Levenslangvoor vliegtuigkaapsters Giftige zouten in de Atlantische Oceaan GEWELDENAAR TRISTAR EEN RUSTIG VLIEGTUIG Zeeuw kon in België geen rijbewijs tonen: 1100 gulden boete Kerken dienen vrij te staan van volk en klasse Pachters van Columbia bitter over episcopaat voor de slanke Korte metten DINSDAG 15 AUGUSTUS 1972 PAGINA 7 i (ADVERTENTIE) Bloedspoor leidde naar inbrekers LEEUWARDEN (ANP) Door een bloedspoor te volgen heeft de Leeuwarder politie twee mannen kunnen aanhouden, die in alle vroegte voor 5300 aan armbanden en horloges hadden weggegrist uit de etalage van een juwelier in het centrum van Leeuwarden na een steen door de ruit te hebben gegooid. Het bloedspoor leidde vanaf 4e ju welierszaak aan de Schans re gelrecht naar een woning in de Friese hoofdstad waar de 19-jari- ge P. P. K. zonder beroep en de 26-jarige boerenknecht P.K., beiden uit Leeuwarden zich be vonden. De laatste had zijn hand gesneden toen hij door het gat in de etalageruit een greep had gedaan in de uitgestalde ar tikelen. ZRIFFIN (UPI/DPA) De militaire rechtbank te Zriffin heeft het verzoek om clementie van de twee Arabische vliegtuigkaapsters verworpen en de 21-jarige Rima Aissa Tannous en de 19-jarige Therese Khalsa veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf voor hun aandeel in de ka ping van een Belgisch vliegtuig in mei. Na het uitspreken van het vonnis ging een zucht van ontsteltenis door de rechtszaal. De ooggetui gen van het proces hadden niet meer dan 25 jaar verwacht. Een van de drie rechters zou hen ter dood veroordeeld hebben willen zien, als afschrikwekkend voorbeeld. De ogen van Rima Tannous scho ten vol tranen toen zij met The rese werd weggeleid door twee vrouwelijke leden van de mili taire politie. rechters om medelijden ge smeekt. Therese Khalsa had blijkbaar niet begrepen dat de rechter voortij dige vrijlating op erewoord had uitgesloten. ,,Als ik eruit kom ben ik een oude vrouw", zei zij. Ya'Acov Henigman, die voor de meisjes gepleit had en gezegd had dat zij ertoe gedwongen wa ren mee te helpen bij het kapen van het Sabena-toestel, dat op 8 en 9 mei met 96 mensen aan boord werd vastgehouden, zei dat „voor zo'n meisje een der gelijk vonnis gelijk staat aan de doodstraf". HAMBURG (DPA) Sterk giftige cyaanafvalzouten uit Bochum (Noordrljn- Westfalen) zullen in zee worden gestort, zo is in Hamburg vernomen. De afdeling zeevaart van het Westduitse ministerie van Verkeer in Hamburg heeft twee maatschappijen ver gunning verleend de 2500 vaten met deze zouten, die vorig jaar ontdekt waren in een afvalhoop in Bo chum, de komende week in het noorden van de Atlanti sche Oceaan te lozen. Het ministerie zegt dat dit geen gevaar oplevert voor het leven van mens en dier, maar weten schapsmensen zijn het daar niet allemaal mee eens. Vijf wetenschappelijke Westduitse instituten hebben er hun fiat aan gegeven maar een woord voerder van het instituut voor bodemgebruik in Essen noemde het „de slechts denkbare lo zing". Hij acht het onschadelijk maken van het vergif theore tisch heel goed mogelijk, maar in West-Duitsland bestaan daar de technische inrichtingen niet Het vergif is voldoende om in ge concentreerde vorm 250 miljoen mensen te doden. Het ministerie van Verkeer stelt echter dafde zouten binnen kor- Het heeft de voorwaarde gesteld dat het vergif op ongeveer 550 km van de kust wordt geloosd in ongeveer drieduizend meter diep water dat in februari van dit jaar door 14 aan de noorde lijke Atlantische Oceaan gele gen landen tot „internationale vuilnisbak" is aangewezen. Bovendien is aan deze bijzondere vergunning de voorwaarde ver bonden dat de industrie binnen de komende twee jaren andere manieren van verwerking van dit afval ontwikkelt. De vliegtuigkaapsters Rima Tan nous en Therese Halassi zijn in straf veroordeeld. Therese Ha- Israël tot levenslange tuchthuis- lassi wordt hier door een tolk op de hoogte gebracht van het over haar uitgesproken vonnis. Bosbranden in Italië ROME (AFP) De hitte die sinds begin augustus in Italië heerst, heeft tot talrijke bos branden in zowel het noorden als het zuiden van Italië geleid. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De heer C. Nobel uit het Zeeuws-Vlaamse dorpje Eede heeft via de Nederlandse ambassade in Brussel een brief geschreven naar koning Bou- dewijn van België,'waarin hij rectifi catie vraagt van een uitzonderlijk hoog vonnis dat hem is opgelegd door de po litierechtbank van het Belgische Eeklo. De heer Nobel werd eind vorig jaar in Kaprijke, net over de grens, aangehou den en kon geen rijbewijs tonen. Op 4 april dit jaar moest hij voorkomen maar was wegens werkzaamheden ver hinderd. Twee weken later kreeg hij het vonnis en een dezer dagen kreeg hij via het gerechtshof in Den Bosch een kaartje, of hij maar betalen wilde: 15.000 frank, ofwel 1114,65 gulden! Het rijbewijs van de heer Nobel lag op het mo ment van zijn aanhouding op het stadhuis van Aardenburg om verlengd te worden. „Ik was eigenlijk vergeten dat ik het niet bij me had. Ik kon de agent niet meteen betalen, maar hij zei dat het wel los zou lopen". Het blijkt, en de heer Nobel wist dat niet, dat men in België het niet verschijnen bij een rechtszitting zeer zwaar aanrekent. Men beschouwt het als een soort minachting van het gerecht. Volgens een woordvoerder van het Belgische ministerie van justitie is 15.000 frank inderdaad een gangbare straf voor het niet bij zich hebben van een rijbewijs en het niet ter zitting ko- De heer Nobel had aanvankelijk gedacht, dat hij 500 frank moest betalen, maar toen hij de brief van het gerechtshof kreeg, bekeek hij het vonnis nog eens en zag dat er stond „500 franc maal dertig". Intussen was de normale termijn om in beroep te gaan al verstreken. „Nog nooit was ik in België aangehouden. Na tuurlijk moest het net nu gebeuren". De heer Nobel acht het overigens niet uitgesloten dat hij het slachtoffer geworden is van een zekere discriminatie in België ten opzichte van Ne derlanders, mogelijk naar aanleiding van de affaire-Van Sprang, waarvan men in België vindt dat hij te weinig straf heeft gekregen. Intussen weet hij niet goed wat te doen. „Ik heb mijn zaak een paar honderd meter voor de grens en mijn klanten en familie wonen me rendeels in België. Als ik niet betaal, mag ik België niet meer in. Maar ja, die brief is de deur uit en ook de politie hier probeert er iets aan te doen. Ik wacht maar af. Ik heb nog even de tijd, want ik moet voor 2 oktober be taald hebben". Bij Savona aan de Rivièra staan verscheidene bossen in brand. Bij enkele gevallen zou sprake zijn van brandstichting. Ten zuidwesten van Rome staat meer dan tien hectare struikge was in brand. (Van onze correspondent) SCHIPHOL Tachtig genodigden van de Schiphol-directie moesten gister middag in drie kwartier 21 maal hun conversatie staken wegens vliegtuig- herrie. Driemaal konden ze doorkeu- velen hoewel er een straalvliegtuig over hun hoofden raasde. Ze bevon den zich op 5 kilometer van de lucht haven - precies in het verlengde van de hartlijn van baan 06-24, in de volksmond de Kaagbaan geheten, omdat de aanvliegroute ervan over dit plassengebied voert. De Schiphol-directie had voor apparatuur ge zorgd om geluidsoverlast te meten en ie dereen noteerde ijverig de geproduceerde decibellen mee. Het ging om een proef met de Lockheed