Piet v. Eysden maakte n glorieuze come-back Recordrace Russen op 100 m vrije slag Wereldrecord Fin Viren OOK LIBERIA EN GUYANA BOYCOTTEN DE SPELEN van na Zesde plaats zeiler Kann ongelukkige start BOERE EN GRIVENNIKOV: 52.5 Sportwereld DINSDAG 15 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT MONROVIA/GEORGETOWN Na Sier ra Leone en Tanzania hebben nu ook Liberia en het Zuidamerikaanse land Guyana zich teruggetrokken voor de Olympische Spelen in München uit pro test tegen de deelneming van Rhode- sië. Guyana (het voormalige Brits Guyana) heeft bovendien medegedeeld ook Barbados, Trinidad en Tobago en Jamaica te hebben overgehaald niet naar München te vertrekken. Soedan zal de Olympische Spelen in München boycotten als de Rhodesische ploeg wordt toe gestaan aan de wedstrijden deel te nemen. De heer Salah Abdelal, minister van jeugd- en sportzaken heeft dit in Chartoem verklaard. Hij voegde eraan toe dat de Soedanese atleten wel naar München zouden vertrekken, maar onmidde'lijk de terugreis zouden aanvaarden als het congres van het Internationaal Olym pisch Comité op 19 augustus ten gunste van Rhodes# besüst. Piet van Eysden, de tennisv eter aan verbaasde op de Metsbanen. Uit kansloze positie kwam hij terug en won zijn partij tegen Hartog. Beroep ONGELOOFWAARDIG HERSTEL TENNISVETERAAN SCHEVENINGEN Na twee jaar wegens zakelijke be slommeringen op de nationale tenniskampioenschappen te hebben ontbroken maakte Piet van Eysden gisteren een glorieuze comeback. De nu 36-jarige oud-kampioen (1961) van Nederland, die in het begin van de zestiger jaren met Wille Maris en Evert Schneider het hoofd moest bieden aan de opmars van de toen zeer jeugdige Tom Okker, ontdeed zich in de kwalificatieronde op vrijwel ongeëve naarde wijze van Hans Hartog. Welgeteld een slag was Hartog van een plaats in het hoofd toernooi af. Niemand gaf meer Iets voor de kansen van veteraan Van Eysden toen Hartog met 5-0, 40-30 in de vijf de set voorstond. Vanaf dat moment begon zich echter een bijna ongeloofwaardig herstel van Piet van Eysden af te tekenen. Hartog moest de matchpoint uit handen geven en verspeelde bovendien de game. Zorgvuldig begon Van Eysden 5-2, 5-3 en Hartog kwam steeds meer onder druk. Van Eysden ging onweerstaanbaar door en won zeven ga mes op een rij. En daarna alsnog de partij. De organisatie van Afrikaanse eenheid, waarbij 41 landen zijn aangesloten deed vorige week een beroep op zijn leden om de spelen te boy cotten in geval van deelneming van de Rhode- siërs. Van de Afrikaanse landen zijn tot dus ver naast Soedan, ook aangekomen Kenia, Egypte, Ethiopië, Lesotho, Marokko, Senegal en Oeganda. In München heeft perschef Hans Klein van het organisatiecomité van de Spelen verklaard, dat nog geen enkel Afrikaans land officieel heeft afgezegd. „Integendeel, Sierra Leona komt in ieder geval. Het heeft voorzitter Willi Daume bericht zelfs te zullen deelnemen als andere landen zich terugtrekken. De financie ring van de reis van de ploeg van Sierra Leo ne is nu ook rond, dankzij een geldinzameling door een comité in München". Hans Klein vertelde voorts dat Tanzania, hoe wel het niet op het afgesproken tijdstip in München is ge- Weer protest van Fischer REYKJAVIK Bobby Fischer heeft zijn secondant Fred Cra mer opdracht gegeven een offi cieel protest in te dienen bij