Fin Vasala imponeert ook op de 800 meter Arsenal neemt de leiding in Engeland Vitesse neemt leiding in de eerste divisie OKKER WON EN VERLOOR Monzon in 5e ronde winnaar Zwemmarathon DES gaat door Zege Maathuis Tennisploegen voor landenduel SPORTBIJLAGE MAANDAG 21 AUGUSTUS 1972 Al POTSDAM De Oostduitse atlete Renate Stecher-Meissner heeft za terdag tijdens atletiekwedstrijden in Potsdam het wereldrecord op de 100 meter dames met een tijd van 11 seconden geëvenaard. Re nate Stecher leverde deze prestatie reeds driemaal eerder, het laatst op 3 juni, eveneens in Potsdam. De andere recordhoudsters zijn: Wyomia Tyus (V.St.), Chi Cheng (Taiwan), Ellen Strophal (D.D.R.) en Eva Gleskova (Tsj.). De wedstrijden in Potsdam kenden nog meer uitstekende prestaties. Zo zegevierde Europees kampioen polsstokhoogspringen Wolfgang Nordwig met 5.40 meter op zijn specialiteit. Hij faalde juist op de hoogte van 5.51 meter, hetgeen een nieuw Oostduits record zou heb ben betekend. Annelie Ehrhardt won voorts de 100 meter horden in 12,6 seconden, eentiende boven haar eigen wereldrecord. De andere wereldrecordhoudster, Europees kampioen 400 meter Monika Zehrt, werd eerste op en zal ook op dat onderdeel de 400 meter voor dames in 51,5 starten tijdens de Olympische seconden voor Helga Seidler, Spelen in MUnchen. die 51,7 seconden liet afdrukken, Zondag bracht de Fin Pekka Va- en KUhne (51,9). Een estafette ploeg, bestaande uit Struppert, Stecher, Steinhardt en Maletzki, bracht op de 4x100 meter dames een tijd van 43,5 seconden op de klokken. Bij de heren slingerde Sachse de kogel naar de respectabele af: stand van 72.64 meter en won sala in Helsinki het Europees record op de 800 meter heren naar 1 minuut en 44,5 seconden. Het oude record stond sinds 16 juli 1970 met 1.44,9 op naam van de Westduitser Walter Adams. Op 17 augustus 1966 was ook de Westduitser Franz Josef Kern- per tot deze prestatie gekomen. Rudolph de 400 meter horden in De beste tijd van Vasala op deze 49,9 seconden. De 4xl00-meter- afstand was tot dusver 1.46.0. ploeg Kokot, Bordt, Bombach, Eerder dit seizoen zorgde de Schenke, voldeed met 39,2 se- Fin reeds voor de snelste we- conden niet geheel. Europees reldtijd op de 1500 meter: 3.36.8. kampioen hink-stap-springen Evenals de Keniaan Kipchoge Drehmel stelde wat teleur met Keino. Vasala, die de eerste ronde afleg- 51 seconden, bleef met 16,30 meter. Tijdens een landenwedstrijd Zwe- den-Finland in het uitverkochte Olympische stadion van Helsin ki liep de Fin Reimo Vilen de 100 meter in de luidbejubelde tijd van 10,1 seconden. Zijn landgenoot Markku Kukkoaho schreef de 400 meter op zijn naam in 45,7 seconden. De Zweed Miachael Frederikson bleef een halve seconde op hem achter. De Brit David Jenkins won zater- zijn tijd van 1.44.5 slechts 0.2 seconden boven het wereldre cord van de Nieuwzeelander Pe ter Snell, De Australiër Ralph Doubell en de Amerikaan Dave Wottle. De Fin denkt er nu rus tig over in MUnchen aan de 800 meter de voorkeur te geven bo ven de 1500 nieter, hoewel het niet Uitgesloten is dat hij beide afstanden in de Beierse hoofd stad zal lopen. dag in Edinburgh een 200 meter De Finnen zijn momenteel toch in 20,3 seconden, een nieuw re cord voor de United Kingdom. Het oude record stond met 20,5 seconden op naam van de Brit Peter Bradford en de Jamai- caan Don Quarrie. Jenkins is uitstekend In vorm want op de 3000 meter steeple chase kwam Tapio Kantanen tot 8.23.0, slechts é(5n seconde boven het wereldrecord van de Australiër Kerry