Ford greep op Zandvoort opnieuw naar de macht 19 Zeiler Hollis maakte diskwalificatie goed Platenbaas Rood vergeet op koers keel van Heintje Twee kanotitels voor superieure Mieke Jaapies SLOTEMAKER VIEL AL SNEL UIT on >r Wereldrecords zwemestafette Sportwereld Velocifas verovert Twents ros MAANDAG 21 AUGUSTUS 1972 A5 tNDVOORT De Duitsers Jochen Mass, Toen de finishvlag viel hadden Mass, van de „racende grootvader" Jaap Luije I ZANDVOORT De Duitsers Jochen Mass, Dieter Glemser en de Spanjaard Alex So- ler Roig hebben Ford zondag op het circuit van Zandvoort de vijfde zege in de reeks van negen races tellend voor de Europa Cup voor toerwagens gebracht. Ford heeft de race, bijgewoond door zo'n 25.000 toe schouwers, van start tot finish beheerst. Een kleine vijf uur voerde de Capri RS 1900 van de Duitser Mass en de Fransman Larrousse het veld aan. Toen de pech toesloeg moest de racemana- ger Michael Kranefuss coureur Mass, die eerste staat in de individuele rangschik- king voor de Europa Cup, laten overstap- pen in de wagen van Glemser en Soler l Roig teneinde de maximale punten voor de competitie te behalen. De tactiek lukte, zo dat Mass thans met 87 punten op de eerste plaats staat voor de Brit Fitzpatrick met 57 en Glemser met 52 punten. Het was de vijfde zege van Ford in de zes tot nu toe gereden wedstrijden. Alfa Ro meo, dat in de lichtste divisie zes maal triomfeerde, voert evenwel de ranglijst aan met 120 punten. Ford, dat in de derde divisie voor wagens met motoren boven de j 2000 cc uitkomt, vergaarde 115 punten. Toen de finishvlag viel hadden Mass, Glemser en Soler Roig twee ronden voor sprong op stalgenoten Brian Muir en John Miles. Toine Hezemans, die met de Oosten rijker Niki Lauda in een BMW reed, ein digde als derde. In het grote spektakel nog nooit was eer der op Zandvoort een race over een derge lijk lange tijdsduur gehouden waren de BMW's al snel kansloos. De Duitser Rolf Stommelen, rijdend in derde positie, slipte bij het uitkomen van het voormalige bos en reed in de vanghekken. Het was hele maal een slecht weekeinde voor Stomme len. In de training van zaterdag vernielde hij namelijk eveneens een nieuwe BMW. Tot de eerste uitvallers behoorde de combi natie Slotemaker-Kelleners. Na twee uur rijden staakte Keileners de strijd. Na 24 ronden brachten Brian Muir en John Miles hun Capri in tweede positie, een plaats die zij niet meer afstonden. De zege kon Ford toen eigenlijk vrijwel niet meer ontgaan. Zaterdag werd een bijzonder spannende for mule W 1300 race gereden over 41,93 km. Jelle Hingst zegevierde. De achterstand I RS 2600. 146 ronden (612,175 kmi In 4 uur 00 n 11.4 sec (Kern. 152.935 km/u); 2. Mulr/Mlles ■■Mg 1 Caprt RS 2600 144 t Ford Caprl RS 2600 L huls/Paco (Ned) met Alfa Romeo 1300 134 ronden (eerste van de le divisie 561.895 km In 4 uur 1 min 6.2 sec., gem. 139.896 km per uur); 6. Larlnl/ Pooky (It) met Alfa Romeo 1300 134 ronden; 11. Berg/Drodle (Ned) met Ford [l 28.8 de 2e divisie: 519.429 km ln 4 129.791 km per uur). Larousse 1.34.8 (gem. De „grote prijs van de Middellandsche Zee" voor renwagens Formule II is gewonnen door de Fransman Henri Pescarolo (Brab ham). Tweede werd zijn landgenoot Pa- trick Depailler (March 722). De Brit Mike Hailwood had de leiding gehad tot op het ogenblik dat zijn motor kuren ging krijgen, en hij de wedstrjd moest sta ken. De winnaar heeft de 310 kilometer op het 4800 meter lange circuit van Pergusa afge legd in 1 uur 33 minuten en 22,8 seconden. De meest succesvolle coureurs op Zandvoort. Van links naar rechts: ker) rlijkse 25 ki- imeet mblik, werd gelast ;r. De ag 26 datum jr de (Van onze sportredactie) WASSENAAR Heintje Simons, de jongen met het gouden geluid in zijn stem, gaat het rustig aan doen. De eerste tijd, nu hij de baard in zijn keel heeft, zullen er ook geen plaatjes worden uitgebracht- Zondermeer een strop