scheidsrechter Lothar Schmid tegen het niet verschijnen van wereldkampioen Boris Spasski voor de veertiende partij. Spasski kon wegens ziekte niet spelen, volgens een medische verklaring, die echter door Fi scher niet is geaccepteerd. In het schrijven staat dat Fischer geen fotocopie heeft ontvangen van de doktersverklaring, waar in werd gesteld dat het beter was dat Spasski niet' zou spelen en dat hij de verklaring te vaag en onvolkomen vindt. Van Russische zijde is tot nu geen reactie gekomen op het protest van Fischer. Secondanten van de wereldkampioen verklaarden dat Spasski vandaag in staat zal zijn weer te spelen. Ruime steun PEC/Zwolle ZWOLLE (ANP) Het college van B. en W. van Zwolle heeft de gemeenteraad voorgesteld de principiële bereidheid uit te spreken de eerste divisieclub PEC Zwolle te blijven subsidie- ren op basis van een bedrag van 100.000 pér voetbalsei zoen. Als de raad met de plannen van het college instemt krijgt PEC Zwolle na zijn al verleende sub sidie van 75.000 over het sei zoen 1970/'71 nog eens 25.000, een bijdrage van 5000 ter ge deeltelijke delging van het tekort over de afgelopen jaren, een sub sidie van 100.000 voor het sei zoen 1971/'72 en een stibsidie van 110.000 voor het seizoen 1972/73. Bovendien kan PEC Zwolle nog eens rekenen op 50.000,- als bijdrage in de te korten, hetgeen afhankelijk wordt gesteld van de financiële ontwikkeling van het betaalde voetbal in de Overijsselse hoofd stad. Olympische eed hordenloopster Heidi Schüller lüNCHEN Heidi Schalier, een Westduitse atlete, zal tijdens de openingsceremonie van de Olympische Spelen van Mün chen de Olympische eed afleg gen. •e 22-jarige studente in de medi cijnen uit Keulen werd gister middag gekozen. Als reserve is een andere atlete, Elfgard Schittenhelm, aangewezen, feidi Schüller is Westduits kam pioene op de 100 meter horden. Opvallend is dat zowel Heidi Schüller als GUnter Zahn, die het olympisch vuur zal ontste ken, in Passau geboren zijn. De toeschouwers, die naarmate de beslissende set steeds verras sender vormen aannam, naai het centrecourt werden gelokt, bereidden de ex- titelhouder een ovationeel applaus. In de kantine moest Piet van Eysden eerst vele handen schudden ^alvorens hij verklaar de: „Toen" ik eenmaal met 5-0 achter kwam dacht ik: wat kan me nog gebeuren. Ik ga gewoon in de aanval. Die tactiek had succes. Ik heb me weer eens la ten zien". Feliciteren Over de scheidsrechter die in ziji beoordelingen niet altijd evei gelukkig was zei Van Eysden: „Ik was soms met een beslissing wat eerder dan hij. Maar voor de rest vond ik hem goed". Saillant feit in de laatste set was de uiteindelijke winnende slag. Toen Hartog een diepe bal speelde liep Van Eysden dood gemoedereerd naar het net om zijn tegenstander te feliciteren. De scheidsrechter had echter de plek waar de bal het gravel had geraakt nauwelijks kun nen zien doordat Van Eysden in zijn gezichtsveld stond. Het ini tiatief van Van Eysden, door op zijn opponent toe te lopen, over rompelde echter de scheidsrech ter, die het punt en daarmee de partij aan Van Eysden toeken de. De spectaculaire winst van verre weg de oudste deelnemer aan' de nationale titelstrijd op de Metsbaan in Scheveningen was in feite de enige verrassing. De openingsdag werd benut met het spelen van kwalificatiewedstrij den, waarvan