)e nederige ienstknecht an Euwe SCHAAKMEESTER 'JE MOET MÜHRING: HET NIET ZO SERIEUS NEMEN 119 U kunt zoveel méér doen met onze bank Raiffeisenbank PSÜ Boerenleenbank PELDOORN Drie maal per *ek wordt voor de Nederlandse tlevisVic een programma ver- wnd, wat nu al genoemd wordt een dolkomische klucht voor iree heren". Hoofdrolspelers jn de 71-jarige Prof. Dr. Max ve en die dertien jaar jongere J, Mühring, in het dagelijks ven directeur van het Rijks- mputercentrum in Apeldoorn, et tv-programma met Mühring Euwe wordt elke avond door D.000 mensen bekeken en oort een waarderingscijfer van ,En dat vind ik hartstikke zegt gelegenheidsacteur iihring breed glimlachend, lartstikke leuk", vindt Müh- ng ook dat via Teleac-uitzen- ngen (want daarover gaat het) Jiakend Nederland snel geïn- rmeerd wordt over de match- m-de-eeuw Spasski-Fischer. at hij zich in die uitzendingen u gedragen als een 'kwasi-on- föele schaker wijst de interna- anale schaakmeester Mühring ioluut van de hand. ,,Maar ik ilativeer wel eens", zegt hij, tenslotte is het een spel. Je |ioet het niet zo bloedserieus ne- Je kan best 'es lachen, rant de mensen verleren het la- hen. En als ze dan al eens wil- !n lachen, moeten ze daarvoor r se naar Toon Hermans of im Kan". )or deze filosofie zichtbaar te laken tijdens de uitzendingen eeft Mühring de sympathie ver dorven van de televisie-kijker, lie als gebiologeerd naar de wit- zwarte stukken zit te kij ken. Euwe niet. Voor Euwe is ilke uitzending een karwei dat net de nodige plichtsbetrachting ed mogelijk afgemaakt ient te worden.,.Ik lig dan ook eter in de markt", geeft Müh- glimlachend toe, hoewel ijn bewondering voor Euwe als :haker zeer groot is. (,,Hij is log altijd grandioos en leeft zich mei in de problemen van de [artij ondanks zijn leeftijd"). In fegenstelling tot de grootmeester Euwe leeft de schaakmeester Mühring zich in wat de kijker rvaart. „Euwe niet. Die maakt ten barse indruk. Maar zo is hij elemaal niet hoor", fn dan: „Voor Euwe we zijn lersoonlijke vrienden —is wer- ten een plicht en zo ook deze [eleac-uitzendingen. Voor mij ijn ze dat duidelijk niet. Euwe is op de hand van Spasski. Hij hoopt dat Spasski wint, al ge looft hij dat niet. Maar je mag altijd hopen nietwaar? En het is ook wel begrijpelijk van Euwe. Want als Fischer wereldkam pioen wordt, wordt het een lasti ge wereldkampioen. Lastig voor de FIDE, de wereldschaakbond, waarvan Euwe voorzitter is. De schakers Wie wordt volgens u wereldkam pioen? Mühring: „Fischer. Dat heb ik tien jaar geleden al gezegd. Hij is een allround schaakmeester met een geweldige vechtersmen taliteit, die soepel kan inspelen op de acties van zijn tegenstan der. Bovendien heeft hij een enorm zelfvertrouwen. Als scha ker vind ik hem een reus. Maar als mens heb ik niet zo heel veel waardering voor hem, om dat ik zijn gedragspatroon on juist vind", En Spasski? Mühring: „Spasski is een hart stikke fijne vent, een sportman, heeft bijvoorbeeld ook veel meer algemene ontwikkeling dan Fi scher, Spasski is veel meer een gezelligheidsmens, Heeft tij dens de wedstrijd het voordeel van een behoorlijke support. Hij krijgt de informatie wel dat je op die en die manier die en die variant kan weerleggen. Fischer niet, die moet alles zelf doen", Is Fischer volgens u inderdaad op dit ogenblik 's werelds beste schaker? Mühring: „Ja en als 'ie wint is hij wellicht de beste