voor de mensen van de grammofoonplaten en dus een strop voor de Wassenaarder Rood, de Big Bos van CNR, waar Heintje - nu Hein - zijn platen pleegt te laten maken. Te genvallers op de „koers" zijn er echter niet bij. Enkele weken geleden zegevierde de heer Rood in de jaarlSjkse volbloedsderby met Sasqatch'in handen van de uit Engeland overgekomen jockey Frankie Durr. Gisteren was Frankie weer overgekomen om Sas- guarch De rijden, in het H.P. Baron van Tuyll van Seroosker- ken Memoriaal, een klassieke ren met een eerste prijs van tienduizend gulden. Nu, Frankie heeft het maar ten de'.e voor Rood kunnen doen. Hij werd tweede, de stadsgenoot van Sas- quatch; Beemster an handen van de Duitser Dieter Weiss ging als eerste over de eind streep. Na de ren daarom groot feest dacht men op het eerste geziicht. Maar niets was minder waar. C. Rood dronk rustig een pilsje aan de kant van de baan met enkele vrienden. Het gaat de heer Rood voor de wind, want hij is ook fokker van de paarden, hetgeen brij elkaar gis teren bijna zestien duizend gul den opbracht Een van de men sen riep in de afzadelplaats te gen hem: Je wordt nog eens rijk van je paarden". Rood gaf als antwoord: „Dat ben ik al" Misschien is het wel zo, dat Heintje door de heer Rood in de springpaarder. is gegaan. Want kan le het met geluid niet ver dienen, wellicht brengt de paar- desport dan uitkomst. Groot Er was gisteren nog een groot nummer op de Wassenaarse baan. Piet Schoonheim had de Cold-Cup weer beschikbaar ge steld voor de dravers en de Stichting Nederlandse Draf en Rensport deed er een eerste prijs bij van achtduizend gul den. Gerard van Eykelenburg met nummer dertien op het paard Gunnar Dear was de ge lukkige. Hij zei pa de strijd: „Ik had deze overwinning noodt verwacht, maar wat is het heerlijk deze Gold-Cup te winnen. Ik veran derde Gunnar Dear de afgelo pen week wat, nadat hij verle den week over 1600 meter had gesprongen. Zoiets was rk nor maal niet gewend van hem. Ik dacht Boef dat is niet goed en ik bond zijn staart wat op. Dat dit gelijk succes zou bren gen in zo'n zwaar nummer had ik nooit verwacht." De eigenaar de heer R. Huiizenga kon het feest van de Gold Cup niet mee maken, hij was met vakantie. Trainer Piet Smit was met Jon ker Volaan in Duitsland. Na een hevige strijd in het gesloten veld nadert een grote groep paarden de finish. Van Eijkelenburg met Gunnar Dear (li) is op weg winnaar te worden van de Dravers Gold Cup". Ilina Speaker Cees Berg de perschef van de Stichting Nederlandse Draf en Rensport vroeg gister middag rond half vijf ook nog even aan het publiek de handen op elkaar te brengen, niet voor Gunnar Dear, Beemster of Rood, maar voor Ilina. Met zijn trainer, pikeur Manus Bouwhuis werd ze tijdens het Europese kampioenschap der vijfjarigen ir. Berlijn tweede in de prachtige tijd van 1.19.5. Ili na had een kleine aanrijding snel na de start. De overwin ning ging naar de Zweede Cirro met Nordin in 1.19.1. De tweede Nederlandse combinatie Buddy de Vries met Illya Kuryalin werd vierde in 1.19.8 Gelukkige mensen dus in Berlijn. Terug naar Du'ndigt. Rond twee uur. Meneer X had geen paard, maar won maar liefst 26 dui zend *20 gulden en 80 cent. Hij wist op zijn trio formulier in te vullen 11-2-9 Hoe hrij aan de for matie kwam was niet moeilijk volgens zijn commentaar na af loop: ..Elf min twee is toch ne gen. Een record uitbetaling zon der meer, in de eerste draverij voor Kitty G. Jelle Du Bois en Javelin. Spanningen MEDEMBLIK Ruim vijf uur heeft de 27-jarige Austra- de werkelijke krachtsverhoudin- liër Peter Hollis in spanning moeten wachten op een be- Be slissing van de wedstrijdleiding om zaterdag toch het ruwe IJsselmeer. op te gaan. Hollis kreeg de kans zijn ge- diskwalificeerde race van vrijdag weg te werken en de Ier Moffet van de titel af te houden. Hollis: „Ik heb vre selijk in de rats