FC Den Haag moet zichzelf coachen JAN KEIZER, AMATEUR ONDER PROFESSIONALS FC DEN BOSCH VERDEDIGDE 1-0 BEKWAAM Van Beveren kansloos op schot Gritter DEBUTANT EVERT TEUNISSEN: ;te Beslissingsduel om wereldbeker naar België 119(1 MAANDAG 14 AUGUSTUS 1972 A I GEHOORD: Ajax heeft 1,3 miljoen op de bank. kind. Dat laat hij blijken ook. Evenals Mansveld (nr. 2) wiens inzet de aanleiding van de DEN HAAG Sparta's enige doel was FC Den Haag niet in zijn spel laten komen." Debu tant Evert Teunissen, meer de verliezer dan de winnaar van deze anti-voetbalwedstrijd, was de rust zelve toen hij tot j deze conclusie kwam. „Een spelopvatting, die nergens op lijkt. Als Ajax op deze manier van de top verdrongen moet worden, dan zeg ik: Laat die i club alsjeblieft nog een tijdje doorgaan. Daar beleven de toe- schouwers nog plezier aan voetbal." Manager Eddie Hart- mann deed er nog een schepje bovenop: „Voetbal is oorlog. Het is jammer, maar waar." Niemand van de omstanders sprak hem tegen. Het streven van FC Den Haag, méér i techniek om de bewondering van het publiek af te dwingen, is mooi en at tractief, maar voor de wedstrijd van gisteren ondoelmatig. Sparta had lak aan welke vorm van artisticiteit, j wist dat de afwezigheid van Kowalik en Klijnjan een bitter pil was om te slikken en trok daaruit de conclusie dat de enige kans op succes lag in een fysiek overwicht. Dat doel werd bereikt. Méér dan dat zelfs. Sparta ging zover, dat het er een wildwest voorstelling van wilde maken, waar in het door de te laconieke scheids rechter Jan Keizer nog gesteund werd ook. FC Den Haag, totaal ver bijsterd door deze wrede aanpak, be zat toen niet het vermogen zich bo ven deze problematiek uit te knok ken. Teunissen: „Het elftal moet le ren zichzelf te coachen. De spelers zullen voor elkaar meer over moeten hebben, meer van elkaar moeten op vangen. Daar ontbreekt het nog aan." Klacht Een klacht van Teunissen, die onmid dellijk gevolgd werd door een com pliment. Want ondanks het provoce rende optreden van Sparta heeft de ploeg zich knap in bedwang gehou den. Alleen „Bobo" Augustsson ging een keer duidelijk te ver toen hij Van der Sluis letterlijk en figuurlijk omver kegelde, na een heel grove overtreding van de Spartaan welis waar. Keizer was ook in deze situa tie zeer mild: vrije trap. Voor anderen waren de herinneringen aan het Zuiderpark minder plezie rig: Heyerman smeet Korevaar om ver, toen deze de bal afschermde en Bosveld maakte van achteren een overtreding tegen de doorgebroken Mansveld. Zij werden, toen de emo tionaliteit te hoog oplaaide, het on schuldige slachtoffer van Keizer, die toen ineens rap met de gele kaart wapperde. Anderen, zoals Van Veen, Walbeek en Visser hadden veel meer en ergere incidenten op hun gewe ten. Vooral Van Veen, die in de vier de minuut Augustsson zeer grof vel de, had veel eerder bestraft moeten worden. Gegrom Ook bij FC Den Haag was het gegrom van ontevredenheid zeer groot. In de massagekamer gingen of kwamen de spelers met klachten wel een kwar tier lang. Fuglsets beenwond was weer opengesprongen, Advocaats bil spier was verrekt Daar naast klaagden Berg, Kila, Augusts son en De Caluwé over niet ernstige, wel pijnlijke verwondingen. De er gernis alleen was dus niet voldoende voor deze knapen. De blessure van