Damesvoetbal in LVB in opmars Ajax kampioen na zege op Victoria r Eens in de maand krijgt Noordwijkse post van Joseph Luns Expositie over plan „Voorhof Oranjefeesten in Langeraar De Leidse Hofjes (9) DINSDAG 15 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT Noordwijk Zo eens in de maand krijgt mevrouw De Haas-Turk uit Noordwijk post van Joseph Luns, ex-minister van Buitenlandse Zaken en mo menteel secretarisgeneraal van de NAVO. Een briefkaart met een gezellig babbeltje over het snikhete weer in Rome, een kleurige ansicht met de beste wensen uit Reykjavik of een keurig getypte brief uit Parijs waarin de heer Luns zijn ver ontschuldigingen aanbiedt om dat hij tijdens het gesprek met president Pompidou geen gele genheid heeft gezien het Franse staatshoofd om een handteke ning te vragen. Zelfs als de heer Luns in Moskou vertoeft om met Breznjef of Podgorn/ wereldproblemen door te praten dan nog laat hij het niet na om op het Rode Plein een ansicht van het Kremlin op de bus te doen. Het blijft echter niet al leen bij kaarten en brieven. Soms ook brengt de post pakjes. Een kunstig houtsnijwerkje uit Indonesië, een fraai uitgevoerd wandkleed uit een van de Ara bische landen en uit Bulgarije een parfum in een houten flesje. Tegenover al deze brieven, kaar ten en presentjes staat dat me vrouw De Haas-Turk op haar beurt ook de heer Luns regel matig verrast met haar schrij ven en cadeautjes. Vaste prik is het bijvoorbeeld dat de secre taris-generaal van de NAVO op zijn verjaardag een aardige verrassing aan huis krijgt be zorgd. Vorig jaar bijvoorbeeld, toen de heer Luns inmiddels al was genoemd bij de NAVO, stuurde ze hem geheel passend bij zijn nieuwe werksfeer een mini-kanon en jeep met boven dien nog een fles sterke drank. En wie nog eens de gelegenheid zou krijgen om in de bureaula den van de heer Luns in het hoofdkwartier te Brussel te snuffelen zal daarin waarschijn lijk ook de „lachzak" tegenko men die mevrouw De Haas- Turk hem stuurde. Het is een klein apparaatje dat een scha terlach produceert zodra er op een knopje wordt gedrukt. Jo seph Luns kreeg de .lachzak" in een periode dat er nogal wat kritiek op hem werd uitgeoe fend. Op zo'n moment trap je de Noordwijkse tegen het zere been. In een begeleidend ge dicht schreef ze: „Als het u niet goed gaat druk dan even dit knopje in en het leven is weer blij van zin". De pen-vriendschap tussen secre taris-generaal Luns en huis vrouw De Haas-Turk vindt zijn oorsprong in 1964. In dat jaar startte de altijd lachende Noordwijkse met het verzame len van handtekeningen, brie ven, foto's met een persoonlijke noot en wenskaarten van de be kendste persoonlijkheden op deze aardbol. En wie kan je daar beter bij helpen dan we reldreiziger nummer één Joseph Luns. Na een wat aarzelende eerste kennismaking per brief kreeg de Noordwijkse snel de smaak te pakken toen bleek dat de heer Luns kwistig zijn kroontjespen in de inktpot dipte om de Noordwijkse huisvrouw op de hoogte te houden van het wereldgebeuren. Zelfs als ze geen kaart verwachtte schoof er weer een in de brievenbus. „De beste wensen uit JaDan". „Het beste met uw gezondheid" en „Mijn vrouw laat u danken voor het mooie Mariaschilderij- tje dat u haar heeft toegezon den". Een hoogtepunt tn deze pen vriendschap vormde ongetwij feld het persoonlijke bezoek aan de heer Luns op diens verjaar dag. Keurig in de krul was ze die dag in Den Haag op audiën tie gegaan. „Zijne excellentie heeft een kwartier voor u vrij gemaakt" werd haar medege deeld alvorens ze de rode plu che loper naar de werkkamer van de minister opliep. Het werd een geweldig kwartiertje. Na een gemoedelijk babbeltje las de Noordwijkse een feest- rijm voor en zag daarna ook r.og kans de heer Luns een paar handdoeken in de hand te du wen, een persoonlijk geschenk van de burgemeester