Braziliaan Rttipakfi bijna wereldkampioen Frans Mahn koos baanrenners Zijspantitel voor Dirckx Meer standing Daviscupploeg Jan Hordijk toonde opnieuw goede vorm FERRARI BUJFT RACEN Motorcoureur verongelukt Bokser dood SPORTBIJLAGE MAANDAG 14 AUGUSTUS 1972 A 4 JACKY STEWART JACKY 1CKX ZELTWEG. Na zijn overwinning in de Grote Prijs van Oostenrijk, gistermiddag op het schroeihete circuit van Zeltweg, is de 25-jarige Braziliaan Emerson Fittipaldi vrijwel zeker van de wereldtitel der formule-l-coureurs. Hij heeft 52 punten, 27 meer dan titelhouder Jackie Stewart (Schotland) en Dennis Hulme (Nw-Zeeland)die de tweede plaats delen op de ranglijst. In de drie resterende wedstrijden behoeft Fittipaldi nog slechts een keer vierde te worden om zich wereldkampioen 1972 te mogen noemen. Hij kan alleen nog maar van de eerste plaats worden verdrongen, als Stewart of Hulme de overige Grand Piix-races (Italië, Canada, Ver. Staten) wint en Fittipaldi tel kens niet verder dan een vijfde ELTWEG De Belgische autocoureur Jacky Ickx heeft zondagmiddag in Zeltweg, voor de grote prijs van Oostenrijk ver klaard dat zijn stal Fer rari volgend seizoen toch zal deelnemen aan formu le I-races. Volgens Ickx zal Ferrari inderdaad be zuinigen, maar hem toch in de gelegenheid stellen aan races deel te nemen. „Ik krijg twee wagens, een formule I en een pro totype. Heel misschien trekt Ferrari nog een coureur aan, maar op dit moment weten we zelfs nog niet, wie dat even tueel zal zijn. Op 31 juli had Ferrari bekend ge maakt zich uit de auto sport terug te trekken van wege geldgebrek. plaats komt. De grote prijs van Oostenrijk is de race van de records gewor den. Niet alleen waren er 150.000 toeschouwers rond de „Oostenrijkring" maar ook bracht Dennis Hulme met zijn McLaren het ronderecord van 1.38.47 min. (van wijlen Jo Siffert op 1.38.32 (gem. 216.46 km/uur). Emerson Fittipaldi tenslotte vol tooide de 320 km in een uur 29 min. en 16.66 sec, hetgeen over eenkomt met een gemiddelde van 214.554 km/uur, bijna twee kilometer per uur sneller dan Jo Siffert. Lotus-coureur Fittipaldi schreef zijn succes in Zeltweg toe aan een gedeelte van zijn kledij. ..Pele's shirt heeft mij geluk ge bracht," kraaide de zwarte prins na afloop. „Hij wil dat ik in de autosport net zo beroemd wordt als hij het is in de voet balwereld." Fittipaldi had het shirt (met nummer 10 op de rug) aan de vooravond van de race gekregen van een Brazi liaanse journalist. Misschien dat het hemd Fittipaldi inderdaad geluk heeft gebracht. Het was in leder geval bijzon der fortuinlijk voor hem dat Jackie Stewart halverwege de race motorpech kreeg met zijn nieuwe Tyrell-Ford 005. Na zijn flitsende start hij stoof vanaf de tweede rij voorbij Fittipaldi en Regazzoni, die voor hem stonden, en sloeg onmiddellijk een gat van tweehonderd meter. Tot de 25e ronde handhaafde hij zijn voorsprong, maar moest toen de zwartgouden Lotus van Fittipaldi laten passeren. „De wagen begon bijzonder vreemd te trillen en raakte volkomen overstuurd," aldus Stewart, die tenslotte als zevende finishte. Na het terugvallen van een we reldkampioen bleef de wedstrijd boeiend, want Denis Hulme in MCLaren slaagde erin tot op 0.8 seconden van Fittipaldi te ko men. De Braziliaan beantwoor de deze bedreiging echter be heerst en ging met 1,2 seconde •voorsprong over de finish. Voor Ferrari, winnaar op de Nür- burgring is Zeltweg een enorme desillusie geworden. Jacky Ickx (België) en Clay Regazzoni (Zwitserland) vielen uit in de 21e en 16e minuut door moeilijk heden met de brandstofleiding. Van de 25 gestarte wagens vie len er acht uit en werden er drie niet geklasseerd. uitslag: 1. Emerson Fittipaldi (Braz.) Lotus, de 320 km ln 1.29.16.66 uur (214.55 km/u); 2. Denis Hulme (Nw.