schaker die ooit geleefd heeft. Hij zal dan ook wel een hele tijd wereld kampioen blijven. Maar mis schien prijst hij zichzelf ooit uit de markt. Of wordt hij door zijn genialiteit gek. Kijk, nadat Euwe wereldkam pioen was geworden door Alje- chin te verslaan, kwamen er we reldkampioenen, die elkaar niet zoveel ontliepen, en dan ineens komt Fischer. Die Taimanov met 6-0 verslaat en die ook Lar- sen met 6-0 klopt. Als je zijn partijen analyseert, denk je: „Hoe is het mogelijk, deze is van weer een andere klasse". Als Spasski verliest, heerst er dan in Rusland een soort natio nale rouw? Mühring (die als internationaal schaakmeester verscheidene toernooien en simultaanseances in Rusland en Siberië speelde): „Ja dan krijgt het schaken in n. Hij 3 I es- deze ekos- in gei Kiezen uit wel 8 spaarvormen bijvoorbeeld. Maar ook een op maat gesneden verzekering afsluiten, of een hypotheek, een Persoonlijke Lening of financiering. Of een vakantiereis boeken, buitenlands geld kopen, een safeloket huren. Om maar wat te noemen. Want bij de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank kunt u terecht voor alles waar u een bank voor nodig hebt. In uw zakelijke en gewone leven. Dus ook voor deskundige effektenbehartiging. En een moderne Privé- rekening voor de ontvangst van uw salaris, pensioen en andere inkomsten. Met kosteloze verzorging van al uw betalingen en gebruik van gemakkelijke betaalcheques. Of voor automa tisch sparen (om zeker te zijn dat het gebeurt.) Alle bank diensten. Onder één dak, bij maar liefst 3000 vestigingen. Dus altijd en overal dicht bij u in de buurt. Om u te dienen... de bank voor iedereen 3000 vestigingen Rusland een behoorlijk? knauw. Russen, die aan buitenlandse toernooien deelnemen, hebben een bepaalde vorming gehad, zijn geselecteerd. En ze maken propaganda voor Rusland, dat is zonder meer waar. Maar ze moeten ook successen boeken, anders blijven ze in Rusland. Schaken wordt daar bijzonder serieus genomen". Storend Mühring is in enkele kranten wel eens vergeleken met ,,de aangever" van Euwe. Een schaakmeester, die moet zwij gen wanneer de grootmeester spreekt. Wat vindt hij daarvan? Mühring: „Euwe als groot- m-'ster vind ik de eerst aange wezene om dingen uit te leggen. Dat probeer ik soms te verduide lijken, te relativeren. Maar ik kan natuurlijk niet op het scherm gaan redetwisten over bepaalde varianten. Het belang rijkste is met de demonstratie van de partijen de kijkers in een half uur een globaal over zicht te verschaffen. Als Donner er bijvoorbeeld tus sen komt en vertellen gaat over varianten waar hij alles vanaf weet. maar waar soms niets van deugt, is dat storend. Dat zou het ook zijn wanneer ik dat deed. Je moet zoveel mogelijk korte, terzake doende opmerkin gen maken, als je alle mogelijke varianten zou laten zien, dan wordt de kijker op een dwaal spoor g bracht, en hij moet zijn hersens toch al goed gebruiken. Al die andere varianten die mo gelijk lijken, komen in het matchboek dat direct na afloop van de wedstrijd verschijnt. Ik probeer tijdens die uitzendingen ook te laten zien dat schaken moeilijker is dan het zo op het eerste gezicht lijkt. Dat het niet alleen die stukken zijn die daar op het bord staan, maar dat het een heel bedrijf is dat operatio neel werkt. Dat er verband be staat tussen de stukk n, dat ze samen een rol vervullen". Als alle varianten bekend zijn, moeten