Ccidóc Soma/nt I 8 OP 29 NOVEMBER GAAT ONS LAND WEER NAAR STEMBUS Trein- en streekbus- tarieven fors omhoog Hassan door staat aanval op vliegtuig Thieu wordt niet gevraagd om ontslag DATSUN Klacht tegen uitzending „Joy-riding" Jacht op moordenaars in Ulster Explosie in Boeing van El-Al: sabotage Tegen actie van IOC op boycot Vierde dode windhoos 19t 63e JAARGANG NR. 18776 DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE VANAVOND: Ned. I: 18.15 uur Samenvatting Kamerdebat; 19.05 uur Calimero; 19.10 uur Op losse groeven; 20.21 uur De Dief van Washington; 21.15 uur Studiozomer; 22.15 uur Paco Pena; 22.40 uur Schaken; 23.15 uur Kamerdebat. ONBESTENDIG EN KOEL Eerst nog veel bewolking met plaatselijk regen. Morgen koel weer met opklarin gen. maar ook hier en daar een bui. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind uit west tot noordwest. Minimumtemperaturen ongeveer 18 graden. Thans rustig in Marokko RABAT (UPI-AFP-Reuter) Voor de tweede maal in iets meer dan een jaar tijds is koning Hassan ontsnapt aan een aanslag: toen hij giste ren met een Boeing 727 uit Parijs naar zijn land terug keerde, openden de drie straaljagers die hem boven Marokkaans grondgebied kwamen escorteren, plotse ling het vuur op het vlieg tuig. De gezagvoerder kon het zwaar getroffen toestel op het vliegveld van Rabat aan de grond zetten. Toen koning Hassan daarna, alsof er niets gdbeurd was, de ere wacht inspecteerde, onderna men de drie straaljagers op nieuw een aanval, waarbij vier doden en twintig gewon den vielen. De samenzweer ders zijn gearresteerd en het is thans rustig in de Rabat. v Minister van defensie Oefkir Komn£ Hassa."l™"' h" ',ch heeft zelfmoord gepleegd. KO- f'"". "00r ning Hassan heeft zijn leven B g S f- waarschijnlijk te danken aan het feit, dat hij zich voordoenede als een boord werktuigkundige, de verkeerstoren meldde dat verscheidene mensen, onder wie de koning, in het vliegtuig gedood waren. In feite was er niemand gedood of gewond. De aanvallers trok ken zich daarop tijdelijk terug en het vliegtuig kon landen. Toen daarop de tweede aanval losbrak hadden Hassan en zijn gevolg al beschutting gezocht. Later deden verscheidene vliegtuigen nog een aanval op het koninklijke paleis in Rabat. Zes uur na de mislukte coup bezette het leger de luchtmachtba sis Kenitra. Op de basis bevinden zich 700 Amerikaanse mili taire adviseurs en hun gezinsleden. Na enige tijd verschenen de bij de aanslag betrokken vliegtuigen boven de basis. On middellijk na de landing werden de vliegers door het leger gearresteerd. Een van de gearresteerden is de basiscomman dant majoor Kouera. Hij is de leider van het komplot. Hij werd gegrepen nadat hij uit zijn toestel was gesprongen toen de brandstof op was. Vorig jaar juli ontsnapte Hassan eveneens aan een aanslag. Deze werd gepleegd tijdens zijn verjaardagsreceptie. Libië heeft verklaard de aanslag toe te juichen. De grote winnaar in stijl en techniek Officieel DATSUN-DEALER AUTO HEEMSKERK HEERLEN (ANP) De heer J. Lahaye, houder van een assu- rantiekantoor te Heerlen, heeft bij de officier van justitie in Amsterdam tegen het bestuur van de VARA een aanklacht in gediend tegen de televisie-uit zending van de film Joy-riding, die dinsdagavond door de VARA via Nederland I werd uitgezon den. Volgens de Heerlenaar is hij on gewild getuige geweest van eer baarheid kwetsende handelin gen, waarmee hij doelt op een scène in de film waarin van na bij een geslachtsdaad van twee scholieren werd getoond. Vol gens de Heerlenaar is de film gemaakt met subsidie van het ministerie van C R M en stond in de programmabladen niet vermeld dat de