Johan de Witt driehonderd jaar vermoord geleden fieidócSoma/ni De beloften van Hassan VOLMAAKTE HOLLANDER" Hollywoodsterren op Republikeinse Conventie Geen uitstel van hmir- liberalisatie 8 Dagen kriskras door Nederland f44.- SS® ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT Driehonderd jaar geleden van daag stond te gebeuren wat ook door Johan de Witts tegenstan ders werd aangeduid als het execrable fact", het verfoeilij ke feit van de moord op de af getreden raadpensionaris van Holland en zijn broer Cornelis. Het werd een gruwelijke slacht partij door het Haagse „graauw", met goedkeuring van gemaakt dan aanslagen op de vrijheid: op die van Amsterdam en op die van zijn eigen vader. De welvaart zou worden be dreigd door de vorstenpolitiek met haar wilde, irrationele ideo logie, die wordt doorgedreven tot in de oorlog en het bankroet toe. ,,0 Godt bewaer doch Hol land voor een Hooft", was zijn verzuchting. de gezeten burgerij onderno- Inmiddels was Johans broer Cor- niet verhinderd of bestraft door een regering en een stad houder die daartoe de mogelijk heid hadden, en die tenslotte de moordenaars zelfs beloonden. Zelfs een zo zachtmoedig man als de wijsgeer Spinoza kon in een brief aan zijn.vriend Leip- niz zijn verontwaardiging over het „ultimi barbarorum" nau welijks bedwingen. In het rampjaar 1672, nelis aangeklaagd wegens moordpoging op de prins. On danks de slechte reputatie van de aanklager en onverdachte getuigenissen als van De Ruyter ten gunste van hem, werd Cor nelis de Witt op 19 augustus op de martelbank gelegd. De vol gende ochtend werd hij vrijge sproken, maar ontzet uit al zijn ambten. kusten door De Ruyter welis waar werden schoon gehouden, maar waarin de Franse veldhe ren Condé en Turenne zo weinig in de weg werd gelegd dat zij spraken van een overwinning „k la Hollandaise", het jaar waarin Oranje terugkwam aan de macht en de regentenpartij eieren voor het gemakkelijk verdiende geld koos, moest Jo han de Witt wel wijken. Als verdediger van de macht en voorrechten van zijn klasse had hij de Oranjes steeds geweerd, i van wie hij in de persoon van Willem II niet anders had mee- i de Die dag kwam Johan zijn broer opzoeken in de Gevangenpoort, ondanks geruchten van moord- Dit laatste is gruwelijk geschonden. Pas diep in de nacht konden de lijken worden losgemaakt en in diepe stilte begraven. „Een volmaakt Hollander" noem de hem de Engelse gezant Wil liam Temple In een brief aan zijn koning, Karei II. Die ereti tel prijkt ook op de omslag van een boekje dat aan De Witt en rijn betekenis voor de Hollandse D* °P d« w<" °P s,rQQ' <Grm- R"meyn de Hooghe) welvaart is gewijd door Dick Schaap en Teun van den Berg. Zij deden dit in opdracht van de Ned. vereniging ter bevordering van het levensverzekeringswe zen, die een in het algemeen wat minder bekende verdienste van De Witt wil accentueren: die van grondlegger van de ver zekeringswetenschap. In zijn ui terst moeilijke geschrift „Waer- dye van Lyf-renten" geeft De Witt een berekening van de koopsom voor lijfrenten. plannen en volksoplopen. Nau welijks was hij daar gearri veerd, of de terugweg was afge sloten door de samengestroom de menigte. Onder leiding van goudsmid Verhoeff, schepen Van Banchem, geneesheer Van Baelen en andere gezeten bur- aspect van een boeiend boekje, waarin De Witt in het algemeen wordt geprezen als schepper van een briljante buitenlandse politiek, als bekwaam beheerder van 's-lands financiën en als bouwer van een vloot die zijns gelijke niet had, gers werden de twee Witten uit De Witt, die „iet wankelde gevangenis gesleept, straat gesmeten en beestachtig afgemaakt. De lijken werden aan de voeten opgehangen aan een lantarenpaal op het Groene Zoodje (de huidige Plaats) en