S te vensho f j espolder overwegend laagbouw Plan Voorhof werd goed beoordeeld Besluit over nieuw complex is spoedig te verwachten ,St. Bernardus" dankte bestuurslid Van Wijk Nederlands Economisch Instituut adviseert Dr. van der SPek nam afscheid van „Sint Bavo' Burg. Smolders bij WOA: Auto uit de bocht: man gewond ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1972 PAGINA 3 LEIDEN De woningbouw in de Stevenshofjespolder zal de nota „De gewensio differentiatie van de in Leiden te bouwen wonin gen. Een voorstel daartoe wordt het NEI - tot uitgangspunt krij gen. Ee nvoorstel daartoe wordt door b. en w. voogelegd aan de commissie Stadsontwikkeling. De NEI-nota gaat ervan uit, dat de circa 2.500 woningen die in de Stevenshofjespolder gebouwd worden - en waarvoor nog geen plannen zijn opgesteld - vorna- melijk dienen te bestaan uit eengezinshuizen met 4 of 5 ka mers. Ze zouden in hoofdzaak in de ongesubsidieerde sector ge bouwd moeten worden. Om ech ter een te eenzijdige bebouwing te voorkomen, wordt voorge steld om bij de verdere ontwik keling van de plannen voor de Stevenshofjespolder, uit te gaan van de volgende differentiatie: a. 85% oengezinshuizen met vier of vijf kamers, waarvan onge- ver 1/3 in de gesubsidieerde sector; b. 5 woningen met vier kamers in meergezinshuizen in de niet- gesubsidieerde sector en c 10 woningen met drie of minder kamers, vooral in meer gezinshuizen in de gesubsidieer de sector. De onder a. bedoelde woningen zullen, aldus de rota, voor de helft uit koopwoningen kunnen bestaan. B. en W. voorzien dit NEI-advies van de kanttekening dat zij in hun nota over de ontwikkeling •van de Merenwij (1972) hebben opgemerkt, dat 45% van de daar te bouwen woningen een gezinswoningen zullen zijn en dat dit percentage naar ver wacht wordt tot 50 opgevoerd kan worden. Afgezien van wat kleinere bouw plannen in Morskwartier en Meerburg, zijn Merenwijk - in uitvoering- tn Stevenshofjespol der nog de enige mogelijkheden voor nieuwbouw in Leiden. En in het „Beleidsadvies", onlangs gepubliceerd door de VNG, wordt de Stevenshofjespolder zelfs gekarakteriseerd als een van de „minder aanvaardbare plaatsen". Het advies oordeelt: „De capaci teit is voor een nieuw te vor men stedelijke eenheid vrij be perkt. Ca. 3.000 woningen, het geen ra. 10.000 inwoners bete kent. Het draagvlak is voor een goed uitgebouwd voorzieningen pakket in deze eenheid, die „achter" de Oude Rijn en de spoorlijn gelegen, bovendien sterk geïsoleerd zou komen te liggen, daarom te gering. De infrastructurele werken in en rond dit 'gebied bestaand, in uit voering of ontworpen zullen het gebied versnipperenen boven dien verder isoleren t.o.v. om liggende stedelijke eenheden. De kwaliteit van het leefmilieu van de Stevenshof zal derhalve achterblijven bij die van andere gebieden en bovendien de buf ferzone tussen de Haagse en Leidse agglomeraties in belang rijke mate aantasten". Het ad vies zou dit „kleinere bouw- veld" liever zien als een gele- dende groenzone. Niettemin houden b en w vast aan het plan voor bebouweing, waarbij ze zich op het stand punt stellen dat het rapport „Gewenste differentiatie etc." als uigangspun kan dienen voor de woningbouw in de Ste venshof en, voor zover moge lijk, voor het bijsturen van de woningbouw elders in de stad. In hun schrijven aan de commis sie herinneren b en w aan het voorstel dat de heer Waal e.a. tijdens de begrotingsbehande ling deden, geen voorstellen tot de bouw van flatwoningen meer te behandelen, voordat de raad de bouw van tenminste 1000 eengezinswoningen heeft goed gekeurd. Na de goedkeuring ja sindsdien van 323 eengezinswo ningen voor „Ons Doel" in de