Problemen rond Park reen jchter- kelling rail gast arbeiders ioordwijk Inspraak ouders bij inrichten van speelplaats Minder deelnemers toch recordbedrag OOK Wat u moet weten ND AG 21 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT leravt •avor. [OORDWIJK De Oecumenl- I sche Vredeswerkgroep Noord- I wijk heeft zich met een schrij ven tot de gemeenteraad gericht, waarin nogal wat aanmerkingen werden gemaakt met betrekking tot de leefsituatie van de gast arbeiders in de badplaats, een uitvoerige nota aan de raad gaan B. en W. in op het geen door de Vredeswerkgroep naar voren is gebracht. Uit een recent rapport van de vreemdelingenpolitie blijkt, dat 97 gastarbeiders van Marok kaanse en 4 van Turkse natio naliteit in Noordwijk staan inge schreven. Zestig van de Marok kanen verblijven reeds vijf jaar of langer in Nederland en de meesten van hen hebben steeds in Noordwijk gewoond. De ove rige daar woonachtige Marokka nen bevinden zich tussen de 2 en 4 jaar in ons land. ot nu toe hebben twee Marokka nen toestemming verkregen om op «hun gezin te laten overkomen. Overigens is bij de vreemdelin genpolitie tot nu toe weinig ge bleken van de wens tot gezins hereniging, daar hiervoor thans slechts één aanvraag loopt. De Marokkanen in Noordwijk wo nen, verspreid door het gehele dorp, op 19 adressen in zomer huizen, souterrains en op ka- De grootste concentra'tie In één perceel bestaat uit ongeveer buitenlandse werknemers, twee adressen in de gemeente zijn ongeveer 10 Marokkanen en in de overige verblijven wo nen er 2 of 3 of nog minder. Op een enkele uitzondering na be reiden deze mensen zelf hun maaltijden. Zij zijn het Honlland- se voedsel en de bereidingswijze niet gewend en bovendien is deze zelfverzorging voor hen goedkoper. In het algemeen is de huisvesting van de gastarbei- Nleu ders vrij goed, en in een enkel ■<S 8eval ze,fs zeer E°e<1 te men. De vreemdelingendienst houdt daarop regelmatig contro le. Voor het merendeel zijn de buitenlandse werknemers tevre den met hun hulsvesting. Velen van hen wonen samen op een kamer met familieleden of land genoten. afkomstig uit dezelfde streek, dorp of stad. In de huur prijzen is doorgaans het gebruik van gas, water, licht, verwar ming en kookgelegenheid inbe- t. JJS grepen. In het schrijven van de Vredes- werkgroep werd melding ge- maakt van discriminatie van li -gastarbeiders. Zo zouden zij uit diverse dansgelegenheden wor- 9.20**! den geweerd. B. en W. melden, iikn dat in één dansgelegenheid geen Fluj buitenlandse werknemers den toegelaten. De lonen van deze werknemers ijl zijn vaak laag. Een aantal hen die in een bepaald bedrijf zijn opgeleid tot machinaal houtbewerker, ontvangen echter hetzelfde loon als hun Neder landse collega's. Dit gebeurt ook in verschillende andere be drijven. Met de gewraakte dis criminatie valt het dus wel mee. Het beschikbaar stellen van woonruimte met medewer king van de gemeente blijkt geen eenvoudige zaak. Tot nog toe is aan drie gastarbeiders een woonvergunning verleend, namelijk één voor een koopwo ning en tweemaal voor een huurwoning van een particuliere eigenaar. In totaal staan bij de lanj jWdeling huisvesting van de ge meente vier gastarbeiders als woningzoekenden geregistreerd. Het college wijst er op, dat het voor het gemeentebestuur van O te Noordwijk een onmogelijke zaak 'film" 's aan n'et-Noordwijkers, die hier in zomerhuizen of pensions al of niet tijdelijk verblijven en verder geen economische bin ding hebben met de gemeente, een zelfstandige woning toe te wijzen. Voor het kopen van een woning en het huren van een huis van een particuliere eige naar wordt ook aan gastarbei ders medewerking verleend. Verder attenderen B. en W. op de mogelijkheden voor een buiten landse werknemer een beroep te doen op de sociale wetten als hij zonder werk en inkomsten geraakt. Het college zegt toe, dat ook in de toekomst zal worden gewaakt tegen eventuele wantoestanden bij collectieve huisvesting zoals te hoge bezettingsgraad, onvol doende brandveiligheid en slech te sanitaire voorzieningen. 