doelman Ton Thie (FC Den Haag) bleek tijdens een onderzoek in het ziekenhuis mee te vallen. Het rechterscheenbeen is behoorlijk geknesud. „Het is mogelijk dat hij volgende week alweer onder de lat staat", aldus commercieel directeur Gerard Slager. Toch is het voor FC Den Haag goed de schuld van deze onverwachte ou verture niet alleen in de schoenen van Sparta te schuiven. Goed, de Rotterdammers gebruikten meer body, soms duidelijk tè overdreven veel zelfs, maar ook in eigen gelede ren klopte het niet. Zoals in het be gin de moeilijkheden werden opge lost, toen FC Den Haag ineens tegen een dode hoek aankeek, was geens zins bevredigend. Doordat Sparta „spitsen" miste, liet het bewust een gat vallen, waardoor De Caluwé kwam te zweven. Het verrassingsef fect daarvan was groot en dat kwam de rust en het overleg in de verdedi ging van FC Den Haag niet ten goe de. Teunissen: „De Caluwé speelde paniekerig. Daarom wisselde ik hem later ook met Korevaar, omdat deze Heyerman beter in bedwang kon houden." Dat misverstand was ech ter het ergste niet wat FC Den Haag overkwam. Het uitvallen van doel man Ton Thie, die door Heyerman werd verwond en van Dick Advo caat, de bewaker van Charley Bos veld, veroorzaakte nog meer onrust in de ploeg. Teunissen: „Voor mij was het een plezierige ervaring, dat het elftal ook na deze handicap nog overeind bleef. De twee, die eruit moesten, betekenen namelijk erg veel." Hoopval De vervanging (doelman Ardesch en Aad Kila) deed het lang niet slecht. Het laatste kwartier voor rust dreig de FC Den Haag een overwicht te krijgen, dat hoopvolle perspectieven vooruit wierp. Dat vooruitzicht nam in de tweede helft een nog vastere vorm aan, toen Aad Mansveld op rukte, ten val werd gebracht maar zich nog net staande wist te houden, en de bal via Bregman weer voor zijn voeten viel. Dat betekende 10, ook al vlagde grensrechter Donker sloot voor een overtreding, waarover hij later niets meer wilde zeggen. Een tot op zekere hoogte verdiende voorsprong, die FC Den Haag liet schieten, omdat vanuit het midden veld de zaken defensief niet klopten. Bo Augustsson bleef in tactisch op zicht ver beneden de verwachtingen, wat allerlei onzekerheid én bij de mensen achter én bij de mensen naast hem tot gevolg had. Toen daar nog bij kwam dat Aad Kila zijn sto rende taak tegen Bosveld één keer verzuimde, terwijl ausputzer Mans veld met het probleem worstelde Walbeek af te stoppen. De simpele gelijkmaker werd daardoor een feit, FC Den Haag moest zelfs nog uitkij ken, dat het dit resultaat vasthield. HANS DE BRUYN Scoreverloop: 72 Mansveld 0—0, 79 Bosveld 1—1. Toeschouwers 16.000, scheidsrechter Keizer. FC Den Haag: Thie (Ardesch), De Ca luwé, Mansveld, De Zoete en Kore vaar: Advocaat (Kila), Augustsson en Berg; Bregman, Fuglset en Van Eeden. Sparta: Doesburg; Venneker, Ter Horst, Eykenbroek en Visser; v. d. Veen, Bosveld en Heyerman; Wal beek, Kreuz en v.d. Sluis (v. Stave ren). DEN HAAG In het spel om keihard geld dat profvoetbal 1 is, speelt de arbitrage een grote rol. Dat bleek weer eens in het Zuiderpark waar scheidsrechter Jan Keizer gisteren eigenlijk al vanaf dè eerste minuut met boter op het hoofd liep. - De Volendammer erg amateu ristisch op dreef, waarvan Bosveld het slachtoffer van werd. Over de gele kaart die