Twijfels zelfmoord Oufkir CcidócSoirtaiit Oegandese Aziaten ook land uit V ormingsinstituten ruim 23 min. minder KRITISCHE OPMERKINGEN MET APPLAUS BEGROET Watersnood in Z.-Korea Ajax door hemel naar „Hel" Welzijiiscongres besloten Geen asiel voor Waver Kamerlid reed onder invloed Rotterdamse rellen in Europees parlement Tien doden bij brand in bejaarden huis Drs. Van Son niet terug in Kamer Alle Britse havens werken weer MAANDAG 21 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT ABAT (REUTER) De officiële Marokkaanse lezing I over de zelfmoord van generaal Oufkir, het brein" ach ter de aanslag op koning Hassan, wordt met name door I de Franse pers nog steeds in twijfel getrokken. Ook het Marokkaanse oppositieblad l'Opinion bracht vandaag in I grote opmaak stukken uit het blad „Nouvel Observateur" waarin staat dat Oufkir met vier kogels uit een revolver f is doodgeschoten. tyet Franse dagblad Aurore is er zeker van dat Oufkir in de rug geschoten. Het blad citeert j een welingelichte bron in Rabat, volgens wie „er voor ons geen twijfel bestaat dat generaal Ouf kir terechtgesteld is". Ook de ficiële versie. Volgens die offi ciële lezing heeft Oufkir zelf moord gepleegd toen tot hem doordrong dat zijn rol in het complot de aanslag bekend was geworden en dat koning Hassan daarvan op de hoogte was. conservatieve Figaro en de Koning Hassan van Marokko heeft zich belast met de leiding van het ministerie van defensie en de functies van stafchef er plv. staf-chef van de strijdkrach ten. Hij heeft dit besluit zater dag op een ontvangst op zijn zo merpaleis van Skhirat aan de commandanten van de verschil lende legeronderdelen meege deeld. De koning heeft daarmee de functties van Oufkir overge nomen, en de post van plv. staf chef, generaal Abdeslam Ben Ameur. De koning hield een toespraak „over de verdrietige gebeurte nissen die Marokko deze week heeft meegemaakt". Hij zei dat als de aanslag van woensdag zou zijn geslaagd, het land een kind van negen jaar, prins Sidi Mohammed, als sou- verein zou hebben gehad. "19.00 JsEOEL (Reuter) In Zuid-Korea heeft buitengewoon zware re genval het afgelopen weekend aan zeker 353 mensen het leven gekost. In Seoel alleen kwamen is ju ruim 200 mensen om als gevolg van overstromingen en grond verschuivingen. Bij de reddings werkzaamheden zijn bijna een half miljoen mënsen ambte naren, militie-leden en studen ten ingeschakeld. Haal de vier voorste vliegtuig- stoelen eruit, zet er fraaie plan tenbakken voor in de plaats en het resultaat is een even feeste lijk als huiselijk interieur. De KLM heeft deze goocheltoer uit gehaald met de Convair 440, die met ingang van donderdag de Dakota's vervangt op de lijn AmsterdamAntwerpen en de reistijd met een kwartier bekort. Van de vier Convairs op de lijn naar (de hel van) Deurne krij gen er drie de namen van voet balclubs uit de Antwerpse pro vincie, terwijl er een „Ajax" zal worden gedoopt. DEN HAAG (ABP) Op de laat ste dag van het internationaal welzijnscongres in Den Haag heeft zich een incident voorge daan. De leiding van het con gres stond zaterdag niet toe, dat een internationale groep con gresdeelnemers erg kritische opmerkingen ging maken. De Aziaten in Oeganda pakken hun koffers. Wat klein huisraad en textiel kunnen ze meenemen. De rest wordt voor een appel en een ei verkocht. KAMPALA (Reuter) President Idi Amin van Oeganda heeft za terdag meegedeeld, dat alle Aziaten die Oegandees staats burger zijn. evenals 50.000 ande- re Aziaten het land zullen moe ten verlaten. Het nieuwe bevel zal ca. 23.C00 Aziaten afkomstig uit het Indiase subcontinent treffen. De