Johan de Witt bij zijn gepijnigde broer (tekening J. Cornet) 1 zijn geloof, bleef ook tegen de fana tieke predikanten de verdediger van de voorrechten van zijn klasse. „Verdraagzaamheid en vrijheid zijn niet alleen uiterma te goed voor het land in het al gemeen, maar vooral voor de gereformeerde godsdienst, die moet en kèn vertrouwen op haar eigen getuigenis en waar achtigheid". Hier klinkt 'n Eras miaans geluid door tegenover de al te fanatieke geloofsijver van dominees, die hun plaats moesten weten op de kansel. De dominees waren ook de ijve- raars voor Oranje en tegen de regenten, en ze vonden daarbij gehoor bij de andere klassen. „Dewijle de burger kleyn is, be hoort men hem kleyn te hou den", was een stelregel van de regenten, die met „dat onver standige, quaadwillige graauw" helemaal niets ophadden. Het was dat „graauw" van daglo ners, zwervers, en werklozen, dat geen deel had in de wel vaart, en dat in 1672 zijn woede koelde op de man die de verper soonlijking van die welvaart was. N.a.v. Johan de Witt: een vol maakte Hollander: door Teun van den Berg en Dick Schaap. Uitg. Teleboek, Bussum). Rompkabinet houdt ruimte voor beleid OP de tweede, materieel belangrijkste dag van het Kamerdebat over formatie en regeringsverklaring van het «rompkabinet bleek de hamvraag te zijn: Welke ruimte krijgen Biesheuvel c.s. tot 29 november? Verdienste van de formeel nogal vreemde motie-Den Uyl is de con statering dat een redelijke meerderheid van de volksvertegenwoor diging vindt, dat de ingekrompen ploeg-Biesheuvel geen demissio nair kabinet is, maar ruimte overhoudt voor een beleid in zaken die niet in de termen zouden vallen van 'n geijkt demissionaire regerïpg. Waarom? Kamerdebat de grote vraag gebleven zijn. Want zakelijk en deels ook politiek bleek D.S. '70 nog dicht te st^an bij zijn vier vroegere partnecs. De conclusie moet wel zijn, dat. er rond de 16de juli over en weer fouten zijn gemaakt. Het belang rijkste gevolg van die fouten is. dat er nog dit jaar vervroegde ver kiezingen gehouden worden. Anders dan Den Uyl c.s. blijvn we ertij, dat het rompkabinet, en de straks te ontbinden Kamer terecht meer gaan doen dan gewone lopende zaken afhandelen. De door een toeval vervroegde verkie zingen nemen niet weg, dat de inflatiebestrijding niet op het vol gende kabinet mag wachten. Hoe dit kabinet ook samengesteld zal zijn, het kan in de economisch- kritieke toestand niet op een kiezersoordeel wachten. Trouwens, de manier waarop het rompkabinet komende maanden werkt en waar om het onverhoopt faalt, speelt op 29 november mee. Moed BIJ de uiterst moeilijke positie van de K.V.P. en verwante partijen zullen we komende weken uitvoeriger kanttekeningen maken. Maar het getuigt in elk geval van moed dat ze. aan het slot van de éne en vlak vóór he' begin van een andere periode, niet de weg van de minste weerstand hebben gekozen. De inval in de Gevangenpoort (Grav. S. Fokke, 1755) (Van onze correspondent) De gouverneurs Reagan en Roe- Geflankeerd door enorme foto's kefeller spelen een belangrijke rol, als respectievelijk voorlopig voorzitter en de man die de kandidaten voordraagt. De gro te finale valt op woensdagavond als Nixon en vice-president Ag- new in hun toespraken hun be noeming zullen aannemen. De Republikeinen maken zich ner gens zorgen over en Amerika zal de indruk krijgen dat de partij overloopt van vertrouwen en krachtige solidariteit, eenheid, waardigheid en in- De enige bedreiging voor dit zorg vuldig opgebouwde schouwspel een paar honderd slor- MIAMI BEACH De afge vaardigden van de Repu blikeinse Partij zijn giste ren aangekomen in Miami. Allen vertoonden de tevre den gelaatsuitdrukking van mensen die precies weten waar ze aan toe zijn. Ie dereen zal