film niet ge schikt is voor jeugdige kijkers. LONDEN (DPA) De Britse re gering heeft een beloning van 50.000 pond (ongeveer 395.000 gulden) uitgeloofd voor inlich tingen die leiden tot aanhouding en veroordeling van personen die in Noord-Ierland moorden hebben gepleegd. Sedert begin juli zijn in dat land bijna veertig mensen zonder aanwijsbare motieven ver moord. In vele gevallen werden de slachtoffers eerst gemarteld en later de lijken verminkt. De gedachten gaan uit naar een groep psychopaten. Talrijke oproepen tot de bevolking om licht te verschaffen in deze moorden zijn zonder resultaat gebleven. Een reden hiervan kan zijn dat de bewoners het gevaarlijk achten contact op te nemen met de politie, omdat vaak personen worden gedood onder verdenking van het geven van inlichtingen aan de Britse autoriteiten. Êeidóc (Bowicvnt. VANDAAG UIT STAD EN STREEK Weer woongebied rond Oranjegracht pag. 3 Club- en buurthuis werk in Leiden-Noord on ontbeerlijk pag. 3 Boskoops Glorie: de druif met toekomst pag. 4 Nieuwe huisvestings mogelijkheden voor werkende jongeren pag. 4 Jack Smits blijft rennen pag. 5 Reconstructie Veur- seweg schiet oppag. 5 Politie zoekt LEIDEN In de nacht van maan dag op dinsdag is een in Am sterdam wonende Pakistaan neergeslagen en flink mishan deld. Het gebeurde tussen half twee en half drie in de buurt van de Lammermarkt. Hij ver keert in ernstige toestand (snij- wonden en hersenletsel). Getui gen van dit voorval worden verzocht zich in verbinding te stellen met de recherche te Lei den, politiebureau Sonneveldt- straat. tel. 44444. Argentinië eist kapers terug SANTIAGO (EFE/AFP) De re gering van Argentinië heeft Chi li officieel verzocht de tien man nen uit te leveren die dinsdag avond een Argentijns passa giersvliegtuig dwongen naar Chili te vliegen en daar politiek asiel vroegen. Het tiental behoorde tot een groep van ongeveer vijfentwintig ge vangen gezette leden van linkse verzetsbewegingen in Argenti nië, die dinsdag uit een gevan genis ten zuiden van Buenos Ai res waren ontsnapt. De opstand in die gevangenis is inmiddels bedwongen. ROME (AP) De ontplof fing die zich gisteren in een toestel van de Israëli sche El Al heeft voorge daan en vier gewonden veroorzaakte, is veroor zaakt door een bom die in en platenspeler was in gebouwd, aldus heeft de politie bekendgemaakt. De platenspeler was door twee Arabische meisjes ten geschenke gegeven aan twee Britse meisjes, die van niets wisten en die behoorden lot de pas sagiers die te Rome in stapten met als bestem ming Tel Aviv. De Britse meisjes hadden de Arabischen ontmoet te Rome en waren vriendin nen geworden. De twee Britse meisjes worden thans in Rome ondervraagd. Naar de twee Arabische wordt ge zocht. Er zijn geen na men bekendgemaakt. DEN HAAG Minister-president mr. B. Biesheuvel heeft vanmorgen in de Tweede Kamer aangekondigd, dat het kabinet op woensdag 29 november a.s. verkiezingen wil houden. Dit betekent, zo zei hij, dat het kabinet zich wat zijn taak betreft beperkingen zal moeten opleggen. Om dat er zo weinig tijd was tussen de oplossing van de kabi netscrisis en de kamervergadering van de kabinetscrisis en de kamervergadering van vandaag heeft het kabinet nog geen prioriteitenlijst kunnen opstellen. Ten spoedigste zal de regering de kamer laten weten welke wetsont werpen zij voor de verkiezingen nog behandeld wil zien. Enkele on derwerpen heeft de premier vanmorgen niettemin genoemd: het wetsontwerp tot verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd tot 18 jaar moet er door om er bij de verkiezingen al gebruik van te kunnen maken. De begrotingen en het dekkingsplan, in