hij kreeg voorgetoverd toen hij Mansveld van achteren aanviel (de enige overtre ding van de Spartaan is nog wel heen te komen, maar over het doelpunt dat I FC Den Haag maakte niet, vond héél Sparta. In een één-twee met Kees Bregman sneed Mansveld langs Hans Eykenbroek en Gerrie ter Horst. Het afstop pen door de Spartanen van de Haagse aanvoerder was niet zachtzinnig. Mansveld verloor de bal, maar strui kelde en kreeg de bal van Bregman weer in het bezit. De vlag van grensrechter Donkersloot ging resoluut de lucht in. „Buitenspel". Toen Mansveld alsnog voor een schot aanlegde reageerde Pim Doesburg niet, maar ho mologeerde scheidsrechter Keizer Mansvelds inzet in de onbeschermde hoek tctt doel punt, De vlag van grensrechter Don kersloot ging weer neer en hij legde zich bij de beslis sing van zijn „baas" neer. „Inderdaad heeft mijn grens rechter voor buitenspel ge vlagd, maar ik stond op één lijn en dan geldt wat ik con stateer. Ik constateerde geen buitenspel, dus was het een doelpunt". Waarmee Pim Doesburg het uiteraard niet eens was: „Mansveld moest zich nog omdraaien toen hij al achter Hans en Gerrit stond en toen hij schoot lag Bregman ook al voor het doel. Aanvoerder Hans Eijkenbroek: „Daar ben je lekker mee, met zo'n beslissing, het kost je toch een punt of niet soms?" Zijn Haagse collega Aad Mans veld dacht niet dat de grens rechter voor buitenspel had gevlagd: „Eijkenbroek be ging een overtreding tegen mij en daarom werd ge vlagd". Toen Bosveld Mansveld onder uit haalde, gezien de situa tie een logische overtreding, kreeg Bosveld de gele kaart. Keizer: „Van achteren aan vallen zonder de bal te kun nen spelen, dat is goed voor een gele kaart". Ook Heijer- man ging er aan. Bij de vierde hoekschop na de rust hield Korevaar de bal te lang vast naar de zin van de Rotterdammer, die daarop de bal uit de handen van Ko revaar rukte, die bij deze manoeuvre ter aarde stortte. Heijerman: „Het was een bal voor ons, dus Korevaar had daar geen pest mee te maken. Nou toen heb ik die bal gepakt en waarschijnlijk wel wat te wild". Ondanks alle negatieve kritiek aan het adres van Jan Keizer wilde Heijerman nog iro nisch opmerken: „Hij heeft goed gefloten, van mij geen slecht woord over hem, vol gende week hebben we hem weer". FC Den Haag—Sparta.was een harde opening van het voet balseizoen. Ondanks het feit dat Sparta keihard heeft ge voetbald en wat meer body in de strijd gooide, mag aan het feit dat FC Den Haag een vrije schop meer veroor zaakte niet worden voorbij gegaan. Sparta heeft niet al leen schuld Achttien vrije schoppen tegen FC Den Haa« zeventien tenen Spar- 'umult burette lo». Eijkenbroek en Boevcld worden ,n bedwang gehouden door Augustsson. Beide Spartanen kunnen zich maar moei lijk verenigen met Keizers besluit om het doelpunt van FC Den Haag BART HOOGDUIN goed te keuren. En Keizer toont de gele kaart. (EN telefo- DEN BOSCH Het duel tussen FC Den Bosch en MW Is van het begin tot het eind bijzonder spannend en levendig geweest. De Maastrichtenaars hadden aanvankelijk een licht overwicht, maar dat veranderde nadat Vaessen uit 1 een pass van Donkers Den Bosch op winst schoot: 1—0. Dit doelpunt stimuleerde de Bosschenaars, die drie minuten la ter uit een door Graaumans genomen vrije schop wegens het ten val brengen