05 Ko ek. X !ass!! N" Geen noodlokalen bij niavo in Wassenaar '^ASSENAAR Het gemeentebe stuur van Wassenaar heeft een verzoek van de oudercommissie van de Schout bij Nacht Door man-mavo van de hand gewe zen om op de terreinen van deze school twee noodlokalen te bouwen. tr staan drie noodlokalen op het voorterrein van het Rijnlands Lyceum. B. er W. onderkennen de bezwaren van het gebruik van deze lokalen. Zij achten het echter ongewenst twee lokalen op het terrein van de mavo te pl&atscn. Ook de gemeenteraad is van mening dat de stichting van noodlokalen tot het uiterst beperkt dient te blijven. Burgemeester Croles opent de weg naar de fraaie tribune van voetbalvereniging Bodegraven BODEGRAVEN Burgemeester Croles heeft zaterdagmiddag door een lint door te knippen de nieuwe tribune van voetbalver eniging Bodegraven officieel in gebruik gesteld. Hij deed dit in aanwezigheid van Onder andere wethouder Jonge- neel, het bestuur van Bodegra ven, afgevaardigden van het Goudse afdelingsbestuur en vele belangstellenden. Voorzitter Tribune Bodegraven in gebruik Ooms van Bodegraven sprak la ter de hoop uit dat zustervereni ging Esto spoedig de beschik king krijgt over het nieuwe complex in de Broekvelden, waardoor Bodegraven het Esto- veld kan overnemen. Voorzitter Slingeland van de Goudse Voet balbond bood Bodegraven de na tionale driekleur aan. Op het hoofdvold speelden de tribune bouwers een onderlinge wed strijd. De kosten van de nieuwe tribune met eigen krachten gebouwd bedroegen 34 mille. Noordwijkse schooljeugd met de bus naar zwembad NOORDWIJK Het gemeentebe stuur heeft de raad voorgesteld de leerlingen van de lagere scholen in Noordwijk-Binnen voortaan in de wintermaanden met de bus naar het school zwemmen In hotel Zeerust te la ten gaan. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de hoofden van scholen. Vooral tijdens de wintermaan den wordt de tocht op de fiets als een bezwaar gevoeld. Het is dan ook diverse malen voorge komen, dat leerlingen in ver band met de slechte weersom standigheden de zwemlessen niet hebben gevolgd. Het college heeft begrip voor de moeilijkhe den. Zij stellen de raad voor om gedurende de periode van 6 november tot en met 9 maart a.s. de leerlingen van de Wilhel- minaschool, de Mariaschool, de St. Jeroenschool en de Openbare School per bus te laten vervoe- Krijgt K" veen 'n koopavond? ROELOFARFNDSVEEN De afdeling Roelofarendsveen van de Ned. Kath. Ondernemersver eniging Sint Maarten heeft het gemeentebestuur verzocht in Roelof a rends veen een koop avond in te stellen. Het gemeen tebestuur heeft aangekondigd de zaak ;e zullen onderzoeken. NOORDWIJK Op korte termijn zal aan de Voorstraat-Herenweg in Noordwijk een speelplaats worden aangelegd. Hiermee is een bedrag gemoeid van 17.180 gulden, waarvan ruim 6 mille is bestemd voor het egaliseren en beplanten van het terrein. Inmiddels is een brief binnenge komen van een aantal huisvrou wen van de flats aan de Heren weg, waarin zij verzoeken om tussen de gebouwen een zand