WEER WONEN ROND ORANJEGRACHT CLUB- EN BUURTHUISWERK IN LEIDEN-NOORD ONONTBEERLIJK Plan stadsvernieuwing uniek in Nederland DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Het bebouwingsplan van Projekt 5". Ter oriëntatie: 1. Kon. Ned. Grofsmederij; 2. Meelfabriek ,(,De Sleutels"; 3. Drukkerij LOl; 4. Begraafplaats; 5. Minnehuis, Kaarsemakerstraat; 6. Eengezinswonin gen langs Waardgracht; 7. „Viermeter-flatjes" langs Oranjegracht; 8. Bejaardenwoninkjes (42); 9. Oos- terkerk10. Gewestelijk Arbeidsbureau; 11. Zuidsingel en 12 Verzorgingsflat voor 69 bejaarden (Groen- oordstichting). LEIDEN. Er is een nieuw bebouwingsplan voor de „Havenwijk-zuid", dat is het gebied tussen Herengracht en Zijlsingel. Het plan, ontwikkeld in samenwerking tussen „Projekt 5" te Utrecht, ir. H. Klarenbeek te Rijsenhout en de N.V. „Grontmij" te De Bilt, voorziet in een geheel nieuwe woonbuurt. Het is het eerste plan in Nederland, waardoor een volledig kaalgeslagen woonwijk opnieuw een woonbestemming krijgt. Daarom is het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening vol belangstelling voor wat in Leiden gebeurt. Wethouder A. J. Kret verklaart dat: „Lukt dit in Leiden, dan lukt het elders ook. Maar gaat het niet, dan kan je de stadsvernieuwing waar iedereen over praat wel vergeten". Het nieuwe plan HerengrachtZijlsingel wordt vanavond aan de raadscommissie voor stadsontwikkeling gepresenteerd. Sinds 1963 bestond er een bestem mingsplan („komvoorschriften", in termen van de toenmaals gel dende wet voor het gebied, dat een oppervlakte heeft van 6 ha. Dat bestemmingsplan beoogde de ontwikkeling van een wijk van gemengde bebouwing van wo ningen, ambachtelijk bedrijven, „schone" industrie en toeleve ringsbedrijven. De beperkte om vang van het plangebied in aan merking genomen, was de be bouwing zeer fors: er waren tamelijk dicht opeen ge bouwen gedacht van vijf of zes lagen op onderhuis/bedrijfs ruimte. In de loop der jaren bleek het oorspronkelijke plan niet uit voerbaar: 1. Financieel was het nauwelijks rond te breien; 2. De ontruiming van de bestaande panden bleek langer te duren dan verwacht was; 3. De wijk, zou ontsloten moeten worden door grote wegen, waarvan er o.a. een aansluiting moest ge ven op het toch al zo drukke Leven daal; 4. Bij het voort schrijden van de jaren rees steeds sterker de vraag: past de voorgenomen schaalvergro ting wel in oude stadswijken als het plangebied? Begin 1971 waren de opvattingen over renovatie van stadswijken zover gewijzigd, dat vaststond, dat het gebied tussen Heren gracht en Zijlsingel opnieuw een woonfunctie moest krijgen. „Projekt 5"Mij tot ontwikke ling van bouwprojekten te Utrecht nam initiatief en coördinatie op zich bij het uit werken van de uitganspunten; stedenbouwkundige vormgeving en beschrijving kwamen in oktober 1971 op naam van het bureau voor architektuur en ruimtelijke vormgeving ir. H. Klarenbeek te Rijsenhout. „Pro jekt 5" en de Grontmij zorgde voor de financieel-economische begeleiding van de plannen. Op 6 juli jl. werd het resultaat voorgelegd aan staatssecretaris Buk (Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening); heden wordt het aari de raadscommissie(s) gepresenteerd; van 14 augustus tot 17 september komt het pu bliekelijk in bespreking bij de Adviesraad voor de Binnenstad, waarna de gemeenteraad er zich in zijn vergadering van 20 november a.s. over zal uitspre ken. Hoewel driekwart van de bebou wing gesloopt was, hebben de plannenmakers gedaan, alsof het de renovat van de wijk gold: Alles wat er nog staat hebben ze in hun ontwerp be houden. Bovendien gingen ze er van uit dat de grachtjes (o.a. de eerder bedreigde Oranje gracht) bepalend zijn voor de identitie van de buurt. Binnen die beperkingen hebben ze ge zocht naar een bouwwijze „waarvan je denken zou dat de tijd er iets mee te maken had" aldus ir. Klarenbeek „Des ondanks zijn er wel enkele ex perimentele elementen in ge bracht. Maar die zijn niet zo he melbestormend, dat je er