van Beek opnieuw doelman Körver konden passeren. Beek stond daarbij echter buitenspel en het doelpunt werd terecht afgekeurd. Nog voor de rust kregen Brokamp en Bonfrére kansen voor de gelijkmaker, maar zij lieten die onbenut. In de tweede helft, toen Redel door Maas was vervangen, kwam MVV beter terug en het Bossche doel kwam onder zware druk. Door eni ge sptctaculaire reddingen van doelman Van der Pluijm bleef de verdiende gelijkmaker uit. Ook Gray, die tien minuten voor het eind voor Dijkstra werd ingezet, kon daarin geen verandering bren gen. Donkers van FC Den Bosch en Colombain van MVV kregen beiden een waarschuwing wegens het opzettelijk ten val brengen van een tegenstander. Seoreverloop: 19. Vaessen (l—O). Toeschouwers: 14.000. Scheidsrechter G. 'Bctp-VO'M FC Den Boscb: V. Donkers. Wlldbret de Ley, PIJs, Schuurman en Schrlever: .Ja. Graauwmans; Vaessen. Beek en MlUc. MVV: Körver: Klingen, Colombain. Lacrolx en Pleumeekers: Hoencn, Den Rooyen en Dijkstra (Gray)Brokamp, Redel (Maas) en Bonfrére. PSV mocht dan in Groningen de betere ploeg zijn. de noordelijken stelden zich voortreffelijk teweer. Zoals de foto toont, was het moeilijk voor PSV tot doel door te dringen. Deze poging is van Eef Mul ders (links half verscholenen Dijkstra (rechts) maar Van der Heiden, doelman Nordstrom en Schip per zijn erbij. GRONINGEN FC Groningens nieuwe aanwinst Ab Grit ter, die technisch nog wat bijgeschaafd moet worden en ook nog de nodige routine mist, zorgde zes minuten voor het einde voor grote vreugde in het Groningse kamp toen hij met een schitterend schot Jan van Beveren kansloos passeerde. Met deze treffer werkte Gritter de achterstand van 1—0, die de Gro ningers kort na de hervatting hadden opgelopen, weg. Mulders had geprofiteerd van een fout van Koeman, waarop hij de uitblinkende Schmidt Hansen in staat stelde PSV de leiding te geven. In deze wedstrijd, die weliswaar geen grote hoogte bereikte maar waarin vrij pittig en overtuigend werd gespeeld, was PSV de betere pioeg. Vooral voor de rust kregen de technisch betere Eindhovenaars goe de kar.sen door gevaarlijke acties vla dr beide vleugelspelers, Hoe- kema en Schmidt Hansen. Na het uitvallen van Hoekema. in de tweede helft, hadden de aanvallen van PSV minder inhoud. Dijk stra, die Haekema verving, trof, voordat Gritter tot de gelijkmaker kwam. met een flitsend schot op de lat. Scoreverloop: 62. Schmidt Hansen 0—1; 84. Gritter 1—1. Toeschouwer»14.000. Scheidsrechter Hijper. FC GroningenNordström. Schipper. Cornells. Koeman (Bos) en Rimers: v. d. Helden, Fransen en Ho venkamp (Jensen); Slreucr, Gritter en Oldenburger. P8Vv. Beveren: v. d Dunnen, v. Kraay. Nordqulxt en Munk Jensen: Strik. Krljgh en v. d. Kuljlen; Schmidt Hansen, Hoekema (Dijkstra) en Mulders. Gele kaart FR is de KNVB veel aan J gel :-gen dat het voetbal als kijkspel niet ontaardt. En dat blijft erin zitten vanwege de grote belangen, zoals dat heet, die op het spel staan. Teneinde te voorkomen dat het spel wel ruwer maar tevens onaantrekke lijker wordt, is de scheidsrech ters opdracht gegeven sneller met de gele kaart (waarschu wing) te wapperen. Dat moet ook gaan gebeuren bij de eeuwi ge comedie van het formeren van het „muurtje", waarbij de scheidsrechter meermalen moet sommeren de juiste afstand in