Kamerleden ongerust over gifstortingen BOUW VAN KANAAL TUNNEL KAN STARTEN Vakcentrales bezorgd over regeringsbeleid „Spekpater" na bewogen bezoek uit Boeroendi gewezen Veel goodwill voor kerk in Korea Jongeren willen meestemmen Kerken in Duitsland kritisch over Olympische Spelen Kerk en Wereld Werkgroep organiseert Vietnam-zondag I PONDERDAG 17 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT V Dodelijk getroffen Surinamer schoot ook op zichzelf AMSTERDAM (ANP) De 37-ja- rige Surinamer J. D. B., die gisteren in zijn woning in Am sterdam toen hij zich met een pistool wilde verzetten tegen zijn arrestatie en dodelijk werd geraakt door een agent, heeft ook nog geprobeerd zichzelf van het leven te benemen. Dit is gebleken uit de sectie ver richt door de patholoog-anatoom van het gerechtelijk laborato rium uit Den Haag, dr. J. Zel- denrust. De kogel, die de agent op B afvuurde, ging aan de iin- kervoorzijde door zijn borst, en door de hartkamer en bleef in de rechterbovenarm steken. „Dit schot was dodelijk", aldus de politie. B heeft toen hij getroffen in de badcel lag zijn pistool op zijn keel gericht. De kogel ging door zijn keel, en door de hersenen. Het tweede schot dat de agent op de dichte deur van' de badcel af vuurde heeft alleen een stuk hout uit de deur vernield, een 6teen geraakt en i« daartegen te pletter geslagen. Vakschool voor Surinamers en Antillianen ROTTERDAM (ANP) - In Rot- terdam begint binnenkort een vakschool voor in Nederland wonende Surinamers en Antillia nen, om deze groep rijksgenoten van overzee, wanneer het nodig is een algemene scholing te ge- ven voor een werkkring in het Nederlandse bedrijfsleven. ,i De Stichting Sociale Belangen Su- ij rinamers, nauw betrokken bij ij dit experiment, vindt een derge- ',l lijke scholing noodzakelijk, om dat ,,in de West" opleidingsmo- gelijkheden vaak onvoldoende zijn. Wanneer het experiment in Rotterdam slaagt - men zal op bescheiden schaai beginnen hoopt men ook in andere plaat sen in ons land tot dergelijke vakscholen tc komen. Technici zijn hier bezig met het in orde maken van het grote ruim teobservatorium Copernicus, dat maandag vanaf Cape Kennedy gelanceerd zal worden. De satel liet beschikt over zes telescopen, waarmee jonge hete sterren en interstellair stof en gas bestu deerd kunnen worden. DEN HAAG (ANP) Twee de Kamerleden hebben hun ongerustheid geuit over de Duitse plannen om 2.500 vaten met sterk giftige cyanidezouten te dumpen in de Atlantische Oceaan, op 550 km uit de kust. Zij AMSTERDAM (ANP) De Tweede Kamer moet het inge diende voorstel tot wijziging van de kieswet op een dusdanig tijdstip behandelen dat ook de 18- tot 21-jarigen aan de komen de vervroegde verkiezingen kun nen deelnemen. Dat is de strekking van een tele gram dat de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, het overkoepe lend orgaan van vijftig jonge renorganisaties heeft verzonden aan de bijzondere commissie voor grond- en kieswetzaken uit de Tweede Kamer, die vandaag zal bepalen wanneer de Tweede Kamer het wetsontwerp zal be handelen. Het Nederlands Centrum voor De mocratische Burgerschapsvor ming verzond een gelijkluidend telegram aan genoemde com missie. willen van de ministers Stuyt van Volksgezondheid en Udink van Verkeer en Waterstaat, dat zij stappen ondernemen om het storten van de zeer giftige cyani dezouten te voorkomen. De Kamerleden van DS'70 hebben bovendien gevraagd naar de plannen van een werkgroep uit de directie Noordzee van Rijks waterstaat om de duizenden ton nen olie en chemicaliën te ber gen uit tanks en vaten uit scheepswrakken voor de Neder landse kust. Die plannen zouden gemaakt zijn omdat gevreesd wordt dat de tanks en vaten be ginnen door te roesten. Het wa ter van de Noordzee zou dan ernstig kunnen worden veront reinigd. Is het waar, aldus