Chaos van ontkenningen, vermoedensengeruchten rond kwestie-Rhodesië Brundage herziet opinie over amateurstatus Paniek onder de inwoners van München - F WIELERCLUBS IN DEN HAAG Zuiderparkcup MAANDAG 21 AUGUSTUS 1972 Al dvertentie MÜNCHEN Zuidwestelijk van München ligt het stadje Kempten. Een organisatiecomité was erin geslaagd atle ten van twintig naties aan te trekken voor een wedstrijd die het hoogtepunt van het sportieve leven van Kempten moest worden. Het werd een volledige desillusie. Ter plaatse verklaarde Lee Evans, de Amerikaanse atleet die wereld recordhouder is op de 400 meter, dat hij en zijn zeventien teamgenoten die waren uitgenodigd niet wilden starten. Atleten uit Jamaica, Senegal, Trinidad, Tanzania en Barbados verklaarden zich solidair. Ook zij wensten niet in de startblokken te gaan als de eveneens uitgeno digde Rhodesiërs zouden deelnemen. Wat tot zaterdag nog bij schermutselingen met het woord was gebleven, ont vlamde die dag in Kempten'in de praktijk. Gekleurde at leten weigerden pertinent met Rhodesiërs in dezelfde wed strijden uit te komen. De ploeg van Kenia die de Rhode siërs in de bus had zien stap pen, die hen van het Olympisch dorp naar Kempten moest bren gen, maakte meteen al rechts omkeert en betrok weer de ka mers. De kwestie Rhodesië houdt de gemoederen meer be zig dan alles wat verder met de spelen heeft te maken. Niemand durft een uitspraak te doen wat er gaat gebeuren, indien inder daad 21 landen, zoals in het voornemen zop liggen, München de rug zullen toekeren. Men hoopt er alsnog op dat alles met een sisser zal aflopen en de spelen 1972 niet gedevalueerd zullen worden. Met klem ont kende Hans Klein, de Olympi sche perschef, dat er al defini tieve beslissingen waren geval len. „Er zou", zo zei hij, „giste ren een afsluitend gesprek zijn tussen de voorzitter van het organisatiecomité van de spelen Willi Daume, de heer Ganga, chef de mission van Afrika, en Gerard Kemanda, de waarnemend secretaris-generaal van het organisatiecomité voor de Afrikaanse eenheid. Het ge sprek is niet doorgegaan." Op de vraag wat daarvan de oor zaak was gaf Klein het onthut sende antwoord: „Daume heeft vergeefs gewacht. Ze zijn niet gekomen". Maar gisteravond werd een resolutie bekend waarin het organisatiecomité voor de Afrikaanse eenheid de uitsluiting van Rhodesië eist. Wat gebeurt indien aan deze eis niet wordt voldaan, ligt in de schoot der toekomst verborgen. Ook het gerucht dat de Ethiopi sche afvaardiging vandaag zou afreizen, werd met veel om haal van woorden naar het rijk van de fabelen verwezen. Welis waar werd toegegeven dat Ethi opië schriftelijk had aangekon digd niet te zullen deelnemen aan de spelen, „Maar dat was al enige tijd geleden en sinds dien is er niets meer vernomen", aldus de woordvoerder van het organisatiecomité van de spelen. Informatie bij de Duitse lucht vaartmaatschappij Lufthansa leerde echter dat voor het Ethiopische gezelschap zevenen veertig man groot, was geboekt voor het vliegtuig dat vanmid dag om 14.40 uur vanuit Frank furt zou vertrekken. De heer Teffera Schhidaw ver klaarde namens de Ethiopische Olympische leiding: „Als we en Enith Brigitta rustig afwach- blijven zou dat er op lijken dat we het illegale Rhodesische re giem steunen en dat weigeren we pertinent". De officiële Olympische expeditiefirma had bovendien opdracht gekregen voor vervoer van de bagage van de Ethiopiërs te zorgen. Zwak In deze chaos van ontkenningen, bevestigingen, vermoedens en geruchten speelt de laatste da gen een