meedoen met de perfect georganiseerde show en de nadruk ligt op van president Nixon, die handen schudt met Mao Tsje Toeng en Brezjnev, heeft het partijcomité de afgelopen week geluisterd naar politieke leiders die lof toezwaaiden aan de wijsheid van het regeringsbeleid van Nixon. Conventie Er waren ook een paar lastige figuren aanwezig, zoals Mc Closkey die Californië in het Congres vertegenwoordigt en die het aandurfde om Nixon in de voorverkiezingen uit te dagen. de Republikeinse Partij wordt een perfect georga niseerde show. Een bedreiging vormen mogelijk een paar honderd hippies, die hun tenten hebben opgeslagen in een nabijgelegen park. spiratie. Aan het hoofd van het koor der getrouwen staan die goeie ouwe, onverwoestba re Hollywoodsterren, Jim my Stewart en John Way ne, die hun hulde aan de Nixon's in een film hebben verwerkt. dige demonstranten die mingopark kamperen. Maar de politie en de Nationale Garde zijn in veel grotere getale aan wezig. Maar hij werd met zijn kritiek handig van de tv-camera's weg- geloodst, en door een verande ring in de voorschriften werd later voorkomen dat Mc Clos key zich nu weer kandidaat zou stellen tegenover Nixon. Zo Mindw dan t bleef alleen senator Javits met zijn kritiek over Vietnam over, als woordvoerder van de linker vleugel van de partij, maar hij verklaarde later dat hij zich tij dens de conventie niet verder voor dit punt zou inzetten. de af gevaardigden bestaat uit ne gers. Maar het aantal vrouwelij ke deelnemers aan de Conventie is de afgelopen vier jaar bijna verdubbeld. Van onze parlementaire redactie. DEN HAAG Er vindt geen uit stel plaats van de huurliberali- satie in een groot aantal ge meenten in Utrecht, Noord- en Zuid-Holland, die 1 september a.s. ingaat. Een poging van de oppositie dat uitstel te bewerkstelligen, leed vannacht in de Tweede Ka mer schipbreuk, tijdens een spoedlnterpellatie van de socia list Schaefer. Hij zei, gezien de protesten van veel gemeenten, bevreesd te zijn voor de gevol gen van het vrijlaten van de hu ren in de geliberaliseerde gebie den. Een Kamermeerderheid was het met minister Udink echter eens, dat voor de komende huurlibc- ralisatie geen benauwdheid be hoeft te bestaan. Filmproducent in arrest Monte Carlo (RTR) Aan boord van zijn jacht in de haven van Monte Carlo da woensdag op verzoek van de Italiaanse poli tie de Italiaanse filmproducer Pier Luigi Torri gearresteerd. De aanhouding heeft plaatsgehad naar aanleiding van een drug schandaal in uitgaande kringen in Rome, waarvan Torri eei ponent is. Vakantiespreiding slechts een betrekkelijk succes T^ERWIJL nog een aantal vaderlandse medeburgers met zijn jaar- lijks zomerreces bezig is, wordt nagesproken over 't slagen en* fa len van de vakantiespreiding. Maar dan nog aan de hand van cijfers over de zomer van 1971. Daarover wordt aan de hand van cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek de Salomonsuitspraak ge daan, dat de spreiding relatief beter lukte dan in 1969 en 1970. maar dat van een fundamenteel betere spreiding nog geen sprake was. Over de oorzaken heeft het CB.S. een uitgesproken mening: de va kanties van het lager onderwijs en de collectieve bedrijfsvakanties zijn de knelpunten. Vanuit het bedrijfsleven komt dan nog de op merking, dat de schoolvakanties de oorsprong van de kwaal zijn; met de opmerking dat een oplossing op korte termijn niet in Jicht is, wordt impliciet erkend dat suggesties als „geef de scholen van begin juni tot half augustus vakantie' irreëel zijn. Inderdaad: want het onderwijs dal thans vrijwel overal al met een „vijfdaagse" werkt, staat ook al bloot aan druk van de toeristische 'industrie om de najaars- en kerstvakantie te verlengen. Of moet men soms de leerpflichtverlenging voor een flink deel gaan besteden aan leerplan-uitrekking om daardoor langere vakanties mogeli>k te maken? Menigeen zal opgevallen rijn, hoe de vakantie-periode voor het lager onderwijs in Nederland niet optimaal benut is. In juli" wa ren zeer velen op stap, terwijl begin augustus menigeen weer thuis was De C B S.