-Zeel.) McLaren 1.29.17.84; 3. Peter Revson (VS) McLaren 1.29.53.19 4. Mike Hallwood (GB) Surtees 1.3(1.01.42: 5. Chris Amon (N. ZeeL) Matra-Simca 1.30.02,30; 6. Howden Ganley (Nw.-Zeel.) BRM 160 1.30.17.85: 7. Jackie Stewart (GB) Tyrell-Ford 005 1.30.25.75 8. Tyrell-Ford 004 1.30.06.32 (op 1 i Fittipaldi (Braz.) 52 pnt.2. Jackie Stewart (GB) en Denls Hulme (Nw.-Zeel.), belden 27 pnt.: 4. Jacky Ickx (Belg) 25 pr" 5. Peter Revson (VS) 15 pnt.; Clay Regazzoni (Zwl) 13 pnt.; Chris Amon (Nw.-Zeel.) 10 pnt; Jean-Pierre Beltoise (Fr.). Fr Cols Cevert (Fr.) en Ronnie Peter son (Zwe.) allen 9 pnt ANLOO Het duo Broer Dirkx Dick de Wolf is zondag, tijdens de beslissende wedstrijd, die in het Drentse Anloo voor tienduizend bezoekers gehouden werd voor de natio nale titel motorcross in de zijspanklasse, kampioen ge worden. Op zijn Norton-Wasp combinatie werd Dirkx in de eerste manche tweede achter Ton van Heugten met Jacques Wery uit Amersfoort. Dirkx leidde tot in de vijfde ronde. Hij kwam daarna buiten de baan terecht, waardoor zijn motor afsloeg en hij pas als vijfde verder kon gaan. Derde werd in de eerste manche seniorrijder Wil van der Laan uit Ter Aar. Voor Cor den Biggelaar uit Made. Zowel Jan ten Thije als Fons van Heugten, alsmede titelverdediger Rikus Lubbers, moesten door pech de eerste manche voortijdig beëindigen. Ten Thije bleek zijn tank gescheurd te hebben, terwijl van de andere pechvogels de motor was vastgelopen. In de tweede manche nam Den Biggelaar voor anderhalve ronde de leiding. Daarna was het tot twee ronden voor het einde Ten Thije die het veld aanvoerde. Dirkx nam de leiding over en won deze manche. Ten Thije eindigde op de tweede plaats voor Den Bigge laar, die door het grote aantal uitvallers in een van beide manches aan zijn vierde en derde plaats voldoende bleek te hebben voor de tweede plaats in de eindrangschikking. Hij passeerde op de kam pioensranglijst de beide gebroeders Van Heugten en Ten Thije en legde beslag op de derde plaats. Titelverdediger Lubbers, die de tweede manche niet ineer was gestart, behield de tweede plaats in het kampioenschap. Broer Dirkx, die in het verleden in de soloklas se al triomfeerde, was al eerder in 1969 Nederlands kampioen. Uitslag: 1. Broer Dirkx-Dick de Wolf (Valkenswaard) 57 pnt., 2. Cor den Biggelaar-Dick Steenbergen (Made) 48 pnt., 3. Wil van der Laan Huug Vonk (Ter Aar) 46 pnt., 4. Ad Ridderhof-Jan Koning (Hengelo-Gld) 41 pnt., 5. Henk Verstegen-Arno Verstegen (Schayk) 40 pnt., 6. Dick Hoevelake-Wim Verwey (Nieuwerkerk a.d. IJssel) 37 pnt. De uitslagen van de twee manches over 9 ronden van 2750 meter zijn: eerste manche: 1. Ton van Heugten-Jacques Wery (Amers foort); 2. Dirkx, 3. van der Laan, 4. Den Biggelaar, 5. Verstegen, 6. Herman Hilderink-Fons ten Vregelaar (Haaksbergen). Tweede manche: 1. Dirkx, 2. Jan ten Thije-Theo ten Thije (Sint Isido- rishoeve), 3. Den Biggelaar, 4. Ridderhof, 5. Van der Laan, 6. Hoe velaken. De eindstand voor het Nederlands kampioenschap is: 1. Dirkx 120 pnt., 2. Rikus Lubbers-Bart Notten (Lochem) 111 pnt., 3. Den Bigge laar 106 pnt., 4. Fons van Heugten-Hans Middelkoop (Stoutenburg) 104 pnt., 5. Ton van Heugten 102 pnt., 6. Ten Thije 102 pnt. Yamaha De Belg Sjaak van Velthoven is zondag op Yamaha winnaar geworden van de