VN hebben hulp be loofd. In een toespraak in Roekingiri in het westen van het land gaf Amin als reden voor het uitwij zen van Aziatische buregers „sa botage en brandstichting" waar mee Aziaten begonnen waren of van plan waren te beginnen bij het verlaten van het land. Gene raal Amin zei dat de verkoop van alle gebouwen, industrieën en bedrijven die eigendom zijn van Aziaten, centraal door de regering zal worden geleid. De •Aziaten zouden hun bezit niet 'zonder toestemming van de re- 'gering aan verwanten mogen overdoen. Voorts kondigde de president een decreet aan dat het achterhouden van inlichtin gen of het verstrekken van on juiste mededelingen over hun bezittingen strafbaar zal stellen voor Aziaten. Volgens een ander besluit zal de minister van on derwijs, Edward Roegoemayo, de bevoegdheid krijgen studen ten richtlijnen te geven voor het overnemen van het werk van vertrekkende Aziatische onder wijzers. ONTSNAPTE KROATEN GEPAKT ÏARIESTAD (Reuter) De twee Kroaten, die vorig jaar de Joegoslavische ambassadeur in Stockholm doodschoten en vrij dag uit de Zweedse gevangenis ontsnapten, zijn gisternacht door de politie aangehouden, fce twee Kroaten, Miro Baresik en Andjelko Brakjovic zijn door ,een politiepatrouille met honden [gevonden in de bossen bij Ma- iriestad, in Midden-Zweden. Ze hadden een auto-ongeluk gehad met een gestolen auto. DEN HAAG (ANP) De Kroon heeft het beroep dat de Ameri kaanse deserteur Ralph Waver ingesteld had tegen de afwijzing door de minister van Justitie van zijn verzoek om asiel op grond van de vreemdelingen wet, ongegrond verklaard. De laatste mogelijkheid van beroep voor Waver is daarmee op niets uitgelopen. De Amerikaan zal wel een verblijfsvergunning houden. De Kroon overweegt bij zijn be sluit onder meer dat het niet aannemelijk is dat Waver bij te rugkeer naar de Verenigde Sta ten zal worden blootgesteld aan vervolging wegens zijn politieke overtuiging in de zin van de vreemdelingenwet en van het Geneefse verdrag betreffende de status van vluchtelingen. Het moet volgens de Kroon aan genomen worden dat in het ge val van Waver slechts normale bestraffing zal plaatsvinden we gens desertie of ongeoorloofde afwezigheid. (Van een onzer verslaggevers) DELFT De Delftse politie heeft zaterdag hei Tweede Kamerlid H. Pors (DS'70) uit Capelle a.d. IJssel aangehouden. Hij reed onder invloed in zijn auto. Op het politiebureau weigerde hij een bloedproef. Hij verklaarde behalve alcohol ook medicijnen te hebben gebruikt. De heer Pors mocht zonder auto zijn reis voortzetten, nadat proces verbaal was opgemaakt en hij enkele uren op het bureau had doorgebracht. De heer Pors heeft zich in de Tweede Kamer een voorstander getoond van een totaal verbod van alcohol in het verkeer. woordvoerder van de groep, de Nederlander H. van Dijk, wei gerde achter de microfoon van daan te gaan. De zitting werd geschorst. De tolken stopten met het werk, maar de geluids installatie werd niet uitgescha keld en de heer Van Dijk legde zijn verklaring af. De meerder heid van de aanwezigen liet de koffie wachten en gaf de heer Van Dijk een applaus, dat lan ger duurde en luider klonk dan dat voor ieder van de zes voor gaande rapporteurs In zijn verklaring namens de groep werd de internationale raad voor maatschappelijk wel zijn opgeroepen er met klem bij de regeringen van aangesloten landen op aan te dringen in plaats van bommen en win sten het volk en de menselijke waardigheid prioriteit te verle- Dc groep stelde het congres voor de komende jaren contact te houden met internationale en nationale raden voor maat schappelijk welzijn om te