de Kamerle den, dat het gaat om naar schatting 30.000 vaten chemisch afval, waaronder polyvinychlo- rides, stookolie en afvalstoffen met gechloreerde koolwaterstof fen en dat men nog geen oplos sing heeft gevonden de vaten op zodanige wijze te bergen dat ze niet breken. De Kamerleden willen ook weten of het de regering bekend is dat buiten, en wellicht ook binnen de Nederlandse territoriale wa teren ook dumpingen hebben plaats gevonden van explosie ven en strijdgassen uit de eer ste en tweede wereldoorlog, wel ke thans door doorroesten een ernstig gevaar beginnen op te leveren voor het milieu, vooral voor de vissen. PARIJS (ANP) Frankrijk en Engeland heb ben overeenstemming bereikt over bet laatste stadium van voorbereiding voor de bouw van een tunnel onder Het Kanaal, die Frankrijk met Engeland zal verbinden. Men vermoedt dat volgend jaar reeds met de bouw wordt begonnen. Op 30 september zal een overeenkomst worden gesloten over de financiële en technische za ken, die de weg vrij zal maken voor het begin van de bouwwerkzaamheden. gens de jongste ramingen gaat de tunnel, die 56 km lang zal worden, bijna drie miljard gul den kosten, terwijl men vier jaar geleden uit ging van 1,7 miljard gulden. De Franse en Engelse regering zullen ieder voor 25 procent in de kosten bijdragen. De rest zal bijeen ge bracht moeten worden door Franse en Engel se ondernemingen, gebundeld in een tunnel consortium. Men verwacht dat de tunnel in 1980 gereed zal komen. Personentreinen zullen dan in twee uur en veertig minuten de afstand tussen Londen en Parijs kunnen overbruggen. Zuidvietnamese soldaten spelen, in een gevechtspauze aan het front bij Quang Tri, een spelletje schaak. Het is niet het schaken zoals Fischer en Spasski dat spelen, maar een oude Chinese versie. (Van onze parlementaire re dactie) UTRECHT De voorzitters van de drie vakcentrales hebben gistermiddag lang durig gesproken met de lei ders van de confessionele fracties KVP, ARP en CHU in de Tweede Kamer. De vakcentrales hebben tijdens dit gesprek, dat Protest tegen ere-doctoraat AMSTERDAM (ANP) De stu dentenraad van de Vrije Univer siteit heeft protest aangetekend tegen de beslissing van de se naat van de V.U. om mr O. Noto- hamidjojo, rector van „Univer- sitas Kristen Satya Watjana" in Salatiga, Indonesië, een ere-doc- toraat te verlenen op grond van zijn „hoge maatschappelijke verdiensten." De studentenraad beschouwt dit besluit niet slechts als een pro vocatie aan het adres van de democratisch gezinde studenten van de V.U.. maar tevens en vooral als een klap in het ge zicht van de democratische krachten in Indonesië zoals bv. de 249 studenten, die in septem ber 1965 met medewerking van mr. Notohamidjojo van de uni versiteit werden verwijderd en hiermee aan een zeer onzeker lot werden overgelaten. De keuze, aldus de studentenraad, is gevallen op iemand, die zich in woord en geschrift heeft doen kennen ais een verdediger van de „Orde baru," de zogenaam de „nieuwe orde" van de gene raals in Indonesië. Deze „nieu we orde" steunt op een syste matische en continue aantasting van de rechten van de mens. Bevordering DEN liAAG (ANP) Ir Th. Que- né is bevorderd tot directeur-ge neraal van de ruimtelijke orde ning. Ir Quené. 42, werd 1 maart 1967 directeur van de Rijksplanologische Dienst. 610e Staatsloterij 16 augustus 1972 tweede klasse 15,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,- zijn gevallen op nummers eindigende op: f 100,- zijn gevallen op nummers eindigende op: f 100,- zijn gevallen op nummers eindigende op: f 200,- zijn gevallen op nummers eindigende op: f 400,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 886 615 138 543 1.000,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 3497 een pri|S van 2.000,- is gevallen op i 2.000,- is gevallen op nummer: 2.000,- is gevallen op nummer: 2.000,- is gevallen op nummer: 2.000,- is gevallen op nummer: de prijs van: 5.000,- is gevallen op het nummer: 50.000,- is gevallen op het nummer: Een extra prijs van 100.000,- is gevallen in de serie B op het nummer: en een troostprijs van 2.000,- op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van 100.000,- is gevallen in de serie B op het nummer: en een troostprijs van 2.000,- op nummer: van elk van de andere series. 