Merenwijk, de ca. 500 ten oos ten van het winkelcentrum in de Merenwijk en de 200 in het gebied Herengracht-Zijlsingel, achten zij het voorstel van de heer Waal e.a. afgedaan. Een deel van de Leidse gemeente raad is van rrtening dat de ver houding Hoogbouw-laagbouw verschoven moet worden in het voordeel van de laagbouw. De NEI-nota deelt die mening: een flat is niet alles maar te dicht op elkaar in eengezinshuisjes is even erg. Lisse Wethouder Van Leeuwen houdt t een deskundige de steen in het lood LEIDERDORP Wethouder C. Meerburg van ruimtelijke orde ning heeft gisteravond tijdens de drukbezochte hearing over het plan „Voorhof" de voorzich tige verwachting uitgesproken, dat wellicht al in 1974 de eerste paal in het uitbreidingsplan de grond in kan gaan. Deze winst op de planning (men heelt steeds gedacht, dat pas in 1975 met de bouwerij begonnen zou kunnen worden) zal door velen positief worden beoordeeld, vooral als men de enorme be langstelling In Leiderdorp zelf NOORDWIJKERHOUT Dr. P. A. F. van der Spek heeft gisteren wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, Afscheid genomen als geneesheer-directeur van Dr. van der Werf, de opvolger van Dr. van dsr Spek als ge neesheer-directeur van St. Bavo en diens collega Dr. Verheul van Sancta Maria spraken woorden van af- OUD ADE „Ik heb alle hoop dat binnenkort de kogel geheel door de kerk zal gaan. In de naaste toekomst zal de eerste fase van het centraal sportcom plex tussen Oud Ade en Rijpwe- tering gerealiseerd worden. De mogelijkheden zijn aanwezig om het grote besluit ten aanzien daarvan binnenkort te nemen. Het zal een zaak van weken worden. Niet van maanden". Burgemeester P. M. F. Smolders van Alkemade had het jubile rende bestuur van WOA geen groter cadeau kunnen aanbie den. Niettemin interpreteerden versoheidene sportbestuurders de woorden van de heer Smol ders ten faveure van WOA met opzet verkeerd. Zoals 'mr. De Jongh, die voorzitter R. Hartog overlaadde met geschenken (een wedstrijdbal, een plaquette en een standaard met een trouw uitstralende leeuw erop): „Ik vind het fijn dat de burgemees ter WOA heeft toegezegd dat over twee weken de beslissing valt". De opmerking maakte deel uit van het vriendschappe lijke steekspel tussen b en w. van Alkemade en verscheidene sportorganisatoren, die de be scheiden gehuisveste „kabouter van de LVB" zo graag een be tere entourage gunnen. In café restaurant „Het Lage Land waar een stroom van genodig den langs het jubilerende be stuur gleed (bestaande uit voor zitter R. Hartog, penningmees ter B. Vrijburg, secretaris C. v.d. Geest, en de leden J. Stra- ver, J. Roos, J. v. Seggelen en D. v.d. Poel) werd onder de perfecte regie van ceremonie meester Van Leeuwen duidelijk dat dit WOA toekomst heeft. Niet alleen bleek dat uit de toe zegging van gemeentezijde, ook uit de woorden van deken Ed van Diepen: „Ik vind het een hele prestatie dat een voetbal club in zo'n kleine gemeenschap maar liefst zes seniorenelftallen op de been kan brengen." NKS- voorzitter A. Dusee, WOA complimenterend met het feit dat het vanaf de oprichting deel uitmaakt van de Katholieke Sportbond (hetgeen hij o.m. ho noreerde met een vaantje) juichte die ontwikkeling to.: „Stel dat er geen voetballende jeugd zou zijn, hoeveel lampen zouden er dan nu nog op straat branden?" Nadat OOVS-voorzit- ter P. v.d. Geer had opgemerkt dat scheidsrechters altijd graag in Oud Ade komen („Zelden of nooit komt een WOA'er voor cirifcnmmissie") verwonder de St. Bernardus-voorzitter Straver zich erover dat WOA juist in dit jubileumjaar is gede gradeerd: „De tweede klassers, die hier aanwezig zijn wil ik graag waarschuwen voor de