EIGEN HUIZEN VOOR WERKENDE JONGEREN Koude druif doet het uitstekend in Bos koop A. de Jong blijft aan bij Bona Stars Dr. J. van Dijk stopt praktijk Wassenaar garant voor Zomerland Zoeterwoude vist reis bij elkaar voor bejaarden DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 IEIDEN De Stichting Huisvesting Werkende Jongeren is van plan in de nabije toekomst zo'n 40 tot 60 nieuwe flatwoningen in de bin nenstad in een soort huurkoop-systeem te laten bewonen door wer kende jongeren. De flats worden door de jongeren gekocht, waarbij de stichting optreedt als geldverschafster ofwel hypotheekneemster. Per maand betalen de bewoners de rente op de hypotheek als huur aan de stichting. Deze staat er borg voor, dat zij de flat terugkopen als de bewoners er uit trekken naar andere behuizing. Een gunstige ontwikkeling, die in de eerste plaats voordelig is voor de stichting, maar bovendien jonge mensen leert wennen aan het beheren van een eigen huis. De meesten hebben hooit een cent huur hoeven te betalen en krijgen plotseling te maken met een huur, die 17 tot 20% van hun salaris is. Deze aantasting van hun portemonnee en de noodzakelijke aanpassing van hun andere uitgaven komt soms bijzonder hard aan. De stichting heeft op het ogenblik 19 eigen panden, 5 gemeentelijke saneringspanden en 1 huurpand. Daarin hebben 268 mensen (inclu sief kinderen) onderdak gevonden. Nog blijven de wachtlijsten lang. „Een keer in de week is er spreekuur, dan staat de lange gang in het Hooigrachtpand helemaal vol. Sommigen kunnen blij vertrek- ken. De meesten gaan steeds moedelozer weg. De reden: alle hui zen zijn vol of de huren zijn te hoog, een veel gehoorde klacht. In een gesprek met leden van het bestuur van de stichting (op secre taris Sloot na, allen vrijwilligers) wordt duidelijk dat de hoge huren ook voor hen een ellendige kwestie is. Toch kan de stichting er niet onderuit. In juli 1970 werd ze op initiatief van wethouder Kret opge richt, zonder een cent. Als enige gemeente in Nederland stond Lei- den garant voor de schulden die bij de banken gemaakt moesten worden. Nog steeds is het systeem: „het ene gat met het andere vullen." Wanneer er onverwacht aan een huis iets moet worden gerepareerd, kan dat alleen, wanneer er een nieuw pand wordt aangekocht. Uit de kredieten daarvoor kan zolang de reparatie van het eerste huis be taald worden. De stichting hoopt dat de hoge huren door inflatie en door een groter wordende geldstroom op den duur lager kunnen worden. De filosofie is: Beter nu hogere huren, die ervoor zorgen dat er zo gauw moge lijk ook goed betaalbare huren kunnen komen, dan helemaal geen oplossingen. De vraag is natuurlijk, of de stichting niet wat te royaal is met het kopen van nieuwe huizen. Voorzitter Zweerts: „Wij bekijken hoe duur een huis mag zijn, wil men meer hebben, dan gaat de koop gewoon niet door". Een pand, waarvan de vraagprijs 120.000 gulden was, werd uiteindelijk ge kocht voor 80.000. Het opknappen is ook een dure zaak. Een goede' behuizing houdt in dat er vooral in oude panden veel moet gebeuren: verwar ming, douchecellen (een per verdieping) en keukens (een unit per bewoner of echtpaar). Van de zijde van een aantal jongeren is al meerdere keren de vraag gesteld of dat opknappen niet goedkoper kan, als zij er zelf bij worden ingeschakeld. Op het ogenblik is een werkgroep (waarin stichtingsmensen, jongeren en een raadslid zit ting hebben) deze zaak aan het bestuderen. Om onverwachte ellende te voorkomen is sinds kort een adviseur, de heer Van Cromvoirt, bij de stichting betrokken, die de panden voor de koop op hun degelijkheid beoordeelt. In het verleden is men na melijk weleens voor verrassingen komen te staan: een dak waarvan men dacht dat het nog wel een aantal jaren mee zou gaan, bleek na twee jaar volkomen verrot. Een strop van bijna 15 mille. Deze stroppen kan de stichting zich niet veroorloven. De geldmidde len zijn nog steeds schaars. De