O'Brien. De Zweed An ders Gaerderud bleef met zijn 8.23.4 slechts weinig bij hem achter. Lasse Viren, een van de favorieten voor het goud op de 5000 meter bij de Spelen, won deze afstand zondag in 13.32.0. De Zweed Richard Bruch wierp de discus 65.52 meter. Zweden won de interland bij de heren met 236.5 tegen 173.5 punten, bij de dames met 73 tegen 60 pun ten. Ook de Oostduitse atleten begin nen een absolute topvorm te na deren. Frank Siebeck verbeter de zondag in Potsdam het natio nale record op de 110 meter horden en bracht het op 13.3, Hartmut Briesenick stootte de kogel precies 21.00 meter ver, zijn vrouwelijke collega Mar- gitta Gummel kwam tot 19.74 meter, wereldrecordhoudster speerwerpen Ruth Fuchs (65.06) kwam tot 62.08 meter, Siegfried Schenke liep de 200 meter in 20,5 en Gunhild Hoffmeister ves tigde met een tijd van 2.35.9 een officieus wereldrecord op de 1000 meter voor dames. Johan Kijne van Shell Vlaardin- gen heeft zaterdag in Holten een wegwedstrijd over twintig kilometer gewonnen in 1 ui minuten en 4 seconden. Klaas de Ruijter van AV'34 eindigde op slechts twaalf seconden als tweede. De uitslag is: 1. J. Kijne (Shell Vlaardlngen. 1.02,04; 2. De Ruijter (AV'34) 1.02,16; 3. De Schipper (Clcko '66) 1.05,03 4. Antheunlssen (AVA '64) 1.06,39 5. Wegerlnk (Fortls) 1.08,01; 6. v.d. Laan (Aqullo) 1.08,23; Veteranen: 1. Zuldema (Fortls) 1,05,08 2. Smits (Holland Lelden) 1.05,30; Fritz van Metro heeft zaterdag ii Baarle Nassau de enclaveloop over 30 km. gewonnen. Hij had zeven seconden voorsprong op De Jong van Volt. De uitslag 1.24,55; 3. Marcussen (AV'56, Goes) 1.25.03 4. De Meyer (Belg.) 1.25.34; 5. Jansen (Thor) 1.28.49. Ondanks een desperate uitval van Denis Smith scoort Kennedy met het hoofd het eerste doelpunt van Arsenal. Ook het tweede doelpunt zou hij in de wedstrijd tegen Stoke City voor zijn rekening nemen. LONDEN Clubs met roemruch te namen geven op het ogenblik de toon aan in de eerste divisie van de Engelse League. Arse nal, kampioen en bekerwinnaar ln 1971, is als enige na drie competitiewedstrijden nog ge heel zonder puntverlies. Direct daarop volgen met een punt achterstand Liverpool, Everton, Chelsea en West Ham United. Liverpool verspeelde zaterdag voor het eerst een punt, tegen Crystal Palace, dat zich vorig seizoen nog ternauwernood wist te handhaven. Tottenham Hot spur stelde de aanhang nog meer teleur met een nederlaag na twee overwinningen tegen Wolverhampton Wanderers. Leaguekampioen Derby County kwam ook nu niet tot winst en heeft slechts twee punten uit drie duels. Een zeer beroemde naam ont breekt echter tussen de leidende clubs. Manches ter United, dat zaterdag verloor van Everton, is de enige ploeg, die nog geen enkel punt heeft verzameld. Ray Kennedy was de grote man bij Arsenal in de thuiswedstrijd tegen Stoke City. De jeugdinterna- tional zorgde voor beide doelpunten (2-0). Een andere jonge aanvaller, John Richards, velde het vonnis over Tottenham Hotspur. In de eerste helft bracht hij op Molineux tweemaal vreugde onder de aanhangers van de Wolves, die bij de rust al met 3-1 voorstonden. De Spurs konden na de pauze slechts een doelpunt naderbij kruipen (3-2). KOPENHAGEN De Argen tijnse bokser Carlos Monzon heeft in Kopenhagen zijn we reldtitel in het middenge wicht behouden door een overwinning op de Deen Tom Bogs. Bogs, aangevuurd door 15.000 toeschouwers, begon agres sief, maar had toch niet al te veel in te brengen tegen de technisch sterk en elegant boksende, donkere Argentijn. Reeds in de