I Zeeuwse Veere schrikt op voor opname van JONG HUWELIJK MET STRUBBELINGEN tv-serie Die Melchiors Hou het scherm in 't oog TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 15 AUGUSTUS IJ Wereldraad van Kerken op radio en tv (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Oe radio zal da gelijks verslag doen van de bij eenkomst van het Centrale Co mité van de Wereldraad van Kerken in Utrecht. Tot en met de sluitingsdag, woensdag 23 augustus, zal de radio via Hil versum 1 omstreeks 18.20 uur een samenvatting geven van de gebeurtenissen. Ook via de tele visie zal in het programma „Ander Nieuws" aandacht aan deze bijeenkomst worden ge schonken. In „Ander Nieuws" van vanavond kan men de eerste indrukken uit de jaarvergadering tegemoet zien. Aan het woord komen o.a. prof. Jlirgen Moitmann, TUbin- gen (Duitsland) en bisschop Ka- rekin Sarkissian, Ishpahan (Perzië) over het hoofdthema van de vergadering: Commited to fellowship (Gemeenschap verplicht). „Ander Nieuws be gint om 21.55 uur op Nederland In het programma Ander Nieuws van vrijdag a.s. om 21.55 uur op Nederland II, komt opnieuw een verslag van de vergadering van de Wereldraad van Kerken. Men heeft dan beraadslaagd over de benoeming van een nieuwe secretaris-generaal als opvolger van de huidige dr. Eu gene Carson Blake. Wat is het belang van deze hoge post en wat wordt er van deze functio naris verwacht ziin de vragen die in dat NCRV-programma centraal staan. In het NCRV-radio-programma Tussenbeide, zondag 13 augus tus om 21.25 uur via Hilversum 1, kan men een discussie horen pro en contra de Wereldraad: Dr. C. Graafland, toekomstig bijzonder hoogleraar aan de theologische faculteit te Utrecht t.b.v. de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk, legt zijn kritiek od de We reldraad voor aan prof. dr. H. Berkhof, lid van het Centrale Comité van de Wereldraad. Ge- sprekleidster is Noortje van Oostveen. De NCRV zendt vanavond de film twee zielen, één verlangen uit. In de hoofdrol ziet men een be kend gezicht, namelijk dat van Sally Field, beter bekend als de vliegende non. Vanavond is ze echter in een geheel andere rol te zien en wel ais Jane Duden. Jane ontmoet de medische student Millen op een popconcert. Ze beloven elkaar al spoedig trouw voor het leven en beseffen pas O/Gf Gfl VriGHQ daarna dat ze totaal verschil lend denken over het leven. De strubbelingen tussen deze twee mensen onderling zijn niet de enige; ook Jane's familie doet een aardige duit in het zakje. In deze film komt tevens het ras senverschil tot uiting, door Ja ne's bemoeienissen met de ne- gerbevol'kimg. Als zij op een ge geven moment met een neger baby die opzettelijk of per onge luk bij haar is achtergebleven, blijft zitten, is haar rijke fami lie diep geschokt. Ned. 1 20.20 uur. Een ziek veulen en een Afrikaan se olifant staan in de aflevering van vanavond in deze serie. Ned. 1 19.30 uur. Ander nieuws Een samenvatting van de gebeur tenissen op de bijeenkomst van de Wereldraad van kerken. Zie ook elders op deze pag. Ned. 1 21.55 uur. School-tv Flaxton Boys Benjamin en Mary hebben een rustige picknick in gedachte, de Flaxton Boys lopen echter met andere plannen rond. Ned. 1 19.05 uur. Geen zendtijd voor Bond Zonder Naam en NVSH (Van onze radio en tv-redactie) Den Haag De bond zonder naam en de NVSH krijgen geen radio- of televisiezendtijd. De Bond en de NVSH hadden om toewijzing van deze zendtijden gevraagd. De minister wees in juni'71 de aanvragen af. Beide organisaties gingen in beroep. In twee koninklijke besluiten zijn deze beroepen thans onge grond verklaard. Voorlichting over drie program ma's in het basis-onderwijs. In enkele fragmenten geven de samenstellers aan hoe naar hun Inzicht de programma's op de scholen moeten worden toege past. Ned. 1 22.20 uur. Zomeravond Michael (Ralf Schermuly) en het meisje Ulrike (Susanne Uhlen) kunnen het samen goed vinden, maar de jongen weet meer van de diefstal en de doodslag bij de inbraak bij een juwelier en dat is het meisje niet ontgaan. Scène uit de