Tristar - een nieuw soort luchtbus voor 400 passagiers, die ondanks zijn drie geweldenaren van straalmotoren aanzienlijk minder lawaai produceert dan vliegtuigeiï van de "oude generatie", zoals de DC-8 en de Boeing 707 al geringschat tend worden genoemd. De bedoeling was aan te tonen dat het tech nisch mogelijk is het vliegtuiglawaai der mate in te tomen, dat het door de omwo nenden niet meer als overlast wordt erva- De geweldige Tristar vloog in de proefperio de driemaal via de Kaagroute de luchtha ven aan: 88 decibels, zei de meetappara tuur. "Je kunt gewoon door blijven pra ten", constateerden de 80 genodigden. "Het gillen, het krijsen is weg", zei een geluids- deskundige van de Rijks Luchtvaart Dienst (Ter vergelijking: de thans bekende toe stellen produceren gemiddeld 100 decibels). De Lockheed-deskundige verklaarde ter plaatse dat er bij de Lockheed Tristar - nu door de Amerikaanse luchtvaart-autoritei ten reeds officieel als het meest rustige straalverkeersvliegtuig ter wereld erkend - nog eens zes decibels afgeknabbeld kun nen worden. En uit de mond van de Rolls Royce-directie, die de motoren voor de Tristar heeft geleverd, is de uitspraak ge noteerd dat binnen vier jaar de vliegtuig- herrie beperkt zal kunnen worden tot de luchthaventerreinen zelf, terwijl het tech nisch mogelijk moet zijn om binnen tien jaar volkomen af te rekenen met het la- waaiprobleem zoals we dat vandaag ken- De Tristar op Schiphol Prof. Moltmann: Als de wereldvrede voor het overleven van de mensheid een noodzaak is, Is een we reldregering onvermijdelijk. Bij afwezigheid van een der gelijke wereldregering moe ten overgangsvormen worden gevonden die echter alleen van waarde zijn, voorzover zij naar een wereldvrede en wereldregering toewerken. Deze gedachte ontvouwde prof. JUrgen Moltmann, hoogle raar in de evangelische theo logie aan de universiteit van Tübingen in de inleiding, die hij gisteren in Utrecht hield voor het centraal comité van de Wereldraad van Kerken over „gemeenschap-zijn in een verdeelde wereld". Dit in het kader van het algeme ne thema van de bijeen komst: „Committed to fel lowship" (verplicht tot ge meenschap). Prof. Moltmann besteedde daarbij vooral ook aandacht aan de vraag hoe de kerken tot de wereldvrede zouden kunnen bijdragen. In het al gemeen stelde hij, dat de kerken zullen moeten laten zien, dat het heil van de hele wereld hun voornaamste zorg is en dat zij daartoe zo volledig mogelijk moeten sa menwerken met elkaar. Zij zullen daarbij moeten open staan voor een dialoog met alle mensen van welke gods dienst of levensbeschouwing ook. Een dergelijke dialoog zou moeten beginnen met de bevrijding van de onderdruk ten. Voorts zullen de kerken hun ei gen verdeeldheid te boven moeten komen. Na van we derzijdse verkettering tot dialoog en van dialoog tot samenwerking te zijn geko men moeten de kerken nu de stap zetten van samenwer king naar het elkaar vast houden in één kerk ondanks alle verschillen. Tenslotte zullen de kerken om instrumenten van de we reldvrede te worden zich zoveel mogelijk moeten be vrijden uit de bindingen aan een bepaald volk of aan een bepaalde klasse. „De grote kerken" die zoals alle grote organisaties aan de door snee-opvattingen vastzitten zouden bovendien meer aan dacht moeten besteden aan de basisgroepen en aan het pionierswerk dat daar wordt gedaan. Prof. Moltmann noemde vier gebieden „duivelkringen", zo betitelde hij ze waarop het gemeenschap-zijn van de kerken met de andere mensen zich zou moeten verwezenlij ken ten dienste van de we reldvrede, te weten de ar moede, het geweld en de on derdrukking, de rassistische en culturele vervreemding