'Wereldraad dwingt ons tot bezinning' £eidóc(2oinatit Kabinet was besluiteloos Prinses Beatrix over anti-racisme-program: fff Verhouding Wereldraad en R.K.-Kerk bepaalt voortgang oecumene Opruiming van ravage Ameland Weer IR A-leider gearresteerd in Belfast Kaapsters schuldig bevonden F 1 NDAG 14 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT jyf*? {cht „Velen van ons zijn ^ter vertrouwd met het pro- ;amma ter bestrijding van ar- |pr «ede en onrecht en met de indacht die de Wereldraad seft aan het menselijk lijden pniij j aan de problemen van de y|g itwikkelingslanden, dan met k|| ingewikkelde studies die er orden verricht op het gebied in de theologie, zending, de dssie en de eenwording. Maar tarover hoeft u niet te treuren ant genoemde dingen zijn ten- otte de tastbare resultaten van - w geloof waarvoor de mensen PvbM i grootste belangstelling heb- tn". Aldus sprak prinses Bea- ix gisteren bij de officiële ope- ing van de tien dagen durende irgadering van het Centraal omité van de Wereldraad van ne erken, die in het Jaarbeurs- ingrescentrum in Utrecht ordt gehouden. haar welkomstwoord tot de le- mor. pn van het Centraal Comité •woud* ?rinnerde z>j aan de verdeeld- Steri ®'d die in Nederland is ont- k3" met betrekking tot het an- hoofd' i-racisme programma van de ast it fereldraad. Met nadruk stelde Ij dat „wij allen beseffen dat w streven is gebaseerd op fun- bmentele humanitaire beginse- azers- jn en voortvloeit uit vredelie- ènde bedoelingen. U hebt ons Om edwongen ons,nog eens te be- nciale innen op de achtergronden van oe- nze eigen vooroordelen en onze in ersoonlijke betrokkenheid bij tegen jet onrecht in onze samenleving Rijn- pnieuw te bezien", aldus de wang rinses. ver' eerste vergadering van het skoop Jentraal Comité van de Wereld- aad van Kerken begon gister- n08 norgen met een dienst in de jomkerk te Utrecht, waarin dr. .£ugen Carson Blake voorging n ba" jn oud-secretaris-generaal dr. V. A. Visser 't Hooft de predi- {atie hield. i de officiële openingszitting leed de voorzitter van het uit gerend orgaan van het Cen- raai Comité dr. M. Thomas terslag van de gebeurtenissen lie zich na de vorige vergade- 'ing in Addis Abeba hebben 'bben Wrgedaa» "ennnerae aan ae moeuijkhe- jen rond het anti-racisme pro- ïramma de groeiende dialoog de andere godsdiensten en ver» ?jng Ujtvoerjng jn op <je beteke- rac® lis die het geloof en het ge- ZUI" neenschap-zijn voor de activi- ;eiten van de Wereldraad heeft. de Blake tenslotte bracht gister- aa ivond verslag uit van zijn {"^zaamheden als secretaris- 6eneraal welke functie hij na I Vijf jaar voor het laatst vervult, Tijdens de komende vergader- Hendaa8se zal een opvolger Ver- Voor dr' B'a'ce gekozen worden. Prinses Beatrix heeft gisteren in het Jaarbeurscongrescentrum de tien dagen durende vergadering van het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken officieel geopend. Op de foto van links naar rechts bisschop Alphons Zulu, prinses Beatrix en prins Claus en dr. A. Kruyswijk, voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland. in nder- 14-15 Blake zei zijn post te zullen jierlaten met dezelfde hoop als hij had toen hij zijn functie nvaardde. „Kritici binnen en buiten de oecumenische bewe ging die zich afvragen of de uctuur van de Wereldraad van Kerken zoals de oprichters zich die in 1948 dachten eigen lijk wel zo langrijk is, kunnen Dr. E. C. Blake in Utrecht (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De voortgang van de oecumenische bewe ging zal naar de mening van de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. Eugen Carson Blake voor een zeer gróót deel afhangen van de verhouding en sa menwerking tussen de We reldraad en de Rooms Ka tholieke Kerk. In het verslag dat hij gister avond aan het centraal comi té deed over zijn activiteiten in 't afgelopen jaar, besteed de dr. Blake ruime aandacht aan de verhouding met de -r.k. kerk. Hij herinnerde aan de bestaande relaties tussen beide groeperingen en aan het onlangs tot stand geko men rapport, waarin wel staat dat niets het lidmaat schap van de r.k. kerk in de weg staat, maar waarin ook valt te lezen dat toetreding tot de Wereldraad