Leidse werf maakt van Moshulu weer 'n schip B. en W. moeten uitzoeken welke groepen steun willen verlenen In de strijd tegen Haagse overheden Bundeling van avond scholen is succes Heistelling sloeg giek uit dragline Groenoordhalrit voor puzzelaars en rallyrijders OOK Wat u moet weten DINSDAG 15 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT ïén v» te VH| Lelden Wat een kliekjesavond had moeten worden is uitgelo pen in een overdadige proble- menmaaltijd die de Leidse ge meenteraad over het algemeen nogal zwaar op de maag lag. Het was een uur vannacht toen de raad opbrak; mevrouw Ker- ling was nog niet aan de beurt geweest met haar voorstel inza ke invoering van een speciale dienst of hoofdafdeling renova tie en sanering en ook het be roep van de firma Gijzenij te gen een besluit van B en W be treffende de schroothoop (die moet verdwijnen) zal nog twee weken moeten rusten; de agen da van 28 augustus kan er nog wel wat bij hebben, meende voorzitter burgemeester Vis. Volgende week maandagavond komt de raad informeel bijeen om iets aan de weet te komen over het op te richten streek- energiebedrijf. Dat wordt een bijeenkomst die mogelijk nog een formele staart krijgt, omdat de raadsleden willen weten of de universiteit bereid is de sloop van een aantal panden aan de Witte singel uit te stel len tot een tijdstip dat sloop ook inderdaad noodzakelijk zal zijn. Het slopen van huizen legde toch al veel gewicht in de raad- schaal, gisteren. Ook aan de Hooigracht 105' komen bewoners in moeilijkheden in verband met de naderende bouw van een Wiigeg efr Sing! V T PSP en PvdA al nerveus door naderende verkiezingen parkeergarage. Freek Gerkema (PSP) wierp zich hier als ver dediger van kandidaat-daklozen op. Het college was uiteindelijk bereid, het afbreken uit te stel len totdat de raad een beslissing zal hebben genomen over die parkeergarage. Dat kan nog wel een paar maanden aanlo pen. Gerkema's fractiegenoot Herman Amptmeijer vernam tot zijn ge noegen van wethouder mevrouw Den Haan-Groen, dat de univer siteit bereidheid toonde om de panden Witte Singel 10 tot en met 7 voorlopig te laten staan: ,,Geef geen onnodige uitbreiding aan het areaal onkruidland al daar", voegde hij eraan toe en hij bepleitte het maken van een soort opvangcentrum voor jon geren die uit de betrokken hui zen zullen moeten vertrekken. „Bestem de vrijkomende vrij goede lege woningen voor het opvangen van daklozen en pro bleem-jongeren". Mevrouw Den Haan beloofde voor de vergade ring van 28 aug. met een pread vies te zullen komen nadat met de universiteit overleg is ge pleegd. De mogelijkheid van een andere opvang van de be woners zal daarbij worden be keken. Mocht de universiteit uit stel van sloop weigeren dan zal volgende week een debat daar over in de raad volgen. De Leidse financiële positie gaf „body" aan het hoofdgerecht, waarop een aantal raadsleden van „links" hun scherpe retori sche en politieke messen bot sneden. Dat „dekking van enige nieuwe uitgaven van de begro ting '72" zoals een voorstel van het college beoogde, een verho ging van de opcenten der perso nele belasting betekent, kon Amptmeijer weinig plezieren. ,,U wilt wat voor de Leidse bevol king doen", zo hield hij het col lege voor, ,,en waarmee wilt u dat doen? U haalt het geld daarvoor via belastingen bij diezelfde bevolking weg". De extra inkomsten voor de ge meente zullen uitgaven voor de Schooladviesdienst en voorzie ningen in de welzijnsfactor (o.a. voor Release, wetswinkel, wijk- comité's en verhoging van de subsidies voor muziekverenigin gen, amateur-symfonieorkesten, jeugdafdelingen sport en 't fonds clublokalen) mogelijk moeten maken. Ook PvdA-er Waal was afkering van het verhogen van het aantal opcenten: armen van Leiden moeten meer betalen, terwijl de „rijken" van de rand gemeenten geen offers brengen en van allerlei Leidse facilitei ten blijven