steun is dan ook miniem. De ce- gering wil er geen potje voor beschikbaar stellen. Al meerdere malen heeft men geprobeerd Volkshuisvesting en So ciale Zaken te mobiliseren tot het verlenen van een subsidie. Geen resultaat. Het geld is er niet: een dergelijke huisvestingsstichting valt onder geen enkele bestaande regeling. Ook CRM gaf nul op het rekest. Het ministerie ziet een eventuele subsidie als een verkapte loonsverhoging van de bewoners. Een wonderlijke zaak, want dan zijn alle subsidies in deze sfeer verkapte loon- of beursverhogingeru gen. Het bedrijfsleven en het groot-winkelbedrijf voelen er na herhaalde verzoeken ook bitter weinig voor een bijdrage te leveren. Als 100 bedrijven elk 500 gulden zouden storten zou er een aardige buffer ont staan, waarmee men voorlopig uit de ergste financiële zorgen is, (Elf bedrijven brachten 3000 op). De universiteit heeft, zonder duidelijke argumenten, zelfs helemaal nee gezegd op de vraag of zij een bijdrage kon geven, hoewel toch 10% van de bewoners universitair personeel is. Ook het idee om de „rijkere" bewoners een fondsje te laten vormen voor de wat min-, der draagkrachtigen, liep op niets uit. Men voelt er blijkbaar wei-, nig voor het verschil tussen beide groepen iets te verkleinen. De stichting blijft optimistisch („Dat moet je wel") en zoekt nog steeds naar mogelijkheden om een voor iedereen aanvaardbare op- lossing te vinden. Er zijn ook buiten de stichting groepen jongeren bezig met het pro- 1 bleem. Hun kritiek is groot en wellicht gerechtvaardigd, want aan de openheid heeft wel het een en ander ontbroken. „We willen graag samenwerken, maar men moet vertrouwen in ons hebben." „Vertrouwen krijgen. U moet ze de hand geven". „Daar zijn we inderdaad mee bezig en we hopen van harte dat het lukt. Iedereen mag vrijelijk al onze papieren inzien. Als we mis schien weleens wat stug gereageerd hebben, komt dat omdat we 't zelf ook weleens moe zijn. Als je dan alleen maar negatieve kritiek hoort, val je uit. Maar we willen dolgraag met alle groepen om de tafel gaan zitten". „En een actie om rijkssubsidie". „Wij hebben er geen tijd voor." „De jongeren zelf. Daar gaat het toch om?" „Als we ze positief kunnen motiveren dan wel". Lucia Geurts Boskoop De tuincentra in Bos koop rijzen als paddestoelen uit de grond. Een van de oudste Is wel dat van Jan den Hertog aan de Zijde. Het bedrijf van Den Hertog doetop het eerste gezicht wat rommelig aan. Bij nader in zicht staat het grote assortiment er echter goed gesorteerd bij. Voorin de kwekerij staan mooie houten tuinbankstellen omringd door bloembakken en sierlijke groene vazen. Het is druk bij Jan den Hertog. „Soms lijkt het wel of de kerk uitgaat" zegt j hij lachend. Jan den Hertog heeft iets bijzon ders op zijn bedrijf. In zijn zgn. „koude" kas staat zegge en schrijve een plant. Een druif. Een blauwe nog wel. Die ene plant bedekt met zijn ranken de gehele zijwand en voorgevel van de kas. De ranken zijn zwaar van de trossen. De drui ven smaken heerlijk zoet. •Enthousiast vertelt Jan den Her tog hoe goed deze druif het in Boskoop doet. De plant is drie jaar oud en heeft ongeveer 400 trossen. Het is de enige druif in Nederland die zelfs op de koude grond eetbare vruchten levert, j „We hebben hem van de buur- man gekregen. Die heeft hem in het Westland van de dood ge- 1 red", aldus Jan den Hertog. Bij buurman Siem van Klaveren •treffen we dezelfde overdaad aan trossen aan als bij Jan den Hertog. Zijn verhaal: „Er was eens een ingenieur in het West;, land die als hobby druiven teel de. Hij kruiste op een gegeven •moment de grote blauwe Fran- kenthaler met de kleine Griekse druif en zo ontstond de nieuwe winterharde soort". dels overleden. Van een vriend kreeg Siem van Klaveren de druif, zo op het eerste gezicht meer dood dan levend. Van Kla veren stopte het armetierige ding rap in de Boskoopse grond. Het resultaat was verbluffend. Van Klaveren is er wel een beetje