niet .in de nabije toekomst valt te ver wachten. Dr. Blake maakte in zijn ver slag melding van de ont vangst door paus Paulus in de afgelopen maand. „De paus verzekerde ons dat hij en kardinaal Willebrands er aan zouden werken om onze uiteenlopende programma's van samenwerking te verste vigen en te verbeteren". De paus deed ook de toezegging een bijdrage te leveren in de voorbereiding van de Vijfde Assemblee van de Wereld raad in 1975. De jongerengroep, die de ver gadering van het centraal comité de komende tien da gen kritisch zal begeleiden, zal zich verzetten tegen iede re positieve uitspraak van de Wereldraad om de r.k. keric in haar midden op te nemen, „omdat", zo zegt de kriti sche jongerengroep, de r.k. kerk een autoritaire en vol strekt ondemocratische structuur heeft en omdat de r.k. kerk de H. Schrift niet als enige autoriteit van de geloofsinhoud aanvaardt". uniek instrument van deze be weging is, aldus dr. Blake. HAARLEM (ANP) Zater dagavond omstreeks midder nacht is bij een vechtpartij in een discobar In Haarlem een Italiaan doodgestoken. Een landgenoot werd zwaar gewond. In de bar waren ongeveer 20 Nederlanders en Italianen toen een ruzie ontstond, waarbij met barkrukken werd gesmeten en een mes werd gebruikt. Op het hoog tepunt van het gevecht werd de 22-jarige Italiaan E.S. uit Turijn zo getroffen dat hij onmiddellijk overleed. De 17-jarige N. W., eveneens uit Turijn moest zwaar gewond naar een ziekenhuis worden Italiaan doodgestoken vervoerd. De politie heeft twintig bezoe kers van de bar voor een verhoor meegenomen. De aanleiding tot de vechtpar tij was het weigeren van een sigaret aan de Italiaan, die hier met vakantie was. De Italiaan ging toen de bar uit en kwam even later met eni ge vrienden terug, die gewa pend waren met gummi knuppels en fietskettingen. ISa windhoos nog één persoon in gevaar AMELAND (ANP) Na de windhoos die vrijdagmorgen een camping op Ameland voor een groot deel verwoestte is nog een persoon in levensgevaar. Vanmorgen overleed een inwoner van het Friese Buitenpost. Een inwoner van Homburg in West- Duitsland is er nog slecht aan toe. In totaal zijn vrijdag 67 personen naar ziekenhuizen in Friesland overgebracht. Na de ramp is op het eiland een grootscheepse opruimingsactie begonnen om alles van waarde nog te kunnen redden. De goe deren zijn opgeslagen in loodsen, gesorteerd en van een nummer voorzien. De geruchten dat er veel gestolen zou zijn, worden door de Amelandse politie tege- gesproken. Er zijn lege porte monnees gevonden, maar ook los geld. Er is voor circa 1500 gulden aan geld gevonden. Een anonieme fabrikant heeft zaterdag vijftig tenten voor de gedupeerden beschikbaar ge steld. Een inwoner van Leeu warden, bekend van het organi seren van de Amelandse miss verkiezing en bejaardenacties, wil een sinterklaasactie houden om de gedupeerden volgend jaar een kosteloze vakantie op Ameland te kunnen aanbieden. Prinses Beatrix heeft zaterdag per helicopter vier Friese zie kenhuizen bezocht en daar ge sproken met de slachtoffers van de wervelwind. Koningin Julia na en prins Bernhard hebben vanuit Porto Ercole een tele gram gestuurd aan de burge meester van Ameland waarin zij hun „diep medeleven betui gen in het verdriet van de slachtoffers van de windhoos". GEMISTEKANS TVatuurlijk hebben oppositieleiders Den Uyl en Van Mierlo geen en thousiasme voor het vier-partijen-kabinet-Biesheuvel opgebracht. Hoon en kritiek zullen bij het kamerdebat deze week niet met grammen maar met kilo's worden aangedragen. Maar het zou niet anders geweest zijn, wanneer door een andere opstellmg van D.S.