profiteren. De raad kon zich met het voorstel van B en W verenigen, maar Ampt meijer Gerkema, Oosterman en Kuyper (van D'66), Waal en Jonker (PvdA) waren tegen het onderdeel van belastingverho ging. Het publieke peloton op de tribu ne - voor het grootste deel van Release afkomstig - had al een uur zitten wriemelen met een gigantisch opgevouwen span doek. Toen Amptmeijer als een groot-inquisiteur zijn vonnis over de huidige „haalbaarheids strategie" van B. en W. begon uit te spreken, zakte het laken verblindend tot op de tafel van de topambtenaren, die er achter LEIDEN Vader Verhoef stond gisteren op de kraamafdeling van het AZL even beteuterd te kijken. Hij mocht zijn 10 dagen oude dochtertje Cecile niet vasthouden, hij mocht niet op de foto en mocht zich nergens mee bemoeien. Kortom: hij mocht niets, hij telde niet mee. Alle aan dacht was voor alle „moeders" van zijn kind. Het heeft er vijf: een moeder, een grootmoeder, een overgrootmoeder en een betovergrootmoeder. En omdat het niet vaak voorkomt dat een baby zoveel moedersin rechte lijn heeft maakte onze fotograaf een plaatje. Van links naar rechts: grootmoeder mevr. Swaan (36), moeder Verhoef (20), Maria Jacoba Cecille (10 dagen), overgrootmoeder mevr. Van Duyn (69) en betovergrootmoeder mevr. Star (92). verdwenen. „Je ziet", zei voor lichter Lelieveldt verduidelij kend, „je kunt ons ook achter het lapje houden, inplaats van altijd ervoor..." De boodschap was een oude bekende: „Maak ons niet met een Jantje van L(e)ij- den af", in zwart en vlammend rood. De strategie, zoals het college die in Den Haag voert, blijft zonder effect, aldus voerde Amptmeijer aan; „het gemeentebestuur en de bevolking kunnen alleen wat bereiken door samen te werken." Wethouder Harmsen had naar aanleiding van de ministeriële circulaire m.b.t. de Leidse fi nanciële positie (waarover de interpellatie van Amptmeijer ging) nog gezegd, dat deze richtlijnen nog geen consequen ties voor 1972 hebben) „voor '73 zien we wel verder". De verkiezingen van november naderen. Aan de regeringsge trouwe partijen in de Leidse raad was dit nog niet te merken, maar de PSP en PvdA maakten zich al kennelijk zorgen over het tellen van stemmen. In 't Veld en Amptmeijer waren het in weinig met elkaar eens en noemden elkaar „meneer". Het was ook wel wat moeilijk voor de socialisten in het PAK, want een beduidend deel van deze ge combineerde fractie staat ach ter de strategie die door het col lege wordt gevolgd. In 't Veld: „Dat is misschien minder princi pieel, maar wel effectvoller". In het mobiliseren van de bevol king, zoals Amptmeijer dit voorstond, zag hij geen heil, daar is momenteel nog geen kli maat voor aanwezig. Van Dam (PvdA) zag nog wat in mobiliseren, maar dan alleen om Den Uyl in het Catshuis te brengen. In 't Veld, wie het prikte dat de confessionelen hun mond in het debat hielden, wil de weten aan wiens zijde „rechts" nu eigenlijk wel stond: aan de kant van Amptmeijer, die niet wilde buigen, of aan die van realistische In 't Veld. Het zal de eerste en laatste keer zijn geweest, dat mevrouw Geelkerken-Brusse, aanvoerster van de Prot. christelijken, haar geloof in een „Heilig College" beleed: „Wij staan aan nie- mands zijde; we scharen ons achter het college van B en W en de heer Harmsen", zei ze plechtig. Amptmeijer diende een motie in die door In 't Veld werd ge amendeerd. In de motie worden Be en W opgeroepen, een inven tarisatie te maken van de bevol kingsgroepen die in staat en po tentieel bereid zijn het gemeente bestuur te steunen in de strijd met de hogere overheden. Deze inventarisatie zou moeten wor den voorgelegd aan de raad en betrokken dienen te worden in het eerstvolgend debat over de realisatie van het begrotingsbe leid '72, in oktober. Het college wilde de motie over nemen op voorwaarde (om de ambtenaren niet extra te belas ten), dat een en ander „met zo weinig