066037 001008 098493 057094 060294 051640 041900 066385 066385 092006 092006 door hen was georgani seerd, uiting gegeven aan hun bezorgdheid over een aantal beleidsvoornemens van de regering, zoals die thans reeds zijn uitgelekt. Verontrust toonden de heren Ter Heide (NVV), Mertens (NKV) en Lanser (CNV) zich tegenover de politici met name over de te verwachten belastingmaatrege len, in het bijzonder de verho ging van de b.t.w., over het gro tendeels laten doorgaan van de inflatiecorrectie, het uitstellen van de uitbreiding van de par tiële leerplicht en over de invoe ring van schoolgeld voor lecr- plichtingen. De leiders van de vakbeweging hebben nog eens onderstreept, dat hun bereidheid om een so ciaal contract af te sluiten in hoge mate zal worden bepaald door het beleid, dat het kabi net-Biesheuvel nog zal gaan voeren. De vakcentrales hebben aan die bereidheid al eerder voorwaarden gesteld in een dis cussienota. Het drietal was zeer terughoudend met het doen van mededelingen over het onderhoud met de frac tievoorzitters. „Het was een oriënterend gesprek, een soort hearing", zo werd gesteld, waarbij het tijdstip ervan werd bepaald door het moment, waarop de Kamer (vandaag en morgen) met het gerestaureerde kabinet in discussie treedt over wat er in de komende maanden moet gebeuren tot aan de ver kiezingen. Waarom was minister niet in Heidelberg DEN HAAG (ANP) Het Eerste- Kamerlid Ncdcrhorst (PvdA) heeft minister Engels van CRM en zijn staatssecretaris Vonhoff schriftelijk gevraagd waarom zij niet persoonlijk aanwezig zijn geweest bij de Olympische Spelen voor gehandicapten te Heidelberg, wuar Nederland zo vele successen boekte. De bewindslieden hebben in het verleden geen gelegenheid voor bij laten gaan bij belangrijke sportmanifestaties aanwezig te zijn, aldus het Kamerlid. Het Kamerlid meent, dat een ont vangst ten departemente nog veel kan goed maken. „Spekpater" Werenfried van Straaten is vorige week bij zijn aankomst op het vlieg veld Boejoemboera, de hoofd stad van de Afrikaanse staat Boeroendi gevangen geno men. Pater Van Straaten zou zich bij zijn arrestatie heftig hebben verzet. Hij was ove rigens In bezit van een in reisvisum, dat hem door be middeling van het Vaticaan was verstrekt. Pater Van Straaten is na zijn aankomst opgesloten op het vliegveld en daarna onder zware bewaking opgesloten in een hotel. Begin deze week werd hij op bevel van de minister van buitenlandse zaken het land uitgezet waarna de pater naar Rome vloog. Tijdens zijn verblijf in het ho tel in Boeroendi is het pater Van Straaten gelukt een brief naar buiten te smokke len, die een vriend van hem mee naar Europa nam. In die brief zet pater Van Straaten uiteen dat hij naar Boeroendi waï gereisd om daar besprekingen te voeren met de bisschoppenconferen tie over een pastoraal pro ject waarvoor een bedrag van 52.000 dollar subsidie was aangevraagd bij Oost- Priesterhulp. Bij zijn aankomst op het vlieg veld van Boejoemboera, ver klaarde een functionaris van de immigratiedienst dat het visum niet geldig was en dat hij de terugreis diende te aanvaarden. De piloot kreeg een startverbod. Pater We renfried weigerde daarop in te gaan omdat, naar zijn zeggen, hij het onverant woord vond zo'n kostbare reis voor niets te maken. Voorts omdat de autoriteiten toestemming hadden gegeven dat hij naar de bisschoppen