kracht van deze ploeg, die ik zou willen vergelijken met Vo- lendam. WOA speelt als het „zilveren" VVOA'ers als Pi t van Leeuwen, Bram Vrijburg, Cses v.d. Poel en Piet v.d. Geest Chr.zn. en wees hij op de importantie van figuren als eer ste voorzitter C. Verduin, ere voorzitter G. v.d. Fits, erelid v.d. Ploeg en ex-voorz. G-est. -Wr. vit!g Oud Ade Burgemeester Smolders feliciteert voorzitter R. Hartog v ware eredivisie in de LVB". Die vergelijking trok de voorzitter van het jubileumcomité nog wat door: „Twee jaar geleden wer den WOA en Volendam tegelij kertijd kampioen. Dit jaar de gradeerden zij beiden. Volen dam staat thans aan kop in de eerste divisie Namens het feestcomité overhan digde deze voorzitter vervolgens bloemen aan de echtgenoten van bestuursleden, richtte hij speciaal de schijnwerper op het psychiatrisch centrum Sint Bavo. Dr. van der Spek was sedert 1 augustus 1954 bij Sint Bravo. Voordien was hij werkzaam bij de Geneeskundige Hoofd inspectie voor de Volksge zondheid en bij de gemeente Amsterdam, vanaf medio 1969 laat de gezondheid van Dr. van der Spek te wensen over en sedertdien was hij met ziekteverlof. In de aula van St. Bavo waren zeer vele vrienden en beken den van Dr. van der Spek gekomen om afscheid van hem te nemen. Broeder Fa- bius was namens het bestuur van het Centrum uit Tilburg gekomen om de scheidende directeur te danken voor het geen hij in de moeilijke op- bouwperiode der psychiatrie voor St Bavo en de verpleeg den had verricht. scheid. Prof. Speijer was na mens de minister van Volks gezondheid en Milieuhygiëne aanwezig en ook broeder Gerlachus Latour, die als verpleegkundig directeur lan ge jaren met Dr. van der Spek had samengewerkt gaf acte de presence. Wethouder P. C. Heemskerk, die Dr van der Spek's acti viteiten in de gemeenschap van Noordwijkerhou. memo reerde, was met gemeente secretaris J. H. Bakkum als vertegenwoordigers van het gemeentebestuur aanwezig. Van meerdere zijden als het bestuur, de directie, collega artsen en de medewerkers werden Dr. van der Spek af scheidsgeschenken aangebo den, waaronder vele onder couvert als bijdrage in de reis van Dr. van der Spek naar Israël). voor „Voorhof" in aanmerking neemt. Bijna 800 mensen be zochten deze weck in het ge bouw van Gemeentewerken aan de Van Diepeningenlaan de ex positie van tekeningen, maquet tes enz. over het plan; de zaal van de Scheppingskerk waar gisteravond de geïnteresseerden hun vragen konden spuien, was i ook tot do laatste plaats bezet. Het opmerkelijke van het plan Voorhof is, dat al in een zeer vroeg stadium de architecten bij het werk van de stedebouw- kundige werden betrokken, evenals een groep burgers, die een begeleidingscommissie vormden. Tijdens de hearing kwam er echter zwaar protest teg:-n het feit dat de bouwers niet in dit eerste stadium bij het werk waren betrokken. Als antwoord hierop werd gesteld dat „de bouwers de filosofieën van het plan zullen moeten om helzen. Aan het spel van geven en nemen over twee jaar ont komt men toch niet". Verschillende vragen over de in richting van maatschappelijke voorzieningen kwumen aan de orde. Architect Van den Berg wees erop dat door afwisseling van hogere bouw en patiohuizen een ruime en speelse wijk zal ontstaan. In het plan zijn behal ve de patiowoningen nog een v.rij groot aantal andere nieuwe typen woningen opgenomen. In de toekomst kunnen bepaalde witte vlekken nog worden opge vuld met ondermeer een peuter speelzaal, speelplaatsen en groenvoorzieningen. Over het algemeen was men in beginsel enthousiast over de op zet. Een belangrijke practische kwestie is, hoe men aan een huis in Voorhof kan komen. Het antwoord