trots op. Hij zegt: „Het is mis schien ongelofelijk maar de plant moet zelfs bevriezen om extra veel trossen te krijgen". Volgens Van Klaveren is de koude druif gemakkelijk door 'leken te houden. Krenten hoeft niet en zelfs het snoeien mag men wel eens vergeten. Het eni ge euvel van de nieuwe druif is dat hij met het vormen van trossen niet van ophouden weet. Hij blijft maar groeien. Men kan dit afremmen door het vroegtijdig verwijderen van het teveel aan trossen. Daarmee voorkomt men ook dat de drui ven zuur worden. Van Klaveren heeft een gat in de kaswand gemaakt waardoor de druif naar buiten wordt geleid zodat deze in de winter goed kan bevriezen. „Ik haal hem vroeg in het voorjaar naar bin nen in de warme kas, dan kun nen we in mei al druiven eten", aldus Siem van Klaveren die overigens nog veel meer beziens- rr v/aardige planten in zijn hobby- Jon den Hertog bij zijn houde druiven tuin heeft. In zijn tropische kas Er staan meerdere oude boom stammen in Van Klaverens wondertuin, die begroeid is met reuze hertshoornvarens. In het hangt een sfeer als in wonder land. Op een eilandje kleine vijver staat een grillige boomstronk, zwart en ver steend. „Gevonden", zegt Van Klaveren, „miljoenen jaren een bananenboom. De vruchten hangen er aan. Achterin heeft Van Klaveren een volière ge bouwd. Hij heeft talloze zelfge kweekte tropische vogels. midden van de kas staat ook Buiten achter de kas staat een hoge bramenheg zonder ste kels. Ook al overvloedig vrucht dragend. Tussen de bramen hangen Heinekes bierflesjes aan ijzerdraad. Niet voor de snelle groei maar ter bestrijding van wespen en ander vliegend onge dierte. Ze komen op de biergeur af en duiken In de pils om nooit meer boven te komen. Zo blij ven de bramen onaan geroerd en kunnen rustig rijpen. WASSENAAR - B. en W. van Wassenaar hebben de raad voorgesteld akkoord te gaan met een garantielening van elf miljoen gulden aan de Stich ting Zomerland. In de junivergadering van de ge meenteraad werd een verzoek van de Stichting aangeboden. De stichting had plannen ontwikkeld om op 't terrein van „Dorestad" aan'de Rijksstraatweg 'n verzce- gingsflat voor bejaarden te bou wen. De raad hield de beslis sing aan omdat te weinig gege vens bekend waren over de aard van de stichting. Intussen is over deze kwestie nader over- Jeg gepleegd in enkele raads commissies en-zijn nadere infor maties ingewonnen. Het resul taat van één en ander is, dat naar de mening van burgemees ter en wethouders alle twijfels omtrent de stichting en zijn be stuursleden en de kostenbegro- 'tingen zijn opgeheven. In het stichtingsbestuur zullen twee le den te benoemen door en uit de de Wassenaarse gemeenteraad ■worden opgenomen. VOORSCHOTEN De Zonnebloem afdeling Voorschoten hield gisteren een Zonnebloemdag voor bejaar den en zieken in het Bondsgebouw aan de Leidseweg. Er was onder meer een gezongen H. Mis en 's middags trad een kinderkoor op onder leiding van mevr. Walvis, dat begeleid werd door de heer Walvis op het hammondorgel. LEIDEN De basketballvereni ging The Bora Stars heeft sinds gisteren een nieuw bestuur. Hoewel voorzitter A. de Jong aftredend was en zich eigenlijk niet meer herkiesbaar wilde stellen, heeft hij op velerlei aan drang besloten om nog één jaar deze iunctie te vervullen. Bovendien stelden mevr. A. van de Poel en de heren Van Kins, Stol, Kleiss, J. de Jong en Van Slingerland® hun bestuursfunctie beschikbaar. Jn hun plaats wer den de heren B. van Cleef als vice-voorz:aer J. de Jong en J. de Wolf als penningmeesters, H. van Haaster^n als wedstrijdse cretaris. Ph. Hosdorff als leden administrateur en N. van Kins en C. den Hollander als com missarissen met algemene stemmen benoemd. Over de contributieverhoging van 10,- zowel voor senioren als junioren werden niet veel woor den vuil gemaakt. Dit bleek een minimale verhoging, omdat het eerste herenteam min of meer los van de rest gaat draaien en er het afgelopen seizoen niet