berei- BRUSSEL (ANP) Het Euro pees parlementslid Vredeling (PvdA) heeft de commissie van de Europese Gemeenschappen gevraagd in het openbaar haar afkeuring uit te spreken over het optreden van de bevolking in de Rotterdamse Afrikaander- buurt tegen Turkse arbeiders. De heer Vredeling meent, dat de manier van huisvesting van de betrokken Turken mede aan leiding is geweest tot de uit barsting van geweld, waarbij de Turken op „progromachtige- wijze werden gemolestreerd. Hij wil van de commissie weten welke les de lidstaten uit deze „onverkwikkelijke" gebeurtenis sen moeten trekken voor het be leid te naanzien van het aan trekken van buitenlandse ar beidskrachten. ken dat zijn aanbevelingen op het volgende internationale con gres, dat in 1974 in Nairobi wordt gehouden, aan de orde komen. Op de slotzitting van het interna tionale congres van maatschap- Inwoners China PEKING (DPA) China het dichtst bevolkte land ter aarde, had onlangs 697.600.000 inwo ners. Dat staat in een atlas die zaterdag in Peking is uitgeko men. (Van onze correspondent Lucas Kleijn) PARIJS In de nacht van vrij dag op zaterdag is brand uitge broken in een tehuis voor ouden van dagen waarbij tien mensen om het leven zijn gekomen. Het rusthuis was een kleine villa van twee verdiepingen in Ris- Orangis bij Parijs, waarin 28 ou den. van dagen werden ver pleegd. Sommige oudjes waren aan de zwakzinnige kant en werden 's avonds om zeven uur in hun ka mer opgesloten om te voorko men, dat zij 's nachts hun bed zouden verlaten. Uit een onder zoek dat de justitie heeft aan gekondigd, zal moeten blijken of er voldoende veiligheidsvoorzie ningen waren en of die op gere gelde tijden door de brandweer zijn gecontroleerd. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Drs. L. van Son zal in de nieuwe Tweede Kamer niet terug komen als Kamerlid voor de KVP. Hij heeft zijn par tij laten weten niet voor herver kiezing in aanmerking tc willen komen. Drs. van Son was in de ministeries Zijlstra en De Jong staatssecretaris van Economi sche Zaken, ondermeer belast met het middenstandsbeleid. De reden van zijn voornemen om niet in de Kamer terug te ke ren, is dat hij gekant is tegen een eventuele regeringssamen werking van de confessionele partijen met de PvdA. pelijk welzijn heeft prof. P. ter Hoeven van de Nederlandse economische Hogeschool in Rot terdam een toespraak gehouden over de maatschappelijke con flicten en de beperkingen van de economische groei. Het afremmen van de economi sche groei zal volgens prof. Ter Hoeven op korte termijn ver strekkende gevolgen hebben. „De mensen voelen zich achter gesteld door verlaging of niet verdere verhoging van de le vensstandaard. Verzet en pro test zullen schoksgewijs leiden tot nieuwe politieke partijen, in flaties, rellen, burgerlijke onge hoorzaamheid, opstanden en staatsgrepen. Daarom is een nieuw type van sociale planning hard nodig", meent prof. ter Hoeven. K.V.P. krijgt harde noten te kraken V700R christendemocratische partijen de KVP niet op de laatste plaats blijft de kabinetscrisis met de oplossing ervan een onwelkome zaak. Want om twee belangrijke redenen komen de nu on vermijdelijk geworden Kamerverkiezingen te vroeg. Ten eerste wordt het kabinetsbeleid dat de drie christendemocrati sche partijen steunden, afgebroken op een moment dat de burger wel alles merkt van de beperkingen welke de anti-inflatiepolitiek de na tie oplegt, maar nog maar weinig van de vooruitstrevende politiek die daardoor mogelijk moet worden. Ten tweede worden de drie partijen, zowel in hun Interne ontwik keling als hun gezamenlijk groeiproces, gedwongen tot