derde ronde kwam de kleine Deen in moeilijkheden en werd slechts nog door de gong ge red. In de vijfde ronde kwam het einde. Bogs moest al dlrekt acht tellen rust ne men en Monzon maakte toen korte metten met zijn tegen- Tom Bogs ligt met zijn armen geknield op het kanvas. De Argentijn Monzon mag zich De Wageningen-speler trekt ten onrechte een angstige grimas. Zijn doelman zal het karwei alleen klaren. Volendam werd door de Wa- geningers met 2—1 verslagen. i Jimmy Greenhoff van Stoke City en Arsenal's Liverpool speelde 1-1 tegen Crystal Palace dankzij een treffer in de tweede helft van international Emlyn Hughes. De grootste overwinning kwam op het conto van West Ham United, dat Leicester City met 5-2 overvleugelde. Na een half uur ston den „The Hammers" nog met 0-2 achter. In de 54e minuut sloeg de balans, door een doelpunt van Bryan Robson, voor de eerste maal naar West Ham door. De van het onbetekenende Here ford United overgekomen Dudley Tyler scoorde voor het eerst ten gunste van zijn nieuwe club. Leeds United, dat vorige week van Chelsea ver loor, speelde nu veel beter dankzij de entree van Allan Clarke en Norman Hunter. Clarke scoorde na een half uur en een treffer van Johnny Giles in de tweede helft gaf de overwinning van 2-0 op West Bromwich Albion gestalte. Ook nu traden de scheidsrechters streng op tegen zondigende spelers en deelden een groot aantal waarschuwingen uit. In de tweede divisie gaf de arbiter Ian Goodwin, verdediger van Brighton, zelfs tweemaal een aantekening voor overtredin gen tegen spelers van Blackpool. Bij twee competitiewedstrijden voor de Engelse League heeft de politie zaterdag een aantal sup porters gearresteerd. Na afloop van het duel tus sen Oxford United en Middlesbrough voor de tweede divisie ondergingen twintig personen dit lot wegens agressief gedrag. Na een gevecht on der het publiek bij de wedstrijd Portsmouth-Car diff City, eveneens voor de tweede divisie, arres teerde de politie ook een aantal toeschouwers. In de Schotse League werden op de tweede wed strijddag geen verrassingen geboekt. Enige uit slagen: Aberdeen Queens Park 5-1 Albion Brechin 3-0 Arbroath Celtic 0-5 Berwick Hearts 1-J Rangers AVR 2-1. Als er Afrikaanse ploegen niet deelnemen aan de Olympische voetbalwedstrijden inzake Rhodesië, zullen zij niet worden vervangen, aldus is door de commissie voor amateurs van de Europese voetbalbond (FIFA) meegedeeld. De commissie die in Parijs heeft vergaderd, heeft voorts bekendgemaakt een voorstel van de West- duitse voetbalbond te hebben aangenomen over de plaatsen waar de halve groepsfinales van het Olympisch voetbal worden gespeeld. Dit zijn: 3 september te Neurenberg, Passau, MUn chen en Ratisbon, 5 september te MUnchen, In- golstadt, Passau en Augsburg en 7 september te MUnchen, Ratisbon, Neurenberg en Augsburg. In het Olympische stadion zal op 9 september wor den gespeeld om de eerste en de tweede prijs, om 20 uur 15, en om de derde en vierde 's mor- i gens die dag om 10 uur. DEN HAAG Vitesse heeft zich in de eerste divisie na de derde competitiedag voorzichtig losgemaakt van Wage- ningen en Roda J.C. De Arnhemmers behaalden hun der de zege ten koste van Heerenveen: 1—3. Verrassend was de nederlaag die Volendam op de Wageningse Berg leed: 2—1. Onderaan veroverde De Volewijckers het eerste punt na een doelpuntloos treffen tegen Eindhoven. De Limburgse streekderby tussen Roda J.C. en Fortuna S.C. trok liefst 18.000 toeschouwers. Een record voor Roda J.C., dat behalve een bijzondere recette ook nog een 2—1 overwinning boekte- Heerenveen—Vitesse 1—3. Toesch. 