Potter secr.- Wereldraad KVP moet in oppositie Collegegeld te leen bij bank CeidaeSouAont Kabinet wil volgend jaar al eigen doktersrisico Londen vreest wilde staking HUWELIJKS- ONDERZOEK Kring Rotterdam: Moordenaars van weduwe aangehouden Bloedbad bij j Utrecht vreest chaos ontvoerings- poging op Sardinië PP.R. wil Spelen boycotten Eindrapport premier Biesheuvel )NDERDAG 17 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 ►(Van e verslaggevers) gRECHT Het Centraal comi- i de Wereldraad van Ker- lat in Utrecht vergadert, £>eft gisteren dr. Philip A. Pot- (50) met algemene stemmen fekozen als nieuwe secretaris generaal van de Wereldraad Kerken. Hij volgt in deze Jnctie de Amerikaan dr. E. C. Rake op, die de Wereldraad jfenwege het bereiken van de ïsioengerechtigde leeftijd faat verlaten. ve secretaris-generaal, &boren op 19 augustus 1921 op &iet eiland Dominica in de Ca ribische Zee, studeerde theolo- i Kingston op Jamaica en 5 Londen. jrdat dr. Potter in 1954 in jenst kwam van de Wereldaad hij methodistisch predi- pint op Haiti. Na eerst direc- n de jeugdafdeling van Wereldraad te zijn geweest, jerd hij in 1966 benoemd tot -di recteur van de commissie voor ^ereldzending en Evangelisatie. de herstructurering van de Wereldraad in 1971 kreeg dr. er nog een functie bij. Hij werd toen voorzitter van de rogramma-eenheid voor geloof Jen kerkorde, kerk en samenle- jng, dialoog met mensen van ipdere godsdiensten, de zending rPhilip A. Potter, jen de evangelisatie. 1971 werd aqn dr. Potter het e-doctoraat in de theologie srleend aan de Universiteit »an Hamburg. Tezamen met de leidse hoogleraar prof. dr. H. lerkhof publiceerde hij het „Sleutelwoorden van het evangelie". Toen koningin Wil- |helmina nog leefde was dr. Pot- graag geziene gast op Igleis Het Loo. secretaris-generaal van Wereldraad van Kerken erkiezing van de nieuwe se cretaris van de Wereldraad le verde overigens gisteren weinig tftoeilijkheden op. Het centraal comité stelde zich unaniem ach- zijn voordracht. Dr. Blake, die vijf jaar lang de functie van secretaris-generaal vervulde, zal op 1 oktober van dit jaar m. Met ingang van die datum zal dr. Potter zijn nieu- functie aanvaarden. ïcasso RUSSEL (AP) Een glasma- zaïek van Picasso ter waarde van een miljoen francs is giste ren gestolen uit een particulier huis in Antwerpen. De bezitter was met vakantie. BONN (RTR) De commissie die als een waakhond toeziet op de geheime dienst van West- Duitsland is voor volgende week maandag in speciale zitting bij eengeroepen o.a. om het huwe lijk te bespreken van minister Ehmke, het hoofd van de kanse larij van Willy Brandt. De com missie schijnt de veiligheidsas pecten te willen bekijken van het huwelijk van professor Ehmke met een Tsjecoslowaak- se vluchtelinge. Johnson steunt MeGovern STONEWALL UPI Oud-presi dent Lyndon B. Johnson heeft zich achter de democratische kandidaat voor het Amerikaan se presidentschap George MeGovern geschaard. ROTTERDAM Het bestuur van de kring Rotterdam van de KVP meent dat de KVP omwil le van het behoud van de eigen identiteit en het bevestigen van de geloofwaardigheid tegenover de kiezers na de verkiezingen in de oppositie moet gaan en doet een beroep op alle andere partij organen hetzelfde standpunt in te nemen. Als argumenten voor deze stel- lingname voert de KVP Rotter dam aan, dat het automatis- Amsterdam (anp) De moord op de 49-jarige Amster damse weduwe, die maandag dood in haar woning werd ge vonden, is opgelost. Met de ar restatie van een 27-jarige Ma rokkaanse fabrieksarbeider die dinsdagavond »erd aangehou- den en van zijn landgenoot, een 17-iarige lasser, die woensdag- middag werd gearresteerd, zit ee„ Ameri meent de moordbrigade van de muzlkan- Amsterdamse politie de daders in ineengedoken handen te hebben. .op ielk aandeel in de moord ieder n i aamse Dom heeft gehad staat nog niet vast Urwi,lhaar maar de 27-jarige man schijnt c0„ -s rust(g de hoofddader. De mannen ge- door% Ien% zj ven elkaar de schuld. n-erd onwel ij zijn met de vrouw mee naar u dcnJ ee„ huis gegaan na een vrolijk ver- li fe blijf in een caie. Het motief voor l0„c"rt "J„ de moord is roof. Er werd kle- veertien Ameri. ding. sieraden en geld gestolen. kame school_ Verdacht van heling zijn nog ^ands. drie Marokkanen en een Portu gese vrouw gearresteerd. >- ROME DPA Op Sardinië is in de nacht van dinsdag op woens dag een ontvoeringspoging uit gelopen op een bloedbad, waar bij drie familieleden van een arts en een gangster werden doodgeschoten. Het vuurgevecht speelde zich af in het park van de villa van de arts Vincenzo Loddo in Lanusei. j Verscheidene gewapende en ge maskerde gangsters drongen tij dens een tuinfeest het park bin nen, vermoedelijk om de ge neesheer te ontvoeren. Deze opende uit zelfverdediging di rect het vuur en trof een der bandieten dodelijk. Daarop be gonnen de andere gangsters in het wilde weg op de feestenden te schieten, waarbij de vrouw van de dokter, een van zijn broers en nog een familielid werden gedood. De arts zelf en nog een van zijn gasten werden iwaar gewond. UTRECHT (anp)— Studenten die geen beurs krijgen en in finan ciële problemen komen door be taling van de duizend gulden collegegeld, kunnen, althans waar het de Utrechtse universi teit betreft, tegen gunstige voor- De waarden geld lenen bij 'n bank- n instelling. Dit deelde gisterei) n de Utrechtse rector-magnificus prof. Groenman mee. Van de 16.000 Utrechtse studenten hebben er 1900 al hun duizend gulden betaald. Of er veel wei geraars komen zal pas volgende krijgen en of ze, wegens de nu- merus-fixus, wel in Utrecht kun nen studeren. 1200 van de 3500 eerstejaars weten nog niets over hun kansen om in Utrecht te gaan studeren. studentenorganisatie USF ut dat Utrecht moet begin nen met een boycot van het col legegeld en heeft harde acties aangekondigd, inclusief bezet ting van lokaliteiten. De rector- magnificus heeft daar weinig bezwaar tegen zolang het colle gezalen betreft. week bij de inschrijving kunnen De universiteit is bereid bij „kre- blijken. Prof. Groenman ver- peergevallen" uitstel van beta- wacht „chaotische elementen" ling van de helft van het colle- bij die inschrijving omdat velen gegeid te accepteren tot uiterlijk dan nog niet weten of ze 'n beurs 31 december. me in de deelname aan de rege ring de mogelijkheid tot realisa tie van het eigen program heeft ondermijnd; het dragen van regeringsverantwoordelijkheid in zwakke combinaties het poli tieke gezicht van de KVP ondui delijk heeft gemaakt; het deelnemen aan een nieuwe re geringscombinatie pas gewenst is, nadat de samenbundeling van de drie grote confessionele partijen gerealiseerd is; het huidige partijbestuur geen ge luid heeft laten horen over de positie van de KVP na de ko mende verkiezingen, noch aan de lagere partijorganen om een mening in deze heeft gevraagd, zodat de kring Rotterdam zelf maar dit initiatief heeft geno men; het partijkader nauwe lijks bereid is de verkiezings campagne in te gaan om een regeerakkoord of een gouverne mentele rol van de KVP te pro pageren zonder de zekerheid dat het program integraal ge realiseerd kan