de winnaars in het hoofdtoernooi worden ge plaatst. Opvallend was wel de manier waarop Stanley Franker, een dag eerder nationaal kampioen bij de tennlsleraren geworden, na twee gewonnen sets alsnog de eer moest laten aan Sipco de Boer. Franker was ondanks een rustperiode na de vierde set zo uitgeput dat hij de vijfde reeks met de veelzeggende cijfers van 6-0 uit handen moest geven. FRANK WERKMAN De uitslagen zijn: dnmesenkclspel. voorronde: Lldy Bielefeld - Patricia Went 6-2 6-2. Anneloes Scholhorst - Annemleke Blom 6-3 6-1. Ellv Sle mons - Llsette Boshouwers 6-1 6-1. Nellemleke Brouwer - Dorlen Fal- kenburg 6-0 6-2. EUy Appel - Hilda 6-2. Wclschen - De Koning, schen w o Pufkus - Fok 2-6 6-4 6-4 6-4. De Boer - Franker 2-6 2-6 6-4 7- 5 6-0. Haks - Bosch 6-3 6-3 9-7. Pinos - Stradmeljer. Blaas w.o.. Koek - De Kort 2-6 7-5 .7-6 8-6 6-2. Vnartles - Constantly 7-7 6-3 6-4. Van Evsden - Hartog 9-7 6-2 3-6 2-6 7-5. LONDEN Voor de eerste divi sie van de Engelse League werd gisteravond de wedstrijd West Ham United-Coventry City gespeeld. West Ham won met 1-0. De Rhodesische ploeg, die met de komst naar München zoveel protesten opriep, mar cheert af na de vlaggenceremonie. Twee Duitse matrozen bewaken de Rhodesische vlag, die zich gisteren in het Olympische dorp ontplooide. MEDEMBLIK De Australiër Peter Hollis heeft gisteren na een langdurig gevecht met de Ier Graig Moffet (2) en de Engelsman David Pitman (3) de eerste race om het wereldkampioenschap in de Contenderklasse op het IJsselmeer bij Medemblik gewonnen. Dit drietal, tezamen met de Nederlander Dirk Jan Kann (6) zijn tevens de favorieten voor de wereldtitel. Uit dertien landen zijn 46 Conten- derzeilers naar Medemblik ge reisd voor het tweede wereld kampioenschap in deze jonge in ternationale éénmansklasse, die in de toekomst mogelijk de Finn- jol als Olympische klasse zal gaan vervangen. Dick Jobbins, de Engelsman, die het eerste wereldkampioenschap won, is niet gekomen om zijn titel te verdedigen. Op eigen water is Jobbims inmiddels voorbijge streefd door de Engelse kam pioen David Pitman. Hollis, die erg tevreden was over het zeil- water voor Medemblik, vreest het meest de tegenstand van Pitman en Moffet. Dirk Jan Kann werd bij de start ernstig gehinderd door een land genoot, die een overtreding be ging en later de strijd verliet. De „Gabber Vier" raakte hier door dadelijk ver achterop, maar tijdens de race maakte Kann veel van het verloren terrein goed. Dicht achter Kann finishte Bob Gimbel op een verrassende zevende plaats. Door het lichte weer waren de onderlinge ver schillen in het veld enorm. Ook blijkt na een race, dat slechts een handvol zeilers, niet meer dan tien. een redelijk niveau hebben. De rest is gedoemd een figurantenrol te spelen. De uitslag van de eerste wedstrijd ls: 1. Peter Hollis (Aus.): 2. Gralg Mof fet (Ier); 3. David Pitman (GB); 4. Janu-y Prltchard (GB): 5. John Mason (Aus.): 6. Dirk Jan Kann (Ned.): 7. liob Gimbel (Ned.); 8. Jean-Pierre Boutemy (Fr.); 9. Bill Robert (VS). 10. Hulb Felix (Z.