deel van de gekleurde Amerikaanse atleten, onder aanvoering van Lee Evans en Wayne Collett een rol. Zij geven voor te spreken uit naam van de ongeveer 70 kleurlingen in de Amerikaanse Olympische ploeg. Velen van hen echter hebben zich niet achter het tweetal ge schaard en noemen hun optre den een zwakke afspiegeling van de werkelijkheid in de Amerikaanse ploeg. Om te voorkomen dat wellicht moeilijkheden zullen ontstaan in de Amerikaanse equipe heeft de ploegleiding besloten dat nie mand meer mag spreken over deze kwestie. In de waterdichte organisatie van de spelen was het tot zaterdag mogelijk, met moeite een pasje te krijgen dat toegang gaf tot het Olympisch dorp, het verblijf van de atleten dat onherroepelijk gesloten blijft indien zulk een document niet kan worden getoond. Per dag worden er slechts 200 uitge reikt. Op verzoek van de Ameri kanen werd dat aantal eerst te rug gebracht tot 100, en gisteren waren slechts 50 pasjes ter be schikking. Bovendien heeft Amerika aan Walther Tröger, de „burgemeester" van het Olympisch dorp, verzocht het aantal portiers in de gebouwen waar Amerikaanse atleten ver blijven, uit te breiden. De 46 man grote ploeg van Rhodesië doet alsof er helemaal niets aan de hand is. Maar het gebeurt wel dat bij de proefstarts op de oefenbaan een atleet alleen uit de startblokken schiet. Pal daarop starten dan vijf of zes andere gekleurde atleten. De kwestie-Rhodesië beheerst de gehele laatste voorbereiding tot de spelen. De dagen worden met angst afgeteld en van offi ciële zijde wordt angstvallig vermeden de kwestie aan te roeren. Zelfs niet zijdelings. Toen zaterdag in het National theater in de binnenstad van München de 73ste zitting van het Internationale Olympisch Comité werd geopend, roerde noch Willi Daume, noch I.O.C.- president Avery Brundage noch president dr. Gustav Heinemann met ook maar een woord de voor Duitsland zo trieste affaire Wel verrees Avery Brundage, die voor de laatste keer het ope ningswoord sprak, omdat hij na 20 jaar presidentschap en op 84-jarige leeftijd de tijd geko men acht zijn functie ter be schikking te stellen, n gaande Olympische spelen en stelde hij met trots vast dat men er toch in was geslaagd de politiek buiten te houden, zoals in de reglementen van het I.O.C. staat. „In 1956", zo knauwde hij met zijn gorgelen de Amerikaanse stem, „liepen de spelen van Melbourne ge vaar door de opstand in Honga rije. In 1964 moesten we Indone sië uitsluiten omdat tijdens de Aziatische spelen politieke moei lijkheden waren ontstaan. Zuid- Afrika werd van de spelen in 1960, 1964 en 1968 uitgesloten. In Mexico ontstonden de studenten rellen om de wereld op hun standpunt opmerkzaam te ma ken". Avery Brundage wilde maar zeggen, dat de spelen al tijd doorgang hebben gevonden, uitgezonderd in oorlogsjaren. Hij heeft met zijn constatering de Olympische organisatie geen sterk houvast kunnen geven. Evenmin kon dat Bill Lexton, die namens het overgrote deel van de gekleurde Amerikaanse atleten verklaarde dat een ieder uit de Verenigde Staten zal star ten. München wacht in spanning de 25ste augustus af, het ope ningsfeest van de spelen. Dan kunnen de koppen geteld wor den en zal pas definitief bliiken wie ontbreekt. Tot dan leeft München en een ieder die zich met de spelen bezighoudt in een tijdperk van hoop en vrees. 