bak en enkele eenvoudige spee- lattributen aan te leggen voor hun kleuters, alsmede enkele banken voor toezichthoudende ouders. In hun schrijven wijzen de moe- heden in hun woonomgeving en ders op het ontbreken van elke als gevolg daarvan gaat de vorm van recreatiemogelijk- jeugd de speeldrang uitleven in gazons en beplantingen. Het college blijkt van mening, dat de door haar ontworpen speel plaats een goede recreatiemoge lijkheid zal ontstaan voor de kinderen uit de omgeving van Voorstraat-Herenweg. B. en W. zijn van plan een bijeen komst met de ouders te houden waarop zij van het plan kunnen kennisnemen. Met 't eventuele aanzien van de inrichting van het speelterrein zal rekening worden gehouden. Met de moe ders uit de flatwoning Heren weg kan dan tevens worden ge sproken over aanvulling bij deze woningen voor peuters en kleuters. LEIDERDORP Het polsstokspringen over de Tollenaersingel zater dag in het kader van de Oranjespelen is gewonnen door de heer W. Verwey uit Linschoten met een sprong van 11.35 m. Tweede werd Mark van Vliet uit Leiderdorp met 10.21 en derde Kees Borst uit Hoogmade met een sprong van 10.26 m. Het boegspriet lopen leverde een overwinning op voor Paulus Zwwan, de tweede prijs was voor Ton Pley en de derde voor Mario Bakker. Ook voor de ouderen was er zaterdag alle gelegenheid om aan de Oranjefeesten mee te doen. In het Dorpshuis werd er door 90 man geklaverjast. De dames waren beduidend sterker dan de mannen. De hoofdprijs werd gewonnen door mevr. Jansen met 6536 punten, tweede werd mevr. Witteman. Op de derde plaats eindigde de heer Van Leeuwen met 5356 punten. De poedelprijs was voor de heer C. Nachtegaal. De gekostumeerde korfbalwedstrijd tussen de A- en B-pupillen van Velocitas was voor het talrijke publiek een lust voor het oog. Een jury vond dat Carla van Evert en ltsen van Osnabrugge het leukst verkleed waren. Een wedstrijd tussen jong- en oud-Velocitas werd door jong-Velocitas met 43 gewonnen. Het roeien in jachthaven De Does leverde bij de senioren een eerste prijs op voor Kees Borst uit Hoogmade en bij de junioren voor Jeroen Luger. KATWIJK Met het midden vorig jaar aangelegde park langs de Oude Rijn heeft de Hoornes er een nieuw probleem bij gekregen: Hoe houden we het park netjes. De beplanting is nog erg recent en heeft nog niet voldoende gelegenheid gehad aan te slaan. De minste baldadigheid is in dit stadium desastreus voor het nog jonge park. Raadslid K. van der Meij heeft er enige tijd geleden vragen over gesteld in de Katwijkse raad. Het antwoord van B. en W. luidde toen: we overwegen het gehele gebied af te zetten, zodat de beplan ting een eerlijke kans krijgt aan te slaan. En dat is juist iets wat wijkvereniging Hoornes erg zou betreuren. ,,De Hoornes is niet gebaat bij maatregelen, veroorzaakt door der den", zegt L. Floor, die samen met voorzitter H. Zantinga de pro blemen van de wijk uiteenzet. De vernielingen die de jeugd uit de Hoornes aanrichten vallen nog wel mee. Het meeste kwaad wordt aangericht door de mensen die met hun pleziervaartuigjes aanleg gen bij het park. Zij lopen door de gedeelten die niet mogen worden betreden, om hun bootjes te bereiken. En de kinderen van de boot jesmensen willen wel eens in het park gaan balspelen, wat nogal wat schade veroorzaakt. Nu heeft de gemeente, eveneens naar aan leiding van de genoemde vragen, bordjes geplaatst met het op schrift: Verboden aan te leggen. Dat was voor diverse bewoners van de Hoornes aanleiding om de ple- ziervaarders te vragen met hun bootjes weg