Bevrijdingsplein voor intiem boodschappen doen Burgemeester Voorschoten blijft tegen gewestvorming AFSCHEID BIJ SJZ De creatie van kapper Kort Ververstraat gaat vissen De Leidse Hofjes (12) 'US 197} WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 onventiej VOORSCHOTEN De Voorschotense commissie voor intergemeente- lijke samenwerking kreeg gisteravond van burgemeester J. van der Haar te horen dat hij niet van zins is de mening van de overgrote meerderheid van de gemeenteraad te volgen over het vraagstuk van 4 d gewestvorming. Burgemeester Van der Haar is tegen gewestvor ming in het algemeen. Indien een gewest gevormd wordt dan bete kent dit dat de gemeenteraad in hoofdzaak zal hebben afgedaan. Het beleidsadvies van de VNG uitgebracht in opdracht van het Ge west Leiden komt met vele stellingen, maar nergens is een bewijs voering te vinden voor die stellingen. Het beleidsadvies vraagt al leen: „Wilt u de grote Haagse of de kleinere Leidse oplossing? Er 1 wordt niet gevraagd of Gewestvorming nodig is. Burgemeester Van der Haar meende zeker te weten dat de gemeentebesturen niet ge faald hebben in Kun taak en ziet daarom een nieuwe bestuurslaag uitsluitend als een tegemoetkoming aan de bureaucratie. Als de boycot van de studenten effect heeft, zullen de collegezalen voorlopig minder vol zijn Burgemeester Van der Haar las zijn verweer tegen een gewest vorming aan de commissieleden voor en deelde mede dit ver weer ook in de morgen te hou den Gewestraadvergadering in Leiden voor te lezen: De leden van de commissie waren allerminst sprakeloos na deze „cri d? coeu--" van hun voorzit ter. Dr. Pels (P.v.d.A.) wees op de voorgeschiedenis. Het beleids advies van de V.N.G. behoeft niet te bewijzen dat gewestvor ming noodzakelijk is, want de gemeenteraden van de elf deel nemende gemeenten hebben dit besluit reeds vier jaar geleden genomen en daarna de V.N.G. de opdracht voor ee nonderzoek naar samenhang van de deelne mende gemeenten gegeven. Drs. Van der Laan (KVP) stelde dat Voorschoten een der eerste ge- menten is geweest, die gewest vorming noodzaak vond mede in Gewonde na (tv-serij POgUlg tOt tar ontti inhalen van uim,e vrachtwagen BOSKOOP Dinsdagmiddag om streeks half drie is op de pro- vincialeweg langs de Gouwe tussen Boskoop en Waddinxveen een vrachtauto met aanhanger tijdens een inhaalmanoeuvre gaan schuiven. Hierdoor ontstond een aanrijding immiudr een vrachtwagen uit tegen- oor bllita overgestelde richting, waarop tuzfek I even later een Personenauto >n* en Poo reed. rio licj De chauffeur van de vrachtwagen aar Zmi 's 8ewond en naar een zieken- 22.40 D. huis in Gouda gebracht. lzo": Het verkeer werd door de politie u ^van Boskoop en Waddinxveen omgeleid via de Zuidkade en Reeuwijk. De stagnatie duurde tot plus mi- vijf uur. muzlekp adjourn si het licht van de grenswijzigin gen. Het wordt een vreemde zaak wanneer de burgemeester van Voorschoten# die het ge meentebestuur vertegenwoor digt. niet de mening brengt die de gemeenteraad heeft. Mr. Ita lianen (P.v.d.A.) waarschuwde de burgemeester met de opmer king „u gooit u voor de leeuwen en luister naar een wijze raad: zeg niets". Mr. Koetser (V.V.D.) verzocht de burgemeester zijn mening niet op deze wijze in de Gewestraad naar voren te bren gen. Mr. Goosens (D'66) hield een knap betoog over de ge- westvorming en begreep wel dat de burgemeester als privé- persoon een eigen mening mag hebben, maar als voorzitter van de gemeenteraad de mening van de raad moet verkondigen. Door