van Noordwijk. Thuis in de huiska mer heeft ze nog een grote foto hangen van dit voor haar unie ke gebeuren. Zelf staat ze er wat bedeesd bij voor het grote ministeriële bureau. Het gedicht in haar handen. Minister Luns glimlacht haar in een karakte ristieke houding, goedkeurend toe. Beide handen opgeborgen in de zakken van zijn colbert, terwijl zijn duimen over de zak- rand hangen. De heer Luns heeft haar in de loop van de ja ren heel wat paperassen toege speeld, waar elke curiositeiten verzamelaar van zou likkebaar den. 7 mei 1969 schreef hij haar: „Aan een foto met handtekening van president Nixon kan ik u niet helpen maar ren souveniertje uit het Witte Huis zal wel luk ken". En toen per gelegenheid van het bezoek van president Soeharto door de koningin een galadiner werd gegeven stak de heer Luns na afloop van het heerlijke etentje rog even snel een menukaart voor haar in zijn binnenzak. Tot zover even wat Joseph Luns voor haar deed want zelf heeft ze ook flink aan haar verzameling getim merd. Noem maar een bekend staatshoofd, de Noordwijkse Kennedy, De Gaulle, Paus Pau- heeft er wel een foto met hand- lus, Hcath en noem maar op. tekening van. een kerstkaart of Zelfs de astronaüten vergaten een persoonlijk schrijven. Tito, haar niet. Nog maar nauwelijks Golda Meir, Churchill, Robert hadden ze de maanstof van hun Stolz, Johnson, Adenauer, Haile rulmtepakken geslagen of er lag Salasse, Bicsheuvel, Robert alweer een verzoek om een handtekening van de Noordwijk se op hen te wachten. Haar ge hele verzameling omvat nu der tig plakboeken. De kast waarin ze liggen opgeslagen puilt uit. Het einde is voorlopig nog niet in zicht. Ze gaat stug door. LEIDERDORP Jhr. ir. J. de Ra- nitz, stedebouwfcundige van het bureau, dat de gemeente Lei derdorp adviseert, heeft gister- Jubilarissen bij Panagro WARMOND Vrijdag zal bij de Aanneming Maatschappij Pana gro N.V. te Warmond het 25-ja- rig dienstverband worden ge vierd van de heren K. W. van Hamburg, procuratiehouder- bouwkundige. H. M. Kramp, hoofduitvoerder, P. Verbeek, procuratiehouder-chef calculator en G. E. v. d. Weerdt, chef na calculatie, die allen in 1947 in dienst traden van deze aanne mingsmaatschappij. De viering geschiedt tijdens een' bijeen komst in Holiday-Inn te Leiden, aanvang 16 uur. Tijdens deze bijeenkomst zal tevens afscheid worden genomen van de heren J. Dubbeldam, acquisiteur, en Kramp, ^die beiden de pensioen gerechtigde leeftijd bereikten. middag du expositie „Voorhof van papier naar steen" ge opend. De expositie in het bu reau geme«mewerlcen aan de Van Diepeningenlaan is bedoeld als voorinformatie voor de hea ring, die vrijdagavond om 20.00 uur m de Scheppingskerk wordt gehouden Op de tentoonstelling kan men kermis nemen van de maquet tes, tekeningen, plattegronden en perspe -tieftekeningen van het uitbreidingsplan in de hoek Persant Snoopweg-Engelendaal- Dwarsv/atering Het plan dat voorbereid is door de stede- bouwkundige en nader uitge werkt met een begeleidingscom missie van deskundige ingeze tenen, moet nog door de ge meenteraad werden vastgesteld. Er is bovendien nog ruimte voor >nspraak van de kant van de bevolking, die daartoe vrij dagavond ee.i kans krijgt. De expositie van de voorstudies van het plan is dagelijks ge opend van 9-12 en 14-17 uur. 