een gefor ceerd tempo; als gevolg hiervan moest al worden vastgesteld dat bepaalde stappen (één christendemocratische kandidatenlijst bij de novemberverkiezingen) niet gezet kunnen worden. Bij het Kamerdebat van donderdag en vrijdag hebben de drie boven dien de zekerheid meegekregen, dat hun politieke tegenstanders het voornemen van het kabinet-Biesheuvel om voor 1973 het herstel van Nederland's economie aan te pakken op de manier zoals die tot 1975 was voorzien, als offensieve munitie gaan gebruiken. V akbeweging TITAAR wat een der hardste noten dreigt te worden welke de chris- tendemocratische drie te kraken schijnen te krijgen, is de rela tie tussen de kabinetspolitiek welke ze nu steunen en het sociaal contract voor 1973. De linkse oppositie heeft vorige week na wat schipperen het recht en de plicht der regering om te proberen het eens te worden met het bedrijfsleven over de lonen in 1973 erkend; maar deze oppositie voegde eraan toe geen schijn van kans te zien op een overeen komst:, wanneer bepaalde ondei delen van de begroting en het dek kingsplan voor 1973 gehandhaafd worden in de vorm zoals ze nu in het boekje van minister Nelissen staan. Zo'n standpuntbepaling zal natuurlijk op de vakbeweging haar uitwer king niet missen. Want meer dan vroeger lijkt het klimaat geschikt om de principieel-gewenste scheiding lussen politiek en bedrijfsle ven te doen vervagen. De maatschappelijke ontwikkeling welke gaande is, bedoelt onder meer een positieverbetering voor al degenen die voorheen bij be sluitvorming weinig in te brengen hadden. Diegenen vindt men be slist niet alleen in groepen die tot de natuurlijke achterban van de vakbeweging horen, maar zeker kwantitatief zijn ze daar sterk ver tegenwoordigd. „Wat" en „hoe" |~|E indruk lijkt gewettigd, dat de vakbeweging niet van plan is bij de komende verkiezingen een passieve rol te spelen; er zijn al „hearings" aan de lopende band. Dit mag voor geen enkele politie ke partij .meer een verrassing heten. Maar momenteel wordt de houding van de vakbeweging minder beïnvloed door de planning voor de volgende parlementaire periode dan door de politiek in de herfstdagen van het kabinet-Biesheuvel. Zelfs de grootste optimisten onder de christen-democraten zullen moe ten toegeven, dat wat de politiek van dit ogenblik betreft het meer voor de hand ligt (iets anders dun „juister") om te klagen over wat nu niet kan dan om te juichen over pogingen om voor morgen iets wel mogelijk te maken. In en buiten de Kamer zullen de christen-democraten daarom alles op alles moeten zetten, willen ze deze handicap in redelijke mate de baas kunnen worden. En de omstandigheden waaronder ze die in spanning moeten verrichten, "zijn wel zo kwetsbaar voor hen, dat bijna even belangrijk als wat ze gaan ondernemen, is hoe ze doen en laten! Een geschokt bruidspaar, Seamus McCorry en Patricia Doherty. verlaat het hotel hielden. Het samenzijn met familie en gasten werd echter ruw verstoord door eet hotel in Belfast ruïneerde. Arabieren in staat van beschuldiging ROME (Reuter-AFP) De Ara bieren Zaid Ahmed en Adman Mohammed Hashem zijn zater dag in Rome in staat van be schuldiging wegens poging tot massamoord gesteld nadat zij door twee Britse meisjes waren geïdentificeerd als de personen van wie zij de platenspeler had den gekregen welke de afgelo pen week aan boord van een Is raëlisch El-Al vliegtuig tot ont ploffing kwam. De 24-jarige stu dent uit Bagdad en de 29-jarige koopman uit Jordanië kunnen, als zij schuldig worden bevon den, tot vijftien jaar gevange- nisstraf worden veroordeeld. AMSTERDAM (ANP) Op ver zoek van de