9.000. Meijerink 1-0, Van Kerkhof 1-1, rust, Veenendaal 1-2, Somer 1-3. In een aantrekkelijke wedstrijd heeft Vitesse een verdiende overwin ning bevochten bij Heerenveen. Vooral in de tweede helft waren de Arnhemmers sterker. T. Kist van Heerenveen en Meeuwsen van Vi tesse zagen de gele kaart. Veendam—FC Dordrecht 0—0. Toesch. 4.000. In een matte en rommelige wedstrijd heeft FC Dordrecht een gelijk spel kunnen bevechten tegen een slordig aanvallend Veendam. Vooral in de tweede helft toen Veendam veel sterker was, bleek de aanval machteloos. Naaktgeboren van de FC Dordrecht kreeg de gele kaart aangeboden. SC Tilburg—HVC 2—1. Toesch. 3.500. Maas 0—1 (pen.), Teunissen 1-1 (eigen doel), Van Meeteren 2—1. Pas ver in de tweede helft ljeeft een sterk aanvallend Tilburg de ver diende overwinning op HVC kunnen behalen. Het was een aantrek kelijke wedstrijd waarin Fraenckel van HVC de gele kaart getoond moest worden. De Volewijckers—Eindhoven 0—0. Toesch. 1.500. In een meer spannende dan fraaie wedstrijd heeft De Volewijckers eindelijk een punt kunnen bemachtigen. Een machteloos aanvallend Eindhoven zag zijn speler Kooiman de gele kaart voorgehouden worden, evenals aan Verweij van de Volewijckers, de kaart werd getoond. Fortuna VL—Helmond Sport 00. Toesch. 4.500. Een sterk Helmond Sport heeft bij Fortuna VL toch een punt moeten laten. In een aantrekkelijke wedstrijd waarin beide defensies over heersten, werd niet gescoord. Helmond Sport-speler Warnaar werd door scheidsrechter Jonker de gele kaart voorgehouden. Heracles—SVV 2—0. Toesch. 3.500. In een goede wedstrijd heeft Heracles een vrij gemakkelijke zege be haald op SVV dat vooral in de tweede helft van alles heeft gepro beerd de achterstand in te lopen maar Heracles bleef overeind. Grobben 1-0, rust, Feijer 2^0. Roda JCFortuna SC 21. Toesch. 18.000. Van Leeuwen 1-0, Stovers 1-1, rust, Bonnen 2-1. Een record aantal toeschouwers heeft een betrekkelijke wedstrijd ge zien waarin scheidsrechter Derks trainer Koole van Roda JC ge noodzaakt zag achter de veldomheinig te laten plaatsen wegens te veel „praten". De Graafschap—VVV 00. Toesch. 4.500 VVV is er genadig van af gekomen en dat dankte het aan het slechte aanvalsspel der Doetinchemmers. Het schieten was niet de sterkste -zijde van De Graafschap dat met een hoekschopverhouding van 16 tegen 1 een duidelijke veldmeerderheid had. Verbond van WV en Mintjes van de Graafschapse kregen de gele kaart te zien. Wageningen—Volendam 2—1. Toesch. 6.500. Hazelhekke 1-0 en 2-0, rust, J. Mühren 2-1. In de eerste helft was Wageningen sterk aanvallend en werd Volen dam in de defensie gedrukt. Deze verdediging werd tweemaal ge broken door Hazelhekke. In de tweede helft kwam Volendam iets terug maar na het doelpunt nam Wageningen het spel weer in han den. PEC Zwolle—Cambuur 2—1. Toesch. 3.500. Rorije 1-0, rust, Heskamp 2-0, Zuidema 2-1. Een sterker PEC heeft een verdiende overwinning behaald tegen een krampachtig verdedigend Cambuur. Pas in de tweede helft kwamen de Friezen iets gevaarlijker in de aanval In deze wedstrijd kreeg Onsman van Cambuur. Hoogendoorn (voor de tweede maal) en Kragt de gele kaart te zien. FORT WORTH Tom Okker heeft zich in Fort Worth geplaatst voor de halve finales van het zesde toernooi voor tennis professionals. Hij won met 7—6 6—2 van de Australiër Tony Roche. De in de halve eindstrijd verloor Okker later met 4—6 6—7 van de Australiër John Newcombe. De andere