ln Ettelbruck gehouden grote prijs van Luxemburg motor cross ln de 500 cc-klasse, de laatste wedstrijd voor het wereldkam pioenschap. Hij eindigde in beide manches, die respectievelijk werden gewonnen door de Zweed Ake Jonsson op Maico en de Westduitser Weill (even eens op Maico), op de tweede plaats. De Nederlander Gerrit Wol- sink op Husqvarna bezette in de eerste manche de vierde plaats en in de tweede omloop de twaalfde, waardoor hij in het eindklasse ment zesde werd. De eindstand luidt: 1. Van Velthoven (Belg)., 4 pnt., 2. Paul Friedrichs (O-Dld) op 9 pnt. (1.45.22), 3. Jiri Stodulka (Tsjech) op DZ 9, pnt. (1.46.49), 4. Storm (Fin) op Husqvarna, 12 pnt., 5. Schichtel (Oost) op Husqvarna, 15 pnt., 6. Gerrit Wolsink (Ned) op Husqvarna, 16 pnt. De Belg Roger de Coster, die reeds zeker van de wereldtitel was, moest in de eerste manche wegens motorpèch de strijd staken. AMSTERDAM De achter volging voor de Olynipi- sche baanwedstrijden zal zo goed als zeker bestaan uit Peter Nieuwenhuis, Ge rard Kamper, Ad Dekkers en Roy Schuiten. Dit is de conclusie van baancoach Frans Mahn na een twee daagse wedstrijd in Leip zig, waar hij ook de ande re kandidaten Herman POnsteen en Nanno Bakker testte. „Die vier zullen het echter wel worden. Zij vormen zonder twijfel de beste ploeg op dit moment. Ponsteen komt er vrij dicht bij, Bakker is wel de minste van de zes", aldus Mahn, die vandaag, woens dag en donderdag op de nieuwe houten wielerbaan in Sloten bij Amsterdam de formatie gaat bijslij pen. Bij de wedstrijden in Leipzig wer den de Oranjeploegen op beide dagen tweede achter de bijzon der sterke Oostduitsers. Het verschil was echter gering: twee en drie seconden. De beste Nederlandse tijd werd vrijdag genoteerd met 4.36 zaterdag, toen er meer wind stond en de temperatuur zeer drukkend was, kwam geen van de deelne mende ploegen onder de 4.40. Een dubbel succes boekte de Ne derlandse afvaardiging in de persoonlijke achtervolging. Vrij dag zegevierde Roy Schuiten in de voor deze niet zo snelle baan zeer goede tijden van 4.57.3. Za terdag werd Herman Ponsteen eerste in 5.03.2. Uitstekend waren ook de presta ties van de Nederlandse tandem Van Doorn-Balk. Vrijdag verfo ren zij in de beslissende rit van de Oostduifcse wereldkampioen Otto-Geschke met banddikte. De volgende dag werden opnieuw Tsjecho-Slowakije en de Oost- duitse B-ploeg geklopt maar liep de finale op een teleurstelling uit. Toen de Nederlanders door Otto-Geschke tegen de balustra de werden gedrukt stak Balk uit protest de hand op. Het baatte hem niet. Oost-Duitsland werd winnaar verklaard. In de sprint en de tijdrace over 1000 meter waren er geen ere plaatsen voor Nederlanders weggelegd. Van Doorn eindigde in de tijdrit achter de Oostduit ser SchuJze (1.09.7) op de twee de plaats met 1.10.6. Balk stelde met ruim 1.12 erg teleur. De sprint werd een dubbele over winning voor Otto, die op beide dagen zijn landgenoot Eiclhstadt ternauwernood kon bedwingen. Balk (vrijdag) en Van Doorn (zaterdag) eindigden als derde, Rini Langkruis op beide dagen als vierde. Eddy Merckx, de winnaar van de Tour de France 1972, heeft in Dortmund met een voorsprong van tweeëneenhalve minuut de grote Union-prijs gewonnen. De Belg werd door de meer dan 100.000 toeschouwers langs het 21,5 km lange parkoers, dat ze ven maal moest worden afge legd, hartstochtelijk toegejuicht. Gerben Karstens legde beslag op de tweede plaats. Hij versloeg jF" in de eindsprint de Duitsers Peffgen en de Belg Van Sprin- gel. De uitslag is: 