acht te nemen. Dat dient ook te gebeuren bij het opzettelijk ten val brengen van een tegenstan der, wat in het voetbal jargon de zoetklinkende naam „neerleg gen" heeft gekregen. Indien de scheidsrechters deze instructies, die officieel zijn, ter harte ne men, kan het mes aan twee kan ten snijden: minder grof optre den van de spelers, aantrekkelij ker kijkspel. Want niemand is ermee gebaat als er maar wordt gekegeld met spelers. Je sterk HE heren-volleybalploeg heeft München niet gehaald. Het team heeft in het kwalifi catietoernooi in Frankrijk wel de finalepoule bereikt en dat is zonder meer een goede pres tatie. De nederlagen tegen Polen en Roemenië sneden de pas naar München af. Helaas is daarbij gebleken dat de titel „Kampioen van West-Europa", die het Nederlandse team mocht voeren in breed internationaal verband, van niet al te grote waarde is. De Oosteuropeanen waren veel te sterk voor de Westeuropese kampioen. Dat in die landen de sport anders wordt benaderd dan in Neder land het geval is, mag niet als voornaamste argument voor de nederlagen gelden. Het is echter wel gehanteerd. Men weet in Nederland op welk een inten sieve wijze sportlieden in Oost- Europa worden voorbereid. Dat kan nooit een verontschuldiging zijn. Wel kan gesteld worden dat in Nederland weinig mogelijkhe den op succes in takken van sport als handbal, volleybal en basketball zijn indien het niet mogelijk blijkt op hetzelfde ni veau de voorbereidingen te tref fen. Dat mag dan jammer zijn, we zullen ermee moeten leren leven. Slechte beurt JOKE VAN GERVEN heeft kennis gemaakt met een fraai staaltje manipulatie van de KNAU. De atlete deed afgelo pen week nog één poging voor de tweede keer de limiet op de 1500 meter voor München (4.14.0) te halen. Zij faalde in een race, waarin zij alle moge lijke hulp had gehad en finishte op 4.14,6. Afgezien van het feit dat zij strikt genomen de eis niet had gehaald, werd na de race bekend dat de kcuzeheren van de Atletiekunie slechts bij een f^J van om en bij de 4.10 zouden hebben besloten om Joke van Gerven af te vaardigen, lien onbillijke behandeling der halve en in het licht van voor gaande gevallen bekeken waarbij Sjef Hensgens slechts eenmaal en Bram Wassenaar en Haico Scharn in het geheel niet aan de eis voldeden en toch naar München mochten op nieuw een slechte beurt van de Atletiekunie. Vervangers DEJ Kon. Ned. Schaatsenrijder* Bond heeft snel gehan deld. Door het „vertrek" van vier topnjders naar het schaata- circus viel een gat in de kern ploeg. IJlings is dat aangevuld met „talentvolle jongeren". Er moet worden afgewacht of zij in staat zullen zijn de tnbunes op de schaatsbanen te vullen. Pu- bliektrekkers zijn zij nog nieL Wellicht dat zij. door het weg vallen van de top die de dienst uitmaakte, zodanig worden ge stimuleerd dat zij naar grotere hoogte reiken. Dat Leen Pfrom- mer hen gaat trainen, is voor hen een groot pluspunt. BUENOS AIRES De besturen van Ajax en Independiente zijn overeengekomen dat een even tuele derde wedstrijd om de we reldbeker tussen beide clubs ge- spec.d zal worden op 30 septem- be: Ir. Ar.t*"*T°n of Brussel. De eerste wrdotr.j vindt plaats op 6 seT'eir.".*' te nuenos Aires, de twecc'e op 28 ?*ntember te Am sterdam

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9