mogelijk werk" zal kun nen worden gerealiseerd. De mogelijkheid om het Maatsch. Contact Orgaan de inventarisa tie te doen maken zal onder ogen worden gezien. Waartegen de heer Cornelissens (KVP) zich verzette: alsjeblieft geen MCO, „dan krijgen we weer een kapitaalintensief, lijvig, weten schappelijk rapport, zoals we er al zoveel hebben gehad, en waar we niets aan hadden". De raad liet deze waardering voor wat zij was en nam de motie aan. Alleen mevrouw Geelker ken, haar fractiegenoot Leeu- wenburgh en VVD er De Jong stemden tegen. (ADVERTENTIE) ciebai.u v KANTOORINRICHTING BRANDKASTEN itt KANTOORMEUBELEN g DIREKTIEKAMERS M AG AZIJNK ASTEN KANTINEMEUBELEN ffij I TOONZALEN Goopend LEIDEN Er bestaat grote be langstelling voor de onlangs op gerichte LeidLse Avondscholenge- mecnschap, waarin zijn opge gaan de gemeentelijke avond mavo, de chr. avond-mavo to Katwijk, de middelbare handels avondschool „Kennis is Macht" en „St. Pieter' en de Leidse Avond-hbs. ot nu toe henhen ruim 200 nieu we leerlingen zich laten in schrijven. Rector Van Kooten verwacht dat dit er begin sep tember tenminste 750 worden. Eind augustus wordt met de les sen begonnen. Zij hebben plaats op drie avonden per week: maandag, dinsdag en donder dag, in de gebouwen van de scholengemeenschap Louise de Coligny en St. Agnes aan de Kagerstraat/Rijnsburgerweg. Op deze avonden kan men zich in de eerstgenoemde school als nog als leerling laten inschrij ven, althans als men voldoet aan de eisen van de minimale leeftijd (voor middelbare han delsavondschool en mavo 16. voor Havo en atheneum 18 jaar). Voor elk van de afdelin gen is er een eindexamenklas behalve voor het atheneum (pas in 1973). De eindexamens zijn school- en geen staatsexamens. LEIDEN/LONG BEACH De viermastbark „Moshulu" gaat weer in zee. Nog niet volgetuigd maar dank zij de Leidse scheepswerf „Boot n.v." is er weer een toekomst achter de kim voor het schip, dat de laat ste maanden werd opgekalefa terd bij de Scheepswerf Ver- schure te Amsterdam. De „Moshulu" zo gedoopt door de Russen, die het als 'Duitse oorlogsbuit in handen kregen en het twintig jaar als graanop- slagplaats gebruikten - krijgt als drijvend restaurant een plaats aan New York's water front. Mapr wilde het ook een exclusief restaurant worden, dan moest het wel opnieuw ge tuigd worden. En dat kon vol gens de Amerikaanse eigenaars, Raymohd Wallace's Speciality Restaurants Corp. in Long Beach, alleen maar in Neder land gebeuren. Ruim 68 jaar geleden werd de u, „Moshulu" bij Hamilton en Co in Glasgow te water gelaten. Het schip werd „Kurt" gedoopt maar omdat dat tijdens de eer ste wereldoorlog te Duits klonk, werd de naam veranderd in „Dreadnought". Tijdens de tweede wereldoorlog viel het schip in Finland in Duitse handen. Het werd naar Noorwegen gebracht en later naar Duitsland Daar maakten de Russen het buit. Het schip, dat in betere dagen tot de snel le zeilers hoorde, was toen al zo verouderd, dat het - tot „Moshu lu" omgedoopt - door de Russen als goedkope graanopslagruimte werd gebruikt. Totdat de Amerikanen - „Speciali ty Restaurants Corp. - er brood in zagen. Maar dan moest het wel weer van masten en tuigage voorzien worden. Mr. Tallishet gaf de opdracht aan SHS, de Sleepheiüngmij Scheveningen, het schip weer zeilree te ma ken. De moedermaatschappij gaf het karwei door aan haar „dochter", Boot n.v. te Leiden. Omdat haar werf te klein was voor de bark met haar 103 me ter en zijn inhoud van 3.121 brt., ging de „Moshulu" voor anker bij de Amsterdamse scheeps werf Verschure. Aanvankelijk zouden alleen mas ten en boegspriet geplaatst wor- den, later kwam daar de op- dracht bij voor het aanbrengen van het staand want en in derde instantie kwam ook de opdracht voor het vervaardigen van het liggend want. Die opdracht - een karwei dat al in geen veer tig jaar meer was voorgekomen - werd uitgevoerd onder