's Avonds is het bureau Gemeente werken ook geopend en wel van 19.00 lot 21.00 uur. LEIDEN Door een fraaie 5 wicketszege op concurrent Vic toria is Ajax kampioen gewor den. De Ajax-aanval was als vanouds weer zeer goed en accuraat, on danks het feit dat captain R. Veldhuizen wegens een blessure niet kon bowlen. De bowlers HAZERSWOUDE Leen van Veen (71) en Wilhclmina van Veen-Hogervorst (72) vieren morgen hun gouden huwelijksfeest. Het echtpaar, woonachtig aan de Loeteweg CB te Hazerswoude-dorp, heeft vier kinderen, zestien kleinkinderen en drie achterkleinkinderen. De gouden bruidegom geniet in Hazers- woude vooral bekendheid als boomkweker/handelaar. In deze laatste functie verhandelde hij op de markt in Den Haag zesendertig jaar long bomen en planten. De boomkwekerij deed Van Veen („ik ben nu elke dag nog in de weer met allerlei klusjes") over aan een zoon. „Het is nu allemaal beter gere geld dan vroeger", meent de gouden bruidegom, die met één gulden naar de markt trok in Den Haag. „Ik moest de eerste keer ook nog de weg vragen naar de plaats van die markt". Maar de zaken gingen die tijd toch goed, want: „lk kon 's avonds met een goede winst huiswaarts keren". Oegstgeest koopt beeld OEGSTGEEST In de bocht van de Riinzlchtweg nabij de wijk Bultenlust komt een beeld te staan van de Amsterdamse kun stenaar H. Bayens. Het beeld, dat een landman zal voorstellen, zal een hoogte krij gen van ongeveer 2 meter en zal worden geplaatst op een lage sokkel van gemetselde ruwe keien. Donderdag aan staande komt de aankoop van het beeld in de Oegstgeester raad aan de orde. Met aankoop en plaatsingskosten is een be drag gemoeid van ruim 30 mil le. werden geweldig gesteund mid dels een zevental uitstekende catches van Hans de .Tongh (2x, in de gully), Roel Veldhuizen, Rob Rusche, Ernst Oudshoorn en Rudy Brandt (2x). De eerste vang van Rudy Brandt op point was wel het hoogtepunt van het fielden. Mede door een traaglo- pend veld batte Victoria 3 uur 41 min. voor slechts 87 runs. Frits de Jongh 2—21 bowlde goed, Hans de Jongh (2—13) nogal scheef en ongecontro leerd, Danny Elderlng 1—22 en Ton Eldering ietwat gelukkig 5—17 in 18 overs. De opening van Ajax was vervolgens weer eens desastrus. Hans de Jongh liet zich in de eerste over uit- vangen, Ernst Oudshoorn werd snel gebowld. Ton Eldering (19) en Hans Stelnmett (7) brachten herstel, maar toen daarna ook Ton Kantebeen zijn wicket ver gooide was de situatie toch weer kritiek (48 voor 5). Zeer geconcentreerd en met veel mooie slagen brachten Danny Eldering (35 n.o.) en Frits de Jongh (17 n.o.) zonder verder wicketverlies de overwinning binnen. Daags tevoren had Ajax van een sterk, togen degradatie vechtend HCC 4 verloren. Slechts Ernst Oudshoorn (25) bood goed verweer legen heus niet zo sterke HCC-nanv«? on Ajax was voor 74 all out, HCC passeerde dit totaal voor S wickets, die door Frits do Jongh (3—26) en Danny Eldering (2— 6) genomen werden. Prof. Veldslra verlaat Leidse universiteit LEIDEN Bij KB. Is nnn prof. dr. H. Veldstra, die van l september 1953 tot 1 januari 1958 als buit ngewoon hoogleraar in de biochemie en vervolgens als gewoon hoogleraar met dezelfde leeropdracht aan de Leidse Uni versiteit verbonden is geweest, met ingang van 1 oktober rer- vol ontslag verleend. Prof. Veld stra zal op vrijdag 29 september in het collegezalengebouw bij de Gorleeuslaboratoria zijn af scheidscollege houden. Deze bij eenkomst begint om half drie. .ANGERAAR Het Julianaco- mité van Langeraar organiseert op vrijdag 25 en zaterdag 26 au gustus a.s. de jaarlijkse oranje feesten op het parkeerterrein van Altior. 'rijdagmiddag worden de kinde ren, die meedo n met versierde fietsen, steppen of karren om 13.00 uur verwacht op h t ter rein van de firma Lek. Een jury zal de versieringen beoordelen. Om 14.00 uur zal Arti de kinde ren in optocht naar het feestter rein begeleiden. 's-Avonds om 8 uur zal er een lampionnen-op tocht word. n gehouden. De kin deren, die hieraan mee willen doen di nen om 7.00 uur 's- avonds te komen bij J.Voort- man, Langeraarsew g 127. Van daar gaat de optocht met mu ziek naar het feestterrein. Het programma van zaterdag is als volgt: 9.45 uur op het terrein aan het be gin van de van Wassenaarstraat zal een bromfietsen-cross worden gehoud:n. Een ieder die mee wil doen kan zich voor 24 aug. a.s. opgeven bij de heer S.v.d.Jagt, Langei aarseweg 15, tel 2594. 