aflevering van de Kommissar-serie vanavond op en komt hij met een dader op de proppen. Ned. 11 21.00 uur. Malando met zijn vele tango's waarom wordt gevraagd tot in J Oy-fl OI HQ alle uithoeken van de wereld komt vanavond opdraven als componist van de week. Maria Montez, Frans Wanders, The Secrets en de muzikale groot meester zelf komen een reeks composities ten gehore brengen. In het begin van de avond als gasten de Britse zanger-compo nist Harvey Andrews. Marty op trompet en de cascade-act van de Macardi's. Ned. 11 19.05 en 20.21 uur. De kommissaris Inbraak bij een juwelier, gepaard gaande met een doodslag, ma ken het de kommissaris niet ge makkelijk, maar ook ditmaal stelt hij zijn kijkers niet teleur De filmregisseur Otto Maria Jon- gerius, de jonge Ned. filmma ker, die momenteel in Hoorn bezig is met opnamen voor zijn nieuwe film Sruggle for live, le verde met Joy-riding destijds een interessant werkstuk, dat vanavond op de tv komt. De film handelt over twee jongelui, een jongen en een meisje, die er met een auto vandoor gaan. Het meisje ziet dit als een avon tuur, de jongen is verliefd. Hij laat dat duidelijk merken, maar het meisje is daar niet direct van gediend. De jongen wordt dan opstandig. Hij rijdt zich bij na te pletter en beklimt niet zonder gevaar een molen. Dit zet het meisje aan het denken. Ned. 11 22.00 uur. Discriminatie er vormden de climax van een gezapig televisie-programma met „De versierders" en de zoveelste aflevering van „Peyton place". Hel venijn zat met AVRO's Televizier- magazine letterlijk in de staart. Na beelden uit Rot terdam, die ons deden afvra gen of we nu door de opge schoten jeugd dan wel door een zelf gekozen volksverte genwoordiging worden gere geerd kregen we als pleister op de wonde beelden uit Oe ganda. Dan blijkt dat wij voor de Turkse gastarbeiders nog altijd heel wat liever zijn, dan de Afrikaanse ne ger voor de Aziaat. En dan rijst de vraag: waar moeten wij met onze ontwikkelings hulp naar toe? Moeten wij Afrikaanse gebieden, die zich zo graag als de „underdog" beschouwen, steunen, zodat zij andere volkeren uit hun land kunnen schoppen en toch financieel onafhankelijk blijven? Televizier-magazine ging nog verder en toonde ons een oud volksvermaak, dat het gezelschapsspelletje kattenmeppen verving: een aantal gefrustreerde vrou wen een ingevette big ach- ternajagend. Tenslotte oud-minister Klompé, die het ook niet meer wist en maar het beste hoopte voor de toekomst. Wel een erg frustrerend avondje voor ie dere beeldbuis-kijker, die verder wilde kijken dan de comfortabele gemoedelijk heid van een „Versierders" en een „Peyton place". Op Nederland I kon men nog altijd terecht in de vertrouw de moederschoot van de fa milie Ashton, maar wie de moeite nam wat langer te kijken zal ook niet zo'n zor geloze avond hebben gehad. Kortom een dagje, waarin de televisie weer eens bewees, dat de goede bekijker maar een half beeld nodig heeft. A.I. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I had, op rolletjes. Men loste gezamenlijk de meest onwaarschijnlijke problemen op die bij zo'n monsterproduktie naar boven komen. Ge moedelijk glimlachend debatteerde men in het Duits soms met een dui delijk Nederlands accent over de locaties en de plaats van de camera's om een zo goed mogelijk shot te krijgen. Het was voor de Nederlanders een lust voor het oog te zien hoe de Duitsers met hun grundlichkeit alles feilloos organiseerden. Alles klopte en er was vrijwel geen plaats voor onvoorziene omstandig heden. Met name de dé cors waren tot in de puntjes verzorgd. Dit viel lang niet altijd mee omdat men omtrent de specifieke gebruiken van die tijd en het uiterlijk van de huisjes nogal eens in het duister tast te. Zo bleek bijvoorbeeld na een uitgebreid onder zoek dat de kozijnen van de vissershuisjes driehon derd jaar geleden niet wit zoals nu maar van blankhout geweest moe ten zijn. Het gevolg van deze ontdekking was dat de decorploeg alle witte kozijnen met houtfolie moesten beplakken. Ver der had men te kampen met