toezicht van de heer J. Baaima, aan de hand van tekeningen uit 1904, die hem „van overzee" werden toegezonden. De masten, bovendeks 58 meter, werden van stalen buis gemaakt door Boot n.v., de stagen met buddings en verschansing door „Maritime" te Scheveningen e de n.v. Staalkabel te Amster dam. Alleen in het staand want is al 5.000 meter staaldraad ver werkt. De vier top-galanmasten, die het schip nog 18 meter ho ger maken en de zes ra's - kort ste 20 meter en langste 33 me ter, werden an dek gezeevast, klaar voor de overateek die vol gende week begint. Want het aanvankelijke plan, de Moshulu onder zeil te brengen en haar op eigen kracht naar New York te varen, moest worden opgege ven. Want behalve een bevaren zeil-kapitein zouden voor die on derneming zeker vijftig tot zes tig zeelieden nodig zijn, die het schip konden mannen- En waar vindt je die tegenwoordig nog? Het Schotse schip met de Leidse masten en ra's en met de Rus sische naam wordt nu naar de States gesleept om als Speciali teiten-restaurant te dienen. Het is dus nog maar de vraag of het nog ooit zeil zal voeren: In voor- en achterkuil zal men er kunnen eten en drinken, mis schien onder het genot van een zeemansmuziekje vanaf een van de vier grote luikhoofden. En als het allemaal goed rendeert, komen er misschien nog ooit kamers in de ruimen, waar gas ten kunnen slapen. Maar dan niet in kooien of hangmatten. Want zover gaat het gevoel voor de zeilromantiek niet bij een Amerikaanse landrot die eens „iets anders" wil. ZOETERWOUDE - Gistermor gen om half tien is vermoede lijk ten gevolge van een ver keerde manoeuvre de giek van een dragline, waaraan een hei stelling was bevestigd, opzij ge flapt. Het gevaarte trof ln zijn val een truck met oplegger wel ke juist ter plaatse bezig was met het lossen van heipalen. De cabine van de drie weken oude truck waarmee pas 3500 km. was gereden werd totaal vernield. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Dit mede doordat de machinist van de dragline uit z'n cabine sprong waarna ook zijn onder komen door de glijders van de heistelling werd getroffen. Er waren op dat moment weinig andere personen in de buurt omdat het juist schafttijd was. De materiële schade was zeer groot en bijna de gehele dag is men bezig geweest de ravage op te ruimen. Het ongeluk ge beurde aan de uiterste noord westrand van het uitbreidingsge bied Westcinde waar de laatste palen worden geslagen voor een serie eengezinswoningen „twee onder één kap" aan de Van Klaverwijdenstraat. Perfecte show van Arti op Camping Ter Aar In het kader van een reeks con certen, die door Arti et Rogio- ni uit Langeraar gegeven worden in de Gemeente Ter Aar werd afgelopen zaterdag hun eerste show gehouden op de camping Ter Aar (IJsbaan). Het orkest, dat onder leiding •stond van de dirigent, de heer G. Stellaard, bracht zeer goede muziek ten gehore, terwijl de drumband o.l.v. de Tambour- Maitre de heer N. Peeterse vele harten veroverde met in haar gelederen een aantal zeer jeug dige tambours. De majorettes brachten onder vakkundige lei ding van Tambour-Maitre Rina van Tol een geheel nieuwe show en oogstten zeer veel applaus. Na de show werd een woord van zdank gesproken namens de be woners van de camping, terwijl de heer L. van Tol zijn dank uitbracht namens de Ter Aarse IJsclub en dit vergezeld liet gaan van een gesloten couvert. Na afloop moest men afzien van de voorgenomen terugweg over Papenveer daar de weergoden zich keerden tegen Arti. De kampeerders brachten de Arti- leden met de beschikbaar gestel de auto's droog thuis. Grondwerker deed inkopen zonder te betalen Lelden Een 51-jarige grondwer ker uit Leiden heeft vijf maan den gevangenisstraf waarvan een maand voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest tegen zich horen eisen. De man had in de afgelopen jaren bij tientallen winkeliers uit de omgeving in kopen gedaan zonder te betalen. Onder de gekochte goederen be vonden zich radio's en t.v.