het betoog van de burge meester werd de discussie over het beleidsadvies en de uit gangspunten iets op de achter grond geschoven. In grote lijnen kan Voorschoten akkoord gaan met de uitgangspunten bij de opstelling van een nieuwe ge meenschappelijke regeling voor het Gewest Leiden. De heer Marcelis (K.V.P.) vond wel de positie van Leiden een belangrijk punt. Met de huidige situatie in Leiden is er nooit de kans om een goed gewest tot stand te brengen. Leiden staat volledig onder curatele van de rijksoverheid. Het wordt voor de deelnemende gemeenten een moeilijke zaak hun goed functio nerende onderdelen in te bren gen in een gewest waarin Lei den zeer belangrijk ds. Het is dan niet ondenkbaar dat in de toekomst niet alleen Leiden maar ook de omliggende gemeenten onder curatele gezet worden. Dr. Pels wilde graag erkennen dat er in Leiden een vat vol problemen ligt, maar daar zijn ook de omliggende gemeenten debet aan. We maken dankbaar gebruik van diverse Leidse voorzieningen, aldus de heer Pels. Drs. Van der Laan miste in het beleidsadvies de kwestie van de financiën en de samen stelling van de gewestraad. ZOETERMEER Tijdens de on- langs gehouden jaarvergaderig van J.S.Z. is afscheid genomen van voorzitter L. v. d. Geest, welke deze functie 21 jaar be kleedde en van de heer Th. Zandbergen die vanaf de oprich ting 27 jaar geleden, deel uit maakte van het bestuur. Zij werden resp. tot ere-voorzitter en ere-Iid benoemd. Er werd aan de scheidenden ook een receptie aangeboden welke a.s. zaterdag 26 augustus van 18 tot 19 uur wordt gehouden in het clubhuis op „Haashroek". Dit om de dank van de vereni ging te onderstrepen en de vele relaties die beide in de loop der jaren door dit verenigingswerk hebben gekregen gelegenheid te bieden afscheid te nemen. Het eerste en tweede elftal wacht morgenavond een interessante oefenpartij als de aersverse eer steklasser M. M. D. op bezoek komt met twee e lftallen. Aan vang van beide wedstrijden om half zeven. Dit is de laatste wa penschouw want op een bij eenkomst met de trainer en T. C. na afloop worden de competi tie-opstellingen bekendgemaakt. In deze formaties wordt a.s. zondag op Haasbroek gespeeld tegen Oliveo uit Pijnacker. Dan komt ook het A 1 elftal tegen dezelfde vereniging in aktie. Deze jeugd leverde afgélopen zondag een prestatie van formaat door het derde elftal van Blauw zwart met een 2—0 nederlaag naar Wassenaar terug te sturen. Er was een communicatiestoornis waardoor er voor het tweede elftal, dat is gepromoveerd naar de le klas van de L.V.B., twee tegenstanders waren uitgeno digd. De jeugdselectie fungeer de toen maar als remplagant. Niet zonder succes. Jeugdleden Die Leythe in de prijzen ZWOLLE In de nationale jeugdskif laddercompetitie heb ben jeugdleden van Die Leythe fraaie resultaten geboekt. In de jongste categorie, meisjes en jongens van 8-11 jaar toonde Henriëtte Bronsgeest zich de snelste van Nederland. Voorzit ter Sucrmondt van de KNRB gaf een compliment voor haar technisch zuiver roeien. Een zelfde eer viel te beurt aan Elsbeth Wolda, die eerste werd in de groep meisjes 12/13 jaar. Fokkedien Hazelbag van de roeivereniging Rijnland behaal de de eerste prijs in de leef tijdsgroep meisjes 14 jaar. De wisselbeker, die vorig jaar tij dens de in Leiden gehouden fi nale van de Nationale Ladder wedstrijd aan Willem III uit Amsterdam moest worden afge staan werd in triomf door Die Leythe naar Leiden terugge voerd. Dit door de uitstekende prestaties van Michèl