en de verstoring van het na tuurlijk milieu. In het kader van deze vier ge bieden bepleitte prof. Molt mann voor een anti-uitbui tingsprogramma van de We reldraad, voor hulp van de conferentie van Europese kerken bij de voorbereiding van de Europese veiligheids conferentie en voor een nieu we verhouding tot de natuur, waarvan de mens zich ten onrechte de volstrekte mees ter en bezitter acht. „Van ongeduld tot bescheiden heid" was de titel van de tweede inleiding, die gisteren naar aanleiding van het cen trale thema („tot gemeen schap verplicht") werd 'ge houden en wel door een van de leden van het centrale co mité bisschop Karekin Sar- kissian. Hij constateerde na de overspannen verwachting in het prille begin van de oe cumenische beweging, een bittere teleurstelling, zelfs een neo-conservatisme in be paalde hoeken van de kerk. Hij stelde evenwel vast dat de urgentie van Gods opdracht om de eenheid gestalte te ge ven, groter is dan ooit: de huidige situatie van de mens heid vereist een krachtige vorm van gemeenschap. We zijn vanuit onze opdracht en de wereldsituatie „verplicht tot gemeenschap". Maar, al dus bisschop Sarkissian, de Wereldraad is geen concilie in de klassieke betekenis van het woord. Hij noemde het hoogst gevaarlijk om de oe cumenische beweging te be schouwen als een gemeen schap van kerken, die vol doende eenheid demon streert: „We zijn zelfs nog geen embryo van een kerke lijk concilie, maar een ver eniging van kerken, die hun gemeenschappelijke basis en doelstelling steeds meer in zien en realiseren. In verge lijking met de ouderdom van onze verdeeldheid zijn we nog steeds een kind in onze groei naar gemeenschap". Misschien, aldus bisschop Sar kissian, hebben we wel te veel het woord „eenheid" in de mond genomen. Vóór de eenheid moet de vernieuwing komen en vanuit die ver nieuwde houding van de ker ken krijgt de eenheid beteke nis. Onze aandacht moet gaan naar alle aspecten van het christelijk getuigenis in de huidige wereld. Het gaat om een dynamische betrok kenheid van de kerken bij de mens van vandaag. Gemeen schap vinden de kerken ook en vooral in een geestelijke opbouw van haar mensen, vandaar dat we de groeiende bezorgdheid van de Wereld raad voor het geestelijk le ven moeten verwelkomen. Pastoor Bill Coupe met stok en soutane was wel een opvallende verschijning tussen de duizenden jongeren, die langs de oever van de Theems bijeengroepten tijdens een popfestival. Maar het gebied viel in zijn parochie de Laurentiusparochie in Reading zodat het uiteindelijk een normaal „huisbezoek" betrof. Een van de grootste vakbon den van Columbia, de orga nisatie van pachters, heeft de bisschoppen een brief ge schreven, waarin deze ervan worden beschuldigd onver schillig te staan tegenover het onrecht dat de landarbei ders wordt aangedaan. Vier eeuwen lang", aldus de brief, „vormden de boeren van Columbia een kudde die totaal onderdanig was aan de kerkelijke hiërachie. Nu verheffen w« onze stem om te eisen dat het evangelie wordt uitgevoerd, waar het zegt dat „de grootste onder u als de jongste moet zijn en wie aan het hoofd staat, als een die dient". „U, bisschop pen, schijnen ons te beschou wen als gelaten schapen. Om dit evangelie-woord heeft u zich niet bekommerd". De brief noemt enkele trieste feiten. Iedere dag sterven honderd kinderen van hon ger. Vijfduizend landeige naars bezitten samen meer dan zeven miljoen hectare, terwijl de anderhalf miljoen boerengezinnen niets bezitten. „Het ontbreekt ons aan on derwijs op elk vlak", aldus de brief, waarin ook staat dat de meeste landarbeiders in leven moeten zien te blij ven met minder dan driehon derd pesos per