conferentie mocht en tenslot te omdat de apostolische nuntius hem verwachtte. Ge- wapender hand probeerde men daarna toch nog pater Van Straaten naar het vlieg tuig te sleuren. „Onder de indruk hetzij van mijn ge wicht, hetzij van mijn gewel dige stem, waarmee' ik hen waarschuwde voor de gevol gen van dit brutaal optreden, ontbrak hen uiteindelijk de moed of de kracht om hun gewelddadige opzet ten uit voer te brengen". Aan het relaas van de spekpater, dat hij schreef op een papieren servetje, ontlenen wij nog het volgende: Opgesloten „Onder bewaking van vier en soms zeven zwaar gewapen de soldaten werd ik opgeslo ten in de transitruimte van de totaal uitgestorven vlieg- haven. De behandeling die ik moest ondergaan was zeer onhoffelijk en soms brutaal. Tot vijfmaal toe weigerde men mij iets te drinken te brengen. Met het geweer in de aanslag verbood men mij de toegang tot de w.c. Met geweld werd ik verdreven van een openstaand venster, waar ik frisse lucht trachtte in te ademen. Daar de aan houder wint, slaagde ik er tenslotte in zowel de w.c. als het-venster te bereiken, zon der dat er een schot gelost werd". ,De soldaten en beambten die hardnekkig weigerden hun naam en opdrachtgevers te noemen of zich te legitime ren trachtten mij urenlang van mijn ongelijk te overtui gen en zij gingen zich daar bij te buiten aan beschimpin gen". „De Apostolische Nuntius, die door derden verwittigd was, verscheen in vol ornaat op de luchthaven om te protes teren, maar werd door de soldaten gewapender hand teruggedreven toen hij zich met mij wilde onderhouden. Hij bemoedigde mij en on derhandelde drie kwartier de emigratie-beamb- Hoge kelner „Rond 21.00 uur verscheen ein delijk een hogere functiona ris (die ik vanwege zijn wit te jasje eerst voor een kel ner meld) die mij eindelijk iets te drinken kwam bren gen. Deze liet mij fouilleren en nam een voor de Nuntius bestemde nota, die iK in de transitruimte had opgesteld, in beslag. Daarna werd ik, slechts bekleed met hemd, broek en schoenen en zonder enige bagage in een auto ge laden en zonder nadere uit leg naar een mij onbekende bestemming vervoerd. Deze maatregel was vermoedelijk het resultaat van de be moeiingen van de Nuntius... want na een lange rit werd ik afgeleverd in het Burundi Palace-Hotel". Daar kreeg hij kamerarrest. Een dag later gelukte het pa ter Werenfried van Straaten toch om met een taxi de nuntiatuur te bereiken. Daar stelde hij ook de Nederland se consul van het gebeurde op de hoogte. Onder militaire bewaking werd hij tenslotte naar het vliegveld gebracht en uitgewezen. Bij gelegenheid var de Olympische Spelen is ln Duitsland een boekje ver schenen, dat in het oecume nisch centrum van het Olym pisch Dorp gebruikt zal wor den bij gesprekken tussen en met jongeren. Het boekje, een uitgave van de kerkelij ke dienst voor de Olympi sche Spelen bevat 160 blad zijden met citaten, overwe gingen. foto's, teksten van liederen, impulsen voor com municatie en spelen. Het boekje is bedoeld als een bij drage om meer van een an der te weten te komen, vrij er met elkaar te praten en beter over een ander te den ken en met een ander te le- KORTE METTEN De verder voortschrijdende mechanisatie laat ook het Vaticaan niet ongemoeid. Kardinaal-staatssecretaris Jean Villot heeft dezer dagen aangekondigd dat het Vati caan ertoe zal overgaan om de uitgaande post voortaan door middel van een stem- pelmachine te gaan franke ren. Voor de filatelisten die met Rome corresponderen is het aantrekkelijke er dan wel af. In de afgelopen maand heb ben ruim tweeduizend joden van de regering ln Moskou toestemming gekregen de Sovjet-Unie te verlaten en naar Israël te vertrekken. Tot nu toe zijn dit jaar al 18.000 joden uit Rusland weg getrokken. Tegen 't eind van dit jaar zal dit cijfer, zo ver wacht