te gaan. Discussies hierover liepen zo hoog dat zelfs de politie er aan te pas moest ko men. De bootjesmensen beriepen zich namelijk op het feit, dat zij van het Hoogheemraadschap Rijnland toestemming hadden daar aan te leggen. Wat is namelijk het geval: de gemeente huurt de grond voor slechts 550 per jaar, van het hoogheemraadschap Rijn land. Echter in de huurovereenkomst staat dat de gemeente heeft te gedogen dat gedurende de maanden mei tot september van elk jaar langs het gehuurde pleziervaartuigen afmeren. Daarop beroepen de bootjesmensen zich. De gemeente echter schijnt zich op het standpunt te stellen dat het volgens artikel 197"van de politieverordening voor een vaartuig ver boden is, een ligplaats in te nemen aan een gemeentelijke wal, die geen openbare los- of laadplaats is. En het park wordt door de ge meente wel degelijk beschouwd als een gemeentelijke wal, getuige de bordjes langs de waterkant. Intussen is er door de Katwijkse gemeentepolitie proces-verbaal opge maakt tegen twee booteigenaren, die op vordering van de politie niet wensten te vertrekken. De rechter zal binnenkort uit gaan maken wie van beide partijen ge lijk heeft: de pleziervaarders of de gemeente Katwijk. De wijkver eniging hoopt duidelijk op het laatste. Als de vernielingen blijven, zal het park voor twee jaar worden afgesloten, zo heeft wethouder Van der Plas de wijkvereniging doen weteq. De gemeente heeft in tussen wel een afrastering langs de walkant van het park gemaakt, om het voor de pleziervaarders en de mensen die er bootjes te wa ter laten, onaantrekkelijker te maken. Of die maatregel afdoende is, betwijfelt de wijkvereniging echter. Vele vrouwelijke deelneemsters er langs de Vliet te vinden (foto Cijzen) Viswedstrijd t.b.v. bejaarden LISSE Op het porkoers Spekkelaan in Lisse werd gisteren een wie lerwedstrijd gehouden voor veteranen en oud-renners. Jan van Dijk uit de Engel leverde een bijzonder knappe prestatie door bij de vete ranen Piet Steenvoorden, de kampioen van Nederland, te verslaan. Bij de oud-renners boven de dertig jaar werd Wim Knoppe eerste terwijl Dick van Steyn op de tweede plaats beslag legde. ZOETERWOUDE Met bijna bonder deelnemers minder dan vorig jaar. 320 tegen 409, heeft de Visvereniging Vrouwenweg zaterdagmiddag bij zijn jaar lijkse viswedstrijd toch een re cordopbrengst weten te berei ken. Deze was zoals al jaren ge bruikelijk bestemd voor de uit gaansdag van de Zoeterwoudse bejaarden, welke morgen weer wordt gehouden. Voorzitter Th. v. d. Berg kon aan de heer C. Berg van bet comité dat zich met de organisatie van de reis belast, 2.500 overhandigen. Dat was bijna driehonderd gul den meer dan vorig jaar. Namens het comité werden bij de prijsuitreiking in café Crone- steyn vele dankwoorden gespro ken aan het' adres van de vis vereniging. Ondanks het feit dat deze na de anne;; e haar do micilie officieel in 'en heeft is zij altijd doorgeg.c met het organiseren van dit evenement waarvan de revenuen onmis baar zijn voor het welslagen van de uitgaansdag. Eén van de mensen die zich intensief met de voorbereiding heeft bezig ge houden, de heer J. Hulsbos, kon zaterdag wegens ziekte niet aanwezig zijn. Het hoge netto resultaat kon mede tot stand ko men omdat hef inschrijfgeld van namen de heren H. Stap horst, uit Leiden en J. Kronen uit Dordrecht er ieder 11 voor hun rekening. Bij loting werd bepaald dat eerstgenoemde de roeiboot had gewonnen, terwijl de uitgebreide hengeluitrusting mee naar Dordrecht ging. De Leidenaar H. v. Loon, die in voorgaande