1. Merckx (Belg) 150 km in 3.47.25, 2. Peffgen (W.Dld.), 3. Karstens (Ned.) op 2.30, 4. Van Springe! (Belg.) z.t. 8. Schepers (Ned.) z.t. De amateur Theo van der Leeuw heeft zaterdag een wegwedstrijd in Moustier sur Sambre in Bel gië gewonnen. Tweede werd de Belg Swinnen in dezelfde tijd. In Kalmthout reikte Fons van Katwijk in de eindsprint van een kopgroep van acht renners naar de derde plaats achter de Belgen Frans van Looy (103 km in 2 uur 34 min.) en Louis Ver rei jdt. Piet van Katwijk werd hier vijfde, Ferry van der Vleu ten achtste. De in Frankrijk wonende Joop Zoetemelk heeft zaterdag de Ronde van Kamerik gewonnen. Zoetemelk ontsnapte twee ron den voor het einde uit het veld en behield tot op de meet kleine voorsprong. Hij legde de 100 km af in 2.28.41. Uitslag is verder: 2. J*an van Katwijk (Ned.); 3. Herman van Springel (Belg.) 4. Eef Dolman (Ned.); 5. Staf van Roosbroeck (Belg.) 6. Ben Janbroers (Ned.); 8. Gerard Vianen (Ned.); 9. Rini Wagtmans (Ned.); 10. Jan Serpenti (Ned.). Harm Ottenbros, die vrijdag reeds een ronde in Schevenin- gen op zijn naam bracht, zege vierde zondag in de Wielerronde van Valkenswaard. Hij legde de 100 kilometer af in 2 uur, 16 mi nuten en 18 seconden. Rini Wagtmans, die tien kilometer voor de finish met Ottenbros aan de haal ging, eindigde als tweede. De uitslag is: 1. Harm Ottenbros (Hoogerheide) de 100 km in 2.16.18, 2. Rini Wagtmans (St. Willebrord) z.t., 3. Mathijs de Koning (Scherpenzeel) op 30 se conden: 4. Jan Krekels (Born) z.t.; 5. George Ronsmans (Bel gië) z.t., 6. Jos v. Beers (Vosse- laere) z.t., 7. Gerard Vianen (Kockengen) z.t., 8. Ger Ha- rings (Sibbe) z.t., 9. Joop Zoete melk (Parijs) z.t., 10. Georges Claes (België) z.t. Fedor den Hertog heeft de Ronde van Oost-Duitsland gewonnen. De Nederlander, die sinds de tweede etappe de gele leiderstrui droeg, werd zesde in de laatste rit waarin, op een lastig par koers in de buurt van Lange- nau, 152 kilometer moest wor den afgelegd. De Nederlandse ploeg, die in het klassement voor equipes een onaantastbare voorsprong had opgebouwd, be hield zijn eerste plaats. Het eindklassement is: 1. Den Hertog 19 uur 17 minuten en 52 seconden, 2. Kuiper 19.21.57, 3. Gonschorek (O.Dl.) 19.22.28, 4. Kummich (O.D1.) 19.24.00, 5. Fiedler (O.Dl.) 19.24.04, 6. Pos- lusny (Tsj.) 19.25.34, 7. Priem (Ned.) 19.28.22, 8. Sutter (O.-DI.) 19.29.19, 9. Milde (O.D1.) Ton van Heugten (links) in gevecht om de eerste plaats met Jan ten Thije op het circuit „Het Rommel- gebergte". 19.29.43, 10. Thalmann (Zwi) 19.30.02. 52. Van der Hoek (Ned.) 19.57.49. De eindstand in het ploegenklas- sement is 1 Nederland 58 uur 8 minuten 11 seconden 2 Oost- Duitsland 58.23.14, 3. Tsjedhoslo- wakije 58.33.40. Fedor den Her tog werd ook uitgeroepen tot de strijdlustigste renner. Hij kreeg 79 punten, Hennie Kuiper, die tweede werd, kreeg 34 punten. PRAAG De Indonesische motorcoureur Jahn Sakso- no is zaterdag verongelukt tijdens de training voor een internationale wed strijd in Prievidza (Tsje cho-Slowakije. Saksono stierf terwijl hij werd ver voerd naar een ziekenhuis. KUCHING Een Aziatische bok ser, Bujang Mohamed Nor, 26 jaar oud, overleed zaterdag in het ziekenhuis te Hunching. Hij was hierin opgenomen nadat hij tijdens de kampioenschappen van Sarawak, knock out was ge slagen. Volgens zegslieden van het ziekenhuis stierf de bokser aan een hersenbloeding. (Van onze sportredactie) LEIDEN/AMERSFOORT Na zijn overwin ning tijdens het toernooi op Leeuwenbergh heeft Jan Hordijk zijn goede vorm