jaar, heeft echter de al zo lang sluimerende eerzucht niet lan ger kunnen onderdrukken. „Ik heb er al eerder over gedacht om bij DOCOS weg te gaan. Er was toen sprake van dat ik bij LFC zou gaan spelen. Dat is nu vijf, zes jaar geleden. Toen had ik eigenlijk moeten doorzetten. I Maar ja, ik was nog jong en zag tegen de overgang op# Ik had iemand achter me moeten hebben. Ik geloof niet dat het dan bij LFC gebleven zou zijn. iDan was ik ook wel naar het betaald voetbal gegaan". pie deur is intussen voor hem dichtgevallen; de ondernemings- drang is gebleven. „Ik wil wel eens kijken wat er bij Lugdu- num leeft. Ik ga niet gemakke- de laats weg bii D0C0S, maar als ik nog langer gebleven zou zijn Z0U er van veranderen no°it voorbij meer 'ets gekomen zijn"- Waar om Lugdunum „Ik ken ver scheidene spelers. Het lijkt me wel een aardig kluppie, dat ze ker in de eerste klas thuis hoort. Er heerst dezelfde sfeer als bij DOCOS. Leuk. ontspan nen, maar ook honderd procent inzet. Dat was ook de grote kracht van DOCOS. Vaak won nen we nog in de laastte tien minuten". Zonder Dubbeldeman en Stan v. d. Meel, die voor Roodenburg zal uitkomen, zal DOCOS de prestatiecurve, die het de laatste jaren volgde moe ten zien door te trekken. De keepersvacature zal een „DOCOS heeft genoeg goede kee pers. In het verleden had ik jon gens als Jan Cattin, Theo van Ruiten en Ton Borst achter me. Borst staat nu in het eerste van Rijpwetering, Van Ruiten in M^erburg-1. maar ze kwamen bij DOCOS allemaal juist iets te kort ik kan me best voorstellen dat dat deprimerend werkt. Als je in een derde of vierde elftal wordt opgesteld, terwijl je weet dat je ergens anders zo in het eerste kan komen. Echte con currente heb ik nooit gehad. In de elf jaar dat ik. in het eerste elftal stond, heb ik alleen niet meegespeeld als ik geblesseerd was. Eerst liep ik een kaakfrak- tuur op, toen kreeg ik een trap in m'n maag „het leek wel of alles binnenin door elkaar lag" en toen scheurde ik op mijn werk nog een keer een spier van mijn pols". Dubbeldeman dankte die lange staat van dienst aan een sterke mentale instelling: „Ook al-wist ik dat ik niet gemakkelijk ge passeerd zou worden heb ik me nooit in slaap laten sussen. Ik bleef steeds tweemaal per week hard trainen en was daarnaast ook meestal zaterdagsmiddags op het veld. Ik leefde voor het voetbal. Vriendjespolitiek kun nen ze me dan ook niet verwij- Dubbeldeman staaft die mening met een relaas over zijn intro ductie bij DOCOS: „Vooral van trainer Frans v. d. Zeeuw en Gerard Ouwerling heb ik veel geleerd. Op het punt zelfver trouwen vooral. Van der Zeeuw sprak je in dat je niet kapot kon. Na de tra;ning nam hij me altijd nog een half uur apart en werd ik nog even extra afgemat. Als jongen van zestien jaar tus sen spelers, die rond de dertig waren, heb ik het beslist niet gemakkelijk gehad. Kwam ik moe de kantine in, terwijl de anderen er al een half uur zaten dan kon ik weer als het broekie loempia's gaan halen. Maar ik leerde er wel de hardheid door kennen. Vooral Ouwerling leer de me incasseren. Als het in het veld niet voor 100% goed ging. en-er mankeerde ook maar iets aan dan kreeg ik de volle laag. Als het voor 99% goed ging dan was ik in zijn ogen een slechte keeper. Schouderklopjes waren duidel lan de zont te ver en rijk igen be de Ned ngwekke dan nei' tol de land te| rentiestrijd te zien geven tussen p het i routinier Hennie Rozier en de :he Ruj aankomenden Peter Burghouwt en René Dubbeldeman. v - s Doelman Gerard Dubbeldeman tijdens een van zijn laatste optreden voor DOCOS er niet bij. Ik heb het meege maakt dat ik in plaats van de bal klemvast te stoppen de bal over de lat tikte. Ouwerling zag het natuurlijk ook. Je bent waardeloos, zei-ie, waar ieder een bij stond. Door hem en la ter ook door Loerts, die ver schrikkelijk veel van voetbal weet, heb ik geleerd af te zien. Sommigen kunnen dat niet. Als ze een tijdje bezig zijn geweest dan stoppen ze, maar zo kom je er niet. Ik zou best keeperstrai ning willen geven bij DOCOS, maar ik heb er geen tijd voor. Ik zal genoeg tijd kwijt zijn aan Lugdunum. k zal allereerst voor mijn plaats In het eerste moeten vechten". Die strijd lijkt niet al te zwaar. Lugdunums vaste keuze Lou Honsbeek heeft na de komst van Dubbeldeman besloten zijn carrière elders voort te zetten, daarmee een van de belangrijk ste hindernissen voor zijn opvol ger verwijderend. Op de weg naar eerherstel zal dan ook Dubbeldemun voor Lugdunum een belangrijke schakel worden, die zich bewust is van zijn mo gelijkheden en beperkingen: „Ik beheers het strafschopgebied Een lijnkceper ben ik beslist niet. Ik heb geleerd bij een aan val op het juiste moment het doel uit te komen. Staat een an- valler recht tegenover me dan is het moeilijk me te passeren, ook al ben ik uiterlijk nog zo nerveus. Om die reden ben ik bij DOCOS ook maar een sei zoen aanvoerder geweest. Ik was er te emotioneel voor Ik knalde er alles uit. Terwijl je er als aanvoerder Juist van uit moet gaan dat een scheidsrech ter gelijk heeft ging ik er dwars tegenin Na dat jaar gaf ik de aanvoerdersband weer graag af. ik heb nog een blanco strafre gister en dat wil ik graag be houden".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5