dan niet alle partijen in remise eindigen? Mühring: „Neen, dat zou alleen gebeuren als je twee foutloze schak rs t genover elkaar zou zetten. Maar schaken is zo ge compliceerd. Je moet op een ge geven ogenblik op je eigen oor deel afgaan. En dat oordeel kan wel eens fout zijn. Met alle ne- venvarianten is het onmogelijk alles door te rekenen in die tweeëneenhalf uur, al kunnen Spasski en Fischer in het eind spel wel zo'n 20 tot 30 zetten vooruit kijken. (Mühring komt in het eindspel z lf tot zo'n 10 20 zetten). Als Fischer wereldkam pioen wordt, wil hij alle zoge naamde grootmeesterremises af schaffen. Dan wil hij b.paald zien dat degene die de eerste zes partijen wint wereldkam pioen is. Want in tegenstelling tot andere grootm esters maakt Fischer er zich nooit met een Jantje van Leiden af. Uit het gehalte van zijn partijen blijkt dat hij enorm goed speelt". De stand is op het ogenblik (vrijdagochtend) 8'/2 tegen 5>/2 punten in het voordeel van Fi scher, met één hang partij. Ge looft u dat Spasski nog kan win nen? Mühring„Als je de partijen analyseert, blijkt dat Fischer verschillende keren de kans had Spasski af te slachten. Maar steeds weer wist die dat te ver hinderen. Uit de resultaten blijkt dus dat Spasski zich niet laat beïnvloed, n door het gedrag van zijn tegenstander. In de eerste partij overschatte Fischer zich zelf door bij gelijke stand een loper t? offeren. Hij verloor dia partij. In de elfde partij over kwam hem dat weer. Fischer speelt namelijk zo ongelooflijk brutaal, dat hij soms een tik op de neus krijgt. Daarom is het best mogelijk dat Spasski nog een partij wint". Schaakhistorie Ook schaakmeester Mühring is van mening dat de titelstrijd in Reykjavik inderdaad de schaak match-van-de-eeuw is. „Er wordt daar schaakhistorie ge maakt. Deze wedstrijd reikt ver der dan welke andere tw ekamp om het wereldkampioenschap". Op wedstrijddagen zijn hij rn Euwe 's avonds om half acht al in de studio waar de zetten bin nenkomen. Meteen wordt begon nen m:t de analys Op dat mo ment is Mühring de evenknie van Euwe. Maar op de buis lijkt hij de wat nederige dienst knecht die getrouw de stukken verplaatst, wanneer de (groot) meester dat beveelt. Internationaal schaak meester W. J. Muhrlng (ook schaakmedewerker van onze krant) is geen beroepsschaker geworden, omdat hij „liever iets maatschappelijks wilde opbouwen". Wel heeft hij deelgenomen ook als lid van het Nederlandse tiental aan belangrijke binnen- en buitenlandse toernooien, o.a. in Rus land, Zuid-Amerlka, Zuid- Afrika, Joegoslavië, Hon garije en Duitsland. Een van de verdiensten van uitdager Bobby Fi scher vindt hij dat deze de „entourage" van het schaken (financiën, zaal, bord, verlichting, rust enz) heeft verbeterd. Van Fischer is ook bekend wat hij antwoordde op de vraag of hij ook twee pionnen zou voorgeven als hij een wedstrijd met God zou moeten spelen. „Als ik wit heb, zou ik mis schien een pion kunnen voorgeven", weifelde Fi scher, die zevende dag ad ventist is, „maar met zwart zou het wel remise worden". gespeeld", zegt Mühring wan neer hij door d gangen van het sp ksplinternieuwe computercen trum wandelt. „Tenminste, wan neer we geen fouten maken", voegt hij er voorzichtigheidshal ve aan toe. KLAAS GOINGA Tijdens de analyse Euwe's evenknie, e$> de buis diens nederige dienstknecht

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9