te dienen op Prinsjesdag, moeten voor de verkiezingsdatum worden afgehandled, „omdat de huidige situatie volstrekte duidelijkheid over de stand van zaken bij de overheidsfinanciën, vereist. Mr. Biesheuvel zei: „er zal blijken, dat aan de uitgavenkanten aan de inkomstenkant belangrijk ingrepen nodig zijn teneinde een gezonde financiering te waarborgen. Beslissingen daarover gedogen geen uitstel. Zonder het tijdig nemen van die beslissingen gaat de uitga venontwikkeling ongebreideld door, terwijl aan de inkomstenkant grote gaten vallen. Zelfs indien er medio november een nieuw kabi net zou zijn en niemand in de Kamer zal dat mogelijk achten dan nog zou het ondenkbaar zijn, dat dit zo tijdig de noodzakelijke maatregelen zou kunnen treffen, dat deze op 1 januari of kort daar na in werking zouden kunnen treden". De regering moet het overleg met het georganiseerde bedrijfsleven overeen sociaal contract voor 1973 voortzetten", een zaqk die niet kan worden uitgesteld". Mr. Biesheuvel wees erop, dat tussen regering en bedrijfsleven over eenstemming bestaat over de noodzaak de inflatie in te dammen, „het gaat erom of we gezamenlijk voor 1973 een meer gezonde ba sis willen leggen voor de sociale economische ontwikkeling in ons land en in nauwe samenhang daarmee voor een effectieve bestrij ding van de werkeloosheid en voor de bescherming van sociaal zwak staande groepen. Dit is voor ons land van de allergrootste be tekenis, ongeacht de politieke samenstelling van een kabinet. Het kabinet vertrouwt erop, dat de Kamer deze opvatting deelt; een op vatting, die geheel onafhankelijk staat van wat na de verkiezingen de resultaten zullen zijn van het overleg tussen de nieuwe Kamer en het nieu\ve kab:*-~"'. De premier vermeldde in zijn verklaring voorts dat het beleid van bet kabinet ondanks het vertrejf van de ministers Drees en de Brauw ongewijzigd zal blijvn. Het regeerakkoord van vorig jaar geldt nog steeds voor de vier overgebleven regeringspartijen, zo zei minister Biesheuvel nadrukkelijk. Op de dag van de verkiezingen 29 november, wordt ook de derde ron de om de uefa-cup gespeeld. Kissinger in Saigon (van onze sportredactie) MUNCHEN - Het aantal landen, dat do Olympi sche Spelen in München dreigt te boycotten is gis teren weer groter gewor den. Ook Kenia, met en kele favorieten voor goud in de ploeg, heeft aange kondigd niet deel te ne men als Rhodesië zich niet terugtrekt. Het Internationaal Olym pisch Comité heeft intus sen een tegenactie onder nomen. Bij monde van Brundage deelde het IOC mee dat de Afrikaanse Staten die volharden in hun eis gevaar lopen te worden geroyeerd. „Want", stelde de bejaar de voorzitter weer, „de nationale Olympische co- mité's behoren politiek en sport gescheiden te hou den". Het noordoosten van Frankrijk is de laatste dagen getroffen door afgebroken noodweer. De omgeving van de stad Bar-le-Duc in departement van de Maas heeft te lijden van overstromingen, w< door in tientallen dorpen alle voorzieningen zijn uitgevallen. Veel mensen zijn dakloos geworden en zelfs het treinverkeer tussen Pa rijs en Straatsburg is tijdelijk gestremd geweest. Hier ingestortej huizen in het dorpje Naives. SAIGON (AFP/AP) Met de ontkenning van het Witte Huis dat Kissinger naar Saigon is ge gaan om president Thieu te vragen terug te treden ten gunste van een coalitierege ring met communisten, is de adviseur van president Nixon vandaag zijn besprekin gen in de Zuidvietnamese hoofd stad begonnen. Hij zal er de er varingen uitwisselen die hij maandag in Parijs heeft opge daan in ziijn besprakingen met de Noordvietnamese vertegen woordiger Lo Duk Tho. Het