pactij voor de halve finale leverde een overwinning op voor Ken Rosewall (Austr), die de Amerikaan Arthur Ashe versloeg met 76 36 76. De Australische Evonne Goolagong heeft het dames enkelspel van de open Canadese tenniskampioenschappen gewonnen door de Britse Virginia Wade te verslaan met 6—3 en 6—1. De Roemeen Ilie Nastase heeft het kampioenschap bij de heren ge wonnen. Met 64 en 6—3 versloeg hij zijn mede-finalist Andrew Pattison uit Rhodesië. De 16-jarige Bjoern Borg is kampioen van Zweden geworden na de onafhankelijke beroepsspeler Ove Bengtsson te hebben verslagen met 64, 6—1 en 61. Borg. de jongste Zweedse Davis-beker speler aller tijden, had eerder dit jaar in Wimbledon de jeugdtitel gewon- (Van onze z« «inmedewerker) DEN HAAG De jaarlijkse zwemmarathon van DES, 25 ki lometer over het IJsselmeer van Stavoren naar Medemblik, gaat door. Deze wedstrijd werd enkele weken geleden afgelast wegens het te koud* water. De KNZB stelde toen zaterdag 26 augustus als nieuwe datum vast. Tegen deze dag werd door de' EZV-Enkhuizen protest aangete kend, omdat de EZV op de 26e' zelf wedstrijden in het IJssel. meer heeft. De races zullen n.' allebei worden gehouden, omdat de EZV haar protest heeft inge trokken. „Niet in het belang van DES, maar in het belang van de zwemmers," aldus de EZV. Aan de marathon, die 's ochtends! om zes uur begint de eerste zwemmer zal omstreeks twaalf uur Medemblik bereiken 13 één zwemster deel. Die ene dame is Loity ten Veen van de Vecht streek uit Utrecht, die zondag de lange baan van Te Werve te Rijswijk op haar naam bracht. ENSCHEDE Jan Maat huis is gisteren in Buurse algemeen kampioen van de MB-competitie geworden door de laatste wedstrijd van een serie van zes te winnen. Deze overwinning kreeg pas in de barrage gestalte. De Oostelijke ruiter ging toen foutloos over het parkoers ter wijl zijn plaatsgenoot Herman Serger acht strafpunten incas seerde. Maathuis eindigde met zijn tweede paard Dolman op de derde plaats. Harry Wouters van de Oudenweijer imponeerde niet. Hij nam het Lugano slechts een bescheiden vierde positie in. De uitslagen: Springconcours tabel a: 1. Jan Maathuis met Drusus 0 fou ten 52.3 sec. (na barrage). 2. Hi man Serger met Paljas 8 foute 50.4 sec. 3. Jan Maathuis met Dol man 4 1/2 fouten. 113.5 sec. 4. Wou ters van den Oudenweijer met Lu gano, 8 strafpunten. 107,9 sec. SCHEVENINGEN Na afloop van de Nederlandse tenniskam pioenschappen in Scheveningen zijn de ploegen samengesteld voor de interlandwedstrijden te gen België en West-Duitsland, die gehouden worden in Vlaar- dingen (2/3 september) en Gro ningen (9/10 september). Bij de heren is nationaal kam pioen Jan Hordijk beide keren als eerste geplaatst. Hij wordt gevolgd door Marian Laudin, die in de halve finale tegen Hor dijk nog een set won, in tegen stelling tot Rolf Thung, de fina list 'derde). Ondanks haar twee recente neder lagen tegen Elly Appel ls Marij ke Schaar bij de dames als eer ste op de lijst gezet. Betty Stijve is wegens deelneming in de Ver enigde Staten niet beschikbaar. De ploegen zien er als volgt uit: te gen België: Dames: 1. Marijke Schaar. 2. Elly Appel. 3. Judith Sa- lome en 4. Nellemieko Brouwer. He ren; 1. Jan Hordijk. 2. Marian Lau din. 3. Rolf Thung, 4. Louk Sanders. 5 Fred Hemmes. 6. Nlek Flcury. 7. Paul van Min. 8. Jan Hajer. Tegen West-Dultsland Dames: 1. Ma rijke Schaar. 2. Elly Appel. Heren: 1. Jan Hordijk. 2. Marian Laudin. 3; Rolf Thung en 4. Louk Sanders.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 16