minder dan 7 gediplomeerde trainers en trainsters gekomen zijn: wat uiteraard consequen ties heeft. De uitzonderlijk goede opkomst op deze algemene ledenvergade ring maakte het niet zo moeilijk, dat alle broodnodige en zeer belangrijke commissies spoedig bemand waren. Ook na enige aarzeling de lustrumcom missie, die ingesteld werd omdat Bona Stars 29 september 1973 15 jaar bestaat. In de rondvraag werd nog eens benadrukt he*. belang van de seizoenkaartactie. Voorzitter .De Jong stelde terecht, dat nu Bona Stars zich verzekerd weet van het drietal zaken-mensen, Menken, Van Zijp en Van der Klugt ook de Vereniging met daden moe', komen. Gesteld werd, en daar waren natuurlijk de nodige strubbelingen over, dat ieder lid de toegangsprijs van 2,50 moet gaan betalen, behalve wanneer hij/zij 4 sei zoenkaarten aan de man weet te brengen. Bovendien weet de club zioh dan verzekerd van een bepaald aantal toeschouwers, wat dan weer consequenties heeft voor een spoedige over komst van do tweede Ameri kaan. En dat is de bedoeling van Bona Stars om om de top posities te gaan strijden in het komende seizoen. LISSE Dokter J. M. van Dijk. Achterweg 6, gaat binnenkort Lisse verlaten. De praktijk van deze huisarts, die 36 jaar in Lis- se werkzaam was, zal worden voortgezet door dokter V. M. P. de Vroomen, die zich de komen de dagen in Lisse zal vestigen en geleidelijk de praktijk van de scheidend» arts zal overne- Inmiddels heeft zich een comité gevormd, dat er voor gaat zor gen, dat op 29 september in ge bouw Rehoboth bij de afscheids receptie een cadeau namens pa tiënten en oud-patiënten kan worden aangeboden. Het comi té, dat daarvoor een rekening heeft geopend bij de ABN in Lisse, bestaat uit R. Balkenen de, H. de Bruin, A. Cardol, Zr. J. Dubbeldam, mevr. Gerrit- sen-Galjaard. P. van Leeuwen. A. van der Spruit, W. van der Star. H. Verhaar. J. Visser en P. Weiiers. öokter Van Dijk kwam destijds naar Lisse als opvolger van dokter Blok. Diens praktijk groeide dusdanig, dat het nood zakelijk was. dat hij zich asso cieerde met dokter G. C B. van Dijk. LEIDEN Bij K.B. is aan prof. dr. C. G. G. J. van Steenis, die sinds 1 september 1962 gewoon hoogleraar in de bijzondere plantkunde aan de Leidse Uni versiteit is geweest, met Ingang van 1 september eervol ontslag verleend. Van 20 februari 1953 tot zijn be noeming tot gewoon hoogleraar was prof. Van Steenis reeds als bijzonder hoogleraar in de flo- ristiek en de plantongéografie van de Indische Archipel en om geving vanwege het Leidsch Universiteits-Fonds aan de Leid se Universiteit verbonden. Prof. Van Steenis zal op vrijdag 22 september in het collegezalen- gebouw bij de Gorlaeus Labora toria zijn afscheidscollege ge ven. Deze bijeenkomst begint om kwart over twee. ZOETERWOUDE In het zaaltje boven de Drie Eendjes is gistermiddag de jeugdbibliotheek Meerburg geopend. Alle kinderen die daarbij aanwezig waren kregen een tractatie (zie foto). In het bibliotheekje staan meer dan 1000 jeugdboeken. Ze is voortaan elke woensdagmiddag van half twee tot half vijf geopend. LANGERAAR Zondag zal er op het Altior-terrein in Langeraar een wedstrijd worden gespeeld tussen Al- tior 1 en U.V.S. 2. Aanvang 2.30 uur. TER AAR Bij nadere in formatie over de Rijnlandse processie naar Kevelaer zijn er enkele punten in onze vo rige editie niet geheel juist overgekomen. De organisa tie, die dit jaar 60 jaar be staat zal slechts één bede vaart houden en wel op 28, 29 en 30 augustus a.s. ('s avonds weer thuis). Voor in lichtingen kunt U zich wen den tot de heer J. Ponsloen, Marnixstraat 9, Alphen a/d Rijn. tel. 01720-72138. ZOETERWOUDE Goed nieuws voor de postzegelver zamelaars. Op 16 september is er in het Don Boscohuis een contactdag van 10-17 uur. Er zijn dan ruilmoge- lijkheden, ook voor kinderen. De organisatoren hopen dat het totstandkomen van een plaatselijke philatelistenver- eniging er een uitvloeisel van zal zijn. Nadere gege vens