-A.). De Oostduitser Christoph Schwartz is gisteren in Kopenhagen Euro- pees zeilkampioen in de Soling- klasse geworden. Hij verzamelde 71,0 punten. De Engelsman John Oakeley eindigde als tweede, terwijl de Deense veteraan Paul Elvstroem beslag legde op de derde plaats. HELSINKI De Bulgaar Ivan Radulov heeft het zone-schaak toernooi, dat in Finland werd gehouden, gewonnen met een to taal van 11 punten. De Neder landse vertegenwoordiger Jan Timman legde met 7,5 punten beslag op de zevende plaats. Britse zwem- hond wees protest van Terrell af LONDEN De drie Britse zwem mers, die door hun zwembond uit de Olympische ploeg zijn gezet na een rel over druggebruik zul len definitief niet naar München gaan. Ray Terrell, de beste all roundzwemmer van de Britten, had protest aangetekend tegen de uitsluiting. Hij ontkende drugs te hebben gebruikt en vroeg om weer in de ploeg te worden op genomen. Rowland Jones, de tweede zwem mer, zou ook een protest heb ben ingediend, maar volgens een zegsman van de zwembond werd dit nooit ontvangen. De derde man, Tyrone Tozer, die in Zuid-Afrika is geboren maar een Brits paspoort bezit, ver klaarde gisteren, dat hij bij twee gelegenheden drugs had gebruikt. Gistermiddag heeft de Britse zwembond het protest van Terrell, behandeld en afge wezen. Op de foto wordt Terrell getroost door zijn vriendin. Moskou De Rus Vladimir Boere heeft gisteren tijdens de Russische kampioen schappen het Europese re cord op de 100 meter vrije slag verbeterd en gebracht op 52,51 seconden. Het oude record stond met 52,6 op naam van de Fransman Rousseau. - -= Ook Igor Grivennikov even- De ""'"'kk.ltog E"ropt" record od de 100 meter vri e s ae een verrassende kampioen(e) op. wereldrecordhouder Nikolai Pan- kin eindigde achter Vladimir Stoelikov (1.06.4) als tweede in 1.06.6, terwijl bij de dames de Europese recordhoudster Galina Stepanova niet verder kwam dan de vierde plaats in de weinig verheffende tijd van 1.17.2. Win- nares Ljoedmilla Poroebaiko no- teerde 1.16.9. 100 meter «choolslai 2. Pankln 1.06.6; J. Koalnikl 1.07.9. O meter vrije «log: 1. Totjnnn Sol» uUskaJa 1.01.3: 2. Jelena Tlmoejenkn 1.01.5: 3. N'ndeijdn Matoechlna 1.01.8. «J meter xchrxildoK1. Ljoedmilla Par lebalk" 1.16.9: 2 Tntjnna Proed- nlkovfl t.17.0; 3. LJoobov Rootmnriva 1.17.1; 4. Galina Stepanova 1.17.3. aarde in de finale van de 100 meter vrije slag heren het Europese record van Michel Rousseau met zijn tijd van 52.55 seconden. Reeds in de halve finales hadden Boere en Grivennikov blijk ge geven van hun uitstekende vorm met tijden van 52.9 en 52.8. Grivennikov had eerder indruk ge maakt met zijn nieuwe nationale record op de 200 meter vrije slag De voornaamste uitslagen van de van 1.56.1, slechts 0.9 seconden finales van gisteren zijn: boven het Europese record van Heren: Hans Fassnacht. ÏOO meter vrije slag: De 100 meter schoolslag leverde ^^Vuriiku^'G:! zowel bij de dames als de heren 53,7. record op de 100 meter vrije slag heren is: 55.0 Alain Gottvalles (Fra.) -962; 54.4 Bob McGregor (G.B.) 1963; 54.3 Per Ola Lind- berg (Zwe.) 1963; 54.1 McGregor 1963; 54.0 McGregor 1964; 53.9 McGregor 1964; 53.9 Gottvalles 1964; 52.9 Gottvalles 1964; 52.8 Michel Rousseau (Fra.) 1970; 52.7 Rousseau 1971; 52.6 Rous seau 1972; 52,5 Vladimir Bocrc en Igor Grivennikov (beiden Rusl.) V 52, G <p;ur. rijd: 1. St-h; i de zevende (O.-Dld. STOCKHOLM De Fin Lasse Viren heeft gisteravond tijdens Inter nationale atletiekwedstrijden in Stockholm het wereld- en Europese record op de twee mijl verbeterd en gebracht op 8 minuten en 14 seconden. Het oude record stond sedert 21 augustus van het vorig jaar op naam van de Belg Emile Puttemans, die In Edinburgh 8.17,8 liep. nam (Belg.) 8.17.2; 8.20.6; 4. SU'wnrl Quux (Nw.