commissie van aandeelhouders van Het Lim burgs Dagblad heeft De Tele graaf besloten haar bod op de aandelen van het L.D. te ver lengen tot 12 september. Voorts wordt overwogen het bod te ver hogen. s Werelds jongste blinde passagier is de 3 jaar oude Mark Desmond Woo-Sam. Zijn vader, op weg van Californië naar Londen, had in het vliegtuig juist zijn riemen losgemaakt, toen hij zijn zoon onder de arm van een stewardess uit het toilet tevoorschijn zag komen, Mark had met zijn moeder zijn vader uitgeleide gedaan, maar niemand begreep hoe hij aan boord van het toestel was gekomen. Aan de hand van zijn vader kon hij in Londen het toestel verlaten. HILVERSUM (ANP) Minister Van Veen van Onderwijs bezui nigt nog eens driëenlwintig miljoen extra op de invoering van de school- en vormings plicht voor 16-jarigen die 1 au gustus van kracht werd. het landel lingswerk voor werkende jon geren hebber van de bijna 200 vormingsinstituten er slechts 50 voldoende faciliteiten toegewe zen gekregen om de extra toe loop van zestienjarigen te kun nen opvangen. In vele gevallen echter zullen deze voorzienin- LONDEN (Reuter AFP) In alle Britse havens in het werk her vat na de staking van ongeveer vier weken van de 41.000 haven arbeiders. Gisteren sloten de 6.000 dokwer kers van Liverpool, die oor spronkelijk voor voortzetting van de staking waren, zich aan bij hun collega's dii afgelopen week instemden met de aanbe veling van hun bonden, het werk vandaag te hervatten. gen, door de late beslissing van het ministerie pas het volgend jaar gereed kunnen zijn. 25 in stituten hebben beslist onvol doende armslag gekregen. Ruim 100 vormingsinstututen verkeren op dit moment nog steeds in het ongewisse. Volgens het thans getroffen voorzieningen een bedrag van circa 30 miljoen gemoeid. ,,Zeg dat er nu voor het eind van het jaar nog eens voor 10 miljoen besteed mag worden, dan houdt minister Van Veen Driëentwintig miljoen over van de 63 miljoen die hij het afgelo pen najaar in de Kamer toèzeg- de", aldus een zegsman van het bureau. Geen definitief standpunt over sociaal contract HILVERSUM (ANP) Minister Boersma (Sociale Zaken) neemt aan dat de sociale partners met wie medio okiobcr onderhandeld moet worden over het veelbe sproken sociaal contract, be paalde kabinetsvoorstellen met argusogen zulien bekijken. Het kabinet heeft steeds gewei gerd stellingen op voorhand te betrekken, z»; de bewindsman. „Wij hebben wel vertrouwen, wij twijfelen niet aan de moge lijkheden die er zijn. Ik hoop dat ook de andere gesprekspartners geen definitieve standpunten zullen innemen, voordat het ge sprek plaats heeft. Het feit ech ter dat nu ook de politiek er zich mee bemoeit, zal kunnen betekenen dat men er op aan stuurt om al op voorhand defini tieve uitspraken te verkrijgen". Op de vraag of beleidsbeslissin gen van het huidige kabinet na derhand zouden kunnen worden omgebogen, antwoordde de heer Boersma, dat hij zich zou kun nen voorstellen dat een vakbe weging cn ook de werkgevers bepaalde, in hun ogen onver teerbare beslissingen, discutabel stellen om die dan later op nieuw aan d: orde te stellen bij het nieuwe kabinet en de nieu we Kamer, met het doei ze in hun richting om te buigen. „Maar ik xan mij niet voorstellen dat een nieuwe kabinet een to taal andere inhoud zal geven aan het sociaal contract". Een variant zou kunnen zijn, zei minister Boersma, dat wij in ie der gov al do grondslag leggen voor een sociaal contract. Want de omstandigheden waaronder een sociaal contract moeten worden afgesloten veranderen natuuriijk niet.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5