maand, terwijl de rijken miljoenen pesos verdienen. De vakbond van de pachters verwijt de bisschoppen dat deze hen alleen maar hebben opgedragen om gelaten te zijn, geduldig en vertrou wend op Gods barmhartig heid. De brief wijst er ook op, dat de bisschoppen de pries ters niet verdedigen, die op komen voor de verdrukten en daardoor in de gevange nis belanden. „We zien", zo zegt de vakbond tegen de bisschoppen, „dat de grote meerderheid van u slaafs be heerst wordt door dezelfde oli garchie als die ons onder drukt en uitbuit". „Terwijl de regering onze boe ren die land bezetten om het; te bewerken, gevangen neemt en vermoordt, zegent de hiërarchie de gebouwen van het imperialisme en de wapens van de uitbuiters en verdedigt zij een regering die het volk uitbuit", aldus de vakbond van pachters. KERK EN WERELD KARD. WRIGHT VRAAGT EENHEID ONDER THEOLOGEN Kardinaal Wright, prefect van de congregatie voor do evan gelisatie van de volkeren heeft In een toespraak tot het nationale congres over evangelisatie en catechese in Mexlco-Clty, opgeroepen tot eenheid onder de theologen. Tot de toebehoorders zei de kardinaal dat „wij niet moe ten toestaan dat ons geloof en geluk levend begraven worden onder elkaar bestrij dende theologische opvattin gen". „We moeten ervoor waken. ons antwoord aan Christus ta laten verstikken in antipa thieën en argumentaties. De kerk zal splitsingen in diverse theologische opvattingen niet overleven", aldus de kardi naal. Het congres waarvoor de kar dinaal sprak werd bijge woond door alle Mexicaanse. bisschoppen en had als the ma: de factoren, die de Der de Wereld in het stadium van afhankelijkheid, onder drukking en uitbuiting hou den. In Wenen hebben de Jeho va's Getuigen In aanwezig heid van zo'n 30.000 mensen hun jaarlijks congres gehou den. De meeste gelovigen, die afkomstig waren uit twintig landen, kwamen uit de Bondsrepubliek. Tijdens het congres werd een tele gram voorgelezen dat door 91 gevangenen, allen Jeho va's getuigen, uit de gevan genis van Cadiz In Spanje naar Wenen was gezonden. De gevangenen, die opgeslo ten zouden zijn wegens hun vasthouden aan bepaalde bij belse grondbeginselen, zou den in de gevangenis een el- gen congres willen houden. In Maastricht wordt komen de zondag plechtig herdacht, dat het genadebeeld van Onze Lieve Vrouw Sterre der Zee zestig jaar geleden na mens de paus door de toen malige bisschop van Roer mond werd gekroond. Om half zes wordt de traditionele bidweg door de straten van Maastricht gehouden. Mgr. Gijsen zal daarna, 's avonds om zes uur, een pontificale H. Mis opdragen in de Onze Lieve Vrouwe Basiliek. Daarbij zullen vertegenwoor digers van de aangrenzende bisdommen, Hasselt, Luik en Aken aanwezig zijn. De Noord-Vietnamese ver eniging van Vaderlandslie vende Vietnamese Katholie ken heeft do Verenigde Sta ten ervan beschuldigd katho lieke Instellingen in Noord- Vietnam systematisch te bombarderen. De laatste maanden werden volgens de vereniging ongeveer vijf tig katholieke kerken door Amerikaanse bommen ver woest, waaronder de kathe draal van Phat Dlem. Voor zitter McBridc van Amnesty Internationa], die momenteel Noord-Vletnam bezoekt, be vestigde de verwoestingen. Hij constateerde dat in dit communistische land arbei ders bezig waren met repa raties aan de kerken, waar uit hij concludeert, dat de kerk een zekere mate van vrijheid geniet. Leden van de stam der Ta- gabili hebben de laatste da gen in de Zuid-Filippijnse pro vincie Cotobato zesentwintig christenen gedood. De ver volging van de christenen door de mohammedaanse stam is medio vorige week begonnen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7