B«ir, John de Vreede, Elsbeth Wolda en Henriëtte Bronsgeest, die als groep de snelste tijd gemaakt hadden van alle 23 deelnemende verenigingen. Voorschoten wil positief mee blijven werken aan de vorming van een gewest Leiden zonder Den Haag uit het oog te verlie zen, omdat vele Voorschotenaren maatschappelijk gebonden zijn aan Don Haag. De burgemees ter deed na veel aandrang de toezegging nog een nachtje te slapen over zijn afwijzend standpunt inzake Gewestvor ming en de mededeling daarvan LEIDEN Het wijkcomité (in oprichting) Ververstraat en om geving organiseert een viswed strijd voor de buurtbewoners. Het toneel van de strijd is de Haven, waar toch echt nog vis in zit. De wedstrijd, vrijdag avond 25 augustus, duurt van half zeven tot half negen. Be langstellenden kunnen zich op geven bij mevrouw Silvester, Zijlstraat 11 of bij de hengel sport-zaak Robbers aan de Ha ven, liefst vóór vrijdag. Nieuwe jeugd- soeiëteit in Leiden LEIDEN Leiden krijgt er een jeugdsociëteit bij. Zaterdag is de eerste avond in „Mirakel" Breestraat 19 (in de vroegere Boemerang). Vanaf half negen 's avonds speelt „Speed King", winnaar Kaagfestival 1972. De sociëteit zal van die avond af elke week draaien, en wel vrij dag- en zaterdagavond van half negen tot ongeveer half twaalf en op zondagochtend van half twaalf tot twee uur. Bethlehems- liofje Het Levendaal is tussen de bebou wing van de zuidelijke stads- schil een dal vol leven. Gieren de brommers, suizende auto's, daverende bussen en stinkende vrachtwagens. Oversteken is een hachelijke onderneming. Want, tussen de geparkeerde voertuigen doorlopend, staat men onverhoeds op de dubbele rijbaan, die te breed blijkt om de oversteek ineens te maken. Wie in die drukte toch nog de kans schoon zag om de straat op zijn waarde te taxeren, moet tot de geringe hoogte van de dat ze te breed is in verhouding tot de geringe hoogte an de straatwand. Daardoor lijkt alles wat lelijk en hoog is, nog hoger en lelijker. Daar kunnen de boompjes op het trottoir niet van maskeren. Wie. komend uit de binnenstad, de grote sprong gewaagd heeft, wacht aan de overzijde een gro te verrassing. Dat is het Bethlehemshofje: een eilandje van rust, beschut door een verre van mooie gevel die het sinds 1897 omgeeft. Het „Bethelhemshofje" werd dn 1631 gebouwd. Het was bestemd voor de huisvesting van doopsgezinde bejaarden van Vlaamse her- lijk geweid al extra-weerloos komst. Onder druk van de nogal waren. turbulente politiek van die da-Velen van hen hadden have en gen waren vele aanhangers van goed verloren en konden in de ..het nieuwe geloof", voorname- textiel-industrie van Leiden wel lijk handwerkslieden, naar de een boterham verdienen. Maar noordelijke Nederlanden uitge- die boterham was niet zo dik weken. Onder hen waren strijd- belegd dat ze er een spaarcen- bare Hugenoten maar ook tje voor de oude dag aan over- doopsgezinden, die door hun hielden. principiële afkeer van lichame-Het ligt dus wel voor de hand, dat er op die gronden behoefte aanMaar de verrassing vindt men hier en daar planton omhoogrei- een hofje voor de berooide pas in de blanke pit van dezo ken vanuit putjes die uitge- Vlaamse bejaarden bestond. Het grove bolster: inwendig heeft spa ird zijn in het plaveisel Vlaamse karakter van het Beth- het complex zijn oude karakter rondom hot oentrale tuintje, dat lehemshof ging - wat betreft grotendeels bewaard: witgekalk- een ;noruk bed'. van fi«ri®i de bewoners - ging na een paar te pultjes rondom, waartegen