gezeten, want zolang er niet gevaren werd, was ik machteloos tegen Moffet. Hollis kreeg zijn kans en versloeg onbetwist zijn grootste concur rent. Het was nóet be harde wind die tussen kracht vijf en zes schommelde, maar de hevi ge deining op het IJsselmeer, die ontstaan was op vrijdag die de leiding er lang van weerhield de contenders 't water op te stu ren. Hollis was het daar uiter aard niet mee eens, maar be greep het probleem van de lei ding. Hollis: „Voortaan moeten ze per land niet meer dan drie tot vijf geselecteerde zeilers la ten starten. Dan weet je zeker dat het geroutineerde jongen! zijn en kan je ze ook met zwaar weer .aten starten. Nu was het inderdaad te gevaarlijk." De wedstrijdleiding was echter ook van mening, dat zonder een Vijfde race en zonder dus de mogelijkheid van aftrek van het slechtste resultaat, de titelstrijd geen reeël beeld zou geven van Zes en een half uur later dan oor spronkelijk gepland gingen de contenders van start. De span ningen hadden hun uitwerking op Hollis niet gemist. De Au straliër, die altijd in de buurt van Brisbane traint en gewend is aan hoge golven, kwam niet tot grote daden. Hollis landge noot John Mascn greep direct de leiding en stond deze niet meer af. Moffet kreeg averij aan zijn mast en moest opge ven. Hollis had dit gezien en kon het dus rustig aan doen. Achter de Engelsman David Pitman (2) eindigde Hollis als derde. De beste Nederlander was Dirk Jan Kann met de ze vende p!ia-ats, direct gevolgd door Bob Gimpel en Chris Hoet- mer. Hoewel de verschillen in het klas sement tussen de vaderlandse csnte.idercracks ger.rg waren, ris het toch opvallend, dat niet favoriet Kann, maar de 24-jari- ge werkstudent Hoetmer uit Ne- derhorst ten Berg met de zeven de plaats in totaal als de best geklasseerde Oranjezeiler uit de bus kwam. Gimpel plaatste zich als achtste en Kann werd tien de. De Engelse conténderkam- pioen Pltmar. liep in de laatste fase van de titelstrijd, aanzien lijk .n op Hollis en werd tweede met slechts 6,3 punten verschil. De uitslag van de vijfde en laat ste race is: 1. Mason (Austr.) 2. Pitman (GB) 3. Hollis (Austr.) 4. Farrow Smith (Nwz.) 5. Mor- rington (G.B.) 6. Pritchard (G.B.) 7. Kann (Ned) 8. Gimpel (Ned) 9. Hoetmer (Ned) 10. Pheiiix (Z.Af.) 15. Kuik (Ned.) EINDKLASSEMENT: 1. en wereldkampioen: Hollis 8,7 punten. 2. Pitman 14,4 3. Moffet (Ierl.) 32,0 4. Mason 35,0 5. Pritchard 44,7 6. Morington 46,0 7. Hoetmer 51,0 8. Gimpel 51.0 9. Farrow Smith 51,4 10. Kann 51,4. De Franse zeilers Nicolas Loday en Nicolas Federenko zijn zater dag ;n Hanko (Finland) wereld kampioen zeilen in de 505-klasse geworden. Ook op de tweede plaats in het kampioenschap eindigden Franse zeilers, Leves- que en Bapst. De derde plaats was voor de Finse tweeling broers Kari en Yori Wilen. Derek Farrant en Brian Moss (G.B.) de vorige wereldkam pioenen, wonnen zaterdag de zesde en laatste race. Zij wer den vierde in het eindklasse ment. KNOXVILLE Een week voor de ope ning van de Olym pische Spelen in München, hebben Amerikaanse zwemsters zaterdag tijdens wedstrijden in Knoxville drie wereldrecords op de estafettenum mers verbeterd. De meest imponerende verrichting kwam op naam van Kim Peyton, Sandy Niel- son, Jane Barkman en Shirley Babas- hoff, die voor de eerste maal in de historie op de 4 x 100 meter vrije slag ^anmiiiiniiuiiiiiniinmniuHimmniimnniiiimnBn met 3.58,1 onder de grens van vier mi nuten bleven. Het oude record stond sinds 9 sep tember 1971 (Minsk) met 4.00,7 eveneens op naam van een Ameri kaanse ploeg, be staande uit Linda Johnson, Deena Deardruff, Shirley Babashoff en Kim Peyton. Voorts bracht het kwartet Sue At- wood, Ellie Daniel, Lynn Vidali en Jane Barkman het wereldrecord 4 x 100 meter wissel slag op 4 minuten en 24.3 seconden. Het oude record stond op 4.27,3 sinds 11 september 1971, eveneens te Minsk gezwommen door Sue