-toe- stellen. Tegen een zeer lage prijs verkocht hij zijn koopwaar om aan geld voor drank te ko men. Vooral aan buitenlandse arbeiders werd veel verkocht. "Kat-expo' in Stads gehoorzaal LEIDEN Onder de naam „Kat-F.XPO Lelden" zal op za terdag 30 september en zondag 1 oktober in de Stadsgehoorzaal en in de Breestraat een katten tentoonstelling worden georgani seerd door de Nederlandse kat tenfokkers vereniging. Een die renarts zal de inzendingen beoordelen op verzorging en conditie. Naast enkele fraaie prijzen is er een ere penning van de gemeen te Leiden voor de best verzorg de huiskat, welke zal worden uitgereikt door burgemeester dr. A. J Vis. Belangstellenden voor deze wedstrijd kunnen zich telefonisch opgeven aan mevr, F. T. A. Kok-v. d. Ven, tel. 070- 944521. De organisatie van deze kat tententoonstelling wijst er op dat katten onder de twee jaar die nen te zijn ingeënt tegen kotten- ziekte. minstens twee weken voor aanvang van de expo. De inschrijving sluit op 28 augus tus. LEIDEN De Commissaris van de Koningin, mr. Vrolijk, heeft gis teren een werkbezoek gebracht aan het Rijnlandshuis aan de Bree straat. Hij werd hierbij vergezeld door de gedeputeerde H. van der Brugge. Nadat hij verwelkomd werd door de dijkgraven, kreeg hij een uitvoerige rondleiding door het pas gerestaureerde gebouw. Hieraan was een exposé van de taken van het Hoogheemraadschap Rijnland door ing. De Groot verbonden. Vervolgens gingen mr. Vro lijk en de heer Van der Brugge naar het Rijnlands laboratorium. Na de lunch hebben de beide heren het Rijnlands gemaal in Gouda bezichtigd. LEIDEN Op 1 september om augustus zal er in het restau- precies 19.31 start de eerste rant van de hal een instructie deelnemer voor de jaarlijkse avond zijn. „Groenoordhalrit", een puzzelrit Er wordt gereden in vijf verschii- vanuit de Groenoordhal aan de lende klassen: Drie „officiële" Willem de Zwijgerlaan. Op 28 die volgens het Knac-regle- ment een routebeschrijvings- en kaartlcestraject rijden. De vier de groep (klasse D) rijdt alleen een routebeschrijvingstraject. De debutantenklasse is bestemd voor alle sportieve automobilis ten, ook als zij nog nooit een puzzelrit hebben gereden. Het puzzeltraject van de vijfde groep wordt gereden volgens een door de organisatoren uit te geven eenvoudig reglement. De eerste 100 inschrijvers ontvan gen twee rallyborden. De overi ge inschrijvers, zolang de voor raad strekt, een rally-bord. Inlichtingen en reglementen kun nen worden verkregen bij: De Groenoordhal, tel. 20045; Secre tariaat Groenoordhalrit, Van Diepeqburchstraat 166, Den Haag. tel. na 19 uur 070-242395. O OEGSTGEEST - Dezer do gen is een begin gemaakt met de uitbreiding van de kantine op het sportcomplex de Voscuyl. Door de snelle groei van de voetbalvereni gingen Oegstgeest en Udo voldeed de huidige accom modatie niet meer aan de ei sen, men kampte ook al ge ruime tijd met ruimterfood. VOORHOUT - Foreholte heeft een oefenwedstrijd te gen T.Y.B B met 4-2 gewon nen. Bij de Voorhouters speelden o.a. mee B. Willem- se, C. van Steijn en Van den Broek. De doelpunten wer den bij Foreholte gescoord door C. van Steijn, Ruygrok en John van Dijk. WARMOND Bij de Rijkspo litie in Warmond is vorige maand aangifte gedaan van de volgende verloren voor werpen: Damesfiets kleur groen, merk Batavus. Gele regenkleding en zwarte handschoenen, trouwring, autopapieren en rijbewijs, zonnebril met goudkleurig montuur, heren fiets, merk Batavus, kleur zwart, grijze damesfiets en zwarte herenfiets, rood blauw vest, bosje sleutels, hard groen kinderjack. Weggelopen: twee hondjes, ras pincher. Gevonden: rode bal. Zadel van bromfiets. Zwarte fietstas. Twee bankbiljetten van tien gulden. Zwembroek en badhanddoek, oranje met blauw.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3