'ot nu toe hebben zestien landen aangekondigd de spelen van München te zullen boycotten wanneer Rhodesle zal uitkomen. Behalve Ethiopië en Soedan zijn het Pakistan, Tanzania, Liberia, Mali, Oeganda, Zambia, Egyp te, Somalië, Ghana, Sierra Leo ne, Kenia, Opper Volta, Malaga- si en Guyana. beslissing „geheel in geest is van de Surinaamse regering". Hij be nadrukte voorts dat het SOC moet beslissen of al dan niet een afvaardiging naar München zal worden gestuurd. Madagascar heeft besloten zijn atleten terug te trekken uit München zulks in overeenstem ming met het standpunt van de organisatie voor Afrikaanse een heid. Door Herman van Bergen in München Het besluit is zaterdagavond tij dens een kabinetszitting geno men nadat daar een rapport was ingediend door de minister van buitenlandse zaken, kapitein ter zee Didier Ratsiraka. De uit 54 leden bestaande Soeda- nese Olympische ploeg die vori ge week naar München is ver trokken, heeft opdracht gekre gen onmiddellijk naar huis te- Westduitse president Gustav Heinemann (links) begroet de IOC/voorzitter Avery Brundage vlak voor de bijeenkomst met de Olympische nationale bonden. rug te keren, zo heeft het minis terie voor sport- en jeugdzaken in Chartoem gisteren meege deeld. De nationale Olympische comités van de Afrikaanse landen, die in München vertegenwoordigd zijn, hebben gisteravond in een ge zamenlijke resolutie de verwij dering geëist van de afvaardi ging van Rhodesië. Kernpunt van de resolutie is de constatering dat tot op heden niet het bewijs is geleverd dat Groot Brittannië paspoorten heeft uitgegeven aan de leden van de Zuidrhodesische afvaardiging met het oog op hun deelneming aan de Olympische spelen van München. Zonder een dergelijk paspoort heeft het uitgeven van een identiteitskaart door het or ganisatiecomité van de spelen geen wetskracht, omdat het niet de nationaliteit of het staatsbur gerschap bewijst zoals dat in het internationale recht is vast gelegd. Uit Casablanca is zaterdag het laatste gedeelte van de Marok kaanse ploeg naar München vertrokken. Volgens de heer Benjelloen, voor zitter van het Marokkaanse Olympische comité is het te verwachten dat er een akkoord zal worden getroffen tussen het IOC en de delegaties van de Afrikaanse landen omtrent hun deelneming in München. De Surinaamse minister-president dr. J. Sedney heeft in een rege ringsuitzending via de plaatse lijke radiostations verklaard, dat indien het Surinaams Olympisch comité besluit geen ploeg af te vaardigen naar München deze De Amerikaanse atleet John Carlos, een van de favorieten in de Olympische sprintnummers, ontmoette in het „dorp" een Indische deelneemster, met wie hij kennis maakte. München Met het definitieve afscheid van Avery Brundage als president van het internatio naal Olympisch comité in zicht, heeft Willi Daume de president van het Duits Olympisch comité en voorzitter van het organisa tiecomité van de spelen, het ge waagd de verzamelde hoog waardigheidsbekleders in de Olympische wereld enige open hartige opmerkingen toe te voe gen. Dat deed hij tijdens de opening van de 73ste zitting, zaterdag in het Nationaltheater van München. >,De opzet van de spelen was", zo zei Daume, dat het duels van man tegen man zouden zijn en niet van naties. De opzet was eveneens dat het deelnemen be langrijker is dan het winnen. We weten nu dat de wereld er anders over denkt. Wie zijn hoofd niet in het zand steekt moet toegeven, dat de tabel van de veroverde medailles het pu bliek dikwijls meer imponeert dan grote prestaties. De fout is gemaakt in 1907, toen op een zitting van het I.O.C. een wis- selprijs werd ingesteld, een beeld van Pallas Athene, voor het land dat de beste totaalpres tatie zou