afwisseling. uur. de bewoners - ging na een paar" generaties teloor. En door de verbouwing van 1897 kreeg het ook een ander uiterlijk. Zoeklicht op: GAST HUIS WIJK LEIDEN Op het dak van de Rijnlandflat heb je Leiden in je zak. De fotograaf richtte zijn lens op een stukje Gast- huiswijk, het Zuid-Westkwar- cier dat begrensd wordt door Churchilllaan, Vijf Meilaan, Voorschoterweg en Roose- veltstraat. Een klein stads deel waar veel gebeurt sinds de stedebouwkundigen het zo 'n vijftien jaar geleden „geprojecteerd" hebben. Dat ging naar de maatstaven van die tijd. Wij zouden het nu anders doen: ruimere op zet, meer afwisseling van laagbouw met hoge blikvan gers, meer plaats voor maat schappelijke voorzieningen. De bewoners van Zuid-West, en met name van de Gasthuiswijk proberen ech ter zelf de wijk zo leefbaar mogelijk te maken en te houden. Deze „inspraak" kreeg vaste vorm in de op richting van de wijkvereni- ging „Actief", die haar naam eer aan doet. In de komende twee weken la ten wij de schijnwerper ver glijden over de Gasthuiswijk. Zoveel mogelijk alle gebrui kers var. de wijk (alleen of in groepsverband) wiillen wij aan bod laten komen. Daar voor hebben wij gesprekken gehad met verschillende ver enigingen (jeugdwerk, sport, bejaarden) en een aantal „losse" bewoners. Hun ver schillende „kijkjes op de wijk" zijn een afspiegeling van wal er leeft aan (on-) tevredenheid. (S W< uws. 1.. Bart ho' lobiel or be 17.55 Met Leiden In 1960 openden een aantal neringdoenden hun winkel op het Bevrijdings- en Vijf Meiplein. Klanten waren over het algemeen zijzelf, want de pleinen lagen eenzaam temidden van een verder kale steen- en zandwoestijn. In tegenstelling tot wat logisch lijkt, hadden de stedebouwkundigen eerst een winkelcentrum neergezet, alvorens de woonwijken te bouwen. "iiEen van de eersten die zijn zaak opende op het Bevrijdingsplein was kapper R. K. E. Kort. Het toen nog lege plein gaf een weids uitzicht op een deel van de gestaag groeiende wijk. Zijn nieuwsgierigheid naar wat er met dat lege plein zou gaan gebeuren, dreef de Haagse kapper naar het stadhuis, waar hij een fraaie ontwerptekening aan de heren bouwkundigen wist te ontfutselen. Wat hij daar op zag, zinde kapper Kort geenszins. Het is hem uiteindelijk gelukt korte metten te maken met de oorspronkelijke plannen. Op 30 oktober 1969 kreeg de kapper een officiële brief van b. en w. met de mededeling, dat het Bevrijdingsplein het aanzien zou krijgen, dat hij had voorgesteld. En dat is nu bijna voltooid buiten kijf fraai en gezellig. en SO 12.50 i«1a 13 i bloembakken, maar geen terrasje LEIDEN „Nu hebben we een bijzonder aardig winkelcentrum, beslist een van de allerbelang rijkste van de hele omgeving. Er komen zeker duizenden uit Voorschoten alleen al. Vooral uit de wijken Adegeest en Noord-Hofland." Terwijl hij de blonde haren van een jong Zuid-westertje „ge dekt" knipt, praat kapper Kort met trots over de winkelpleinen, vooral over zijn „eigen" plein. Zijn boosheid is veranderd in milde vergoelijking „Ach ja, het was misschien niet zo'n goe de planning. U moet begrijpen dat dit de eerste grote uitbrei dingswijk van Leiden werd." Een paar jaar geleden dacht hij er anders over. ,,Ik zag de plan nen. Die waren niet aan trekke- lijk. Toen heb ik me erin ge stort en actie gevoerd. De con tacten met toen nog wet houder Pina en de twee banken die hier moesten komen (Leidse Spaarbank en AMRO) waren heel plezierig, al was het een felle toestand af en toe. Pas het vierde