-cijfers over 1971 doen zelfs vermoeden, dat met een paar dagen meer zomervakantie van het basisonderwijs het sprei- dingsprobleem een stuk nader tot zijn oplossing zou zijn gebracht. Of vormen de collectieve bedrijfsvakanties dan tóch een grotere hin dernis dan de schoolvakanties, die meestal als hoofdschuldige wor den aangewezen? De ervaring in landen met langere schoolvakanties in de zomer schij nen deze conclusie ook te staven. Kritiek op banken die collegegeld lenen AMSTERDAM (ANP) Het lan-1 delijk overleg van grondraden van universiteiten en hogescho len heeft kritiek op de Raiffci- sen- en Boerenleenbanken, die de mogelijkheid hebben geopend voor studenten om een lening van 1100 gulden af te sluiten te gen vijf procent met een loop tijd van tien maanden, om zo doende het collegegeld te kun nen betalen. De verhoging van het college- en inschrijfgeld is een maatregel, waarmee do regering de kosten van het onderwijs op studenten en hun ouders af wil wentelen. „Het feit nu dat een grote bank een regeling heeft getroffen die voor haar ongetwijfeld zeer voordelig is, is daarvan een be vestiging en tekent het cynisme van de grote ondernemers". (ADVERTENTIE) Theater Centrum Maastricht De Limburgse hoofdstad heeft een theater-centrum dat in fabrie ken en bedrijven belangstelling wekt voor schouwburg en con certzaal. Dat schijnt goed te gaan want het centrum begint het nieuwe seizoen met 1163 le den die in het afgelopen seizoen 1282 abonnementen afnamen. De leden zijn afkomstig uit 88 be drijven in Maastricht en omge ving. Wie 8 dagen lang veel in! ons land wil reizen, is het voordeligst uit mot een 8-daags kriskras-abonne ment. Kindoren 4 t/m 9 jaar half geld En als extra plussen: recht op 't kopen van voordelige koppollng-1 kaartjes voor bijna alle NS-vakantledagtochtdn. voordelig uit met NS Bernhard Kruysen-bas bariton geeft op vrijdag 1 september een concert in de Kapel Wejt ta Den Haag in samenwerking met de organist Jöhan M. Vetter. (ADVERTENTIE) recht op 't kopen van voordelige koppeling- kaartjes voor bijna alle NS-vakantiedagtochten. In juni, juli en augustus. voordelig uit met NS Vanaf 38 jaar naar stembus DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag bij het begin van de voortzetting van het de bat over de kabinetscrisis bij voorrang zonder discussie het wetsontwerp verlaging kiesge rechtigde leeftijd aangenomen. Als straks ook de Eerste Kamer ermee akkoord gaat - dat zal zonder twijfel het geval zijn - staat niets meer de gang naar de stembus vanaf 18 jaar bij de verkiezingen van 29 november in de weg. Eerder al was een grondwetswijziging door het parlement goedgekeurd om de verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd mogelijk te maken. Tegen de verlaging stemde alleen Koekoek (Boerenpartij). Het I wetsontwerp werd overigens zonder hoofdelijk" stemming I aangenomen. Jongeling (GPV) stemde toch voor, maar vond het een onjuis te situatie dat je straks met 18 jaar mag gaan stemmen, maar toch pas mei 21 jaar wettelijk volwassen wordt. Volgens sommige opinie-onderzoe ken gaan de linkse partijen pro fiteren van het meestemmen van de jongeren. Tot opvolger van de Marokkaanse minister van defensie, generaal Oufkir, die zelfmoord pleegde na de mislukte aanslag van woensdag, is benoemd generaal Driss Benomar El Alami. De nieuw benoemde bewindsman (links) is op deze foto in gesprek met koning Hassan na de begrafenis van