behalen. Weliswaar werd die prijs in 1923, ook weer tijdens een zitting van het I.O.C. afgeschaft, maar het kwaad was al geschied en viel niet meer uit te roeien. Het be hoort nu eenmaal tot het wezen van de sport om de krachten te meten en waarom zou er geen, zij het onofficiële, tabel zijn om aan te geven wie de sterkste natie is. Maar het is wel onmo- de overdadig met luchters be hangen zaal. Zelfs hij moest toegeven dat hij vele jaren heeft getracht de amateurstatus voor de spelen te bewaren maar dat het onder de tegenwoordige omstandigheden niet meer mo gelijk is. „Ik blijf echter van mening", aldus Brundage, „dat het mogelijk moet zijn dat door de staat gesteunde amateurs en sportlieden die ongeloofwaardi ge stipendia ontvangen worden geweerd". slechts in een deel van de we reld worden beoefend. Niet meer dan een vierde van de 130 nationale Olympische comités heeft interesse in winterspelen, met sporten waarvan het mono polie bij enige landen berust. Het alpine-skiën is een finan ciële affaire goworden. Er wordt reclame gemaakt voor uit rustingen, materiaal en winter sportplaatsen". En met stem verheffing besloot Brundage, nadat hij de organisatoren van München enige vriendelijkheden had toegevoegd,: „De winter spelen hebben hun tijd gehad. Japan heeft voor de spelen in Sapporo 700 miljoen dollar uit gegeven, en hoewel ze voortref felijk waren georganiseerd zijn ze geruisloos de geschiedenis in gegaan en heeft de wereld erom gelachen. Mogen de win terspelen van 1976 in Denver een waardige begrafenis zijn van dit evenement. MÜNCHEN Er begint zich heeft men de prijzen aardig enige paniek meester te ma- in de hand kunnen houden ken van de inwoners van maar München's burgemees- München en speciaal van de ter Hans-jochen Vogel heeft zakenlieden. Weinig dagen laten weten dat het hem on- voor de opening van de spe- mogelijk is prijsmaatregelen len is de stad opvallend leeg. v°or üe stad te nemen. Hij is Men had al duizenden toeris- e,r trouwens evenmin in ge- ten verwacht, maar re rijn f'aagd maatregelen te treffen er neg niet. Een heteldirec- te8en ,het schrikbewind dat tear, vlak bij het Hauptbahn- «""rMirjager. uitoefenen, hof rei: „Ik heb veel te veel *a" inv^weg.»van le bedden en veel te weinig gas- centrum e ten„ 00 al ook in de omgeving van de Olympische stad, zijn honder- Met verveelde gezichten denvaneJ\ met het 0Iym" staan de verkopers in de P'sc„h embleem opgehangen, kraampjes van het Olym- n de nacht worden M gesto- pisch dorp. Zaterdag en ron- en als het licht wordt dag werd daar de pantoffel- ataan er alleen vlaggemas- parade gehouden. Hele gerin- J Sen wandelden gerapig langs schatting al zeker 100 die de imposante accommodaties. fee" Olympische vaan meer .nShet Duitse verging, een wLlijk niet aangename temperatuur, een bange blik instrumenten ingepakt e omhoog waar grijze woken Hifi was tot li overdreven en dat was alles. De oorzaak van het tot toe wegblijven van de toeris ten zoekt men allerwegen in de anti-propaganda die is uit- gegaan van de steeds waar an verdwenen. Hij was tot lid van de dopingcommissie be noemd maar vele atleten wendden zich tot hem met blessures. Dr. Klumper kunnen genezen waar anderen geen mogelijk- kerende waarschuwing 'd"at heden meer zien. Dat was te- München het toonbeeld zou fz«e been van het of- zijn van een enorme verkeer- tlcltle artsenteam en Dr. schaos indien teveel mensen Klumper beweert dat men met de auto komen. Dat hem van die zijde een soort heeft velen afgeschikt, wordt kwakzalver heeft genoemd