ontwerpplan is accord be vonden". Wat waren de verschillen tussen het oorspronkelijke plan en nu? „Het zou een kaal plein zonder sfeer zijn geworden. Open en aan drie zijkanten rechte. lange winkelgalerijen. Het is nu intie mer door drie zeskantige ho ningraten in het midden. De hoge flat (zogenaamde Pmaflat) erachter stoort helemaal niet. Het is een fijn accent dat de be slotenheid van het plein mar keert. Een dubbele rij boompjes achter de honingraten maakt de overgang van plein naar par keerplaats wat gezelliger. De drukte is door deze intieme sfeer echt toegenomen". Die parkeerplaats is nog een pro bleem geweest. Een flink deel van het geplande park moest verdwijnen. „Ja, de parkeer plaats kwam ten koste van de groenstrook. Een aantal mensen hebben er weet van gehad. Vooral hondenbezitters. Begrij pelijk, maar ja die hondjes bevuilen toch maar de boel. Ik vind dat er eigenlijk maar twee dingen belangrijk zijn in een winkelcentrum winkels en goe de parkeergelegenheid. De ge zelligheid kun je dan aanbren gen door bloembakken. Daar heeft de plantsoenendienst hier ook voortreffelijk voor ge zorgd." En een terrasje? „Wijkvereni- ging Actief wil dat wel, ja. Ze willen tussen die honingraten in een terrasje. Dan gaat die speelse doorzichtigheid, weg. Dat is nou net de bedoeling niet. Trouwens, zo'n terras loopt hier niet. De mensen komen hier voor hun dagelijkse bood schappen. Echt „stadten" doen ze in de binnenstad. Het is hier geen uitgaanscentrum". Kapper Kort ziet een terasje niet zitten, wel banken voor bejaarden. „Daarvoor ben ik ook bezig ge weest. Ze zijn er nog niet. Nou ja, misschien hebben ze ge wacht tot de bouw klaar Is. Ik zal in het voorjaar er nog wel eens Iets aan doen." Namens wie trad u op? „Ik trad op namens de Belangenge meenschap Ondernemers Re- vrijdingsplein. Dat rs geen offi ciële vereniging. Het is eigen lijk een organisatie naast de winkeliersvereniging. Toen ik met de actie begon had ik met een 1200 handtekeningen. Dat stelt natuurlijk niets voor. Die heb je zo. Ook als Je het tegen overgestelde wilt." Overlegde u met de mensen hier? „Nou, dat niet. Ik vertelde ze wel wat er ging gebeuren, maar ik had volledig carte bianche. Ik kon helemaal mijn gang gaan." En is men tevreden? „Ja. Nage noeg iedereen bevalt het. In de etalage heb ik een maquette staan van het plein zoals het wordt. Die heeft enorm veel be kijks gehad." Langzamerhand Is kapper Kort zijn plein klaar. In de volgende mand gaat do laatste honing raat open. „Hier zijn we er wel. Voorlopig ben ik uitgevoch ten. De koopavond heb ik des tijds ook hier voor elkaar ge kregen. Ik denk daarin erg pro gressief. „Wil je meedoen, doe KAPPER KORT: Intiem je mee, anders blijf je dicht. Fn wat de rest van de wijk betreft? „Er is sprake van dat er nog drie van die bouwwerkjes op het Vijf Meiplein komen. In een ervan komt de Middenstands- bank. Als dat doorgaat, zou het wenselijk zijn als in een van de twee overblijvende gebouwtje* een Chinees-Indisch restaurant komt. Dat zou bepaald m een behoefte voorzien." In zijn salon „La Liberté" (pas sende naam) blijft kapper Kort zijn klanten kortwieken en sche ren, krullen en kleuren. Tevre den kijkt hij pal op de groene gedakte honingraatjes. de Pina- flat en het parkeerplein. Voorlo pig lijkt hij inactief. „Maar ik heb een enorme algemene be langstelling. Allerlei kranten knipsels bewaar ik. Ze kunnen nog wel eens van pa9 komen, nietwaar." Lucia Geurt*.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3