-'70 de breuk gelijmd was, wanneer de periode tussen nu en de vervroegde verkiezingen aan een zakenkabinet was overgelaten of wanneer de drie confessionele partijen besloten had den het experiment van een christen-democratische minderheidsre gering te wagen. Ja, ook in het geval van dit laatste; al horen K.V.P., A.R. en C.H.U. nu- en dan vooral uit de mond van de heer Van Mierlo-het verwijt van „de gemiste kans". Ironie T~)it verwijt steunt voor het overgrote deel op ironie en maar voor een miserabel klein beetje op eerlijke overtuiging. Wans socialisten en D-'66-democraten prijzen een christen-demo cratische minderheidsregeling alleen aan als recept, omdat de K.V.P. en partners dan hadden kunnen demonstreren dat ze, door een heel ander beleid te voerenNian het afgetreden kabinet in petto had, op weg zijn naar een nieuw regeerakkoord van christen-demo craten en „progressieve drie". Menen Den Uyl en Van Mierlo dit? Ze moeten weten dat het interim-kabinet komende drie maanden al leen en aantal hoogstnoodzakelijke beslissingen kan nemen welka elk kabinet dat het met de inflatiebestrijding oprecht meent, zou moeten treffen. Ze maken nooit een geheim ervan dat de „progres sieve drie" veel liever met K.V.P.en/of A.R. alleen in zee zou gaan om de parlementaire meerderheid van 75 plus een te berei ken, mede om op die manier de door hen gewenste polarisatie aan een tempo-versnelling te helpen. Missionaris J^en „gemiste" kans? Den Uyl en Van Mierlo lijken ons te veel op missionarissen die een briefje vooruit sturen naar de heidenen met de mededeling; „We komen, maar alleen op voorwaarde dot jullie bij voorbaat verzekeren je te zullen laten bekeren Nog liever zouden ze zien dat de adspirant-bekeerlingen zelf overzee naar hen toekwamen!! Bliksem treft jongen dodelijk HILVARENBEEK (ANP) Za terdagavond is de 14-jarlge J. de Kort uit Hilvarenbeek om het leven gekomen toen hij in zijn woonplaats door bliksem werd getroffen. De jongen fietste op dat moment tijdens een hevig noodweer op zijn fiets door zijn woonplaats. Vanguard tegen conferentie Oud-minister Drees jr.: d TRECHT Oud-minister Drees heeft het kabinet-Biesheuvel, waarvan hij tot voor kort deel uitmaakte, een besluiteloze mi nisterraad genoemd. Hij deed dat tijdens een openbare verga dering van zijn partij DS'70, za terdagmiddag in Utrecht, waar voorzitter prof. F. Polak zei als resultaat van de komende ver kiezingen zeker zestien kamer zetels te verwachten (thans 8) met name nu oud-minister De Brauw het management van de propaganda op zich zal nemen. Dr. Drees zei, dat het kabinet maar niet tot besluiten kon ko men. Over alles werd tot in den treure gedebatteerd, en ais bleek, dat een unaniem stand punt niet haalbaar was, werden besluiten uitgesteld. Hoe moei zaam het allemaal ging blijkt volgens oud-minister Drees uit het feit, dat tijdens een jaar re geren tachtig dagen op het Catshuis werden doorgebracht voor kabinetsberaad. Dr. Drees wees het op hem en zijn collega de Brauw geplakte Utrecht werd gisteren de openbare partijraad gehouden van DS'70. Op de foto fractievoorzitter Berger in gesprek met de oud-ministers Drees en De Brauw. etiket „De bezuinigers wilden niet bezuinigen" af met de op merking, dat zij meer dan pro portioneel hebben bijgedragen tot het beperken van de rijksuit gaven. Maar Drees hield het been stijf, toen de rest van de ministerraad ook nog eens wilde knagen aan wat voor DS'70 es sentiële zaken zijn.nl. de be scherming van water en milieu. Hierdoor zou het onmogelijk zijn tijdig de Markerwaard tot vlieg- veld in te richten, als ontlasting I van vlieghinder op en rond Schiphol, en om de olielozing op j zee te bestrijden. Oud-minister De Brauw stelde, dat de ministerraad tientallen j miljoenen wilde bezuinigen zon der de honderden miljoenen gul dens schade te onderkennen, die daardoor uiteindelijk zouden i worden aangericht. Hij beschul digde het kabinet dan ook van kortzichtige politiek. Maar te midden van het vele negatieve, dat werd bekokstoofd, wilde men zich niet uitspreken over de inflatie". In dit verband zei hij nog eens, dat het inderdaad het beste is om tot afspraken te komen met de sociale partners over inko mens- en prijspolitiek, maar dan wel met inbreng van een ei gen mening van de regering. „Wij kiezen voor geïnspireerd leiderschap". Noodtoestand Filippijnen MANILLA (Reuter) President Marcos van de Filippijnen heeft de noodtoestand afgekondigd voor veertien door de droogte getroffen provincies in het zui den. Twee weken geleden werd de noodtoestand afgekondigd voor het door regens en over stromingen getroffen noorden. Duizenden popfans drommen men op de weiden bij de rivier de Thames waar het afgelopen weekeinde een festival werd ge houden. Het was er mooi