over tien jaar spijt van zou hebben". De Oosterkerkstraat is met z'n grotere bebouwing - GAB, Gara ge Kempeneers en ht naburige bejaardentehuis duidelijk de dwars-as. Het wordt ook de eni ge straat met twee-richtingver- keer. Maar aan de Oranjegracht is de typische maatslag van vier meter behouden: er komen daar etagewoninkjes om en om 2- en 3-etages, die in elkaar haken met een gevelbreedte van vier meter, „aanleunend aan wat het vroeger was". We heb ben een interieur bedacht bij de plattegrond die we wilden heb ben. En zelfs de boompjes langs het water komen weer terug". Aan de stadszijde van de Oran jegracht komt een groep „hof- jes-achtige" bejaarden woninkjes en aan de Kaarsemakerstraat ook gewone gezinswoningen met kleine, geconcentreerde par keerruimten en stukjes speel straat voor de jeugd. Het bebou wingplan voorziet in de bouw van circa 330 wooneenheden. Door de aanwezigheid in het plan gebied van het Oudeliedenhuis en door de voorgenomen bouw van 42 bejaardenwoningen en een verzorgingsflat met 69 plaatsen door de Groeneveldstichting aan de Minnebroersgracht, zal het aantal mensen dat de vernieuw de wijk uiteindelijk gaat bewo nen niet veel meer dan 600 be dragen. Ondanks de „symbiose" tussen 65+ en jongeren mensen, die de ontwerpers hebben nage streefd. Wanneer de procedure zich voor spoedig afwikkelt, kan de „Ha venwijk-zuid aan het eind van 19975 weer een levend stadsdeel zijn. Gouden paar hoopt op stukje muziek van de kinderen ZOETERWOUDE Op 24 au gustus vieren de heer en me vrouw L. de Boer-Buskermo- len hun vijftigjarige bruiloft, samen met hun negen kinde ren en 26 kleinkinderen. De dag er voor wordt het gouden bruidspaar gehuldigd in be jaardenhuis „Emmaus" in Zoeterwoude, waar bruid en bruidegom nu ruim een jaar Ze hebben alle reden om feest te vieren, want de heer en mevrouw De Boer kunnen te rugzien op een niet gemak kelijk maar heel gelukkig le ven. „Ze begonnen hun eer ste huwelijksjaren op een grote boerderij in het Bra bantse peelland. Maar het ging in de zware crisistijd niet over rozen en na het nog een tijdje geprobeerd te hebben in Berkel heeft de familie De Boer het landle ven vaarwel gezegd en is een kruidenierszaak begon nen. De laatste tien jaar voor zijn pensioen is de heer De Boer melkcontroleur ge weest. De echte band met het vroegere landleven kon hij niet loslaten. „Nu noj hij dol op vee", zegt de oud ste dochter van het jubile rende echtpaar, mevrouw Bakker uit Oegstgeest. Heimwee naar vroeger heeft meneer De Boer niet zo erg. „Als het zo slecht gaat, wil je er wel uit". „Maar on danks alles hebben we prachtig leven gehad. Zelf altijd gezond nog steeds nu en een gezellig gezin. De jongens maakten alle maal muziek en hadden zelfs een bandje. Dat is de mooi ste tijd van mijn leven ge weest", verzucht mevrouw De Boer. „Ik hoop dat ze op het feest nog eens een stukje muziek maken. Verder v ik helemaal niet wat er gaat gebeuren. Ik mag me tuurlijk nergens mee be moeien".. In hun woninkje in de Emmaus wachtten ze vol spanning op de dingen die komen gaan en genieten samen alvast van een voorproefje van de grote dag. LEIDEN Wie mocht menen, dat alles in het van bedrijvigheid gon zende club- en buurthuiswerk van een leien dakje gaat, heeft het mis. Zo werd vorige week vrijdagavond in Het Honk in Leiden- Noord een traan weggepinkt. Mogelijk ettelijke tranen. Mejuffrouw Joke van der Voort, beroepskracht in de Honk-staf sinds drie jaar, nam afscheid van het clubhuiswerk. Voortgekomen uit de onderwijs wereld, keert zij daar weer terug. Ze wilde 's avonds wel weer eens vrij zijn. Een zeer redelijke wens, maar daar moet je in het club- en buurthuiswerk niet mee aankomen; de actieve zwaartepunten liggen juist in de avonduren als de mensen, voor wie je werkt vrij zijn. Welnu, Joke kreeg haar zin en pater M. G. de Ponti al tien jaar de spil van het katholieke clubhuiswerk in Noord luidde haar uit; „We zullen haar vooral bij de handenarbeid missen". De staf van Het Honk blijft na