opnieuw getoond door het toernooi van Flehite in Amersfoort op zijn naam te brengen. De als nummer één voor de vandaag op de Mets in Scheveningen beginnende nationale kampioen schappen versloeg in de finale Niek Fleury in twee sets. De cijfers waren: 6—2 64. Hordijk was tot de finale doorgedrongen aa on der meer overwinningen op Jan Hajer (63 6—2). Fleury was eerder te sterk gefcleken dan Rolf Thung. In het herendubbelspel waren de favoriet voor de nationale titel Niek Fleury en Jan Hordijk te sterk voor Jan Ha jer en Rolf Thung: 6—3 3—6 6—3. Anneloes Schothorst veroverde de titel dam es enkelspel door een overwinning op Dorien Fajkenburg. De uitslag was 36 62 63. Nationaal kampioen Fred Hemmes was dit weekeinde aanzienlijk minder fortuinlijk. Hemmes verloor tijdens het toernooi van Roomburg in Leiden in de kwartfinales ver rassend van Fried Schmitz. Na een reeks te leurstellende partijen was dit de eerste over winning van betekenis voor Schmitz, die via Richard Kasten doordrong tot de finale. Daar in ontmoette hij Marian Laudin die in de hal ve finale Paul van Min met 6—2 6—3 ver sloeg. Een surprise was bovendien dat titel- houdster Marijke Schaar, overigens achter Betty Stöve als tweede geplaatst, in Leiden werd geëlimineerd door Elly Appel. Deze kon overigens in de eindstrijd Judith Salomé niet van winst afhouden: 64 6—2. Geertje van der Valk en Stanley Franker heb ben in Den Haag de cnkelspeltitels veroverd van het toernooi om de Nederlandse kam pioenschappen voor tennisleraren. Franker versloeg in de finale Erik van der Pols met 6—0 64 6—2 en Geertje van der Valk won met 6—2 6—3 van Marijke Ruiterman. In de halve finales waren de uitslagen: halve fina les herenenkelspel: FrankerHartog 62 62 63, Van der PolsNieberg 63 63 63. Damesenkelspel: halve finales: Geertje van der Valk—Hansje van Breemen 6—1 7—5, Ma rijke Ruiterman—Agnes van der Meulen w.o. Bernardine Sluyter en Marcel Redelijk hebben gisteren in Maassluis de titel veroverd van de nationale kampioenschappen jeugd 14-16 jaar. Bernardine SluyterRia Grooten 64 62; Marcel Redelijk—Ben Brouwer 1—6 64 6—3. Geertje van der Valk veroverde de damesenkelspeltitel van het toernooi om de Nederlandse kampioen schappen voor tennisleraren. Zij won van Marijke Ruiterman (rechts). Het eventueel weer beschik baar komen van Tom Ok- ker voor de Nederlandse Daviscupploeg van het ko mende jaar, heeft ons land in de ogen van de interna tionale tenniswereld meer standing gegeven. Bij de loting voor de competitie van het volgend jaar is Neder land niet ingedeeld bij de aller zwaksten, die indien mogelijk hun eerste ontmoetingen nog dit jaar spelen, maar bij de landen, die in het eerste week einde van mei in actie komen. In de 3de ronde tenslotte mengen de acht geplaatste landen zich in de strijd. Het lotingsschema van de Europese zone luidt: ZONE A: Israël vrijgeloot, Oos tenrijkMonaco, FinlandGrie kenland, Ierland—Noorwegen. ZONE B: Portugal—Zwitser land, Egypte—Turkije. Bulgarij- eIran, Marokko—Luxemburg. Deze wedstrijden moeten zijn gespeeld voor 23 april 1973. In de tweede ronde, waarvan de loting midden november plaats vindt, ontmoeten de winnaars van de eerste ronde de volgende landen: voor GROEP A: Neder land, Nieuw-Zeeland, Hongarije, Denemarken. GROEP B: Duits land, Polen. België, Zweden. Midden mei komen de acht „ge plaatsten" in actie. Het zijn Roemenië, Spanje, Tsjechoslo- vvakiie, Rusland, Joegoslavië, Fcankrijk, Italië en Groot-Brit- tannië. (Van or

Leidse Courant | 1972 | | pagina 12