de slachtoffers van de mislukte aanslag op 12 juli 1971. RABAT De nieuwste poging om ko ning Hassan van Marokko van de troon te stoten, is een minder vernede rende gebeurtenis geworden dan de bloedige schietpartij tijdens zijn ver jaardag op 10 juli 1971. Toch moeten 2 staatsgrepen binnen 14 maanden reden geven voor twijfels omtrent zijn voor uitzichten als koning. Bij belde gele genheden is hij er weer bovenop geko men door list, bluf en de invloed van zijn bijna goddelijke status als afstam meling van Mohammed. In juli 1971 schoten de rebellerende kadetten hun koning op het kritieke moment niet neer, maar kusten zij zijn hand. Bij de jongste aanslag schijnt hij op een suc cesvolle nanler zijn aanvallers om de tuin te hebben geleid door hen in de waan te laten, dat hij op een fatale manier getroffen was. Meer dan ooit bevindt Hassan zich nu in een politiek isolement. Zijn heer schappij heeft altijd te n nauwste sa mengehangen met zijn hechte relatie irc-t generaal Oufkir. Deze man werd altijd beschouwd als de trouwe, maar la: ge bewaker van de koning. Welke rol hij in het jongste complot gespeeld heeft, is nog niet duidelijk. Het kan zijn dat hij zelfmoord heeft gepleegd uit schaamte voor zijn nalatigheid of, aan de andere kant, omdat hij er niet in is geslaagd zijn heer te onttronen. De twee aanslagen vertonen enkele overeenkomsten. Beide zijn uitgevoerd door officieren die politiek gezien tot het centrum behoren en die kennelijk geen revolutionaire ambities nastre ven. Radio Libië, die haar steun gaf aan de mislukte staatsgreep van 1971, heeft misschien wel gelijk als zij praat over „sationalistische officieren", maar het was deze keer zeker voorbarig om over een opstand van het volk te spre ken. Het blijkt dat deze keer ook be voorrechte luchtmachtpiloten in het complot betrokken waren. Hassan kwam in 1961 op de troon en bleek een verrassend kundig politicus te zijn. Van 1965 tot 1970 regeerde hij via de „uitzonderingstoestand". Hij zorgde ervoor dat zijn politieke vrien den en de regeringseliten met een comfortabel leven omringd werden. De oppositiepartjen b'even door zijn toe doen innerlijk verdeeld en hij hield de vakbonden streng in toom. Hierdoor vei wierf hij wel een zekere politieke macht, maar uiteindelijk was hij toch afhankelijk van de strijdkrachten. De mun, die voor deze loyaliteit zorgde, was generaal Oufkir, die als minister van binnenlandse zuken van 1964 tot 1971 ook het bevel voerde over de bin nenlandse veiligheidsdienst. In de nadagen van juli 1971 beloofde koning Hassan onder meer het volgen de: „Ik zal het beleid niet veranderen. Ik zal wel veranderingen aanbrengen in de manier waarop het kabinet over mijn Innd regeert, en ral daarbij met mezelf beginnen". Hij vaardigde voor alle sectoren van het Marokkaanse leger plannen uit, die terwijl ze voor de toekomst veel belovend klonken, tot nog toe erg wei nig resultaat hebben opgeleverd. Ook is hij er niet in geslaagd de socialis tisch getinte opposiliepartijen bij zijn regering te betrekken. Er ontstond stagnatie in het politieke leven en dit gaf aanleiding tot onrust in de indus trie en de universiteltswereld. Een verschijnsel dat zeker bijgedragen heeft tot de laatste staatsgreep is de corruptie in de bevoorrechte kringen rond liassan. Hij heeft zelf al gepro beerd hieraan een einde te maken: zts rnb Itm, twee hoogge plaatste ambtenaren en vier directeu- cn van ondernemingen werden vorig jaar november gearresteerd. In scj>- tember zullen zij met nog 27 anderen terecht moeten staan wegens corruptip. Deze jongste aanslag geeft Hassan een nieuwe kans om zijn belofte waar ie maken en werkelijk zijn regering en zichzelf te verbeteren.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7