Witte Huis heeft gewaar schuwd niet te hoge verwachtin gen te hebben van het bezoek van Kissinger. De regering in Saigon heeft onlangs haar be zorgdheid geuit over concessies die de Verenigde Staten wellicht aan de onderhandelingstafel zouden willen doen. De verdwij ning van het Thieu-bewind is GEZAMENLIJKE SPELLING KOEALA LOEMPOER (RTR) Indonesië en Maleisië hebben met ingang van vandaag een gezamenlijke nieuwe spelling. Dit is bekendgemaakt in Koeala Loempoer en Djakarta. Er zal een overgangsperiode van vijf jaar in acht worden genomen alvorens ze volledig moet zijn in gevoerd. één van de voornaamste eisen van de Noordvietnamezen. De democratische presidentskan didaat McGovern heeft de Noord vietnamezen meegedeeld dat zij beter vrede met Nixon kunnen sluiten dan te wachten op een eventuele regeringswijziging in Washington. Hij heeft dit door Pierre Anlinger in Parijs laten meedelen. De Noordvietnamese onderhande- i laar Le Duk Tho heeft voor zijn terugkeer naar Hanoi gewaar schuwd tegen speculaties over een doorbraak bij de vastgelopen Parijse vredesbesprekingen. „Mijn reis is een routine-aange legenheid". LEEUWARDEN— Gister middag om vijf uur is in het Academisch Zieken huis te Groningen het vierde slachtoffer van de windhoosramp op Ame land overleden. Het is de 22-jarige Walter von Ach ten uit Hamburg (West- Duitsland), dio tijdens de windhoosramp ernstig schedelletsel opliep. Sporttoto 15 Minnaars Den Haag De uitslag van sport toto nr. 1 d.d. 13 augustus 1972: Aantal deelnemers 503.286. Inleg f 1.103.483. Prijzenbedrag 466.773.30. le Prijs 116.693.30, 15 winnaars. die elk. bruto 7.779,50 ontvangen. 2e Prijs 116.693,30, 247 winnaars, die elk 472.40 ontvangen. 3e Prijs 116.693,30, 2.206 winnaars, die elk 52.90 ontvangen. De premie ten bedrage van 116.693,30 wordt na het ver strijken van de reclametermijn op woensdag 6 september bij loting toegewezen aan een der eersteprijswinnaars. (Van onze correspondent) UTRECHT De reclameslogan „vei lig, vlug, voordelig" van N.S. zal in de herfst voltooid verleden tijd zijn. Minister Udink, na het aftreden van minister Drees, portefeuillehouder van Verkeer er Waterstaat, heeft besloten tot een forse tariefsverho ging. Als de geruchten uit Den Haag, die vooralsnog door Verkeer en Wa terstaat worden ontkend, waar zijn dan zou het zelfs gaan om tariefs verhogingen van 15 tot 20 procent. Een woordvoerder van het ministerie: „Dat er een tariefsverhoging komt is zonder meer juist, maar 15 tot 20 procent lijkt overdreven". Rigoureus zou minister Udink hiermee de forse spoorverliezen weg kunnen werken. Premier Biesheuvel en minister Langman van Economische Zaken zullen hiervoor nog deze week de prijsbeschikking tekenen. Minister Udink neeft ook besloten de onren dabele buslijnen op het platteland op te heffen. De N.S. hierover: in onze „bijbel" „Spoor naar 1975" was een van de uit gangspunten tariefsverhoging, maar dan zodanig dat ze de algemene trend volgen. De teneur was zo dat N.S. ook met vorige tariefsverhogingen niet bepaald gelukkig was. Een ander uitgangspunt was dat het open baar vervoer aantrekkelijker moest wor den. Het is wel heel erg de vraag of het openbaarvervoer met deze prijsverhogingen aantrekkelijker gemaakt wordt". (ADVERTENTIE) De grote 7 daagse nritiekbours in het kader van Gouda 700 jaar stad. Zaterdag 19 augustus t/m donderdag 24 augustus. Werkdagen geopend van 14 tot 22 u. Zaterdag en zondag van 11 tot 19 u. Meubelen - oude kunst - prenten - kristal - klokken - wapens - munten. Sociëteit „Kunstmin", Boelekade, Gouda principieel bedien, bet<

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1