het vertrek van Joke van der Voort met twee beroepskrachten over. Reden waarom het team een beetje met de handen in het haar zit, vooral omdat het goed lopend clubhuis bij het reilen en zeilen geen stuurkracht kan ont beren. Op deze wijze zijn emo ties ontstaan die weer aanlei ding werden tot misverstanden. Uit de woorden van pater De Ponti dacht men hier en daar te kunnen opmaken dat juffrouw Van der Voort het slachtoffer was geworden van bezuinigin gen bij de gemeente en bij het ministerie van CRM. „Ik heb me'misschien een beetje onge lukkig uitgedrukt, maar in elk geval is het niet waar, dat juf frouw Van der Voort noodge dwongen weg ging. Zij is ook van niets een slachtoffer gewor den. Als er sprake zou zijn van slachtoffers, geldt dit alleen maar de buurt zelf en „Het Honk", zo corrigeert de pater andersluidende berichten. Honk-team is optimistisch ondanks ver lies van Joke „Wat ons alleen prikt is dat er geen ander voor in de plaats komt", vult jeugdleider André Backx, al weer vijf jaar pater De Ponti's rechterhand in Het Honk aan: „Aan een full-time kracht hoeven we niet te den ken en wat een vakkracht voor een aantal uren betreft, daar moet CRM toestemming voor geven. Daar zullen we eerst over moeten praten. Ook zou een mogelijkheid zijn de teamle den van De Zevensprong, die in de wijk werkzaam zijn, te inte greren. Zoiets is een kwestie van beleid. Daar zit je nu een maal mee. Maar beleid zegt de buurt niet veel; de mensen kij ken alleen naar wat er voor hun gedaan wordt", meent An dré Backx, en pater De Ponti, die nodig toe is aan een dag of vier vakantie (en die ook néémt om in Didam het 62-jarige hu- 'welijksfeest van zijn ouders ie kunnen meemaken) zegt; „We zijn geen diplomaten maar straatwerkers". Hoe de buurt over het club- en buurthuiswerk van Het Honk, opgenomen in de Stichting De Zevensprong, denkt is het be langrijkst. Sociaal contactman De Ponti, die de vitale verbin ding tussen buurt en clubhuis vormt, weet dat de mensen erg goed denken over Het Honk. „Iedereen is bij ons welkom en daarbij speelt geloofsopvatting geen enkele rol. Een beetje van de oude mentaliteit is bij de ka tholieken hier wel blijven han gen. Nog steeds huldigen som mige de opvatting, dat clubhuis werk er alleen maar is voor de „schoffies" van de straat. Non sens. Men zou beter moeten we ten. Het Honk staat ten dienste van alle mensen; we plegen club- en buurthuiswerk met het accent op de buurt. Er is be hoefte aan deze activiteiten, die saamhorigheid kweken. Dat is pas nog weer 'ns gebleken op de kermis die we gehouden heb ben. Jongens, wat een feest was dat". Pater De Ponti rechtsen André Backx honkvast bij het begin van een nieuw seizoen; zo te zien geen clubhuisstaf op een kruitvat Het feest van afgelopen week vrijdag deed de vakantiedeur dicht met vreugdedansen en po lonaises op het plein. En dan moeten we nog veel gezelligheid ongenoemd laten. Laat men niet denken, dat Het Honk het nu rustig heeft. De on geveer 400 ingeschrevenen kun nen er elke week de handen vol hebben. Het gemiddelde bezoek per maand ligt rond de 2000 personen. Honk I bruist elke avond bij soul en pop en bij een zeer redelijk in prijs liggend drankje; een ontmoetingscen- wel", zegt ze, geleund tegen het propere aanrecht in haar blin kend keukentje: „Voor bejaar den en kinderen wordt veel ge daan. Fijn hoor, want ik hoop ook eens een prettig oude dag te hebben. Maar wij huisvrou wen hangen er wat tussen. Een naaikransje is zo gewoon. Is het nou zo gek om eens per jaar een dagje uit te willen? Na 15 september gaan we er mee be ginnen; we zoeken, samen met de dames van het tegen die tijd gesloten zwembad, de Zangeres zonder Naam in Geleen op. Die hebt het nodig. Ik tenminste wel. Ik dacht zoiets als aan vrouwen tot 50 jaar. Niet ouder. Meid, héérlijk. roepen som migen al, als ik erover praat. Eens per maand is al mooi zat om zo'n stel bijeen te hebben. En in pater De Ponti hebben we een reuze steun". Franciscaan-maatschappelijk wer