hierop: „Over een jaar zijn de plannen afgerond en kan een lijst van gegadigden worden opgemaakt. We kunnen de verkopen natuurlijk in de Leiderdorper bekend maken". Door- stromings- project van „Volksbelang" LISSE Vrijdagmiddag heeft Wethouder P. van Leeuwen, van Lisse, die ook voorzitter is van de woningbouwvereniging „Volksbelang" te Lisse, een ge denksteen ingemetseld ter gele genheid van de bouw van een nieuw project van 56 woning wetwoningen in de Lisser Poel polder. Met deze bouw wordt vooral be doeld de doorstroming te bevor deren. Deze royale woningen moeten een huurprijs opbrengen van 280 per maand. Opmerke lijk is hierbij, dat de doorstro ming vanuit het oude dorpscen trum zeer gering is, daartegen over véél uit de flats in de Poel polder zelf, waarbij men ge bruik maakt van de doorstro- mi ngrpremie van de Gemeente. Van dit moment werd tevens in een bijeenkomst van de gele genheid gebruik gemaakt om van de heer M. Th. van Dijk, oud-gemeentesecretaris, af scheid te nemen. Binnen enkele weken is hij 25 jaar bestuurslid als gedelegeerde van het Ge meentebestuur. De totstandkoming van de 99 flats aan de Van Speykstraat in de woonwijk „Meer en Duin" is een project geweest waaraan de heer Van Dijk met alle inzet van zijn krachten gewerkt heeft. Als afscheidsgeschenk kreeg hij een prachtige reiskof fer en een fotoboek. De heer Van Leeuwen wees er op, dat 25 jaar geleden „Volksbe lang" 6 woningprojecten had met totaal 142 woningen. Thans heeft Volksbelang méér dan 70 projecten in beheer met een to taal van 1650 woningen. LEIDEN Bij het afrijden van rijksweg 44 ter hoogte van „Ho liday Inn" is de 30-jarige Duit ser I.A.K. gistermiddag om streeks vijf uur met zijn BMW van de weg geraakt en gewond. De auto werd totaal vernield. De heer K. kwam met te grote snelheid van de afrit en draaide te snel naar links. Hij raakte in de.berm. trok het voertuig met een ruk naar rechts waardoor j het over de sloot sprong, enkele I malen over de kop sloeg en to taal vernield in het weiland bleef liggen. De bestuurder die een diep:- wond in de zij opliep en bedekt werd met schaafwon den, kon vandaag naar huis te rugkeren. Open schaak toernooi om kampioen schap van Katwijk Alvorens met de onderlinge com petitie te beginnen organiseert de schaakclub „Katwijk" de open schaakkampioenschappen van Katwijk voor senioren en junioren. Het seniorentoernooi zal afge werkt worden op de volgende avonden: 22, 25 cn 29 augustus en verder op 1, 5 en 15 septem ber. Alle schaakuvonden begin nen om 19,30 uur. Er rullen zes ronden gespeeld worden volgens het zogenaamde Zwitserse »y- iteem. Het speeltempo bedraagt 40 zetten in 2 uur. Aan dit toernooi kun nen behalve leden van de schaakclub „Katwijk" ook de zogeheten huisschakers en - schaaksters deelnemen. De ge vechtshandelingen op de 64 vel den vinden plaats in de kantine van gemeentewerken aan de Van de Vegtstraat te Katwijk aan Zee. Voor de drie beste schakers zit er een prijs in de pot. Het inschrijfgeld bedraagt 1,50 per persoon en men kan zich opgeven vóór 22 augustus bij G. L. Haasnoot, Troelstra- straat 11. Katwijk aan Zee, tel. 01718-13419. De jeugdschaakkampioenschappen van Katwijk, voor schakers en schaaksters onder de 18 jaar, zullen onder dezelfde condities en op dezelfde data worden ver speeld. Voor de schaakjeugd be dragen de inschrijfkosten drie kwartjes per persoon. Voor in schrijving kunnen jongelui te recht bij bovengenoemd adres. Schaakagenda 21 aug. Donner In Koudekerk; 22 aug. Eerste ronde Katwijk; 22 aug. Aankondiging Philidor si multaanseance; 25 aug. Tweede ronde Katwijk; 28 aug. Eerste ronde Leiderdorp; 28 aug. Phili dor simultaanseance; 29 aug. Derde ronde Katwijk. 