worden. AMSTERDAM De politieke partij Radicalen vindt dat Ne derland zich moet terugtrekken van de Olympische Spelen in München om zijn scJidariteit te tonen met de Afrikaanse landen die de Spelen al boycotten om dat hun zwarte medeburgers uit Zuid-Rhndesië niet mee mogen doen. De Russische inval in Hongarije in 1956 was destijds terecht voor de Nederlandse sportlieden voldoende motief om de Olympische spelen in Melbourne te boycotten, maar waarom trekken wij ons nu niet terug, nu opnieuw deelgenomen wordt door 'n land dat de mensen rechten ernstig schendt door de zwarte meerderheid van zijn be volking te onderdrukken, zc vraagt de PPR zich af in een brief aan het Nederlands Olympisch Comité. Steun Wereld raad gevraagd (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Een groep Ne derlandse christenen van verschillende kerken heeft in een open brief hel cenlraal VOOr ellristeneil comité van de Wereldraad :™EdK^"anddenp„"m6ee« van Mozambique 7 Portugese regering te eisen, dat de honderden christenen die in Mozambique zonder vorm van proces of aanklacht gevan gen worden gehouden onmid dellijk worden vrijgelaten. Men vraagt tevens deze mis- De oproep aan het centraal co- daad tegen de rechten van de mitè is door 26 Nederlanders comité moeten vragen om met alle beschikbare midde len op te komen voor deze grote groep mede-christenen dis nu al twee maanden vast mens onder de aandacht de commissie voor de men senrechten van de Verenigde Naties te brengen. Van het episcopaat in Portugal en Mozambique zou het centraal ondertekend, onder anderen door dominee C. P. van An- del. ds. J. Buskes, dr. H. Fiolet, dr. W. de Gaay Fort man, dr. L. Tersteeg. dr. O. Jager en prof. VerkuyI. LONDEN (Rtr.) De Britse havenstaking, die alle grote ha vens van het land de afgelopen twintig dagen heeft verlamd, zal zondag rond middernacht officieel worden beëindigd. Op basis van een „vredesplan" van de commissie Aldington Jones spraken de afgevaardigden van de 40.000 stakers zich gisteren op een bijeenkomst in Londen met 53 tegen 30 stem men uit voor hervatting van het werk. Zij aanvaardden daar mee de voorgestelde regelingen die de werkgelegenheid van de havenarbeiders bij de groeiende overgang naar het contai nervervoer moeten garanderen. De honderden havenarbeiders die buiten het vergadergebouw voor voortzetting van de staking demonstreerden, ontstaken in woede toen het akkoord werd bekendgemaakt. De vrees bestaat dat grote groepen stakers zich niet bij het akkoord zullen neerleggen en van de officiële een wilde staking zul len maken. De havenarbeiders legden op 20 juli het werk neer uit protest tegen de vermindering van hun werkgelegenheid door de groei van het containervervoer. De vracht wordt in contai ners geladen in depots die ver van de havens liggen en door arbeidskrachten die goedkoper zijn dan de havenarbeiders. Het akkoord waarbij de staking wordt beëindigd was het re sultaat van de overeenstemming vakbond-werkgever om meer arbeidsplaatsen in deze containerdepots te reserveren voor ontslagen havenarbeiders. In het containervervoer en andere moderne methoden hebben in de afgelopen vijf jaar het arbeidspotentieel in de Britse havens met 30 procent ver minderd. ZIENDE BLIND l^NKELEN beweren, dat uitbarstingen rond het doen en laten van gastarbeiders meer de uitlaatklep voor andere spanningen zijn, dan gevolg van de aanwezigheid van een groot aantal buitenlandse werknemers. Maar elke keer blijkt toch, dat de problematiek rond de gastarbeiders (alleen in Rotterdam al 20.000) zo niet de oorzaak