Amsterdams toneel leeft in straten en op pleinen Joegoslaven kiezen bewust de derde weg S Javaanse muziekgroep Woensdagavond op KRO-scherm alne' y^yAmmmmm Hou het scherm in 't oog TERUGBLIK bet jcli jtel ra PAGINA 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 21 AUGUSTUS 197!kIAANI Meen niet dat Amster dam zonder cultuur zit sinds elke poging om theater te bedrijven er gedoemd Is te misluk ken. Deze zomer is er vijf weken lang de kunst op straat gebracht, to neel, muziek, improvisa tie, marionetten, experi menteel theater en ande re artistieke activiteiten. Met steun van de over heden trok de stichting Straattheater dag aan dag van de ene wijk naar de andere om er aan één stuk door van 's middags twee tot 's avonds tien culturele standwerkerij te ontkete nen vanaf een plankier, recht gericht op het hart van de toehoorder, in de mime zowel als in de poppenkast. Rolf de Meijer, geeste lijk vader van dit idee en zakelijk leider: „We vormen met 100 arties ten en technici een soort reizend circus, waarmee we alle wijken en buur ten aandoen en dan vooral daar waar zelfs zo-iets als een cultureel centrum ontbreekt, zodat men nooit iets te zien krijgt dat andere dingen in de mensen gaande maakt dan het materiële welzijn alleen. Maar met Straattheater willen we meer. Amsterdam telt wijken die meer bewo ners tellen dan een ge meente als bijv. Arn hem. Toch kent men el kaar niet. Men leeft langs elkaar heen. Rond het plankier brengen we de mensen met elkaar in contact. In onze toneel stukken haken wij in op wat er aan problemen in zo'n buurt leeft. We hou den daarvoor voeling met maatschappelijk werk. En ook willen we door ons optreden de ac tiviteiten stimuleren als er in zo'n wijk op ama- teurgebied wat gebeurt. Wij willen de mensen activeren. In ons pro gramma zijn dan ook spreekbeurten opgeno men. Wie wat op zijn hart heeft kan dat luch ten. Wij brengen de mensen vertier met het doel hun te laten zien dat er meer te koop is. Men spreekt in een gro te stad van woonwijken, maar eigenlijk zijn het slaapwijken. In de wij- Als onderdeel van het Amsterdamse straat theater geven jongens een uitvoering met ma rionetten. ken zal vanzelf meer le ven en solidariteit ont staan als wij slagen in de opzet om er onderling sociaal contact tot stand te brengen. Wij zijn ge lukkig, dat wij de KRO voor ons idee hebben kunnen winnen om er ook op het scherm iets aan te doen. Op woens dag 23 augustus beste den zij aan onze bezig heden een uitzending van een uur". Dit zal dan nog maar een samenvatting zijn van wat er op zo'n dag in zo'n wijk allemaal te beleven is. Leerlingen van de Amsterdamse Theaterschool trekken in i optocht met kinderen door de wijk op weg naar het plankier, waar het spel wordt opge voerd van Jantje die te kort aan opvoeding schijnt te hebben geno ten, een aantijging waar de vader geen genoegen mee neemt, evenals de omstaanders trouwens die in deze taferelen zichzelf herkennen en zich dit soort dingen niet laten gezeggen. Daarna komen de kinderen zelf in actie om een stuk to neel te improviseren naar ideeën die ter plaatse en op dat mo ment bij hen ontstaan. Toneel Sater De toneelgroep Sater met Bram v. d. Vlugt doet later op de dag pre cies hetzelfde. Hij mikt met zijn toneelspel op het wel en wee van de wijk. De kinderen heb ben dan al ervaren, dat de wereld groter is dan Amsterdam. Zij maken met vertegenwoordigers van het Amsterdamse Tropenmuseum een ge dachte wereldreis, waar bij telkens bij het aan doen van een land ccn kind op het podium wordt gehaald, dat in de dracht van dat land wordt gestoken. Zo staat 't plein binnen de kortste tijd vol met strijdlustige Indianen, gracieuze Indi sche vrouwen, slanke Javaanse inheemsen en woestijnreizigers, die in wijde, witte gewaden ka melen berijden. Alle maal Amsterdamse