men, tot 30.000 zijn opgelopen. Enkele dagen geleden is het een Zuidvietnnmees priester en negen kloosterzusters ge lukt uit Noordvietnamese gevangenschap te ontvluch ten. De priester en zusters waren in april van dit jaar bij Quang Tri door Noord vietnamese communistische troepen gevangen genomen en naar Hanoi overgebracht. „De eenzijdige Investeringen van de overheid in de top sport zijn verdacht, omdat daardoor de aandacht ver mindert voor de veel belang rijker taken van de sport in de school en de maatschap pij". Dit schrijven de hulpbisschop van München mgr. Ernst Te- wes en de voorzitter van de Evangelische Kerk Hermann Greif.enstein, die de leiding hebben van het Oekumenisch Dienstencentrum van de Kerken op de Olympische Spelen. „In vele takken van sport", al dus de leiding van 't Dien stencentrum, „is de mens aan de grenzen van zijn mo- De katholieke kerk staat in Korea hoog aangeschre ven. Dat blijkt tenminste uit een enquête, die in op dracht van de Zuid-Koreaanse bisschoppencon ferentie door de universiteit van Seo Kang onder de bevolking van Zuid-Korea is ge houden. Van de ondervraag den liet 38 procent weten in ccn „ho ger wezen" te ge loven, terwijl zes tig procent zich- nlet-godsdienstig noemde. Ondanks dit grote aantal niet-gelovigen schrijft 68 procent van de onder vraagden de gods dienst een positie ve rol toe. De waardering voor de godsdienst viel vooral onder do jongeren opval lend hoog uit. Op de vraog welke godsdienst op hen de beste mdruk maakt, werd het katholieke geloof het meest ge noemd. Ook hier blijken de jonge ren en de intellec tuelen een opmer kelijke waarde ring aan de dag te leggen. Wat men in het katho licisme waar deert, Is dat ze „de waarheid leert, moed en vertrouwen 6chenkt, eerbied waardige tradities heeft en ook veel doet in de sociale sector", zo blijkt uit de enquête. De Koreanen, waar van 2,6 procent katholiek is lieten zich in de enquête ook over de bui tenlandse missio narissen overwe gend lovend uit. gelijkheden gekomen. Men is begonnen om met chemische en biologische middelen de atleten tot nieuwe record prestaties op te jagen". De verklaring zegt dat de ker ken niet mogen zwijgen, wanneer de mens aan een doel wordt opgeofferd. De katholieke en de evangeli sche kerk, dia samen het Dienstencentrum vormen, constateren verder een tweespalt tussen het Ideaal en de werkelijkheid van de Olympische Spelen. „Sport als middel tot een betere verstandhouding tussen de volkeren en tot vrede kan nie geloofwaardig worden behartigd, zolang het regle ment van de Olympische Spelen het nationalisme be vordert door vlaggen en volksliederen". Volgens de verklaring moeten de kerken het accent leggen op onder linge verhoudingen en de menselijke waarden die wer kelijk belangrijk zijn. Aangemoedigd door het positieve resultaat van de Unctadzondag, waaraan ruim tweeduizend kerkelijke gemeenten en parochies in Nederland hebben deelgenomen, heeft een werkgroep het Ini tiatief genomen tot het houden van een Victnamzondag. Ais da tum voor deze Vietnam-zondag is 29 oktober vastgesteld. De werkgroep, die bestaat uit Anton Drongcrs (hervormde jeugd raad) Herman Verbeek (City-groep Groningen) Wilbcrt Wil- lems, ds. Jan Lugtigheid, Huub Oosterhuis en Jan Ruijter, zal opnieuw een brochure uitgeven, waarin nu informatie wordt gegeven over de oorlog in Vietnam en over de politieke situatie op dit moment, alsmede over de bijdrage van Nederland in deze oorlog. In samenwerking hiermee wordt een liturgische handreiking aangeboden om de gegeven informatie in een kerk dienst te verwerken. De brochure wordt begin oktober verzonden aan alle voorgangers van alle kerken in ons land. Het contactadres is Hervormde Jeugdraad, Prins Hendriklaan 21, Amsterdam, tel. 020—736869.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7