met een klank van doffe be- vat natuurlijk heftig wordt rusting in de stem vastge- ontkend. In elkgeval zullen steld. De gigantische prijzen a"et«i ™h tot de officiële die worden gevraagd voor artsen moeten wenden en een simpele consumptie zul- heeft de dopingcommissie len overigens de toeristen arts minder. Vooral de wel tweemaal tot nadenken Duitse atletiekbond zit me stemmen alvorens zij zich het geval in want vrijwel alle ergens naar binnen laten lok- atleten verkozen dr. Klumper ken. In het Olympische dorp als behandelend geneesheer. Niet alles in München staat in het teken van de Spelen. Ook het gewone leven gaat door. Deze schaapherder, Xavier Gabmeler. runt zijn fokkerij reeds langer dan zestig jaar in een van de tuinsteden van München. Of er nu een Olym pisch gebeuren is of niet, de kordate Duitser laat zich niet uit zijn vertrouwde omgeving wegjagen. Vandaar dit rus tieke plaatje. Met Een partijtje levend schaak In het Olympische dorp. Van links naar rechts de Nederlandse turnploeg voor dames: Linda Toorop, Margo Vélema, Ans Dekker, Ikirta Morsch, Nel van Voort, Ans van Ger- wen en Margot Hilders. gelijk om een grote natie met tientallen miljoenen sportlieden te vergelijken met enige hon-' derdduizenden sportbeoefenaars. Zo lang het echter gaat om in derdaad vriendschappelijke ont moetingen is er geen gevaar. Indien het echter de spelen van de kampioenen worden, dreigt een catastrofe en kan niet meer van de Olympische gedachte worden gesproken". Daume besprak ook de amateur status, de erkende hobby van Avery Brundage. Daume: „Toe lating tot de spelen is afhanke lijk van de limieten die worden gesteld. Deze zijn echter zo zwaar geworden dat ze door een amateur in de ware zin des woords niet meer verwezenlijkt kunnen worden. Het mag zelfs immoreel genoemd worden van de atleten prestaties te verlan gen en hen de middelen te ont houden die daartoe kunnen lei den". Pal na Daume beklom Avery Brundage het spreekgestoelte in voor zijn leeftijd onwaar schijnlijke felheid trok Brunda ge van leer tegen de Olympi sche winterspelen die hij aller eerst tegen het principe noem de van de stichter van de mo derne spelen Pierre baron de Coubertin die dit principe voor ogen stond: eenmaal in de vier jaar spelen met sporten die vrijwel overal ter wereld wor den beoefend. „Ik geef toe dat de winterspelen de interesse voor een gezonde sportbeoefe ning hebben gestimuleerd. Maar er worden sporten bedreven die (Van onze sportredactie) DEN HAAG Op het parkoers „Zlchtenburg" hebben wielrenners van De Kampioen en van Westland Wil Vooruit tegen elkaar gere den voor de Zuidhollandse wielercompetitie. Bij de amateurs namen D. Dijkshoorn en J. Hartog een ruime voor sprong op hun rivalen, waarna Dijkshoorn tenslotte als overwinnaar door de finish ging. J. Hartog bezette de tweede plaats, 3. B. van Blarcum. Nieuwelingen: 1. J. Dijkhuizen, 2. D. Linthout. Adspiranten: 1. J. Wilbrink, 2. G. Heskes, 3. G. de Beste. Junioren (1213 jaar): 1. F. Toet, 2. A. Kleyn, 3. B. Bey. Junioren (10—11 jaar): 1. J. Switsar, 2. R. van der Knaap. Junioren (8—1 jaar) 1. M. van der Knaap, 2. B. Switsar. DEN HAAG Morgenavond gaat in het Zuiderpark de strijd ver der om de Zuiderpark Cup. Om 18.45 uur staan twee wedstrijden op het program, De Ooievaars —WIK en Triomph—ADO. Op dezelfde avond oefent VUC te gen HVV aan Het Kleine Loo, aanvang half zeven. Woensdag om 20.15 uur speelt Wilhelmus voor eigen publiek tegen Jong FC Amsterdam.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 18