10.00 uur de R.E. muziekvereni ging Arti et Religioni maakt een mars door Langeraar naar het feestterrein. Vertrek garage Lek. 11.00 uur Arti geeft een muzikale show op het Altior terrein. 13.00 uur plassen-pr statieloop over een afstand van 5 en 8 km. 15.00 uur ringrijd n op de fiets voor dames en heren. Prijsuitreiking na afloop. Op het feestterrein zijn ook dit jaar weer diverse krmis-attrac- ties aanwezig o.a. Octopus, au tobaan enz. De verkenners zor gen weer voor de fietsenstalling nabij bit feestterrein. ËIDEN Het damesvoetbal is in de afdeling liden nog steeds in opmars. Het aantal teams dat deel neemt aan de competitie 1972-73 be draagt 22. Een nieuw gezicht in dit milieu is SJC, terwijl verscheidene verenigingen na de goede ervaringen van het vorige seizoen hebben ingeschreven met twee teams, de zaterdagcompetitie komen uit: Alphia KRV I Jn 2, Lugdunum, Oegstgeest, RCL, SVLV I en 2 weteringse Boys 2 en Woubrugge. In de zondag- tompetilie: Kickers '69, Oranje Groen, Randstad Sport, SJC, Sportclub Lisse 1 en 2, TAW, ODO I en 2, Unitas, WSB en Weteringse Boys. In de hoogste regionale jeugdcornpetitie krijgen de j beide Leidse representanten het op te nemen te-1 gen ADO, DFC, Excelsior R, Fevenoord, Lenig en Snel. De Musschen, Sparta en Westlandia. In de regionale competitie B (Den Haag) zijn de Katwijkse thans Quick Boys en Katwijk en het Leidse LFC ingedeeld met EBOH, GDS, 's-Gra- vendeel, GSV, Olympia, ONA, SVW, WP en Wil helmus. Catryn Maertensdr Hofje LEIDEN De behoefte aan bejaardenhuizen in Leiden is groot. Maar de behoefte aan tehuizen voor demente en chronisch zieke bejaarden is nog groter. Daardoor worden sociaal en economisch ge zien teveel bedden bezet door bejaarden, die eigenlijk in een andersoortige inrich ting plaatst moesten kun nen worden. Hetgeen hoe wel het centraal onname be leid officieel geen wachtlijsten kent de minimumleeftijd, van de geplaatste bejaarden aanzienlijk opdrijft. Nu is er een tijd geweest, waar in het leven zoveel minder comfirtabel was hetgeen de stichting van hofjes noodza kelijk maktevele bij hun veertigste „de Leeftijd der Sterken" al hadden bereikt. Daarvan verhaalt de oprich tingsgeschiedenis van de Ka- tryne Maertensdr. Hof, toen maals aan de Zijdgracht (Korevaarstraat). Katryne Maertendr. was weduwe van de kleermaker Jan Haer- menszn en inwonend poorte- resse van de stad Leiden. Ze was blind en kon (dus?) niet schrijven. Daarom werd de oprichtingsacte, gepasseerd op 19 september 1608, mede ondertekend door haar vuogd, Frans Adriaenszn. en Pieter Adriaensz. was tevens ver tegenwoordiger van de Huis- zittenmecsteren. Bepaald werd, dat de hof zou bestaan uit twaalf huisjes; acht daar van stonden er al. De regen ten zouden er op moeten toe zien, dat de overige vier nog bij gebouwd zouden worden. Ze zouden een onderdak voor Hervormden en pas na haar sterven dat was op 17 fe bruari 1621 zou het als zo danig in gebruik komen van „een man of een vrouw of man en vrouw samen „bo ven de veertigh jacrcn oudt sijnde". Stierf de man het eerst, dan moest de vrouw het hofje verlaten. Met be houd van haar bezittingen! In 1646 werd het hofje vol tooid, blijkens een steen, die boven de poort van de toe gang werd gemetseld. Als gevolg van het saneringsplan van wethouder Jacob Kore- vaar, moest het oude Katry ne Maertensdr. Hof verdwij nen. Het werd herbouwd aan di- Pasteurstraat in 1909: ct-n hofje van het „tuintvpe" met veertien trnditioneel-HolIand- se huisjes, die ook thans nog voldoen aan alle eisen voor een moderne bejaardenwo ning. De tuin wordt o.a. op gevrolijkt met een model molentje, gebouwd door de portier, de heer Rip. Mevr. De Haas-Turk, de pen-vriendin van NAVO-secretaris Joseph Luns

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5