jaren ook al to* de prijswinnaars behoorde, eindig de met 9 vissen op de derde plaats. In totaal mochten hon derd deelnemers een greep doen in de royaal gevulde prijzenpot. Roeiboot voor Staphorst was verhoogd. Bovendien werd nog snel eer verloting geïmpro viseerd en had de bevolking zich weer van haar beste zijde laten zien bij het inzamelen van de prijzen. Overigens bleek de vis niet bereid te zijn medewerking te verlenen aan dit festijn. Er werden in to taal slechts 493 exemplaren aan de controleurs getoond, welke de vereiste maat hadden. Hier- Mr. Vrolijk opent nieuw overdekt bad LEIDERDORP De commissa ris van de koningin in Zuid-Hol land mr. M. Vrolijk zal 9 sep tember het nieuwe overdekte bad in Leiderdorp in gebruik- stellen. Door middel van een druk op de knop zal hij de be weegbare vloer van het bad la ten zinken. Wanneer het officiële gedeelte vcorbij is, geven de waterpo- loërs en leden van de Reddings brigade een demonstratie in het nieuwe bad. De dag wordt afge sloten met een waterpolowed- strijd in de Nederlandse top klasse. Promotie kans voor poloploeg van Katwijk KATWIJK Na het behalen van het kampioenschap van de vier de klasse E van do KNZB is de poloploeg van Katwijk er in go- slaagd ook do eerste promotie wedstrijden te winnen. Vorige week werd met 3-0 gewon nen van TRB (Tilburg), afgelo pen vrijdaguvond werd met 5-3 gewonnen van Shell Rotterdam. In de promotie-competitie staat Katwijk nu met 4 punten uit 2 wedstrijden aan kop, Shell en TRB volgen met 2 uit 2. De Ganzen uit Goes heeft nog geen enkele winstpunt. In Dordrecht zal Katwijk vrijdagavond a-s. spelen tegen De Ganzen. Bij winst is promotie zeker. Zomerfeest voor jeugd Sassenheim geslaagd SASSENHEIM Zaterdag had op het terrein van Speeltuin DVV aan de Sporthoflaan het traditionele zomerfeest plaats voor de jeugd, waar aan door een kleine 450 kin deren van de buurtvereni ging enthousiast werd deel genomen. Om 19 uur werd begonnen met schatgraven voor de kleuters tot 6 jaar. Behalve 10 speel- goedpnjzen waren er 400 smakelijke rolletjes snoep in de zandbak tc vinden. Om 11 uur was er blokjesrapen, ke gelspel en balspel. De middag begon met schatzoe- ken gevolgd door vlaggetje steken, waterdragen, zaklo- pen en langzaam fietsen. Voor de kleuters tot 5 jnar was er een grabbelton met veel verrassingen. Na de prijsuitreiking om 3 uur was er tot slot een leuke poppen- kastvx>rj telling, die voor veel hilariteit bij de jeugd, maar coic bi] de ouderen zorgde. DVV-voorzitter Slag man zei in z'n slotwoord dat de /.omerfeestdagen, die se dert 19t>2 worden gehouden, waarschijnlijk uitgebreid zul len wordtr met een voor jaarsspeldag, gezien het groot succes. Hij vroeg de 15 dames di? komende dagen oen rondgang door de wijk '.uilen houden om vrijwillige bijdragen, niet met lege han den w»g tc zenden. Tn het bijzonder dankte hij alle da mes en heren die het bestuur assisteerden bij alle activi teiten van de afgelopen feestdag. De gebroeders V D. Vlug', zorgden met hun muzikale bijdragen ervoor dat de stemming erin bleef. ALKEMADE Met ingang van heden is het programma van gymver. Excelsior als volgt gewijzigd: dinsdag meisjes 8-9 jaar van 4.30 tot 5.30 uur: woensdag: meisjes 6-7 jaar van 3.30 tot 4.30 uur; vrijdag: jongens 6-9 jaar 4.30 tot 5.30 uur. VOORHOUT Postduiven vereniging De Voorhouter heeft afgelopen weekend deelgenomen aan een wed vlucht vanaf Chiney. Afstand 216 km. Aankomst eerste duif 10.08 uur. De eerste tien aankomende duiven waren van 1, 2 en 5 G. Heemskerk, 3. A. Diemei, 