bru taaltjes die in hun tooi de hele wijde wereld staan te presenteren en zich zelfs vaardig en waardig op de yoga wer pen. Daarmee is nog pas een schets gegeven van een deel van de activiteiten die op zo'n theaterdag aan de orde komen. Theater wordt meer ge dacht als totaal-theater en daarom verschijnen ook de Japanse experi mentele tonelisten van The Tokyo Kid Brothers op het tapijt om hun Aziatische kunsten te vertonen. Hun toneel-op- muziek is vooral g:ba- seerd op handelingen, die in hun rituele dyna miek zinvol worden door de betrokkenheid van de spelers bij het spel. Ook al snap je niet direct wat ze zeggen, je voelt dat er wat gaande is tussen deze artiesten, sen soort geestelijke verwantschap tussen alle Tokyo Kid Brothers, de vijf camera's gevolgd en sers Pool: „Wij hebben uitvoerenden, waarvan Japanse experimentele levert zo'n grote ver- een pool van muzikanten toneelgroep, die tijdens scheidenheid van treffen- gevormd die geen enkele haar tournee door ons de details op, dat selec- andere bedoeling hebben land, ook op straat tie bijna een ondoenlijke dan improviserend te voorstellingen gaf. opgave is als men het musiceren op een wijze geheel toch tot recht wil die ons elk persoonlijk vinden elkaar intuïtief op een wieltje voort- laten komen. Ik zie mijn goed dunkt. Wij kunnen en gevoelsmatig. duwt. taak als tv-man in dit putten uit een dozijn verband dan ook vooral mensen, maar werken als een bemiddelaar tus- met een steeds wisselen een stuk magie uit straalt. Deze mensen le ven niet langs elkaar heen, zoals in de moder- sen wat hier gaande is de hoeveelheid en bezet- i!iiiiuniniinKni!Q3in!aniiiiiiiiii!i!ittiuiiiDiiinniinnDiiiiiiu!nuniimiii!iip.iinon!ifiiiiiiiininflninnnirjn;nir Bovendien zijn deze Eigen taal straat-optredens van zo- velen ruim in de muziek KRO-regisseur Wil en de rest vin het land. tingen. Eigenlijk hebben gezet. Het Mobiel En- Groot: „Normaal is het Overal in het land zou- wij niets met het straat- semble draagt klassiek de taak van de regis- den dergelijke manifes- theater te maken, maar bij en daarnaast wordt s&ur om de mérites van taties georganiseerd wij maken graag muziek er zeer persoonlijk pop een dergelijk totaal-thea- moeten worden. Mis- en dus ook hier als gepresenteerd door groe- ter-gebeuren om te zeg- schien levert dit pro- daarom gevraagd wordt, pen als Animal Crac- ten tvbeelden en wel gramma de stoot hier Wij rekenen het niet als kers. Grafton Street zodanig dat de voorstel- toe £0 kan de tv funge- onze functie om de mu- Band, Umbrella Produc- lin8 van dit medium eX" ren als een stimulans ziek naar de mensen te tions, The Adventures, tra zeggingskracht mee voor anderen. Laat men brengen, al doe je dat Clams Box Company en krijgt. Dat heb Ik in dit njet denken, dat Amster- automatisch als de men- last but not least de In- geval niet willen doen. dam cultureel dood ligt. sen merken, dat je met stant Composers Pool Dit straattheater moet bruist er van leven, plezier staat te spelen", van Mischa Mengelberg, voor zichzelf spreken. aueen zit de klad in het Michaël Waisvisz, Wil- Daarom registreer ik in officiële theaterleven lem Breuker en drum- dit geval alleen maar. een beetje in. Maar wat mer Han Bennink. Op Mijn taak wordt vooral hier gebeurt is zonder straten het hoogtepunt van hun bepaald door de keuze: weerga in den lande en musiceerlust stappen zij zes uur beelden samen- daarom is de KRO van het podium af en ballen in een uur uitzen- wat trekken in optocht over ding. Dat is geen simpe- gen". het plein, waarbij de le zaak, want de hele Drummer Han Bennink bloeien, bassist zijn.