het probleem of men in die tijd haring al van kraampje zo uit de hand in de keel liet glij den. Om hier achter te komen sloot iemand zich twee dagen in de plaat selijke bibliotheek op. Ook moest er voor ge zorgd worden dat er aan de costuums niets man keerde. Het kleinste fou tje kan fataal zijn. Lawaai Zelfs een overvliegend straalvliegtuig kan een scèn£ volledig verpesten. Leitner kijkt dan met een dodelijke blik naar NOS 18.45 ui r Brigadier Dog 18.55 uur Journaal NCRV "1 19.05 uu r The Flaxton-boys serie) 19.30 uu r Dier en vriend 1 20.00 uu r Journaal 20.21 uu r Twee zielen, één vi langen (film) 21.5? uu r Ander nieuws 22.15 uu r Journaal KRO-NCRV (KOF/PCOF) i 22.20 uu Voorlichtingsprogr. Schooltelevisie NEDERLAND II MORGEN Zo maar een zomer avond Journaal Zo maar een zomer avond De kommissaris Joyriding (tv-film) De Vrije Gedachte VR| Journaal enerj bijee een f len t indei Het sl< NEDERLAND I VARA 17.00 Kinderprogramma De wind in de wilget Dierenrijk; Zes kinderen op eer kotter NOS 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest 19.50 Tips voor Toerisme 20.00 Journaal 20.21 Socutera 20.26 Documentaire over Singlk Handed Race (sport) I 21.05 Spel zonder grenzen 22.25 Staatsloterij 22.30 Journaal 22..35 Schooltelevisie NEDERLAND II NOS 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal VARA 19.05 Coronation Street 20.00 Journaal 20.21 Afgeschreven (tv-spel) 21.40 Loosdrechts Jazzcon- cours KRO/RKK-IKOR 21.10 Kenmerk 22.35 Journaal RADIO HEDEN HILVERSrM I MORGEN ....„-„.anima, (11.00 Nieuws) 12. Nieuws. 12.03 Radiojournaal. 12.06 Zet "m op: licht platenprogramms. (13.00 Nieuws). 14.00 Nieuws. 14.03 Superclean Dreammachlne. 15.00 Nieuws. 15.03 Cees van ZIJtveld. (16.00 Nieuws) 17.00 Nieuws. 17.03 Radiojournaal. 17.06-18.00 Postbus 700: verzockplatenprogramma. Enkele Nederlandse spe lers in Die Melchior. V.l.n.r. Luc Lutz, Ton Lensink, Jaap Stobbe regisseurHerman Leitner en Paul Weij- er. de twintigste-eeuwse staal-blauwe hemel en wacht gelaten totdat de grijze milieuverstoorder zijn weg naar het onbe kende heeft vervolgd. De hele scène moet opnieuw gespeeld worden. Alle spelers gaan weer klaar staan. De camera's lo pen en de acteurs zeg gen de eerste regels van hun rol. Dan plotsklaps alsof de middeleeuwse kwade geesten spelen met het lot toetert er hard een auto, waardoor men weer moet stoppen en van voren af aan be ginnen. Zo zijn er talloze kleinigheden waarover de producers en de re gisseurs hun hoofd bre ken. Tijdens de opname in een verlaten steegje in Middelburg begon, net toen men kon draaien, het carillon van de prachtige Grote Kerk zijn wijsjes te spelen. De overigens zeer kundige beiaardier maakte er voor de gelegenheid maar liefst een kwartier durende show van. Het geen voor de filmers weer betekende dat ze 15 lange minuten konden wachten tot de klokken luider over zijn eerste muzikale uitbarstingen heen was. Voor een scène op het Middelburgse Abdijplein, het plein moest voor de. opname worden afgezet, dacht men alles in kan nen en kruiken te heb ben. Totdat er werd op gebeld door een nogal verwonderde commissa ris der koningin van de provincie die zijn huis niet meer met zijn zwar te „hofauto" kon berei ken. Deze notabel die f juist op die dag een ver- gadering had gepland 1 met deftige heren die meestal in grote auto's met chauffeur worden gebracht, was over het hoofd gezien. Gelukkig vatte hij het allemaal nogal goedmoedig op en konden de opnamen doorgaan. De heer Braad was overigens zeer goed te spreken over de wat hij noemde, |j uitstekende samenwer- }j king met de beide ge- if meenten en de enorme hulp van de plaatselijke politie. De serie, waaraan zo'n veertig acteurs en actri ces meedoen, geniet bij de Oosterburen een vrij grote populariteit. Of het Nederlandse kijkerspu bliek Die Melchiors ook zo kan waarderen zal la ter uit de kijkdichtheid- cijfers moeten blijken. ROELFIEN SANT VEERE—MIDDEL BURG In de Zeeuwse stadjes Veere en Middel burg werden enige dui zenden toeristen, die rustig dachten te kunnen