volgen. ROELOFARENDSVEEN De dames van de LTV heb ben 24 augustus een uit- gaansdagje. Het hoofddoel is een bezoek aan de Tapljtfa- briek in Laren. De koffieta fel wordt gebruikt in Laren en het diner In Avifauna. Be langstellenden kunnen zich nog opgeven bij mevr. de Koning Zoudeinde 106, tel. 2715 en mevr. Van Klink, Geestweg 29, tel. 2918. OUDE WETERING De door de VW georganiseerde gondelvaart die vorige week werd uitgesteld zal a.s. za terdag woTden gehouden. Vertrokken wordt om 9.00 u vanaf café de Sport. HAZERSWOUDE Het jeugdcircus Capriole in Ha- zerswoude begint volgende week dinsdagmiddag weer met de training. Half sep tember zal het jeugdcircus voor de eerste maal in het nieuwe seizoen optreden. Men zal een voorstelling ge ven voor bejaarden in Was senaar. Mevr. Marinot, de leidster hoopt op een eigen home voor het circus. Met het gemeentebestuur wordt hierover al gepraat. Aanleg sport complex in Nieuwkoop kan beginnen Nieuwkoop Zeer binnenkort zal worden begonnen met de aanleg van een nieuw sportcomplex in Nieuwkoop. G.S, zijn er deze week mee ak koord gegaan dat de gemeente hiervoor 1.270.000,— voor uit trekt. B. en W. hopen nu dat het complex zo snel mogelijk ter be schikking komt van de sport. ZOETERWOUDE Zaterdagmid dag zullen weer honderden vis sers naar de boorden van de Vliet trekken om deel te nemen aan de jaarlijkse viswedstrijd welke de Visvereniging Vrou- wenweg organiseert. Zij doet dit voor de 22e keer en zoals altijd zijn de baten bestemd voor de Zoeterwoudse bejaardenreis. In de loop der jaren heeft deze grote krachtmeting voor sport vissers nationale faam gekregen zodat hengelaars uit het gehele land aanwezig zullen zijn. Zowel de kwaliteit als de kwantiteit van de prijzen zijn daarbij ex tra trekpleisters. De winnaar mag zich eigenaar weten van een roeiboot met toebehoren t.w.v. ƒ500.--. Voor de no. 2 is er een complete hengeluitrusting en ook de derde prijs heeft gro te waarde. Daarnaast zullen nog tenminste honderd deelne mer een prijs in ontvangst kun nen nemen. Voor de aanschaffing van deze prijzen zijn de leden van de vis- liging vorige week tesamen met de leden van het comité rondgegaan onder de Zoeter woudse bevolking om zo een zo hoog mogelijke opbrengst te be reiken. Het startsein wordt om drie uur gegeven. Er wordt ge vist om aantal maatvissen. Men kan zich zaterdag aanmelden bij café Cronesteyn en vooraf (met reduktie) bij de Heer J. Hulsbos, Vrouwenweg 45 tel. 01715-1226 De opbrengst vormt de beste in komstenbron voor het comité, dat a.s. dinsdag de bejaarden weer een fijne uitgaansdag aan biedt. Het gezelschap vertrekt om kwart voor negen van de Schenkelweg. Via de Rijnstreek gaat men naar Zeist voor de koffiepauze. De lunch wordt ge bruikt bij het strand van Nulde aan het IJsselmeer. De terug keer in Zoeterwoude is om half zes. Dan is er in „Ons Huis" een borreluurtje gevolgd door het diner. Tijdens het slotge deelte zal ook de Sint Jansfan fare optreden. Weer zaak open in Leidsenbage Leidschendam Mevr, Kolf schoten, de vroUw van de bur gemeester heeft gisteren In Leidsenhagc een zaak ge opend van Meddens modema gazijnen. Van directeur Giesbers kreeg zij voor haar man een strop das met het embleem Leid- senhage. Zeer ad rem vroeg mevr. Kolfschoten of deze stropdas compleet was, want haar man had gisteren een sok ontvangen (een reclame stunt voor alle mannelijke In woners van Leidschendam van Meddens: de bijbehoren de sok kon in de nieuwe zaak gratis worden afgehaald). De heer Giesbers bood het ge meentebestuur ook drie zelf gekweekte Toulouse-ganzen aan. die voorlopig een plaats je krijgen in een vijver in Heuvelwijk. LEIDEN Tijdens de vakantie van een familie, wenende Lam- mcnschanswcg, zijn 19 vogels gestolen uit een blnncnvollère. Uit een clubhuis aan de Roos- eveltstraat zijn vannacht een aantal TL-buizen en spots, voor een totale waarde van 200 gul den, gestolen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5