Atwood, Ellie Daniel, Clau dia Clevenger en Linda Johnson. In de samenstelling Ann Marshall, Ann Simmons, Kinna Rothammer, Shir ley Babashoff ging het wereldrecord op de weinig gezwom men 4 x 200 meter vrije slag dames* naar 8 minuten en 28,9 seconden. Het oude record stond met 8.35,5 op naam van een ploeg van Lakewood AC. Drukte van belang in de haven van Helsink „Christian Radish" worden begeleid dou naar de start voor een traditionele zeewedo WEZEN Een Nederlandse he- renploeg bestaande uit Jaap van Engers, Bas van Stokkum en RenO van Iersel heeft giste ren bij internationale slalom- wedstrijden wildwatervaren ln Wezel de eerste plaats bezet voor West-Dultsland. Bij de individuele wedstrijden werd Van Tokkum in de KI tweede, Van Engers bezette de vierde plaats. In de c2 eindig den Marius Holbrimet en Ger Verhaar als derde. Sir Frands (71) gaat achteruit PLYMOUTH De toestand van air Francis Chiches- ter, opgenomen in het zie kenhuis van Plymouth, wordt slechter. De 71-jari- ge Engelse zeezeiler, die wegens ziekte moest op geven in de Oceaanrace, was onmiddellijk daarna in het ziekenhuis opgeno men. Na een verblijf van een maand verliet hij. te gen de wil van de dokto ren, het marine zieken huis. De doktoren maak ten bekend dat de situatie op dit moment ernstiger is dan voor zijn „ontsnap ping". Sir Francis heeft absolute rust en geregel de bloedtransfusie nodig. WORMER Mieke Jaapies was gisteren tijdens de korte baankampioenschappen op de Zwet in Wormer veruit su perieur bij de dames. De Olympische deelneemster ver overde op gemakkelijke wijze de titel op de K 1 500 me ter. Zij had een voorsprong van twee bootlcngten op haar rivale Maria van der HolstBlijlevens van Beatrix Eind hoven, waarmee zij in München ln de K 2 klasse zal uit komen. Met haar clubgenote Emmy La- grand werd Mieke Jaapies kam pioene op de K 2 500 meter, ook hier was de ploeg van de Geu zen veruit de sterkste. Jan Verhaard van Beatrix werd bij de heren winnaar van de K 1 500 en 1000 meter. Met Arend Bloem van de Zwetplassers ver overde hij voorts de titel K 2 1000 meter. De combinatie Ja- cobs-Spoelstra (de Zwetplas- sers/Hydronauten) werd natio naal kampioen K 2 500 meter. Bij de jeugd viel Mul van Viking uit Amsterdam op door zowel de K 1 500 als de 1000 meter jongens op te eisen en met Flo- hil te triomferen op de K 2 1000 meter. 1-1 500 meter: 1. Mul (Viking) 2.02,7. K-I 1000 meter: 1 Mul Vlklru: 4.10.7, K-2 500 i K-l 500 m1. Mieke Jusples (Geuzen) 2 05.2. 2. Maria v.d. Holat (Beatrix) 2.08.6, .3 Thoa Borgen (Geuzen) 2.11.4: K-2 500 meter: 1 Jaaplen/La- 'grand (Geuzen) 1.56.5. 2 v.d. HriUt/Stormink (Beatrix/Hydronau- 1. Verhaard (Beatrix K-l 500 met U|1 (■■■■■■I 1.54.8. 3. v.d. Holat (Beatrix) 1.56.2: K-l 1<YH) meier: 1 Verhuard (Bea trix) 3 49,7. 2. Jacob» (Zwetplaa«en) 8 49.7. 3. v.d. Holat (Beatrix) 3.51.2 t. Jacobs/Spoel* tra gen) 1.41.6. (Zwetpln»- i Zwvtpia smh/1 2. Biocm/V. som/Beatrix) 1.43,0, 8. Muui ichoten (Quo Vadlx) 1.46,2. K-2 1000 meter: 1. Bloem/Vorhnord (Zwct- plassen/Beatrlx) 3.60.8. 2. Ja- i-obs/spoel&tra (Zwctplaaseri/Vlklng) 3.522. 3. Kretman/v d. Ster (Zwet- plasscrs/Vlklng) 3.52.8. ENSCHEDE - Hot Groninger Ve- locitas is winnaar geworden van het sterk bezetlo Twentse Ros- toernooi van Enschedese Boys. Na een doelpuntloze finale tegen het Amsterdamse SDW toonden de noordelingen zich bekwaam hl het nemen van strafschop pen. In de voorwedstrijden had Velocitas zich met 1—0 sterker getoond dan SDW. In de strijd om de derde en vierde plaats hielden Sneek en DESK elkaar eveneens in evenwicht (0—0). Sneek zegevierde uiteindelijk na het nemen van strafschoppen. Aan het Twentse Ros toernooi namen dit jaar 14 eerste- en twee tweedeklassers deel. Eindstand: 1. Velocitas 2. SDW, 3. Sneek, 4. DESK, 5. AFC, 6. TOP, 7. Roermond, 8. DCG.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 17