1 sept. Vierde ronde Katwijk; 5 sept. Tweede ronde Leiderdorp; 5 sept. Vijfde ronde Katwijk; 12 sept. Derde ronde Leiderdorp; 15 sept. Zesde ronde Katwijk; 15 sept. LSB-Jaarvergadering met o.a. Indeling van de LSB- competitie. Tussendoor de inde ling van ie KNSB-competitie. Vrachtwagen botst tegen personenauto LEIDEN Een vrachtauto en e?n personenauto botsten gister middag op elkaar op de krui sing van Toussaintkade en Ter Haarkade. Beide voertuige* werden zwaar beschadigd maar de inzittenden bleven onge deerd. De bestuurder van de vrachtwagen die op de Tous saintkade reed, heeft waar schijnlijk de personenauto die van rechts over de Ter Haarka de kwam te laat opgemerkt. HAZERSWOUDE Tijdens de vijfentwintigste jaarvergadering van de voetbalvereniging St. Bernardus uit Hazerswoude- Rijndijk heeft voorzitter Jac ques Straver het scheidende be stuurslid Joh. („Hans") van Wijk met woorden en geschenk (enveloppe met inhoud) dank gezegd voor de activiteiten, die hij 25 jaar in deze functie ont plooide. Hij noemde Van Wijk „een van - de fundamenten, waarop de ver eniging rust" en „een begrip bij St. Bernardus." De scheidende bestuurder, die overigens in functie blijft als toto- en mate riaalcommissaris, vond dat hij in zijn 25 jaar bestuurdersperio de altijd waardering heeft on dervonden. „Ik zag dit werk voor St. Bernardus zuiver als plicht, en ik hoop dat ieder lid er zich van bewust is, dat hij ten opzichte van zijn club ver plichtingen heeft." Mijlpaal in het afgelopen jaar noemde Straver het feit. dat het gemeentebestuur erin slaagde om met de eigenaar van de gronden, waarop terreinen e.a. zijn gelegen, tot een overeen stemming te komen betreffende de huur voor zes jaar. Ten einde de strafzaken in het ko mend seizoen te miniseren (af gelopen jaar twaalf, een triest record),* werd besloten tot beta ling van de boeten, die uit be handeling van strafzaken voort vloeien, door de betrokkene zélf. John van de Haas, doelman van de BI jeugd, kreeg de beker, destijds beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur, om dat hij de minste goals van het seizoen doorliet (16). In de be- stuursvacature Van Wijk werd voorzien door verkiezing van M. F. Engel, die het penningmees terschap voor zijn rekening gaat nemen. F. Heymans, do schatbewaarder tot nu toe, wordt jeugdsecretaris. Het besluit van het bestuur, om het zaterdagseniorenvoetbal te beperken tot één veteranenteam bracht enkele zaterdagvoetbal- minnenden ertoe, een dezer da gen in Hazerswoude-Rijndijk een actie te voeren. Wij hopen dat alsnog een zaterdagteam in de competitie kan worden inge schreven. Een commissie, gevormd uit het jubileumcomité, gaat verschil lende zaken contactavonden, dug-outs, clubblad enz. acti veren. De entree bij een wed strijd van het standaardteam zal voortaan een gulden bedra gen (was 0,75). Warmond Aanneming Maatschappij Panagro NV had gisteren maar liefst vier jubilarissen. De heren K. W. van Hamburg, procuratiehouder-bouwkundige, H. M. Kramp, hoofduitvoerder, P. Verbeek, pro curatiehouder-chef calculator en G. E. van de Weerdt, chef calculatie traden allen 25 jaar geleden in dienst en werden daarvoor eens flink in de bloemetjes gezet. Tijdens de feestelijke bijeenkomst in Holi day Inn werd ook nog afscheid genomen van de heren J. Dubbeldam, acquisiteur cn H. M. Kramp, een van de jubilarissen. Beiden hadden de pensioenge rechtigde leeftijd bereikt. Ook de dames van de af scheidnemende en jubilerende heren werden niet vergeten. Naar hen ging dank uit voor de grote steun die zij voor hun echtgenoten waren geweest.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3