genieten van het land waar het leven goed is, opgeschrikt door druk heen en weer rennende producers, driftig tim merende en vervende décormensen en politiea genten die plots alle zo geliefde plekjes afsloten met weinig romantische dranghekken. Deze hard werkende lieden waren employés van de Noord- duitse televisie en het Nederlandse Cinecen- trum, die voor de opna men van een nieuwe fa milie-serie deze twee sfeervolle plaatsjes had den gekozen als achter grond voor twee in ons land spelende afleverin gen. Die Melchlers zoals de serie wordt genoemd is een Nederlands-Duitse co-produktie. Speciaal voor de opname werden beide Zeeuwse toeristi sche centra in sfeer en aankleding terugge- Langs de Veer se Toren- wal schrijden statige he ren in lange steenrode en grijsachtige gewaden. Jonge knapen met zwie rige hoofddeksels, broka- te pofbroeken en zwarte maillots flaneren al grappend vooihij een eeuwenoude wijnkelder. Voor de wijnkelder staat een stoffige houten kar die zijn glorieperiode, zo te zien al geruime tijd achter zich heeft, met in het span twee flink uit de kluiten gewassen oer-Zeeuwse boerenknol- Jen. Dampend en wat dom voor zich uit en naar elkander blikkend wachten ze gelaten op het bevel van hun mees ter. Op en naast de kar heerst een bedrijvigheid van jewelste. Twee rijk- gekléde notabelen fluis teren elkaar wat in het oor. Ze bespreken zo te zien snode plannen. De een heeft een bruinieren buideltje geld in zijn knokkige hand. Tegelij kertijd laden twee fiere blonde knechten de kar met enorme wijnva ten Men filmde voor deze serie van 28 afleveringen enige weken geleden in de Hamburgse Studio's en binnenkort hoopt men het geheel dn de Hilver- sumse NOS-studio's te voltooien. De serie werd door de KRO gekocht. Vanaf oktober zullen de afleveringen om de veer tien dagen, waarschijn lijk op de maandagen na het nieuws van acht uur te zien zijn. Kooplieden Die Melchiors handelt over een koopliedenge slacht uit Lübeck. Ieder lid van de zeer omvang rijke familie beleeft een aantal avonturen Vrij wel iedere aflevering is een afgerond geheel, dat wil zeggen één belevenis van een telg van de fa milie. Een belangrijke rol in het door Irene Ro- drian, Rochos Bassauer en Werner John geschre ven verhaal spelen de Hanzesteden; handels knooppunten en in het verhaal ook universi teitssteden. Karl Mel chior (S. Stroux) en Stig (A. Poliza), de hoofdrol spelers van de in Zee land gelocaliseerde de len, wonen ook in zo'n Hanzestad, althans dat probeert de Oostenrijkse regisseur Herman Leit ner te suggereren met de beelden die hij in Veere, Middelburg en Delft heeft geschoten. Stig (13) zijn oudere broer Karl studeren rechten in ons land. Stig wordt door een paar ou dere jaars ontgroend, hetgeen de indirecte aanleiding wordt tot een toevallige moord. Verder zijn er natuurlijk vele incidenten die een serie als deze kenmerkt. Aan de Nederlandse de len werkt het puikje van de vaderlandse toneel spelers mee. Ton Len sink die de rol van valse koopman vertolkt, Luc Lutz eveneens een koop man, Lex Goudsmit de waard van de wijnkel der, Johan Ooms een telg van de familie Mel chior en Lex Schoorel die Detlev een student en vriend van Karl ge stalte geeft. Verder doen mee Jaap Stobbe, Paul Meijer, Gerard Heystee, Dick Rienstra, Paul Brandenburg, Allard van der Schear, Jan Retèl en Lo van Hensbergen. Samenwerking De serie is een goed voorbeeld van internatio nale samenwerking op het veelomvattende ge bied van de televisie. Omdat de Melchiors hun avonturen beleven in heel Europa werden er opnamen in vele Europe se steden gemaakt. Zo filmde men in Duitsland, Zweden, Engeland en Frankrijk. Overal werk te de Duitse kernploeg samen met de acteurs en de technische staf van het omroepapparaat i van het desbetreffende I land. Ook in ons land verliep de samenwerking mede dankzij de uitste kende organisatie van de heer Braad van het Ci- i scherp contrast met de middeleeuwse kleding necentrum die o.m. de produktie van Floris

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2