4, 7 en 8 J. Berg, 6. J. Luynenbrug, 9. N. Dijsselbloem en 10. van Schie-Meeuwissen. SASSENHEIM Uitslag van de wedvlucht met oude duiven door de Postduiven vereniging De Blauwhond vanaf Duffel zaterdag j.l. In concours 271 duiven. Gelost om 8 uur. Afstand honderzes entwintig km. Aankomst eer ste duif 10 u. 10 min. Snelheid 969 meter per minuut. Aan komst eerste prijsduif 10 u. 25 min. Snelheid 869 meter per minuut. Uitslagen: N. v. d. Zwaan 7, 10 (19 mee, 10 prijzen). P. Krom: 2, 9: B. v. d. Kraan: 3 (10 mee, 6 pr.). Mevr. Slootweg 5, H. Spaargaren: 6 (11 mee, 6 pr.). J. Borst: 8. Uitslag van de wedvlucht met jonge duiven vanaf Duffel zaterdag j.l. In concours 227 duiven. Gelost om 8 uur. Af stand 126 km. Aankomst eer ste duif 10 uur 15 min. Snel heid 934 meter per minuut. Laatste prijsduif 10 uur 31 min. Snelheid 830 meter. A. Rotteveel 1, 3, J. Wowijs 2, L. v. Brero 4, J. de Borst 5, S. Verbeek 6. L. J. Drost 7, P. Krom 8, N, v. d. Zwaan 9, Woltering-v. d. Poel 10. ZOETERWOUDE Nadat vrijdagavond de familieleden langdurig tevergeefs hadden gewacht op zijn aankomst, arriveerde zaterdagmorgen op Schiphol pater J. Rekel hof, missionaris van de Con- gegratie van Mill Hill in Ka meroen. Hij heeft voor een vakantieperiode in zijn ge boorteplaats zijn intrek geno men bij zijn bejaarde moe der aan het Watertje. ZOETERWOUDE Mor genavond beginnen de repeti ties van het nieuw gefor meerde jongerenkoor o.l.v. mevr. M. Scheffer-van Haas- ter. In verband daarmede is de avondmis op dinsdag avond in de Cristus Dic- naarkerk voortaan in de ka pel van Huize Emmaus. ZOETERWOUDE Na een pauze van enkele maanden komt de parochieraad, in zijn nieuwe samenstelling, woensdagavond bijeen In het zaaltje van de Christus Die- naarkerk. Dit bij uitzonde ring op deze avond want de bijeenkomsten zullen voor taan zijn op elke tweede dinsdag van de maand. De agenda vermeld o.m. de ver kiezing van een nieuwe pen ningmeester wegens vertrek uit de parochie van de heer Nic. v.d. Akker. Voorts aan vulling van de werkgroepen en nieuws ienltt. Zes ton voor verbetering van woningen in Noordwijk NOORDWIJK B. en W. van Noordwijk vragen de gemeente raad ccn krediet van ƒ592.508,- te voteren voor de verbetering van dc 45 woningen aan de Van Leeuwenstraat en omgeving. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening gaat met het plan akkoord. In de fi nanciële opzet zijn een paar wij zigingen gebracht. Het toegezeg de rijk.;viorschot bedraagt 75%. Ook zal het rijk voor 75% In het Jaarlijks tc-kor' participeren. De exploitatie houdt rekening met een nieuwe huurprijs van ƒ115,- per maand. St. Bernardus wint toernooi WADDIMXVEFN/HAZF.RS- WOUDE De voetballers van het Hazerswoudse St. Bernardus hebben het In Waddinxveen door WSE georganiseerde voet baltoernooi voor tien standaard- teams gewonnen. Zij versloegen in de iinale de Dirk van der Starren-bcker-houdcr Moerka- pelle met 10 door een treffer van Pim van Wetten. Pitn van We»ten scoorde overi gens ook telkens het winnende doelpunt in dc poulewedstrijden tegen Waddinxveen, RKSVM (Monster) en GDS (Den Haag), die allo een 1—0 uitslag op het scorebard van het Warnaar- plan'soenspor'park brachten. De treffers van Aad Hogervorst (2) en Theo van Goozen (1) In de ontmoeting iegen DWO (Zoeter- meer) betekenden een 3—1-uit- slag in het oordeel van de St. Bcrnardus-ploeg. Zaterdag eis- ten de junioren van St. Bernar dus overigen1: de hoogste eer op tijdens het door WSE georgani seerde Jeugdtoernooi.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3