„,wijl eehent vooraftelefor^rdt met van de Instant Compo- TON OLIEMULLER deze ^ÊÊÊkÉÊtÊÊKÊÊKÊKÊÊt Het Amsterdamse toneel is niet dood. Het leeft in op pleinen, midden in het volk, het destijds ook ingespron- begonnen is. Vandaar zal het opnieuw open- rammimmMiranniMiniib-; Vanavond zendt de KRO-televisie een documentaire uit onder de ti tel De eigen keuze van Joegosla vië. Dit land neemt op dit mo ment een tussenpositie in tussen de grootmachten Rusland en Ameri ka en is zich daarvan bijzonder goed bewust. Nog niet zo lang ge leden kreeg Maarschalk Tito de Russische partijleider Breznjef op bezoek. Daarna kwam de Chinese minister-president Tsjoe-«n-Lai en de rij werd gesloten met het be zoek van de Amerikaanse presi dent Nixon. De van de NDR overgenomen do cumentaire is een aflevering uit de serie Vormen van socialisme, samengesteld door Klaus Ellrodt. In deze documentaire wil hij aan geven, hoe het socialisme gestalte heeft gekregen in Joegoslavië. Hij besteedt ruime aandacht aan het arbeidsklimaat, het gezinsleven en de contacten tussen de Joego slaven onderling. In de documen taire komen vragen aan de orde als: welke rol speelt de cultuur in dit land; hoe is de gezondheids zorg georganiseerd; bestaat er in het communistische land vrijheid van godsdienst, en wat zijn de op- documentaire uit over het onder zoek, dat twee deskundigen heb ben ingesteld naar een Spaans galjoen, die in 1732 bij de kust van Florida tijdens een orkaan is gezonken. Deze twee deskundigen zijn een archeoloog, die o.a. op zoek was naar verdwenen goud staven, en een vrouwelijke biologe in marinedienst. Bij hun duik naar overblijfselen van het schip stuitte de biologe op een schat aan gegevens over de leefwijze van de bemanning aan boord van de galjoen. De duikers is een afle vering van de natuurfilmserie Survival. Ned. I 19.30 uur. Familie Ashton Van John is er nog steeds geen bericht, ofschoon er wel een foto is gevonden, die hij bij zich placht te dragen. Dat geeft het ernstigste te denken. Bij bombar dementen komen intussen kinde ren op straat te staan, die liefde rijk worden opgenomen. Ned. I 20.21 uur. lossingen voor de talrijke proble men, waarmee Joegoslavië zowel- in- als extern worstelt. Slotconclusie van het camera- team, dat vijf weken in Joegosla vië aan het werk was. de z.g. derde weg, die de Joegoslaven ge kozen hebben, is nog maar voor de helft afgelegd en het blijft nog steeds een open vraag, of dit land die „derde weg" consequent tot aan het einde toe te gaan. Deze NDR-dokumentaire werd in het Nederlands bewerkt door Rolf Hartzuiker en Hans Wortelboer. Ned. I 21.10 uur. De partners Onze twee dwaze detectives zijn nu een butler op het spoor, die het niet gedaan schijnt te hebben. Ned. 1 19.05 uur. De duikers Dean Martin Dean Martin is er weer met zijn zekerde jeugdigheid-op-jaren. Als gasten fungeren als Peter Graves, Ronnie Barker, Ronnie Corbett en Jill St. John. Ned. I 22.00 uur. Dieren in de Alpen De natuurfilmer Sieman is achter de levende have op de Alpen aan gegaan. Gemzen, alpenkraaien en steenarenden krijgt men te zien in hun natuurlijke omgeving. Ned. II 19.05 uur. De versierders Lord Brett helpt een oude vriend, die een spion blijkt te zijn, die de oude kornuiten erg veel last zou kunnen bezorgen. Bovendien gaan mooie vrouwen meeweven aan het web van intriges. Ned. II 20.21 uur. Jill St. John vanavond te gast bij Dean aken wij overkoepelende om- [f mse ren haar wel w.