ken De Ponti en André Backx vinden het tof: „Ons hebben ze, hoor; gpef ze maar eens de vrijheid". De jeugd en de vol wassenen die de beide Honken alle eer aan doen hebben de dit gebied zou in samenwerking met anderen veel bereikt kun nen worden, maar de coördina tie met andere clubhuizen in Leiden noemt Backx vrij slecht. „Eigenlijk zou er eens per maand een uitwisselingsbijeen- komst moeten zijn. Helaas staat de communicatie met clubhui zen, wijkcomite's, speeltuinver enigingen en andere organisa ties die zich met de jeugd bezig houden nog op een laag pitje. Met onze wijkagent hier hebben we goede contacten. Hartstikke leuk is dat. Als je voor iets een vergunning nodig hebt, is dat via die man zó voor elkaar." Het club- en buurthuiswerk kent ook al z'n fusies. Het samenhok ken onder De Zevensprong m daar een voorbeeld van. Vol gens de heren De Ponti en Backx hebben dergelijke fusies uiteraard hun voordelen, finan cieel en economisch. „Muar er zijn ook nadelen aan verbonden. Als je jarenlang in dit work meedraait, zie je ze zo zitten", vertelt Backx; „zo krijg Je een té grote staf en je moet mee denken over andere buurten, ook waar je zelf niet werkzaam in bent. Elk stukje wijk, iedere flat zelfs, is anders. De oude Kooi en de nieuwe lijken niet op elkaar; er is gewoon een mentu- liteitsverschil. Elkaar leren be grijpen is een heel proces. Dut inag je nooit forceren". Voigcnue week guul ue Honk-staf looi een enquire een Kieiuo aud gezinnen in ue nieuwe tvooi pel ten. nei teuui Oeeit een puiutel aan ucuvueiun aan te uieuen. op i :t>piO Het Honk heeft de laatste weken van de vakantie best besteed. Honderden kinderen en volwas senen hebben ervan genoten. Met bussen vol ging het naar de Efteling, naar Surea in N.-Bra- bant, naar Duinrel; men ver maakte zich volop op de Lin- neaushof, tientallen meisjes en jongens gingen naar de film of keken naar de Conny Vink-show in de Stadsgehoorzaal. Dan was er nog de wedstrijd straatteke nen, meer daden dan woorden werden gewijd aan de grote schoonmaakactie, die de buurt weer een helder aanschijn gaf. trum, dat al tien jaar succesvol functioneert. Kern van prakti sche clubactiviteiten is Honk II, waar de handenarbeid hoogtij viert en geregeld ook dames druk doende zijn met allerhande manuale bezigheden en cursus werk. Toch hebben de vrouwen nog niet helemaal hun draai. Met name de huismoeders achten zichzelf „een vergeten groep". M.vrouw C. Groen-Pijnakker is daar een exponent van. Actief in de buurt kwam zij op een lumineus idee, ze hoopt er vele medestandsters voor te vinden. „U weet het zelf komt zelfs uit Leiden en vindt het vast prachtig als ze een stel Leidsen over de vloer krijgt. Nou ja, en dan zie ik ook wat in een avondje sjoelen of kaarten, dingen waar de vrouwen zelf zin in hebben. Op die manier kun je contact houden met an dere moeders. Het staat ons best aan. zo eens een keer uit gaan zonder man. zonder de kinderen die je toch altijd om je heen hebt, Ook zouden we het 'ns kunnen proberen met een excursi.". ruimte, althans in figuurlijke zin. André Backx: „Een eigen gebouw voor wijkcomité en Honkwerkers zou voor de Kooi natuurlijk het mooist zijn. De ruimtes onder de flats, daar zijn we zo zoetjes aan uit ge groeid. In samenwerking met De Zevensprong zou dit moeten kunnen, ik denk bijvoorb eld aan de barakken van de Be- drijfstechmsche School, als die vrij komen". De Honk-staf werkt met de mid delen ontspanning, service, vor ming, actie en ontmoeting om een stuk doel te bereiken. Op i.jn jonge Via p.u ue suil mogenj*- iicwcu oieuen voor ue jeugu. uie raau uo.t het prima, nun je truuwens wel nagaan; jongens die we drie jaar geleden zijn kwijtgeraakt, komen nu vaak weer terug". U ziet zo maar, in Noord heerst de overtuiging: Oost, west Honk best. En dat moet zo blijven. TON PIETERS Het plangebied, in juli 1971 gezien vanaf de Tweede Looierstraat naar de Oosterkerk: de afbraak sluipt nog steeds voort

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3