weer bij, en de fans voelden zich be haaglijk. Brand eist vijf levens GLEN Vier jonge kinderen en een vrouw zijn omgekomen bij een brand in een houten huis van twee verdiepingen in Glen, in de Anerikaarse slaat New Hampshire. De oorzaak van de brand kan niet onmiddellijk met zekerheid worden vastgesteld maar volgens de politie zijn brandende kaarsen en smeulen de wierook wellicht de oorzaak geweest. BELFAST (AFP-AP) Het Brit se leger heeft in Belfast een van de leiders van de „IRA-pro- visionals", Terence Clark, gear resteerd. De 21-jarige Clark werd aangehouden terwijl hij op straat liep in de katholieke wijk ZFRIFIN (UPI Reuter) Een Israëlische militaire rechtbank heeft de twee Arabische meisjes die betrokken zijn geweest bij de kaping op 8 mei van een Sa- bena-passagiersvliegtuig op drie van de vier punten der tenlaste legging schuldig bevonden. De drie rechters achtten de twee meisjes de 19-jrige Therese Halaseh en de 21-jarige Rima Aissa Tannous schuldig op de volgende punten: het in bezit hebben van wapens en explosie ven, het van plan zijn mensen te doden en het behoren tot een Arabische guerillagroep. Op de beide eerste punten staat maxi maal de doodstraf, maar in mi litaire Israëlische kringen acht men het onwaarschijnlijk dat de meisjes zullen worden terecht gesteld. Ardoyne. In deze wijk werd vo rige week ook de IRA-leider Martin Mcehan gearresteerd. De protestantse extremistische Vanguard-beweging heeft zich krachtig uitgesproken tegen de voorgenomen-ronde-tafelconfe- rentie van alle partijen in Noord-Ierland met de Britse staatssecretaris Whitelaw. Van guard meent dat op de voorge stelde conferentie de ideeën van de loyalisten, de meerderheid in het parlement en in het land, niet voldoende tot uiting kunnen komen. Een menigte van naar schatting 4000 „aprentice boys of Derry" (leerjongens van Derry) hebben zaterdag de traditionele mars door de stad gehouden ter her denking van de „roemrijke twaalfde augustus 1689" toen de protestanten van Londonderry de troepen van Jacobus II van Engeland die de stad beleger den versloegen. Een grote politie en legermacht, versterkt met pantserwagens en een waterkanon, had de brug over de rivier foyle die de rooms katholieke en protestant se wijken van Londonderry scheidt afgesloten zodat de op tocht niet de katholieke wijken kon bereiken. Er deden zich geen incidenten voor. Een jong echtpaar heeft van cen vlotrace op de Grand River in dc Amerikaanse staat Michigan gebruik gemaakt om midden op het water in het huwelijk te tre den. Er deden 1600 zelfgemak te vlotjes aan de race mee. Fokker stort neer: 18 doden NEW DELHI (Reuter) Alle achttien inzittenden van cen Fokker-Frlcndship van de India se luchtvaartmaatschappij die vrijdagavond bij New Delhi neerstortte, zijn om het leven gekomen, aldus eon mededeling van de politie op zaterdag. De Fokker-Friendship veronge lukte even voor de landing. Noodweer in Frankrijk PARIJS (AFP) Frankri|k Is zaterdag door hevige onweers buien geteisterd. In Valencien nes kwamen daarbij twee kinde ren om het leven. Een 12-jarige jongen werd door de bliksem gedood, zijn zusje van drie kwam onder een Instortende muur terecht en overleed later aan haar verwondingen. Elders liepen te velde staande ge wassen grote schade op door re gen en hagel. Bij Vltry-le-Fran- rols ging voor duizend hectare aan koren en muls verloren. Daar werden zelfs eenden door hagelkorrels dodelijk getroffen. Bij Riberac in de Dordogne en aan de Baskische kust werd gro te schade aangericht aan de ta- haksaanplant en de wijngaar den. Meer troepen voor veenbrand bij Moskou MOSKOU (Rtr-UPI) Het aantal soldaten, brandweerlieden burgers dat de veenbranden ten oosten van Moskou bestrijdt is tot 16.500 man vergroot, aldus heeft de Russische officiële pers zaterdag bekendgemaakt. Naar het rampgebied zijn meer I dan duizend bulldozers, trakto- ren, machines voor de wegen bouw <>n sproeiauto's gestuurd. Boven Moskou hangt nu bijna een week een dikke, vaalgrijze rook j die het zicht tot 500 meter be- j Dominee Ian Paisley tijdens zijn toespraak bij de protestantenmarsen perkt. I door Londonderry.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5