-ruwg3',^"è$-i^"Het een vrij simpel recept om met Ajax een top-1 te bereiken. Anders dan de gerichte omroepen maakt de NOS geen of weinig reclame op het scherm voor haar program ma's. Gisteravond vormde zij worden gebracht. Ieder kan over dit programma alles te ten komen door simpel een briefje te schrijven aan de NOS Antwoordnummer 205 te Hilver sum. allen met een regelmatig weer kerende poppenfilm, maar ook door de programma's te laten aankondigen door een fantasie figuur, die momenteel nog in de Nadat de NCRV vrijdagavond maak is, maar in elk geval Nos- zendtijd beschikbaar had ge- sie zal komen te heten. steld voor de Kamerdebatten (alweer zo'n gratis NOS-topper) daarop een uitzondering door Karel Prior Teddv Schoit<.n zo rt.grau3. lwa-iopperj in propagandistische stijl aan- volgde „eerst. ^teravond de propagandistische stijl kondiging te doen van een nieuw zondagmiddagprogram ma, dat binnenkort van start gaat en dat blijkens de enthou siaste toon het gaat winnen van vroegerr producties. Omdat daarin via de actualiteit nogal eens de politiek naar binnen werd gesmokkeld, waarover dan weer vragen kwamen in de Ka mer, houdt de NOS het nu na drukkelijk bij een familiepro gramma, een uitzending voor het hele gezin, zoals met extra grote voorzichtigheid weed ge steld. Het heet NOS-kioSk en het pop- penwereldje van Joop Geesink gaat daarin een rol spelen, niet zullen achtereenvolgens de kleu ters bij de hand nemen door ze spelendenvijs vertrouwd te ma ken met het alfabet en de tie ners door hun talenten aan te roeren op de gebieden van dans, voordracht, toneel, mu ziek etc. Kinderen met uitge sproken belangstellingen kunnen voor het scherm een ontmoeting hebben met door hen bewonder de grootheden, een soort kleine mensen met grote wensen der- Halve. Scholieren zullen de gele genheid krijgen om samen met de KLM bezoeken van enige da gen aan Europese landen af te De Duitsers doen dat blijkens De leggen, waama ze een geschre- Sparks en Het Schot met harde- ven reportage moeten vervaardi- re hand, maar gaan daarbij wel gen, die in de uitzending zal direct op hun doel af. eerste aflevering van de tv-serie De vrouw in het wit in dertien afleveringen, een Frans maak sel naar een Brits gegeven. We kregen de indruk, dat deze serie met grote zorg voor het origi neel is gedaan, maar precieuze Britse mannetjes en vrouwtjes Frans te horen praten deed toch even vreemd aan. Noch tans een verhaal, dat de nodige bekijks zal trekken, omdat er met veel begrip voor sfeer fa milieverhoudingen worden uit eengerafeld. (Van onze showredactie) DEN HAAG Het angkloeng- en koelintangorkest Nafiri Tuhan uit Modjokerto, Oost-Java, komt in september a.s. naar Nederland om in 30 steden concerten te geven. Dit zal de eerste keer zijn dat zo'n muziekgroep ons land bezoekt. Het orkest bestaat uit 25 30 jongelui, jongens en meisjes van om en bij de 20 jaar oud. De meesten zijn nog scholieren. De groep is er in geslaagd een Aziatische bamboe-techniek geschikt te maken voor het westerse oor, dat gewend is aan cn verwend is door goede muziek. In 1970 ging men voor het eerst naar het buitenland n.l. Singapore. Eind augustus 1971 ging de groep naar Australië voor een toernee 2'/$ masnd, waar men in 47 steden succes oogstte. Dit jaar komt Na firi Tuhan in Nederland. Behalve muziek staan ook dansen op het programma. De ankloeng is een oorspronkelijk uit West-Java afkomstig bamboe-in strument. Als men dit instrument schudt, komen bamboe-kokers in beweging die een bepaalde toonsoort produceren. De koelintang lijkt veel op de westerse xylofoon. Eerstgenoemde is echter geheel van hout gemaakt en komt uit Noord-Celebes. Peyton Place Rita heeft het nog aan haar hart. Eddie en Ada, Rodney en Nor man, Eli en Jill, Kelly en Steven kwekken en roddelen maar door, iedereen komt in opspraak, maar niemand vindt dat erg, want als ze niet over je kletsen in Peyton Place, tel je niet mee in Peyton Place. Ned. II 21.10 uur. Kabel-tv in Roermond ROERMOND (ANP)— Philips zal binnenkort beginnen met de aanleg van 'n kabeltelevisiesys teem in het Limburgse Melick Herkenbosch. Daarna zal het hele stadsgewest Roermond aan de beurt komen. Het kabeltelevisiesysteem zal worden geëxploiteerd door de woninbouwver- eniging De Roerstreek. De kosten bedragen voor de aangeslotenen zeven gulden per maand. Er kunnen met het sys teem twaalf verschillen de televisiepragramma's en een groot aantal ra dioprogramma's worden gedistribueerd. Melick- Herkenbosch was de eer ste Nederlandse gemeen te die (op 18 oktober 1971) een experimentele lokale televisieuitzending uitzond via een gemeen schappelijke antenne-in stallatie. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I NOS 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal KRO 19.05 De partners 19.30 De duikers (natuurfilm 20.00 Journaal 20.21 De familie Ashton 21.10 De eigen keuze van Joegoslavië (doe.) 22.00 Dean Martin-show 1 22.45 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal AVRO 19.05 Leven op hoog niveau (natuurfilm) 19.30 Sebastien 20.00 Journaal 20.21 De versierders 21.10 Peyton Place 22.00 AVRO's Televizier- magazine 22.50 Journaal m arli in Vo MORGEN NEDERLAND I NOS 18.15 Republikeinse Conventi 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal NCRV 19.05 De Flaxton-boys 19.30 Mijn idee 20.00 Journaal 20.21 Hier en nu 21.00 Paralympics (sport) 21.40 Haal het doek maar (muziek) 22.30 Ander nieuws 22.50 Journaal JOORD sche wijk I ven to waari werde tot d< kaans nalite schre kaner NEDERLAND II NOS 18.45 Brigadier Dog 18.55 Joürnaal VARA 19.05 Zomaar een zomecavti" 20.00 Journaal 20.21 Zomaar een zomeravoo 21.00 De kommissaris 22.00 Achter het nieuws 22.40 Journaal 22.45 Teleac genp< bleke herer slech Mare nen, dorp, huize mers De gr perci buite twee zijn RADIO HEDEN HILVERSUM I £.00 (S) Vokale verrassingen. Wereldraad-Journaal. 18.30 Nle 18.41 Toelichting bij 21.20 De Mannen a ivereniglng. klankbeeld, mdoverdenklng. 22.30 T de h ders gevg HILVERSUM II 8.00 Nieuws. 18.11 Radlojourn 18.25 (S) Promenade orkest. 1 (S) Lichte grammofoonmi|il - NVSH: 19.10 Sekstant: radio-maj: ne van de NVSH. RVU: 19.20't reis door de Roemeense VoUrtc 1 ziek van Nal (is panfluit) to (Is herdersduit). Spreker: Sedje 1 telefoni afgewisseld door lichte muziek. 2 Jazz ln Aktie: Internationaal Festival Loosdrecht 1972. 22.55 dedelingen. 23.00 Nieuws. AV 23.10 Radiojournaal. NOS: D Niet tralies: intervlei MORGEN HILVERSUM 1 KRO: 7.00 Niet Overweging. 8.30 Nieuws. 8.41 1 dors wil ls wet. 10.00 (S) Aubadr klassieke kamermuziek (10.30—10.32 Nieuws). 11.00 zieken. 11.30 Bejaardenprog 11.55 Mededelingen. 12.00 (S) Vi 1 twaalf tot twee: gevarieerd pr gramma. (12.22 WIJ 12.2G Mededelingen t tuinbouw: 12.30 Nieuws: 12.41—l!i 1 Echo. 13.00—13.05 Raden 1100 Schoolradio. 14.30 (SI Intert 0 luziekaal midda. Ovi 1 kaal op dinsd: magazine. (15.30—15. 1G.00—17.00 Vraaggesprek), heidsvoorllchtlng: 17.00 Geb debuut van een Surinaamse fllme Cees van Maasdam mot de cineast Frank Ziehen KRO: 17.10 (S) Het Metropole, s i r 1 Nieuws. 17.25 Voor do kinderen. Echo. HILVERSUM II i 8.00 Nieuw ojournaal. S.50 Morgenwljdini (Si Nieuwe grammofoonpla'.es om 9.35 Waterstai de kleuters 10.10 populair vcrzoekplatenpnl j 11.55 Bet richten. 12.80 Overheldsvoorllchtinf Exportivllelten Nieuws, wenke en adviezen op exportgebled. 12.4 (S) Knipperlichtwekelijks radl» 1 verkeersmagazlne. 13.00 NieW 13.11 Radiojournaal. 13.30 (S) Ker* orgelconcert NOS: 15.00" (SÏ Zoeklicht"öp' Ne irtage i v«: delen i muziek (16 00--16.02 Nleuwfl AVRO: 17.00 (S> Mobiel: weeglijk programma voor t Ge HILVERSUM III V ARA: 7.00 Nieuws. 7.02 Da 8.00 Nieuws. 8.02 Onder 9.03 Plaatjes MlamHHm draal. 16.00 Nieuws. (17.00 Nieuw RRI'SS Nederlands) 12.00 Nieuws, mededelingen berichten. 12.08 intermezz.. Klelnkunstkronlek. 12.50 Buitenland! persoverzicht. 13.00 Nleu. richt en toneelagenda. 13.20 BKT- produkties. 13.55 Beursbericht» .00 Nieuws. 14.08 Gevarieerde llch- uzlek.l! iet wrdei N!eu\ 17.55 Weegschaal. 18.00 Nleu** 18 05 Uitzending voor de soldat» 18.53 Pnardesportuitslagen. Taalwenken. 18.57 Marsmuziek. Nieuws. 2210 Dansmuziek.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2