dan toch vrijwel altijd aanleiding is tot ernstige incidenten. En de Nederlandse natie lijkt ten aanzien van deze problematiek soms ziende blind te zijn. Een deel van ons bedrijfsleven heet nog meec gastarbeiders nodig te hebben; maar als pessimisten gelijk krijgen kan in 1973 het aantal werklozen stijgen tot 200.000. Hoe laat het een zich met het andere rijmen? Doordat voor bepaalde functies Nederlandse werknemers niet te winnen zijn. Waarom dan geen maatregelen om deze arbeid te herwaarderen? /~kOK enkele vakbondsleiders betogen dat de toevoerkraan van bui- tenlandse werknemers dicht moet, omdat die alleen gevraagd worden vanwege het winstbejag van bepaalde ondernemingen en de welvaarts-manie van heel onze gemeenschap. Maar hoe moet dan het probleem van onze eigen werkgelegenheid op gelost worden? Door elders werkgelegenheid te scheppen waarvan het economische rendement (ook in socialistische staten onmisbaar) in het gunstigste geval onzeker is? Menigeen die zegt de maatschappij te willen verbeteren, ls In het ge val van het gastarbeidersprobleem conservatief-bijziende. Op een nieuwe manier, maar daarom niet minder afkeurenswaardig. Wie op dit punt alleen van de overheid maatregelen eist. kent het probleem niet of kent het wel, maar eist alleen van anderen een bijdrage tot de oplossing. „Aattdoenlijk en doeltreffend UOPELIJK heeft de Vara-televisie dinsdag Otto Maria Jongerius' korte film „Joy-riding" laat op de avond gezet in de overtui ging dat de film. ondanks subsidie van CRM en enkele prijzende festivalkritieken, zeker voor jeugdige kijkers niet geschikt is. Maar genietend van het laatste staartje vakantie zal in menig gezin de televisie na „Zo maar een zomeravond" en „De kommissaris" om 22 uur wel op Nederland-2 zijn blijven staan. Halverwege werd evenwel in meer dan één gezin de knop omgedraaid omdat vaders en moeders het „onhandig, aandoenlijk en doeltreffend kat-en-muis- spel" (we citeren uit een programmatoelichting) waardeloos en/of onpedagogisch vonden. We hebben bij voorbeeld van zo'n kijker ge hoord, dat hij zeker vooraf wel iets meer over „joy-riding" had wil len lezen dan de mededeling dat de jongen in kwestie „tamelijk ge bruikelijke stappen onderneemt". Over inhoud, strekking en vorm van de film zal wie verwacht anno 1972 anders uiteenlopend geoordeeld worden. Maar de entourage van en toelichting bij „Joy-riding" deugde in geen geval. Terecht heeft de Vara dinsdagavond dan ook meer protesten binnengekre gen dan nieuwe leden waarom kort te voren nog dringend was ge vraagd. Nauwelijks kwam uit Engeland het op luchtende bericht dat het einde van de massale havenstaking in zicht was, of de Norfolk Lifn in Scheveningen liet meteen een van haar ferry-schepen vol met trailers uitvaren naar Great Yar mouth. Een maand heeft deze maat schappij de schepen aan de kant moeten laten liggen. Tijdelijk werd dertig man personeel naar huis gestuurd. Vooral uit het Westland stromen nu de telefoontjes bij de Norfolk Lijn binnen, om zo snel mogelijk groente en andere goederen te ex porteren. Het laten stilliggen van de schepen heeft de Norfolk Lijn ongeveer 750.000 gulden gekost. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het kabinet-Bies heuvel wil volgend jaar al ko men met een herwaardering van de sociale verzekering. De Het achteraanzicht van de nieuwe Volkswagen Kever. Het is de VVV 1303. de opvolger van de Volkswagen 1302. De achterlichten zijn veel groter geworden. Uit veiligheidsoverwegingen is de wagen voorts voorzien van een sterk gebogen voorruit en een volledig vernieuwd dashboard. voorzitters van de fracties, die dit kabinet (nog) steunen, heb ben hiermede hun instemming betuigd. Dit houdt onder meer in de invoering van een eigen risico in de ziekenfondsverze kering. De fractieleiders vinden ook. dat de begrotingen tussen Prinsjesdag en de dag van de verkiezingen nog behandeld De belangrijkste wijzigingen moeten worden. Zij hebben premier, bevestigden nog eens, dat zij het regeerakoord van het midden van het vorige jaar blij ven onderschrijven (het werd toen gesloten met DS'70 er nog bij) en dat zij akkoord gaan met enkele wijzigingen of aan vullingen. aanvullingen zijn: voorts ingestemd met een aan- 1. De opbrengst van de selectieve tal wijzigingen in het regeerak koord van vorig jaar, dat overi gens door de vier partijen over eind wordt gehouden. Deze opvattingen vallen te lezen in een nota (eindrapport van formatiewerkzaamheden), die premier Biesheuvel de Kamer gisteren, aan de vooravond van het kamerdebat over de kabi netscrisis en wat daarmee an nex is, heeft gepubliceerd. Van morgen is de minister-president hierop dieper ingegaan tijdens de regeringsverklaring, waarin hij liet weten, welke onderwer pen de regering nog behandeld investeringsheffing (een soort boete op het zich vestigen van bedrijven in het al overvolle Westen yan het land) zal voort durend toevloeien aan de zwak- D® fractievoorzitters hebben er ke regio's. Aanvankelijk was voorts mee Ingestemd, dat de kist aan de sociale verzeke ringsfondsen zullen worden ver minderd. Om te voorkomen, dat hierdoor premieverhoging nodig zou zijn zal een eigen risico in de ziekenfondsverzekering wor den geïntroduceerd. Voorts zal de kinderbijslag voor het eerste kind worden bevroren. De hierdoor vrijgekomen gelden zullen worden gebruikt voor een algemene pensioenvoorziening voor werknemers. De eerste tijd zal dit geld worden belegd in de sociale woningbouw. het de bedoeling om uit de op brengst slechts de regio's te in jecteren in perioden van neer gaande conjunctuur. 2. .De tweede dog verplicht onder wijs voor 15-jarigen, die al een baan hebben, zal ingaan op 1 augustus 1974 en voor dc 16-jari- gen op 1 januari 1975. Aanvan kelijk wilde men de ingangsdata een jaar eerder stellen. iril zien voordat ze plaats 3. De uitgaven zijn nu voldoende naakt voor een nieuwe minis- besnoeid en omdat de financieel terploeg na da verkiezingen in economische toestand dit toe- november. «taat mag de regering nu dcb de nodige ruimte scheppen (via belastingverhoging) om haar programma uit te voeren. In de gisteren gepubliceerde nota heeft mr. Biesheuvel uiteenge- hij met de voorzitters 4. De sociale verzekeringen moe van de fracties van KVP, WD. ARP en CHU is overeengeko men. De fractieleiders, aldus de herwaardering onder gaan. Dit betekent onder meer, dat de bijdragen van de schat- (restcrcnde) minlsterploeg, die voor de crisis al een begroting en een dekkingsplan had opge steld, In die opzet geen wijzi ging meer aanbrengt. Men was het er ook over eens, dat de be groting voor 1973 en de daar mee samenhangende wetsont werpen (waarin o.m de belas tingmaatregelen worden uitge stald) door de huidige kamer dus voor de verkiezingen moeten worden behandeld. In politieke kringen verwachtte men, dat dit luatste een belang rijk punt zou kunnen worden tij dens de debatten van heden en morgen, omdat tal van kamer leden vinden, dat deze regering geen politiek-belangrijke zaken aan de orde moet stellen, doch zich tot het hoognodige moet be perken.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9