-ZtcL) (CB) 8.28,2. Emile Puttemans, die achter Viren record)2. Putter tweede werd. bleef met 8.17,2 TbVns.'irM) ook binnen het oude wereld- 8.34.2; 6.' Bedford record. Viren, die de afgelopen goo m.: 1. w.hihutor (VS) 1.48.2; 2. weken indrukwekkende tijden op Wottle (VS) 1.48.7. de vijf en tien kilometer maakte, 40) m. ijord'-n: i. Mann (VS) 50.6; 2. had de gehele wedstrijd in het Johnson (Nw.-Zeei i 51.4. peloton gelopen en sprintte veer- 400 m.: 1. Evans (VS) 40.1; 2. Smith tig meter voor de finish weg van <vs> fc-2- het vrid. D«v. BwMort. to Eu- De Am„lkaa[Ue „„mjoopitm Debra Edwards, Madeline Man- De Fin Lars Viren sloeg pas op het laatste moment toe in zijn record race op de drie mijl. Op de foto leidt Bedford nog voor de Noor Oetterman (61Vine wacht tussen de beide lopers af. gelse Europese recordhouder op de 5000 en 10.000 meter en één van de favorieten voor München speelde in de slotfase geen rol en eindigde als zesde. De tussentijd van Viren op de 3000 meter was 7.43.6. De wed strijd werd in stromende regen gelopen. Lee Evans (VS), de Olympische kampioen en wereld recordhouder op de 400 meter, die in München echter alleen in de 4 x 400 meter estalette zal starten, won zijn specialiteit in 45.1 sec. Zijn landgenoot John Smith bezette met 0,1 se. achter stand de tweede plaats. Do voornaamste uitslagen zijn: 3 ru il i Viren (Flnl.) 8.14.0 (wercld- ning-Jackson, Mable Fergerson en Kathy Hammond hebben het wereldrecord op de 4 x 440 yards met bijna vijf seconden scherper gesteld en gebracht op 3.33,9. liet record stond al op naam vnn een Amerikaanse ploeg met 3,38,7. De Amerikaansen leverden deze- prestatie tijdens ife dnmesinter- land Verenigde StatenCanada in Champaign (Illinois). Kathy Hammond verbeterde later het wereldrecord op de 410 yards met 0,2 sec. tot 52.2. Hel record (52.4) was van de Australische Judy Amoorc. De V.S. won 12 van de 13 nummers. De eina"- stand was 9045. Dubbele zege Nederlandse wielrenners DUBLIN Nederlandse renners hebben gisteren twee etappes gewonnen in de ronde van Ier land voor amateurs. Jo Fran cken won 's morgens de tweede etappe over 120 kilometer van Athlone naar Salthill en Cor Boersma zegevierde later in de individuele tijdrit over 4800 me ter. DEN HAAG Raak IJshockey heeft een tweede Canadees ge contracteerd. De 25-jarige Lee Inglis zal het komend seizoen voor de Haags-Rotterdamse conbinatie spelen. Hij komt op 1 oktober naar Nederland. Inglis heeft twee jaar geleden in Den Haag gespeeld. Hij kon echter niet tot volle ontplooiing komen, omdat hij spelers van niveau naast zich miste. Inglis keerde toen enigszins ontgoocheld naar z'n land terug. BERN De Europese voetbal unie heeft vijf scheidsrechters voorgedragen voor het leiden van de wedstrijd Independien- te-Ajax (wereldbeker clubs) op 6 september in Buenos Aires. De Zuidamerikaanse federatie zal een keus maken uit Bachra- mov (Sowjet-Unie), Gonclla (Italië). Linemayr (Oostenrijk), Mackas (Griekenland) en Tay lor (Engeland). Drie van deze vijf zullen het arbitrale trio vor men. Wie van hen scheidsrech ter zal zijn, wordt op de datum van de wedstrijd door loting be- puald.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11